Bet geslacht der Bnrgaus. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Vrijdag 8 Augustus 1924. No. 14018 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoou Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 590 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duiin; f 90 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Li; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandse!* Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. Volgens de „Times" zijn de door de Duitschers aangevoerde punten in drie groepen verdeeld lo. de kwesties, die door den Raad van Veertien zelf moeten worden onderzocht, nl. de amnestie, de verdeeling der schadevergoe dingsbetalingen en de problemen van de Roer en het spoorwegpersoneel. 2o. de economische ontruiming. 3o. de transfer (overmakings-) kwestie. Voorgesteld is ook, om deze commissies te reconstitueeren, thans met toevoeging van Duitsche leden. Dat werd aangenomen. De aldus gereconstitueerde commissies zijli gistermorgen om 11 uur bijeen geweest. De Raad van Veertien heeft gisterochtend vergaderd. De bezwaren van Duitsche zijde aan gaande het rapport van de eerste commissie, zijn definitief geregeld. Met betrekking tot de defi nitie van de uitdrukking „klaarblijkelijk in- gebreke-blijven" in het expertsrapport, werd besloten deze te interpreteeren in den zin van „moedwillig in-gebreke-blijven", zooals voor zien in het vredesverdrag. Snowden stond de meening voor, dat men aan de bedoelde uitdrukking een interpretatie in Engelschen zin moet geven nl. die van „klaar blijkelijk ernstig in gebreke blijven." Herriot slaagde er ten slotte in, te doen aannemen, dat bij de bepaling van een in gebreke blijven rekening zal worden gehouden met den eventu- eelen goeden wil en goede trouw van Duitsch- land. Reuter verneemt uit vertrouwbare bron, dat er gister door de experts, die het rapport der tweede commissie behandelen, vrijwel volledige overeenstemming is bereikt. Ook verluidt, dat het Dawes-plan tien dagen eerder in werking zal worden gesteld dan oor spronkelijk bedoeld was, nl. 5 October in plaats van den löden. Dat besluit zou zijn genomen na de dringende verzoeken van de Duitsche dele gatie, het rapport zoo vroeg mogelijk in werking te stellen. De Duitsche gedelegeerden Marx en Strese- mann hebben gistermiddag om halftwee een beleefdheidsbezoek gebracht aan Herriot. Het onderhoud duurde slechts een kwartier, doch zal ongetwijfeld gevolgd worden door gedachten- wisselingen over de voornaamste kwesties die Frankrijk zoowel als Duitschland interesseeren. Tot deze behoort in de eerste plaats de kwestie van de militaire Roerbezetting. Men verzekert voorts, dat binnenkort een accoord bereikt zal worden tusschen de Fransche en Duitsche ex perts, betreffende de modaliteiten der leveringen in natura. In Fransche kringen toont men zich vrij voldaan over het verloop der gistermorgen tusschen de geallieerden en de Duitschers gehou den besprekingen. Zekere bezwaren, welke de Duitsche delegatie tot uiting bracht, die de ei- schen der nationalistische partij vertegenwoor digden, werd met name door rijkskanselier Marx in een gematigden geest uiteengezet. De toon van de besprekingen bleef zeer hoffelijk en tot lieden hebben deze dan ook een volkomen normaal verloop. DUITSCHLAND. De viering van den grondwetsdag, die op 11 Augustus valt, zal dit jaar in hoofdzaak op Zon dag 10 Augustus plaats hebben. Op den dag zelf zullen slechts plechtige herdenkingen worden gehouden. De voorbereiding van de viering door Hier vormde een reusachtige ronde toren het eenige belangrijk deel van het gebouw. Deze toren maakte het middenstuk tusschen twee rechtervleugels uit, waarin op onregelmatige wijze vensters geplaatst waren. Blackhorn had voor Jean het aanzien van de oude kasteelen, die hij gezien had op de oevers van den Rijn, van die oude sterkten, die in hun uitgemergelde steenen en in bet stof van hun muren een par fum van sombere legenden, van de roofzucht der burchtheeren bewaarden. Hij zag toen van den toren de vlag waaien, die de Burgaus door een bijzonder privilege op hun huizingen mochten plaatsen. Voor de eerste mahl vroeg hij zich af wat eigenlijk zijn neven van Blackhorn waren en tegelijk zocht zijn oog de kleine baai, die als hij de sombere kroniek mocht gelooven bloedige histories van roof en plunderingen in het geheugen riep. Daar was het, dat de oude heeren van Blackhorn zich in hun lichte vaartuigen inscheepten om voordcelige strooptochten op de naburige kus ten te ondernemen.De ring van klippen maakte het kasteel ongenaakbaar en alleen die kreek was, naar men verzekerde, met het kasteel in het volk berust bijna geheel bij de jongste repu- blikeinsche organisatie, n.l. de „Reichsbanner schwarz-rot-gold." De hoofdviering' vindt plaats te Weimar, waar 8000 deelnemers uit alle deelen van bet rijk aanwezig zullen zijn, terwijl ook de rijks- en staatsautoriteiten vertegenwoordigd zullen zijn. v Als vertegenwoordigers van het republikein- sche Duitschland zullen de vroegere rijksdag- president Loebe en de vroegere rijkskanselier Fehrenbach, die president was van de Duitsche Nationale Vergadering, het woord voeren. De oi'fioieele plechtigheid zal Maandag plaats vinden in het Staatstheater. Na afloop daarvan zal de rijkspresident een toespraak houden tot de leden van de „Reichsbanner Schwarz Rot Gold Deze zullen dan voor hem defileeren. BULGARIJE. Een bericht uit Belgrado meldt, dat in geheel Bulgarije het standrecht is afgekondigd wegens de toeneming der communistische demonstra ties. De openbare gebouwen te Sofia zijn onder militaire bewaking gesteld. RUSLAND. Volgens nieuwe berichten uit Rusland is op 60% van het bebouwde land de oogst mislukt. Thans is niet alleen het gebied, dat in 1921 zoo zeer te lijden had, weder getroffen, maar strekt zich de ramp uit tot vrijwel alle landbouw gebieden van Rusland. TURKIJE. Blijkens een bericht aan het „Journal" heeft de parlementaire commissie, die bezig is het nieuwe gezinsstatuut voor Turkije op te stellen, in principe besloten tot invoering der mono gamie. In enkele gevallen slechts, o.a. bijaldien het huwelijk kinderloos blijft kan de man gemach tigd worden, er een tweede vrouw bij te nemen, doch alleen na Uisschenkomst van den rechter. Tot dusver vergunde de Turksche wet den man, er vier vrouwen op na te houden. ENGELAND. In het Lagerhuis had gister opnieuw een langdurig debat plaats over de overeenkomst met Rusland, waarbij de oppositie aandrong op uitstel van de onderteekening. MacDonald gaf te kennen, dat dit het begin is van een nieuwe politiek, waardoor het parlement in het najaar niet alleen zal hebben te beslissen, of het de overeenkomst aanneemt of verwerpt, maar ook de bevoegdheid zal hebben, het te amendeeren als|het dat wenscht.]_MacDonald drong aan op de noodzakelijkheid van het verdrag te teeke nen en het later ter ratificatie bij het Huis in te dienen. Ten slotte stemde men in deze gedrags lijn toe. Daarna ging het parlement tot 30 September op reces. ALLERLEI. Uit Lissabon Gewapende inlanders hebben de post Mansoa in Portugeesch Guinea aan gevallen. De staat van beleg is afgekondigd. Troepen en artillerie werden gezonden ter onder drukking van de rebellen in liet Mansoa-district. Uit Londen De voorzitter van den al- gemeenen raad van liet Engelsche vakver- eenigingscongres heeft onlangs uit Moskou een uitnoodiging ontvangen waarin het voorstel in overweging werd gegeven, gedelegeerden naar Rusland te zenden ten einde nauwere betrek- gemeenschap door een onderaardschen toegang maar welk uit vorige eeuwen dateerend on gelukkig krot was door de volksverbeelding niet voorzien van dergelijke geheimzinnige aan- hangels en van een reeks van onderaardsche, eeuwige kerkers Op de lange reis, die Jean onbekend als toerist gemaakt had, leerde het toeval hem eenige bijzonderheden kennen van de be zitters van Blackhorn of liever van de mee ning die in het graafschap over deze familie bestond. Volgens de gesprekken van reizigers, die hij in een diligence had aangehoord en vol gens de verhalen van boeren, bij wie hij een glas cider of melk had gedronken, had hij zich een voorstelling gemaakt, van „de heren van Burgau", zooals men hen noemde met een zinspeling op den voornaam Bear (beer) dien sedert onheuglij(kei tijden de mannelijke leden van dezen tak ontvingen, doch dien officieel alleen het hoofd der familie droeg de beren prijkten in hun wapenschild en de berenkuil van Blackhorn was een instelling van liet geslacht. Het ras der oude beren van Burgau, de be roemde bandieten die de omstreken hadden verwoest, was niet vernieuwd in hun afstamme lingen De spraakmakende gemeente stelde Blackhorn voor als een zonderling staaltje van oude architectuur en zijn bezitters als ontwikkel de, verstandige lieden, een beetje woest, een beetje geneigd tot gemelijkheid en afzondering. kingen tusschen de Russische en Engelsche arbeiders in het leven te roepen. Aan deze uit noodiging zal gevolg gegeven worden. Uit Londen Uit St. Johns wordt gemeld, dat twee wetten zijn ingediend, die neerkomen op de opheffing van het drankVerbod in New- Foundland. Uit Berlijn: De Noorsche premier heeft gister in het Storting verklaard, dat hij den alcohol-invoer in Noorwegen absoluut zal moeten verbieden. Uit Warschau Uit Moskou wordt ge meld, dat aldaar is onderteekend het algemeen protocol; waarbij de Poolsch-Russische grens difinitief wordt afgebakend. Uit Berlijn Tot Russisch gezant in Mexico is benoemd Petlofski, die vroeger in Turkestan is werkzaam geweest. -Uit Brussel De Belgische minister van Koloniën, Carton, zal op 12 dezer een studiereis naar den Congo maken. Binnen laad. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. (Vierde da g.) De vierde dag van het Koninklijk Bezoek aan Zeeland was bestemd voor een tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Hedenmorgen stoomde de Koninklijke trein op van het station Ivruininge-Ierseke naar Vlake, waar de Koninklijke familie zich aan boord begaf van de „Hydrograaf." Dan wordt naar Walsoorder in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen gereden waar een eere- wacht van den Bijz. Vrijw. Landstorm de Ko ningin de eerbewijzen brengt en waar de auto rit door dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen aanvangt. De tocht voert langs Kloosterzande, Hengstdijk, Zaamslag. Exel, Westdorpe en Sas van Gent naar Terneuzen. Te Kloosterzande werd even gestopt bij het Monument, dat daar na den watersnood van 1906 is opgericht en dat destijds door Prins LIendrik is onthuld. Voorts werd in de verschil lende plaatsen, waarlangs de tocht voerde, en kele oogenblikken gestopt bij het gemeentehuis, waar dan de burgemeester aan de Koningin werd voorgesteld. Op verschillende plaatsen werden bloemen aangeboden en werden den hoogen be zoekers liederen toegezongen. Tijdens liet op onthoud te Zaamslag werd door den hee^ D. Kra ker aan de Koningin een gedicht aangeboden. In Terneuzen reed de Koninklijke familie naar de Markt en verliet de auto om plaats te nemen op een paar opgerichte tribuna. De burgemeester van Terneuzen werd aan de Ko ningin voorgesteld, en daarna luisterden de hooge gasten naar de uitvoering van een can tate, die door een koor werd gezongen. Nadat de Koningin haar dank voor de ont vangst had betuigd, ging de Koninklijke familie aan boord van de „Hydrograaf",die daarop naar Breskens voer. Te ongeveer twee uur kwamen de hooge gasten daar aan wal. Op den steiger werd de Koninklijke Familie opgewacht door den burgemeester van Breskens en de raadsleden. Nadat de burgemees ter aan H.M. was voorgesteld, zong een zangkoor begeleid door een fanfarecorps een lied, en dat de Kbningin te Breskens nog een exemplaar van het werk „Het landje van Cadzand", was aan geboden, begon de autotocht door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, welke tocht voerde langs Schoondijke, Oostburg en Aardenburg. In elk dezer plaatsen verbleef de Koninklijke familie enkele minuten, zonder de auto te verlaten. Van Hun wederzijdsch gezelschap bood hun zeker genoeg vermaak om dit niet vaak elders te gaan zoeken. De Burgau's waren met de eeuwen zeer veranderd en de jonge beren van tegen woordig hadden niets gemeen met hun voor ouders dan het uiterlijk voorkomen en' een zekere onafhankelijkheid in manieren, door de opvoeding een weinig verzacht. Zij waren goede jagers, bekwame roeiers en beoefenaars van allerlei sport, en ze haalden hun dolle streken uit als gentleman. Zij stelden zich tevreden met het devies van hun geslacht „Sla uw oogen voor niemand neer" en vertaalden het niet meer zooals hun voorvaderen gedaan hadden „Sla of dood, wie u durft aanzien." In een boerderij, waar Jean aan het avond maal deelgenomen en verder den avond en den nacht doorgebracht had, meende hij op te merken, dat sir Bear een bijzonderen in vloed scheen uit te oefenen op de verbeelding van boeren en boerinnen. Hij had echter be grepen, dat men van een sir Bear sprak, die reeds twee eeuwen dood was. En Jean haalde vroolijk de schouders op bij deze verhalen uit vroegere eeuwen, waarvan niets de waarheid kon bewijzen. Hij hoorde ze aan met een nieuws gierigheid, die men toont voor de bijgeloovigheid van een licht.geloovig volk en vroeg zich af welk buitengewoon despotisme de Burgaus van voor heen moesten hebben uitgeoefend, dat de in druk in de harten van het volk van eeuwen Altera. Aardenburg werd gereden naar Sluis. Even voor dat deze plaats bereikt werd, stopte de Konink lijke auto om den directeur van het Fransche Pensionaat „St. Jozef", den heer Everliest Abbel gelegenheid te geven de Koningin een bouquet aan te bieden. Te Sluis aangekomen, reed de Koninklijke Familie-naar hetGemeentehuis,waar in de Raads zaal de ontvangst door den Raad plaats had. De burgemeester hield hier de volgende toe spraak Majesteit, De gemeente Sluis heeft Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke familie van harte welkom op haar grondgebied en het is namens de geheele bevolking, dat ik Uwe Majesteit dank zeg voor de hooge gunst van dit bezoek. Oranje en Nederland, Oranje en Zeeuwsch- Vlaanderen één blijve onze leus, blijve de leus onzer kinderen. Moge God Uwe Majesteit nog lange jaren voor ons behouden en Uw bestuur zegenrijk doen zijn voor het eene Nederland. Moge Hij Uwe Koninklijke dochter de wijs heid barer Moeder schenken, opdat zij de voet stappen moge drukken van Haar, die wij zoo gaarne noemen Onze inniggeliefde Koningin. De Koningin beantwoordde deze toespraak, haar dank uitsprekend voor de goede wenschen en voor de hartelijke ontvangst. Van de Raadhuis begaven de hooge gasten zich naar de Kon. Kantwerkschool waar de Konin gin werd ontvangen door den voorzitter van het bestuur en de directrice Mej. Metz. De voorzitter van het bestuur der school sprak de Koningin hartelijk toe. Nadat de Koningin deze toespraak had be antwoord, werd de school bezichtigd en werd de thee aangeboden. Uit Sluis reed de Koninklijke familie langs Groede naar Breskens terug, waar zij aan boord ging van de, Hydrograaf", die haar naar Vlis- singen overbracht. Aan den steiger te Vlissingen stond een eerewacht der Kon. Marine opgesteld die de Koningin bij haar aankomst de eerbe wijzen bracht. De Koninklijke familie werd hier ontvangen door den burgemeester van Vlissingen, die aan den steiger tegenwoordig was en na de ontvangst maakten de hooge bezoekers een rijtoer door Vlissingen. In verbind met de rampen, die de Vlissingsche bevolking de laatste weken getrof fen hebben, zijn alle feestelijkheden bij dit Ko ninklijk bezoek echter vermeden en de Koningin toonde tijdens haar bezoek aan deze stad haar deelneming in het lot van hen, die door deze rampen bijzonder zijn getroffen. De rijtoer door Vlissingen eindigde aan het station, waar de Koninklijke familie in haar salonrijtuig plaats nam, dat daarna gekoppeld werd aan den gewonen trein van 6.50 uit Vlis singen. Met dezen trein zal de Koningin tot Touw de reis maken. Daar zullen de Koninklijke rijtuigen afgehaakt worden en de Koningin zal dan daar in haar trein den nacht doorbrengen. Het gezantschap bij den II. Stoel. In de „Studiën" schrijft Pater mr. dr. A. Borret over Frankrijk en het gezantschap bij den Paus en vestigt de aandacht op de woorden, die de Fransche minister-president Duclerc, op 20 November 1882, dat is twaalf jaar na de wederrechtelijke inneming van Rome, sprak „Vóór de gebeurtenissen, die een einde maak ten aan zijn tijdelijke macht, aldus deze nog niet was uitgewischt, ja dat de moderne tijd van Blackhorn den nimbus van eerbiedige vrees niet had kunnen ontnemen. Ondanks den ongeloovigen glimlach, waar mee Jean deze verhalen had aangehoord, werd hij toch, toen hij voor de poort van Black horn stond, aangegrepen door een zekeren bijge- loovigen schrik en de gedachte schooL hem door het hoofd of misschien zooals er in de bosschen van oud-Engeland ondanks alle jacht een exem plaar van de oude beren kon zijn o\ ergcbleven, ook de oude piraten niet een enkelen roover on der hun nakomelingen konden hebben achter gelaten. Al oefenden zij geen zeerooverij en strooperij uit als in vroegei eeuwen, ze konden meer gemoderniseerde plundering en rooverij in hun schild voeren. Het voorkomen van het oude kasteel gaf wel eenige aanleiding zulke gedachten. Bovendien kwam hij uit een nieuwe wereld, die met het donkere verleden niets gemeen had. Toen hij den bodem van Oud-Engeland weer betreden had was hij ongeveer een eeuw terug gekrabbeld,doch toenhi (Blackhorn genaderd was, viel hij terug tot in de middeleeuwen. De tegen stelling bracht hem van de wijs. Sedert zijn ont scheping had hij den achteruitgang gevoeld, de langzame middelen van verkeer, de men- schen zwaar op de hand en achterlijk in hun denkbeelden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1