Steenkolenhandel H. A. V. SCHOOT, Westvest 5, Tel 419. tit Enorme collectie HUISBRAND en INDUSTRIE Prima Kacheikoiea f 1.60 per H.L vanaf f 9*75. Sclierp oonourrooroncio voor Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vervolg Kerkbericiit. Gemengd Nieuws. van bevoegde zijde worde medegedeeld, afge zien en zal het electrische treinverkeer eerst aanvangen wanneer de geheele lijn Amsterdam Rotterdam zal zijn geëlectrificeerd en de voor de treinen bestemde rijtuigen voor het electrische spoorwegverkeer zullen zijn verbouwd. Volgens berekening zullen daarmede nog ongeveer twee jaar gemoeid zijn, zoodat eerst daarna van het electrische treinverkeer sprake zal kunnen zijn. De Loterijwet gewijzigd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Loterijwet. In de Memorie van Toelichting merkt de Minister op, dat op het stuk van premie-leeningen een toestand heerscht en geheerscht heeft, welke niet mag worden bestendigd. Voor een ingrijpende wijziging kan in het algemeen een keus worden gedaan uit de stelsels a. verbod van de uitgifte van elke premie- leening zonder eenige uitzondering b. de toe lating van de uitgifte, aan zekere voorwaarden gebonden, wordt afhankelijk gesteld van een voorafgaande machtiging van de Kroon en voorts geldelijke waarborgen. Het ontwerp-Tariefwet. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer is verschenen. De meerderheid der leden is voor een tijdelijke verhooging der invoerrechten. Postcheque- en girodienst. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 22 van de Postwet (postcheque- en girodienst). In de memorie van toelichting zeggen de ministers van waterstaat en van financiën De commissie, ingesteld met opdracht van advies te dienen ter zake van de wederopen- stelling van den postcheque- en girodienst, spreekt in haar rapport eenstemmig als haar oordeel uit, dat het in beginsel aanbeveling verdient, de rentevergoeding van de saldi bij den postchèque- en girodienst af te schaffen. De regeering stemt met dat oordeel volkomen in. Zij acht het aangewezen oogenblik voor het doorvoeren van dien maatregel het tijdstip van wederopening van den dienst. De laatst geroepene. De heer Troelstra had, moedeloos, uitgeroepen, dat er in het Parlement zoo weinig te bereiken viel. De heer Stenhuis had het nog erger gemaakt en zijn geestverwanten voorgehouden, dat, ook bij wassende macht van S.D.A.P. in het Parle ment, aan materieel gewin voor het proletariaat niet was te denken. Wij hebben toen, simpel-weg, geconstateerd, dat de S. D. A. P. niet heeft gehouden wat ze in het verleden heeft voorgespiegeld. Heeft het indertijd niet geheeten, dat, als het algemeen kiesrecht maar was veroverd, een he mel op aarde zou opengaan En nu die verklaring van machteloosheid Toch treft niet zij het meest, maar wel het feit, dat, zijn Troelstra en Stenhuis voor een keer eerlijk en oprecht in het constateeren der onmacht van S. D. A. P., haar propagandisten onvermoeid blijven beweren, dat zij het „pro letariaat" tot de macht zal brengen. Dit is een valsche voorspiegeling, lijnrecht in strijd met hetgeen Troelstra en Stenhuis zelf hebben erkend. En wat doet de heer Stenhuis in tweeden ter mijn Een sociaal program ontwikkelen voor een socialistisch of gemengd socialistisch kabinet. Aan het eerste valt, ook al zou het volgend jaar het stembiljet ons land, naar Stenhuis' woord, rood verven, niet te denken. Het zou dus een gemengd socialistische, d.w.z. een burgerlijk-socialistische regeering moeten zijn. Aan den Vrijheidsbond kan niet worden ge dacht. Dh. Stenhuis moet derhalve de katho lieke partij op het oog hebben. Maar nu is het toch wel zonderling, dat juist de heer Stenhuis is aangewezen om, zeg nu niet een voorslag te doen, dan toch een proefballon in die richting op te laten. De heer Stenhuis, aan wiens naam zoo eigen aardige herinneringen uit 't textiel-conflict zijn verbonden. De man, die de leiding der katholieke vak beweging op een wijze heeft bejegend, die alle contact met hem voor de toekomst uitsluit, is stellig de laatst geroepene om op politiek terrein naar overleg of een vergelijk te streven. Als, naar de faam gaat, Stenbuis de man is, op wiens schouders Troelstra's profetenmantel zal komen te-rusten, begint de nieuwe aera der sociaal-democratische politiek onder een onge lukkig gesternte. De salarieering van het rijkspersoneel. In aansluiting aan het bericht, dat de regeering zich vereenigd heeft met de voorstellen der com missie van advies voor de arbeidsvoorwaarden van rijkswerklieden (commissie-De Wilde) inzake de loonen der rijkswerklieden „en daarmede gelijk te stellen groepen van rijksambtenaren", meldt het „Hdbl.," dat onder laatstbedoelde groepen onder meer vallen de postbestellers, de technische werlieden bij den rijkstelegraaf dienst en de werlieden bij den Rijkswaterstaat. De beslissing der regeering zal ten gevolge hebben, zoo meldt het hfad voorts, dat de voor stellen aangaande de salarisregeling voor het mindere militaire personeel in nadere overweging zullen worden genomen, omdat dit personeel niet zou kunnen worden achtergesteld bij on geveer gelijkstaande groepen van burgerlijk overheidspersoneel. van een te Parijs wonenden Nederlander ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen een bedrag van 500. Deze wenscht daarmede een voorbeeld te geven aan de talrijke Nederlanders, die in den vreemde verblijven en bun land wegens de hooge belastingen zijn ontvlucht. (St.ct.) Gemeenteraad. De Gemeenteraad zal uithoofde van den R.K. feestdag Maria Hemelvaart, de volgende week nietj|vergaderen op Vrijdag doch op Don derdag 14 Augustus des nam. 2 uur. Voor de schatkist De minister van financiën maakt bekend, dat Grenswijziging SchiedamRotterdam. (Slut). Wat de uitwisseling van grond in Oud- en Nieuw Mathenesse betreft, staan de prijzen gelijk, 2.50 tegen f 2.50. Alleen de hoeveel heden verschillen. In Oud-Mathenesse ontvangt Schiedam ca. 50.000 M2 grond meer dan Rot terdam. Hoeveel de winst daar zal bedragen kan eerst worden bepaald, als men weet, hoeveel M2 er verkoopbaar is, en hoeveel M2 er voor straataan- legenz. wordt vastgesteld. Volgens wet Houtman, is hel de vraag of daarop wel winst zal worden gemaakt (zie raadsverslag van 19 Dec. 1923). Nu meenen ondergeteekenden dat die mede werking van Schiedam in plaats van haar groote geldelijke offers te kosten eerder een tegemoet koming zou hebben moeten opbrengen en dat het daarom niet meer dan billijk is, dat in ver band met het belang dat onze Gemeente heeft gediend door haar bereidwilligheid tot afstand van haar grondgebied en het van Rotterdam af hankelijk worden voor het vervoer, Schiedam geholpen wordt in het verkrijgen van een behoor lijke spoorwegverbinding inplaats van hierin zooals men (niet zonder rede) meent, te worden tegengewerkt. Ondergeteekenden zouden namelijk wenscben, dat, als compensatie voor het afgestane grond gebied, de Regeering mede zal helpen met Rot terdam van de betrokken spoorwegdirecties een wel beschreven optie te krijgen, niet alleen voor een aansluiting ten Oosten onzer Gemeente, doch ook ten Westen, niet via Vlaai-dingen, doch een aftwijging ongeveer daar, waar de Kethelweg door de spoorweglijn wordt gesneden, omdat die havenspoorweg dan zou loopen zoo goed als uitsluitend over gemeentegronden, welke daar door waardevolle fabrieksterreinen kunnen wor den, in compensatie voor die, welke zijn afgp- staat. Bovendien heeft Schiedam nog eenige an dere billijke wenschen o.a. Ie. Dat het voor Schiedam geprojecteerde nieuwe goederen-station aan vaarwater zal ko men te liggen, en niet te ver van de gemeente verwijderd. 2e. Dat de spoorwegbruggen, welke zullen worden aangelegd tusschen Schiedam en Over- schie, een minimum doorvaartwijdte zullen heb ben in overleg met het Gemeente Bestuur van Schiedam vast te stellen, met welk Bestuur te vens overleg zal worden gepleegd betreffende de openingstijden dier bruggen. 3e. Dat waar de weg van Schiedam naar Ivethel en van de Damlaan naar het huis Te Riviere de spoordammen snijdt, tunnels zullen worden gemaakt van door da gemeente Schie dam goed te keuren afmetingen. Een of twee dergelijke tunnels zullen op verlangen van het Gemeentebestuur van Schiedam moeten worden gemaakt op de daartoe door het Gemeente be stuur aan te wijzen punten in de spoorbanen in den Oud-Mathenesser en in den 's-Graveland- sche Polder. Een en ander ten tijde, dat zulleks door bovengenoemd Gemeentebestuur zal worden gewenscht. 4e. Dat er een formeele overeenkomst zal worden gemaakt tusschen Rotterdam en Schie- da, waarbij een behoorlijk onderhoud van het gedeelte dijk tusschen de Hooge Boomen en Schiedamsche territoire en een voldoende breedte wordt verzekerd. Men zal naar voren brengen, dat Rotterdam over de meeste punten weinig te zeggen heeft, doch ondergeteekencle meenen, dat behalve, dat deze verlangens uit den aard der zaak gerechtigd en billijk zijn, Schiedam in deze de VOLLEinede- werking der regeering mag eischen, waar deze gemeente zulke schaden heeft geleden met Rotterdam en daardoor het geheele land ten dienste te zijn. Het ware ondergeteekenden aangenaam ge weest, als zij voor de vervulling van deze, voor Schiedam zoo onmisbare wenschen, niet tot Uwe Excellentie hadden behoeven te komen. Dit ware niet noodig geweest, als wij uit de ons toegezonden stukken of uit de toelichting van den Burgemeester of uit die van den Ge meente Secretaris hadden kunnen vernemen, dat het Gemeente Bestuur aan deze gewichtige zaken aandacht geschonken had. Wij kunnen het dan ook niet verhelen dat dit laatste voor ondergeteekenden een teleurstelling is geweest aangezien het voor hun al den schijn heeft, dat door het Gemeente Bestuur van Schie dam niet de noodige aandacht geschonken wordt aan de Schiedamsche belangen. De verdediging van den Burgemeester en den Secretaris van het beleid van het Gemeente Bestuur bij deze grensregeling is zeer zwak en in meenig opzicht niet steekhoudend. De burgemeester voerde o.a. aan, dat Schie dam in het algemeen belang een offer moest brengen, want ook Rotterdam deed dit, wat be- Regenjassen 2201 50 staat in het geven van water aan Schiedam voor den prijs van 4.2 cent per M3 terwijl het haar zelf kost 10 cent per M3 en waardoor het jaar lijks een schade lijst van 100.000. Ondergeteekenden kunnen niet precies de rekening van Rotterdam opmaken alleen zij opgemerkt dat in den prijs van 10 cent per M3 alle verdere kosten van de Rotterdamscbe water distributie begrepen zijn, als onderhoud van het buizennet, arbeidsloon, pensioenen enz. enz. wat Schiedam, toch zeker niet behoeft te betalen. Ook het zeggen van den Burgemeester, dat Delft en Vlaai-dingen voor hun water aanzienlijk hooger prijzen betalen moeten, is naar bet oordeel van ondergeteekenden geen argument. Want Delft en Vlaai-dingen moesten van elders het water betrekken, terwijl Schiedam zelf haar eigen waterleiding had, welke het water berekendte gen 4.2 cent per M3, een jaarlijksche winst gaf van 25.000. Voorts gaf de Burgemeester te kennen dat indien Schiedam zijn water voor eigen exploitatie had willen behouden het voor een uitgaaf had komen te staan van 250.000.voor heb in orde maken van bassins, filters enz. Opgemerkt zij dat elk bedrijf zijn uitgaven voor onderhoud en vernieuwing heeft. De -deskundigen der Commissie betwijfelen of dat cijfer wel zoo hoog geweest zou zijn. Wat de bewering van den Burgemeester aan gaat, dat Schiedam op den duur geen goed drink water meer zou kunnen leveren, met het oog op zijn ligging, en dat dit den laatsten tijd meer malen is gebleken uit de levering van minder smakelijk water, deze kunnen ondergeteekenden niet deelen. Ook in Rotterdam kwam zulke in even groote mate voor. Dat het den laatsten tijd voorgekomen is, dat het water niet aan den eisch voldeed, willen ondergeteekenden niet ontkennen, maar zij schrijven dat toe aan het feit, dat de Burgemeester zelf erkende ii.l. dat de laatste twee jaren de bassins, filtersfenz. ver waarloosd zijn omdat toch vaststond dat de eigen waterwinning zou komen te vervallen. Terecht werd er dan ook door een enkelen aanwezige opgemerkt dat dit een onverantwoor delijke daad was, omdat daardoor de gezondheid der Burgerij in gevaar is gebracht. Het werd noodzakelijk geacht, dat een inrichting als de watertoren tot het laatste oogenblik goed on derhouden moest worden. Excellentie Het zou ons niet moeilijk vallen, °m al, wat door den Burgemeester en den Secre taris ter verdediging van het beleid van het Ge meente Bestuur is gezegd te ontzenuwen zoowel ten opzichte van het exploiteeren der waterlei ding als wat gezegd is van den grond, doch wij wenschen Uw Excellentie daarmede niet te vermoeien. Hoewel gaarne bereid in den breede zulks aan te toonen, mocht zulks worden ge wenscht. Ondergeteekenden meenen bij deze op duide lijke wijze uitdrukking te moeten geven van hun afkeuring over de wijze waarop in deze grenswij zigingszaak de belangen van Schiedam zijn be hartigd geworden, vooral, waar deze ook voor de toekomst van zooveel belang zullen blijken te zijn. Zij vertrouwen, dat U het schadelijke en on billijke voor Schiedam van de overeengekomen grenswijziging zult inzien en daarom zult mede werken om de grenswijziging op de overeenge komen voorwaarden niet goed te keuren. Spaarbank R.K. Volksbond. Op 30 April bedroeg het ingelegd kapitaal ƒ330.395,18 Van 1 Mei tot 31 Juli ontvangen - 62.879.77 en terugbetaald 393.274,95 - 58.087,77 op alle werkdagen van1 1 tot 2 uur 'smiddags koralen halssnoer, ceintuur, broodzakje en kruik, autolantaarn, werkpak, muts, rozenkrans, plaat je met no 67034, St. Antoniusbeeldje in busje, sleutel, spade, metalen manteloeintuur, breiwerk, grijze kous, kinderportemonnaie, manteltje, beeldje. Bij vinders autoped, M. Vlug, Singel 222 hond, D. Hordijk, Broersvest 37/3 grijze pet, J. Grootveld, Bleekerstraat 9 koralen halssnoer. W. van Dijk, VriendschapslraSt, 3a bril in etui, G. Wuister, Gruttersteeg 8 sleutel, P. Guis, Brouwerstraat 22 gebit met 4 tanden, K.' de Kort, Fabristraat 60 gummi damesmuts, G. Seheffers, den Bommelschestraat 22bril in etui, A. de Munnik, Laan ons Genoegen 7/4 portemonnaie met inh'., A. van Tol,Grofbaan 25/ 22; bruin lederen pbrtemonnaie inh. c„ G. Sprenger, Buitenhavenweg 122a damesporte- monnaie met inh., G. Hersbach, Broersvest 102 zilveren dameshorloge, B. Rosman, Rotterdam- schedijk 178 postduif, M. van Wieringen, Ploeg- straat 2 cape, Kinneging, Vlaardingerstraat 10 gouden damesring, D. van Lopik, Edisonplein7 Jasje, D. Rozendaal, Brandpad 7 herdershond, J. de Nijs, Schie 22 zilveren damesarmbandhor loge, A. Heukels, Villastraat 52. Het' Bureau vap Oriderwijszal van af Maandag 11 tot en met Zaterdag 23 Augus tus a.s. gesloten zijn. B ij de te 's-Gravenhage g e li o u- den nijverheidsonderwijs-examens, slaagde voor akte Nj. de Leer A. Scheuerman van hier. B ij het te Rotterdam- gehouden examen hoofdakte is geslaagd mej. A. M. C. v.d. Tuyn van hier. De 20-jarige M. F. van hier is op den Ruigeplaatweg te Rotterdam door zijn fiets gezakt en tegen de straat geslagen. De jon gen is met een hersenschudding in het zieken huis opgenomen. Programma voor de uitvoe ring te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeurH. H. van Vleuten, op Zondag den 10 Aug. 1924, des namiddags ten 1 ure, in de Plantage. 1. Over the Top. Marsch, J. Grosbtj. 2. Ouver ture „Mireille, Ch. Gounod. 3. Les Sirenes. Wals, E. Waldleufel. 4. Fantasie de l'Opera „Travia- Ta", G. Verdi. 5. Concertino voor Saxoph. Alto, P. Francois. 6. Unter dem doppel Adler. Marsch, Fr. Wagner. UIT ROTTERDAM. Directeur van liet postkantoor. Tot directeur van het postkantoor is benoemd de lieer G. M. Busman, directeur van bet post kantoor te Leiden. W. B. He.t programma van W. B. mag er deze week zijn. Na de actualiteiten en gebruikelijke ditjes en datjes komt de koning der komieken, Ilarold Lloyd in een dol-komische 3 acter „Een nacht in de slaapwagen" ons kostelijk vermaken. Gedurende de hierop volgende pauze treedt het marionetten-theater op, hetwelk wij reeds eerder als zeer amusant betitelde. Tot slot komt de mooie hoofdfilm „Het geheim van-de ledige wieg" in de hoofdrol Jimmie, de grootste vrouwaap. Hier valt weder dressuur te bewonderen. Wij bevelen het programma voor deze week gaarne aan. Op 31 Juli aan inleggers verschul digd 335.187,18 Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie KALENDER. Parochiekerk van O.L. Vrouw Visitatie en van het Allerh. Ilart van Jezus. Zondag H. Laurentius Mis blz. 1899 2e oratie en laatste Evangelie van den Zondag blz. 892 prefatie van de Allerh. drievuldigheid blz. 34. MaandagH.II. Tiburtius en Susanne. Mis van Zondag blz. 892 2e oratie van de II.II. Mar telaren blz. 1903, 3e oratie a cunctis blz. 1291. DinsdagH. Clara Mis dilexisti blz. 1120. WoensdagH. Wybertus zie aanhangsel van Holl. heiligen 2e oratie van de II.H. Hip- polytus en Cassianus blz. 1905, 3e oratie a cunc tis blz. 1291. Donderdag H. Werenfridus zie aanhangsel van Holl. heiligen 2e oratie van Vigilie van Maria Hemelvaart 3e oratie van den H. Eusebius blz. 1906 laatste Evangelie van 't Vigilie blz. 1908. VrijdagMaria Hemelvaart Mis blz. 1911 Prefatie van Maria, blz. 35. Zaterdag-LI. Joachim Mis blz. 1916 Prefa tie als gisteren. R ij w i e 1 p 1 a a t j e s. De politie te 's-Gra venhage heeft gister een inval gedaan in de werkplaats van een rijwielhersteller in de Hemstersthuisstraat. Het vermoeden bestond, dat daar valsche rijwielplaatjes gemaakt wer den. Inderdaad bleek dit het geval tezijn. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de eigenaar zelf er niet van wist en het misdrijf bedreven werd door den 25-jarigen J.N.D., die als monteur in dienst is bij den rijwielhersteller. Het onderzoek wees uit, dat de plaatjes ge maakt werden op een zolderkamertje. Bij fouil leering bleek J.N.D. in hét bezit te zijn van 12 valsche plaatjes, die. hij verklaarde zelf gemaakt te hebben. Men vond ook nog eenige stukken koper, bestemd om te verwerken. J. N. D. is in arrest gesteld. Onge'lu kken. Het 1x/2 jarig kind van Jan sen, wonende aan 'de Amsterdamsche vaart te Haarlem, is in een emmer kokend water geval len, en aan de brandwonden overleden. In het gereformeerd diaconiehuis aan de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2