Hage Joop Ruigrok, Delft Rijksverzekerings bank, Amsterdam C. Verwegen, Vlaardingen. Briefkaarten binnenland: M.Rak Hupkes S. Heus, Spangen (Rotterdam) C. Kalkman, Noordwijk aan Zee B. Krabben dam, Amsterdam S. Kijzer, Amsterdam. Brieven buitenland: Joh. Harsdorp, Curacao ^\ndré Levexieur, Paris P. Smidt, Leipzig. Briefkaarten buitenland: Nean- der Rozsiko, Budapest. Twee briefkaarten zonder adres. UIT ROTTERDAM. „W. B. Een kleine wijziging in het programma doet aanvangen met „Lucile" een dramatische ver handeling, waarin de geschiedenis van een dorps onderwijzeresje wordt verhaald. Dan volgt de week-courant, en Pathé Journaal, waarna pa reltje" op het witte doek verschijnt. Na de pauze worde de machtige film ,,De witte rozen van Ravensberg" vertoond naar den roman van E. van Adlersfeld-Ballestrem. Vooral voor hen, die dit bpek,,lazen, is. deze film van veel aantrekkelijkheid. Wij bevelen een bezoek aan „W. B." gaarne aan. Geen overeeeenstemming. Er is geen overeenstemming bereikt over de wijziging van de arbeidsvoorwaarden tusschen de hoofden van dienst en de vertegenwoordigers der organisaties in de centrale commissie van overleg voor de werkliedenzaken te Rotterdam. Op last van de justitie begaf de rijksveld wachter N. D. zich gisteren naar de woning Van S. Van W., een bezoldigd bestuurder van een vakvereeniging, in de Noordinolendwarsstraat alhier, om diens 16-jarigen zoon G. van W., veroordeeld om opgezonden te worden naar een tuchtschool, te arresteeren. De rijksveldwachter ondervond dadelijk verzet van den vader en de moeder van den jongen, die hem te lijf gingen en mishandelden. Met behulp van een paar collega's heeft hij tenslotte vader, moeder en zoon ge arresteerd ondanks hun hevig verzet. UIT DELFT". Op de Ned. Kabelfabriek te Delft is de be- drijfchef, ten gevolge van het springen van het peilglas van een ketel ernstig verwond. In het gasthuis heVft, men een twintig stukken glas, waarvan er somm ge zeq/r diep zaten, uit zijn lichaam verwijderd. Gemeenteraad. Agenda: Voorstel van B. en W. om aan den heer K. Dekker, Hoofd-Opzichter van de Gemeente- Reiniging, den persoonlijken titel te Verleenen van Directeur van de Gemeente-Reiniging. De heer Dekker heeft 2 Aug. jl. zijn 25-jarig ambtsjubileum herdachtals blijk van waar deering tegenover dezen ambtenaar doen B. en W. dit voorstel de functie op zich zelf ver andert hierdoor niet, wijl de titel alleen op het oog heeft de persoonlijke verdiensten van den tegenwoordigen functionaris. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 2. a. Aanbeveling van het Burgerlijk Arm bestuur ter benoeming van een lid dier instelling ter vervulling der vacature, ontstaande door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer G. van Meurs inge zetene der Gemeente, geen lid van den Gemeen teraad Aanbevolen worden de lieeren 1 Gvan Meurs (aftredend lid) 2. H. Stook er. Bij herstemming wordt de heer J. v. Katwijk Sr. benoemd. b. Benoeming van een lid van voornoemde instelling ter voorziening in de vacature, ont staande door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September vhn den heer B. van Noordennen lid door den Gemeenteraad uit zijn midden gekozen De heer v. Noordennen wordt herbenoemd. 3. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de Voetbalvereeniging „Celeritas" van een sport terrein aan den West-Frankelandschendijk nabij de Boschwachterswoning tegen een huurprijs van 300.per jaar. Hiertoe wordt besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan De Schiedamsche Voetbalvereeniging „D.II.S." van een sportterrein, gelegen in Kortland ten Oosten van het terrein verhuurd aan de Voetbal vereeniging „Velocitas", tegen een huurprijs van 300.per jaar. Hiertoe wordt besloten. 4 bis. Voorstel van B. en W. om aan de N.V. Internationale Handel Maatschappij „Mijnpro- ducten" te Rotterdam Voor den tijd van 2 jaar te verhuren een strook grond groot 150 x 25 M., gelegen langs de Westzijde van de Wilhelmina- haven, tegen een huurprijs van 8 cents per M2 per maand en om aan genoemde Maatschappij de voorkeur te geven het terrein na afloop van den huurtermijn in erfpacht te ontvangen tegen een dan vast te stellen canon. Hiertoe wordt besloten, nadat de heeren Kave laars en Evers eenige kleine opmerkingen hadden gemaakt. 1 4 Ier Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van werken in Regie van de pakhuizen „Sumatra" en „Ban- ka" met opslagterrein benevens van de daarbij gelegen woning tegen een huurprijs van 1600.- per jaar voor de pakhuizen met liet terrein en van 200 per jaar voor de woning. Hiertoe wordt besloten. 4 quaier. Voorstel van B. en W. totwerhoo- ging met 30.000.van den post „ondetstands- kosten" op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, zulks in verband met de ondcrReu- ning van de werkloozen, die op grond van art. 10 letter a. en b. van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw dd. 13 Mei 1924, no. 1874 S. Afd. A., buiten deRijksrege- ling vallen. Voorstel wordt aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een aanvullingscrediet van 200(Lten behoeve van de herstelling Van den toren van de Groote Kerk. De herstellingen zijn omvangrijker dan aan vankelijk kon worden overzien en waar zulks beslist noodzakelijk, is gebleken wordt het crediet Verleend. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen Van credieten Van resp. 700.en 3000.. ten behoeve van trottoiraanlegging op de per- ceelen XX en XXI van het Grondbedrijf. Deze aanleg is noodig door den bouw van Volkshuisvesting aan de Wattstraat en dooi den bouw aan het St. Liduinaplein tusschen Aleidastraat en Anthonie Muysstraat. De credieten worden verleend. 7. Voorstel Van B. en W. tot het verleenen van een crediet vam 5600.ten behoeve van den herbouw van den kaaimuur aan de Hooikade. Ook dit crediet wordt verleend. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan de Schiedamsche Boek -en IlandelsdrukKerij voor het drukken van de cate- logus van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De drukker heeft aanvankelijk gedacht met de op brengst van advertentiën in staat te zijn den catalogus zonder kosten voor de gemeente te kunnen drukken. Dit is gebleken niet mogelijk te zijn. De commissie heeft nu gemeend om de gevraagde bijdragen van 750.den raad te moeten verzoeken. De raad besluit met 12 tegen 11 st. tot het verleenen hiervan. 9. Voorstel Van B. en W. tot vaststelling van de aan de Bijzondere Schoolbesturen toe te kennen vergoeding, bedoeld in art. 101 der La ger Onderwijswet 1920 over het dienstjaar 1922. Wordt aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aan de Bijzondere Schoolbesturen toe te kennen voorschot op de vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1924. Alsvoren. 11. Schrijven van den Burgemeester naar aanleiding van de vragen in de vorige raadsver gadering gesteld door den heer W. Collé. Dit schrijven werd reeds eerder ter kennisvan den raad gebracht en door ons vermeld. De heer C o 1 I heeft netjes zijn antwoord op papier gesteld en leest het correct voor. Hierin geeft hij een beschrijving van hetgeen naar aan leiding Van de uitzetting van het gezin van van Gerven is gebeurd. Tevens brengt bij de zaak voor 't kantongerecht ter sprake en vraagt tenslotte of de raad 't kan goedkeuren, dat de politie een raadslid belet zijn plicht als zoodanig te doen. Relletjes maken lag absoluut niet in spre kers bedoeling, verzekert hij. De voorzitter raadt den heer Collé aan Voortaan altijd zijn redevoeringen op papier te zetten, dan zijn ze beter gedocumenteerd en niet onvoorzichtig in uitlatingen. Verder constateert spr. dat de heer Collé, in deze kwestie de hoofd zaak vergeet, dat n.l. geen huur is betaald door iemand, die 't ruimschoots kon doen. Wat be treft 't vrijsprekend vonrfis van 't kantongerecht, merkt spr. op, dat dit vonnis nog niets tegen de politie inhoudt, daar 't werd uitgesproken, om dat 't bewijs wel wettig maar niet overtuigend is gegeven. Bovendien is de ambtenaar Van het O.M. Van het vrijsprekend vonnis in hooger be roep gegaan. De heer Collé komt nog eens op de zaak terug en zegt o.rn., dat ook hij wenscht, dat iemand, die 'tkan. zijn huur betaalt, waarna te ongeveer half zes de voorzitter de vergadering sluit. INGEZONDEN. M. de R., Het ingezonden stukje van Dinsdag 11. in uw veelgelezen blad, over de verplaatsing van het loket voor het ontvangen van Ouderdoms rente, van B. de ïl., heeft mij werkelijk goed ge daan, aangezien er nog menschen gevonden wor den, die zich het lot der ouden van dagen aan trekken De toestand die men daar schiep, is doodge woon onhoudbaar en heeft al een slachtoffer gekost, namelijk eene van Dijk, doordat deze man twee uren achtereen in 't gedrang heeft moeten staan. Hoeveel slachtoffers zullen er vallen als in de eerste week van September weder ouder domsrente moet ontvangen worden, en zooals te wachten staat, de zon twee uur lang op je lichaam brandt eer men aan de beurt komt M. de R. ik hoop dat er spoedig verbetering in dezen onhoudbaren toestand gebracht zal worden. Een rentetrekker. Gemengd Nieuws. Maansverduistering. Clinge Doo- renbos zingt Pollux knipoogde aan Venus Jupiter lacht' in zijn baard Om de groote interesse Van de zijde van de aard. Een groot percentage menschen, Wel een honderdduizendtal, Stond op straat en op de daken Stil te turen in 't Heelal. Llonderclduizenden gedachten Zijn naar boven toe gegaan En ze gingen, als gewoonlijk, Line recta naar de maan. Pa, vroeg slap'rig kleine Jantje, Pa, kost kijken nou geen geld Geen vermak'Jijkheidsbelasting Wordt 't bij regen uitgesteld Is 't nou donker op de maan Pa Voor de maan een reuzenstrop Steekt het mannetj' in* de man nou Straks een extra lichie'op Indruk maakte het gebeuren Ook op 't ouder broertje Piet 't Is de eenige verduist'ring Die hier straffeloos geschiedt. Moeder loerde door een kijker, Die nog net hetzelfde was Van de laatste zons verduist'ring: Dik roet zat nog op het glas. Op het tuinpad heeft een tweetal Van 8.50 af gestaan, En om tien uur negen 'n twintig Was zijn vrijheid naar de maan. e r k e e r s o n g e v a 1 be n. Gisteravond is te 's-Gravenhage de autobus No. 3 van de „Tijdgeest", rijdende van Naaldwijk;naar 'Den' Haag, op de Prinsengracht tegenovèi'i.fct Kan tongerecht door een motorwagen van lijn 10 aangereden. De auto geraakte tusschen een boom en de tram beklemd. Nadat de tram achteruit was gereden kon dë auto, waarvan eenige ruiten waren verbrijzeld, weder vertrekken. De inzittenden van de bus kwamen met den schrik vrij Gistermiddag is de tram van Sandenburger- laan naar Doorn te vroeg weggereden met het gevolg dat ze in een bocht van den weg tegen een tram die uit Doorn kwam is opgereden. De machines en de balcons werden in elkaar gedrukt en vele passagiers werden verwond door de glasscherven, twee dames uit Zeist vrij ernstig aan het gelaat. De materieele schade is vrij groot. Een aanklacht van Broekhuys. Broekhuys heeft een klacht ingediend tegen de uitgevers Buyten en Schipperheyn te Amster dam, tegen het Persbureau Henning en tegen den uitgever der Officieele Rijswijksche Courant te Rijswijk wegens smaadschrift. Ongelukken. Gisteravond is op den straatweg tusschen Naarden en de Hakkelaars- brug een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks 11 uur vond men op den weg twee jonge lieden, badende in hun bloed.' Een van hen was buiten kennis, de ander zeide dat zij op een motorfiets niet duozitting van achteren tegen een vracht auto waren gereden, doordat deze geen achter licht voerde. De bestuurder van den vrachtauto heeft meegedeeld dat hij juist zijn vaart had ge minderd om te stoppen teneinde zijn achterlicht te controleeren, toen de motorrijder tegen den auto aan reed. De beide jongelieden zijn per auto naar Muiden en later naar Amsterdam vervoerd. Woensdagavond is onder Wassenaar op den Katwijkschen weg een auto, bestuurd door W. B. C. A. Freiherr von Hauboklt Dachröder, tegen een boom gereden. De beide inzittenden, zijn vrouw en zijn driejarig zoontje, werden ten huize van dr. Duetz binnengedragen, die-de eerste hulp verleende. De arme jongen was echter zoo erg gewond, dat hij spoedig daarop overleed. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht. Volgens ooggetuigen reed de auto niet snel men vermoedt dat de stuurinrichting defect was. 1 Op de dokbrug te Dordrecht is gisteren, naar de D. C. meldt, de elfjarige J. G. Gijbeis, toen zij op het verhoogde gedeelte van de brug liep, gestruikeld en onder een juist passeerenden auto van de gemeentereiniging geraakt. Een der achterwielen ging het meisje over het hoofd zij was dadelijk dood. De moordenaars van Erzber- g e r. Volgens een der bladen te Boedapest houden Schdltz en Tillisen, die destijds den moord op Erzberger pleegden, zich op in een huis op het landgoed van den rechts-radicalen af gevaardigde Gönbos te Naggy-Teteny bij Boeda pest. De politie zou ook met hun verblijf aldaar hekend zijn, doch besloot nog niet hen te arres teeren. De moord op Robert Franks. Uit Chicago wordt gemeld, dat de gerechtelijke deskundigen de jongemannen, die terechtstaan wegens moord op een milliónairs-zoon, toereken baar hebben verklaard voor bun daden. Zooals bekend, trachten de verdedigers van beklaagden gedaan te krijgen, dat hunne cliënten ontoerekenbaar worden verklaard. Ernstig aut o-o n g e 1 u k. De heeren Van Ginkel en Sebek, bedrijfschef en boekhouder van het Cheribonsche „Autodrome" veronge lukten met een motorrijwiel ter hoogte van Ploembon, nabij Kadipaten. De heer Van Ginxel sloeg met het hoofd te pletter op de railbaan van de SemarangCheribon stoomtram. De beer Sebeis werd weggeslingerd. Hij maakt het naar omstandigheden goed. G ev a a r 1 ij k Ne w-Y o r k. Zondag j.l. zijn te New-YorK een en twintig personen om het leven gekomen tengevolge Van auto-ongelukken. Aardschokken. Te Tokio zijn gister 15 aardschokken waargenomen. Er is geringe schade aangericht. Z a n n i. Re Argentijnsche vlieger, majoor Zanni, is te Rangoon gearriveerd. Een „wilde" locomotief. Uit Lissa bon wordt gemeld, dat de locomotief van de express naar Madrid, die van zijn trein was losgeraakt en met een vaart van niet minder dan 150 K.M. per uur voortsnelde, bij Entro- camentq op den express uit Oporto is ingereden. Negen personen werden gedood en vele ge wond. Mijngasontploffing. In de mijnCara- binier te Pont de Loup bij Charleroi heeft een mijngasontploffing plaats gehad waarbij 14 mijnwerkers zijn bedolven. Men is tot dusver onbekend met hun lot. Het reddingswerk wordt snel uitgevoerd. Maatregelen zijn genomen om een intensen luchttoevoer te verzekeren. Bij een bovenge bracht slachtoffer heeft men de levensgeesten weer kunnen opwekken. Laaïste Berichten. Prins Carol te Amsterdam. Prins Carol van Roemenië brengt hedenochtend een bezoek aan de Fokkerfabriek aan de overzijde van het IJ.Het ligt in de bedoeling eenige film opnamen te doen vervaardigen van de proeftoch ten met de F. 7 waarmee naar Indië zal worden gevlogen, zoodra dit toestel grondig zal zijn nage zien en geheel voor de vlucht ingericht, zoomede van het vertrek van het toestel naar Indië. Kerknieuws. Onderscheidingen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau jhr. B. H. S. M. von Bönning- hausen, pastoor te 's-Gravenhage is benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, G. C. van Noort, pastoor te Amsterdam, oud-professor van het bisschoppelijk seminarie te Warmond zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau P. L. Dessens, deken en pastoor te Lei den ridder in de orde van Oranje-Nassau C. Brom, pastoor te IJsselstein A. Franken, pas toor te Raamsdonk, allen jubileerende priesters. SPORT, De S.Z.C.-wedstrijden. Men verzoekt ons een bericht van eenige groote bladen tegen te spreken, waarin werd beweerd, dat de S.Z.C.-zwemwedstrijden om den Bongers- de-Hoog-bal en Koster-beker, morgen alhier te houden, niet zouden doorgaan. Dit bericht is totaal,uit de lucht gegrepen. VOETBAL. Hedenmiddag 3 uur spelen op het terrein achter Bijl de scheidsrechters een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen het politie-elftal. CRICKET. Programma voor Zondag. Eerste klasse. Hilversum HilversumV.V.V. Den Haag H.C.C.—R. en W. Tweede klasse. B. Rotterdam V.O.C.IIKampong. G. Amsterdam: VleermuizenC.V.H. WIELRENNEN. Op de Twem-baan te Tilburg is gister een gedeelte verreden, van de wielerkampioen schappen van Nederland. Het kampioenschap op den korten afstand voor profs, is gewonnen door Klaas van Nek. Burgerlijk© StaM, Ondertrouwd: Aug. 14. J. II. de Wit 25 j. en G. A. A. A. van Sluijs 24 j. J. van Stee nis 21 j. en M. M. van Wel 22 j. A. van Alphen 24 j. en J. Amoureus 22 j. T. J. D. Lindeman 27 j. en M. A. Tb. Meijer 24 j. C. P. van Beek 24 j. en G. H. A. van der Hoeven 21 j. H. J. van der Moer 28 j. en G. J. Poot 23 j. W. van Akkeren 28 j. en P. G. van Wezenberg 25 j. J. van Vliet 25 j. en N. J. van Pelt 25 j. Gehuwd: Aug. 14. G. P. J. Serodino 27 j. en M. P. Schaap 25 j. J. But 24 j. en G. M. H. Schewe 22 j. J. Pols 22 j. en C. J. M. van Win gerden 28 j. Geboren: Aug. 14. Bernardus Hermanus z.v. G. H. Löke en J. A. van Gogh, Pernissche- straat. Petrus Maria d.v. Th. M. Scholte en M. Th. G. Beekman, Nieuwe Sluisstraat. Gerritje d.v. A. Bloot en M. J. den Butter, Strijenschestraat. Petrus Matthijs Maria z.v. H. J. A. de Vries en J. B. van der Tuyn, Streijen- schestraat. Johannes' Marinus z.v. PI. Wie- kenkamp en A. Bos, Nieuwe Maasstraat. 13. Hendrica d.v. W. van dei Meulen en J. van Dijke, Laan. Overleden: Aug. 12. Cornelia Petro- nella Middendorp, oud 65 j. echtgenoote van B. Hengst, Spinhuispad. 13. Wilhelmina van Eijk oud 74 j. en 4 mnd, weduwe van G. de Wit, Voorneschestraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 16 Aug. v.m. 3.53 n.m. 4.25. 17 Aug. v.m. 4.40 n.m. 5.13. 18 Aug. v.m. 5.23 n.m. 5.54. SCHIEDAM, 14 Aug. Aangekomen: s..s- „Leersum", met balken van Archangel, aan boe' 1, in de Wilhelminahaven, heeft te Hoek van Holland quarantaine-onderzoek gehad. Deensch s.s. „Nortsoen", met hout, van Pitea, naar Barcelona, als bijlegger, om hierte repareeren, in de Wilhelminahaven. HAMBURG, 14 Aug. Aangekomen s.s. „City of Athons", inet stukgoederen van Schie dam. SCHIEDAM, 16 Aug. Vertrokken zeetjalk „Albatros", kapt. J. Boerma, ledig naar Gorcum om steenen te laden voor Londen. SCHIEDAM, 15 Aug. Aangekomen motor boot „Schelde", ledig van Antwerpen om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 16 Aug. Aangekomen Eng. s.s. „Ajax", met olie van Kobé via Rotterdam, heeft quarantaine onderzoek gehad, voor N.V. Schie- veem in de Wilhelminahaven. NEW CASTLE on TYNE, 15 Aug. Aangeko men s.s. „PaddingLop", ledig naar Schiedam, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 'jfSST" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3