Set geslacht der Bnrpos. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ENEKEN. 47ste Jaargang. Maandag 25 Augustus 1924. No. 14031 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. p^regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 IE; ^erliea van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.AIgem.Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van HENRICUS GOR- NELIS CHAMBONE, alhier, om verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de consumptietent, staande op het terrein van de Voetbal-Vereeniging „Velocitas" in Kortland en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kun nen worden ingebracht. Schiedam, 25 Augustus 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 21 Augustus 1924 het verzoek van de N.V. „PLANTUS" om ver gunning tot oprichting van een fabriek voor de bereiding van plantenhaar voor de borstel en bezemindustrie in de panden Bakkerstraat 1113, kadaster Sectie L. Nos.197 en 198, met 3 electromotoren van resp. 3, 10 en 10 P.K., drijvende diverse werktuigen, en met een stoom ketel van 1072 M2. verwarmingsoppervlak en 2 eesten, verdaagd, aangezien het desbetref fend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 25 Augustus 1924. Buitenlandseh Nieuws, DUITSCHLAND. De rijkskanselier heeft Zaterdag in den Rijks dag kunnen spreken. Hij werd weliswaar voort durend onderbroken door de radicalen van rechts en las rustig met duidelijke stem zijn verklaring voor. Veel nieuws vertelde hij niet zijn rede was een samenvatting van de ver klaringen die zoowel hij als Stresemann sinds hun terugkeer uit Londen herhaaldelijk hebben afgelegd. Een groot succes is de conferentie niet geweest, zeide Marx. Niemand zal beweren dat het rapport der deskundigen een weldaad voor Duitschland is, maar vaststaat dat de toestand door de besluiten van Londen niet slechter zal worden (protesten bij de volkschen en Duitsch-nationalen). Marx verklaarde verder, dat de Duitschers te Londen op gelijken voet met de andere delegaties zijn behandeld en bracht hulde aan de onpartijdige leiding van MacDonald. Zij, die tegen het rapport zijn on tegen de besluiten van Londen, vergeten dat een dergelijke kans niet zoo snel opnieuw zal worden geboden. Mogen alle partijen zich thans bewust zijn van hun verantwoordelijkheid in dit uur waarop over het lot van Duitschland moet worden beslist. Londen beteekent hoop op verbetering en deze hoop wordt verijdeld, indien de noodige meerderheid in het parlement niet wordt gevonden. De minister van Financiën, Luther, die daarna sprak, was tamelijk optimistisch en hij kwam tot de conclusie, dat als het Duitsche volk jaren werkt, en flink spaart, het op basis van het Londensche verdrag opnieuw tot een mensch- waardig bestaan en tot bloei kan komen. 16 Zij boog zich over de borstwering, staarde in de groene diepte, waarin bij hoogen vloed en storm de zee doordrong en kookte en schuimde als een ontketende stroom, en Monica dacht aan een legende door Dinah verteld, de zwarte keukenmeid, die sir Bear en zijn vrouw in vroeger tijd hadden mede gebracht van hun pelgrimstochten in verre landen. Dinah babbelde wel eens met Monica, wanneer zij zich kon onttrekken aan de waakzaamheid van miss Araminthe. Van al de spookbeelden, die Dinah en haar onbeschaafd Afrikaansch hoofd plaagden, was miss Araminthe zeker 't ergste. Dinah sprak in een onbeschrijfelijk bar- goensch, dat nog juist door den omghng met anderen verbeterd was. De dienstbode was begaafd met een paar groote oogen, die op een onbeschrijfelijke manier koncten rollen en waar door Monica meer van heer begreep dan wie ook, wat Dinah groot genoegen deed. Zij had Monica dan ook o.a. verteld van een vrouw die in het ravijn gevallen was. „Nog niet lang geleden"^ had Monica ge vraagd. „Wel ja, ten tijde der oude zeeroovers," had het orakel plechtig geantwoord, alsof zij haar De beste rede van den dag was die van den minister van Buitenlandsche Zaken, Strese mann, die niet dikwijls genoeg kon herhalen, dat het verdrag van Londen niet een eindpunt maar slechts een begin beteekent. Hij bestreed de tactiek van de Duitsch-nationalen, die alle voordeelen, welke te Londen zijn behaald, willen verwerpen alleen omdat zij, wat de ontruiming van de Roer betreft, hun zin niet hebben ge kregen. Herhaaldelijk sprak Stresemann met grooten lof van denFranschen minister-president van wien hij juist in die bezettingskwestie de grootst mogelijke tegemoetkoming verwacht. De „N. R." verneemt uit Berlijn dat indien de Duitsch-nationalen hun houding niet meer wijzigen de regeering na de aanneming van de bankwet en de industriewet in drie lezingen en na aanneming der spoorwegwet in tweede lezing, den Rijksdag onmiddellijk zal ontbinden en de overeenkomst van Londen zal onderteekenen. De Duitsch-nationale partij tracht een nieuw element te bréngen in het conflict over de Dawes-wetten. Het officieuse orgaan van de partij brengt onder het opschriftWeg met de regeering, een artikel, waarin gezegd wordt, dat het beter zou zijn een nieuwe regeering te vormen, dan om den Rijksdag te ontbinden. Wij vragen aldus het artikel een regeeringswijziging om met nieuwe mannen werkelijk succes te behalen. Valt de regeering, dan vervalt ook het werk wat te Londen is gedaan en dan komt de weg vrij voor nieuwe mannen en nieuwe onderhandelingen. Deze eisch stellen wij op dit uiterst gewichtig oogenblik. De eisch zal wel Voor kennisgeving aange nomen worden OOSTENRIJK. Er is een geschil ontstaan tusschen mr. Zim merman en dr. Reisch, den president van de Oostenrijksche Nationale Bank, over een ver klaring in het jongste rapport van mr. Zimmer man, waarin wordt Verklaard, dat voor de hand having van de stabiliteit van de kroon het ab soluut noodzakelijk is, dat de dekking van de bankbiljettencirculatie der bank geen verdere verlaging ondergaat.. Dr. Reisch heeft in een schrijven aan mr. Zimmerman uiteengezet, dat de huidige dek king 38 van de circularie bedraagt, terwijl de statuten slechts een dekking van 20 ver- eisehen. Indien verder dat gedeelte der circu latie in aanmerking wordt genomen, dat de schuld van den staat vertegenwoordigt, waar voor de bank geen dekking aanwezig behoeft te houden, dan is het huidige dekkingspercen tage zelfs 51 Dr. Reisch verklaarde verder, dat de bank in staat is, de stabiliteit van de kroon te handhaven. DE DEENSCHE ONTWAPENINGS PLANNEN. „Berlingske Tidende" verneemt dat in de Zaterdag gehouden vergadering van het kabinet de voorstellen tot ontwapening, die de minister van verdediging Rasmussen van plan is in de volgende zitting van den Rijksdag in te dienen, formeel zijn, goedgekeurd. De voornaamste punten zijn de vervanging van het bestaande leger door een grenspolitie en de vervanging van de tegenwoordige vloot door een kleine vloot van inspectievaartuigen voor de visscherij en kustwachtbooten. Er zal een kleine lucht macht worden behouden. Het ministerie van verdediging wordt afgeschaft. I De jaarlijksche kosten worden op 11 millioen kronen geschat, plus het wachtgeld voor de ontslagen manschappen van leger en vloot. FRANKRIJK. Bij de voortzetting der besprekingen in de Fransche Kamer over de Londensche overeen komst, verklaarde Loucheur, dat zijn groep, de gansche radicale, voor de motie van vertrou wen in de regeering zou stemmen, daar volgens haar de besluiten der Londensche conferentie den weg bereiden voor een|bevredigende regeling van het herstelvraagstuk. Met betrekking tot de intergeallieerde schul den verklaarde hij, dat Frankrijk niet geheel alleen internationalistisch kan zijn. De Labour- partij heeft te Flamburg te dien opzichte formeel verplichtingen op zich genomen en de Fransche socialisten zouden goed doen haar daaraan te herinneren. Frankrijk mag niet de dupe van zijn goeden wil zijn. Paul Boncour verklaarde, dat de socialisten .eveneens voor de motie van vertrouwen zouden stemmen, daar de regeering een geestesgesteld heid heeft geschapen, die het mogelijk maakt een beroep op Europa te doen voor de organisa tie van de controle over de bewapening door den Volkenbond. De besprekingen over de interpellaties in zake de Londensche overeenkomsten waren daarmede beëindigd, waarna de motie van vertrouwen in stemming werd gebracht. Het vertrouwensvotum werd met 336 tegen 204 stemmen aangenomen. GRIEKENLAND. Dank zij de bemiddeling van den vroegeren minister van Marine, zal de kwestie van de muiterij der marine-officieren, welke gisteren een zeer dreigend karakter verkreeg, waarschijn lijk worden opgelost. Te middernacht waren de officieren van de kruisers „Averoff" en „Le- moes" en van de twee torpedojagers nog vast besloten niet toe te geven. Ten slotte echter besloten zij na herhaald aandringen naar het arsenaal terug te keeren en daar nadere orders af te wachten. toehoordsler wilde foppen. De vehalen van Dinah waren nieL altijd even goed te begrijpen door gebrek aansamen- hang. Monica onderzocht ook de tuinen en dat onderzoek, verder en verder voortgezet, leerde haar dë ingewikkelde bouworde van Blackhorn kennen. Niemand belemmerde haar in dat onder zoek, want de meesters des huizes hadden zich geen speciaal domein gereserveerd. Monica kon overal heengaan, kon Ongehinders de steilste hoogten beklimmen, kon den hals breken waar dit haarvgoeddacht en door deze wandelingen, die de ledige uren, haar door de stijfhoofdigheid van Jessy gelaten, veraangenaamden, werd haar onrust door vermoeienis verdoofd. Zij verdwaalde soms injgden doolhof van hoeken, die vooral de hangeaBe tuinen vormden en ook hier bleken de gevaren niet zeldzaam. Op zekeren dag dat zij op een ouden muur ge klommen was om beter de zee te kunnen, zien, gleed haar voet uit door een steèn die losraakte, en zij viel te midden van een ineenstortende massa steenen en aarde, die haar ernstig had den kunnen kwesten; Ofschoon de schok hevig was, stond zij da delijk weer op en zag om zich heen. Zij stond op een met gras begroeide ruimte, die ontoe gankelijk scheen en waarop zij gekomen was door de instoi'ting. Zij hief haar oogen op van de muur, waarvan zij gevallen was en vroeg zich ALLERLEI. Blijkens de uit Amman ontvangen officieele berichten zijn de Wahabi's definitief verdreven uit het Trans-Jordaansche. De regeeringstroepen, bijgestaan door Bedoe ïenen hebben 200 gevangenen gemaakt. Er zijn over de duizend, dooden en gekwetsten. Het geschil in het Engelsche bouwbedrijf is thans geregeld, daar de arbeiders de voor waarden der werkgevers hebben aanvaard. Het werk zal heden in het heele land worden hervat. In den zomer zal 461/2 uur per week gewerkt worden, en het loon zal een halve penny per uur worden verhoogd. De Int. Postconferentie te Stockholm heeft besloten voor de bij de pqstconventie aangesloten landen het tarief van voor den oorlog voor buitenlandsche brieven en brief kaarten te herstellen. Met 1 Oct. 1925 worden de tarieven weer 1272 en 77a cent. Begin September zullen Dortmund en de douanepost Lippe-Wesel door de Belgische troepen worden onrruimd. Davis, de jlemocratische. caiididaat voor het presidentschap heeft zich, met voorbijgaan van den tweestrijd in de democratische con- af hoe of zij, van deze plaats afkomen moest. Het zien van eenige uithollingen, die haar desnoods als trap of ladder zouddn kunnen dienen, stelden haar eenigszins gerust. Op dit oogenblik hoorde zij een klagend geluid, als een echo van den kreet dien zij bij den val geslaakt had. Zij dacht eerst aan een werkelijke echo, maar het geluid klonk op nieuw en op hooger toon en er was zelfs op Blackhorn geen echo die zoo de stem van Monica kon teruggeven en zeker niet dien toon van norsch ongeduld er in kon leggen. Zij deed voorzichtig- een paar passen ze hoorde de zee onder zich, maar als bij ingeving gevoelde zij dat een zekere ruimte met min of meer sterke helling haar van het water scheidde. Haar voet verwarde zich in het wilde gras, dat hem scheen terug te houden de plaats scheen volkomen verlaten, de rotsen om haar heen, neergeworpen als een chaos, benamen haar het gezicht, terwijl achter haar de lagen van het laatste terras, waar zij den steun voor haar voet verloren had, haar het overige van het kasteel verborgen. Zonder dat zij zich hoed kon oriënteeren, meende zij op de uiterste punt van de rots gekomen te ziju, die zich stout boven de zee overboog. Dezelfde klagende toon, een weinig onge duldig nog, klonk opnieuw als een bede omhulp. Toen was het weer stil. Monica vergat de pijn die haar val haar veroorzaakte, overschreed gemakkelijk de rot- ventie ten opzichte van dit vraagstuk, zonder eenig voorbehoud uitgesproken tegen de Ku Klux Klan en Coolidge uitgedaagd het zelfde te doen. (De onafhankelijke candidaat Lafolette heeft, zooals bekend, dit reeds gedaan). Uit BernOp de inter-parlementaire conferentie las de gezant der Vereenigde Staten te Bern een brief voor van president Coolidge, waarin de Unie wercl uitgenoodigd in 1925 haar congres te Washington te houden. De conferen tie aanvaardde deze uitnoodiging. Binnen land, De toepassing van de Arbeidswet 1919. De besturen van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, het Christelijk Vakverbond en het Alg. Nederl. Vakverbond hebben zich tot den minister van arbeid gewend met een brief, waarin zij o.a. verklaren Gedurende de vier jaar, waarin straks (24 October a.s.) de Arbeidswet 1919 voor fabrieken en werkplaatsen van toepassing is, is uiteraard ook door andere groepen van werknemers met stijgend verlangen uitgezien naar het oogenblik, waarop ook voor hen de beschermende maat regelen in werking zouden treden. De besturen voornoemd hebben in den gang van zaken aanleiding gevonden de vraag onder het oog te zien, of de vakorganisatie op zich zou kunnen nemen, aan de controle op de naleving van de Arbeidswet haar medewerking te ver leenen. Na ernstig beraad meenen zij die vraag in beginsel bevestigend te kunnen beantwoorden, zich daarbij stellend op het sLeeds meer bepleite standpunt, dat de geinteresseerden zooveel mogelijk bij de uitvoering van de sociale weCtèn dienen te worden betrokken. De besturen hebben gemeend, zich niet te mogen bepalen tot het, in het algemeen, uit spreken van de wenschelijkheid, zij hebben ook de mogelijkheid overwogen. De mogelijkheid blijkt zeer wel aanwezig. In art. 77 der Arbeidswet wordt den be trokken minister de bevoegdheid gegeven, amb tenaren te benoemen „belast met de handhaving van deze wet en met de medewerking aan de uitvoering ervan." De wet bepaalt niet, dat de ambtenaren door het rijk bezoldigd moeten worden. Het is dus zonder wetswijziging mogelijk, ook onbezoldigde ambtenaren aan te stellen, toegerust met de zelfde bevoegdheden als aan de bezoldigde zijn toegekend. Die onbezoldigde ambtenaren zouden uit de kringen der vakorganisaties benoemd kunnen worden. Het komt adressanten voor, dat de oplossing aanbeveling verdient böven andere, omdat het alleszins wenschelijk is, dat bedoelde onbezol digde ambtenaren onder leiding staan van do districtshoofden, die niet enkel wettelijke ver antwoordelijkheid dragen, doch nuttig werk zouden kunnen verrichten. De besturen achten het wenschelijk, dat aan hen uitsluitend worde opgedragen de contröle op de naleving van de wettelijk vastgestelde werktijden (.werktijden-, rusttijden- en arbeids lijsten-besluit). Zij wenschen een geleidelijke inwerkingtreding van de nog buiten werking zijnde paragrafen der wet. Een begin ware te maken met paragraaf 6. Aan het slot van "dezen brief hebben de be sturen de aandacht van den minister gevestigd op de lange werktijden, waaronder het ver plegend personeel in een aantal inrichtingen gebukt gaat. sen, die haar den weg belemmerden en ontwaarde met verrassing,dat een soort van groote druiven- til plotseling haar platform afsloot. Zij kwam nóg nader, zag een wijd openstaande deur en pas toen zij er vlak bij was, bemerkte zij, dat een afgrond haar van het gebouwtje, dat zij niet kende, scheidde. De duiventil was gebouwd op een kleine binnenplaats, die veel op een put geleek, en het was zijn eerste verdieping, die zich op de zelfde hoogte als Monica bevond. Tusschen de jonge dame en de geopende deur, die haar had aangetrokken, was een ruimte, wel nauw, maar diep. Vóór de deur bevond zich een bale,on zonder balustrade, een eenvoudige platte steen. Het inwendige van het vertrek was te donker dan dat Monica iets kon onderscneiden, maar zij was er van overtuigd dat de klaagtonen daar van daan gekomen waren en de oogenblikkelijke stilte maakte meer indruk op haar dan de klacht van straks. Het was echter niet het oogenblik om te overleggen of te bereekenen, maar wel om zoo snel mogelijk hulp te brengen aan het ver laten wezen dat daar in nood scheen. Monica sloot de oogen, stapte over de ruimte, die haar van het balcon scheidde en kwam heelhuids aan den anderei# kant op den grond van een stoffig en onbewoond vertrek. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1