1910) bleef kapelaan Schraag aldaar aan de parochie van Maria-Onbevlekt-Ontvangen ver bonden. Zóó ijverig n geschikt bad hij zich daar in den ziele-arbeid getoond, dat Mgr. Gallier hem in 1915 riep, om als pastoor zich met de oprichting eener tweede parochie te Hillegom (H. Jozef) te belasten. Tot 1920 verbleef Z. Eerw. te Hillegom, waarna hij naar, Schiedam moest vertrekken, om de pastoorswaardigheid in de parochie van O.L. Vrouw Visitatie te komen vervullen. Twee jaar later, in 1922, keurde de Kerkelijke Overheid pastoor Schraag waardig, als opvolger van wijlen deken Verhoeven, het dekenaat Schiedam te besturen. En als zoodanig viert hij nu morgen zijn zilveren priesterfeest. Nog slechts 4 jaar verblijft deDeken onder zijn Schiedamsche Katholieken, maar niemand zal er zijn, die hem niet heeft leeren kennen als een waardig priester naar Gods hart en als een ge leerd, verstandig, in alles meelevend persoon, die de geestelijke en ook de tijdelijke nooden van de hem toevertrouwde geloovigen begrijpt en met zachte hand daarin reeds zooveel leniging heeft gebracht, ja, die ook bij andersdenkende zeer is gezien, omdat hij bezit een ruimen blik en een rechtvaardig en gul hart. Bijzonder interesseert Deken Schraag zich ook steeds voor 't leven en den bloei van het R.K. Bijzonder Onderwijs, waarvoor hij als president der St. Willibrordus-Vereeniging reeds zooveel goed en heilzaams wrocht. En vraag 't iederen zanger van 1 Frankelandsche koor, of de kerkzang den Deken ook ter harte gaat; hij zal U antwoorden, dat de Deken met zijn koor meeleeft, als weinig" anderen.Steeds staat hij het met raad en daad ter zijde en voelt zich onder zijn zangers bijzonder op zijn plaats. Is 't dan te verwonderen, dat '1 koor zijn uiterste krachten heeft ingespannen, om op 't feest van morgen een nieuwe Mis uit te voeren, een nieuw zwaar werk van W. v. Kalmthout, dat om zijn schoonheid aller geest en hart zal boeien en verheffen. En is 't dan eveneens niet vanzelfsprekend en rechtvaardig, dat geheel Katholiek Schiedam reeds vanavond en morgen den geheelen dag, zijn hooggeachten en beminden Deken, die dc schoone, maar zware priestc-rkroon, reeds 25 jaren met zooveel waardigheid en eere heeft gedragen, gaat huldigen en danken op een wijze, den geliefden jubilaris waardig. Diep-treffend, dat staat vast, zal Deken Schraag bij zijn zilveren feest ondervinden, dat Katho liek Schiedam, zijn eersten geestelijken herder met welgemeende woorden en daden zal weten te waardeeren. Ons aller wensch zij tenslotte, dat God onzen Deken nog vele jaren voor ons moge sparen tot heil van Kerk en stad. Speldjcsdag. Morgen zal ten bate der Tuberculose-vereenigig „Herwonnen Levenskracht" een speldjesdag worden gehouden. Evenals vorige jaren hebben ziel! hi-rvoor een aantal dames beschikbaar gesteld. Waar de uitzending van patiënten mede afhangt van de geldmiddelen en de aanvragen om hulp jaarlijks toenemen, bevelen wij deze collects onze Schiedamsche burgerij bijzonder aan. R.K. Openbare Leeszaal. Wij brengen onze lezers nogmaals in herinne ring dat vanaf morgen, 15 Augustus tot 1 Sep tember, de R.K. Openbare Leeszaal gesloten zal zijn ook de „uitleen" wordt dien tijd stopgezet. Onjuist. De eigenaar van het gebouw derMiddenstands- bank verzoekt ons het bericht, dat het Rijk tot aankoop van dit gebouw wilde overgaan, tegen te spreken, daar dit onjuist is wel heelt het Rijk voorstellen tot het huren ervan gedaan, maar tot nu toe is de overeenstemming nog niet bereikt. Totale maansverduistering. J. S. schrijft in de „Msb." lieden 14 Augustus heeft een totale maands- verduistering plaats. Het begin der verduistering (eerste contact der maan met den schaduwkegel der aarde) heeft plaats om 7 uur 51 minuten (zomertijd) en kan in Nederland niet worden waargeno men, daar de maan eerst om 8 uur 37 minuten beien, zijn ouderwetschen schoorsteen, zijn beide etagères waarop zilveren coupes stonden die bij een of anderen sportwedstrijd gewonnen waren. Talrijke dierenhuiden, op den grond uit gespreid, verborgen de kaalheid van den ver molmden parketvloer en even talrijke jacht trofeeën verhaalden van de gewone bezigheid der Burgaus. Hoewel het middaguur nog niet lang verstreken was, kwam er maar een schemer achtig licht door de grootc boogvormige ramen die bijna tegen elkaar stonden en op de zee uit zagen en de vlammen van het haardvuur ver lichten liet houtwerk en het meubilair met een rossigen gloed. Miss Aramintha troonde aan bet hoofd der tafel waarop de materialen voor naai en brei werk lagen. Miss Aramintha was oud, klein evenals haar broeder, zij was bleek en zag er lijdend uit. Haar grijze haren deden haar oüder lijken dan zij was en een schuwe oogopslag gaf blijk dat zij eigenlijk nooit recht op haar gemak was. Naast haar zat Jessica, de eenige dochter van het huis aan een teekening te werken, waarvan de voltooiing haar vrij wat moeite scheen te kosten. Zij had het fraaie hoofd over haar arbeid gebogen, doch hief het telkens ongedudig op en dan zag men een ontevreden, bleek en ziekelijk gelaat, twee groote donkere oogen, die zwart leken bij het bleeke gelaat en* de blonde haren. Franck en Jack, wien een vruchteloozen jacht opkomt. Die opkomst geschiedt op omtrent 23 graden van het Oosten, naar het Zuiden gerekend dan is de maan reeds bijna geheel verduisterd, daar de totale eclips begint om 8 uur 50 minuten. Te 10 uur 29 minuten be gint het licht weer om den maanrand te ver schijnen, en wel op omtrent 60 graden van het Noordpunt, 30 graden van het hoogste punt der maan, naar het Westen gerekend. Om 11 uur 28 iministen is de verduistering afgeloopen. FIT VLAARDINGEN. Door den heer J. Hartman (C. H.) is ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. Hij wordt opgevolgd door den heer A. van der Windt. UIT ROTTERDAM. Romantische autorit. Er was een kwestie ontstaan tusschen een Amsterdamschen leverancier van kasregisters en den caféhouder V. in den Katshoek alhier. Daar den weg der civiele procedure den leveran cier te lang viel, besloot hij voor eigen rechter te spelen. Hij begaf zich daartoe, vergezeld van een handlanger, per auto naar den Katshoek.Voor het huis van den caféhouder hield hij stil. De beide mannon sprongen uit den wagen, gingen het café binnen, pakten het kasregister beet, zetten dat in den wagen en wilden er natuur lijk van door gaan. Maar zoo gauw konden zij niet vertrekken of de caféhouder V. en een kell- ner waren in de gelegenheid, op den wagen te springen, De kasregisterleverancier, die aan hetjstuur zat gaf vol gas, maar de beide inzitten den hinderden hem duchtig. Zoo hield de kellner zijn hand voor het gezicht van den bestuurder, doch deze reed door tot hij op den Schiedamschen weg een agent van politie tegenkwam. Flij ver zocht den agent de beide mannen uit zijn wagen te Verwijderen, doch de agent weigerde dit en nam den Amsterdammer met zijn vervolgers mee naar den nabijgelegén politiepost. Daar bleek, dat het kasregister 140 be vatte. Aangezien echter de Amsterdammer niet de bedoeling had, zich dat geld toe te eigenen, werd hij weer op vrije voeten gesteld. Het kasregister met inhoud is gedeponeerd aan het bureau Bergsingel. Dc kasregister- man zal nu langs civielen weg zijn recht moeten zien te krijgen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente op Donderdag, 14 Aug., des namiddags te 2 uur. Het voorzitterschap wordt waargenomen door Wethouder P. de Bruin. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig de heeren v. Velzen, Floutman, Kave laars, Slavenburg en J. M. v. Pelt. Vooraf vergadert de raad eerst, eenigen tijd in comité. Vastgesteld worden de notulen van de ver gaderingen van 16 Mei en 6 Juni verdaagd die van 4 en 25 Juli. De Voorzitter doet mededceling van de ver zending van een telegram van gelukwensehen ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder en van een daarop ont vangen schrijven als dankbetuiging. Voorts wordt mededeeling gedaan van dc goedkeuring door Ged. Staten van eenige raads besluiten. Kennisgeving. Ingekomen stukken Van B. en W. voorstel om aan den heer A. Smit Jzn., leoraar aan de Nijverheidscfrond- school, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag als zoodanig te verleenen. Hiertoe wordt besloten. (De heer J. M. v. Pelt komt ter vergadering). Van de Commissie voor^ Gemeentewerken aanbieding van het verslag van haar dienst over het jaar 1923. Idem van de Schoonheidscommissie over 1923. Van den Keuringsdienst van Waren voor het keuringsgebied Rotterdam, aanbieding van het tabellarisch overzicht van de verrichte werk zaamheden over het tijdvak 1 Jari.30 Juni 1924. Van den schoolarts, aanbieding van zijn er- het humeur niet had verbeterd, staken hun lange beenen naar het vuur uit. Malcolm las een courant met het streng gelaat van een rechter, wien het om feiten te doen is en wien de letterkunde waarde onverschillig 'laat. Ten slotte kan men in de schaduw van den schoor steen het gebogen hoofd van Josiah ontdekken en de ongelijke lijn zijner schouders. De kat van miss Aramintha vormde in dit familietooneel het eenige element van huise lijkheid door «haar kalme gelukkige houding. Wel sliepen ook de honden, die door het ver trek Verspreid waren, doch die hadden ouder gewoonte de oogen half geopend, als blijk dat zij eigenlijk nooit geheel gerust waren. Malcolm en Josiah spraken naar aanleiding van de courantenberichten over de Iersche vluchtelingen, waarvoor sir Bear ook naar Borough gegaan was. Plotseling werd het gesprek onderbroken door Jessy, die een wanhopig gebaar maak te, haar potlooden midden in het vertrek wierp en riep „Daar Ik kan het niet en ik wil er niets meer van weten." „O, Jessy je mooie teekening, riep miss Aramintha verschrikt, terwijl de jongelieden van Burgau met een blik van welgevallen deze uitbarsting van temperament beschouwden, die hen zoo vleiend aan het hunne herinnerde. „Je zult dat teekenen niet kunnen voort zetten zonder lessen van 'n goeden meester of een gouvernante" sprak Josiah op sympathieken toon slag van het geneeskundig schooltoezicht over 1923. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. De heer Dinkelaar vindt 't eigenaardig, dat de meeste gevallen van de Schoonheidscom missie voorgelegd, alleen door den voorzitter worden behandeld en niet door de geheele com missie. Verder acht hij 't jammer, dat de commis sie andere plannen weer niet onder 't oog heeft gekregen, o.m. 't plan met 't. Eendragtplein. De voorzitter meent, dat voortaan wel een betere samenwerking tusschen schoonheids commissie en woningdienst tot stand zal komen. Wat betreft de beslissing door den voorzitter der commissie alleen, zegt de voorzitter, dat men deze kwestie wel aan de commissie zelf kan overlaten. De heer v.d Valk kan bevestigen, dat de samenwerking tusschen woningdienst en schoonheidscommissie reeds beter is geworden. Op voorstel van den heer v.d. Tempel zal ter zijner tijd 't debat over deze kwestie in 't bijzon- van den weth. van den woningdienst nog eens worden hervat. (De heer Kavelaars komt ter vergadering). Bij 't verslag van den schoolarts maakten de lieeren Dinkelaar en L. v. Pelt nog eenige aan merkingen, waarop de voorzitter naar best ver mogen antwoordde. Tenslotte wordt gunstig beslist op een ver zoek van de St. Willibrordusstichting, om gedu rende de verbouwing van de school aan de Over- schieschestraat een gedeelte der gemeente-school a.h. Edisonplein te beLekken. (De zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. Verdronken. Gisteravond is bij liet zwemmen in de zweminrichting te Bussum dr. G. H. Fabius, directeur der Gooische H.B.S. aldaar, plotseling onwel geworden en kort daarop overleden. Het „Hbld." meldt nog de volgende bijzonder heden Eenige jongens hadden gemerkt, dat in het volle zwembad een der zwemmers te lang onderbleef. Zij waarschuwden den badmeester, die enkele oogenblikken later dr. Fabius naar boven haalde. Deze had reeds tevoren tweemaal gedoken. IJ lings ontboden geneesheeren pasten gedurende drie kwartier kunstmatige adem haling toe. Een der zoons was bij het ongeval aanwezig. Dr. G. H. Fabius, 15 Juni 1877 geboren, was sinds de oprichting, ongeveer 121/a jaar, der Gooische H.B.S. te Bussum, directeur dezer door particulieren gegrondveste inrichting. De moord in de Riemerstraat te D e n H a a g. Naar de „Resb." verneemt, heeft zich eenigen tijd geleden bij de politie een dame gemeld, die verklaarde, dat zij op den morgen van den moord omstreeks half elf een man zag komen uit de woning van den ver moorde. De man, die eenigszins zenuwachtig deed, was gekleed in een licht-grijs costuum, waarop volgens de dame bloedvlekken aanwezig waren. Verder droeg hij een grijzen hoed en had hij een bleek, glad-geschoren uiterlijk,. Dit vage signalement is naar alle politiebu- reaux in ons land verzonden, met verzoek tot aanhouding van een dergelijk persoon, ter confrontatie met genoemde dame. Tevens vernam het blad, dat de politie thans in 't bezit zou zijn van een stukje papier, zeer waarschijnlijk een gedeelte van een der blad zijden, welke bij den moord uit het kasboekje van den verslagene zijn gescheurd. De aanteeke- ningen, daarop vermeld, zouden eenig spoor aanwijzen omtrent den persoon, op wien deze aanteekeningen betrekking zouden hebben. Naar dezen persoon wordt gezocht, maar tot nu toe was hij onvindbaar. In publieken dienst. Nog steeds blijken er ambtenaren te zijn, die niet beseffen, dat hun functie er is ten dienst van het publiek. Flet Hbld. kwam een briefje onder de oogen van'n ontvanger der Directe Belastingen en Ac cijnzen, dat voor die mentaliteit karakteristiek is. Een firma had aan het kantoor van den be trokken ontvanger restitutie gevraagd van te veel betaalde invoerrechten. Toen zij daarop 25 Maar deze welwillende opmerking scheen de woede zijner zuster nog te doen stijgen. „Ik wil geen gouvernante", riep Jessy, „nu men het kostelijk idee gehai heeft miss Minnie aan de deur te zetten. Ik zal met deze dwaze teekening wel klaarkomen. Als Hurry mij nog eens wilde helpen, maar die kijkt meer dan ooit naar de maan." „Dat zal wel een rossige maan moeten zijn", sprak Franck. „Hij weigert naar zijn rector terug te kee- ren om zijn studie voort te zetten," hernam Jessy, terwijl hij vroeger zoo blij was Blackhorn te kunnen verlaten. Ik zou^jever willen sterven dan het kasteel te verlaten. „Ik geloof" zei miss Aramintha met een bezorgd gelaat, dat het goed zou zijn de aan dacht van mijn broeder op den gezondheids toestand van Harry te vestigen." „Bah, zei Malcolm", als u niet voortdurend bezig was met dien knaap te vleien en zijn grillen te Voldoen, zou hij niet zoo beklagens waardig zijn. Harry is wat u van hem gemaakt hebt, tante Aramintha." „Met of zonder Harry zal ik mij er uit red den", hernam de stijfhoofdige Jessy, „en een gouvernante wil ik niet hebben." „En ik heb gehoord dat je er wel een krijgt", zei Malcolm, „al was het alleen maar om je te verplichten je tong te bedwingen en in de leeskamer te blijven." „Ja," zei Josiah, die zijn broeder met zijn dagen later nog geen antwoord had, drong zij in beleefden vorm aan op eenig bericht. Daarop kwam het volgende bescheid ,,L. S. In antwoord op uw schrijven van. j.l. gevolgd door uwe briefkaart van. .d.a.v. deel ik u mede, dat uw zaak in behandeling is en tezijnertijd zal worden beslist, waarvan u kennis zal worden gegeven Bijd (sic uw tijd Datum de ontvanger Onderteekening. Wie zal, vraagt het blad, zich verbazen, als het personeel in dienst van dezen hoffelijken ambtenaar ook tegenover het publiek als leuze huldigt, dat het maar heeft te wachten tot het schikt hun het te woord te staan, en met de hof felijkheid op even gespannen voet staat alszijn chef met het bewustzijn van hetgeen van iemand in publieken dienst mag worden verwacht en met de spelling der Nederlandsche taal Het horloge. Marktkoopman sprak „En wat ik U thans aanbied, geliefde Am sterdammers, dat is nou eens een unicum hor loges zijn 't, maar zoowaar het bennen geen ge wone. Als je zooiets op het Damrak hoort, dan dien je te blijven staan, omdat je klein verstandgeen andere horloges kent dan die er zonder meer zijn om te zien hoever het met het verloop van de zon staat. Ze werden aangeboden door een man, wiens vrouw thuis met de kaarten en het koffiedik handelde. Hij vertelde dat er niet hij, maarik weet het uit niet te verdenken bron, in ver trouwden medegedeeld (een jongen van „de Bijenkorf") .„het heeft een wonderbare kracht in zich. Flet loopt steeds regelmatig (mits aan eenige op draai condities zijn voldaan).Maar staat het stil, dan klopt het hart van den bezitter ook geen uur meer. Het is een profeet des doods, dit hor- 1 oge. een voorspeller van het levenseinde., laatst verkocht. Volgt een verhaal, waarin de bezitter van zuil: een uurwerk nadat de wijzers op 15 Januari van het jaar 1923 om kwart vóór vijf stonstijf waren blijven staan om kwart over vijf op den zelfden dag onder een auto op het Rem- brandt-plein dood bleef. O zoo Vijf minuten er na had de eerzame, die met zijn echtgenoote reeds geruim en tijd de wonder baarlijke dingen had aangestaard, een exemplaar in handen. „En nu betaald u slechts drie gulden, meneer". En hij betaalde drie gulden. Toen keek hij op het horloge. Het stond stil. De man heeft een ellendig uur gehad en toen het horloge Verkocht voor één gulden. T. Wie zal dat betalen....? Gister avond had in een restaurant nabij het station te Zandvoort een eigenaardig incident plaats. Er bevond zich aldaar 's middags gearri veerd per auto een gezelschap uit Zaandam, dat zich flink aan champagne tegoed had ge daan. Een der heeren tenminste weerde zich goed, zoowel binnen het restaurant als er buiten, waar hij op het stationsplein een aantal kinderen rond zich verzamelde en elkeen om het hardst liet gillen „Leve X. (X. was de naam vaneen der tracteerende heeren binnen) „leve Toen echter om een uur of half acht de gérant de heer X. maande zijn negen flesschen cham- pie te betalen, wist deze van niets en beweerde slechts op een flesch getracteerd te hebben. De kwestie liep hoog. De dames en heeren van het gezelschap hielden het bij alle „negen", maar de heer X. bleef weigeren. Even ontston dei- een felle ruzie tusschen hem en den kindervriend van het stationsplein er viel zelfs een klap. Eindelijk werd na veel en heftig gepraat een rechercheur van politie „geïnviteerd" om de zaak uit te maken. Deze arriveerde spoedig en het was hem niet moeilijk te constateeren, dat de negen fleschen die als stomme getuigen op een tafeltje stonden door de heer X. betaald dienden te worden. De discussie was intusschen steeds levendi ger geworden maar de beide partijen blevenop hun stuk staan. Alle kellners oreerden mee. gewone dienstvaardigheid te hulp kwam, „ik merk, „dat vader besloten is Jessy niet langer naar haar believen te laten rondloopen. Haar laatste streek bij den dominee is sir Bear ter oore gekomen miss Minnie zou reeds vervangen zijn, als. „Als de keuze niet zoo moeilijk was," brom de Malcolm tusschen zijn tanden. „Ik ben overtuigd," zei Franck, „dat sir Bear vandaag zelf een gouvernante voor Jessy is gaan zoeken. Daar vader echter beweerd heeft naar Boroygh te gaan in hét algemeen belang, is het te begrijpen, dat hij nog wel iets anders op liet oog had. Vraag het hem maar, als hij thuis komt," voegde de jongeman er spottend hij „als hij zes uren te paard gezeten heeft in den kouden wind, is hij nogal in goede luim." „Hij zal vlugger en frisscher zijn dan een van ons", bromde Malcolm, die altijd fier was op de ontembare kracht van het hoofd dei- familie. „Ik hoop dat hij ons een verstandig mensch meebrengt." „Ik wul niet, ik veracht haar", hieldJessy vol', „en als men mij zoo plaagt dan ga ik trouwen Jessy, j-e maakt me koud in den rug," zei Josiah, toen zijn zuster eensklaps zweeg, zelf verschrikt dat ze zulk een wanhoopskreet ge slaakt had. „Ik ben geen kind meer," zei het jonge meisje half huilende. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2