loonsverlaging beteekende. In Mei van dat jaar veerden ook de andere reederijen deze loon regeling in. Een contract daarover wilden de organisaties niet sluiten en het bleek, dat de besturen reeds toen in het ongunstige seizoen slechts met moeite de arbeiders wisten te be wegen, voort te werken. Bij het naderen van den goeden tijd braken daarop steeds stakingen uit, die met verschillenden uitslag afliepen. De vorige week was de toestand zoo, dat naast de V. E. M. nog slechts de maatschappijen .Praxis" en „Ma- rezaten" het verlaagde loon handhaafden. Bij de wilde acties was het ook reeds gebeurd, dat personeel van de Y. E. M. daaraan meedeed. Deze directie wendde zich daarover tot, de fede ratie van zeelieden en kreeg ten antwoord, dat om dergelijke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen, het het best zou zijn, het bestaan de contract te annuleeren en een nieuw? af te sluiten op de basis van het vroeger genoten loon. De directies weigerden toe te geven en dus bleven de booten liggen. De landbouw jaarbeurs te Keulen, Men meldt ons Het bestuur van de Internationale Jaarbeur zen te Keulen hecht bijzondere waarde aan het oordeel van den Nederlandschen Landbouw over de Keulsche landbouwjaarbeurs, welke van 30 Augustus tot 7 September a.s. wordt gehou den. Het heeft daarom niet minder dan een vier tal excursies voor Nederlanders naar deze Land- bouwaarbeurs georganiseerd, waarvan twee Nij megen als uitgangspunt hebben en Avee te Keulen beginnen. De eerste excursie welke te Nijmegen aanvangt duurt vier dagen en begint op 30 Augustus. Hiervan bedragen de kosten f 90.—, met inge- grip van reis- en verblijfkosten. De tweede excursie begint vanuit Nijmegen duurt slechts twee dagen en begint op 31 Augus tus. Het verschil tusschen beide excursies is, dat de tweedaagse,lie is georganiseerd voor hen, die uitsluitend de Landbouwjaarbeurs en de ten toonstelling zelf willen bezoeken. De kosten hier van bedragen dan ook slechts ƒ40.eveneens met inbegrip van alle kosten. Aan de vicrdaagsche excursie zijn behalve het zakelijk gedeelte eenige belangwekkende uitstapjes verbonden. Deze beide excursies, die te Nijmegen begin nen, worden georganiseerd door het Reisbureau Lindeman te 's-Gravenhage bij welk bureau aan melding moet geschieden. De beide andere excursies duren elk vier dagen, de eerste van 29 Augustus tot 2 September en de tweede van 3 tot 7 September a.s. Deze beide excursies, waarvan de kosten 50.bedragen, waaronder evenwel de reis van en naar Keulen niet is begrepen, worden door het Bestuur van de Jaarbeurs zelf georganiseerd. Ook aan deze beide excursies zijn verschillende uitstapjes verbonden. Dc imlding voor deze beide laatste ex cursies, die zooals gezegd vanuit Keulen aanvangen, moet geschieden bij den vertegen woordiger der Internationale Jaarbeurzen te Keulen, Mr. J. C. L. Zuyderhoff, Korte Voor hout 13, den Haag. De postcheque- en girodienst. De directeur van den poatchèque- en girodienst maakt bekend, dat de stortingsformulieren van de laatste uitgaaf, nl. die, waarop geen ruimte is gelaten om naast het nummer van den reke ninghouder ook diens naam en naast het bedrag in cijfers ook dat in letters te vermelden, tegen terugbetaling van het daarvoor verschuldigde bedrag aan de post-, bij- en hulpkantoren kunnen worden ingeleverd. De stortingsformulieren van vorige uitgaven blijven, evenals dit met de giro- en ehèque- formulieren en de modellen G 15b (kennisgevin gen van bijschrijving van verzamelgiro's) het geval is, bij heropening van den dienst geldig. De lijsten G 15a, groot en klein model, voor verzamelgiro's blijven van alle uitgaven geldig. De modellen G 39a, G'71, G 72 en de machti gingsformulieren tot automatische afschrijving zullen na heropening voorloopig niet kunnen gebruikt worden. De bestemming, welke daaraan is te geven, zal later worden bekend gemaakt. Aan de rekeninghouders, wier rekening volgens de hun door het centraal girokantoor verstrekte opgaven nog in debet staat en die zich met die opgaven hebben accoord verklaard, wordt drin gend verzocht thans ten spoedigste tot aan zuivering van hun tekort over te gaan. Hun, die verklaard hebben van meening te zijn, dat er tusschen hun boekhouding en die van het girokantoor nog eenig verschil aanwezig is, wordt verzocht ten spoedigste aan te zuiveren, voorloopig tot dat gedeelte van het bedrag, waaromtrent geen verschil meer aanwezig is. Den rekeninghouders, die sedert de sluiting van den dienst op 4 October 1923 zijn verhuisd en daarvan nog geen bericht inzonden, wordt verzocht daarvan ten spoedigste kennis te geven aan het centraal girokantoor, afdeeling alge- meene zaken. De nieuwe salarisregeling. De regeering heeft aan de Commissie van Ad vies voor de arbeidsvoorwaarden van Rijks werklieden den volgenden brief doen toekomen Aan het door uwe commissie aan de Regeering gedane verzoek, nog eens ernstig te overwegen, of de noodzakelijke bezuiniging niet op andere wijzè kan worden gevonden dan door een nieuwe verlaging der loonen, is door de Regeering vol daan. Zoodanige oveiweging was te meer ge boden, omdat ook de Regeering er van overtuigd is niet tot verlaging van het salarispeil te mogen overgaan, indien de noodzakelijke bezuiniging op andere wijze kan worden verkregen. De Regeering is echter tot geen andere con clusie kunnen komen dan deze, dat de in 's lands belang dringend noodigc- sluitendmaking der Staatsbegrooting onmogelijk kan worden ver kregen zonder naast het nemen van tal van andere maatregelen opnieuw tot salaris verlaging over te gaan. En het was voor do Regeering een groote voldoening te mogen ont waren, dat uwe commissie zich in dal geval zij het ook met sommige wijzigingen vrijwel eenstemmig met de haar gedane voorstellen heeft kunnen vereenigen. Ook de Voorgesteld wijzigingen zijn door de Regeering nauwgezet overwogen, omdat dc financieele gevolgen daarvan zich niet beperken tot de Rijkswerklieden, doch ook van vérstrek- kenden invloed zijn op de nieuwe loonen en salarissen, die met ingang van 1 Januari 1925 voor de veel en veel grootere groep ambtenaren- werklieden, zoomede voor de ruim 10.000 bij leger en vloot vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier zullen moeten gelden. Het is mij aangenaam uwe commissie te kunnen mededeelen, dat de Regeering, daarbij geleid door de gedachte, dat het aan het Rijks personeel op te leggen offer zoo klein mogelijk zal moeten zijn, bereid is, de belangrijke finan cieele gevolgen van het wijzigingsvoorstel te aanvaarden, echter met dit voorbehoud, dal vóór 1 September 1925 andermaal zal zijn te overwegen, in hoeverre de schatkist dezen salaris last zal kunnen dragen. Met dit voorbehoud worden zooals gezegd de wijzigingsvoorstellen uwer commissie zonder eenige beperking door de Regeering geaccepteerd, tentijl zij daarenboven in zake den kindertoeslag bereid is tot een tegemoet koming in dezen zin, dat het percentage daarvan voor het jaar 1925 zal worden gebracht op 3 pGt. met behoud van het minimum van 1 per kind en per week. Limburg en Nederland. In verband met de geruchtmakende rede voering van minister Ruys de Beerenbrouck op den Limburgschen katholiekendag, in welke rede op een Belgisch gevaar werd gezinspeeld, heeft „Het Volk" inlichtingen verzocht te be-, voegder plaatse, waar men bet machtigde mede te deelen, dat de minister met zijn desbetreffende opmerkingen slechts heeft bedoeld een histori sche herinnering te geven, dat aan die opmer kingen geenerlei feitelijkheid ten grondslag ligt en dat die opmerkingen slechts zijn geuit als passende in het verband van de algeheele redevoering. De Iuvnliditeits- en Ouderdomswet. Op 1 Augustus jl. werden 3636 weduwen- renten en 5801 weezenrenten krachtens de In validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 37.383 per sonen in het genot verkeerden van een als vrucht van verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week voorts genoten 6436 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de Vrijwillige verzekering waren Op vorengenoemden datum 80.973 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. MacDonald en de Bankiers. Iemand, die de geschiedenis der schade vergoedingskwestie kent, heeft het recht te verwachten, dat vooral de socialisten op dit punt erg bescheiden zullen zijn. Maar bescheiden heid is een deugd, die onze Nederlandschê sociaal-democraten wel nooit zullen leeren. „Het Volk" is dan ook zoo onbescheiden, om het succes van Londen op rekening van het internationale spcialisme te schrijven. Ziehier wat het hoofdorgaan der S.D.A.P' erover zegt „Wanneer zoo de ommekeer van oorlogs gezindheid tot vredesgezindheid plaats grijpt en de wereld met nieuwe hoop vervult, moet ge constateerd worden, dat het vooral de arbei derspartijen zijn, aan welke deze ommekeer moet worden toegeschreven. Het is de inter nationale arbeidersbeweging geweest, die het eerst den weg Lot den definitieven vrede gewezen heeft en het is vooral het Engelsehe en het Fransche socialisme geweest, dat door zijn voortdurende propaganda de volken voor het kiezen van dien weg gewonnen heeft en met zijn verkiezingsoverwinningen van het afgeloopen jaar het Londensche werk van het baanbreken van den werkelijken vrede mogelijk heeft ge maakt. Zoozeer het internationale socialisme bij het, uitbreken van den oorlog moge hebben teleur gesteld, bij de verzekering van den vrede heeft het een groot werk verricht, waarvan de waarde moeilijk onderschat kan worden. Zoo is de dag waarop het Londensche ver drag geteekend werd, een dag, waarop in de eerste plaats de sociaal-democratie met vol doening mag terugzien." Aldus „Het Volk" Maandag j.l. in een van geestdrift zinderend hoofdartikel. Natuurlijk zullen wij niet betwisten, dat de arbeiderspartijen de laatste twee jaren het hunne hebben gedaan om het inzicht van de kapita listen onder de misleide massa gemeengoed te doen worden. Maar overigens is de rol, die het internationale socialisme in dezen heeft gespeeld, niet zoo bijzonder geweest. Trouwens in hetzelfde nummer van „Het Volk" laat de schrijver van het buitenlandseh overzicht iemand aan 't woord, die blijkbaar iets beter op de hoogte isgvan de werkelijke machten, die te Londen den doorslag hebhen gegeven. In dat overzicht leest men ónder meer het volgende „Le Peuple", het orgaan van onze Belgische partijgenooten, is minder met den afloop der Londensche conferentie ingenomen. Het meent dat er veel meer sprake is van een Fransch- Engelsche dan van een Fransch-Duitsche tegen stelling. In een correspondentie uit Londen aan dit blad wordt gezegd, dat de Engelsehe bankiers geweigerd hebben te teekenen op de Duitsche leening, indien de Duitschers en Franschen concessies zouden doen inzake directe deel neming van de Fransche ijzer- in de Duitsche kolenindustrie. De Engelsehe industrie, beducht voor de Fransche of Fransch-Duitsche concur rentie, zou de Duitsche delegatie hebben bewo gen zich neer te leggen bij de militaire ontruiming van de Roer binnen een jaar en geen concessies op handelsgebied te doen aan Frankrijk. En geland, besluit de redactioneele beschouwing, heeft wel eenige van zijn beginselen, doch geen enkel handelsbelang prijsgegeven. MacDonald, goed goed en eerlijn overigens van wil, kan zich niet onttrekken aan de macht der bankiers, die zulk een ontzaglijken invloed hebben op de Engelsehe buitcnlandsche politiek." Waaruit blijkt, dat MacDonald zijn succes vooral heeft te danken aan het feit, dat hij zoo goed met de bankiers van zijn land kan op schieten. De „socialistische" premier was de uitvoerder van het plan der „kapitalisten." Voor „Het Volk" mag die waarheid onaan genaam klinken, wij verheugen ons er over,* dat het een altijd door de socialisten bestreden beginsel is, namelijk de samenwerking van kapitaal- en arbeidersvertegenwoordigers, de solidariteit der klassen dus, welke ook hier de uitkomst bracht. Plaatselijke keuze. Gisteravond is in Tivoli te R'dam een open bare vergadering gehouden van de Rotterdam- sche middenstandsvereeniging Handel en Nij verheid, naar aanleiding van het wetsvoorstel- Rutgers inzake plaatselijke keuze. De voorzitter, de heer Ed. G. Schürmann, zeide in zijn openingswoord, dat de Nederland- sche Middenstandsbond in de aanneming dooi de Tweede Kamer van het initiatief-voorstel Rutgers direct een groot gevaar heeft gezien. Neemt de Eerste Kamer dit voorstel aan, dan zou er in gemeenten die dit wenschen plotseling een einde gemaakt worden aan den verkoop van alcoholhoudende dranken in 't klein. Spr. gaf daarna het woord aan den heer D. Manas sen uit Amsterdam. De heer Manassen merkte op, dat het vooral in ons land moeilijk is, de openbare aandacht geconcentreerd te krijgen op een onderwerp waarvan men niet veel weet, en dat nog geen invloed op het volk kan oefenen. Een paar jaar geleden hebben de Tweede en de Eerste Kamer dit ontwerp verworpen en er was geen enkel markant feit, om opnieuw met het ontwerp aan te komen. Vooral aan een groep anti-revolutio nairen is het te wijten, dat opnieuw ge poogd wordt, het ontwerp de sanctie der ver tegenwoordigende lichamen te doen verkrijgen. Men heeft echter toch buiten den waard gerekend en spr. hoopte, dat hel meerendeel van het volk zijn stem tegen dit ontwerp zal verheffen. Wat wij straks te eten of te drinken zullen hebben, wenschen wij ons niet te laten voor schrijven. Plaatselijke keuze houdt een ernstige ongemotiveerde aantasting in van de persoon lijke vrijheid. Het is nadrukkelijke misleiding als men zegt, dat de groote massa der burgers volgens dit ontwerp in een gemeente uitspraak zou doen. De helft plus één van de ingeschreven- kiezers kon immers haar wil aan de geheele bevolking opleggen. Spr. twijfelt er niet aan, dat de Eerste Kamer het ontwerp zal verwerpen. Werd het aange nomen, dan zou men den meest ongewenschten toestand krijgen. In dit verband wees hij ook op den strijd, die in de gemeenten zou ontstaan. En welk tastbaar resultaat zou plaatselijke keuze opleveren. Het drankgebruik zou men slechts verplaatsen naar de grenzen van een bepaalde gemeente, en naar het gezinsmilieu.Wel heeft men bij plaatselijke keuze een groot aantal ambtenaren noodig, en aan tal van zaken zou zij een knauw toebrengen. Voor spr. is plaatselijke keuze vooral zoo verwerpelijk, omdat zij de eerste stap is naar algeheele drooglegging, zooals wij die in Amerika kennen. De chaos, welke men zou scheppen, zou alleen door algeheele drooglegging te redden zijn. Daarom is het den heeren dan ook te doen. In 't debat dat volgde werden de meeste bewering van den spr. weerlegd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De rijwielmcrken. Bij de uitvoering der Rijwielbelastingwet is aan de betrokken ambtenaren de instructie ge geven, om de eerste vier weken niet te verbali seeren. len onrechte is hieruit de conclusie ge trokken, dat gedurende de geheele maand Au gustus geen proces-verbaal ingevolge die wet, zou worden opgemaakt. De lel. verneemt thans, dat de Minister van Financiën een schrijven heeft rondgezon den, waarin wordt bepaald, dat te beginnen met 29 Augustus a.s., ieder, die zijn rijwiel niet voorzien heeft van het voorgeschreven be- lastingmerk, behoort te worden geverbaliseerd. Hongaarsche kinderen. Het Bestuur van het Huisvestings Comité, geeft kennis, dat 8 September, de kinderen ver trekken naar Boedapest. Aangeven der kinderen tot 23 Augustus, voor de juiste namen (pas mede brengen), adres Persoon, Burgem. Knappertlaan 84. Verzen ding der pakketten, met kleeding en levensmid delen franco voor 31 Augustus adres R.K. Huis vestings Comité Zuid Willemsvaart 163, 's-Her- togenbosch. Te Rotterdam slaagde voorhet hoofdakte-examen, mej. K. L. Marrevee, alhier. Naar het deze week' te houden kapittel-generaal van de Norbertijnerorde in de abdij van lepl (Tsjecho-Slowakië) is door de Norbertijnen in Canada afgevaardigd onze oud stadgenoot de zeereerw. hooggel. heer Dr J G Exler. 1 ij d e n s het verrichten van werkzaamheden op het s.s. „Leersum", liggende bij de „Nieuwe Waterweg" is gister een ongeluk gebeurd. loen er een paal moest opgeheschen worden is deze, juist toen hij boven het dek was, uit den strop geschoten, met het gevolg dat de arbeider v. Ardennen, uit Rotterdam getroffen werd aan den schouder, waardoor hij een fractuur- bekwam aan het schouderblad. De man is naar het ziekenhuis vervoerd zijn toestand was hedenmorgen goed. Een 15-jarig meisje van Heet- man is gistermiddag op het Oude Kerkhof door kwajongens van haar rijwiel getrokken, die daarna uit baldadigheid het rijwiel gedeeltelijk vernielden en liet meisje bovendien met slijk wierpen. In verband hiermede is tegen twee dezer kwajongens, L. en S., 15 en 16 jaar oud, proces verbaal opgemaakt. Hedennacht i s ingebroken in het tuinhuisje van Pl.v. A„ dat in het Volkspark staat. Verschillende huishoudelijke voorwerpen zijn gestolen. UIT ROTTERDAM. De doorbraak afgewimpeld. Dezer dagen hebben wij naar aanleiding van het onder de kap komen van het nieuwe gebouw der Nationale aan de Boompjes, de opmerking gemaakt, dat de regeering blijk baar niet veel gevoelde voor de indiening van de onteigeningswet, vereischt voor de uitvoering van het raadsbesluit betreffende de doorbraak Willemsbrug-Beursplein. Naar wij thans uit zeer vertrouwbare bron vernemen, hebben de ministers van binnenland- sche zaken en van waterstaat reeds twee weken geleden aan het gemeentebestuur bericht, dat zij niet bereid zijn, hun medewerking tot het doorbraakplan te verleenen. Aan de afwezigheid van den wethouder van plaatselijke werken is het vermoedelijk te wijten, dat de mededeeling nog niet openbaar is gemaakt. Burgemeester en Wethouders zullen den ge meenteraad nu wel in de gelegenheid stellen, de aansluiting van een verkeersverbetering te land op den rechter Maasoever en de verbete ring van de bruggen opnieuw te bezien, opdat in de plaats van een gewelddadig en financieel onverantwoordelijk plan een ander worde ge steld, dat meer overeenkomstig de omstandig heden en den stedebouwkundigen- en verkeers- toestand in het oude hart van de stad is. „N. R." Doodslag. Omtrent de aanleiding tot den doodslag, eer gister op de machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit jr. aan den Kreekweg, gepleegd door den fabrieksarbeider J. J. v. Z. op zijn kameraad A. C. vernemen we dat politieke hartstochten in het spel zijn geweest. A. C. wilde een luister rijke viering van den ophanden Koninginnedag verzekeren door een inzameling van gelden en J. J. v Z. heeft niet na kunnen- laten afwijkende inzichten met een stuk hout kracht bij te zetten. Met het gevolg dat C. het leven env.d. Z. zijn vrijheid heeft ingeboet. Gemengd Nieuws. Malversaties bij de Boazbank. Omtrent de verduisteringen bij de Boazbank te Zeist, deelt men aan de „Tel." nog de vol gende bijzonderheden mede De politie te Zeist heeft in den vorigen nacht den 21-jarigen V. K., kantoorbediende aan 't bij kantoor v. d. Boazbank en diens schoonvader Z., uit lJselmuiden gearresteerd. Deze arrestatie is geschied naar aanleiding van het feit, dat Vrijdag de politie te Zeist ter oore was gekomen, dat aan de genoemde bank belangrijke Ver duisteringen gepleegd waren. Ook de directeur van de Boaz-Bank, mr. D„ werd in verzekerde bewaring gesteld, eveneens op grond van aan de politie gedane mededeelingen omtrent ge pleegde malversatiën. Inderdaad is gebleken, (lat mr. D. werkelijk gelden ten eigen bate had aangewend, doch deze echter reeds geheel weer heeft aangezuiverd, zoodat het publiek bij het gebeurde geen cent schade zou üjden. De kantoorbediende had zich reeds gedurende ongeveer een jaar gelden van de bank toegeëigend, hetgeen hij te gemakke lijker meende te kunnen doen, doordat hij van het plegen van de fraude van zijn directeur op de hoogte was. Deze laatste was daardoor aan handen en voeten gebonden, ten opzichte van zijn bediende. Het was reeds geruimen tijd op gevallen, dat de bediende V. K. zeer boven zijn stand leefde. Toen hij nu een veertien dagen geleden te Kampen in het huwelijk trad, werd daarbij zooveel pracht en praal ten toon ge spreid, dat men er over ging praten. De politie vond in een en ander aanleiding om een grondig onderzoek in te stellen. Daarbij kwamen toen de verduisteringen aan het licht. Een tweetal rechercheurs begaf zich naar Kampen om de zaak verder na te gaan en V. K. en diens schoon vader te arresteeren. Beiden werden echter daar niet meer aangetroffen. Het gelukte de politie echter te weten te komen, dat de gezochten weer naar Zeist gegaan waren waar zij van hun bed werden gelicht in een villa te Bosch en Duin, waar zij zich schuil hielden. V. K, heeft reeds

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2