toen zijn leerlingen Hem vroegen „Heer leer ons bidden." Prof. Oort meent, dat de Heer het „danken" vergat m het Onze Vader en dat dit daarom niet uitkomt boven het Jodendom en niet voldoen kan aan de behoefte van hen, die de Beilmare verstaan. Wat, professor Oort, loochenaar van Christus' Godheid en rafelaar der gewijde Boeken, onder „Heilmare" verstaat, zullen wij met trachten te achterhalen. Maar wij willen den emeritus-hoogleeraar wel even verzekeren, dat hij, met al zijn litterair criticisme en ondanks zijn letter-wegerijvan den geest, van den ontzaglijken inhoud van dit gebed niets blijkt te verstaan. Het gaat er'niet om, in wat woorden een of andere moderne dominee zou gebeden hebben, maar het gaat er om of de Heer zijn gebed opstelde in den geest van dankbaarheid aan Zijn hemelschen Vader. Wie het Evangelie kent, weet het ant woord. Moderne critici als de heer Oort zien door de hoornen het bosch niet. De Heer kwam vol gens hen niet boven het Jodendom uit. Het is waarachtig geen wonder, dat zij Zijn zoendood ontkennen en zelfs Zijn kruisiging loochenen. Het is gelukkig dat Augustinus en Bellarminus óók het Onze Vader baden dat millioenen het zijn blijven bidden als een gebed, door den Godmensch gemaakt, ondanks de Leidsche Vertaling en dat het nog zóó gebeden zal wor den, als professor Oort reeds lang ter ziele zal zijn bij Hoovkaas en zijn oude vrienden „Tijd." Dc Stoekholmsehe conventie. Omtrent het bericht uit Stockholm van de vermindering van internationale porttarieven kunnen wij uit betrouwbare bron mededeelen, dat dit bericht niet geheel volledig is, aangezien naar alle waarschijnlijkheid in het slot-protocol dat dezelfde kracht heeft als de Stoekholmsehe conventie, zal worden bepaald, dat de ver schillende administraties het recht hebben 60 boven de in de conventies vastgestelde porto's te heffen, d.w.z. voor een brief tot 20 gram 25 15 40 centimes, of 20 cent. Indien dit slot-protocol wordt aangenomen (en dit zal naar alle waarschijnlijkheid wel gebeuren) kan de Nederlandsche administratie de tegenwoordige internationale porto's hand haven. Ploeg vroeg. De R. K. Kamer-centrale Leiden houdt een algemeene vergadering op Woensdag 24 Sep tember, waarin o.a. aan de orde komt een be spreking der inzichten van den kieskring ten aanzien van de komende Kamerverkiezingen. Militaire schouwspelen. Het dagelijksch bestuur van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" heeft zich tot den minister van Oorlog met de volgende beschouwingen gewend „Het is bekend, dat het Nederlandsche volk veel belang stelt in militaire schouwspelen. In dat opzicht ondei scheidt zich onze natie hoegenaamd niet van andere, die lieeten meer militaire eigenschappen te bezitten. Parades en wapenschouwingen waren hier te lande steeds in staat groote belangstelling te wekken en toeschouwers te trekken, die van heinde en ver toestroomden. Dat dergelijke militaire schouwspelen, evenzeer als de doormarschen van grootere troepenafdeelingen hier te lande tot zeldzame verschijnselen zijn geworden, moet dan ook worden betreurd daarmede is een dei- middelen op den achtergrond geraakt, welke vroeger belangrijk bijdroegen om de populariteit van de weermacht te bevorderen. De groote belangstelling, welke ten vorigen jare werd gewekt door de troepenrevue bij Westerberg, ter gelegenheid van het rcgeeringsjubileum van H. M. de Koningin, moge ten bewijze daar van strekken. Nu het in het voornemen ligt om in Sep tember a.s. grootere troepenoefeningen in Noord- Brabant en Limburg te houden, zou het een Voor deel zijn voor ons nationaal leven, als het publiek weder eens gelegenheid mocht vinden om het leger in zijn uiterlijke verschijning en prestaties te zien en naar wij hopen te waardeeren. Maar men zal zich rekenschap er van geven, dat aan den anderen kant de aanwezigheid van een talrijk publiek zeer hinderlijk kan zijn voor de uitvoering der oefeningen. Daarom lijst de vraag, of het niet mogelijk ware, tijdig vóór den aanvang der oefeningen of desnoods tijdens dezelve openbaar te maken, van welke voor dat doel bijzonder geschikte en zoo mogelijk vrij te houden terreinpunten of terreingedeellen het publiek gelegenheid zou hebben eiken dag of op bepaalde dagen en in 't bijzonder bij het eind der oefeningen een interessante gevechtsperiode of een opmarsch, voorbij- of doormarscb van troepen bij te wonen en gade te slaan. Aldus zou wellicht gelijktijdig het oefeningsbelang kunnen worden bevorderd en de belangstelling van het publiek bevrediging vinden. Het v.n. dagelijksch bestuur verzoekt voorts den Minister vorenstaand denkbeeld wel te willen overwegen en daaraan zoo mogelijk uitvoering te doen geven." Stads» en Gewestelijk Nieuws. onze gemeente en Kethel, ter hoogte van den overweg, een meisje van zes jaar uit sneltrein 229 gevallen. De vader, die het ongeluk zag gebeuren, trok onmiddellijk aan de noodrem, waarna de trein stilstond. Een in den trein aanwezige geneesheer constateerde alleen een niet ernstige wonde aan het achterhoofd van het kind. Het ongeval ver wekte groote consternatie onder de passagiers. Oranjevereeniging. De z w e m w e d s t r ij d. Naar aanleiding van het Ingezonden Stukje in liet nummer van dc Schiedamsche Courant van gisteravond, deelt het bestuur van de Oran jevereeniging mede, dat het besloten heeft, ook voor Schiedammers die geen lid zijn van de Schie damsche Zwemclub, de deelname aan den 3 K.M. wedstrijd open te stellen. Evenwel vertrouwt het, dat alleen zij zich zul len doen inschrijven, die zich in staat achten, de af te leggen baan, geheel ten einde te zwemmen. De inschrijving staat open morgen, Woens dagavond te 8l/2 uur bij den lieer A. Jurgens, Tuinlaan. Volksbadhuis. In de week van 1723 Augustus werden ge nomen 385 baden. lste klasse kuipbaden 26, regenbaden 45. 2de klasse kuipbaden 34, regenbaden 261. Kinderbaden 9. Bij het gister gehouden examen ter verkrijging van een bewijs van geoefendheid van het Nederlandsche Roode Kruis zijn ge slaagd de H.H. M. W. Verboom, A. Beukers bei den sergeant van het Roode Kruis verder A. Kortland, L. van Dijk, G. Krabbendam, L. van WassenaaiW. F. Schulze, P. Meijer G. G. F. Meijer en G. Knotzenburg (voor het herhalings diploma) en de H.H. M. Heijboer, J. Sonneveld, J. Keuzenkamp en B. J. Bel voor een nieuw diploma. Afgewezen 3 deelnemers. De examen-commissie bestond uit Dr. A. H. de Bruijn, Mevr. de Qlercq en mej. v.d. Schalk. Leider van dezen cursus was de heer A. v.d. Berg. HIT ROTTERDAM. In het gezin van Van D. in de Eerste Wandel- oorddwarsstraat alhier hebben zich na het eten van leverworst, gekocht bij een slager in de buurt, verschijnselen van vergiftiging voorgedaan. Drie kinderen uit dit gezin, de meisjes J. en C. 10 en 5 jaar oud en het lx/2 jarig zoontje C., zijn op last van de ter hulp geioepen geneesheer naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was vanmorgen redelijk. De bij den slager nog voor radige worst is in beslag genomen. Ontploffing. In het pand Oppert 144, alwaar gevestigd zijn magazijnen en werkplaats van den heer L. G. van Doorn, wapenhandelaar, was de 15-jarige J. V. gisteravond in het sousterrain bezig oude jachtpatronen te ledigen. Reeds had hij van plm. 180 patronen het kruit op den vloer verzameld, toen hij een der patronen liet vallen. Deze kwam juist op het slachthoedje terecht, ontplofte en deed het reeds verzamelde kruit vlamvatten. Er had een ontploffing plaats, die, daar de ruimte zeer klein was, ernstige gevolgen had. Ramen werden weggeslingerd, een deur werd vernield en het plafond kwam gedeeltelijk naar bene den. Het riet van het plafond vatte vlam, zoo dat de boven het sous-terrain gelegen werk plaats in brand geraakte. De daar opgeslagen partijen houtwol en karton werden spoedig een prooi der vlammen. De vrijwillige brandweer, onder leiding van den hoofdman W. Poortman, wist den brand spoedig te blusschen. J. V. kreeg een ernstige brandwonden aan gelaat en armen zijn oogen bleven gelukkig ongedeerd. Hij is naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aldaar opgenomen. G i s t e r n a m i d d a g werd in de Boijmansstraat alhier, een dame uit de Mathe- nesserlaan haar handtaschje ontrukt. De dief zette het op een loopen. Een juffrouw, die van deze straatroof getuige was, volgde op haar fiets den dief tot zij hem in een herbergje in den Sleu- telsteeg zag verdwijnen. Zij deelde toen aan een paar politieagenten mee, wat er gebeurd was. In het door de juffrouw aangewezen café, trof fen de politemannen op de W.C. den dief aan, in het bezit van het gestolen taschje met inhoud, bestaande uit een portemonnaie met 10, een zakdoekje en toiletartikelen. Hij werd dadelijk gearresteerd en naar het politiebureau in de Groo te Paauwensteeg gebracht, waar hij opgaf,F.H.N. te heeten en een te Utrecht woonachtig krui denier te zijn. Gemengd Nieuws. De ramp op de S c h e 1 d e. Bij het comité voor steun aan de nagelaten betrek kingen van de bij de visschersramp op 18 Juli omgekomen visschers uit Vlissingen en Arnemui- den is tot nu toe ongeveer ƒ29.000 ingekomen, en bij het Provinciaal Zeeuwsch Watersnood comité nog ruim 26.000, samen dus ruim/55.000 De Indische gtdistilleerdaceijns. De Indische regeering heeft, volgens bericht ,ran den redacteur te Batavia van het „Soer. Hbl." een modus gevonden, om spoedig over te gaan tot verlaging van den accijns op ge distilleerd, zonder te wachten op de ratificatie van het verdrag met Duitschtand. Historische tentoonstelling van en te Amsterdam. ier gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het genootschap Amstelodanum stelt het be stuur dier vereeniging zich voor, in verband met de omstandigheid, dat het op 27 October 1925 zes en een halve eeuw zal zijn geleden, dat Amsterdam van Graaf Floris V zijn eerste pri vilegie ontving, in den zomer van 1925 een historische tentoonstelling betreffende Amster dam te houden. De kosten, hierop vallende, worden geschat op ƒ30.000. Men hoopt de dekking van dit bedrag t'1 vin den in de opbrengst van entréegelden en den verkoop van een catalogus, doch heeft voor de organisatie reeds terstond fondsen noodig, in verband waarmede men den gehlelij ken steun van de Gemeente vraagt. Naar de meening van B. en W. ligt het wel op den weg der Ge meente aan dit verzoek te voldoen met een subsidie van ƒ5000 (voorzoover de kosten niet door de inkomsten worden gedekt) zou het bestuur gebaat zijn, weshalve B. en W. den Raad voorstellen aan het Genootschap Am stelodanum daarvoor een subsidie uit te keeren van ten hoogste ƒ5000, voorzoover de onkosten dezer tentoonstelling niet geheel mochten wor den gedekt door de baten ervan. Tegen grenswijziging. In een drukbezochte vergadering van belang hebbenden te Maasland is een commissie be noemd, die zal trachten, Ged. Staten van Zuid- Holland te overtuigen van het h. i. ongewensch- te en ongemotiveerde van een grenswijziging, waarbij Maasland aan de gemeenten Maassluis en Vlaardingen 800 H.A. land en 800 inwoners zou moeten afstaan, d.w.z. een vijfde van het grondgebied en een vierde van de bevolking. Hongaarsehc kinderen. Woensdag 3 September wordt per extra trein te Utrecht verwacht ongeveer 500 R. K. Hon- gaarsche kinderen, die door bemiddeling van het comité Jos Macklenberg in Den Bosch en in verschillende plaatsen van Nederland zullen vertoeven. Er komen o.a. 70 kinderen voor Hilversum, 60 voor Leiden en 115 voor Den Haag. Geen pakketten op Zondag. De postadministratie heeft bepaald, dat aan verzoeken van geadresseerden om op Zon- en feestdagen geen postpakketten te bestellen, moet worden voldaan. De rijwielbelasting. Naar de „Stand." verneemt, overtreft het aantal rijwielen het oorspronkelijk geschatte aantal van een millioen aanmerkelijk en heeft de Rijksmunt opdracht gekregen voor den aanmaakvan een tweede millioen rijwielplaatjes. De nieuwe forensenbelasting. Wethouder Wibaut van Amsterdam heeft zooals men weet, een alarmkreet aangeheven tegen de voorgestelde wijziging der Forensen belasting, omdat die wijziging Amsterdam op een derving van inkomsten, groot 2 millioen te staan zou komen. Hoewel dit cijfer wel wat pessimistisch lijkt, is wel aan te nemen, dat Amsterdam van de wijziging een schadepost heeft. Het deelt dit lot met Rotterdam en andere steden, waarin de forens niet zijn hoofdverblijf heeft gevestigd. Met den Haag is het juist andersom. Dat zal voordeel bij de wijziging hebben. De m :ste forensen, we denken aan de Rotterdam- sohe, wonen „uist daar en oefenen in Rotterdam hun zaak of bedrijf uit. De pcrsoneclraail bij de Nederlandsche Spoorwegen. Het hoofdbestuur van den Prot. Christ, bond van spoor- en tramwegpersoneel heeft besloten, nu er geen overeenstemming verkregen is tus- schen de hoofdbesturen der vijf personeelbonden in zake den personeelraad, geheel zelfstandig zijn meening dienaangaande aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen kenbaar te maken. Van dit besluit heeft het Zaterdag aan dé andere bonden kennis gegeven. Overeenkomstig onze eerste mededeelingen zullen dus de hoofdbesturen van de Nederland sche Vereeniging en den R.K. bond St.Raphael samenwerken in zake het ontwerp personeel raad daarnaast zal ook samenwerking plaats hebben tusschen de hoofdbesturen van den Bond van Ambtenaren en den Neutralen Bond in deze zaak, terwijl de Prot. Christ. Bond een afzonderlijk standpunt inneemt. De officiersopleiding. Het hoofdbestuur van de vereeniging van officieren van de Ned. Landmacht heeft zich, in een, aan den minister van Oorlog gericht, schrijven uitgesproken tegen een geheele of gedeeltelijke verplaatsing van de officiersop leiding naar Kampen. Een Protestant over het Onze Vader. De oud-professor in de theologie, dr. H. Oort, bekend o.a. door zijn arbeid aan de Leidsche Vertaling, schrijft in „De Hervorming" van deze week een artikel, dat, zooals hij zelf reeds vermoedde, ook ons heeft geergerd. Deze litte raire criticus heeft den onuitsprekelijken durf om zijn veroordeeling uit te sprekeri over het gebed, dat de Godmensch zelf samenstelde, Sluiting postkantoren. Op 1 September, op welken datum dit jaar de verjaardag van de Koningin wordt gevierd, zul len de postkantoren, de bijkantoren, de hulp- postkantoren en voor zooveel den postdienst betreft, mede de vereenigde kantoren en de poststations niet later dan tot 2 uur 's namid dags voor het publiek zijn opengesteld. Kind uit den trein gevallen. Zondagavond ongeveer half neg;en is tusschen Ongelukken: Gisteravond is op den Geldropschen weg te Eindhoven een autobus van de firma van Hout Spierings, die te dicht bij de tramrails was geplaatst, door de stoomtram aangereden en omvergeslingerd. Van de reizi gers hebben er slechts twee lichte schrammen gekregen. De auto is nagenoeg geheel vernield. Gisteravond ornstrceKs 9 uur heeft er een aanrijding met doodelijke afloop plaats gehad op het Spui in Den Haag. Een tot nu toe onbe kend gebleven vrouw van ongeveer 60 jaar wilde de straat oversteken en werd toen door een passeerenden taxi gegrepen. Een dokter kon slechts den dood constat.eeren. De auto en de bestuurder, de R„ zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht. Uit een on derzoek bleek dat de auto absoluut in orde was. Men meent dat de chauffeur geen schuld aan het ongeval heeft. Deze is dan ook na het onder zoek vrijgelaten. Het lijk van de vrouw is naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats vervoerd. Te Helmond is gistermorgen de olieventer M., uit Schijndel, bij het passeeren van den spoor weg door een sneltrein gegrepen en gedood. Men had verzuimd de sluitboomen neer te laten. Gistermorgen is onder Oegstgeest een ar tilleriebespanning, thuisbehoorend te Leiden, doordat een der paarden van een auto schrok, in de sloot langs den Oegstgeesterdijk terecht gekomen. Een der berijders geraakte onder zijn paard, doch wist na veel moeite eronder vandaan te komen en zich te redden. De munitiewagen, die op het droge bleef, zakte diep in den modder, doch men heeft er hein met vereende krachten uitgetrokken. De gappende waker. Er wordt een vervolging ingesteld tegen G. K. te Laren, die als particulier nachtwaker bij een in aanbouw zijnd complex woningen aldaar zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van hout. Brand in een blindengesticht. Gistermorgen omstreeks 10 uur is in de boven-' verdieping van het blinden instituut Bartimeus te Zeist brand uitgebroken. Nadat de brandweer van Zeist ongeveer een uur gespoten had werd de Biltsche brandweer opgebeld, die in zeer korten tijd aanwezig was. Om half één was men den brand meester, dank zij de krachtige stralen van de Biltsche autospuit. De blinde kinderen waren allen afwezig. Het in brandraken van een gasslang schijnt de oorzaak te zijn. De zomer-sneeuwbal. In verband met het exploiteeren in Den Haag van een z.g. Sneeuwbal door de Internationale Sneeuwbal- Trust, waarvan het kantoor is gevestigd Raam straat 59 te 's-Gravenhage, vestigt de commissa ris van politie der afdeeling D., aldaar er de aandacht op,dat de stamboomkaartenvan dezen Sneeuwbal de onderteekening dragen van P.A.G. Steunebrink als directeur, tegen wien door den commissaris van politie is gewaarschuwd in verband met het Delta-syndicaat, terwijl als inspecteur fungeert J. F. v.d. Boomen, tegen wien werd gewaarschuwd met betrekking tot de maatschappij Aurora. Overreden en gedood. Op den spoor weg-overweg nabij Hoogdalen is heden een paard en wagen door een uit Groningen komenden D- trein gegrepen en vermorzeld. De landbouwers Koerts en Koning uit Zwiggelte werden beiden gedood.Het paard en een der slachtofferswerden bijna een kilometer ver medegesleurd. Strafgevangenis te koop. Een strafgevangenis te Appingedam, welke niet meer gebruikt wordt, zal op 24 September e.k., bij inschrijving verkocht worden. Ernstig ongeluk op den Rijn. Men meldt ons uit Essen dat Zaterdagavond op den Rijn bij Duisburg het scheepje Nordster, toen het van een sleep was losgemaakt, door de sterke stroom tegen een ander schip is terecht gekomen en doormidden gebroken. De Neder landsche schipper W. Kuvper, zijn vrouw en drie kinderen, die in de kajuit waren, zijn ver dronken. Twee knechts, die op het dek stonden, vielen overboord, doch konden gered worden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet geheel duidelijk men zegt dat er een misverstand tus schen den kapitein en den schipper is geweest over de aanlegplaats. Afluisteren van telefoonge sprekken. Er worden sinds eenigen tijd, naar de Grondwet meldt, tusschen Roosendaal en Bergen op Zoom proeven genomen met een uitvinding van den ir. der telegrafie, den heer A. H. de Voogd, uit den Haag. Deze uitvinding bestaat hierin, dat door een bijzonder kruisingssysteem der draden, welke zich in de telefoonkabel bevinden, het afluiste ren van telefoongesprekken het overspreken van de eene ader op de andere, zooals de vak term luidt zooveel mogelijk voorkomen wordt. Wanneer dit systeem goede resultaten heeft, zal niet enkel het telefoongeheim beter gewaar borgd zijn, doch zal het'doordat het plaatsen van condensatoren vermeden kan worden aan merkelijke bezuiniging beteekenen. Alleen op het traject RoosendaalBergen op Zoom zou deze bezuiniging plm. 5000 gulden zijn. D e bliksem. Gistermiddag is bij een onweersbui te Venray de jonge landbouwer Janssen, die onder eenige boomen schuilde, door den bliksem getroffen en gedood. Bij het hevig onweder van gister te Texel werden drie koeien in een weide gedood. Ze waren verzekerd. Van de heer J. Jonk werden 4 schapen doodelijk getroffen. - Gister zijn hij den landbouwer L. van Harten te BarneVeld vijf in de weide loopende koeien en bij den landbouwer D. v. Ravenorst een koe door het hemelvuur gedood. Twee koeien cadeau! De veehouder F. te Nes aan den Amstel telde gister twee koeien meer in de weide dan zijn eigendom waren. Aan vankelijk werd gedacht, dat de dieren over een sloot gesprongen waren. Uit een onderzoek bleek echter, dat 's nachts

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2