Hei geslacht der Bergens. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, ~FEU ILLETOM. 47sIe jaargang. Vrijdag 22 Augustus 1824, 14028 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.1 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.Algem.Verz. bank te Schiedam Bnftenkndseh Nieuws. VERKLARINGEN VAN HERRIOT. In verband met het einde der Londensche Conferentie heeft de Fransche premier Hcrriol gister in Kamer en Senaat een verklaring af gelegd, tot rechtvaardiging van zijn handelwijze en beleid. Hij las zijn verklaring op rustigen en vasten toon voor. Eerst gaf hij een overzicht yan de beteekenis der conferentie van Londen. Op 26 Juli j.l. was deze conferentie op het doode punt gekomen, zoodat een échec niet onmogelijk was. „Frankrijk zoo zeide Herriot heeft de conferentie over deze moeilijkheid heen gebracht, door het stellen van het principe van arbitrage, welke in de toekomst de internationale pro blemen zal moeten beslechten." Op- deze verklaring brak een krachtig applaus los, dat van de uiterste linkerzijde tot het centrum ging, met inbegrip van de groep Lou- cheur. „Wij vervolgde Herriot bleven door het stellen van dit principe van arbitrage, ge trouw aan de plechtige verklaring, door de ge allieerden tijdens den oorlog afgelegd, een nieuw gerecht in te stellen. Wij hebben deze belofte voor Frankrijk gehouden. De Kamer heeft zich thans uit te spreken of wij al dan niet gelijk hebben gehad." „Na de aanvaarding van dit principe van arbitrage, was de oplossing der verschillende problemen, veel gemakkelijker." Herriot stond daarna geruimen tijd stil bij de bespreking van de te Londen verkregen re sultaten op het gebied van de leveringen in natura na 1930 en de kwestie der transfers. Daarna kwam spreker tot het probleem der militaire Roer-bezetting. De aandacht in de Kamer werd gespannen de stilte was vol komen. Spreker herinnerde eraan, dat hij op The Chequers verklaard had, dat de kwestie van de militaire ontruiming van de Roer, niet te Londen besproken zou worden. Ten slotte had MacDonald daarmede ingestemd. Het vraag stuk van de militaire ontruiming van de. Roer heeft echter de geheele conferentie beheerscht. Zonder een bevredigende oplossing der Roer- kwestie, zou de toepassing van het Dawes- rapport onmogelijk zijn geweest. „Er moest derhalve gekozen worden óf deze kwestie onder het oog zien, óf de conferentie te doen mislukken. Ik heb gekozen. De Kamer oordeele Het slot van Herriot's verklaring was gewijd aan het vraagstuk der intergeallieerde schulden en der veiligheid. „Dat het eerste probleem, zoo zeide de pre mier, nog niet is opgelost, is niet de schuld van deze regeering. Zij zal op een afzonderlijke conferentie behandeld worden, evenals de kwes tie van de veiligheid. De Fransche delegatie zal in de aanstaande vergadering van den V olkenbond het initiatief tot de oplossing van dit laatste vraagstuk nemen. Spreker besloot met de woorden „Het verdrag van Londen is slechts het begin, doch het is het begin van den waren vrede Een geweldige ovatie volgde op deze laatste woorden. Herriot begaf zich vervolgens naar den Se naat, om aldaar dezelfde verklaring voor te lezen. De Kamer heeft vervolgens de houding der 14 „O, wat had zij niet willen geven om te kunnen protesteeren, met koelbloedigheid dezen aanval af te wijzen en den schijn van onver schilligheid in haar gelaat te kunnen bewaren Sir Bear hernam„Wat zult gij doen te midden van hen, die u vervolgen, wanneer het zoo gemaKkelijk was uw vermomming te doorzien, zelfs voor ons, die u niet Kennen Binnen enkele uren zoudt gij de grenzen van onze woestenij bereikt hebben. Het signalement van den Ierschen patriot O'Have is överal bekend gemaakt. En dan, vergun mij het u te zeggen, hij weet slecht veinzen en het zou voor uw vader beter zijn van zulk een gezellin af te zien." Deze woorden braken Monica het harthaar geheele lichaam trilde, brandende tranen be vochtigden haar wangen en zij wrong onder haar mantel wanhopig de handen. „Dus," sprak zij in den hoogsten angst, „ik ben het, ik ben heto mijn god, zeg dat niet. zeg niet, dat ik de oorzaak ben Zij deed een stap vooruit, als wilde zij ont snappen aan de onduldbare pijn, die haar be- regeering goedgekeurd en met 320 tegen 209 stemmen besloten, de te Londen gesloten over eenkomsten te bespreken. Herriot's verklaring werd ook in den Senaat door de linkerzijde met applaus ontvangen. De voorzitter deelde daarop mede dat bij hem een motie was ingekomen van links, waar in vertrouwen in de regeering wordt uitge sproken. Een dergelijke motie moet volgens den voorzitter naar de competente commissie worden verwezen. Daartoe werd met 177 tegen 109 stemmen besloten. DUITSCHLAND EN HET LONDENSCH VERDRAG. Ontbinding van den Rijksdag. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie heeft gister na langdurige beraadslagingen, besloten het standpunt te handhaven, dat is vastgesteld in de zeven punten van 23 Juli 1924 en in de rede van den afgevaardigde Hoetzsch gehouden op 26 Juli 1924. Dit beteckent, dat de regeering in den Rijksdag geen twee-derde meerderheid zal verkrijgen voor de aanneming der uitvoeringswetten, voorzoover zij die noodig heeft, zoodat het thans vaststaat, dat het zal komen tot ontbinding van den Rijks dag. Intusschen zal, naar vernomen wordt, het ontbindingsbesluit, niet terstond na het nega tieve resultaat van de stemming in den Rijks dag worden uitgevaardigd, doch zal de Rijksdag nog bijeenblijven, ter afdoening van eenige dringende wetsontwerpen. DE MICÜM-VERDRAGEN. De Micum-verdragen zullen voorloopig stil zwijgend doorloopcn tot een definitieve regeling van den toestand is verkregen. De Micum heeft de op 19 Augustus bepaalde onderhandelingen afgezegd, met het oog op het feit, dat de ophef fing van de douanegrens binnenkort verwacht kan worden. DE BRITSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMST. In een plenaire zitting van den Sovjet van Moskou, waaraan ook de arbeidersorganisaties deelnamen, hebben gister de Russische gedele geerden ter Britsch-Russische conferentie rap port uitgebracht van de werkzaamheden dezer conferentie. Tsjitsjerin zeide, dat het opgestelde verdrag gelijkstaat met de internationale erkenning van de October-revohifie als grondslag van den Sovjet-staat. Hij legde er den nadruk op, dat de wederzijdsche verplichtingen in zalee de schulden, de eigendommen en de leening een ondeelbaar geheel vormen. De leider der delegatie Rakofski, verklaarde, ervan overtuigd te zijn, dat in het Engelsche parlement, met uitzondering van de conserva tieven, niemand een poging zal wagen, het ont- werp-verdrag geheel te doen verweren. Ten slotte werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin voldoening wordt uitgesproken over de ontworpen overeenkomst. De Londensche Kamer van Koophandel heeft gister met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het opgestelde Britsch- Russische verdrag ten krachtigste wordt af gekeurd, en met name het voorstel, dat de Brit se h® regeering op eenigerlei wijze verantwoorde lijk zal zijn voor een leening ten behoeve van Rusland. nauwde. Zij bleef echter weer staan en sprak op somberen toon „Welnu, het zij zoo, het is waar. ik kan niet, ik breng hem ten verder- ve. O, ik ongelukkige. Zonder op deze wanhopige woorden te letten wilde sir Bear voortgaan, doch zij riep „Zult ge hem overle veren Niet „Mejuffrouw, welk treurig woord gebruikt u," sprak sir Bear afkeurend. „Uw lot is in uw hand meer dan in de mijne, maar ik kan u helpen. Welke zijn uw plannen Zij antwoordde haastig „Naar de Vereenigde Staten te gaan onder den naam van Lens, den naam mijner moeder, die ik sinds mijn kindsheid draag. Wijl echter Jean de Burgau niet hier is om ons te helpen, zullen wij den prijs van den overtocht moeten verdienen." „Uw vader is op dit oogenblik te ziek om U van eenige dienst te zijn en ge begrijpt dat dat uw plan verijdelt." „Ja," sprak zij op doffen toon „maar toch moeten wij vertrekken. Ten minstesprak zij, hem met haar blik ondervragende. Hij schudde het hoofd. „Ten minste als ilc u niet voor een zeke ren tijd een schuilplaats geef. Dat is buiten de kwestie, Ondanks zijn middeleeuwsch aan zien heeft Blackhorn geen schuilhoek, waar een man twee uren kan blijven zonder ontdekt te worden. Het huis is open voor iedereen. Onze MAROKKO. De Madrileensche correspondent van de „Times" meldt omtrent den toestand in de Spaansche zone in Marokko, dat de situatie in het Westelijke deel dier zone beter is ge worden. De jongste berichten omtrent den algemeenen toestand zijn geruststellend, in weerwil van het pessimisme, dat onlangs overheerschté. Naar verluidt is slechts een Spaansche stelling ver nield. De maatregelen welke thans worden ge nomen zijn van dien aard, dat zij een herhaling van den opstand op groote schaal zullen voor komen, doch de moeilijkheden om aanvallen der Rif-bewoners te verijdelen zijn door de terrein- omstandigheden zeer groot. Officieel wordt medegedeeld, dat het Spaansche offensief nog niet ten einde is. DE REDE VAN DAWES. Volgens berichten uit New-York heeft de rede, die generaal Dawes in verband met zijn candidatuur heeft gehouden, een zeer ongun stig onthaal in de republikcinsche pers gevonden. De „World" noemt Dawes' rede een der ge vaarlijkste redevoeringen, die in de laatste jaren gehouden zijn. Dawes kondigt den klassenstrijd aan en toont zich daarbij een voorstander van het fascisme. CHINA. Volgens berichten uit China trachten de troe pen, die de centrale regeering in Peking vijandig gezind zijn, van de door de overstroomingen veroorzaakte verwarring gebruik te maken, om opnieuw tegen Peking op te rukken, waardoor opnieuw het gevaar dreigt van een nieuwen bur geroorlog. SOEDAN. Volgens berichten uit den Soedan is de rust hersteld. De voor heden belegde demonstratie o^er het geheele land is, op order van de organi satoren zelf afgelast. DE OPSTAND IN AFGANISTAN. Met betrekking tot den toestand in Afganistan verneemt Reuter uit betrouwbare bron, dat de stam Ghilzai, welke onder bevel staat van den kroonpretendent, een weinig belangrijken pas, welke toegang geelt tot Indië, genomen heeft. De Emir zal naar Kaboel terugkeeren. ALLERLEI. Uit Londen Het hoofdbestuur van den nationalen bond van spoorwegarbeiders deelt mede besloten te hebben zoo noodig safiien te werken met den bond van transportarbeiders, ten einde den aanvoer van fruit en groenten over het Kanaal stop te zetten. Uit HavreDe havenarbeiders alhier hebben het werk hervat zonder dat zij de in williging van hun eischen hetóben verkregen. Uit Königshütte Van de zijde van het bestuur der aan Polen afgestane vroegere Duit- sche staatsmijnen, werd gister aan 1500 arbeiders het werk opgezegd. Uit Londen Het Arbeidsbureau te Wash ington meldt, dat de werkloosheid in de maand Juli in de industrie met 4 is toegenomen. Uit Brussel De onderhandelingen over een modus vivendi ter regeling van de Belgisch- Duitsche handelsbetrekkingen zullen 15 Sep tember a.s. te Berlijn aanvangen. De getroffen voorloopige regeling zal van kracht blijven tot de definitieve sluiting van het handelsverdrag. Uit Berlijn De Duitsche gezant te Boeda- dienstboden zijn te vertrouwen, onze bezoekers niet. Ik heb u iets beters voor te stellen,ten minste iets anders." „Ik weet niet," ging hij met weinig bemoe digend gelaat voort, „of ons denkbeeld goed is. U kunt de passage voor uw vader verdienen door een verbintenis Voor twee jaren aan te gaan als gouvernante mijner dochter. Zoodra er een schip passeert, stel ik uw vader de kosten van den overtocht ter hand. In afwachting daar van zou mijnheer O'IIava, zooals mijn zoon Malcolm bedacht heeft, geheel veilig zijn, als hij voor eenigen tijd onzen herder Will verving, die voor een maand naar huis is. De rollende hut van Will is op dit oogenblik met den ge- heelen troep op het verste punt der weide. De"kleine herder zal uw vader bijstaan en ver zorgen." „Zoudt u dat alles willen doen," mompelde Monica met een mengeling van hoop envrees. „Ik ben er bijna toe besloten." De toestand schijnt mij ernstig genoeg om u aan te raden mijn Voorstel zonder verwijl te aanvaarden. Uw vader kan beter worden, zijn beproeving behoeft niet lang te duren en de uwe, als ge dit woord aan een verblijf bij ons meent te"moeten geven, gaat de twee jaren niet te boven. Denk niet aan onbaatzuchtigheid mijnerzijds. Ik heb een onderwijzeres noodig als gezellin voor mijn dochter en om haar opvoeding te voltooien. U kunt die voorwaarde vervullen. Het is onnoo- pest heeft aan de Hongaarsche regeering een nota overhandigd waarin wordt verzocht om uitlevering van den gearresteerden Heinrich Förster, indien deze inderdaad de moordenaar van Erzberger blijkt te zijn. Uit Londen Prinses Mprv heeft het leven geschonken aan een zoon. -De prins van Wales, die zich aan boord van de „Berengaria" op weg naar Amerika bevindt, wordt 29 Augustus te New-York verwacht. Den zelfden dag gaat hij naar Washington, om president Coolidge te bezoeken. Uit Jeruzalem Koning Hoessein heeft bij een verdrag de Russische Sovjet-regeeiing erkend. De heer Baumann, die gedurende vele jaren lid van de nationaal-liberale fractie van den Wurtembergschen. landdag en ook een paar jaar lang Wurtembergsch minister van voedsel voorziening is geweest, is dezer dagen tot roomsch katholiek priester gewijd. Hij is benoemd tot vicaris van een kleine katholieke gemeente in Wurtemberg. Uit Berlijn. De Rijksraad heeft gisLermiddag de kieswetnovelle behandeld. Hierin wordt het aantal afgevaardigden op 399 vastgesteld. Het aantal slemkringen blijft behouden, doch er komt een grooter aantal districten. Elk district zal ongeveer 380.000 kiezers omvatten. Binnenland. De Aartsbisschop en de Katholieke pers. De heer J. B. Vesters, voorzitter van de R. K. Journalistenvereeniging schrijft in „Het Huisgezin" Eergisteren is deAarlsbisschop door en namens geheel katholiek Nederland gehuldigd. Er is geen corporatie of vereeniging, geen goed of nuttig werk, geen stichting of congregatie, geen instelling of actie, of zij heeft den Aarts bisschop dank te weten. Ook de Nederlandsche R.K. Journalisten- vereeniging maakte haar opwachting. Maar toen zij kwam, werden de rollen ver wisseld Tijd tot dank en huldiging werd haar nauwe lijks gelaten. De Aartsbisschop dankte en huldigde haar, d.w.z. de katholieke pers. Wat de Primaat van Nederland zei, was niet maar een hoffelijkheidsformule, het was een woord-uit-het-hart van een man, die van de hoogte de dingen beziet, die meer dan een menséftenleeftijd klaar de zaken beschouwt, die aan do ervaring van den levenswijze het gezag verbindt van den hoogstgeplaatste die beter dan wie ook uit de feiten conclusies trekt en kan waardeeren die gewoon is al het aardsche en menschelijke te beschouwen sub specie aeter- nitatis. Ik schat de katholieke pers hoog, zei de Aarts bisschop, en ik wenschte wel, dat allen haar be teekenis begrepen en besefLen. Van wat geduren de mijn bestuur tot stand kwam, is het grootste deel te danken aan de Katholieke pers. Meer nog dan de woorden zeiden de toon, de blik, het gebaar, de hartelijkheid en de warmte, waarmee de Aartsbisschop, hetgeen hij sprak, benadrukte. De Primaat der Nederlandsche Kerkprovincie heeft geen heiligverklaring van de katholieke pers uitgesproken noch bedoeld. Maar hij heeft wel heel duidelijk cn onomwon den aan de pers de plaats aangewezen, dien haar in de orde der geestelijke meer nog dan dig uw brood „ver weg te gaan verdienen." Zij maakte een beweging alsof hij haar pijn deed. „Ik verheel u niet dat deze regeling door uw vader goedgekeurd wordt, want zij veroorlooft hem te vertrekken en u te bewaren voor avon turen, waartegen u niet bestand is." Zij luisterde, schijnbaar zonder belangstel ling, want zij durfde nog niet te vertrouwen op den steun, dien men haar zoo onverwachts aan bood. „Maar", sprak zij, „wat zullen uwe dienstbo den er van denken?" „Mijn menschen houden er geen overwe gingen op na. Niemand weet of de man die u vergezelde uw vader of eenvertrouwd die naar is." „En zullen wij u geen gevaar doen loopen," vroeg zij met bewogen stem. „Ik ben boven alle verdenking verheven. En bovendien, gevaren komen bij mij niet in aanmerking. Ik heb u noodig voor Jessy en daar mijndaar Jean de Burgau u niet kan helpen, zal ik u helpen in zijn plaats dat is alles." „Dank u, sprak zij met moeite, terwijl zij de hand uitstrekte. „Dus," sprak hij met souvereine koelheid, „is onze overeenkomst gesloten." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT fawg'i 111 iji i iiii ij ■jwpi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1