Het geslacht der Bnrgans. DAGBLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN», FEU ILLETOM. 47ste Jaargang* Donderdag 21 Augustus 1924. Ne- 1402» Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. "8ÊC «a Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.ASgem.Yerz. bank te Schiedam tam&mmaNÊBSNÊmm Buitenlandse!» Nieuws, s IIET VERDRAG VAN LONDEN. Reuter verneemt dat het niet waarschijnlijk is, dat de onderhandelaars van de geallieerde afvaardigingen ter conferentie den 30en naar Londen zullen komen ter onderteekening van het verdrag, wat waarschijnlijk door de gezap- ten zal geschieden. Naar men weet, zal Mac Donald den 30en hoogstwaarschijnlijk reeds te Genève vertoeven. Een verklaring van Daw es. Charles G. Dawes heeft gisteravond in zijn woning te Chicago een redevoering gehouden, strekkende tot aanvaarding van de republikein- sche candidatuur voor het vice-presidentschap der V.S. Hij liet zich zeer optimistisch uit over de resultaten van de Londensche conferentie zonder zijn eigen persoon daarbij te betrekken. Hij prees staatssecretaris Hughes, die de benoe ming der commissies van experts had voorge steld, als ook president Coolidge, daar deze de Amerikaansche samenwerking mogelijk had ge maakt. Hij zeide, dat zonder hen, Europa^niet buiten een oorlog zou zijn gebleven en dat Amerika het zeker den rug zou hebben toege keerd. Nu het experts-rapport is aangenomen, zul len Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië, België, en inderdaad alle andere landen \an Europa hun krachten richten op een nieuw, vreedzaam leven en met harten, vervuld van hoop en blijdschap, in stede van door wanhoop gedrukt, aan hunnen voorspoed kunnen ar beiden. Tevens zal Amerika gespaard blijven voor de groote malaise voor haar nijverheid en landbouw, welke een onvermijdelijk gevolg zou zijn geweest-van de voortdurende ellende in Europa, dat thans werkelijk een tijdperk van vrede en welvaart tegemoet gaat. Dawes gaf uiting aan zijn warme sympathie voor het Wereldgerechtshof en herinnerde er aan, dat Amerika niet verplicht zou zijn zijn nationale belangen aan een dergelijk gerechts hof op te offeren, maar hij zeide „Het is ech ter ons nationaal belang, dat wij mede kun nen beslissen, zoo vaak twee naties de op lossing van een gerezen geschilpunt door het hof wenschén." Omtrent den Volkenbond zeide Dawes dan „Ons volk vreesde in 1920 in buitenlandsche moeilijkheden betrokken te zullen worden en besloot terecht dat het zijn toekomst niet kon laten afhangen van een document, dat slechts door middel van juridische interpretaties kon worden begrepen. En dit mandaat, duidelijk en beslist door het Amerikaansche volk gege ven, moet geëerbiedigd en gehoorzaamd wor den. Hij zeide voorts, dat de democratische partij het volk van Amerika wederom in een wazig debat wil lokken, door een nationaal referen dum, waarin geen wet van Amerika voorziet. Door een dergelijk referendum zou tevens het opbouwende werk van Amerika verzwakt worden. Het grootste deel van de rede van Dawes was een poging om den candi^laat van de onaf- hankelijken Lafollette, als socialist af te schilderen. Het is wel merkwaardig, dat de leiders van beide officieele partijen hun aanvallen bij zonder richten op Lafollette. Zij schijnen te vreezen, dat hij het onmogelijk gaat maken voor een van hun beide candidaten een volstrekte meerderheid te verkrijgen. DE ROERONTRUIMING. Het schrijven van MacDonald aan Herriot en Theunis over de militaire ontruiming van de Roer, is blijkbaar in een deel der Fransche pers'Verkeerd begrepen, maar de Quai d'Orsay heeft verklaard, dat er door dit schrijven geen verbazing is gewekt, daar de inhoud ervan wel bekend was aan de Fransche delegatie en dat de door MacDonald gevolgde procedure volmaakt in orde is en voorts, dat door dit schrijven de resultaten der conferentie in geenen deele wor den verkleind. De „Daily News" verklaart, dat het motief tot dit schrijven ongetwijfeld is geweest de wensch om duidelijk te maken, dat op het oogenblik het standpunt der Engelsche regee ring ten aanzien der bezetting gelijk is aan datgene wat het^vroeger is geweest en op geen enkele wijze door de conferentie is be ïnvloed. In dit schrijven stelt Mac Donald zich op hetzelfde standpunt als indertijd Baldwin en Bonar Law, die evenmin de wettigheid der bezetting hebben erkend. Het was noodzake lijk, dit duidelijk uiteen te zetten. Eerder dan een on-loyale daad is het schrijven dus wel een uiting van vertrouwen en goede trouw. DUITSCHLAND. Het moet als een gunstig teeken beschouwd worden, dat de minister-presidenten van de staten, die gister met de rijksregeering te Berlijn zijn bijeengekomen, algemeen de houding van de delegatie hebben goedgekeurd, met uit zondering van den minister-president van Meck lenburg. Een besluit evenwel konden zij nog niet nemen, daar zij eerst nog voeling moeten houden met hun regeeringen. Ook de Rijksdag commissie voor Buitenlandsche Zaken beraad slaagt nog. Dientengevolge zal de Rijksdag niet heden maar Vrijdag bijeenkomen, waardoor de beslissing waarschijnlijk de volgende week zal vallen. De Rijkskanselier heeft gister de vertegen woordigers der communistische en Deutsch Völkische Rijksdagfracties ontvangen. De besprekingen met de communisten le verden geen resultaat op. De communisten eischten amnestie voor alle politieke gevangenen en opheffing van het verbod van verschijnen der communistische bladen. De afgevaardigden der Deutsch-Völkischen verklaarden, dat zij nog steeds het rapport der experts verwerpen. De Duitsch-nationalen hebben nog geen beslissing over dit punt genomen. DE A.S. VOLKENBONDSVERGADERING. MacDonald zal op zijn doorreis naar Genève een bezoek aan Herriot brengen. De vergadering van den Raad van den Volkenbond begint 29 Augustus. Onder de punten van behandeling bevinden zich ook de kwesties van Irak en Mo- soel. Het is echter niet zeker of Turkije gedele geerden zal zenden. MacDonald en Herriot zul len slechts enkele dagen te Genève blijven. De Duitsche regeering heeft nog geen formeel ver zoek ingediend om lid te mogen worden. Volgens de „Daily Telegraph" zal Musso lini niet persoonlijk deelnemen aan de a.s. Vol kenbondsvergadering. verklaard, dat het voorgestelde ontwerp het recht van landen om zelf te beslissen of zij aan militaire operaties willen deelnemen illu soir zou maken. Deswege wijst Noorwegen het verdrag van de hand. De regeering meent, geen garantieverdragen te kunnèn aanbevelen, die een wezenlijke ver meerdering beteekenen van de verplichtingen van Volkenbondsleden die zich reeds verbon den hebben ten gunste van ontwapening bij art. 8 van het Statuut. Het plan tot wedenseerigen bijstand, zoo heet het verder', zou waarschijn lijk leiden tot de vorming van groepen van mogendheden, en dit op zichzelf zou reeds de kiem in zich bevatten voor toekomstige oor logen. Naar uit Genève wordt gemeld, heeft ook Spanje het ontwerpgarantieverdrag verwor pen. Men verwacht zeer binnenkort het antwoord van Frankrijk aan den Volkenbond in zake het ontwerp-garantieverdrag. In haar antwoord waaraan Herriot thans de laatste hand legt, zou, volgens de Temps" de Fransche regeering, getrouw aan haar tot dusver gevoerde politiek, haar goedkeuring van het plan te kennen geven. Zij zou voorts gunstig gestemd zijn ten aanzien van de conclusies der commissies van onderzoek van den Oppersten Raad van Na tionale Verdediging, waarvan Paul Boncour voorzitter is. Ofschoon de Fransche regeering priori niet afkeerig is van een ander systeem, dat den vrede zou kunnen verzekeren, ziet zij geen enkele reden, om haar goedkeuring van het te Genève geredigeerde plan in te trekken. DE IËRSCHE KWESTIE. Volgens de correspondent van de „Daily Herald" heeft Baldwin de regeering van Ulster aangeraden, om te trachten een compromis in zake de grenskwestie te sluiten. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Braziliaansche regeeringstroepen, hebben gis ter op de rivier de Parana een schip, waarop re bellentroepen vervoerd werden, tot zinken ge bracht. Officieel wordt gemeld, dat het schip na een hevig vuurgevecht is gezonken en verschil lende rebellen verdronken. HET ONTWERP-GARANTIE VERDRAG. In het antwoord der Noorsche regeering op 5e vraag van den Volkenbond naar Noorwegens meening omtrent het verdrag van wederkee- rigen bijstand (Garantiepact), heeft de premier is Monica nam haar brief weer aan en sir Bear sprak op snijdenden toon „Ik zou u wellicht den dienst kunnen bewijzen, dien u van mijn neef verwacht. Wat verlangt ge „Wij meenden te mogen hopen," zei Mo nica met neergeslagen oogen en weifelende stem, „dat de heer de Burgau ons zou helpen om ops in te schepen „Naar Amerika," voltooide sir Bear. „Wat wilt ge daar zoeken „Een betrekking.als gouvernante. Ik heb mijn diploma's." „Waarom zoo ver weg „Omdatomdatsprak zij met moeite, „omdat zulke betrekkingen daar beter betaald worden." „En als men er u een in Engeland aanbood „Liever niet," antwoordde zij Zonder dat hij de aandoening van Monica scheen te willen bemerken, vervolgde sir Bear op zijn meest stijven toon „Uw vader is ziek, het Britsche klimaat is niet goed voor hem" Zij keerde zich met schrik van dit ijskoude mannetje af, die haar wilde laten opbiechten, en zei„Ik dank u, sir Bear, wij zullen morgen vertrekken." Men sprak verder over andere dingen en de familie ging spoedig daarna voor den nacht uit een. HOOFDSTUK III. De dageraad rees ternauwernood boven de zee en Blackhorn lag nog in de duisternis ge dompeld. Een lauwe wind blies zachtkens door de kastanjelaan die van de plaats naar de tui nen voerde. En in deze vochtige en donkere ochtendlucht, onder de half ontbladerde hoo rnen, liep Monica, in haar grooten mantel ge wikkeld, de oogen op de torens gericht, die naast het hek stonden. In het schietgat van een der torens kwam een vurige punt aankondigen, dat Bassilc de concierge opgestaan was en zijn lamp had ontstoken om zich, vóór het dag was, nog een of ander karweitje te verrichten.Deze zachte wind, die vooral in November blaast, joeg de dunne bladeren op, die onder de voorzichtige schreden der jongedame kraakfyn. Monika keerde zich nu en dan om om de lucht te beschouwen. Zij scheen op iemand te wachten. Een gerucht van schreden deed haar stilstaan iets als een kort dankgebed ontsnapte aan haar lippen en zij ging een schaduw tegemoet, die ALLERLEI. Uit Londen. Uit Mexico wordt gemeld Mrs. Pettus, die is aangekomen op de hoeve waar mrs. Evans werd vermoord, heeft ook dreigbrieven ontvangen waarin wordt gezegd dat ook zij vermoord zal worden. Zij blijft er bij dat de boeren verantwoordelijk zijn voor den moord en heeft zekeren Wells als den moordenaar van haar zuster aangewezen. Uit Berijn. De nieuwe president vanMe- xico generaal Galles heeft gister met burgemees ter Petersen een rondvaart van verscheidene uren door de Hamburgsche havens gemaakt. Uit Warschau. De nieuwbenoemde ge zant der Sovjet-Unie Wojskof die destijds het doodvonnis over den tsaar en diens gezin heeft onderteekend is door de Poolsche regeering niet aanvaard. Uit New York. De voorbereiding van de uitgifte der Duitsche leening is in vollen gang. Men verwacht, dat de regeering een oproep tot de banken zal richten om hen aan te sporen op de obligaties in te schrijven. Uit Londen. Men gelooft, dat het einde van het conflict in de bouwvakken in zicht is. Dit geschil, waarbij 100.000 man betrokken zijn, begon met een staking van de metselaars te Liverpool en 31 Mei j.I. De algemeene werk staking in het bouwbedrijf werd op 5 Juli afgekondigd en de werkgevers proclameerden op 26 Juli de algemeene uitsluiting. Uit Kattowitz. De wijnwerkers in Poolsch- Opper-Silezië hebben gister den arbeid hervat. Verscheidene bedrijven blijven echter nog stil liggen, daar de werkgevers verklaarden, dat slechts die mijnen in bedrijf zullen worden gesteld welke voldoende afzet hebben. -Uit Londen. Het verzoek om gratie van Patrick Mahon in zake het doodvonnis dat tegen hem is uitgesproken voor den moord op miss Kaye Crumbles in een landhuis te East bourne, is gister afgewezen. Uit Parijs. Volgens een bericht aan de „Intransigeant", zijn sedert begin dezer week twee geallieerde en twee Duitsche experts bezig de liquidatie van de Fransch-Belgische spoor wegregie in Roergebied en Rijnland voor te be reiden. De onderhandelingen tusschen werkgevers en stakers in de Borinage hebben niet tot een resultaat gevoerd. Uit Londen. Naar verluidt is alle vervoer van groenten en fruit over het Kanaal naar Londen stopgezet, daar de werkgevers van Covent Garden hebben geweigerd een on derhoud te hebben met den minister vanAr- beid. B i i n n I s i) d. /De staatsbcfjrootnjj voor 1925. Naar wij vernemen, is de Regeering er niet in geslaagd, de staatsbegrooting voor het vol-- gende jaar sluitend te maken, al mochten hare bemoeiingen ten dezen er toe leiden, dat een aanzienlijk deel van het tekort is weggewerkt en men een beduidend eind weegs is voortge schreden in den koers naar het herstel van het financieel evenwicht. „Msb." Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, zijn de hoofdbesturen van de vijf samenwerkende spoorwegorganisaties inzake het ontwerp-Personeelraad niet tot over eenstemming kunnen komen. Men deelde ons mede, dat het hoofdbestuur van de Nederlandsch Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel thans zijn eigen ontwerp bij de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen zal indienen, welk ontwerp ook steun vindt bij het hoofdbestuur van den R. K. bond van spoor- en tramweg personeel St. Raphael. De hoofdbesturen van den Bond van ambtenaren (B.A.N.S.) en den Neutralen bond Van spoorwegpersoneel, die zich met den inhoud van dat ontwerp niet kunnen vereenigen, zullen gezamenlijk of anders ieder afzonderlijk een ontwerp bij de directie indienen. De samenwerking op dit punt tusschen de vijf hoofdbesturen is dus verbroken. van het hoogste punt der laan op haar af kwam. Maar de vreugdekreeg bestierf op haar lip pen, toen zij den man, die naderde, herkende. Toen de eerste schrik overwonnen was, her stelde zij zich en antwoordde met bijna kal me stem op den statigen morgen groet van sir Bear. Het uur zoowel als.de kleeding van Mo nica logenstraften het denkbeeld van een wande ling. Monica erkende rondborstig dat de opvat ting dien sir Bear van haar verschijnen hier moest hebben de juiste was, en toen de baronet hernam Reeds op weg'? Zoo gehaast om te vertrek ken" toen antwoordde zij „Wij hebben reeds lang genoeg van de gast vrijheid van Blackhorn genoten. Ik ben u dankbaar voor uw ontvangst, ik heb een briefje in miin kamer achtergelaten om miss Araminthe te bedanken." „Ha, dat is zeer goed", sprak hij met voor gewende vroolijkheid, maar het is geluk kig dat ik hier ben om u het hek te doen openen, mijn concierge, die het spijt mij, dat. ik het zeggen moet de koppigste kerel van de wereld is, zou waarschijnlijk uw verzoek niet hebben willen begrijpen. U wacht op uw vader, maar hij is nog niet gereed." „Hebt u hem gezien? De visschersstaliincj te IJmuiden. In verband met het conflict bij het stoom- visscherijbedrijf kan nog het volgende worden meegedeeld Tegen het einde van het vorig jaar wist de directie van de groote „Visscherij Exploitatie Maatschappij" een collectief contract voor een jaar met de vakvereenigingen te verkrijgen, hetgeen een kwart procent der besomming „Ik heb hem gesproken. Willen wij een beetje hooger gaan, waar wij betere lucht hqb- ben Zij bereikte de tuinen en terrassen Black horn besloeg een gróotere uitgestrektheid dan men gedacht zou hebben.Men zag vandaar slechts de sombere uitgestrektheid der heide, in de verte door bosschen begrensd. Blackhorn was als een eiland, dat tusschen de eenzaamheid van de zee en de heide verloren lag. Monica en haar gastheer wandelden eeni- gen tijd zwijgend verder. De jongedame adem den met welbehagen de frissche lucht in, die werkelijk beter was dan op de plaats. -„Ik vrees", begin sir Bear op afgemeten toon, „dat uw toebereidselen geheel vruchte loos zijn. Versta mij wel, ik zou voor niets ter wereld de plannen willen dwarsboomen, die ge schijnt te koesteren, maar ik meen u mijn raad te mogen geven. Als u heden Blackhorn verlaat, wil ik voor Patrice O'IIava de gevolgen van uw poging niet verantwoorden. Monica stond als door den bliksem getroffen, haar gelaat vertrok en werd aschkleurig,haar bleeke lippen trachtten te vergeefs eenig geluid voort te brengen en zij keek den man, die haar dien wreeden slag toegebracht had, aan met den angstigen blik van een opgejaagd stuk wild. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1