Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. F EU8LLETOWL 4is!«? Jaargang» Maandag 11 Augustus 1S24. Ka. 14020 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. HMtenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Een gistermiddag om 1 uur uitgegeven com muniqué meldt, dat Herriot in den op het Elysée onder voorzitterschap van den president der republiek, Doumergue, gehouden ministerraad, in overeenstemming met Clémentel en Nolles, een zeer uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven van alle vraagstukken, welke op de conferentie te Londen in behandeling komen. Na een korte onderbreking, tijdens welke Herriot te zamen met Noliet de gelegenheid heeft gehad met Foch te confereeren, is de ministerraad voortgezet. Om 1.30 werd de zitting van den ministerraad opgeheven. Eenparig werden de voorwaarden, door Herriot uiteengezet, goedgekeurd. Volgens deze zullen de onderhandelingen voortgang vinden. Herriot, Noliet en Clémentel zullen nog heden naar Londen terugkeeren. Het schijnt thans, dat ten aanzien van het vraagstuk van de militaire ontruiming van de Roer de Fransche stelling en het Belgische gezichtspunt veel nader tot elkaar zijn gekomen. De Belgen waren van oordeel, zooals men weet, dat een snelle militaire ontruiming moest plaats hebben, zoodra Duitschland loyaal met de uit voering van het plan-Dawes aanvangen zou. Het tijdvak van 2 jaar, hetwelk Frankrijk wenschte, zal dus niet gehandhaafd worden. Ook in Frankrijk wint de meening veld, dat een entente met Engeland te verkiezen is boven een militaire bezetting van de Roer. In het exposé omtrent den tegenwoordigen staat van de onderhandelingen te Londen, hetwelk H/a uur duurde, heeft Herriot aan den president der republiek en aan zijn collega's nauwkeurige inlichtingen verstrekt, omtrent de bedoelingen en de goede gezindheid van Mac Donald jegens Frankrijk. De leider der Britsche politiek heeft daarvan bewijs gegeven, toen Hij verklaarde, dat het reparatievraagstuk en dat der intergeallieerde schulden voortaan verbon den zijn en nog slechts een enkel geheel vormen. De „Information" noemt dat zeer verheugend, daar in 5 jaar Engeland niets van deze stelling heeft willen weten. Mac Donald Ondersteunde haar nu. Daarom ook heeft de minister van financiën, Clémentel, zijn collega's kunnen mededeelen, dat een conferentie, die de reparatiekwestie en die der schulden behandelen zal, waarschijn lijk eind November zal plaats hebben. Bij deze conferentie rekent men op de deel neming van Amerika, maar het resultaat van de presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten moet, vóór de conferentie kan worden gehouden, worden afgewacht. In den tusschentijd zullen de geallieerde experts bijeenkomen om de organisatie en de agenda van deze nieuwe conferentie, welke naar alle waarschijnlijkheid te Parijs zal worden gehouden, voor te bereiden. Men voorziet in Frankrijk, dat de Londensche conferentie Vrijdag of Zaterdag a.s. zal eindigen. Als dit zoo is, dan zal het parlement waarschijn lijk den 20sten Augustus bijeengeroepen worden. DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. Boncour heeft hedenmorgen aan Herriot het resultaat van zijn reis naar het Rijnland mede gedeeld. De commissie van onderzoek, ingesteld door den Oppersten Raad der Nationale |Ver- dediging,heeft met algemeene stemmen den tekst van een schema opgesteld betreffende de Jean voelde neiging om te glimlachen. Dit overwicht zou niet anders te verklaren zijn dan door een buitengewoon verstand, waarvan men geen uiterlijk teeken zag. De flinke houding, de ernstige, koele manier van sir Bear bewaar den hem voor de belachelijkheid. Wanneer men zijn verstandige gelaatstrekken en zijn leven dige oogen gezien had, vergat men dat hij klein was, maar het was toch onmogelijk iets anders in hem te zien dan een achtenswaardig edelman, die een weinig te veel den stempel droeg van Britsche opgeblazenheid. De oudste zoon, de vermoedelijke erfge naam Malcolm Bear, was van een hooge, krach tige gestalte, zijn borstelig kort haar, zijn ros blonde woeste baard pasten goed bij zijn ge weldig voorkomen. Franck en Jack leken sprekend op hun oudsten broeder en Josiah, de tweede zoon, was ondanks zijn langè gestalte en zijn slaperig voorkomen de eenige der vier broeders, die aan zijn vader herinnerde. Uit een langdurige ziekte in zijn kinderjaren had hij een afwijking van de wervelkolom gehouden, die zijn hoofd en schouders een weinig naar rechts deed overhellen, maar daar hij groot en slank was, gaf dit ge- organisatie van de militaire controle door den Volkenbond, onder voorbehoud van enkele wijzigingen en preciseeringen, met de strekking, deze contróle weer effectief te maken. Boncour gaf uiting aan zijn krachtige hoop, dat de Volkenbond in September een definitieven tekst zal kunnen aannemen. DUITSCHLAND. Het internationale Transportarbeiderscongres te Hamburg nam gisteren aan het einde van zijn beraadslagingen een motie aan, waarin de aangesloten organisaties worden uitgenoodigd zich met alle middelen te verzetten tegen de overgave van de door den staat geëxploiteerde transportondernemingen aan het particulier bezit en waarbij zij worden uitgenoodigd een actieve propaganda te beginnen om de trans portbedrijven, welke in particuliere handen zijn gekomen, weder tot staatsbedrijf te maken. Hierop volgde een lange, zeer opgewonden discussie tusschen^de Engelsche en^de Duitsche vertegenwoordigers aan den eenen kant en de Fransche vertegenwoordigers aan den anderen kant over de reparatiekwestie. Met 1.780.000 stemmen tegen 52.000 en stem-onthouding van 263.000 werd ten slotte een motie aangenomen, waarin onder meer het volgende verklaard wordt „Daar het congres zich verklaard heeft voor socialisatie der verkeersmiddelen, moet het na drukkelijk protesteeren tegen het plan om de goed-georganiseerde Duitsche spoorwegen uit het beheer van den staat te nemen en ze te stellen onder de controle der geallieerde kapita listen. Het protesteert eveneens tegen de zware lasten, welke door het Dawes-rapport opDuitsch- land gelegd zullen worden en die tengevolge zullen hebben, dat de achturige werkdag in Duitschland en daarna in geallieerde en neutrale landen wordt opgeheven". Ten slotte wordt in deze motie verklaard, dat Duitschland niet alleen de schuld draagt van het uitbreken van den oorlog. HONGARIJE. De Commissaris-Generaal van den Volken bond Smith heeft de begrooting voor de maand Augustus goedgekeurd. Het deficit in Augustus is door de genomen maatregelen kleiner dan de vorige maanden. SPANJE. Primo de Rivera heeft aangekondigd, dat hij den koning als gast zal vergezellen naar Santander. Deze mededeeling is verder verspreid door de prefecten, waarbij tevens de geruchten ontkend worden, die verspreid zijn omtrent de ondermijning van de discipline in het leger. De publieke opinie in Spanje, welke door de jongste geruchten zeer verontrust was, is door dit bericht aanmerkelijk gerust gesteld. MEXICO. Volgens de bladen heeft de nieuwe president van Mexico Calles zich tegenover persvertegen woordigers te New York in dien zin geuit, dat hij als leider der Mexicaansche socialisten de in beslag genomen landerijen aan de verdreven boeren terug zal geven. Mexico zal voorts de buitenlandsche schul den betalen en een hartelijke verstandhouding met Amerika handhaven. BRAZILIË. Officieel wordt gemeld, dat de federale troe- brek hem eer een vreemd dan misvormd voor komen. Zijn persoon en kleeding warenbijzonder goed verzorgd hij had iets meer buigzaams en meer beschaafds in zijn gcheële uiterlijk. Overi gens waren zijn vader en zijn broeders behoor lijk gekleed in jachtcostuum, en de manieren der jongelieden hadden een vernis van bescha ving, voldoende om alle dwaze verhalen die Jean gehoord had te doen verdwijnen. Het was de schuld niet van deze Burgaus dat zij een haartooi, bezaten van een bruin rood, dat herinnerde aan de pels van een wild dier, en dat Malcolm een weinig te veel op zijn voorvaderen geleek. „Hebt u mij juist vandaag hier verwacht," vroeg Jean aan zijn oom. „Wij hebben het tamelijk precies uitgere kend en dezen middag hebben wij u in de verte zien aankomen." „Wij hebben u op de rots zien springen," zei Franck met een soort van bewaarde be wondering. „Dat was een mooie sprong. Je was vroeger op Burgau-FIouse al een flink looper en springer." „Herinnert ge u dit nog," zei Jean. „Hebt ge Burgau-House niet vergeten." „Neen" zei sir Bear, die voor zijn zoons ant woordde. Hij voegde er bij, terwijl hij voor het eerst glimlachte „Mijn leclijke beertjes van zoons zijn nu aardige beren geworden." Op een teeken van sir Bear had men den bij verlies van een hand, voet of oog f verzekering wordt gewaarborgd door pen Porto Felix en Itu ten Noord-Westen van Sao Paulo hebben bezet, terwijl de rebellen Cutis ontruimden, evenals de stad Botucatu en de toegangen daarheen, waarom drie dagen lang was gestreden. De rebellen lieten belangrijke voorraden achter, die in handen der federalen vielen. Binnenland, De rijvvielplaatjes. Naar aanleiding van de vele klachten over de belastingplaatjes voor rijwielen hebbenwij ons tot het ministerie van financiën gewend met de vraag, of voor 1925 wellicht een andere wijze van betaling van deze belasting of een bruikbaarder soort belastingplaatjes overwogen werd. Men deelde ons echter op die vraag mede, dat men voorloopig nog geen aanleiding vond, het thans gevolgde stelsel en modal van het plaatje prijs te geven. Eerst wilde men eens afwachten, tot riet publiek aan de plaatjes gewend was. De bevestiging van de plaatjes zou, naar men verwachtte, in de toekomst geen bezwaar meer opleveren, aangezien er nu reeds verschillende goede methodes daartoe in den handel waren gebracht. Om deze redenen bestond er voorloopig voor het departement geen aanleiding, tot verandering over te gaan en zou er dus ook geen opdracht worden gegeven, de plaatjes te wijzigen. (Haagsche Crt.) De nieuwe Ziekte- en Ongevallenwet. De Hooge Raad van Arbeid zal op Zaterdag 20 Sept. a.s. vergaderen ter vaststelling van zijn advies over het voorontwerp van een nieuwe Ziekte- en Ongevallenwet. Staatsbcgrooting 1925. Naar wij vernemen, heeft de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1925 het Departement van Financiën verlaten. Mej. mr. v. Dorp. fcPM' inr- E.G. van Dorp, lid van de Tweede Kamer is ernstig ongesteld, Zij heeft bereids een operatie ondergaan. De salai'ieering van regeeringscommissarissen. Naar wij vernemen, zullen in verband met de salarisvermindering de regeeringscommissarissen, met het oog op^hun positie tegenover dereeering en ten opzichte van de instellingen waarbij zij hun opdracht vervullen niet als in ambtelijk dienst verband worden beschouwd. Echter zal de minister, hoofd van het departement waaronder zij ressorteereh, op hun medewerking een beroep doen om in een vermindering van hun belooning met 10 pet. toe te stemmen. (Res. bode). Da salarissen van de rijkswerklieden. Volgens de Red. Bode beteekent de aanvaar ding door de regeering van de salaris voorstéllen der commissie-De Wilde voor de rijkswerklieden en hen die daarmede gelijk gesteld worden, een jaarlijksche uitgave van 3 millioén gulden meer dan de oorspronkelijke regeeringsvoorstellen zouden hebben gekost. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren, in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, aan de afdeelingen van dien bond geadviseerd, met de Nederland reiziger van zijn valies ontlast en Jean dacht hoe zijn neven zouden lachen als hun oogen door het valies heen konden dringen en het wapen konden zien dat hij daarin verborgen had, maai de vier zonen van Burgau lachten niet, omdat zij niets zagen. „Wij zijn zonder dienstboden dezen namid dag," merkte sir Bear, „en u zult ons wel voor eenige uren excuseeren." „O," zei Jean, „ik heb daarginder geleerd mijzelf te helpen en de zaken eenvoudig te doen. Ik vermoed," voegde hij er mqt een licht fronsen der wenkbrauwen bij, „dat ik een minder eenvoudig leven voor lief zal moeten nemen op Burgau-House. Alle Amerikaansche vrijheden Wegen»niet tegen een „tehuis" op." „Dus beschouwt ge Burgau-House als uw thuis „Zeker, als wat anders Ik moet bekennen, sir Bear, dat ik lang gewacht heb met hot weer op te zoeken en lord Archibalt weer te zien. Ik zeg u daarom te meer dank dat ge mijn uitnoodiging hebt aangenomen," antwoordde sir Bear stijf. „Ge hebt zeker over uw bezoek hier gezwegen, zooals ik verzocht heb." „Dat is geheel geen verdienste voor mij, wijl ik iemand rondom mij gehad heb, dien ik mijn plan kon meedeelen. Ik heb overigens geen spijt dezen omweg gemaakt te hebben, die mij een schilderachtig hoekje van onze kusten heeft doen bewonderen," 200 bij dood f 100 bij verlies van een de Holl. Algem.Verz, bank te Schiedam sche Vereeniging en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel samenwerking aan te gaan voor de te voeren actie inzake de invoering van de nieuwe pensioenregeling. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van den B.A.N.S. dezer dagen een onderhoud met den minister van financiën gehad over de invoering van de nieuwe pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel. Uit de besprekingen bleek dat, hoewel de minister alle medewerking wille verleenen om de indiening van het wetsontwerp te bespoedigen, de invoering van de nieuwe regeling waarschijn lijk eerst in 1925 zal kunnen geshieden. De in het ontwerp aan te brengen wijzigin gen houden verband met de wijzigingen die in de pensioenwet voor de rijksambtenaren zullen worden aangebracht. Vermoedelijk zal over deze wijziging eerst nog overleg tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vakbonden gepleegd worden, waarna dan het gewijzigde wetsontwerp door den minister van waterstaat bij de Tweede Ka mer zal worden De arbeiderswoningbouw. Naar Het Volk meldt, zal binnen enkele dagen in de Staatscourant verschijnen een ministerieele beschikking in zake het verleenen van tweede hypotheken voor arbeiderswoningbouw. Ver strekt zal kunnen worden een tweede hypotheek tot 20 po.L van de verkoopwaarde van de woning met dien verstande, dat eerste en tweede hypotheek tezamen niet meer dan 85 pet. van die waarde zullen mogen bedragen. De hypotheek zal voor Amsterdam verstrekt worden tot een maximum van 550 per woning op erfpachtsterrein voor woningen op eigen terrein is dit bedrag 600. De tweede hypotheek zal verstrekt worden gedurende den looptijd van de eerste hypotheek, maar ten langste voor 10 jaar. De aflossing voor de eerste en tweede hypotheek moet totaal 2 pet. per jaar zijn van de verkoop waarde der perceelcn. De rente zal 6 pet. bedragen terwijl de gemeente die met het rijk het risico draagt hier 1 pet. op mag leggen. De inhoud der woningen mag bedragen voor Amsterdam 200 M3 voor buiten 260 M3 voor alleenstaande woningen en 225 M3 voor verdie pingwoningen. Vakraad Middenstand. Donderdag j.l. heeft de eerste, tevens instal latievergadering, plaats gehad van den Vakraad van den Ned. R.K. Middenstandsbond, die wordt gevormd door voorzitters en secretarissen der nationale "vakbonden aangesloten bij den Nederl. R.K. Middenstandsbond en staat onder leiding van een eigen bestuur, gekozen uit en door den Vakraad. Deze raad beoogt te zijn, de centrale van de R.K. Middenstandsvakbeweging, auto noom op het terrein der vakorganisatie, mits niet in strijd komend met de belangen der standsorganisatie en als zoodanig niet zelfstandig naar buiten optredende. De vergadering heeft zich o.m. bezig gehou den en vereenigd met een voorstel der commissie van overleg uit de drie middenstandsbonden, te bevoegder plaatse aan te dringen op verruiming van den arbeidstijd, in dien zin, dat bij de wet de mogelijkheid wordt geopend dat de ar beidsduur voor een bepaald bedrijf wordt vast gesteld door de organisaties van werkgevers en „Hebt ge niet uitgerust in de nabijlTeid," vroeg Josiah terloops. „Neen, ik ben ineens door de bossehen hier heen gekomen van de groote woestenij der moerassen en ik heb niemand ontmoet." De bewoners van het kasteel onderhielden zich zoo met hun gast zonder zich naar het huis te gegeven, maar liepen voortdurend de plaats op en neer tot de schaduwen van den avond op de plaats begonnen neer te dalen. Jean vroeg zich af, of men den terugkeer der dienstboden afwachtte om hem binnen te doen gaan en of zijn nicht Jerry nog een klein meisje zou zijn. Te nidden van zijn bloedverwanten geleek Jean een wezen van een andere natuur, van een even sterk, maar fijner ras. De sombere groep schaadde niet aan zijn waardigheid van patri ciër. Met zijn rank lichaam, zijn breede borst, het hoofd onwillekeurig achterover geworpen met een kalme zekerheid, was hij de incarnatie van jeugdige mannelijkheid, gekomen tot zijn volle ontwikkeling, tot zijn hoogste volkomen heid. Men vermoedde onwillekeurig een vluggen, krachtigen geest in het lichaam van dezen athleet Zijn lichamelijke en geestelijke .gaven waren door zijn opvoeding en reizen rijk ontwikkeld en al de Burgaus konden gemakkelijk zien, zelfs na een korte kennismaking, dat hun neef Jean geen gewone jongeman was. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ip immmumhi ««Jinv.ui i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1