DAGBLAD VOOR SGMEDMM ER OMSTREKEN. 47s!* iearoang. Donderdag 14 Augustus 1924. li». 14023 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vingcr.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Akrem.Verz. bank te Schiedam meerdere plaatsen, al die woorden bewaarde Dit nummer bestaat uit twee bladen ïïyïTÉDËlÏLAD Buitenlandse!* Nieuws, DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Voor de eerste maal in de langdurige geschie denis van zijn bestaan, was de kabinetskamer in Downingstreet 10 gisteren het tooneel van een belangrijke conferentie, waaraan geen Brit- sche minister deelnam. Mac Donaldhad^dit vertrek welwillend afgestaan aan de leiders der Fransche, Belgische en Duitsche delegaties, ter bespreking van de militaire Roer-ontruiming. Tot gisteren toe werden de besprekingen over deze kwestie, welke officieel buiten het gebied der conferentie vallen, en toch van vitale be teek enis zijn voor het al of niet slagen der conferentie, in het hotel der delegaties gehouden of in de bekende London Club. Gistermorgen echter stelde Mac Donald zijn officieele residentie ter beschikking van de onderhandelaars. Hun besprekingen duurden meer dan 3 uur. Gisteravond kwamen zij op dezelfde^plaats weder bijeen Hoewel er nog geen definitieve berichten zijn, kan gezegd worden, dat een hoopvolle stemming de overhand heeft. Tus- schen deze zittingen in ontving Marx verschil lende persvertegenwoordigers in het hotel der Duitsche delegatie. Hij wees met nadruk op de groote belangrijkheid der onderhandelingen in Downingstreet, doch liet zich verder niet in bijzonderheden uit. Hij nam tevens de gelegen heid waar, om hulde te brengen aan Mac Donald en de Britsche autoriteiten voor de ontvangst en behandeling der Duitsche gedelegeerden en herinnerde voorts aan de hoffelijkheid en den goeden wil van Herriot en Theunis en hun Fransche en Belgische collega's. De conferentie was gisteren juist een maand gaande. Er zijn nog twee of drie kwesties niet opgelost, waaronder die der amnestie en van het herstel in 'functie der uitgeWezen ambte naren en beambten, welke nog steeds onder handen van de juridische experts der Fransche, Belgische en Duitsche regeeringen is. De transfercommissie is nog bezig met be trekkelijk geringe technische problemen. Intusschen zullen al deze kwesties slechts geringen tijd kosten, wanneer slechts overeen stemming wordt bereikt over de militaire Roez*- ontruiming, waar wel goede kans voor is. RUSLAND. Naar de Russische bladen melden, bestaat er onder de belanghebbenden groote ontevreden heid over het voornemen der sowjet-regeering om voor kantoorbedienden en administratief personeel in 't algemeen den 8-urigen werkdag in plaats van den thans geldenden 6-urigen in te voeren. In verschillende plaatsen hebben protestvergaderingen plaats. Het gouvernementeel uitvoerend comité van Astrakan heeft aan de centrale autoriteiten verzocht, hun medewerking te verleenen voor den overtocht naar den Kaukasus van ongeveer 18.000 boerenfamilies, die door de achter den rug liggende hongersnoodjaren geheel zonder bestaansmiddel zijn geraakt. Waar in den Kaukasus nog grond voor landbouw beschikbaar- is meent het comité, dat deze menschen daar weer een bestaansmiddel zouden kunnen vinden. RUSLAND EN JAPAN. Uit Peking wordt het ontwerp voor een Rus- sisch-Japansche overeenkomst bekend, waardoor de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen hervat worden. Het verdrag van Ports mouth blijft van kracht en voorts wordt ge streefd naar een nieuw vriendschapsverdrag. In een annex wordt bepaald, dat Japan Noord-Sachalin zal ontruimen. De IERSCHE GRENSKWESTIE. De Dail Eiereann heeft de eerste lezing van het wetsontwerp in zake de grensregeling met 60 tegen 10 stemmen aangenomen. MAROKKO. Alge mee n e opstand. In het officieele communiqué uit Marokko van gisteren wordt gemeld, dat in de Oostelijke zóne Ifartan door den vijand is aange vallen, die de heujgpls bezet houdt, welke de positie van Ifartan en Hoj beheerschen en de ravitailleering dezer posten belet. Zeven man van het garnizoen werden gewond. De telefoon verbinding tusschen post drie en Hoj is verbro ken, evenals die tusschen Xeruta en Arkola. Het dorp Xeruta is door de inwoners verlaten. Zij zijn naar den vijand overgeloopen. Het directoire publiceert een nota, waarin gezegd wordt, dat de berichten uit Marokko niet bevredigend zijn. De rebellen hebben de nieuwe positie der Ellau-linie geblokkeerd. Het is derhalve noodig, aldus de nota, dat de troepen in de Westelijke zóne direct versterkt worden, zonder dat die in de Oostelijke verzwakt mogen worden. Te dien einde heeft een reserve-brigade van Andalusië order gekregen, zich naar Marokko in te schepen, terwijl twee andere brigades worden gehouden. Ten slotte wordt in de nota gezegd, dat men met een algemeenen opstand der stammen meent te doen te hebben en deze in de kiem gesmoord moet worden, voor het oogenblik moet worden afgezien van andere doeleinden, daar het, gezien de huidige omstandigheden, dwaas en nutteloos zou zijn, deze te willen verwezenlijken. SOEDAN. Uit Cairo wordt gemeld, dat de autoriteiten den toestand in Soedan ernstig inzien. De troe belen worden toegeschreven aan het optreden van Egyptische extremisten. Troepen en vlieg tuigen worden naar Kartoem gezonden. JOEG O-SLA VIE. Na vijf dagen van levendig debat over de regeeringsverklaring, heeft de Skoepsjtina haar vertrouwen in het nieuwe kabinet uitgesproken met 169 tegen 114 stemmen. ALLERLEI. Uit Genève. Ecuador heeft aan den secre taris-generaal van den Volkenbond voor in schrijving doen toekomen het op 21 Juni tus schen Ecuador en Peru geteekend protocol be treffende de grensgeschillen die meer dan een eeuw bestaan hebben. Ecuador, dat voor de eerste maal aan den Volkenbond een document ter registratie toe zendt, laat in zijn begeleidend schrijven uitr komen, dat het dit protocol opstuurt conform het Volk. nbondsverdrag, ofschoon het nog geen deel uitmaakt van den Bond. Uit Hongkong. De Noorsche stoomboot, welke onlangs bij Ceylon werd opgehouden met een groote lading wapenen en munitie, uit Duitschland afkomstig, is teCanton aangekomen. De wapens bleken bestemd te zijn voor het vrijwilligerscorps van de handelswereld al daar. Soen Jat Sen weigerde aanvankelijk het lossen der wapens en munitie toe te staan. Thans heeft hij op de geheele landing met inbegrip van 7000 geweren, beslag gelegd. De kooplieden, die een bedrag gelijk staande met 20 pond sterling per geweer hebben betaald, zijn natuurlijk verontwaardigd, maar zij heb ben besloten zich niet tegen de inbeslagneming te verzetten. Eugen Will, Legationsrat bij het departe ment van buitenlandsche zaken, is tot Duitsch gezant te Mexico benoemd. De heer Will, die 47 jaar oud is, is geruimen tijd als Duitsch consul in Noord- en Zuid-Amerika werkzaam geweest. Uit Brussel. De gemengde regionale com missie heeft geen accoord bereikt, waarop gisteren 20.000 mijnwerkers in de Borinage in staking zijn gegaan, zonder het referendum af te wachten, dat gisteravond zou worden ge houden. Liturgie. TEN HEMELOPNEMING VAN DE ALLERH. MAAGD. Dat is de allerkostbaarste bekroning van een allerheerlijkst menschenleven geweestMaria, vol van genade reeds in dit tranendal, vol heer lijkheid bekroond in het hoogste des Hemels. En onze kinderlijke liefde wacht de bindende uitspraak der kerk niet af de verhevenste onder de vrouwen, dit houden wij voor vast, troont in de hemelheerlijkbeid met ziel en lichaam En dan hooren we als feestgedachte op Haar toegepast dat woord des Heeren tot Maria Mag- dalena „Maria heeft het beste deel verkoren, 't welk haar niet zal ontnomen worden." In dat woord vinden we stof te over om dezen dag met de liturgie der kerk te vieren want we vihden daarin den terugblik op Maria's leven hier op aarde en een openbaring van haar glorieleven hier boven. Wel heeft Maria hier reeds „het beste deel verkoren De genade en de innigst mogelijke vereeniging met haren God was haar levens doel. Zóó heeft zij naar den beloofdenMessias verlangd en om Zijn komst gebeden, zonder ook maar één oogenblik te denken, dat zij Zijn moe der zoude worden, dat om haar, naar der Vaderen oordeel de Menschwording is vervroegd. En hoezeer ook de genade blijft een gave Gods, de grondslag voor de overvolle genadebedeeling^ aan Maria was haar goddelijk Moederschap en daartoe zou ze niet komen, volgens Gods bestel, dan door haar vrijwillige medewerking „Zie de dienstmaagd des Heeren mij geschiede naar Uw woord." „Het beste deel" dat was voor Maria later het woord Gods, dat ze mocht opvangen uit Jezus' mond en al wat over Hem gezegd werd door de verlichting es H. Geestes „Al die woorden lezen we in de H, Schrift op de Moeder in haar hart" en Vond daarin een voortdurend voedsel van haar God-zoekende ziel. En zoo kwam als „beste deel", wat Maria zich verl oren had, daar nog bij haar rustelooze medewerking. In de verzorging van haar god delijk kind, in de deelname aan zijn predikambt in het deelgenootschap vooral van zijp lijden, in haar schijnbare miskenning en achterstelling door Christus kan zij zich de Martha noemen, die bezig was met veel dienen maar die toch, de aard van haar dienstbetoon bewijst het, geen oogenblik vei^at wat „het eene noodige" was Dat bedoelt ons te schilderen het epistel, als onder het beeld van de heerlijkste voortbrengse len van 't H. Land, den ceder van den Libanon, de roos van Jericho en de palm van Cades, ons wordt voorgesteld, hoe de hemelwijsheid in Maria haar verhief boven alle menschenkinderen, terwijl haar kostbare heiligheid en bovenaard- sche voortreffelijkheid haar maakten tot een ge neugte voor de allerheiligste Drievuldigheid. En hiernaar kunnen we iets bevroeden van Maria's Hemelhecrlijkheid De maat onzer genade zal eenmaal worden de maat onzer glorieVol genade hier, naar oordeel Gods, moest Maria in den Hemel dus zijn vol van glorie en zoo zien we ze dan ook zetelen, niet meer aan de voeten des Heeren als zijn trouwste leer linge, maar als koningin des Hemels aan de rechterhand baars Zoons. Haar volheid van medewerking wordt de volheid voor haar beloo ning en zoo wordt haar dienstbetoon op aarde tot een gediend worden in den Hemel, tot een overvolheid van de heerlijkheid Gods. Haar Godsgelijkheid in het lijden wordt haar Gods gelijkheid in de glorie met recht roept zij ons toe „Zwart ben ik maar schoon", d.i. het lijden zou me op aarde hebben neergedrukt, maar he- mclschoonheid is me aarvoor in de plaats ge geven De waardigheid van haar Moederschap wordt nu tot hoogste Moederweelde de heerlijkheid van den Zoon straalt op de Moeder terug Het middelaarschap, waardoor geen genade meer gegeven wordt dan door Maria, geeft haar de vreugde van duizenden, die allen door haar Lot het leven der heerlijkheid komen en van Aie zij zonder ecnige beperking zeggen kan „gij kin deren zijt mijn^ kroon". „Het beste deel" ook in den Hemel dat erkennen alle Hemelbewo ners, die onder hooge goedkeuring van de aller heiligste Drievuldigheid, haar toezingen, Ave regiaa Coelorum" gegroet koningin des He mels. En al die glorie en jubel vindt zijn bekro ning in de eeuwige vereeniging van Maria met haren God. Dat „beste deel" zal haar niet wor den ontnomen". dat is de eeuwige rust des hemels in de onfeilbare zekerheid van het eeuwige bezit van God. Laten wij, verheugd over de glorie van Maria vandaag, vooral onthouden dat zij onze Moeder is en terwijl we ons verblijden, dat die Hemel- zekerheid ook ons wacht, Gode bidden met de kerk „dat Hij ons onze zonden vergeve en bij de onmacht om Hem te behagen door onze levensdaden, vragen dat, door de voorspraak van de Moeder Zijns Zoons, die ook onze Moe der is, wij komen mogen tot onze Hemelheer- lijkheid." Gemengd Nieuws. Brand te Zeven aar. In café Welling, te Zevenaar, nabij het station, is gisterochtend een felle brand uitgebroken. Het vuur deelde zich dadelijk mee aan de belendende perceelen, zoodat een half uur later reeds drie huizen geheel verloren waren. Gebrek aan water maakte het blusschingswerk zeer moeilijk. Tragisch. Een Utrechtsche familie, be staande uit vader, moeder en hun eenigkind, een meisje van 10 jaar, maakten met een motor bootje een tocht in de richting Nijmegen. Ter hoogte van den veerpont bij Druten begon het bootje door den zwaren golfslag, veroorzaakt door een passeerende Fransche boot, hevig te schommelen, zoodat moeder en dochter het veiliger vonden over te stappen op de dichtbij gelegen pontaak. Tengevolge van den golfslag sloeg deze aak echter om, waardoor moeder en dochter te water geraakten. Door ijlings toe geschoten hulp mocht het gelukken de moeder te redden, bet meisje echter zonk in de diepte. Haar lijk is nog niet gevonden. Droevigte rechtgekomen. Een paar jongemannen, pleegzonen van den heer P. uit Eelde, reden in Donderen per motor in razenden vaart in de richting Paterswolde, toen zij voor een automobiel moesten uitwijken. Door de kolossale snelheid hebben zij daarbij waarschijn lijk het stuur niet kunnen houden, met het gevolg, dat zij tegen een paal van het electrisch net opbotsten en de bestuurder zoowel als de duorijder er met groote kracht werden age slingerd. De duorijder had een gecompliceerde bekkenbreuk, terwijl de arm van den berijder totaal afgeknapt is. Beiden zijn in het ziekenhuis te Grijningen opgenomen. In katterigheid. Men schrijft ons uit Enschedé Door de Lonneker politie werden Dinsdag morgen in het bosch op dé Hooge Boekei onder Lonneker een rijwiel, een pet en een porte- monnaic met 66 gevonden. Deze vondst deed vermoeden, dat in den nacht oen moordaanslag zou hebben kunnen plaats gehad en den geheelen morgen werd de omgeving dan ook afgezocht, evenwel zonder resultaat. Er werd niets verdachts gevonden. 'sMiddags toog men wederom op onderzoek uit en zeker zou op het moment dat wij dit schrijven door de Lonneker politie nog steeds overige nasporingen worden gedaan, ware het niet, dat zich in den loop van den middag op het gemeentehuis aldaar iemand meldde, die zich als de eigenaar van de gevonden voorwerpen bekend maakte. _Hij had den vorigen avond wat al te diep in het glaasje gekeken, zich in liet bosch te slapen gelegd en was des morgens nog niet nuchter genoeg geweest om te beseffen, dat hij nog een pet op, een fiets bij zich en een por- tenonnaie op in den zak had gehad. Ingerekend Een bewoner van Amers foort, zekere E„ die naar België was uitgeweken, omdat hij hier nog een flinke schuld bij de justi tie had, waagde het gisternacht onder Nispen over de grens te komen, ten einde zich heimelijk naar Amersfoort te begeven. Het immer waak zaam oog der politie ontdekte hem echter reeds bij zijn eerste binnenkomen, zoodat de man een hartelijke ontvangst werd bereid en hij eerst zijn vier maanden zal hebben uit te zitten voor hij zijn reisplannen zal kunnen voortzetten. V e r d r o n k e n. Te Silvolde is de 19-jarige Th. bij het repareeren van een voetbrug over den Ouden IJssel door de brug gezakt en ver dronken. Een 13-jarige jongen, die aan de Rijnkade te Arnhem aan het visschen was, is plotseling uitgegleden en te water geraakt. Hoewel on middellijk hulp werd verleend, is men er niet in geslaagd den jongen, die in de diepte ver dween, te redden. In Ter Aar is Dinsdagmiddag de ruim 70-jarige landbouwer G. Verlaan bij het reinigen van een sloot te water geraakt en verdronken. a 1 s c h e diploma 's. Eenigen tijd ge leden vervoegde zich bij een drukker in de Fagelstraat te Amsterdam een persoon, diezich uitgaf als de zoon van den directeur van de Utrechtsche Bijzondere II .B. S. met 5-jarigen cursus „Jan van Nassau". Hij bestelde bij den drukker 100 diploma's op naam van deze school. Daar de drukker, ondanks zijn herhaalde pogingen, na de levering van het drukwerk het verschuldigde bedrag niet kon los krijgen en hij argwaan begon te koesteren, wendde hij zich tot de politie. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat in Utrecht boven genoemde school niet bestaat. Er bestaat wel een school „Jan van Nassau", doch dit is een kweekschool voor onderwijzers. De besteller van het drukwerk, wiens adres bekend was, werd daarop door de politie aan gehouden. Bij een huiszoeking te zijnen huize verricht, werden nog 90 exemplaren der diplo ma's gevonden, welke in beslag genomen werden. Hij verklaarde, dat hij de andere tien exemplaren had verscheurd en dat hij de diploma's „zoo maar eens" had laten drukken. Daar er tegen hem geen directe aanwijzingen waren, moest hij worden in vrijheid gesteld. De cpmmissaris van politie in de achtste sectie te Amsterdam vermoedt evenwel, dat de diploma's onrechtmatig zijn gebruikt en verzoekt daarom hen, die sedert 1 April van dit jaar personeel hebben aangenomen, in het bezit van een einddiploma van cte Utrechtsche Bij zondere li. B. S. met 5-jarigen cursus „Jan van Nassau" of ben, wien zulk een diploma werd aangeboden of versternt, zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan politiebureau Marnixstraat 148. M erk waardige g e n e z i n g. De zeer- eerw. heer Pastoor Offermans seint d.d. 13 dezer uit Coutérets aan de „tlsi) Heden, juist een jaar geleden, dat liet vreese- lijke auto-ongeluk te Luz plaats had, heb ik aldaar voor de slachtoffers van het ongeluk dc II. Mis opgedragen. Tijdens dc II. Sacramentsprocessie welke Zondag te Lourdes plaats had, heb ik een 33-jarig meisje, welke langen tijd aan rugge- graatsziekte leed van haar brancard zien op staan. Het bureau tot onderzoek constateerde dat hier een buitengewone genezing had plaats gehad, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5