Men bevestigt, dat cr op gerekend kan worden, 1 dat Paul Hijmans te Genéve met minister Van Karnebeek eenige Belgisch -NederIandsche kwes- j ties zal bespreken. j Permanent Hof van Internationale Justitie. A. s. Zaterdag, des ochtends 10 uur, komt het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag in openbare zitting bijeen. Dan zal voorlezing worden gedaan van het arrest van het Hof inzake de Mavrommatie-concessies. A. C. Volker t Te Scheveningen is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer A. C. Volker Azn., sinds 1919 lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, behoorende tot den Vrijheidsbond. Mevrouw M. A. CohenTervaert is volgens de lijst opvolgster van wijlen den heer A. C. Volker als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Koninklijke familie. De Koninklijke Familie vertrekt half Sep tember van Het Loo naar Den Ruigenhoek, waar Zij tot begin October zal vertoeven. Het Roode Kruis. Wat is het en wat wil het Het is vreemd en bedroevend, maar het is waar, dat duizenden nog het Roode Kruis verkeerd beoordeelen of het maar ten halve kennen. Om in dit euvel te voorzien, heeft het Hoofdbestuur een commissie benoemd, die tot taak heeft, het Nederlandsche volk volkomen in te lichten en nieuwe leden voor de heilrijke instelling te werven. De Commissie is aan den arbeid getogen en haar eerste inlichtingsblaadje ligt voor ons. Dat wil het groote misverstand wegruimen, als zou het Roode Kruis eigenlijk een oorlogs instelling zijn en als zou steunen van het Roode Kruis eigenlijk steunen van den oorlog zijn. Deze gedachte is werkelijk héél absurd. Veel meer dan nevenverschijnsel van den oorlog is het Roode Kruis kiemdrager van den komenden Volkerenvrede, maar zoo lang de volkeren het beschavingspeil nog niet hebben bereikt, om door Recht en Rede geschillen te beslechten, doch het ruw geweld door de Menschheid nog zal worden gebruikt om elkander te overtuigen(?) of te overweldigen, tot zoolang zal het Roode Kruis de humane taak blijven volvoeren om de smarten die men daardoor elkaar aandoet te lenigen en te verzachten. Dan wijst het blaad je met rechtmatige fierheid op het smart en ellende lenigend werk in en na den wereldoorlog door het Roode Kruis gedaan. Eindelijk komt een werklijst van het Roode Kruis in vredestijd aan de beurt. Bij watersnood, spoorwegongelukken en veenbranden bij het in dienst stellen van nood-ziekenhuizen bij het stichten van zieken huizen en parkherstellingsoorden het zieken- vervoer aan de stations bij het opleiden van Roode Kruisverpleegsters en helpsters het in stand houden der transport-colonnes bij de typhus-epidemieën, bij de malariabestrijding bij zijn werken voor de volkshygiëne de Rei zende Hygiëne Tentoonstelling en de voor bereiding om in ons land te komen tot een doeltreffende Voor- en Nazorg voor t.b.c.-pa- tiënten, is het Roode Kruis zijn eigen geschiede nis en verheven doel trouw gebleven. Werden niet Rusland, Frankrijk, Oostenrijk, Duitschland en Japan geholpen in de tijden van nood, ontstaan door de na-oorlogsche slechte economische toestanden en door natuur rampen Van ganscher harte steunen wij den slot- wensch van het blaadje, dat ieder zoo spoedig mogelijk door zijn lidmaatschap het werk van nobele menschenliefde steunen zal. Voor 1 zegge één gulden, is men al lid. Mr. H. C. Dresselhuys, de secretaris-generaal, worde met een stroom van opgaven verblijd Postzegels ten bate van het Roode Kruis. De dienst der posterijen zal op aardige wijze medewerking verleenen aan de inzameling van gelden ten behoeve van de vereeniging ,,Het Nederlandsche Roode Kruis.!' Vergunning is nl. verleend aan het Roode Kruis om gebruik te maken van briefkaarten, waarop de afzenders, behalve het verschuldigde port, een of meer Nederlandsche frankeerzegelo kunnen hechten, waarvan de waarde bestemd is om aan het Roode Kruis ten goede te komen. Het staatsbedrijf der P. T. T. keeit dan (later) aan het Roode Kruis een bedrag uit, gelijk aan de totale waarde der frankeerzegels, gehecht op vorenbedoelde briefkaarten, na aftrek van het verschuldigde port. Een en ander geldt tot ultimo 1925. Als vergoeding voor de administratiekosten zal de vereeniging „Het Roode Kruis" 15 van hetgeen zij op deze wijze ontvangt aan de posterijen hebben te betalen. Gouverneur Brantjes te New-York. De gouverneur van Curacao, de heer N. J. L. Brantjes bracht op zijn reis naar Holland een bezoek aan New-York, waar hij hartelijk werd verwelkomd door de Hollandsche Kolonie. De Ned. K. v. K. bood den heer Brantjes een lunch aan in de Whitehall-Club, op het zelfde punt waar ongeveer drie eeuwen geleden Peter Stuyvesant landde op Manhattan-eiland. Ds heer Brantjes liet ziel» zeer optimistisch Uït over de economische vooruitzichten van Curacao, speciaal ten opzichte van de uit breiding van de „Koninklijke." Petroleum-boringen. Nadat de boring te Corle bij Winterswijk op iast van den Rijksopsporingsdienst van Delf stoffen cell ontijdig einde gehad heeft, Wordt J thans, naar do „Tel." verneemt, door Mijnbouw- i kundige Werken een nieuwe proefboring ver- richt, nl. tusschen Lichtenvoorde en Groenlc Binnen enkele dagen zal bovendien begonnen worden met 'n tweede boring, door dezelfde maatschappij uit te voeren. Deze boringen geschieden in een terrein waar voor door genoemde maatschappij concessie, tot exploitatie is aangevraagd. In aansluiting op bovenstaand bericht inzake de nieuwe boringen van de Ned. Maatij. tot het Verrichten van Mijnbouwkundige Werken in het gebied tusschen Lichtenvoorde en Groenlo, vernemen we nader, dat deze boringen niet uitsluitend het vinden van petroleum beoogeu. De nieuwe boringen gelden vooral ook steen kool en daarnaast zout. Er liggen in het gebied van Corle, Lichtenvoorde en Groenlo zeer be langrijke steenkolcnbeddingen, gelijk het onder zoek van den Rijks Geologischen Dienst heeft uitgewezen, terwijl tevens bekend is, dat het maken van schachten in dat gebied gemakkelij ker gaat dan elders het geval pleegt te zijn. Uit het bovenstaande, dat we van de meest bevoegde zijde vernamen, blijkt afdoende, dat het aanboren van de aardolie te Corle van de grootste beteekenis is geweest en dat er alle kans op bestaat, dat ten volle bewaarheid zal worden de uitlating van dr. Tesch destijds jegens een onzer medewerkers „We staan hier voor een van Staatswege gedane vondst van hooge waarde, welke zeer verstrekkende gevolgen kan hebben." Dank zij het feit, dat de Staat de vinder is van de olie zal hij den concessionaris o.m. de verplichting tot het voeren eener redelijke exploitatie kunnen op leggen. Spoorwegen. In een gisteravond gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers uit de hoofdbesturen van den Bond van ambtenaren, in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen en den Neutralen Bond van Spoorpersoneel is, nadat aan de bezwaren van de B. A. N. S. was tegemoet ge komen, overeenstemming bereikt inzake de totstandkoming van den personeelraad voor spoorpersoneel. Een nieuw ontwerp zal in de hoofdbesturen der beide organisaties worden behandeld, waarna een gecombineerde hoold- bestuursvergadering het ontwerp zal vast stellen en het aan de directie van de Nederland sche Spoorwegen zal worden gezonden. Naar wij thans vernemen, heeft het hoofd bestuur von den R. K. bond van spoor- en tram wegpersoneel St. Raphaël nog geen beslissing genomen of het met de Nederlandsche Vei- eeniging zal samenwerken in zake het zenden van een ontwerp-personeelraad aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, dan wel of het hoofdbestuur zelfstandig zijn standpunt aan de directie zal kenbaar maken. In een bin nenkort te houden vergadering zal het hoofd bestuur een definitieve beslissing nemen. He postcheque- en girodienst. De uitslagen van de proefnemingen zijn, naar de „Tel." vernam, zoodanig, dat men grond kan verwacht worden, dat, indien zich geen stag- neerende omstandigheden voordoen, spoedig tot heropening kan worden overgegaan. Men zal, gelijk bekend, eerst beginnen met 10.000 reke ningen, die men zoo vlug als kan zal trachten op te voeren, totdat alle rekeninghouders weder aan den dienst kunnen deelnemen. De werkwijze is zoodanig, dat de dagelijksche afrekeningen voor de rekeninghouders als regel tusschen zes en zeven 's avonds voor postverzending gereed zijn. De proeven, welke ook in deze richting genomen zijn, zijn goed gelukt. Men is reeds zoover, dat men circa 26.000 orders per dag kan uitvoeren, welk getal men eerlang tot 40.000 zal opvoeren. Een nieuwe maatregel zal zijn de invoering van een waarborgsom van 5 op iedere rekening. Dit ter voorkoming, dat rekeningen jaren blijven loopen soms met minima bedragen van enkele centen, waarvan de saldi steeds weer moeten worden opgesteld, wat noodelooze moeite ver oorzaakt. Deze maatregel is genomen ter be spoediging tot het verkrijgen van het dagelijkse!» totaal 9aldo van alle afrekeningen. Men beperkt zich thans tot de telmachines evenals in België. De overige machines, die een waarde van 8 tön vertegenwoordigen en niet van millioenen, zooals wel gezegd wordt, wor den aan rijksinstellingen en particulieren over gedaan. Voor controle en statistieke doeleinden zijn deze machines zeer geschikt. R. K. Vrouwenbonden. Mej. A. Meijer heeft zich, in verband met de drukke werkzaamheden, verbonden aan het lidmaatschap van de Tweede Kamer, genood zaakt gezien ontslag te nemen als secretaresse der Internationale Unie van R.K. Vrouwenbon den. In haar plaats is gekozen mej. M. Romme 's Gravenhage. v.J^OSSEAA' GemeentelijKe ImKomstenbelasting (voorzitter en leden) en in. die bedoeld bij art. 120^der Bouwverordening (voorzitter en leden). |j;2.kTrekken(j:der afdeelingen voor het onder zoen der gemeente-begrooting, dienst 1925. jjj|3. Voorstel van B. en W. tot eontinueering van de ondersteuningen aan de weduwen van voor de^inwerningtreding van de Pensioenwet 1913 overleden ambtenaren. 4. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen in verband met het raadsbesluit van 4 Juli 1924, betreffende het verbod van ver- Koop van melk en melkproducten op of aan den openbaren weg op Zondagen. 5. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging van de Verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand gevaar en ter regeling van het blusschen van brand. De Adoro Te-film. Het is thans definitief vastgesteld, dat de Adoro Te-film op 11, 12 en 13 September a.s. in het gebouw van den R. K. Volksbond vertoond zal worden. Allen die deze prachtfilm willen gaan zien, doen dus goed, geduld te beoefenen tot genoemde data, want met een algemeene belangstelling kan men nu het beste zijn dank toonen aan het be stuur van den R. K. kring, voor zijn groote activiteit. Het jubileum van v. Vleuten. Men laat ons weten dat onder de vele blijken van belangstelling, die de heer van Vleuten mocht ontvangen bij zijn zilveren jubileum als musicus, ook een bijzonder aardig en hartelijk gedicht was, van den hier weibekenden oud hoofdagent, den heer J. G. Meijer. De Jaarbeurs te Keulen. Zij die Mr. J. C. L. Zuyderhoff, vertegenwoor diger der internationale jaarbeurzen te Keulen uitdrukkelijk persoonlijk wenschen te spreken, hebben daartoe gelegenheid alleen op Donder dag (morgen) en wel Amsterdam, in het filiaal zijner vertegenwoor diging, Keizersgracht 351, van 911 uur. 's-Gravenhage, op zijn Cent.raaladres der ver tegenwoordiging Korte Voorhout 13, van 13 uur. Rotterdam, in het filiaal zijner vertegenwoor diging, Vischsteeg 2, (tegenover de Beurs) van 46 uur. Oranjevereeniging. Hel Gemeentebestuur van Schiedam heeft voor den 3 K.M. zwemwedstrijd op 1 September a.s een verguld zilveren en een zilveren medaille beschikbaar gesteld. De 3 K.M. wedstrijd. Om misverstand te voorkomen, willen wij nog even er op wijzen, dat aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen zwemmers die geen lid zijn van S.Z.C. Deze behoeven geen f 2 te betalen voor een startkaart. Zij dingen echter niet mede naar de prijzen die voor de andere zwemmers zijn uitgeloofd, voor hen zijn echter gelijkwaardige prijzen be schikbaar gesteld, die worden toegewezen naar gelang zij aankomen. Alleen dragen de medailles niet den naam der vereeniging. Sluiting postkantoor. In aansluiting op ons bericht van gister kan nog gemeld worden, dat a.s. Maandag het post kantoor tot 2 uur n.m. is geopend, behalve voor het halen van poststukken door busrechthouders. De uitbetaling der ouderdomsrente zal ge schieden inplaats van Maandag 23 uur n.m. op Dinsdag 910 uur v.m. en inplaats van Maan- dag 34 uur n.m. op Dinsdag 1011 uur v.m. aan loket 3. Muziekschool. De nieuwe cursus van de afd. Schiedam der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst begint 2 Sept. a.s. Men zie achterstaande annonce Te 's-Gravenhage slaagde gis ter voor het hoofdakte-examen, de heer A. Huks- horn, van hier. zich den laatsten tijd verscheidene malen aan dit misdrijf schuldig maakte. Gemengd Nieuws. De roofmoord te Gulemborg. De geruchtmakende roofmoordzaak in Cu- lemborg, waar twee oude menschen, Toon en Gerritje van Wiggen, omstreeks Kerstmis van het vorig jaar werden vermoord, is thans in een nieuw stadium getreden, dat men de derde fase zou kunnen roemen. De eerste fase volgde vlak op den moord, toen eenige ongunstig bekend staande menschen werden gearresteerd, verdacht het misdrijf te hebben gepleegd. Na korter of langer tijd in hechtenis te hebben gezeten, zijn zij vrijgelaten, omdat er niets tegen hen viel te bewijzen. De tweede fase eindigde al zeer tragisch. Men kent de geschiedenis nog wel. In Culem- borg woonde een gewezen rechercheur, Have- man, die wegens wangedrag ontslagen was uit het korps. De publieke opinie wees hem als de dader aan en eerst nadat er relletjes waren ge weest, waarbij het publiek hem naar de justitie wilde brengen, werd de man gearresteerd. Hij pleegde een dag daarna zelfmoord en daardoor werd de meening gesterkt, dat Haveman bij het afschuwelijk misdrijf betrokken was. En thans komt de derde fase, die zeker zoo opzienbarend is als de vorige. In het Gelder- sche weekblad De Arbeid zijn nl. eenige arti kelen verschenen, waarin de schrijver dingen vertelt, die in Culemborg druk worden bespro ken en die, zoo zij waar zouden zijn, voor den Commissaris van politie hoogst onaangenaam zouden zijn. Het blad stelt de vraag, of de commissaris een werktuig was in handen van Haveman, of dat zij samen onder één hoedje speelden. „Heeft hij den moordenaar niet in de gele genheid gesteld om die misdaad te begaan en toen het verschrikkelijke feit eenmaal was ge beurd, heeft hij toen Haverman niet door dik en dun verdedigd De justitie moet nu maar eens onderzoeken, waarom de heer Blolf den moed miste Haveman te laten arresteeren." Het Geldersche weekblad beschuldigt den heer Blok dat hij opzettelijk het onderzoek in deze moordzaak heeft belemmerd en met op zet het dwaalspoor heeft gevolgd, dat de moorde naar hem heeft gewezen. De verslaggever van het Volk vertelt nog, dat de lichamen der beide vermoorde menschen zijn gevonden door vrouw Vugt en G. Jagers. De oude vrouw Gerritje van Wiggen leefde toen nog en heeft tegen Jagers gesproken. Deze beide menschen zijn de eenigen, die vrouw van Wiggen nog levend hebben gezien. En deze menschen zijn niet verhoord De verslaggever is bij den Burgemeester ge weest, die hem meedeelde, dat hij, nadat hij het laatste artikel had gelezen, den heer de Beus, van wien hij vermoedde dat de artikelen afkomstig waren, verzocht had bij hem te ko men. De burgemeester vroeg hem toen of hij de verantwoording er voor aanvaardde en of hij van oordeel was, dat de artikelen ter kennis zouden komen van den officier van Justitie te Tiel en den procureur generaal te Arnhem. Op beide vragen antwoordde de Beus bevesti gend. Van het dak gevallen. Toen gister een familie uit Utrecht, die in Noordwijk aan Zee een tijdlang in pension was geweest, op punt stond te vertrekken, werd het 16-jarig zoontje vermist. Na lang zoeken vond men het ventje achter het huis waar hij kermend lag en niet overeind kon komen. Het bleek dat hij op het dak was geklommen en naar beneden was gevallen. Het vertrek werd eenigen tijd uitgesteld tot dat de dokter vrijheid gaf het knaapje te ver voeren. Per auto naar het station Leiden vervoerd geraakte hij bewusteloos. Aan het station kwam hij weer bij en werd meegenomen naar Utrecht. In de tong gestoken. De voerman V. te Rotterdam had, zoo lezen wij in „de Rot terdammer" (A. R.) een zware vracht te ver plaatsen waarbij zijn paard stapvoets moest loopen. V. wilde nu zijn boterhammen veror beren. Hij had een paar happen genomen, toen de man plotseling een brandenden pijn in den mond voelde. Verschrikt spuwde hij zijn brood uit en bemerkte tot zijn niet geringe verbazing, dat met het brood een doorgebeten wesp zijn mond uitkwam. Het beest had nog kans ge zien, om even voor zijn overlijden een flinke prik in V.'s tong te geven. De geheele mond is door den steek opgezwollen, zoodat de onfortuinlijke voerman zich onder behandeling van een dok ter moest stellen. Wat liefde vermag. De vorige week schreven wij reeds over den treurigen toestand, waarin verschillende Rotterdamsche straten ten gevolge van den geweldigen regenval verkeeren. Zondag had men weer dezelfde ellende. Heele straten waren ondergeloopen en enkele geïsoleerd Zoo was er een hofje, dat door het water van de bewoonde wereld afgesloten was. En de menschen moesten in hun huisjes maar den Zondag doorbrengen. Dat dit voor vele jonge- dochters minder aangenaam was, laat zich be grijpen. Buiten op het droge wachtten enkele jonge lingen tevergeefs op hun geliefden. Het water maakte onverbiddellijk scheiding. Een moedige jongeman, in Zondagsgewaad, trok echter zijn schoenen en sokken uit, stroopte zijn broek op en doorwaadde het water en bereikte zoo zijn geliefde, die hij in zijn armen nam en door de wateren naar het droge bracht. En meerderen volgden, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Schiedam komt op Dinsdag 2 September a.s. des nam. te 2 uur, in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.m. 1. Benoeming van de leden der vaste raads- commissiën, t.w. voor a. de Technische Be drijven, b. de Gemeentewerken, c. den Gemeente lijken woningdienst, d. het Grondbedrijf, e. de Gemeente-Reiniging, f. de Financieole Commissie g. onderwijszaken, h. den Havendienst, i. Al gemeene Personeelsaangelegenheden, j. de Straf verordeningen, k. het onderzoeken der reke ningen (voorzitter en leden), 1. het onderzoelfen der bezwaarschriften tegen aanslagen in de De levering van Belgische a n- thraciet voor de verwarming der gemeente gebouwen is opgedragen aan den heer C. v. Pelt, brandstoffenhandelaar, Boterstraat alhier. Bij de Nederlandsche Spoor- wegen is o.m. benoemd tot stationsambtenaar alhier, de assistent van den stationsdienst, de hoer D. B. Lefjding. UIT ROTTERDAM. De haarvlechtenknippcr. Op de markt aan den Pompenburgsingel is gistermiddag de 25-jarige broodbezorger V., die een meisje de haarvlechten afknipte, gegre pen en aan de politic overgeleverd. Vermoedelijk is dit hetzelfde individu dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2