Het geslacht der Burgans. SGHJEDMM EN OMSTREKEN. 47ste Jaargamj. Woensdag 27 Augustus 1924. No. 14033 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 lij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt, gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeente bestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. A. VAN MEURS om vergunning tot oprichting van een slachterij van rundvee en varkens en een rookerij en kokerij van vleesch- waren achter het pand Lange Achterweg 24, ka daster Sectie B. no. 1036, 2e. de CONTINENTAL PETROLEUM COMPANY TE ROTTERDAM om vergunning tot oprichting van een ondergrondsehe benzine, opslaginrichting met een inhoud van 2000 L. in het pand Boterstraat 8183, kadaster Sectie B No. 3146, met bijbehoorende aftappomp te plaatsen op het trottoir voor genoemd pand, 3e. de N.V. VEREENIGDE GLASFABRIE KEN om vergunning tot uitbreiding der beweeg kracht in hare fabrieken aan den Buitenhaven weg 146, Kadaster S%ctie L. No. 2246, met 24 electromotoren van totaal 226.75 P.K. voor het handbedrijf, de smederij en de bankwerkerij en met 7 electromotoren van totaal 145.5 P.K. voor het inachinaalbedrijf, drijvende diverse werktui gen, 4e. de IIOLLANDSCHE FABRIEK VAN VUURVASTE MATRIALEN (J. Harreman) om vergunning tot het oprichting van een fa briek van vuurvaste materialen in het pand Schie 24, kadaster Sectie A. no. 1123 (zulks ter vervanging van de voor deze fabriek vroeger ver leende vergunningen) met 1 electromotor van 5 P.K., drijvende een kruisslagmolen, kneed machines en een jacobsladder, en 5e. de N. V. TEGELFABRIEK „SCHIEDAM om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek in het pand Noordvestsingel 139/141, kadaster Sectie H. No. 701, door bijplaatsing van 3 elec tromotoren van resp. 2, 3 en 20 P.K. drijvende diverse werktuigen, door verplaatsing van de smederij en door verwijdering van een stoom machine van 10 P.K. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 10 September 1924, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden gekomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 27 Augustus 1924. Ejoiftenlandseh Nieuws. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Buitengewoon veel belang wordt gesteld in de a.s. vergadering van den Volkenbond, die-op 1 September te Genève begint. De eerste stap naar den werkelijken Euro- peeschen vrede is, zoo gevoelt men, op de jong ste conferentie van Londen gezet en van Genève verwacht men verderen voortgang in dezelfde richting. Ook de a.s. zitting van den Volkenbondsraad wordt als de belangrijkste der tot dusver ge houden bijeenkomsten beschouwd. De voornaamste deelnemers aan de confe rentie van Londen hebben er allen getuigenis van afgelegd, dat een nieuwe geest in de inter nationale betrekkingen zijn intrede heeft ge daan. Dit kan de Vergadering helpen bij het scheppen van middelen ter vermindering van het oorlogsgevaar in die mate, dat de landen zich veilig voelen om hun legers te beperken. Voor de eerste maal gaat naar de kwesties van veiligheid en ontwapening, die van het begin van den Bond op het Bondsprograin hebben gestaan, de krachtige belangstelling van eiken Europeeschen staat uit. Bijna alle geven zij van die belangstelling blijk door versterking van hun delegatie te Genève. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. De conferentie der Interparlementaire Unie heeft een motie aangenomen, die zich uitspreekt voor controle op de buitenlandsche politiek door de parlementen. Op het congres van de Interparlementaire Unie te Genève heeft de Duitsche afgevaardigde Scbucking een motie voorgesteld strékkende tot het verbieden van alle geheime verdragen, opheffing van alle geheime fondsen en de ver plichting tot inroeping van arbitrage. HET PLAN-DAWES. Ower Young (de tweede gedelegeerde in de voormalige commissie van deskundigen die het plan-Dawes ontwierp) heeft zich bereid verklaard om gedurende een aantal maanden de leiding op zich te nemen van het in gang zetten van de uitvoering van dat plan. Zijn titel zal zijn „agent der betalingen." 18 „Ik zou willen dat je in je pink voelde wat ik in mijn gansche lichaam heb. Dat is te zeggen, neen", riep hij plotseling, „neen, dat zou ik niet willen, want u is een goede jongedame. Zie eens wat de rheumatiek van mij gemaakt heeft. zuchtte hij. „Nu, nu, deze grutten zijn lang niet kwaad," hernam hij op goedkeurend beschermende toon, terwijl hij zijn lepel met onzekere hand bewoog. „U zult daar even handig in worden ais Cilea- Jane. En daar u er van houdt zieken op te passen, wees zoo goed en maak mijn drankje klaar, een goede dosis rum en niet veel water. De flesch staat op de schoorsteen. De hemel mag weten waarom miss Araminthe altijd zulke kleine fleschjes geeft. Giet maar toe, wees niet bang. En ga nu zitten. Geheel opgemonterd zette de oude Jacob zich zoo fier mogelijk in zijn stoel. Hij kruiste de handen op zijn deken en scheen tot meer lijdzaamheid geneigd. Zijn "Wantrouwende, nor- sche blik helderde op tot een eenigszins spottende uitdrukking. „U hebt niet veel te doen op het kasteel, miss gouvernante de kleine miss Jessy schijnt niet veel van u te moeten hehben. Bij deze DUITSCHLAND. OoK gister is het raadsel in het openbaar nog niet opgelost, wat de Duitsch-nationalen zullen doen bij de stemming over de uitvoeringswetten. Wel is het gebleken, dat er achter de coulissen gewerkt wordt om hen over te halen. Dit bleek daaruit, dat de Duitsche Volkspartij gisteravond verschillende voorstellen bij den Rijksdag heeft ingediend, die duidelijk ten doel hebben het den Duitsch-nationalen, althans tegenover hun kiezers wat gemakkelijker te maken om voor te stemmen. De voorstellen van de Duitsche Volkspartij, mede onderteek end door de Beiersche Volks partij, bedoelen de Rijksregeering te verzoeken om te streven naar een ontruiming van het Roergebied vóór 15 Augustus 1925 en wel zoo spoedig mogelijk. Voorts naar een hij verdrag opgestelde ontruiming van de Keulsche zóne op 10 Januari 1925. Verder een garantie, dat de met de geallieerden gesloten Rijnland-over eenkomst over de uitvoering van de militaire bezetting van het Rijnland zal worden nage komen en dat de burgerlijke rechten van de bewoners van Rijnland niet zullen worden bekort. Verder stelt de Duitsche Volkspartij voor, dat de Rijksdag zal verklaren, dat de aanvaar ding van het verdrag van Londen geen her haling is van de bekentenis van Duitschland van de schuld aan den wereldoorlog. Voorts wordt nog voorgesteld een verklaring tegen de Roerbezetting aan te nemen en ten slotte een verklaring, dat het Dawes-systeem buiten wer king treed L, wanneer de in het verdrag van Lon den bedoelde leening vart 800 millioen goudmark niet tot stand komt. Al deze besluiten en resoluties zijn totaal overbodig, daar zij niets vragen wat niet in liet pact van Londen staat of wat in de over eenkomst tusschen Herriot en de Duitsche re geering is toegezegd. Zelfs het protest in zake de schuld aan den oorlog is niet in tegenspraak met de overeenkomst van Londen, welk fot geen herhaling van de in het verdrag van Versailles aan Duitschland opgelegde verklaringen ver plicht. Het is dan ook volkomen duidelijk, dat deze voorstellen moeten dienen om den schijn te redclén, Wanneer de Duitsch-nationalen volte face maken en de veronderstelling is dan ook gewettigd, dat zij volte face zullen maken. Naar bericht wordt, heeft de Centrum-partij aan haar organisaties in het Rijk opgedragen zich voor te bereiden voor de verkiezingen. woorden knipte hij een paar maal met de oo- gen. „Zij is ook een Bear de Burgau, zoo goed als de anderen, zonder dat men het haar zou aanzien. Zij is zoo koppig als een muilezel en zoo lui als een bergrat," vervolgde hij vroolijk. „Maar ik zeg u, miss gouvernante, u is de rechte niet voor haar, u ziet er wat afgetrokken uit, zoo iets als een slaapwandelaarster. U moetuw taak wat krachtiger ter hagd nemen. Ik zie u wel gaan, als ik in het kasteel mijn dienst verricht. U is droevig gestemd, u treurt om den oud.ep man, die met u mee gekomen is en u hebt gelijk, wantsen trouw dienaar is meer waard dan al het goud en de parelen van de Koningin van Saba met al de schatten van Arabië er bij." Dit alles werd zoo beslist mogelijk gezegd, uit volle overtuiging. „Maar miss Jessy zal zich spoedig vervelen. Ik weet al dat zij gister niet minder dan veertig taartjes heeft opgegeten. Om te beginnen heeft zij zich goed gehouden. Een echte Burgau van Blackhorn, dat zeg ik u. Al haar broeders zou den zich liever laten doodslaan dan iets te leeren waarin zij geen lust hadden. Voor Josiah met zijn slaperig gezicht is het een schandaal, zoo lui als hij is. Maar zoo zijn ze op Blackhorn, op Burgau House waren zij anders." De aandacht van Monica, die met weinig be langstelling had toegeluisterd, werd getrokken door den naam welke zij hoorde noemen een De Britsclie regeering verklaart, dat zij als haar doel zal blijven beschouwen de vermin dering der militaire uitgaven tot een minimum, dat te vereenigen is met dc behoeften der natio nale veiligheid. Ten slotte wijst zij er op, dat de beweging voor de beperking der bewapening alleen door een wederzijdsche entente resultaat kan op leveren en zij is steeds bereid voorstellen van dezen aard te onderzoeken. FRANKRIJK EN DE ONTWAPENING. Herriot heeft 19 dezer aan den Volkenbond de meening zijner regeering medegedeeld met betrekking tot het ontwerp voor een verdrag van wederzijdsche hulpverleening. Herriot merkt op, dat Frankrijk instemt met dit plan. Het is Frankrijks voortdurende zorg zijn eigen veilig heid te verzekeren en te werken in de richting van een beperking der bewapeningen. De premier dringt erop aan dat dc kwestie der veiligheid en die der vermindering der bewapeningen nauw met elkander worden ver bonden, terwijl hij te verstaan geeft, dat Frank rijk niet aan een ontwapeningsconferentie zal deelnemen, alvorens een Voorloopig garantie- en veiligheidsstelsel is in het leven geroepen en na formeele erkenning van clit beginsel. Frankrijk verwerpt een scheiding van de kwestie der be wapening in het vraagstuk van een bewapening te land en ter zee en dat van een bewapening in de lucht en is van meening dat het vraagstuk in zijn geheel moet worden behandeld. Voorts wijst Herriot erop, dat Duitschland tc voren reeds effectieve garanties moet geven voor zijn,oprechte bedoeling om zijn internatio nale verplichtingen na te komen alvorens het tot een dergelijk pact van wederzijdsche hulp verleening mag worden toegelaten. Frankrijk staat formeel aan de zijde van een eventueele veroordeeling van een aanvalspo- litiek en dringt aan op het nakomen van de plichten der internationale solidariteit, en billijkt voorts de gesloten bijzondere overeenkomsten. Ten slotte doet Herriot eenige opmerkingen welke kunnen dienen tot verbetering van het ontweip-verdrag van den Volkenbond. De Fransche Kamer heeft het verdrag van Lausanne met 410 tegen 171 stemmen góed- gekeurd. De Senaat - heeft gister met 204 tegen 40 stemmen de motie van vertrouwen inzake de overeenkomsten van Londen aangenomen. ENGELAND EN DE VOLKENBOND. De regeering heeft den Volkenbond in kennis gesteld van haar standpunt in zake de inkrimping der bewapeningsuitgaven, zulks overeenkomstig de resolutie, door de vierde Volkenbondsvei- gadering aangenomen. De Britsclie regeering vestigt de aandacht op liet succes, dat door Engeland in de laatste jaren is bereikt met zijn politiek in zake vermindering der militaire uit gaven en deelt mede, dat een verdere vermin dering voor het loopende jaar wordt overwogen. naam dien zij op een brief had gelezen, die haar toebehoorde en die sir Bear had bewaard. „Burgau-House," herhaalde zij. „Kunt gij Burgau House „En u, miss „Ik had er heen moeten gaan," antwoordde zij, toen wij hier opgehouden werden." „En ik, mss gouvernante ik ben er geboren," was het vaardige antwoord, gegeven op een toon van meerderheid, die voor altijd in den geest van Monica de pretentie moest vernietigen van met hem zich te willen vergelijken in be trekking tot Burgau-House. „O hemel ja, ik ben er geboren en dat is alles. Het is waar hernam hij met een neiging tot ootmoed, „dat ik slechts tot mijn vijftigste jaar de dienaar van lord Archibald en vanvan mijn jongen lord Jean geweest ben." Zijn stem was doffer geworden. „Ik heb Burgau-House verlaten wegens on- eenigheid met lord Archibald. Ik zei toen zoo "woedend was ik, begrijpt u ik zei, dat ik mij op Burgau-House zou wreken, maar ik heb er geen oogenblik aan gedacht en het bewijs is dat ik ,naar Blackhorn gekomen ben. Ik dacht dat al was de eene Burgau niet zoo goed als de andere, hij toch altijd beter was dan wie ook en daar mijn jonge lord Jean met zijn gouverneur reisde, had ik bij lord Archibald niets te betreu ren. Toen heb ik voorstel van sir Bear aangeno men geve God, dat ik nog lang mag werken tot de eer en het welzij der familie. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. In een nota van het directorium betreffende Marokko wordt gezegd De Spaansche troepen, wier verliezen onmiddellijk uit de reserve zijn aangevuld kunnen de krijgsverrichtingen voort zetten totdat de rebellen hun verzet staken. Sjesjoean is overvloedig van leeftocht voorzien. De opperbevelhebber van de Spaansche troepen ;n Marokko heeft aan mannen en materieel meer versteiking gekregen dan hij gevraagd had. De stemming der manschappen ;s uitstekend en de chefs geven liet voorbeeld van moed. De strijders uit het Rif hebben zich gedeeltelijk in het dal van de Lan teruggetrokken en een sterk verschanste linie in den steek gelaten, waar de Spanjaarden vele gesneuvelden en een groote hoeveelheid wapens vonden. Aan de kust woedt een hevige storm, die krijgsverrichtingen belemmert. Het nieuwsbureau Fabra kan mededeelen, dat het bericht van de „Matin" inzake een plan der Spaansche regeering om het Rifgebied te ontruimen, geheel uit de lucht is gegrepen. CHINA. Men gelooft, dat er een burgeroorlog op het uitbreken staat tusschen de provinciën Tsekiang en Kiangsoe, wegens het feit, dat de Toetsjoen van Tsjekiang het gezag over het Chineesche arsenaal buiten Sjanghai en de Woerungforten bij Sjanghai opeischt, terwijl de Toetsjoen van Kiangsoe beweert, dat deze plaatsen onder zijn gezag behooren te blijven. Het gevaar van den toestand ligt hierin, dat Sjanghai dichtbij het mogelijk operatietooneel is gelegen. ALLERLEI. Uit Londen Er schijnt op het moment weinig uitzicht te zijn op een spoedig einde van de staking van fruit- en groentendragers op Covent Garden. Het conflict duurt nu reeds 14 dagen en de werkgevers blijven zich onverzettelijk toonen. Op het moment laat de toestand zich zeer ernstig aanzien voor den Nederlandschenexport van fruit en groenten naar Engeland, die sedert gisteren stilstaat. Naar de „Frankfurter Zeitung" meldt, zal liet Italiaansche ministerie voor economische aangelegenheden binnenkort een hooger amb tenaar naar Berlijn zenden voor onderhande lingen over een handelsverdrag. Uit Berlijn Uit alle deelen van de bezette gebieden ontvangt de rijksregeering nog steeds talrijke missives waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat de Rijksdag de Dawes-wetten zal aannemen. Blnnenisoi Nederland en Belgie. Bericht werd, dat hedenmiddag minister Hijmans den Nederlandsehen gezant te Brussel zou ontvangen. Jacob sprak deze woorden met eert uitdruk king van bijna fanatieke vercering. „Dan hebt ge Jean de Burgau zeker goed ge kend," hernam Monica. „Óf ik hem gekend heb Meer dan zijn vader en evengoed als zijn brave moeder, die overleden is. Of ik Jean de Burgau gekend heb," herhaalde hij op spot.lenden toon. „Ik zou henr niet gekend hebben, ik die hem in mijn armen heb terugge bracht na de begrafenis van zijn grootvader, met wien hij voor de eerste maal van het paaid gevallen is, waar hij hij zoo'n buil opliep, ik die de slaapmuts in het vuur heb geworpen, wel ke zijn Fransche gouvernante hem opzt tien wou, toen hij twee jaar was, ik die zijn duim heimelijk heb verbonden toen hij dien ei nstig had be zeerd en niet wilde dat iemand het zou weten Ik was er bij,'toen hij de prachtige mof van zijn mama aan een arme vrouw gaf, die er een hoed van maakte. Heel Burgau-House heeft zich toen haast doodgelachen. Hij had nog een jurk aan toen hij reeds het voorkomen had van een klei nen prins. Ik heb hem eens uit een grooten po pulier gehaald, toen hij daarin geklommen was en niet naar beneden wilde komen voor lord Archibald hem zijn excusses gemaakt had. Ik heb hem dat excuus boven gebracht, want de lord kon het hem toch niet van beneden af toe schreeuwen. Ik heb het bijgewoond toen hij met geweerschoten de stroopers tegen de bosch wachters van lord Archibald verdedigde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1