Het geslacht der Burgsas. DAGBLAD VOOR SCHIEDAMt OMSTREKEM* ~~Ë~E U. 11L E T O N. 47ste Jaargang. Dinsdag 26 Augustus IB24. No. 14032 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f i 15 erlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt Buitenlandseh Nieuws, DE VOLKENBOND. Ramsay MacDonald zal op 2 September uit Londen naar Genève vertrekken om er deel te nemen aan de Volkenbondsvergadering, waarin het vraagstuk der ontwapening behandeld wordt. Het is mogelijk, dat Herriot van Parijs tot Genève met MacDonald samen reist. De „Observer" weet te melden, dat. Briand, Paul- Boncour, Léon Bourgeois en De Jouvenel Herriot zullen vergezellen. Paul Boncour, die voorzitter is van den Franschen nationalen raad van verdediging, heeft een ontwerp tot waarborging van den vrede in Europa ont worpen. Mussolini wordt als vertegenwoordiger van Italië verwacht, Benesj voor Tsjecho-Slowakije. De afgevaardigden van den Volkenbond, die heden te Weenen aankomen om een onder zoek in te stellen naar de tot dusver bereikte bezuinigingen en hervormingen in het bestuui en naar het bedrag, dat voor het evenwicht in de begrooting vastgesteld zal worden, zal in zake het vraagstuk van den belastingdruk vertegenwoordigers hooren uit de kringen dei- bankiers, der industrieelen en der arbeiders. Omstreeks 10 September vertrekken de afge vaardigden met mr. Zimmerman naar Genève. DUlTSCHL AND In den Rijksdag heeft de Duitsch-nationale leider, Hergt, een heftige rede tegen de Dawes- wetten gehouden. Het is echter nog niet zeker, of de Duitsch-nationalen en bloc zullen tegen stemmen. De beslissing valt niet voor Donder dag. Later voerden het woord de sociaal-demo craat Hilferding en de Gentrum-man Kaas, die beiden verklaarden,dat zij voor de wetten zullen stemmen. Vervolgens spreekt namens de communisten Ruth Fischer, die het Dawes-rapport becriti- seert en beweert, dat dit Duitschland tot een kolonie van de Entente maakt. Voorts dringt zij aan op een verbond met Rusland. Daarna komt voor de Duitsche Volkspartij Dr. Curtius aan het woord, die verklaart „Wij zijn van meening, dat een verwerping van de regeeringsvoorstellen onmogelijk is en zullen met algemeene stemmen de wet aannemen." De nationaal-socialist Wulle karakteriseert het verdrag van Londen als een „tweede Ver sailles" en zegt, dat het daarom zonder eenig voorbehoud moet worden afgewezen. De democraat Erkelenz verklaart namens zijn partij, dat zij voor de wetten zal stemmen. De Rijkskanselier, dr. Marx, beantwoordde de sprekers. Hij verklaart„Uit het beloog van Hergt kan men concludeeren, dat hij er den Rijkspresident een verwijt van maakte, dat deze zich bij zijn maatregelen en besluiten niet uitsluitend door zakelijke, maar ook door tac tische en politieke motieven heeft laten leiden. Daar tegen moet ik ten scherpste protesteeren. Voorts heeft Hergt aan de regeering verweten, dat zij de schuldvraag niet in voldoende mate te berde heeft gebracht. Ik sta er daarom op te verklaren, dat de regeering bij elke gelegen heid, welke haar daarvoor geschikt voorkomt, deze kwestie ter sprake brengt." „Wij hebben zoo eindigt Marx te Lon den vrijwillig onderteekend en wij zijn bereid Zaterdag a.s. vrijwillig te onderteekenen, omdat wij daarmede den weg bereiden tot de econo mische saneering van Duitschland en tot be- 17 Een streep licht geleidde haar tot voor een andere deur en door een ruit in die deur zag zij een ruim vertrek met een landelijk meubi lair. Voor den schoorsteen stond een rieten leuningstoel, waarin een oud man zat. De bewoner van de duiventil keerde haar bijna den rug toe, maar zij herkende de ver warde grijze haren, die over den rand van den stoel hingen. Zij trad zonder aarzelen binnen en vroeg „Woont ge hier, Jacob Zijt ge ziek Hij hief het hoofd met moeite op ge heel zijn lichaam scheen verstijfd en hij ves tigde een eenigszins starenden blik op de jeug dige verschijnen, die zijijr gebied binendrong. Monica had zich niet bedrogen, het was wel de oude Jacob, een knecht van Black- horn, die het vertrouwen zijner meesters be zat en op het kasteel allerlei bezigheden verricht te. „Is u het die daar straks heeft geroepen „Maar dat is de gouvernante Hoe kom jij zoo uit de lucht gevallen", riep hij opgewon den. Hij keek naar den zolder, naar den vloer vrij ding van een groot deel van het bezette gebied. (Levendige bijval bij de meerderheids partijen). Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, hebben gisteren leden van de Duitsche Volkspartij een poging gedaan, met de Duitsch-nationalen tot- een compromis te geraken. Bij deze besprekingen verlangden, de Duitsch-nationalen dat, ingeval zij tot een kabinet zouden toetreden, hun de post van Rijkskanselier ter beschikking zou worden gesteld. De onderhandelingen leidden evenwel niet tot een resultaat. Ook de pogingen van eenige centrum-afgevaardigden om langs den omweg over de Beiersche Volkspartij met de Duitsch- nationalen in verbinding te treden, zijn mislukt. Het bestuur van den Hansabond heeft gister- met algemeene stemmen een resolutie aange nomen waarin tot den Rijksdag het dringend verzoek wordt gericht het Londensche protocol en de betreffende wetsontwerpen aan te nemen. Voort? richt het bestuur tot den buitenland- schen handel het \erzoek de doorvoeringsmo gelijkheid der schadeloosstellingsverplichtin gen niet door een kortzichtige en protection istische handelspolitiek te verkleinen, doch den weg naar een verdere politieke overeen stemming tusschen de naties door 't bevorde ren van nauwere internationale handelsbetrek kingen vrij te maken. In den Rijksdag arriveerde gister een dele gatie van vertegenwoordigers van alle partijen uit de Palts, het Roergebied en het Rijnland, die den fracties verzocht de Londensche over eenkomst, ondanks alle bezwaren, te aanvaarden. FRANKRIJK. De Kamer is gistermorgen begonnen met. de besprekingen over de ratificatie van het verdrag van Lausanne en de Verdragen van Sèvres met Griekenland. In den loop der besprekingen verklaarde de rapporteur Milhaud, dat de Turksche kwestie vooral van internationaal standpunt beschouwd een petroleum-kwestie is. Hij wees er op, dat Frankrijk, welk land nooit het oog heeft laten vallen op Const-antinopel ten opzichte van Tur kije, volkomen belangeloos handelt. Herriot voegde er aan toe, dat Frankrijk be reid is de republikeinsche instellingen van Turkije te begunstigen. Hij hoopte, dat de Turksche staatslieden niet zullen vergeten, wat Turkije aan Frankrijk is verschuldigd en ver klaarde, dat de kwestie in welke taal het on derwijs in de vreemdelingenscholen in Turkije moet worden gegeven tot aller tevredenheid is geregeld Herriot besloot zijn verklaring met op rati ficatie van het verdrag van Lausanne aan te dringen. De Fransche Kamer heeft gister met 333 tegen 166 stemmen besloten tot openbare aan plakking van de redevoering, door Herriot Zaterdagavond uitgesproken ter verdediging van de overeenkomst van Londen. ten laste, dat hij in de regeling der geschillen tusschen de maatschappij en den Staat zijn bevoegdheid is te buiten gedaan. Het gaat hier om 26000 contos, welke door de Schatkist wer den opgeëischt in verband met haar deelge- rechtigheid in de exploitatiewinst van het tabaksmonopolie. ITALIË EN DE SUCCESSIE-STATEN. De Italiaansche regeering heeft aan de Oos- tenrijksch-Hongaarsche successie-staten een uit- noodiging gericht tot bijwoning van een confe rentie die in het najaar te Rome wordt gehouden. Doel van deze conferentie is de besprei ing van zekere economische kwesties voortvloeiende uit de conventie in den winter van 1921 /'22 tusschen Italië en deze landen gesloten. ENGELAND EN EGYPTE. Aan de „Daily Mail" wordt uit Cairo gemeld, dat de Egyptische regeering in haar antwoord op de jongste Engelsche nota protesteert tegen het dreigende karakter van deze nota en niet wil toegeven dat de commandant-generaal in den Soedan het recht heeft zonder overleg met de Egyptische regeering te handelen daar hij als commissaris voor den Soedan ook Egyptisch ambtenaar is. MAROKKO. Volgens de Matin" zou generaal Primo de Rivera, het hoofd van het directorium, onlangs, bij zijn bezoek aan de Spaansche zöne van Marokko aan den Franschen generaal De Cham- brun,'met wien hij te Elksar een ontmoeting had, gezegd hebben, dat Spanje besloten was het Rif te ontruimen en slechts de stellingen Tetoean en Melilla te behouden. CHINA EN DEN VOLKENBOND. Een groep leden van het Huis van Afgevaar digden heelt een motie ingediend waarin zij er op aandringen, dat China uit den Volkenbond zal treden, tenzij in de eerstkomende bijeen komst van de Volkenbondsvergadering aan China een zetel wordt gegeven in den Volken bondsraad. In die motie wordt er op gewezen, dat de jaarlijksche bijdrage van China 340,000 goud-dollars bedraagt, een bedrag, dat enkel wordt overtroffen door de bijdragen van En geland en Frankrijk. In de motie worcit er ook op gewezen, dat de Volkenbond het beginsel heeft aanvaard van vertegenwoordiging op geografischen grond slag in den Volkenbondsraad, wat de niet- permanente leden betreft. Niettemin is thans in dezen Raad Azië niet vertegenwoordigd. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de minister van Financiën zijn ontslag heeft genomen, daar in de Kamer tegen hem een motie van wantrouwen is ingediend in zake de onlangs tusschen den Staat en de tabaksmaatschappij gesloten overeenkomst. Men legt den minister naar Monica, als wilde hij door deze panto- minc te kennen geven, dat hij het gat, waar dóór zij was binnengekomen, niet bemerk te. „Ik ben daardoor binnengekomen," zei Mo nica, met een gevaar den luchtweg aanduidende, dien zij gevolgd was. „Over het balcon" riep hij, terwijl hij bijna in zijn stoel opsprong. „Gerechte Hemel, help ons!" De beweging, waar toe zijn hevigë ontroe ring hem meesleepte, ontrukte hem een der smartkreten, die Monica reeds gehoord had. „Is u het die daar straks hebt geroepen „Ik geroepen, geroepen. bromde hij, ter wijl hij zijn pijnlijk lichaam kromde om de aanraking met den harden stoel te vermin deren. ,,ïk heb niet geroepen en het is geen kwaad zijn arm lichaam eenige verzachting door eenige zuchten te geven, die niemand hinderen. Kon ik raden dat u door de lucht wandelt," vroeg hij vrij stuursch. „Ik dacht ook al wel ken vogel ik boorde en of de gestorven dui ven nu terugkwamen om mij te vervelen." „Hebt ge veel pijn", vroeg Monica. Het gelaat van den oude trok samen. „Of ik pijn heb", riep hij verontwaardigd. „En Celia-Jane heeft mij weer vergeten. Celia-Jane, moet ge weten, is mijn vrouw. En wie anders dan mijn vrouw zou mij zulk een streek gespeeld hebben Ik heb ALLERLEI. Uit Jeruzalem Een officieel bericht over den inval der Wahabi-stammen in Transjordanië meldt, dat de invallers met behulp van gepant serde auto's en bombardeervliegtuigen werden teruggeworpen. Zij leden zware verliezer. Een ernstige bedreiging van Jeruzalem is aldus af gewend De Valera heeft gisteren een rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat hij noch in het parlement van Ulster, noch in de Dai! zit ting zou willen nemen, daar dit parlementen zijn die op het beginsel van afscheiding be rusten, terwijl het Iersche vraagstuk als een geheel moet worden behandeld. De Perzische ministers hebben hun ont slag aangeboden aan den minister-president, die het -heeft aanvaard. Gisteren heeft te Agram een bijeenkomst 200 bij dood f 200 bij verlies van eea L Algem. Verz.bank te Schiedam van Sokol-organisaties plaats gevonden, waar aan meer dan 8000 personen deelnamen, o.w. vertegenwoordigers uit Polen en Tsjecho-Slo wakije. De Kroatische vertegenwoordigers wilden niet deelnemen aan de monarchistische demon stratie en werden bij die' weigering door het gemeentebestuur gesteund. Een republikeinsche tegen-demonstratie werd in verband hiermee gehouden, waarbij het tot ernstige botsingen kwam, zoodat politie en soldaten moesten in grijpen. <Een aantal personen werd licht ge kwetst, terwijl 12 zwaar werden gewond, o.w. eenige Tsjechische gasten. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. Machinegeweren zijn op de pleinen en in de voornaamste straten opgesteld. Militaire pa trouilles trekken door de stad. Binnenland. Congres Nederland's volkskracht. Het congres inzake Neerlands Volkskracht, dat op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 September door de afdeeling 's-Gravenhage van het Alge meen Nederlandsch Verbond in de Ridderzaal zal worden gehouden, ondervindt, naar gemeld wordt, bij de uitwerking van de plannen veel sympathie. De burgemeester van Den Haag heeft het eerevoorzitterschap van het congres aanvaard, en de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft zich bereid verklaard te spreken bij de opening van het congres, welke opening met eenige plechtigheid, o.a. met koor zang, zal geschieden. Over de volgende onderwerpen, onze volks kracht betreffende, zullen de daarbij genoemde sprekers optreden Nederland als koloniale mogendheid, G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname Nederlands plaats onder de zeevaren de mogendheden, J. W. J. baron van Haersolte, directeur van het Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam wat Nederland beteekent voor de toonkunst, drs. Hugo NoltheniusNeder land op het gebied der wetenschap, mr. G. Scholtende beteekenis der Nederlandsche bouwkunst, Jan Wils weerbaar of weerloos C. K. Elout, redacteur van het Algemeen Han delsblad de taak van Nederland op internatio naal gebied, H. Ch. G. J. v. d. Mandere do Nederlandsche of Diètsche stam, dr. N. B. Tenhoeff. Het congres zal worden besloten met een kunstavond in het Kurhaus, waartoe reeds de heeren Albert Vogel en Thom Denijs hun mede werking hebben toegezegd. De bedoeling van het congres is, in deze tijden van druk en zorgen, eens stemmen van opwek- kenden klank te laten hooren. Van de redevoeringen zal een gedrukt verslag verschijnen, en er zal een congresgids worden uitgegeven, verlucht met portretten van man nen, die den Nederlandschen naam in het buiten land hebben hooggehouden, en met aanhalingen uit verschillende buitenlandsche bladen en tijd schriften over de beteekenis van ons volk onder de naties. haar gezegd de deur aan den kant van het balcon open te laten, omdat van dien kant alleen een beetje zon binnenkomt. Zij wist niet, dat de geesten tegenwoordig op reis zijn. En daar heeft me die vervloekte deur een tocht bezorgd mijn rheumatiek knevelt me als met koorden, zonder dat ik een stap kan doen om mij te laten helpen. Mijn vuur is uitgedoofd, mijn grutten zijn koud geworden en ik zit te klappertanden. Hij rilde werkelijk met zulk een erbarmelijk gezicht, dat Monica medelijden kreeg en zich spoedig over den haard neerboog, zonder zich te laten weerhouden door de weinig vriendelijke ontvangst van Jacob. Terwijl zij de half uitgedoofde sintels bijeen voegde, vroeg zij „Kan je vrouw dan niet bij je blijven „Neen, zij heeft wat te doen," antwoordde de oude. „Het is juist, omdat ik ziek ben, dat zij meer te doen heeft", ging hij voort. „Het is wat te zeggen, miss gouvernante, dat ik, altijd zoo krachtig en vroolijk, hier zit als een hoop vodden, vodden die pijn lijden. Mijn dienst loopt spaak, dit mag ik gerust zeg gen. Basile is van goeden wil, maar hij heeft geen smaak hij meent zich alles te kunnen ver oorloven omdat hij vroeg sir Bear heeft ver gezeld op zijn groote reizen onder de heidenen. De weg Rotterdam—Den Ilaag. Heden is afgekondigd de wet van 28 Juli j.l. tot verklaring van het algemeen nut der ont eigening van eigendommen in de gemeenten Rijswijk, Delft, Pijnacker en Overschie, noodig voor den aanleg van een weg voor gewoon ver keer van 's-Gravenhage over Delft naar Rotter dam. Wat Dinah betreft, laat ik er geen kwaad van zeggen, maar u hebt moeten denken, dat ik ziek was of dood alleen reeds op het zien, dat de tafel zoo slecht gedekt was. De manier waarop Dinah een couvert neer legt is voldoende om u een walg te doen krijgen van het eten ,Maar", zei Monica, die stilzwijgend over deze netelige kwestie heengleed, „je bent dus niet altijd op het kasteel?" „O, ik just wel eens uit. Zou u willen dat ik dan nooit rust had Ik heb mijn vermoei enissen, miss gouvernante, groote vermoeie nissen. Het is intusschen niet noodig beneden te zeggen, dat ik zoo ziek ben, men zou ggan denken dat ik dan nergen meer toe deugde." „Ik zal niet over je spreken." Monica had het vuur opgerakeld, de kus sens goed geschikt, en de dekens opgeraapt, die waren afgegleden door de bewegingen van den zieke. Terwijl Jacob zich in zijn be teren toestand koesterde, zette zij de grut- tqj?soep op het vuur, waarover hij geklaagd had. „Of ik pijn hebt, of ik pijn heb", herhaalde Jacob van tijd tot tijd met toenemende ver ontwaardiging. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1