Enorme collectie vanaf' f9,75. dat verschillende journalisten van den heer Broekhuys vroeger geld hebben aangenomen, om, propaganda te maken voor zijnloterijen. Hoewel overtuigd, dat deze beschuldiging onwaar is, heeft het Dagelijksch Bestuur van den Ned. Journalistenkring zich tot de uitgevers van bedoelde brochure gewend met verzoek den schrijver uit te noodigen, het Kringbest uur mededeeling te doen van de namen dier jour nalisten en van de betrokken gevallen. Hét bestuur zal dan onmiddellijk een onderzoek instellen. Staatsbemoeiing of particulier initiatief. Prof. Jac. v. Ginneken S.J. schrijft ons Het is bekend, hoe in de laatste jaren allerlei pogingen in het werk gesteld zijn, om tot een Staats-initiatief in zake Beroepskeuze te ge raken. En ware de bezuiniging niet gekomèn met hare bloed-aftapping, dan waren wij wellicht reeds een volbloed kindje rijk een Rijksdienst ter Voorlichting bij Beroepskeuze in Nederland. Welnu, voor de goede zaak is het nu althans een gelukje, dat van deze loekomstdroomen nog niets gekomen is, en in de eerste jaren waar schijnlijk ook niets zal komen. Want er is geen geld. Die bezuiniging is dus toch nog wel ergens goed voor. Goddank, zeg ik, want die Rijks dienst, zou waarschijnlijk psychotechnisch heel ondeskundig politiek heel socialistisch en ad ministratief verschrikkelijk „practisch" zijn ge worden. „Het ijken moet een rijkszaak zijn" is een prachtig parool. Maar het is vol partijdig venijn." Zoo'n neutraal bureau wordt toch een socialis tisch bureau. De gemeente Amsterdam in zulke zaken meestal het proefkonijntje van Nederland toont ons duidelijker dan wat ook, hoe het con fessioneel initiatief dan onmogelijk gemaakt, hoe het publieke geld noodeloos en nutteloos weggeworpen, hoe onverantwoord de zoo ver strekte adviezen zouden geworden zijn. Den Haag is ook al zoo'n neutraal gemeen telijk instituut rijk, waar de heer de Koning zijn verbluffende toeren vertoont. (Zie praeadvies jaarvergadering Ned'. Arbeidsbeurzen 1923 te Middelburg). „Rotterdam heeft behoefte aan zoo'n psychotechnisch Instituul", zegt (ie „Nieu we Rotterdammer" en Dr. J. Sanders. En de „Maasbode" zingt het 10 Augustus 1924 onder de „Rotterdam"-rubriek na. Welk onverant woordelijk scribentje is hier toch weer met onze Roomsche belangen aan het knoeien Leest hij zelfs zijn eigen blad niet, waar de gedocumen teerde stukken van G. D. Zegers hem althans lont hadden moeten doen luiken? Weet hij er dan niets van, dat het N.V.V. op zijn laatste jaarvergadering besloot, op alle plaatsen waar zij over plaatselijke bestuurdersbonden beschik ken, bij B. en W. aan te dringen op de inrichting van neutrale gemeentelijke bureaux voor Be roepskeuze en dat de betrokken wethouders van de N.V.V.-richting dit parool reeds aan het uitvoeren zijn, werd ons plotseling \errassenö duidelijk, toen ze nota bene bij ons in 1918 op gericht R. K. Centraal Zielkundig Beroeps kantoor, dezer dagen weer beleefdelijk om in lichtingen kwamen vragen. Waar wij nog goed voor zijn Maar als wij collectief ondertusschen alleen critiseeren en niets uitvoeren, winnen wij niets. Van lieverlede bedaart de bezuinigingswoede, en de nieuwe dienst kan elk oogenblik door het een of ander achterdeurtje in de begrooting worden binnengesmokkeld. Ik kan althans in het pas verschenen boekjez: Voorlichting bij Beroepskeuze in Nederland, samengesteld door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, en uitgegeven in op dracht van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, 's Hage 1924, een ridikuul onnoozel boekje niets anders zien dan een proefballonnetje, om te kijken, wat de publieke opinie van zoo'n dienst-kleinkindje zeggen zou. En het parool schijnt rondgegeven om dat boekje overal allergunstigst te recenseeren. De ideeën daarin ontwikkeld, reizen dan ook op het oogenblik eerste, tweede en derde klas met alle dag en weekbladen heel Nederland door. En onze Roomsche pers en onze Roomsche politici weten van toeten noch blazen. Wat collectief daartegen te doen Onze katholieke Beroepskeus-organisatie ste vig fundeeren, wat collega Lamers onlangs dan ook terecht een katholiek levensbelang heeft genoemd. Men leze voor nadere details het hoofdartikel van De Nieuwe Eeuw van 21 Augus tus. Daarom en daarover gaat het op den R. K. Vacantie-leergang in Beroepskeuze-Voorlich ting op 27 en 28 Aügustus a.s. te Utrecht. Men geve zich op bij het Secretariaat Drift 1012, aldaar. Kosten 5,Het programma wordt op aanvrage gratis toegezonden. Wie zich onder onze politici, jeugdleiders, vakopleiders, leeraars en onderwijzers deze zaak niet aantrekt, zal mede schuldig staan aan den ongelukkigen afloop, als wij er ondertusschen in slagen onze beroepskeuze-organisatie zoo degelijk en tactisch in elkaar te krijgen, dat Rijk of gemeente zich niet meer van ons af kun nen maken. Stads- en Gewestelqk Nieuws. Eerste H. Mis. Een allerschoonste plechtigheid had heden morgen in de Singelkerk plaats 't opdragen ecner eerste H. Mis door den weleerw. pater Alphonsus Stevens O.P., een geboren Schiedam mer. Om 9 uur begon de jonge priester aan 't rijk versierde altaar zijn eerste plechtig op tc dragen Offer, daarbij geassisteerd door den zeereerw. pastoor J. D. Janssen, als presbyter assistens,de weleerw. patei s D. Linnenbank en L. Paap,beide uit 't klooster te Huissen, resp. als diaken en S subdiaken, de weleerw. paters P. C. Biesta en S. V.d. Broek, als cantores en door dc studenten van het St. Dominicuscollege te Nijmegen J. Schaefi'er, W. v. G^mert, C. en J. Heirisbroek res pect. als ceremoniarius, thuriferarius en acolythi. Ook de jongste broeder van den neomist bood nog zijn assistentie aan. De feestpredikatie hield de zeereerw. pater Eustachius Frantzen, Augustijn,en prof. a.h. Col lege te Venlo, die in zijn gewijde rede wees op de gelijkenis Lusschen de H. Maagd en den pries ter, wier beider leven offer en lijden was en moet zijn. Maria bracht ons Christus, ook de priester brengt ons Christus onder broodgedaante. De eerw. spr. wenschte den nieuwgewijden pries ter hartelijk geluk en ook diens ouders en familie leden en Vi rzocht tenslotte in een geestdriftige peroratie om de gebeden van den neomist. Een treffend plechtig oogenblik was 't ook, toen na de Cornmuriio de jeugdige priester zijn ouders, broeders en zusters de H. Hostie ter nuttiging reikte. 't Zangkoor hief voor de H. Mis 't Veni Crea tor van Fr. Witt aan, zong voorts de mooie mis van Gruber en 't Tantum Ergo van Marinus en zette tot slot de Laudate van Ruygrok in. De receptie, dezen middag ten huize van den neomist gehouden, werd door velen bezocht die hem allen hartelijk met 't groote gebeuren kwa men feliciteeren. Om 7 uur hedenavond celebreert pater Stevens, nog een plechtig Lof, met dezelfde assistentie, als in de H. Mis en 't wordt met een prijzend en dankend Te Deum besloten. Deze schoonste dag van zijn leven zal den nieuwen priester als een onuitwischbare herinne ring steeds bijblijven. 2201 50 onbelangrijke wonden. Slechts de heer G. A. de W. behoefde naar het ziekenhuis te worden over gebracht. Hij had lichte verwondingen bekomen. Gemeenteraad. De heer v.d. Bjjo vjje n k a m p*sluit*zich hier bij aan. De heer D i n k e 1 a a r meent, dat de gemeen te er met de 750 nog goed afkomt. Had ze 't zelf ondernomen, dan had 't de ge meente veel meer gekost. Spr. acht de 750 een klein bedrag tegenover 't groote nut van een ge- drukten catalogus. De voorzit ter antwoordt den heer Schef- fers, dat de drukker zakelijk genoeg geweest is, door zelf de voorwaarden voor de aflevéring te stellen. Hij zal er volgens weth. heusch niets mee verdienen. De heer L. v. P e 11 informeert, of de drukker zelf de catalogi verkoopt, wat de voorzitter be vestigt (tegen een prijs van 0.50). Thans heeft de heer v. Pelt bezwaar tegen het toestaan van het subsidie, waarbij de heer v.d. Valk zich aan sluit. De voorzitter kan zich niet voorstellen, dat de catalogus ten bate der leeszaal zouworden verkocht, daar de verkoop geheel bij de bereke ning is ingesloten. De heer v. Noordennen acht 't beter, 't voorstel ter nader onderzoek nog aan te hou den. De voorzitter kan hiermee niet instem men. De heer Scheffers blijft bij zijn meening, dat de gemeente buiten de kosten van dezen catalogus moef blijven. De voorzitter acht de gemeentel, bijdrage alleszins te billijken. 't Voorstel van B. en W. wordt hierop met 12 tegen 11 st. aangenomen. Tegen stemmen de heeren Scheffers, L. v. Pelt, Evers, Ingelse, Kramer Freher, Collé, v. Dorp, Swartjes, Brounts, v.d. Valk, Mr. Kave laars. Gemengd Nieuws. Verkeersongevallen. Op den Nieu wen Zeeweg te Bloemendaal zijn twee motor rijders in botsing geraakt. Een hunner, een Duit- scher, kreeg kwetsuren, evenals een Duitsche dame, die op de duo zat. De gewonden werden per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij werden verbonden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 2 is in de Brugstraat te Breda een ernstig ongeluk gebeurd. Een Fordautomobiel, bestuurd door den 17-jarigen L. de B., uit Aalst, die niet voldoende rechts hield, reed tegen een groentenwagen van den 42-jarigen koopman S. De wagen vloog het trottoir op en overreed de eigenaar, die levens gevaarlijk gewond werd. Met een drievoudigen bekkenbreuk is hij naar het St. Iganatius-zieken- huis vervoerd. Inbraak. In den afgeloopen nacht is ingebroken in den goudsmidswinkel van K. van Y. in de Molenstraat te Nijmegen. De dader is den winkel binnengekomen door een klein tui melraam. Vrijwel de geheele etalagevoorraad gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van /2a 3000 is ontvreemd. De politie stelt een uitge breid onderzoek is. De bestolene is niet verze kerd. Verbrand. Te Haarlem is de 47-jarige vrouw O.M.R.B., die handschoenen met benzine wilde schoonmaken, in de nabijheid van een brandend gascomfoor, in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Hardhandig. Uit Bussum wordt aan de Tel. gemeld De expediteur v.d. B., had een familie van hier naar Den Haag verhuisd. Maar de rekening, die hij er over indiende, was, volgens de familie, veel te hoog. Men kwam overeen, dat, daar de familie Zondag een bezoek aan oude kennissen al hier zou brengen, v.d. B. daar zou komen om over de rekening te spreken. Zondagmiddag nu vervoegde de expediteur zich bij bedoelde familie aan de Mecklenburglaan. De besprekingen had den echter niet het gewenschte resultaat. De expediteur* maakte zich hierover zoo woedend, dat hij zijn schuldenaars aanviel en hem zoolang sloeg, dat de man bewusteloos bleef liggen. Diens echtgenoote, c^ie haar man wilde helpen, gaf de woesteling een stomp in den buik, zoodat zij een dubbele breuk bekwam. De familie, in wier huis het tooneel zich af speelde, wilde de politie opbellen, doch de woes teling kwam op het telefoneerde meisje aan, sloeg haar den hoorn uit de hand en rukte het telefoon toestel van den wand. Op het geschreeuw en tumult merkten de over buren het geval. Zij telefoneerden om assistentie van de politie. Toen deze verscheen had v.d. B. reeds de vlucht genomen hij bleef den geheelen dag onvindbaar. Gister is hij in zijn woning ge arresteerd. De toestand van het mishandelde echtpaar is zeer ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk Zij mogen echter niet naar Den Haag worden ver voerd. Een motor-tramwagen verbrand. Gistermorgen omstreeks 5 uur is te Leiden vlak bij de remise een motorwagen van de electrische tram ScheveningenLeiden, de laatste die dien avond uit Scheveningen was vertrokken, door een defect in de isolatie van den weerstand in brand geraakt en geheel verbrand. De schade wordt op ongeveer f 25.000 geraamd, doch wordt door verzekering gedekt. Het verbrande mo torrijtuig behoorde tot het type gele wagens, zooals sinds de opening van de lijn LeidenKat wijk in gebruik waren. „Natuurgeneeskund e." Een vrouw te Vlissingen was sedert eenigen tijd lijdende aan een borstkwaal. Zij is daarvoor sinds drie maanden onder behandeling van een „natuur geneeskundige", zekeren B., die te Rotterdam Katholiek Streven. Woensdagavond half 7 worden alle leden in het gewone lokaal verwacht, ter bespreking van den uittocht in de laatste week van Augustus. Het Bestuur rekent op aller opkomst. öranjevereeniging. De i n s c h r ij v i n g e n. Gisteravond hadden in het Verkooplokaal aan de Lange Haven de inschrijvingen plaats voor den hardloop en het ringsteken voor motor-duo rijdsters en ruiters. Een zeer groot aantal candidaten voor den hardloop meldde zich te acht uur ter inschrijving aan. De voorzitter van het Comité voor den Hard loop, de heer JMontfoort, sprak de heeren toe, er speciaal op wijzend, dat alleen zij, aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen, die volgens de meening van het bestuur van de Sportclub, waar toe zij behooren, daartoe werkelijk geschikt zijn. Vervolgens werden de mededingers zeiven voor de keus geplaatst, waaruit zij den eersten piije wilden doen bestaan, uit een gouden hor loge met inscriptie of een eerste klas Engelsch heerenrijwiel. Na korte bespreking werd besloten, dat de eerste prijswinner zelf zal mogen friezen, waarmee- de ten slotte allen accoord gingen. Evenals twee jaar geleden, zullen de verdere prijzen uit waardevolle kunstvoorwerpen be staan. Zij, die gisteravond verhinderd waren, zich te doen inschrijven, worden daartoe alsnog in de gelegenheid gesteld eiken namiddag tot en roet Vrijdag a.s. bij den heer F. W. M. Heggel- man, Singel 213 (kantoor). Voor deelname aan het ringsteken voor ruiters en motors is aan hetzelfde adres eveneens tot en met Vrijdagmiddag de gelegenheid open ge steld. Het Comité maakt bekend, dat de navolgende prijzen in deze afdeelingen worden uitgeloofd Ruiters: Voor het mooiste costuum Ie prijs f 25.— 2e prijs f 15.— 3e prijs 10.—. Voor het steken der meeste ringen le pr. 15,-2e pr. 10.-3e pr. ƒ5. Motors: voor het steken der meeste ringen le prijs 30.plus een kunstvoorwerp voor den rijder en een voor de duorijdster 2e pr. f 20, plus idem 3e pr. f 10,— plus idem Voorts een motorhoorn, en verdere nader door het comité uit te loven prijzen, welke door diverse winkeliers in sport- en luxe artikelen te dezer stede daar voor welwillend werden aangeboden. Examens politicdiploma. Naar wij vernemen zullen de examens ter verkrijging van het politiediploma ingesteld door den Ned. R.K. Politiebond St. Michael, dit jaar gehouden worden te 'sFIertogenbosch en te Amsterdam. In de commissie heeft dit jaar o.m. zitting ge nomen de heer K. N. H. Dasoul, inspecteur van politie alhier. Piogramma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Woensdag, 20 Aug., des avonds 8 uur, in de Plantage. 1. Vieux Camerades, Marsch, C. Teike 2. Ouverture „Die Zigeunerin", W. Balfe 3. „Espana" wals, E. Waldleufel4. Harmo nie, Fantasie, C. K. LBurgdorffer5. „La Serenata", C. Braga6. „Sabel en Lans", Marsch, H. Slarke. UIT ROTTERDAM. Een autobus omgeslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Nieuwen Binnenweg bij de Claes de Vriesc- laan een autobus omgeslagen, waarin zich 12 personen bevonden. De chauffeur heeft verklaard, dat hij juist den hoek wilde omslaan, toen een luxe auto van de tegenovergestelde richting in zeer snelle vaart kwam aanrijden. Hij heeft het stuur plotseling naar rechts gedraaid, waardoor de bus omsloeg. De inzittenden bekwamen slecht» (S 1 o t.) Een nieuwe titel. 1. Voorstel van B. en W. om aan de heer K. Dekker, Floofd-Opzichter van de Gemeente- Reiniging, den persoonlijken titel te verleenen van Directeur van de Gemeente-Reiniging. De heer Dekker heeft 2 Aug. jl. zijn 25-jarig ambtsjubileum herdachtals blijk van waar deering tegenover dezen ambtenaar doen B. en W. dit voorstel de functie .op zich zelf ver andert hierdoor niet, wijl de titel alleen op het oog heeft de persoonlijke verdiensten van den tegenwoordigen functionaris. De heer v. d.Bovenkamp vraagt of deze nieuwe titel finantieele gevolgen heeft, wat de voorzitter ontkent. De heer Dinkelaar wenscht te zien vast gelegd, dat deze titel alleen voor den hier be doelden ambtenaar zal gelden, dus eventueel niet voor zijn opvolger, aan welken wensch B. en W. zullen voldoen. 't Voorstel van B. en W. wordt dan z.h.s. aangenomen. Werkloozensteun. 4 qualer. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging met 30.000.van den post „onderstands- kosten" op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, zulks in verband met de ondersteu ning van de werkloozen, die op grond van art. 10 letter a. en b. van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw d.d. 13 Mei 1924 no. 1874 S. Afd. A., buiten de Rijks regeling vallen. De hoer Collé (present zonder boord) be- critiseert op zijn afbrekende manier de nieuwe regeling, door B. en W. voor bedoelde werkloozen opgesteld. Hij vindt de uitkeeringen zoo laag, dat er een gezin niet van kan leven en daarom onver antwoordelijk. De voorzitter zegt, dat in deze zaak in de vorige vergadering reeds een beslissing is geno men. Hoogstens had de heer Collé eenige tech nische opmerkingen kunnen maken. De heer G o 11 j stelt nu voor, om de uitkee ringen weer gelijk te maken aan de vroegere rijksregeling. 't Voorstel wordt voldoende ondersteund, maar wordt toch met op 2 na algemeene stemmen (van de heeren Collé en Kramer-Freher) verwor pen. 't Voorstel van B. en W. wordt in dezelfde, om gekeerde stemverhouding aangenomen. Restauratie Groote Kerk. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een aanvullingacrediet van 2000.ten behoeve van de herstelling Van den toren van de Groote Kerk. De herstellingen zijn omvangrijker dan aan vankelijk kon worden overzien en waar zulks beslist, noodzakelijk is gebleken wordt het cre- diet Verleend. De heer Scheffers informeerde nog of 't rijk reeds is gevraagd om met subsidie hier te helpen. De heer H ij m a n verweet de betrokken ambtenaren, dat ze ineens hadden moeten voor zien, wat voor 't herstel van den toren noodig was. De voorzitter kon den heer Scheffers op zijn vraag niet antwoorden, maar zou toch deze B. en W. voorleggen, 't Verwijt van den heer Hijman wees de voorzitter als ongegrond af. Catalogus Gem. Bibliotheek. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan de Schiedamsche Boek -en Handelsdrukkerij voor het drukkenvan den cata logus van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De drukker heeft aanvankelijk gedacht met deop- brengst van de advertentiën in staat te zijn den catalogus zonder kosten voor de gemeente te kunnen drukken. Dit is gebleken niet mogelijk te zijn. De commissie heeft toen gemeend om de gevraagde bijdragen van 750.den raad te moeten verzoeken. De heer Scheffers acht de toelichting bij dit voorstel zeer sober. Z. i. betreft 't hier een zuivere zakenkwestie, waarvan de risico voor den ondernemer moet zijn, en niet op de gemeen te moet drukken. Regenjassen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2