let geslacht her Burpus. DAGBLAD WOOKSCHIEDAM HM OMSTREKEN alleen in pakjes F£U ILL£TOM. 47ste Jaargang» Zaterdag 16 Augustus 1924. Na, M024 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerk bericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Bit nummer bestaat uit 2 bladen ÉÉRSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieel» af- en aan kondigingen van hef Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 Augustus 1924 het verzoek van de N.V. SCHIEVEEM om vergun ning tot uitbreiding van de oplslagplaats van plantaardige oliën en vette cn koopmansgoederen en de kuiperij op liet perceel aan de Havenstraat No. 21, kadaster Sectie Mo. Nos 333 en 365, door bijplaatsing van een electromotor van 2 P.K. drijvende een draaibank en slijpsteen, een compressor en een droestank, verdaagd, aange zien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd Schiedam, 16 Augustus 1924. BnïSenlandseh Nieuws, DE LONDENSCIIE CONFERENTIE. D^e Roerontruiming. Door den Duitschen rijksministerraad is na langdurige beraadslagingen, gister gehouden, en ten deele ook bijgewoond door de leiders dei- fracties, te slotte aan de Duitsche delegatie te Londen opgedragen, de Fransche voorstellen in zake de militaire ontruiming van de Roer te aanvaarden. Gisteravond begaven Marx en Stresemann zich naar Downingstreet en overhandigden den Brit- schen premier een document, hetwelk het Duit sche antwoord bevatte op het Fransch-Belgische voorstel tot de militaire Roer-ontruiming bin nen een termijn van 12 maanden. De inhoud van het document is niet bekend en er kan enkel gezegd worden, dat er geen redenen voor pessimisme zijn. Volgens uit Londen te Parijs ontvangen berich ten, luidt het Duitsche antwoord op Herriot's voorstellen bevestigend. De Duitschers zouden echter een principieele restrictie maken ten op zichte van de wettigheid der bezetting. Het antwoord van Duitschland is gister 12 uur telegrafisch bij de Duitsche delegatie te Londen aangekomen. Het is een cijfer-telegram en zeer lang, waaruit men reeds de conclusie trekt, dat zij het antwoord dan ook toestemmend, daaraan toch zekere restricties verbonden zijn. Met de ontcijfering van het telegram zijn eenige uren gemoeid geweest. POOLSCH OPPER-SILEZIE. Het bedrij fsradencongres van de vakvereeni- gingen van alle richtingen heeft de uitspraak van het scheidsgerecht van gister met groote meerderheid aanvaard en besloten Maandag overal het werk te hervatten. ITALIË. Te Bologna is, zooals in het kort gemeld, een nieuwe politieke partij opgericht onder den naam „Italiaansch-Nationaal Centrum". In een uiteenzetting aangaande de oprichting dezer partij wordt verklaard, dat zij noodig was om de meening te vertolken van talrijke katholieken die zich niet langer kunnen vereenigen met de beginselen van de katholieke volkspartij (Popo- 9 „Bij Jupiter, wie heeft je dit gezegd", vroeg Malcolm, die evenals zijn broeders en meer in het bijzonder Jèsiah zich niet ontzag be- leedigende termen te bezigen. „Wie heeft u gezegd, Jessica, dat ge geen kind meer waart Jean van den dominee? Als ik je weer in die buurt aantref zal ik je waar hij bij is eenige klap pen met een wilgentak geven om hem te leeren en je zelf ook, dat je den leeftijd om onder de plak te zitten nog niet te boven bent." Jessy vloog buitenzichzelf van woede over deze bedreiging op, kwam met de vuisten voor uit op haar tegenstander los, toen Malcolm haar bij den arm greep en haar zonder zich eenige inspanning te geven op haar stoel terugwierp. Franck deed het zijne in dit aangenaam familieonderhoud en grabbelde Jessy's pot- looden bijeen om ze in het vuur te werpen. Het was minstens onbegrijpelijk, dat Jessy zich zoo formeel verzette tegen het verlaten van Blackhorn men moest aannemen dat deze wrijving althans eenige levendigheid aan bracht in het eentonige dagelijksch leven. Zelfs in hun oogenblikken van vroolijkheid behielden de Burgaus iets strijdlustigs, waardoor zij nooit «enige gelijkenis met een andere familie hadden. lari) en wier politieke gevoelens gebaseerd zijn op zuiver-christelijke beginselen en gehechtheid aan het katholieke geloof. DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens een officieel communiqué uit Marokko duurden in de oostelijke zone de vijandelijke aanvallen voort. De Spanjaarden hadden 14 dooden en gewonden. In de westelijke zone werd het blokhuis van Lemagrande aangevallen. Hier bij werden twee manschappen gedood en twee gewond. De aanval werd afgeslagen. Volgens de laatste berichten is de toestand aan den benedenloop van de Lau zeer kritiek. Bij hier geleverde gevechten moesten de Span jaarden terugtrekken met verlies van ver scheidene dooden en gewonden,, COOLIDGE'S PROGRAMREDE. President Coolidge heeft eergisteravond het republikeinsch candidaatschap voor het presi dentschap aanvaard met een uitvoerige ver- Klaring waarin hij o.a. het volgende zeide Het woord vrede drukt het best de buiten- landsche politiek van Amerika uit. Amerika is voornemens lid te worden van een wereld- gerechtshof en zoodra het Dawes-plan in wer king is getreden, zal de Amerikaansche regee- rmg zich met de andere mogendheden in ver binding stellen voor het houden van een nieuwe conferentie voor de verdere inkrimping der bewapeningen en voor de codificatie van bet volkenrecht. Hoewel Amerika weigert het Volkenbonds statuut te bekrachtigen belet zijn grondwet toch niet, dat het hij belangrijke zaken met den Volkenbond samenwerkt zooals reeds is geschied voor de onderdrukking van den han del in verdoovingsmiddelen en de bevordering der openbare gezondheid. Van buiteniandsche verbintenissen moet Ame rika zich onthouden maar het wenscht de zuster- naties op iedere mogelijke manier te helpen. De Washingtonsche conferentie heeft geleid tot de eerste practische overeenkomst tusschen de groote mogendheden om den druk die op de volken rust dóór den wedloop der bewapeningen te verlichten. De president sprak hierbij de meening uit, dat geen andere conferentie ooit zooveel heeft kunnen doen voor de bevordering van den wereldvrede. Spreker herinnerde er aan, dat staatssecretaris Hughes in December 1920 het voorstel te berde bracht voor de benoeming van een commissie ter oplossing van de kwestie der schadevergoeding. Wordt het plan der experts nu toegepast, dan zal het op den weg der Amerikaansche burgers liggen aan Duitschland een particu liere leening te verstrekken want zeide de president het is de plicht van ons volk, de hulpbronnen waarover het te beschikken heeft, te gebruiken tot verlichting van den druk, welke op de andere naties rust, die door den oorlog hebben geleden en tot verbetering van den toe stand der wereld. De berichten wijzen er op, dat het Dawes-plan zal worden aanvaard, maar ik zal dat eerst afwachten. Vervolgens hield de president een uitvoerige beschouwing over hetgeen de republikeinsche regeering in de vier jaar van haar bestaan tot stand heeft gebracht. MEXICO EN ENGELAND. Uit New York wordt gemeld, dat volgens het Mexicaansche blad „El Universal" de Mexicaan- sche regeering geweigerd heeft, de Britsche nota betreffende den moord op mevrouw Evans in ontvangst te nemen, op grond dat de daarin ge bezigde tdal haar te krachtig voorkomt. BRAZILIË. De bladen maken melding van de groote op schudding teweeggebracht door het nieuws om trent een nieuwen opstand in Brazilië welke ech ter beperkt blijft tot den staat Amazonas, die sedert de vorige maand geheel geïsoleerd is ge weest. Het Braziliaansche consulaat-generaal te New York spreekt het gerucht over een opstand tegen. tot wijziging van de Gemeentewet met betrek king tot de plaatselijke belastingen. O. rn. wordt de forensenbelasting een afzonderlijke heffing, los van de plaatselijke inkomstenbelasting. Voor de bedrijfsforensen wordt uitsluitend het ter plaatse getrokken inkomen basis voor de heffing. Voor de woonforensen zal de belasting verband houden met duur of aard van het ver blijf ter plaatse. ALLERLEI. Uit Berlijn. Daar de opzeggingstermijn gister afgeloopen is, is de staking in de Borinage alge meen geworden. Men denkt echter, dat zij van korten duur zal zijn. Uit Berlijn. De burgemeester van Christia- nia, Arztander is bij een tocht in het Noorsche hooggebergte verongelukt. Soldaten en poli tie zijn met speurhonden op weg, om hot lijk te zoeken. Uit Londen. De Britsche regeering heeft besloten de huidige hefling van 5 op den Duitschen invoer weder te brengen op 26 zoo als oorspronkelijk bepaald in de Reparations Recovery-Act. Naar verluidt, voorziet het rap port der tweede commissie in deze wijziging. De verhooging van het percentage zal een blijvend karakter hebben en wordt als een mid del beschouwd, om wat van de schulden aan Engeland binnen te krijgen. BlnfiemlKGd, Wijziging Leerplichtwet ingetrokken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft den voorzitter der Tweede "Kamer medegedeeld, dat hij, daartoe door de Koningin gemachtigd, het ontwerp van wet tot wijziging van de Leerplichtwet intrekt. Gelijk men weet, had deze veelbesproken wijziging ten doel, dat gedurende het tijdvak van 1 Januari 1923 tot en met 31 Dec. 1924 de leerverplichting voor het zevende leerjaar van lagere scholen, geen toepassing zou vinden. Weldadigheidspostzegels 1924. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft besloten dat de netto-opbrenget van de omstreeks Kerstmis te verkoopen wel dadigheidspostzegels dit jaar zal worden be stemd voor de kinderbescherming. De minister, van meening, dat een krachtige en tijdig op gestelde propaganda aan de opbrengst van den verkoop zeer ten goede kan komen, heeft tot den Nederlandschen Bond voor Kinderbe scherming het verzoek gericht, zich met de propaganda te belasten. Wijziging Gemeentewet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp De postcheque- en girodienst. Het ligt, zooals men weet, in de bedoeling den postchéque- en girodienst in de tweede helft van September te heropenen met de eerste 10,000 rekeningen. Gaat het daarmee goed, dan volgen een paar weken later de volgende 10,000 enzoo- voorts, tot het geheele aantal rekeningen, be halve diegene, welke nog niet in 't reine gebracht zijn, weer in het verkeer zijn. De dienst wordt hervat volgens het stelsel, dat voor de mechaniseering gold. De machines zijn buiten gebruik gesteld en opgeruimd of zullen opgeruimd worden, met. uitzondering van boekhoud-machines e. d. Er is indertijd sprake van geweest, dat bij hervatting van den dienst volgens het oude stelsel het aantal ambtenaren zou moeten uit gebreid worden, in verband waarmee het ge bouw van dienst te klein zou wezen om hen te plaatsen, zoodat het noodig zou wezen de school die er achter licht, erbij te trekken. Wanneer de dienst weer tot zijn ouden bloei mocht komen zal dit waarschijnlijk wel niet kunnen uitblijven. Voorshands zal men het echter stellig wel met het tegenwoordige aantal ambtenaren kunnen doen. Het aantal ambtenaren is door de afschaf fing van de machines tot een negenhonderdtal gedaald. Wat de „zieke" rekeningen betreft, er is op 't oogenblik nog verschil over een bedrag, dat ca. Va millioen beloopt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het zilveren priesterjubilé van Deken A. J. C. Schraag. De qntvangs t. De klokken in den vroolijk bevlagden toren van de Frankelandsche kerk, braken Donder dagavond, plots los in blij gebeier en ronkend gegalm. Met de dreunende tonen van hun zwaar geluid zetten zij het feest in dat gevierd moest worden. De zinderende zang jubelde over de stad uitde stemmen uit de lucht kondigden de Roomsche burgerij van Schiedam's veste het zil veren priesterjubilé van haren Herder aan; riepen allen op ter huldiging en herdenking. En weldra stroomden de talloozen die gehoor gaven aan dien dringenden, hoogen roep ter kerke, zoodat tegen 7 uur bijna geen plaats in het ruime Gods huis onbezet was. De kerk was in feestdos gestoken tegen de ranke pilaren stonden de vaandels der vele ver- eenigingen ten welkom en het priesterkoor geleek een lusthof en een lichtbron tegelijk. Tusschen de talrijke frisch-groene palmen met 't puntig gespiets van hun veel-vingerige bladerkronen, knopten en bloeiden bloemen zonder tal, in de liturgische kleuren wit en rood, en over alles vloeide een waslichtzee, die schaduwen wierp op Wat tante Araminthe betreft, die verviel in dezen versehrilskelijken familiekring van den een en schrik in den anderen. Zij bleef echter lijdzaam en nam met zulk een doffe berusting alle onverwachte gebeurtenissen op, dat men zou meenen dat zij het zou aanzien zonder tusschenbeide te komen, als haar neven elkaar worgden of een andere barbaarschheid uitvoer den. Op dit oogenblik mengde zij zich met woord noch blik in den huiselijken twist. Daar is Harry", zei Josiah. Er trad wer kelijk iemand het salon binnen, een slanke jonge knaap met langzame bewegingen en bijna vrouwelijke manieren met zijn lange fijn- gekrulde haren en zijn fluweelen kleederen had hij iets van een jongen minstreel. Maar wat zijn rol ook zou zijn, hij zou niets dan melancholieke tonen en klagende liederen voor den dag bren gen. Hij ging bij miss Araminthe zitten en greep een boek dat hij opende zonder een woord te spreken. „Harry, laat die kunsten en bespaar ons je vervelende gezicht." Flarry sloeg de oogen op, mooie bruine oogen, doch liet zich doof de broederlijke toespraak niet opvroo'ijken. „Jk heb het hek hooren openen. Is sir Bear thuis gekomen", vroeg Jack. „Neen" zei Harry „het zijn reizigers". En hij verdiepte zich weer iu zijn lectuur. „Reizigers! Goede hemel," zuchtte de ge voelige Araminthe, die dadelijk aan het souper dacht. „Reizigers" riep Jessy, verrukt over deze afleiding en dadelijk klaar om aan het ven ster te gaan zien of de reizigers misschien te herkennen waren. Voorvallen van dezen aard waren zeer zeld zaam op Blackhorn en de jongelieden ver waardigden zich een zekere nieuwsgierigheid te toonen ten opzichte van de vreemdelingen wier komst de algemeene verveling beloofde te verdrijven. „Bezoek voor sir Bear", kondigde de be diende aan, terwijl hij de deur eventjes open de. „Wel, Basile", vroeg Malcolm. „Ik weet niet waar ik hen zal binnenlaten, antwoordde de bediende met een uitdrukking van twijfel op het gelaat. „Hiér natuurlijk." Basili bracht de bezoekers binnen het wa ren een grijsaard en een jonge vrouw. Men begreep dat Basile in twijfel bad verkeerd om trent hun stand en de plaats, waar zij moesten ontvangen worden. De grijsaard, die ongesteld of zeer vermoeid s.cheen, was geheel in een mantel gehuld, die niets liet zien dan zijn fraaie witten baard. Zijn jonge gezellin verdween eveneens van het hoofd tot de voeten in een mantel var. grove grijze stof, zooals de boerinnen droegen. Haai' voorkomen was niet te herkennen onder deze vermomming toch deed deze een jonge, fiere gestalte vermoeden terwijl een zwart wollen japon, die geen boerinnendracht was, er onder uitkwam. De jonge' vrouw bleef aarzelend bij de deur staan. Haar blik vloog door het vertrek, dat zoo weinig modem van inrichting was en toch zoo aantrekkelijk door het vriendelijk haard vuur, dat de schemering ten deele verhelderde. Toen stapte de bezoekster langs de ramen, die een deel van den grijzen hemel lieten zien, zonder de overige personen een blik waardig te keuren, zonder zelfs notitie te nemen van de waardigheid van den oudsten Burgau, recht op de tafel aan en bleef staan voor miss Araminthe. Duitdelijk echter teekendc zich een teleur stelling op haar gelaat af, toen zij tot de zeer ontstelde dame het woord richtte. „Mevrouw" sprak zij met een weinig doffe stem, maar met een zeer zuiver accent, „wij, mijn vader en ik, hebben een introductiebrief voor den heer van Burgau. „Mijn broeder is niet thuis", antwoordde miss Araminthe een weinig stotterend, „maar. Malcolm. Malcolm kwam zijn tante niet ridderlijk ter hulp, cloch hij zei toch „Vader zal spoedig thuiskomen, Als u wachten wilt. „Jawel" antwoordde de jongedame met een zucht van ongeduld. (Wordt vervolgd) UW: SCH ïDAMSCHE C0URAN1 ROSSEM's „STER-KOmr 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1