gezegde bedragen van de voornoemde gemeenten en dreigde de zaak schipbreuk te leiden. Gelukkig is toen de regeering beried gevonden om het aandeel der gemeenten door den Staat te doen overnemen, zoodat de Emigratie Cen trale Holland thans met volle kracht aan het werk kan gaan. Russische studenten naar Nederland. Het voorloopige comité, dat zich gevormd had om gelden bijeen te brengen ter verwezen lijking van het sympathieke doel, een aantal Russische studenten ter voltooiing van hun practische en theoretische opleiding in Neder land te plaatsen, heeft zich thans opgelost in een Nationaal comité tot steun aan uitgeweken Russische studenten onder voorzitterschap van prof. mr. M. W. F. Treub. Tot eere-leden van het comité hebben zich bereid verklaard toe te treden de heeren W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdan, mr. J. Wytema, burgemeester van Rotterdam, en mr. J. A. N. Patijn, burge meester van 's-Gravenhage. De ontwapeningskwestie. Het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond heeft volgens de Vrijz.-Dem. van den oud- opperbeve'ihebber generaal b. d C. J. Snijders bericht ontvangen, dat hij bereid is tot een debat met het Eerste Kamerlid prof. dr. D. van Embden, naar aanleiding van gezegden in de vergadering van Ons Leger te Rotterdam, waarin hij het optreden van prof. Van Embden in zake de ontwapeningskwestie onzinnige en verderfelijke propaganda noemde. Het debat zal op zijn verzoek gehouden worden in de tweede helft van September te 's-Gravenhage. Nederland en Turkije. Belga seint ons uit Angora d.d. 15 dezer Nederlandsche en Turf sche onderhandelaars hebben vandaag over een verdrag van vriend schap onderhandeld. De definitieve tel st is door de afgevaardigden goedgekeurd. Het verdrag zal Zaterdagmiddag worden geteekend. Tenfik Kiamil bey, onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, vertegenwoordigde Turkije bij cle onderhandelingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Deken Sehraag's dankrede. Als een fijne, treffende naklank van zijn zil veren priesterjubileumviering, heeft gister de dankrede van den hoogeerw. Deken geklonken, welke hij hield onder de II.H. Missen van 9 uur en half elf. Te 9 uur droeg de Deken daarbij zelf de H. Mis voor de parochie op, terwijl om half elf de weleerw. kapelaan Wiemers, geassisteerd door de twee overige Frankelandsche kapelaans, HoogeVeen en Paulussen, gestoken in de nieuwe groene door de Ver. van het H. Hart van Jezus geschonken gewaden, het plechtig H. Offer cele breerde. Het koor zong voor de tweede maal W. v. Kalmthout's nieuwe Mis-compositie, evenals Vrijdag, al was 't ook zonder assistentie van den heer Holthaus, op prijzenswaardige wijze, en tot slot na de H. Mis, 't Laudate van^Ruygrok. De hoogeerw. Deken bracht in zijn dankwoord op de eerste plaats hulde en dank aan God, Die hem zoo onverdiend, genadig tot het verheven priesterambt had geroepen, waardoor een mensch de middelaar wordt tusschen God en de menschen en de uitdeeler van Hernelsche gaven in alle vreugden en nooden des levens. „Niet gij hebt Mij uitverkoren", spreekt God in de H. Schrift, „maar Ik heb u uitverkoren." Op de tweede plaats wilde de Deken dank brengen aan allen die er toe hadden meege werkt, om zijn fee.it zoo schitterend en onver getelijk te doen slagen. Hij dankte voor de heerlijke ontvangst bij den intocht, 't royale geldelijk cadeau, waardoor 't waarschijnlijk wel mogelijk zal worden, dat reeds dezen winter de centrale verwarming in de kerk wordt aange legd, voor de preastaties van het zangkoor, de serenade, hem onder leiding van 't R.K. Volks bond-bestuur door „St. Ambrosius" en St. Cae- cilia" gebracht, Voor de algemeeneH. Communie, de rijke versiering van priesterkoor en kerk, voor de vele gelukwenschen en den schat van cadeaux in allerlei vormen. De hoogeerw. spr.hoopte ten slotte op blijvend godsdienstige, bereidwillige harten van den kant zijner geloovigen, van zijn kant zou het ook niet aan werklust en liefde ontbreken meer en meer wilde hij „alles voor allen" worden. Onder beide H.H. Missen was de kerk geheel met geloovigen gevuld, die met fier tevreden en dankbaar hart de rede van hun Deken hebben aangehoord. Eerste H. Mis. Gelijk men Zaterdag reeds in ons Kerkbericht heeft kunnen lezen, zal morgen weer eens een van Schiedams Katholieke zonen zijn eerste H. Mis opdragen. Thans is 't de weleerw. pater fr. Alphonsus Stevens O.P., wien God de genade schonk in de rijen Zijner priesters te treden. In 1911 verliet de neomist als de student F. W. M. Stevens, de ouderlijke woning, a. d. Singel 82b., om zijn studies te beginnen aan het Domi- nicus-college te Nijmegen. Daar bleef hij Lot 1917 en trad daarna als Frater Alphonsus in het Noviciaat te Huissen. Afwisselend volbracht hij zijn theologische studies in de Dominicanen kloosters te Zwolle en Huissen, in welke laatst genoemde plaats hij zijn voorbereidende studies voltooide. 4 Vrijdag j.l., op Maria-Hemelvaart-dag, werd Frater Alphonsus te Utrecht door Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, die juist dien dag Zijn gouden priesterfeest vierde, op 26-jar. leeftijd tot priester gewijd. Morgenochtend 9 u. draagt de neomist in de Singelkerk, alhier, zijn eerste plechtige H. Mie op en houdt daarna van \x/i Lot 3 u. receptie in het ouderhuis, a. d. Singel 82b. Om 7 u. morgen avond celebreert de jonge priester een plechtig Lof, waaronder ook 't Te Deum zal worden aan geheven. De Burgemeester terug. De Burgemeester heeft heden zijn functie ten Raadhuize weder hervat. Oranj'evereenlging. Hardloop 4000 Meter. De deelnemers aan den Hardloop worden er aan herinnerd, dat de inschrijving plaats vindt heden (Maandag)-avond te 8 uur in het Verkoop lokaal aan de Lange Haven. De gegadigden worden verzocht, precies te 8 uur aanwezig te zijn, omdat het Comité voor den Hardloop over eenige punten met de deelnemers van gedachten wenschte te wisselen. Tevens zullen alsdan mededeelingen over de te winnen prijzen gedaan worden. Alleen leden van Schiedamsche Sportclubs kunnen aan den Hardloop deelnemen. Ringsteken voor gecostumeer- de en duoberijdsters van motor rijwielen. De deelnemers aan deze wedstrijden worden insgelijks heden (Maandag) avond verwacht in het Verkooplokaal aan de Lange Haven, te negen uur. Het Comité voor deze wedstrijden, die geheel nieuw zijn voor Schiedam wekt allen, die daartoe in de gelegenheid zijn, op, aan dezelfde deel te nemen. Fraaie prijzen werden het Comité van diverse zijden reeds aangeboden, zoodat de winnaars in het bezit van waardevolle cadeaux zullen kunnen gesteld worden. De mededingers van deze wedstrijden worden vriendelijk verzocht stipt te negen uur aanwezig te zijn, daar het Comité aan allen eenige algemee- ne mededeelingen wenscht te doen en opdat tevens een ieder in de gelegenheid zal kunnen gesteld worden, inlichtingen te bekomen. Fancy-fair. De Fancy-fair die door de vak-afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond (afd. Schiedam) in het Bondsgebouw van 16 tot 24 Augustus wordt gehouden,mag zich al in een druk bezoek verheugen, Vooral gisteravond was het in de groote zaal eivol. Er is dan ook genoeg afwisse ling. Zoo zagen we o.m. een electrische visscherij, een hoepla-tent, uitsmijterij, tomhola, rad van avontuur, grabbelton, schiettent enz. enz. Al deze afdeelingen zijn goed verzorgd en onder de voorwerpen die gewonnen kunnen worden, zijn werkelijk mooie dingen. In een afzonderlijk vak zijn de prachtige prijzen, waaronder zelf» twee fietsen, van de loterij uitgestald er zijn er niet minder dan 115 en daar er slechts 3000 loten zijn, die voor den geringen prijs van 25 eent per stuk verkrijgbaar worden gesteld, zal er voor deze loterij wel veel animo zijn. De muziek die door „St. Ambrosius" iederen avond ten beste wordt gegeven maakt het bezoek nog aantrekkelijker en tegen Zondag heeft de actieve fancy-fair commissie een kinder feest georganiseerd. Het batig saldo van de geheele onderneming komt ten goede aan de plaatselijke kas van den R. K. Volksbond, ter verfraaiing van het bonds gebouw. Zomcrconcert. In Musis Sacrum, zal a.s. Zondagavond weer een Zomer-concert worden gegeven het zijn ditmaal de gemengde zangvereeniging „Zang- lust," dir. W. F. Kools en de hier bekende „Snarenzangers" die den bezoekers een mooi programma zullen bieden. B ij het te 's-G ravenhage gehou- den examen-hoofdacte slaagde de heer J. v. Zon Van hier. T e 's-G ravenhage is de heer J. v. Noortwijk alhier, geslaagd voor het 1ste gedeelte van het Notarieel examen. Te Rotterdam heeft mej. G. Sonneveld, van hier, met goed gevolg het ex amen nuttige handwerken afgelegd. Op de aanbeveling van B. en W. te Bussum, ter benoeming van een directeur van gemeentewerken aldaar, komt als No. 3 voor, H. J. B. Aikema, ingenieur bij de gemeente werken alhier. Alhier is opgericht met aan vankelijk een 25-tal leden een Spaarkas-ver- eeniging onder de benaming van „Vriendschap zij ons doel", en is gevestigd in het Café Restau rant Verhoeckx, Hoogstraat 124. Het bestuur is saamgesteld uit de heeren L. Gudde, voorz., H. van Lith, seer., W. A. Ver hoeckx, penn. met C. van Eijk en P. van Hees als^leden van toezicht. UIT ROTTERDAM. Belasting op vermakelijkheden. De bij Kon. besluit van 28 Juli goedgekeurde wijziging van de verordening op de vermakelijk heden, waarbij hei percentage van heffing op de entréegelden weer van 10 tot 20 is opgevoerd, is heden afgekondigd en zal volgens besluit van burgemeester en wethouders op 23 Augustus in werking treden. Moord. Gisternacht te kwart vóór twee kwam een nachtwaker op het bureau Paauwensteeg aan gifte doen,dat aan den Wolfshoek,een vrouw ver moord was. Onmiddellijk ging men op onder zoek uit. Voor dit pand Wolfshoek 18 6, al waar een logement is gevestigd, vond men de 43-jarige vrouw, Catharina Smitde Groot, badende in haar bloed op de straat liggen. Het slachtoffer werd per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis- Coolsingel vervoerd. Nadat zij bij kennis wa3 gekomen, kon zij nog even verhoord worden. Zij wees haar 43-jarigen man A.S. Schipper, wo nende Vasteland, als de dader aan. Drie kwartier nadat zij in het Ziekenhuis was aangekomen, is zij aan de bekomen verwondingen bezwe ken. Uit het onderzoek is het volgende nog ge bleken. De vrouw was 15 jaar gehuwd en had drie kinderen. Voortdurend leefde zij in on min met haar echtgenoot. Deze mishandelde haar op grove wijze. Een half jaar geleden besloot zij daarom van hem af te gaan. Zij nam met de kinderen haar intrek in het lo gement Wolfshoek 10 b, Voortdurend vroeg de man haar weer thuis te komen, doch zij wei gerde standvastig het vroegere leven te her vatten. Ook bedreigingen hielpen niet. Op dien Zaterdag had hij haar nog toegevoegd „het is de laatste dag vandaag." De vrouw had werk gevonden in c%fé „Ti- voli" aan den Coolsingel. Toen zij in den nacht van Zaterdag op Zondag te 1 uur na de slui ting het café verliet, stond de man haar weer op te wachten. Volgens getuigen had er weer een woordenwisseling plaats. Wat er verder gebeurd is, weet men niet. De moordenaar kwam tegen twee uur in den nacht weer op de plek van het misdrijf. Hij is toen terstond ge grepen en naar het bureau Pauwensteeg over gebracht. Daar gekomen, ontkende hij al les. Hij gaf alleen toe haar een klap te hebben gegeven. Echter staat zijn daderschap door de getuigenverklaringen vast. Er werden bloed sporen aan zijn vingertoppen gevonden. En een getuige heeft hem te half twee met de vrouw vóór het bewuste pand gezien. Het mes is niet gevonden. Men vermoedt, dat hij dit in het water heeft geworpen. De verdachte staat bekend als een bruut, van wien de vermoorde vrouw jaren lang de meest geraffineerde mishandelingen moest ver duren. Gemengd Nieuws. Motorongeluk. Vrijdag is op den Leid" schen straatweg te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk gebeurd. De 18-jarige A. A. P. B., melk handelaar, wonende Laan van Nieuw-Oost-Indië reed met zijn motorrijwiel op den Leidschen Straatweg bij Marlot. Door een tot nu toe niet vaststaande oorzaak heeft de motorrijder den 34-jarigen A. A. B., uit de Stuwstraat, die per rijwiel denzelfden weg reed, aangereden. Volgens den motorrijder zou hij den wielrijderaangereden hebben, omdat deze onverwachts overstak. Bij onderzoek bleek echter, dat de remmen van het motorrijwiel geheel versleten waren. De wielrijder bekwam eenige schaafwonden en werd in bewusteloozen toestand door den Ge meentelijken Geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij gisternacht is overleden. De motorrijder is in bewaring gesteld zijn motor is in beslag genomen. Gevecht in den nacht. Vrijdagnacht te 2 uur zag een surveilleerende agent van politie voor het. Statenplein te Groningen, dat een heer door een arbeider werd mishandeld. Hij trachtte den arbeider te arresteeren, doch deze nam, na bedreiging den agent te zullen neerschieten, de vlucht naar een klein scheepje, dat tegen een groote Duitsche aak in Het Eemskanaal lag. In vereeniging met inmiddels toegeschoten poli- tiehulp trachtte de agent den man daar te vatten, doch de geheele familie, die op het scheepje thuis behoorde, verzette zich daartegen. Er ontstond een gevecht, waarbij de politie genood zaakt was van de vuurwapens gebruik t3 maken. De zuster van den vervolgde, de 18-jarige A. II., kreeg een schot in de borst. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De ge zochte trachtte door het Kanaal over te zwem men te ontkomen, maar hij Werd, aan den an deren kant aangekomen, gearresteerd. Het bleek te zijn de 33-jarige S. H., lid van een bij de politie zeer beruchte familie. Ee mishandelde was intusschen stilletjes naar huis gegaan. Wie hij was, weet men niet. De politie wil ook graag kennis maken met hem en roept hem daarom op, voor haar te willen ver schijnen. Verdronken. Op de Zeehondenplaat in het Brouwershavensche gat is het lijk gevonden van de 19-jarige dame, die op 2 Augustus jl., nadat zij zich uit Ellemeet waar zij logeerde, naar het strand van Westerschouwen had be geven, niet in de woning is teruggekeerd. Bij onderzoek vond men aan het strand een boek en haar voetspoor dat voerde naar een der strand hoofden.Men vermoedt dat zij daar is afgegleden. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in de boerderij van het gemeenteraadslid G. van Leeuwen te Zoeterwoude. De dieven hebben een schrijfbureau uit de woning naar een in een kuil gelegen mestvaalt gesleept waar zij getracht hebben het te openen. Blijkbaar beschikten zij over zeer primitief gereedschap, want slechts enkele der laadjes hebben zij kunnen openen. Voorzoover kon worden nagegaan, wordt alleen een portemonnaie met eenig geld vermist. Een s n ij p a r t ij. Gisteravond circa 7 uur bevond de beruchte Tinus van Aarle zich in het café van Gaillard aan de Varkensmarkt te Tilburg Nadat hij twist gezocht had, greep hij een bier glas en sloeg daarmede zekeren v. d. Berg op het hoofd, waarna hij deze, die de beenen nam, nog een messteek in den arm toebracht. Ongeveer een uur later trof v. d. Berg met eenige vrienden den vechtersbaas weer. Zijn vrienden trokken echter partij voor hem en bij een vechtpartij, welke ontstond, werd Van Aarle zoodanig met een mes toegetakeld, dat hij een zestal grootere en kleinere wonden aan het gelaat bekwam. Zijn linkerwang werd van den mondhoek tot aan het oor tot het tandvleesch toe opengehaald. Later bij den Geneesk. Dienst was v. A. nog zoo opgewonden, dat hij door politiemannen ge boeid op 13 plaatsen aan 't gelaat werd gehecht Vermoedelijk zijn deze wonden door een vriend van v. d. Berg, G. genaamd, toegebracht. De politie onderzoekt. De fiscus vergist z, i c li. Bij J. te Barger Oosterveen werd ongeveer 70 voor achterstallige belasting gevorderd. Bij met- betaling zou executie-verkoop van den inboedel plaats vinden. De Vrouw alleen thuis verzekerde, dat de belasting reeds betaald was, doch hiervan werd geen nota genomen en men ging tot ver zegeling der goederen over. Bij de inventarissen werden de kleinigheden als schilderijtjes, vaasjes en courantenhanger niet vergeten. De heeren gingen na een uurtje weer heen, na nog gevraagd te hebben wanneer de vrouw het liefst zag, dat de verkooping plaats had. Des avonds hoorde J„ toen hij thuis kwam, het geval. Hij vervoegde zich onmiddellijk bij den fiscus met de betaalde kwitanties. De ontvanger maakte zijn excuses voor deze ergerlijke fout in de administratie, welke niet diende te kunnen voorkomen» Anti-militairisten. Gisternacht be merkten surveilleerenden politiebeambten, dat op verschillende gevels, o.a. in het Oostenburg-, Wittenburg- en Kattenburgkwartier te Am sterdam biljetten waren aangeplakt, die be- driegelijk geleken op officieele biljetten. Ook bij het Kon. paleis op den Dam was zoo'n biljet aangebracht. De biljetten vertoonden het Neder landsche wapen, terwijl daarin in vette letters was gedrukt Militielichting 1924. Aan de dienstplichtigen. Bij nadere beschouwing was de verdere inhoud van anti-militaristische strekking. Het vermeldde o.a. het gezegde van Frederik den Groote Als al mijn soldaten gaan denken, blijft er geen in het gelid, terwijl voorts (en dit wordt als straf baar aangemerkt) den a.s. dienstplichtigen wordt aangeraden, niet te gehoorzamen en thuis te blijven. Later in den nacht kwamen eenige beambten den dader, een 18-jarig jongmensch, tegen. Hij werd gearresteerd en naar het bureau Katten burg gebracht. Een partij van 100 biljetten en eenig plakgereedschap werden in beslag geno men. Vervolgens werden nog twee mannen en twee Vrouwen aangehouden, die van medeplich tigheid werden verdacht. Zij zijn, daar dit niet met zekerheid kwam vast te staan, op vrije voete gesteld. T usschenlanding. Eergisteren is een verkeersvliegtuig van de Deutcher Aero Lloyd, de D 353, bestuurd door Steinbeck, op weg van Hamburg naar Amsterdam, bij Abcoude door een motorstoring gedwongen tot een tusschen- landing. Deze werd goed uitgevoerd en de vier passagiers en de bestuurder kregen geen letsel. Het toestel is niet beschadigd. De passagiers zijn per auto naar Amsterdam gebracht. Het toestel moet worden gedemon teerd, daar het terrein te klein is voor een op stijging. Mijnramp. Uit Brussel wordt gemeld, dat er uit de mijn te Charleroi, waar Donderdag het ongeluk plaats gehad heeft, ^terdag 12 lijken zijn opgehaald. Er wordt nog dag en nacht doorgewerkt aan het opgraven. Matteotti's lijk gevonden. Tus schen Sorofano en Castelnuovo op ongeveer 22 kilometer van Rome, nabij de plaats waar het jasje van Matteotti was teruggevonden, werd Zaterdag door politiebeambten met speurhonden een in verren staat van ontbinding zijnd lijk gevonden. De autoriteiten hebben zich naar deze plaats gegeven, om te zien of dit het lijk van Matteotti is. Nader wordt gemeld, dat het schijnt, dat wilde beren gruwelijk met het stpffelijk overschot hebben huisgehouden. Men vond een sleutelbeen en een heupbeen op eenigen afstand. Het lijk was geheel uitgekleed. Waarschijnlijk hadden de moordenaars dat gedaan, om de herkenning te bemoeilijken. In de borst zat nog de vijl, waar mede de moord waarschijnlijk is gepleegd. Ver scheidene ribben waren gebroken. Onder sterk politietoezicht is Zaterdag het lijk uitgegraven, waarbij alleen de ambtenaren der justitie werden toegelaten. Het lijk werd daarop door carabinieri naar het dorp Riamo gebracht en in de kapel van het kerkhof neer gelegd. Carabinieri bouden voor den ingang de wacht. Het kerkhof is door een vijftigtal carabinieri afgezet. Het plaatsje Riamo maakt den indruk van een belegerde plaats, tengevolge van de vele politie, die opgecommandeerd ib. Waarschijnlijk zal het lijk naar Rogigo, Matteotti's geboorteplaats, worden overgebracht Het bericht over het vinden van het lijl. van Matteotti heeft te Rome groote sensatie gewekt vooral in verband met het proces tegen den moordenaar is de vondst van het grootste be lang, daar deze, zoolang het lijk nog niet ge vonden was, den moord ontkende. De oppositionneele „Popoio" handhaaft de meening, dat het lijk uit politieke overwegingen geruimen tijd ergens anders is Verborgen ge houden. Het blad dringt aan op een onderzoek, of de ontbinding ook inderdaad heeft plaats gehad daar, waar het lijk gevonden is. De moordenaars van Erzberger De politie heeft Schulz, een der beide moorde naars van Erzberger, op een landgoed nabij Boedapest gearresteerd. Reeds twee dagen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2