Bet geslacht ier Bureaus. OM&BLMD WO ORSOHÊEDMM OMSTStEtCEN* few il 47sIe Jaargang» Dinsdag 12 Augustus 1824. Ne, 14021 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandse!» Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. De gebeurtenissen ter conferentie hebben gedurende het week-end een snel verloop gehad. Toen gistermorgen de Raad van Veertien bijeen kwam, heerschte er een geest van ver trouwen en optimisme, gedeeltelijk teweegge bracht door het feit, dat al het commissiewerk voleindigd is, maar voornamelijk door de be richten omtrent cle resultaten van Herriot's raadpleging zijner collega's tijdens zijn kort bezoek aan Parijs. Men gelooft, dat een overeenstemming inzake de militaire ontruiming waarschijnlijk automa tisch een oplossing zou brengen voor het tweede netelige punt, n.l. de voorgestelde handhaving van Fransch-Belgisch spoorwegpersoneel op zekere Duitsche spoorwegen op den link er- Rijnoever, waarvan het klaarblijkelijk doel was, de veiligheid der achtergebleven bezettings troepen te verzekeren. In het rapport van de commissie voor de economische ontruiming is op heel wat punten aan de Duitschers toegegeven. Vooreerst is de clausule betreffende de leening-contracten uit de lijst der Duitsche verplichtingen gelicht. Dan is het schema voor economische ontruiming op korten termijn gebaseerd, ten einde de vol eindiging dier ontruiming een feit te laten zijn op 5 October in plaats op 15 October. In de derde plaats is een vermindering gebracht van 5 op 2 millioen goudmark in de in rekening gebrachte kosten van de geallieerde belasting inning gedurende de overgangsperiode. Ten vierde moet de overdracht der regie-spoorwegen aan de nieuwe maatschappij gelijk bepaald in het Dawes-plan, tegen 20 December afgeloopen zijn. En ten vijfde is men het eens geworden over de amnestiebepalingen in dien zin, dat er geen aanhoudingen of vervolgingen in het bezette gebied zullen plaats vinden op grond van politieke gedraging tijdens de Roerbezetting. In de te Londen met de commissie van herstel gesloten overeenkomst verbindt de Duitsche regeering zich, alle passende maatregelen te nemen ter verzekering van de tenuitvoerlegging en blijvende functionneering van het plan dei- experts, en, in het bijzonder alle stappen te doen voor de uitvaardiging en uitvoering van de wetten en besluiten, die daartoe noodig zijn. Dit betreft vooral de wetten betreffende de emissiebank, de Duitsche spoorwegen, de in- dustrieele obligaties, alles in een vorm, welken de commissie van herstel goedkeurt. De ontruiming van de Roer. De zes leiders der delegaties kwamen gisteren om 10 uur bijeen. Herriot stelde zijn collega s op de hoogte van de besluiten betreffende de militaire ontruiming van het Roergebied, welke door den Franschen ministerraad genomen werden. Herriot verklaarde, dat de Fransche meening uitsluitend bezorgd is, ten opzichte van Duitschlands ontwapening, en dat voor het einde der conferentie gedachten wisselingen plaats moeten hebben met de Duitsche rijksministers, opdat de arbeid der intergeallieerde militaire contröle-commissie zonder verwijl hervat wordt. Mac Donald sloot zich onmiddellijk bij dit voorstel aan, hetwelk hij, naar hij zeide, zelf had willen doen. Zoo zal dus het vraagstuk van Duitschlands ontwapening als van essentieel belang voor Frankrijks veiligheid te Londen behandeld worden. Herriot stelde onmiddellijk generaal Noliet met deze belangrijke beslissing in kennis, in 6 ,,Op welken dag verwacht lord Archibald u",' vroeg Sir Bear op schijnbaar onverschil ligen toon. „Hij weet zelfs niet zeker of hij mij kan verwachten", antwoordde Jean. „Ik beken dat ik hem daarover te veel in het onzekere heb gelaten, maar ik zal mijn ongelijk morgen herstellen." „Morgen U gaat toch morgen niet naar Burgau-IIouse," vroeg Malcolm. Ik vertrek zoodra gij mij zult hebben doen kennen, wat ge van mij verwacht. Ge zult zeker willen, dat ik een of andere boodschap voor mijn oom medenam. „Maar," sprak sir Bear, „zijt ge zoo gehaast om naar Burgau-IIouse te komen „Jean vindt, dat zijn vijandschap met lord Archibald te lang geduurd heeft om die nog maar met een dag te verlengen", sprak Jo- siah. „Lord Archibald en ik zijn geen vijanden," hernam Jean op eenigszins hoogen toon. „Staat ge zelfs niet op gespannen voet met elkander", Vroeg sir Bekt aarzelend. verband met het plan, dat te Parijs is voorbereid, met 't oog op een latere overdracht van de contróle op de Duitsche bewapeningen aan den Volkenbond. Iierriot gaf voorts uitdrukking aan zijn vol doening over de ontvangst, welke hem te Parijs te beurt is gevallen. Er is, zeide hij, hedenmorgen te Londen geen enkele moeilijkheid geweest met betrekking tot de aanneming van het rapport der tweede commissie. De geest is sinds onzen terugkeer van Parijs geheel veranderd en Frankrijk heefl er thans nog meer vrienden dan reeds vooraf het geval was, nu men zijn waar gelaat ziet, en zijn verlangen naar vrede begrijpt. Herriot besloot met te zeggen Thans is het succes der conferentie verzekerd. Groote ontspanning kwam in conferentie kringen tot uiting, na het bericht, dat Frankrijk bereid is, zijn troepen aan de Roer een jaar na het in werking treden van het plan-Dawes terug te trekken. Algemeen wordt geloofd, dat Duitschland zonder meer de voorwaarde der Fransche regeering ten opzichte der militaire ontruiming van het Roergebied, te weten het vooraf sluiten van een Fransch-Duitsch handelsverdrag, zal aanvaai-den. Voortaan zal de conferentie bijna uitsluitend het middel tot directe .gedachtenwisseling tus- schen de geallieerde of Duitsche ministers zijn. Omtrent het onderhoud tusschen Stresemann en Herriot van gisternamiddag, kan nog gemeld worden, dat Frankrijk zou hebben aangeboden, het Roergebied tegen Juli a.s. te ontruimen, terwijl Duitschland Januari a.s. zou hebben voorgesteld. Men verwacht, dat de eventueele ontruiming vier dagen zal vorderen. De vooruit zichten op overeenstemmming zijn zeer hoopvol. DE BALKAN. De bladen vernemen uit Athene De onrust aan de grenzen van Griekenland en Joego-Slavië neemt toe. Bulgaarsche komitadjis blijven d? grenzen overschrijden, dorpen plunderen en brand stichten op Grieksch en Slavisch gebied, waarna zij naar Bulgarije terugktrekken. Volgens de bladen zond de Grieksche regee- ring een ultumatum aan Sofia, waarin wordt betoogd, dat, als deze toestand voortduurt, Grieksche troepen een zone langs de grens zullen bezetten. Joego-Slavië zond eveneens een nota op Bulgaarsch gebied. MAROKKO. Bij een hevig gevecht in de Oostelijke zöne van Marokko zijn 6 Spanjaarden gedood en 12 gewond. Abd-el-Malek, die aan de zijde der Spanjaarden stond en leider der Spaansche hulptroepen was, is gedood. Voorts zijn twee Spaansche vliegtuigen neergeschoten een offi cier werd gedood, drie gewond. VEREENIGDE STATEN. Davis., de democratische candidaat voor het presidentschap, vroeger gezant der Ver. Staten te Londen, heeft gisteren ten aanhoore van een groote menigte zijn verkiezingsprogramma ont wikkeld. In deze rede, die uitteraard identiek was met het algemeen programma, dat op de democratische conventie is vastgesteld, waren opmerkelijk zijn uitlatingen over de buitenland- sche politiek waarbij hij vertrouwen uitsprak in den Volkenbond, waaraan hij wenscht, dat ook de Ver. Staten zullen deelnemen. Voorts hoopte hij er toe mede te werken, dat er een nieuwe conferentie bijeenkomt inzake de ont wapening. Deelneming aan het herstel van Europa was zoowel in het belang van de oude, als van de nieuwe wereld. „Ja zoo iets. Jean's voorhoofd verduis terde. „Wij hadden eenig verschil van meening, wist u dit, sir Bear „Ja," zei de baronet, in de ruimte staren de. „Men heeft ons gesproken van godsdienstige geschillen." Jean maakte een duidelijk gebaar, dat elke verdere uitweiding over dit thema kortweg afsneed. „En politieke", vervolgde sir Bear. „Als men hiermee wil aanduiden, dat ik eenige ongelukkige Ieren wilde helpen tegen den wil van mijn oom. „Hebt ge verzaakt aan alles, wat lord Ar chibald afkeurde „Neen", zei Jean ernstig, en hij ging op milden toon voort „Ik heb er van afgezien, mijn meeningen aan anderen op tc dringen en dan" dit sprak hij op een toon van ge lukkig vertrouwen ik heb een gevoelsmid- del om mij alles te deen vergeven. Kijk de ware oorzaak van de verbolgenheid van mijn oom was mijn weigering om terstond, zooals verlangde, te huwen met een jong meisje, dat hij op het oog had." „En ge denkt nu aan toegeven," vroeg Jo- siah met haast broederlijke belangstelling. Een vluchtig rood, dat de wangen en het voor hoofd van Jean overdekte, was aanvankelijk het eenige antwoord. Na eenige oogenblikken AMERIKA EN RUSLAND. Naar uit welingelichte bron uit Washington wordt gemeld, zal het voor eenige dagen gesloten verdrag tusschen Engeland en Rusland ook de toenadering van de Vereenigde Staten tot Rusland bespoedigen. De oorzaak hiervan is, dat het Amerikaansche kapitaal, dat in Rusland direct met het Engel- sche kapitaal concurreert, den directen steun van zijn eigen regeering noodig heeft, te meer, daar alle Europeësche staten, met uitzondering dan van Frankrijk, dat echter tegenover Rusland een bijzondere t'inancieele positie inneemt, de betrekkingen met de Sovjet-regeering hebben hervat. Men verwacht intusschen, dat de onderhande lingen tusschen Amerika en Rusland eerst na de presidentsverkiezingen zullen plaats vinden. ALLERLEI. De Turksehe regeering heeft aan een commissie last gegeven, een nieuwe huwelijkswetgeving op te stellen, waarbij polygamie wordt verboden en het principe van een vrouw tot basis van het moderne huwelijk wordt verklaard. De prefectuur van Gonstantinopel biedt het Vildizpaleis van den ex-sultan aan voor 1.250.000 dollar. Eenige builenlandsche maat schappijen zijn van plan, het in te richten voor het geven van openbare vermakelijkheden. Uit Peking wordt gemeld, dat de Chi- neesch-Russische conferentie waarschijnlijk 15 Augustus zal aanvangen. Uit Cairo wordt gemeld, dat gisteren een aantal personen is gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan een complot. Dit werd ontdekt bij 't onderzoek naar de om standigheden, waaronder de jongste aanslag op Zaghloul Pasha heeft plaat., gehad. Het com plot zou uitgaan van den vroegeren Khedive, die sinds 1920 blijkbaar in het geheim werkt om te trachten weer op den troon te komen. Uit Parijs wordt een gezamenlijke militaire actie gemeld van Griekenland en Joegoslavië tegen Bulgarije. De Joegoslaviëers concen- treeren troepen langs de grens, terwijl volgens berichten uit Athene, de Grieksche regeeriug aan Sofia een ultimatum heeft gestuurd, waarbij gedreigd wordt, dat Griekenland de Macedoni sche benden tot op Bulgaarsch gebied zal achtervolgen en zekere grenszones zal bezetten. De regeeringen van de Oostzee-staten zijn officieel door Finland tot deelneming aan de op 22 en 23 Augustus bepaalde conferentie der Oostzee-staten uitgenoodigd. Binnenland. Nieuw post- en telegraafkantoor te Utrecht. Het nieuwe hoofdpost- en telegraafkantoor aan de Neude te Utrecht is Zondag- door den postdienst in gebruik genomen. Ook het hulptelegraafkantoor Achter den Dom is in het nieuwe hoofdgebouw geves tigd. De Maaskanalisatie. Volgens de Tel. zullen vele leden der Tweede Kamer in de eerste helft van September waar schijnlijk een bezoek brengen aan de werken dei- Maaskanalisatie in Limburg. Ju Druk luchtverkeer. Annie Besant is gister uit Schiphol per vlieg tuig naar Londen teruggekeerd. Per K.L.M.-vliegtuig arriveerde uit Kopen hagen onze gezant ridder van Rappard. Voorts landden op Schiphol op hun luchtreis- Berlijn Londen de chef van de Duitsche rijkskanselier, staatssecretaris Bracht, en Ministerial-direktor Abegg, chef van de Schupo. Er zijn extra-vliegtuigen in de vaart ge bracht moeten worden, zóó druk was het lucht verkeer naar Londen en Kopenhagen. De beide toestellen naar Parijs waren geheel bezet. De Postcheque- en Girodienst. Bij de heropening van den postchèque- en girodienst zullen, naar het „Haarl. Dagbl." mededeelt, de stortingsbiljetten en overschrij vingsbiljetten, alsmede -de chèqueformulieren van de laatste uitgaaf, waarop alleen ruimte is gelaten voor invulling van het nummer van den rekeninghouder (zonder diens naam) en van het geldbedrag in cijfer.* niét meer kunnen dienen. Er zal dan volledige invulling van die biljetten als voor de centralisatie van den dienst, weder verplichtend worden gesteld. Aan de rekeninghouders zal gelegenheid wor den gegeven de onbruikbare formulieren, die nog in hun bezit zijn, op de postkantoren (des- gewenscht tegen een ontvangstbewijs) af te dïagen. Het zal door hen voor de formulieren be taalde bedrag zal op het tegoed der rekeningen worden bijgeschreven. Van het beschikbaar stellen van nieuwe boekjes zou nog nader mede- deeling worden gedaan. Het tarief. Volop in den komkommertijd komen wij daar op eens te slaan voor een politiek stuk van groote beteekenis, schrijft de „Msb." Als zoodanig mogen we betitelen het voor- loopig Verslag, bevattende de beschouwin gen van de Kamer over het ontwerp tot wijziging van de Tariefwct. In dit ontwerp doet de Regeerimg een wel forschen greep om 't tekort op de Staatsbe- grooting te verkleinen en het mede door an dere maatregelen te doen verdwijnen. Rede lijk en billijk is het dus, dat alle aandacht door de Kamer aan zulk een Staatsstuk is besteed. Of het geheel in de juiste sfeer zal wor den behandeld, staat nog te bezien. Althans de aanhel' van het Voorloopig Verslag geeft den weerslag van hartstochtelijke uitingen, welke in de afdeelingen van de Kamer zijn gehoord. Naar het schijnt wordt door sommigen reeds nu gedacht aan „zekere Juni-gebeur- tenissen", welke het volgend jaar ons wach ten. Met een goed plan de campagne kan men nooit te vroeg zijn, zoo denken deze heeren waarschijnlijk. Intusschen is het voor de tegen standers van deze heeren, dat is voor de rech terzijde, veel waard bijtijds te zijn gewaar schuwd. En waar de meest rumoerige tegenstan ders van het Tarief-ontwerp blijkens het Voor loopig Verslag aansturen op uitstel, zoodat de verkiezingen van het volgende jaar zouden gehouden worden met het spookbeeld van drei gende, nog niet ingevoerde verhooging van invoerrechten, daar zal het de taak van de rechterzijde wezen, dit politiek fortuintje aan de heeren niet te gunnen. Uit een nuchter politiek oogpunt is een dreigend Tarief-ontwerp, waaraan alle verschrikkingen makkelijk kunnen worden sprak hij „Ik ben ten minste voornemens een bewijs van mijn goeden wil te geven." Dit antwoord veroorzaakte een algemeen koel stilzwijgen. Jean hief de oogen op en ver beeldde zich dat in het voorkomen van zijn neven iets veranderd was, dat de beleefde edel lieden van straks langzamerhand veranderden in vijandig-gezinden. Sir Bear, die halsstarrig vóór zich bleef staren, sprak toen op een toon van gewicht „Ge schijnt wel zeker van de ontvangst, die lord Archibald u bereidt, en gerust omtrentzijn plannen. Iiijheeft, u als erfgenaam behandeld." „Ik was en ik ben het nog." „Het erfgoed behoeft niet op een bepaald persoon over te gaan. Lord Archibald is vrij in zijn keuze." „Feitelijk wel, maar voor zijn geweten niet." „Hebt je niet bedacht," hernam sir Bear op een toon van ernstige overweging, „dat lord Archibald gedurende de jaren uwer afwezigheid zijn plannen ten opzichte van u kon veranderd hebben". „Neen", antwoordde Jean,„maar hij kan mij hebben doen terugkomen om mij te laten weten wat ge daar zegt. Als ge echter meer weet dan ik. t „Wat hebt ge in Amerika gedaan", vroeg sir Bear even ernstig. „De tijdingen die uw oom ter oore zijn gekomen schetsen u als overgeleverd aan uitsluitend katholieke invloeden.... Merk op dat ik in u niets goed- of afkeur, maar u alleen op de hoogte wil brengen van den toestand. Men beweert dat ge een werkzaam agent voor de Iersche zaak waart." „Een agent op grooten afstand" zei Jean zonder een licht schouderophalen te bemantelen. „Dit is in Engeland niet goed opgenomen." „Het spijt mij," antwoordde hij Vroolijk. „Niet alleen dat ge de Iersche landverhui zers hebt geholpen uit politieke redenen, maar men verzekert dat ge geld verschaft hebt aan den bond van patriotten. Gij ant woord niet Spreek vrij uit met ons, neef, als ge wilt dat wij u zullen helpen. „Het verhaal van mijn doen en mijn laten in de Vereenigde Staten zou u niet interessee ren, oom. Évenwei zal ik liet u later wel eens doen, als u dit verlangt." „Neen", zei sir Bear „dit moet ge ons nu dadelijk verklaren, zooals ook mijn zoon Mal colm verlangt. Meent ge, datwij u voor een nietigheid zouden hebben geroepen „Het zou mij geen nietigheid hebben ge schenen de goede betrekkingen tusschen ons te hernieuwen", zei Jean, die een laatste po ging deed om een beangstigden indruk af te schudden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1