Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Donderdag 14 Augustus 1924. No. 14023 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Iutereomm anaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bcekend. Gratis-OngevaHcnvcrzekcrmg f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen r. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz.bank te Schiedam duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Wegens den feestdag van MARIA HEMELVAART, zal de NIEUWE SCHIE DAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schie dam en omstreken, A VRIJDAG AVOND NIET VERSCHIJNEN. Binnenland. Dc congresïilm voor den Kardinaal vertoond. Dinsdagavond is de officieele Congresfilm in hel klooster te Wittem voor Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum vertoond. De groote bibliotheekzaal was voor dit doel ingericht en aanwezig waren behalve de paters en studenten uit het klooster ook de paters Redemptoristen uit den omtrek over de Belgischen en Duitsche gren zen. Van het lokaal-Comité waren aanwezig de voorzitter van de commissie van ontvangst professor dr. A. Slijpen S.J. en de voorzitter van het Comité voor Pers en Propaganda de heer van den Broeke. Mede aanwezig was de gastheer van den Kardinaal tijdens diens ver blijf te Amsterdam, de heer W. Dreesman, ter wijl de beide inrichters der film de heer Dorus Hermsen en pater Hyacint Hermans O.P. voor de vertooning waren overgekomen. Te zes uur aangevangen eindigde de voor stelling met een pauze van een half uur—tegen 10 uur 's avonds. Bij de pauze feliciteerde Zijne Eminentie den heer Dorus Hermsen met de opname, voor zoover vertoond. Na de ver tooning werd nam Zijne Eminentie het woord om de comitéleden geluk te wenschen met het wel slagen van de film en drukte mede namens de paters zijn grooten dank uit voor de uitvoering dien avond in het klooster. Zijne Eminentie had herhaaldelijk en her haaldelijk het sein tot applaus gegeven. En de aanwezigen deden spontaan een applaus dooi de zaal daveren telkens wanneer de kardinaal zelf op het doek kwam. De film maakte op allen een ontróerenden, overweldigenden indruk. Heropening Girodienst. Aan de Telegraaf wordt meegedeeld, dat de directie van den Giro-dienst voornemens is 16 September a.s. den dienst gedeeltelijk te heropenen. Dan zal begonnen worden met den dienst in te stellen voor de eerste tien duizend rekeninghouders, waartoe o.m. alle rijksont vangers behooren. De dienst blijft gecentraliseerd doch zal meer naar de oude werkwijze, dus niet met behulp van ingewikkelde machines, worden uitgevoerd. Geleidelijk zullen de andere rekening houders in den dienst worden opgenomen. Interparl. conferentie. Ons bericht over de XXlIe Interarlemen- taire Conferentie behoeft aanvulling. Behalve de daarin genoemde heeren zijn be stuursleden van de Nederlandsche groep: het Tweede Kamerlid Mr. Dresselhuys en het Eerste Kamerlid Mr. Wittert van Hoogland. De heer van Kol is geen bestuurslid. De heer Wittert van Hoogland, die reeds als afgevaardigde naar de Conferentie te Bern was ingeschreven en voornemens was aldaar de uitbreiding der Koloniale mandaten te be strijden, heeft zich genoodzaakt gezien wegens 8 „Beproeft het", spraken zij eenvoudig. De vijf mannen omringden hem. Zij zwegen en in de diepe stilte, die zelfs niet door de stem der zee verbroken wordt, had Jean een gevoel alsof Hij ver, ver weg in een ondoordringbare eenzaamheid gedompeld was, waar geen ge luid der levende wereld doordrong. Op het ledige kasteel verspreidde de ondergaande zon geen klaarheid. De blik van den jongen man wendde zich naar buiten, bleef op de gesloten monumentale poort rusten en op het ravijn. Hij bromde het woord hinderlaag. „Gij vergeet tegen wien gij spreekt. Als er een onrecht begaan is, dan hebben wij het moeten lijden", sprak sir Bear met een woesten haat, zich eindelijk boos makende". „Men heeft ons stelselmatig gedurende vele geslachten van ons wettig aandeel beroofd. Wie zal in onze plaats van wraak afzien. Wij hebben de keus der mid delen niet, maar onze zaak is rechtvaardig." „Ik ben hier alleen, zonder wapenen", sprak Jean, „waarom doet ge mij niet verdwijnen „Neen, neen", antwoordde Josiah even ver zoend als onverstaanbaar. „Wij hebben u slechts hier te houden, wat ons, zooals ge begrijpen zult, niet moeilijk kan vallen. Wij dringende ambtsbezigheden van dit voornemen af te zien. Vermindering Raden van Arbeid. De „Grondwet" meldt, dat over het geheele land vermoedelijk 8 Raden van Arbeid zullen worden opgeheven. Men zal tot vermindering van het aantal Raden van Arbeid geraken, vooral door de in voering van machinaal-administratie. Wil een bepaald ressort een zelfstandigen Raad van Arbeid bezitten, dan zal in dit res sort een bepaald aantal verzekeringplichtigen moeten worden aangetroffen. Waar vermoedelijk 8 Raden van Arbeid dit getal niet zullen behalen, zullen deze bij in voering van bovengenoemde reorganisatie wor den opgeheven en gecombineerd met Raden van Arbeid uit aanliggende ressorten. Spoorwegverkeer via Cranenburg. De Nederlandsche Spoorwegen geven weer plaatskaarten af naar Keulen en stations in Z.- Duitschland over Cranenburg en Vcnlo. Salarisregeling administratieve en technische ambtenaren. In aansluiting op het bericht in ons blad van gister over de salarisregeling voor onderwijzers en administratieve ambtenaren wordt gemeld De salarisregeling voor de overige takken van dienst zal als volgt zijn Ambtenaren directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen: adjunct-commissies /1100-2600; verificateur 24003800 ontvanger 2e klasse 32004000 ontvanger 1 eklasse 52005800 controleur grondbelasting 3000-5000 accoun tant 3000-5500; inspecteur /36Q0—5800, Ambtenaren technische dienst Rijkswater staat ambtenaren in algemeenen dienst 1100 2900 bureelambtenaar le klasse 11002700 opzichter 2e klasse 16003000 opzichter le klasse 28003800 technische ambtenaar/1800 4000 ingenieur 42005400. Ambtenaren rijkstoezicht op de spoorwegen teekenaar, nieuw ingevoerd ambt 10001800 opzichter 18004000 technische ambtenaar 2e kl. f18003400; techn. ambtenaar le kl. 32004400 rijksinspecteur 4200-5400; rijks ingenieur f 42005400. Technische functies, lagere technici 1600 3000 tot deze categorie kunnen worden ge rekend de ambtenaren die verantwoordelijkheid dragen voor den arbeid van vakarbeiders. Middelbare technici f 1800—4000 tot deze categorie zijn te rekenen de ambtenaren die de kennis bezitten noodig voor het verwerven van het einddiploma eener middelbare technische school technische ambtenaren die leiding geven 4000-4800 (waaronder vier 2-jaarlij ksche ver hoogingen van 200) lioogere technici 2400— 5400, waaronder te rekenen zijn de technici met universitaire of daarmede gelijk te stellen op leiding. Het Alg. Nederl. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de mededeelingen, die de laatste dagen in verschil lende dagbladen zijn verschenen omtrent de nieuwe salarisregeling der rijksambtenaren, blijk baar afkomstig van personen, die tot het doen dier mededeelingen niet bevoegd waren, niet in overeenstemming met de waarheid. Daaren boven zijn verscheidene gepubliceerde wedden onjuist. Mr. Zimmerman Gouv-gcneraal van N. Iudië Naar van betrouwbare zijde aan het Alg. Hbld. gemeld wordt, zal mr. D. Fock het vol gend jaar als gouverneur-generaal van Ned-In- dië worden opgevolgd door mr. A. R. Zimmerman oud-burgemeester van Rotterdam, thans als commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen werkzaam. R.K. Vacantieleergang in beroeps keuzevoorlichting. Naar wij vernemen blijkt er misverstand te bestaan omtrent het Secretariaat-adres van bovenbedoelden Leergang. Daarom deelen wij op veelvuldig verzoek nogmaals mede, dat het Secretariaat is gevestigd Drift 1012, Utrecht. Voor aanmelding wende men zich dus uitslui tend tot dit adres. Om te onthouden. Men kent de grofheid, waarmee van socialisti sche zijde Minister Colijn wordt bestreden, om dat hij zoo krachtig opkomt voor een sluitende begrooting onder het betoog, dat ook en vooral voor de arbeidersklasse de daling van den gul den noodlottig zou worden. Weet men, wat de roode Schatkistbewaarder in Engeland, Minister Snowden, dezer dagen een een lezing voor ban kiers verklaarde Ziehier „Wij zijn overtuigd, dat er geen klasse is in de gemeenschap, die meer zou lijden en spoediger zou lijden tengevolge van een ver zwakking van het nationale crcdiet, dan de groote arbeidersklasse van de gemeenschap welke wij in het bijzonder vertegenwoordigen. Zooals ik reeds in mijn begrootingsrede heb gezegd, heb ik steeds de vitale noodzakelijk heid voor oogen gehouden om niets te doen wat het nationale crediet uit zijn evenwicht zou kunnen brengen, maar integendeel heb-ik geloofd met al mijn voorstellen iets te doen waardoor het nationale crediet ^ou verbeterd en verstei'kt worden." Die woorden moet „Het Volk" eens over drukken. Het zal den volgelingen een eerlijker gedachte over de maatregelen van Minister Co- lijn geven dan de ophitsende jereminades, waar mee het blad thans de mentaliteit zijner lezers verwart. Ant. tabaks-accijns bond. De Anti Tabaks-accijnsbond heeft zich tot de Koningin gewend met verzoek haar veel- vermogenden steun aan te wenden opdat 't streven der huidige regeering, door steeds voortgaande verhooging van accijnsheffing op levens- en genotmiddelen het leven der burge rij duurder te maken, eenigszins worden tegen gegaan. De Bond wordt gesteund door handels reizigers- en sigarenwinkeliersvereenigingen. moeten .het hoofd bicden aan de schande, dat de justitie een onzer verwanten onder ons dak arresteert en wij zullen even goed van u bevrijd zijn, als wanneer ge naar Amerika terugkeert. Het verloop der zaak zal voor u meer onaangenaam zijn, maar het geeft ons nog zekerder resultaat." Jean maakte een plotselinge beweging, de vijf mannen naderden hem, hij kon op hun gelaatstrekken den onverzoenlijken haat le zen, de woedende ijverzucht, die hij nooit had kunnen vermoeden en die sedert zijn kindsheid op hem loerde en het gunstige uur afwachtte, d^ hem aan haar willekeur over leverde. Hoe deze Burgaus snel de wilde die ren waren geworden, gereed om te bijten, de roovers gereed tot verraadJean keek hen aan zonder woede, maar met een bittere ver achting. „Ik zal niets schrijven", riep hij, „de politie zal mij niet grijpen, ik ben tot nog toe noch schuldig noch beschuldigd. Gij hebt goed gespeeld, waarde neven, maar de partij was te gevaarlijk." Met een wanhopigen sprong, waarvan de stoutmoedigheid en snelheid hen allen ver raste en een oogenblik hen van alle bezinning beroofde, ontsnapte hij aan hun handen, ging de gesloten poort voorbij en klom met een on- geloofelijke gezwindheid op de lage borstwering die hier de plaats afsloot. Beneden hem daalde het ravijn in een steile helling naar een steen- Vcrcenvoudiging postwezen. Wij vernemen ,dat het in bedoeling dei- autoriteiten ligt in het Post- en Telegraaf- wezen over het geheel een algemeene reorganisa tie tot stand te brengen. Men is namelijk van plan het geheele land te verdeelen in districten van tamelijk groote oppervlakte. In de centrumgemeenten van deze distric ten zal het hoofdkantoor voor ieder district worden gevestigd. In de binnen deze districten gelegen ge meenten zullen alsdan de zelfstandige post kantoren, thans bestuurd door gewone direc- achtigen duisteren bodem. Na het ravijn echter had hij slechts een hoek der heide door te loopen om de baai te bereiken, waar het vaartuigje lag. De onderneming was vreeselijk, onzinnig, maar zich herinnerend hoe Jean de rots had besprongen voelden de Burgaus een bange vrees hen bekruipen. Zij zagen den jongen man springen en op zijn voeten neerkomen op den bodem van het ravijn. De schok had hem niet gedood, zelfs niet gewond. Zij vielen op de leuning van de trapman, op het oogenblik dat de jongemanverder ging.Hij zou vertrekken, hun ontsnappen vóór zij hem den pas konden afsnijden. Hij deed twee stappen om zijn vlucht te hervatten, zijn blond hoofd was duidelijk in het ravijn te onderscheiden, vervolgens bleef hij staan en zonder zelfs te wankelen viel hij als een levenlooze massa met het gelaat ter aarde. De Burgaus daalden af langs een pad dat hun alleen bekend was en vonden hun neef nog op den grond uitgestrekt. Jean had geen beweging gemaakt, geen zucht zelfs geslaakt na zijn val. Zij omringden hem, keerden het ziellooze lichaam om een der beenen hing er als gebro ken bij, het gezicht had de kleur van marmer, de oogen stonden wijd open, uit een schram aan het voorhoofd, die hij aan de struiken had gekregen, vloeide zelfs geen bloed meer. De Burgaus wisselden een blik, terwijl zij hun gelaat over den jongen man heenbogen. teuren verdwijnen, om plaats te maken voor bij kantoren, die ressorteeren onder het districts hoofdkantoor en van daar uit geadministreerd worden. Als plaatselijke chefs dezer kantoren zullen commiezen-titulair worden aangewezen,, terwijl de chef van het hoofdkantoor den titel van directeur (gelijk thans) zal voeren. Dat hierdoor het aantal hoogere ambtena ren belangrijk zal verminderen, behoeft geen betoog. (Grondwet). DE Nederl. handelsbalans in Juli 1924. Het Centraal Bureau Voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer (zonder goud en zilver) in Juli 1924 heeft bedragen 198 mill, gld., die van den uitvoer 134 mill, gld. In Juni 1924 beliep de invoer 189 mill, gld. en de uitvoer 111 mill. gld. Voor Juli 1923 zijn deze cijfers resp. 157 en 96 mill. gld. Tegenover Juni 1924 vermeerderde zoowel de in- als de uitvoer, n.l. met resp. 9 en 23 mill. gld. Vergeleken met Juli 1923 had bij beide groepen eveneens een toename plaats van Onderscheidenlijk 41 en 38 mill. gld. Het saldo-invoer bedroeg in de maanden Januari tot en met Juli 1924 resp. 61.4, 60, 54.6, 53.3, 83.2, 78.2 en 63.1 mill. gld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ONZE JUBILEERENDE DEKEN. (1899 - 15 Augustus - 1924.) Tu es Sacerdos in aeternum, secundum ordinem Melchisedech, Gij zijt Priester in eeuwigheid, volgens de orde van Melchisedech. Deze verheven Lekst sluit zooveel verantwoor delijkheid en tegelijk grootschheid in, dat van een priester, die evenals eenmaal de koning Melchisedech zijn Offer plengt met brood en wijn, gezegd kan worden, dat God hem in zijn waardigheid ver boven de Engelen heeft ge steld. En dan voor eeuwig blijft hij zijn voor ons menschen onbegrijpelijke waardigheid be houden, die gaat boven de eer van koning of keizer, ja zelfs zich in Hemelsferen verheft, bo ven de rijen der God-dienende zalige geesten. De mensch, eenmaal priester gewijd, ontvangt goddelijke macht op 't gegeven woord van den Hoogepriester Christus, Die Zijn bedienaren opdroeg, telken dage 't zuivere brood en den reinen wijn in Zijn H. Lichaam en Bloed te ver anderen en die ziele-spijze te reiken aan allen, die, zuchtend in dit dal van tranen, dorsten naar rust en bevrediging. En uit dit hoofdwerk van den priester, waaruit vooral zijn verheven groot heid blijkt, volgt zooveel geestelijke verantwoor delijkheid, dat hij staat als middelaar tusschen God en de menschen, die hij door zijn woord en voorbeeld op Gods wegen heeft te leiden en te brengen tot het einddoel de volle zielebe- vrediging in het beloofde land hiernamaals. Morgen, op 't feest van Maria-Hemelvaart, is onze beminde, hooggeachte Deken, 25 jaar pries ter, werd hij een kwart-eeuw geleden in de rijen der geestelijken opgenomen door de handopleg ging van den bisschop, die dan zijn nieuwgewijde priesters niet meer beschouwt als dienaren, maar als Vrienden. Den 19den April 1875 te 's-Graven- lmge geboren, ontving Deken A. J. C. Schraag 15 Aug. 1899 de LI. Priesterwijding, en kreeg als eerste standplaats Heemstede, waar hij tot 1904 als kapelaan werkzaam was. Toen achtte de bisschop hem reeds geschikt voor de zware taak, om de priesterlijke bediening in Amsterdam uit te oefenen en niet minder dan 11 jaar lang (tot Sir Bear was bij zijn neef neergeknield, wiens hoofd door Josiah werd ondersteund. Hij legde de hand op de borst, en de polsen van Jean. „Dood", zei Josiah, luid uitsprekend wat allen dachten. „Dood", herhaalde de vader werktuigelijk, zooals mijn zoon Josiah zegt. Hij is zeker dood." Hij was dood. Hij lag gebroken, voor altijd onbeweeglijk op het platgetreden gras van het ravijn, de jongeman die zich een uur te voren zoo groot, zoo sterk had getoond. Van den veelbelovenden jongen man restte niets dan deze bloedende massa. Op dat oogenblik klonk een zachte heldere stem boven de hoofden der Burgaus „Hier ben ik. Welk wild vervolgt gij daar? Wat hebt gij nog gedood in het ravijn HOOFDSTUK II. Twee maanden later was de familie Bur- gau bij toeval vereenigd in het groote salon op Black horn. Dit vertrek was op het kasteel het middelpunt-van het familieleven. Daar was het dat de Burgaus voldoening zochten vooi hun zeldzame behoefte aan gezelligheid en waar zij hun toevlucht zochten als het onbarmhartige weer zelfs een Burgau verbood een voet buiten de deur te zetten. Het groote ruw ingerichte salon miste niet een zeker voornaam karakter met zijn don kere lambriseering, de enkele massieve ineu- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O 1» J lutwiiunvn y t /mUU t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1