*£n> iedi. Enorme collectie vanaf f9.75. werknemers, in onderling overleg, binnen de grenzen door de wet te stellen van b.v. 10 uur per dag en 55 uur per week. Het conflict in Twente. In ,,De Textielarbeider", het orgaan van ,,De Eendracht" tracht de redactie na te gaan, hoeveel schade de fabrikanten tengevolge van dit conflict hebben geleden. In verband hiermede entleenen we aan het desbetreffende artikel het volgende „De fabrieken hebben gemiddeld ongeveer •en half jaar stop gestaan, zoodat 26 weken lang 22.000 arbeiders niet hebben geproduceerd, met alle nadeelige gevolgen daarvan voor de werk gevers. Het is ondoenlijk de schade te berekenen en deze in geldswaarde uit te drukken. Wel na te gaan is, welke gevolgen deze langdurige staking heefs gehad op den in- en uitvoer van katoenen goederen. We hebben ons de moeite getroost eens te becijferen, hoe groot het verschil van in - en uitvoer was gedurende het eerste halfjaar 1923 en dat van 1924. Onderstaande cijfers zijn ontleend aan de maandstatistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uitgevoerd werd Januari t/m Juni 1923 aan ongebleekte, gebleekte, geverfde, bedrukte en bont geweven textielgoederen 11.475.000 K.G. ter waarde van 40.134.000 en in hetzelfde tijdvak van 1924 7.453.000 K.G., ter waarde van 28.331.000. Een teruggang dus van 4.017.000 K.G., ter waarde van 11.303.000. Stellen we hiertegen over de cijfers van den invoer in ons land. Ingevoerd werd in het eerste halfjaar 1923 308.83.000 K.G., ter waarde van 13.522.000 en in het eerste halfjaar 1924 3.754.000 K.G., ter waarde van 17.340.000. De invoer in ons land is dus in het eerste halfjaar 1924 toegenomen met 671.000 K.G., ter waarde dan 3.313.000. Uit deze cijfers blijkt, welke enorme schade de industrie is toegebracht. Plaatsen we nu hiertegenover de beteekcnis der 10 loonsverlaging. Het totaal aan loon voor de 22.000 arbeiders zou, wanneer cr wel gewerkt was gedurende deze zes maanden, ruim genomen, f 11.000.000 hebben bedragen. Hiervan 10 is 1.100.000. Al is dus niet precies te berekenen, hoeveel schade de werkgevers door de staking en uitsluiting hebben geleden, vast staat, dat het bedrag der loonsverlaging, in vergelijking daarmede, van geen beteekenis is". Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad komt op Donderdag 14 Au gustus 1924, des nam. 2 uur bijeen. De agenda bevat o.m. 1. Voorstel van B. en W. om aan den heer K. Dekker, Hoofd-Opzichter van de Gemeente- Reiniging, den persoonlijken titel te verleenen van Directeur van de Gemeente-Reiniging. 2. a. Aanbeveling van het Burgerlijk Arm bestuur ter benoeming van een lid dier instelling ter vervulling der vacature, ontstaande door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer G. van Meurs inge zetene der Gemeente, geen lid van den Gemeen teraad Aanbevolen worden de heeren 1. G. van Meurs (aftredend lid) 2. H. Slooker. b. Benoeming van een lid van voornoemde instelling ter voorziening in de vacature, ont staande door de periodieke aftreding op den twee den Dinsdag in September van den heer B. van Noordennen lid door den Gemeenteraad uit zijn midden gekozen 3. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de Voetbalvereeniging „Celeritas" van een sport terrein aan den West-Frankelandschendijk nabij de Boschwachterswoning tegen een huurprijs van 300. per jaar. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de Schiedamsche Voetbalvereeniging ,,D.H.S." van een sportterrein, gelegen in Kortland ten Oosten van het terrein verhuurd aan de Voetbal vereeniging „Velocitas", tegen een huurprijs van 300.per jaar. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een aanvullingscrediet van f 2000.ten behoeve van de herstelling van den toren van de Groote Kerk. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van credieten van resp. 700.—- en f 3000. ten behoeve van trottoiraanleg op de perceelen XX en XXI van het Grondbedrijf. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 5600.te behoeve van den herbouw van den kaaimuur aan de Hooi- kade. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan de Schiedamsche Bock- en Handelsdrukkerij voor het drukken van den cata logus van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de aan de Bijzondere Schoolbesturen toe te kennen vergoeding, bedoeld in art. 101 der La ger Onderwijswet 1920 over het dienstjaar 1922. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aan de Bijzondere Schoolbesturen toe te kennen voorschot op de vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1924. 11. Schrijven van den Burgemeester naar aanleiding van de vragen in de vorige raadsver gadering gesteld door den heer W. Collé. 7 September en de algemeene jaarbeurs, dié van 14 tot 19 September te Keulen worden ge houden. O.a. zullen inlichtingen verstrekt wor den over het kosteloos verkrijgen van toegangs bewijzen, reisfaciliteiten, goede huisvesting te Keulen, enz. Een moedige daad. Zaterdagavond omstreeks 8 uur reed een 12- jarig meisje, dochtertje van van Jaarsveld, wo nende Mariastraat 86, per fiets met een pakje, hetwelk zij op zicht had gehaald voor haar ou ders bij de firma de Goederen, over de Korte- Haven en raakte op een gegeven oogenblik het stuur kwijt met het gevolg dat zij met een flink gangetje in de haven terecht kwam. Van alle zijden kwamen menschen toeloopen om door toesteken van stokken het kind te red den, doch zeker zou dit vruchteloos geweest zijn, wanneer niet de 17-jarige J. Vis, leerling van de Kon. Paketvaart te Vlissingen en wonen de Kortehaven 46, pardoes te water was gespron gen en het genoegen mocht hebben nog juist bijtijds het kind te kunnen redden. Aan den walkant stonden natuurlijk handen in overvloed gereed, kind en redder vanuit het water op te trekken nadat het meisje van den schrik bekomen was kon het naar haar ouders teruggebracht worden en toog onze jeugdige kloeke redder, dien hier zeker wel openlijk dank mag worden gebracht voor zijn flinke daad, naar huis om zich van droge kleeren te voorzien. Gemeld mag worden dat dit jongmensch vroe ger een kind redde vanuit de Westerhaven. Te 'a -Graven h a g'e heeft de heer A. A. J. Mets, van hier, met goed gevolg het examen Hoogduitsclu; taal L.O. afgelegd. 2201 50 Een hond die gespannen was voor den groentenwagen van v. H., hapte dezen morgen, blijkbaar uit neringnijd, naar de kuiten van een neefje van den groentenhandelaar V., die zich ook met zijn wagen op den Buitenhaven weg bevond. Na een woordenwisseling gaf V. van het misdrijf van den hond aap een politie agent kennis en uit wraak daarover onthaalde v. II., toen hij even later V. op het Nieuwsticht ontmoette,den laatsten op een geducht pak slaag. Met een verwond gezicht kwam V. zich daarover bij de politie beklagen, waarop tegen v. 11. pro ces-verbaal werd opgemaakt. Door verkeerd u it w ij ken botste Zaterdagavond de wielrijder de B. uit R'dam bij den stalhouder v. Hoek op den Rotterdamschen- dijk, tegen een anderen fietser en tuimelde tegen den grond midden over den rijweg. Juist achter hem reed de autobus van v. Leeuwen, en daar de chauffeur niet meer voldoende remmen kon, volgde een aanrijding Binnengebracht in de politic-post op de Koemarkt klaagde de man wel over inwendige pijnen en een verwonde hand, maar stelde zich liever in Rotterdam onder ge-, necskundige behandeling. Met, de tram is B. toen naar Rotterdam gegaan zijn rijwiel was geheel vernield. UIT «OTTERDAM. Het nieuwe telegraafkantoor. Te negen uur precies is gisteravond het nieuwe telegraafkantoor aan den Coolsingel in gebruik genomen Te tien uur in den avond was de dienst voo® het opgeven van telegrammen per telefoon op het nieuwe kantoor ingeschakeld en in werking getreden. Heel den nacht bleef de directeur met de verschillende hoogere ambtenaren van den technischer! dienst op het nieuwe kantoor. Nederlanders naar de Jaarbeurs te Keulen. Morgen zal de vertegenwoordiger van de Internationale jaarbeurzen te Keulen, mr. J. C. L Zuyderhoff, Korte Voorhout 13, Den Haag te Vlaerdingen van 2 tot 3 uur in het gebouw van de Kamer van Koophandel aanwezig zijn tot het aan Lel ïghebbenden bij landbouw, handel en industrie verstrekken van inlichtingen over de Landbouwjaarbeurs, die van 30 Augustus tot ning te Zwanenburg (gemeenteHaarlemmermeer) een geheime jeneverdistilleer-inrichting ontdekt. Een complete distillatie-inrichting benevens on geveer 250 L. onafgewerkte brandewijn zijn in beslag genomen. Het verkeersagentje. Eerrige avonden achtereen kwam te Rotter dam op den vluchtheuvel tusschen het Caland- plein en het Van Ilogendorpsplein een jochie van een jaar of negen de plaats innemen van den verkeersagent, die huiswaarts ging. Het ging heel goed, volgens de talrijke üm+ standers, die het doen en laten van het jochie met de voor het straatpubliek gebruikelijke aan dacht gadesloegen. Men had schik in het ventje, dat daar op zijn klompen zoo parmantig stond. Maar eergisteravond, zegt de Msb. kwam een klink in den kabel. Een agent stapte op een gegeven moment naar den vluchtheuvel en nam het jochie mee naar het politiebureau. Er hecrschte een groote verontwaardiging De Zandstraat, waar het jochie woont, en de Schiedamsche dijk kwamen in beweging. Dat was toch te erg Als het kind nu de ruiten ert gens had ingegooid, dan zou het er nog mee door kunnen. De moeder van het jochie kwam als een furie het bureau binnen. Maar even later verscheen de vader, die kalmer was en daarom hoorde, dat het ver keersagentje was weggebracht, omdat het stond te bedelen. Hij had dit zelf erkend. Van om standers kreeg hij geld per avond werd dat een vijftig cent, en die vijftig cent nam zijn moeder, terwijl zij het jochie wat snoepcenten gaf. De vader vond toen, dat de politie wel ge lijk had, en het verkeersagentje is op hoog bevel van zijn functie ontheven. Gemengd Nieuws, Gesnapt ontsnapt gesnapt. De politie te Amsterdam heeft G. J. K., die dezer dagen uit de kazerne te Amersfoort ont- j snapt is, alwaar hij was opgeborgen wegens in braak en desertie, weder gearresteerd. Hij i liep te wandelen en vermoedde niet in het minst, dat de recherche hem op de hielen zat. Een doctor in de theologie. Twee rijksveldwachters uit Gorinchem hebben te Heukelum gearresteerd Tjeerd T. uit Leeu warden. Deze gaf voor te zijn doctor in de theologie, zegt de Rott. In verscheidene plaat sen hield hij samenkomsten. Ook in Heukelum zou hij een samenkomst houden, doch de burge meester, die achterdocht koesterde, waar schuwde de politie. Toen hij begon met het onderwerp de Kruisdood des Heeren, waren velen aanwezig, ook de politie in burgerklee- ding. Na afloop hield T. een collecle, die ƒ1.75 opbracht. Thans legde de politie de hand op hem en bracht hem tot de bekentenis een ge wone bedelaar te zijn. Wegens bedrog is hij naar het huis van bewaring te Dordrecht gebracht. De buffel uit Burgers Dieren- park, die bij het transport naar Arnhem wist te ontsnappen, is in de bosschen gevangen. De heer J. Hoogland Jr. wist het dier met een lasso te bemachtigen. Bijnaverdronken. In den f Jssel sloeg een roeibootje om, dat in aanraking kwam met den kabel van de veerpont van het Rhedensche veer. In de boot zaten de 18-jarige H. van E. met zijn 11-jarig broertje, dat aan beide beenen verlamd is. Van E. wist met inspanning van al zijn krachten, worstelende tegen den sterken stroom, zichzelf en zijn broertje boven water te houden. Een schipper, die het ongeval zag, roeide met een bootje naar de drenkelingen en wist beiden na veel moeite op het droge te brengen, juist toen de jongens in het water dreigden onder te gaan. Inhetholvan denleeuw. Gisternacht hoorde een agent van politie in zijn woning aan de St. Janslaan te Bussum verdachte geluiden. Toen hij zich naar beneden begaf, bemerkte hij (aldus het „Centrum") dat er een man zijn krachten op het slot van een der kasten beproef de. Hij viel den man aan, die na een korte worsteling het hazenpad koos. Na een revolver te hebben gegrepen, snelde de agent den in breker na. Hij loste een schot in de richting, in welke hij den man had zien verdwijnen, doch zag geen kans hem in te halen. Gisterochtend bleek, dat de dief door het geloste schot levensgevaarlijk is gewond. Het is de 26-jarige los-arbeider Z. Hij is in de Majella- stichting opgenomen. Geheime distilleerderij. Rijks ambtenaren uit Amsterdam hebben in een wo- werd daar veel mee geknoeid en thans gebeurt dit nog wel met de abonnementen. De vervalschingen worden soms zoo prach tig aangebracht, dat je er voor staat. Van een kort traject wordt op de kaart een veel langer traject gemaakt. Ook wordt geknoeid met wat den Ii£i betreft. Op het abonnement, geldig van Januari tot April, wordt bv. April inJuli veranderd. En dan niet te vergeten het knoeien met de prijzen Door zg. radeeren van abonnementen be driegen kinderen hun ouders of voogden en rei zigers hun patroons of firma's. Zoodra het be drog ontdekt is,geeft de controle er onmiddellijk kennis van aan de betrokken ouders of pa troons. Kan de zaak dan in der minne geschikt worden door betaling van een schadevergoeding aan de Spoorwegen, dan volgt geen aangifte. Maar blijft de betrokkene ontkennen, dan wordt hij aangeklaagd wegens valschheid in geschrifte en boet het bedrog in de gevangenis, Bovendien wordt iemand, die eenmaal getracht heeft de Maatschappij er in te laten loopen of een ander treinmisdrijf (er gebeurt in treinen heel wat, waarvan het groote publiek niets weet en waar van slechts nu en dan eens iets uitlekt) heeft ge pleegd en die daarbij is betrapt, nooit meer een abonnement verstrekt. Soms worden bedriegers wel eens door bona fide medereizigers aangewezen, maar over het Èflgemeen vinden dé controleurs van het pu bliek niet veel medewerking en geen aangename behandeling. Ook cle reizigers, die er niet aan denken zich aan bedrog schuldig te maken, tre den maar al te dikwijls tegenstrevend en soms opzettelijk op. De „zwarte b e n d e" b ij de spoor wegen. Het Haarl. Dbl. heeft een onderhoud gehad met den heer P. J. Arnoldt,chef derTrein- controle der Spoorwegen, meer bekend als „de Zwarte Bende", zooals de 12 controleurs naar hun uniform genoemd worden. Ik zou boekdeelen kunnen vullen, bij wijze van spreken, aldus de heer Arnoldt, met ver halen betreffende de verschillende manieren waarop men tracht de spoorwegambtenaren te bedotten en kan in het algemeen zeggen, dat onze ervaringen treurig zijn. Het bedrog wordt waarlijk niet alleen door de derde klas-reizigers gepleegd, maar ook door reizigers eerste en tweede klas. Menschen uit alle rangen en standen doen er aan mee. Met dames is het soms ergerlijk. Meermalen worden die in hoogere klassen dan waarop zij blijkens haar plaatsbewijs recht hebben, aan getroffen en als zij betrapt worden hebben zij soms allerlei praatjes tegen den conducteur of controleur. Ook schamen sommigen zich niet een valschen naam op te geven. Maar ook advocaten, officieren, ingenieurs. och, u kunt het u niet voorstellen, wie er al niet trachten met een onjuist plaatsbewijs, een vervalscht abonnement of alleen maar met een perronkaartje op een goedkoope manier te rei zen 1 De vernufstige dingen worden uitge dacht. En de treincontrole moet maar zorgen, dat zij nóg slimmer en vernuftiger is dan de sluwste bedrieger. Het is ongelooflijk wat er gebeurt. Toen de werkraanskaarten nog bestonden, G o ed e buren. Uit Raai te wordt aan „Het Volk" gemeld Woensdagavond omstreeks 7 uur, toen de 48-jarige H. Dijkslag met zijn dochter Aaltje aan het rogge maaien was bij zijn woning, floot hem eensklaps een kogel langs het hoofd. Dade lijk daarop hoorde hij een knal. Toen hij in de richting keek van het huis, waar de gebroeders R. wonen, zag hij dezen wegkruipen achter een stroomijt. Eenige oogenblikken daarna zag hij, dat de 17-jarige G. L. J. R. het geweer op hem richtte. Het schot viel, doch miste ten tweede male. Dijkslag en zijn dochter vluchtten daarop naar huis. Voordat hij dit evenwel bereikte, zag hij den 2l-jarigen H. R. op hem richten. Ook deze kogel miste gelukkig zijn doel, doch vloog door een der ruiten van de woning van Dijkslag. Toen Dijkslag binnen kwam, vond hij zijn 82-jarige moeder bewusteloos voorover op den grond liggen. In een der ruiten was een gat, ter grootte van een rijksdaalder. Dijkslag tilde zijn moeder, die van den schrik voorover was geslagen, in bed en deed aangifte bij de mare chaussee alhier. Deze was spoedig ter plaatse en arresteerde de beide gebroeders R., die Donderdag bekenden geschoten te hebben, liet geweer werd door familie van de daders in een sloot geworpen, doch de marechaussee heeft het gevonden en in beslag genomen. Omtrent de oorzaak van dit gebeuren ver namen wij, dat er reeds lang een veete bestond tusschen beide families. De beide daders zijn in vrijheid gesteld. D o o d e 1 ij k e val. Gistermorgen is de echtgenoote van den heer J. II. van der Aa te Almelo uit een raam op de binnenplaats ge vallen. Zij werd zoo zwaar aan het hoofd gewond, dat zij na eenige uren aan de gevolgen is over leden. Brand. Omstreeks half twee gistermiddag bemerkte een agent onraad in een perceel aan de Gedempte Gracht te 's-Gravenhage. Weldra sloegen de vlammen uit de eerste en tweede verdieping. De brandweer kon niet meer beletten dat de twee verdiepingen geheel uitbrandden. De bewoner, een veedrijver, verklaarde, dat hij, toen de brand uitbrak, met zijn zoon op de motorfiets reed op de Leidsche straatweg. Een andere motorrijder, hem overigens onbekend, had hem toen gewaarschuwd, dat zijn huis in brand stond. Hij was dadelijk naar huis gereden. Zijn vrouw was, even voor de brand bemerkt werd, met de twee kinderen een bezoek gaan maken bij familie, die tegenover woont. Zij zou toen zij het huis verliet, in den keuken op het gastoestel een pan met boontjes op laag vuur hebben laten staan, terwijl onder het toestel papier lag. Men veronderstelt dat dit papier vlam gevat heeft. Verzekering dekt de schade. Van hetperro n gedrongen. Op het station Muiderberg was het gisteravond zeer druk. Toen de Gooische stoomtram arriveerde, drong het publiek op, tengevolge waarvan een dame, mevrouw Van der Zant, wonende Pieter Nieuwlandstraat A'dam, die met haar echtgenoot en een schoondochter op de tram stond te wachten, van het perron geraakte en tusschen de rijtuigen van den nog rijdenden tram viel. Van de zijde van het publiek werd onmiddellijk hulp verleend. De verbandkist van een nabij gelegen hotel werd gehaald om een noodverband te kunnen aaleggen, en vervolgens werd het slachtoffer in een particuliere auto naar de hoofdstad gebracht, waar de verbrijzelde voet werd geamputeerd. V erdw aasdeamateur s.Gemeld wordt dat vier jongelieden, enthousiaste amateur- photografen, te Middleton gearresteerd zijn bij een poging den trein New-YorkOntario van de Western Railway te doen ontsporen. Zij verklaarden tot dezen misdaad te zijn gebracht door hun verlangen een photo te kunnen nemen van een „echt" spoorwegongeluk. Regenjassen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2