Het geslacht der Borgans. DAGBLAD MOOR SCHSEDAM OMSTREKEN* FEU ILLSTON. 47ste Jaargang. Vrijdag 29 Augustus 1924. No. 14035 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem. Verz.bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 28 Augustus 1924 het verzoek van J. VALKENBURG om vergunning tot uitbreiding van de slachtplaats van varkens in het pand Verbrande Erven 12, kadaster Sectie A. nos. 820/821, met een slachtplaats van run deren, VERDAAGD, aangezien het de betref fend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 29 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat op 28 Augustus 1924 vergunning is verleend aan de N.V. VAN INGELSE CO tot uitbreiding van hare ma chinefabriek en stoomketelmakerij in het pand Nieuwe Haven no. 139, kadaster Sectie M. No. 1761, met 2 electromotoren van resp. 3, 5 en5 P.K., drijvende een klinkmachine, twee frais- banken, een zaagbank en een veerhamer. Schiedam, 29 Augustus 1924. Bultenlandsch Nieuws, DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gister de Dawes-wetten onder eindelooze debatten in derde lezing be handeld. De minister van buitenlandsche zaken, Strese man, heeft nog een laatste beroep op het gezond verstand, ten gunste van aanvaarding, gedaan. Tenslotte werden de debatten verdaagd en de definitieve stemming op heden bepaald. Het verdagen van de Rijksdagdebatten moet volgens een telegram uit Berlijn beschouwd worden als een gunstig symptoom voor de aanneming van de uitvoeringswetten. De ver daging geschiedde op verzoek van de Duitsche Volkspartij, die vandaag opnieuw, ook bij monde van Stresemann, met de Duitsch-natio- nalen heeft onderhandeld. EEN REDE VAN MACDONALD. Ramsay Mac Donald heeft gisteren in een in Schotland gehouden rede stilgestaan bij het vraagstuk van wapenings-beperking. Sprekende over de vlootschouw bij Spithead, zeide hij, dat het volkomen waar is, dat toen die linie van oorlogsschepen voorbij gevaren was, zij die reeds vroeger een dergelijk schouwspel hadden bijgewoond, vonden, dat die linie kort was. Niettemin was die verkorting een groote daad. •Engeland heeft de overeenkomst van Wash ington geteekend en het zal en moet steeds die overeenkomst nakomen en zijn handteekening gestand doen. Ik ga, ging hij voort, over een paar dagen naar Genève. Ik weet niet wat daar gebeuren zal. Maar dit kan ik zeggen Wat er ook gebeurt, als wij voortgaan met dit ontwapeningsproces, kunnen wij het niet alleen doen. Het moet wederkeerig zijn. Het moet geschieden met onderling overleg. Andere landen moeten naast ohs staan. Onlangs hebben wij te Londen het begin van een begin gemaakt voor een betere wereld. Zoo lang ik de positie blijf bekleeden, die ik nu bekleed, zullen al mijn krachten erop 20 Jessy had zich reeds half onderworpen, het zij dat de lekkernijen haar troostend vermogen hadden verloren, hetzij dat haar vrouwelijk weerstandsvermogen niet die hoogte bereikte als bij haar broeders, zij kwam uit haar afzonde ring te voorschijn en verscheen aan den familie- disch met een lang gezicht, bleeke wangen en roode oogen. Zij vroeg haar vader verlof om 'n bezoek aan haar vriendinnen in de dominees woning te brengen. ,,Ja, op voorwaarde dat miss Monica u ver gezelt," antwoordde sir Bear, op wie de ge nezing zijner dochter weinig indruk maakte. Jessy onderwierp zich en voor de eerste maal sedert haar komst op Black-horn zag Monica zich het hek openen, waardoor zij met haar vader binnengekomen was. Ridge, het naaste dorp, lag nog op vrij grooten afstand, waarom de beide jongedames gebruik maakten van een laag rijtuigje getrok ken door een ruigharig paard dat slechts ten halve afgericht was en wat op een grijpvogel uit de wapenkunde geleek. Jessy stond er echter op, dit excentrieke dier te besturen. Blakchorn had geen anderen uitgang dan op de heide, waarop men eerst geruimen tijd gericht zijn om dat begin te doen slagen door verdere pogingen en verdere stappen. POLEN. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, heeft zich krachtig ten gunste van de weder- zijdsche waarborgverdragen uitgelaten. De mi nister verklaarde er vast van overtuigd te zijn, dat er een tijd komen zal, dat het heele Euro- peesche continent een eendrachtig geheel zal vormen, doch zoolang zulks niet verwezenlijkt is, mag men over geen ontwapening denken. De zedelijke ontwapening dient in elk geval aan de militaire ontwapening vooraf te gaan. DE UITVOERING VAN HET PLAN-DAWES. Generaal Dawes en zijn broeder Rufus hebben zich op de Aquitania ingescheept naar Europa. Zij zullen te Parijs een onderhoud hebben met Owen Young, met betrekking tot de uitvoering van het plan-Dawes. HET LONDENSCIIE VERDRAG. Reuter verneemt, dat volgens de getroffen schikkingen het Verdrag van Londen Zaterdag middag op het Foreign Office zal worden ge teekend. Sir Eric Drowe, de onderstaatssecrea- taris van Buitenlandsche Zaken zal namens de Britsche regeering teekenen, terwijl de gealli eerden en Duitschlancl door hun respectieve ge zanten vertegenwoordigd zullen worden. DE VER. STATEN EN DE ONTWAPENING. Een Amerikaansche groep met de generaals Tasker en Howard Bliss aan het hoofd, heeft aan het secretariaat van den Volkenbond een ontwerp-verdrag van veiligheid en ontwapening toegezonden. De eerste zes artikelen ervan luiden als volgt 1. De contracteerende partijen verklaren plechtig, dat een aanvalsoorlog een internatio nale misdaad beteekent. Zij verbinden zichzelf dezen misdaad niet te plegen. 2. Staten die anders dan voor hun verdedi ging oorlog voeren, plegen den internationalen misdaad, in het voorafgaand artikel genoemd. 3. Het permanente Hof van Internationale Justitie zal bevoegd zijn op ingebrachte klach ten een oordeel te vellen of bovengenoemde misdaad al of niet is begaan. 4. De contracteerende partijen verklaren plechtig een agressieve daad, zelfs als deze niet tot een oorlog leidt, alsmede de voorbe reidingen tot zulk een daad, na de ondertee- kening van dit verdrag, als een door het volken recht verboden daad te zullen beschouwen. 5. Bij afwezigheid van een staat van oorlog zullen maatregelen van geweld te land, ter zee of in de lucht, door een staat tegen een anderen, welke niet voor verdediging of bescherming van menschenlevens moeten dienen, als agres sieve daden worden beschouwd. Iedere ondei'- teelcenaar van dit verdrag, die dergelijke daden door een anderen onderteekenaar ondergaat kan deze zaak onderwerpen aan het oordeel van het Internationaal Hof. Een onderteekenaar die in een dergelijk geval weigert de uitspraak van het Hof te erkennen, zal worden beschouwd als een aanvaller binnen de termen van het verdrag. 6. Het Hof zal ook de bevoegdheid hebben, op een klacht van een onderteekenaar uit te maken, of in een gegeven geval het volkenrecht moest hotsen voor men iets dat op een weg geleek, bereikte. Jessy bestuurde haar span met bijzondere handigheid. Bij een stijging van den bodem vertraagde het paard, Martin, zijn onregelmati- gen draf. Monica bemerkte een ouden bedelaar, die aan den kant van den weg zat, tegen den stam van een boom geleund. De jongedame zocht een aalmoes en de man kwam naast het rijtuigje, dat stapvoets reed. Hij keek Monica aan en een straal van vreug de en hoop verscheen op zijn vermagerd, bleek gelaat. Monica zag, dat hij volstrekt niet zoo oud was als zij gedacht had, maar zijn verwarde haren zijn versleten kleederen, die slap om zijn magere ledematen neerhingen, droegen er toe bij hem den schijn van hoogen ouderdom te geven. Hij sprak tot Monica ,,U hebt Benny ontmoet en hij wacht thuis op mij. Ja, de kleine Benny." Toen Monica hem verwonderd aankeek, ging hij voort „O, u hebt mooi praten Benny verwacht mij thuis en ik ga hem zoeken." Jessy liet de teugels schieten en het paard hernam zijn draf. Monica keerde zich om ten einde den arme na te kijken, die met groote passen zich verwijderde als had hij een bepaald doel. ,,Dat is Ben, hij is kindscb," zei Jessy die met het uiteinde der zweep den bedelaar op zijn ingevallen schouders getikt had. Hij vraagt volgens de bepalingen van art. 4 werd geschon den. ALLERLEI. Generaal Sir Charles Firgusson zal admiraal Jellicoe opvolgen als gouverneur-generaal van Nieuw-Zeeland. De regeering der Ver. Staten heeft in ver band met de verontrustende berichten uit Chi na, volgens welke er een nieuwe burgeroorlog dreigt, besloten, de beschikbare oorlogsschepen in de Chineesche wateren te concentreeren. Volgens een bericht uit Berlijn bedroeg de opbrengst der Rijksinkomstenbelasting gedu rende de eerste vier maanden van het fiscale jaar ongeveer 658.000.000 goudmark of 50 meer dan geraamd werd. De Engelsche, Duitsche, Fransche en Belgische ministens van arbeid zullen, naar verluidt, op 8 September a.s. te Genève bijeen komen, om de basis te leggen van een overeen komst voor de toepassing van de conventie van Washington betreffende den achturen arbeids dag^ Binnenland. De Volkenbomlsvergadering. De Nederlandsche delegatie naar de Volken- bondsvergadering te Genève vertrekt morgen ochtend 8 u. 5 min. van Den Haag. Koninklijk bezoek aan Tilburg. Naar de „Nieuwe Tilb. Ct." meldt, heeft het. gemeentebestuur van Tilburg gisteren bericht ontvangen, dat de Koningin op Vrijdag 26 Sep tember vermoedelijk in den middag Tilburg zal bezoeken om het standbeeld van Koning Willem II te onthullen Morgen zal jhr. Van Geen, particulier secre taris van de Koningin, een conferentie hebben met het gemeentebestuur van Tilburg ter nadere regeling van de feesten. De Centrale uit het A.N.V. Naar wij vernemen, heeft het Algemeen Bestuur van de Centrale van Rijkspersoneel (welke ruim 30 organisaties van rijkspersoneel onrvat) goedgekeurd het besluit van 't dagelijksch bestuur om zich af te scheiden van het A.N.V. en dus ook van 't G.N.O.P. Belgische waterwerken. De heer Gevaert, directeur van Bruggen en Wegen, te Brussel, heeft aan La Dernière Ideure eenige inlichtingen gegeven over de huidige werkzaamheden van zijn departement. Bij gebrek aan credieten zullen in afzien- baren tijd, zoo zeide hij geen groote waterwerken worden uitgevoerd. Van de ontworpen kanalen in de Kempen, dat van Antwerpen naar de Rijn zal vooralsnog weinig komen. Thans wordt de vaart van Charleroi tusschen Brussel en Clabceq bevaarbaar gemaakt voor schepen van 600 ton. Dit werk zal ongeveer 253 millioen kosten. Om het steenkoolvervoer van het nieuwe bekken te verbeteren, wordt het gedeelte Ant- werpen-Beeringen van het kanaal Antwerpen- Luik verbreed. Van het eerste ontwerp voor het kanaal van Antwerpen naar de Rijn over Roermond naar Ruhfort is bepaald afgezien, wegens de hooge kosten. Veeleer zal de Schelde aan de Rijn verbonden worden door een kanaal van Ant werpen naar Moerdijk. aan iedereen of men Benny ontmoet heeft, dan zegt hij dat Benny teruggekeerd is en dat hij hem gaat opzoeken. Dat doet hij honderdmaal per dag, en men heeft nooit te weten kunnen komen, wie Benny was." Deze mededeeling brak het ijs tusschen Jessy, die tot nog toe gezwegen had en haar nieuwe gouvernante, miss de Burgau keek Monica van terzijde aan en zei, terwijl zij op den steel harer zweep beet „Binnen een half uur zijn wij aan de pastorie en zullen Grace, Foi en Ieni zien." „Wie zijn Grace, Foi en Ieni," vroeg Monica glimlachend. „Wel, dat zijn de kinderen van mijnheer Clenmans, den pastoor." „De kinderen vanO ja," zei Monica, die zich eensklaps herinnerde dat zij in een protestantsch land was. „Uw priesters huwen niet," zei Jessy, die haar laatste vooroordeelen vergat in de be langstelling, die deze opmerkingen bij haar opwekten. „Zij leven zonder huisgezin, 'zonder kinderen. Wat is dat zeldzaam, zonderling. Monica had kunnen antwoorden, dat het zonderlinge meer in het tegenovergestelde ge val gelegen was, maar het uur en de plaats schenen haar waarschijnlijk niet geschikt voor een discussie zij zweeg althans. „Wij hebben enkele papisten. katholie ken wil ik zeggen, in deze streek. Wij zijn niet onverdraagzaam. Kijk, daar is juist het villatje, Rotterdam en Antwerpen. De twee hoofdingenieurs van de stad Ant werpen, de beeren Kinart en Bollengier, gaan de volgende week naar Rotterdam, met het doel, de outillage van de haven aldaar uitvoerig en grondig te bestudeeren. Lagere posttarieven. Over het besluit van de internationale post- conferentie te Stockholm betreffende den terug keer der tarieven van vóór den oorlog, schrijft „Het Huisgezin" (R. K.) o.m. „Wat baat het ons of Engeland en andere landen, die doortastender zijn en een beteren kijk op practische zaken hebben, hun tarieven verlagen, als Nederland de hooge tarieven hand haaft Wanneer zal onze postadministratie en onze minister van Waterstaat een beetje courage in de goede richting hebben In deze zaak van zoo uitnemend handels belang op de eerste plaats moesten wij niet terugblijven of achteraankomen, maar in het eerste gelid staan. Lage posttarieven voor bui ten- en binnenlandsch verkeer (hl onze porten zijn schromelijk hoog) is een eisch van practisch belang. Laten onze Kamerleden ook in deze richting eens wat belangstelling ontwikkelen en hameren, hameren, tot de Haagsche bureaux voor den aandrang bezwijken. Als men rustig blijft, komen we van onze dure tarieven, die voor velerlei een ernstige hinderpaal zijn, nooit af." De verhooging van den tabaksaccijns. Over de ontvangst bij de Tweede Kamer van het ontwerp tot verhooging van den tabaks accijns, schrijft „De Maasbode" (R. K.) o.m. „Een even zuiver als forsch geluid komt uit de Tweede Kamer-afdeelingen, hetwelk voor de plannen van minister Colijn in zake ver hooging van den tabaksaccijns al heel weinig hoop geeft. Speciaal zal daarbij ook de aandrang waarmee uit den boezem onzer Volksvertegenwoordiging wordt gevraagd om een onderzoek in zake wij ziging van ons huidig tabaksbelastingstelsel in ruime kringen van de belanghebbenden op prijs worden gesteld. Eindelijk, mag men wel zeggen, schijnt het dan ook tot de heeren in Den Haag te zijn doorgedrongen, dat het zoo niet langer gaan mag en een ingrijpende wijziging een einde dient te maken aan een systeem, dat al veel te lang een belemmering vormde voor een onzer meest op den voorgrond tredende nationale industrieën. Terwijl men zich zoo goed als algemeen verzet tegen het leggen van nieuwe lasten op dit veel geplaagde bedrijf, speciaal voorzoover betreft de sigaren-industrie. Voor degenen, die ondanks herhaalde tegen slagen bleven volharden bij het Evangelische „klopt en u zal worden opengedaan" onge twijfeld een voldoèning. Met hen hopen we nu maar, dat de Kamer ook voet bij stuk zal houden." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Koninginncfeest. De altijd actieve Oranje-Vereeniging heeft voor een prettige viering van den verjaardag onzer Koninging op Maandag a.s. een program samen gesteld, dat, zoo de weersomstandigheden gun stig zijn, een opgewekte feestvreugde verzekert. dat een van uw priesters spoedig zal betrek ken." Zij wees met de zweep een vervallen huis met kleine deuren en vensters aan, waarvan het dak aan den voorkant verzakt was. Het huis stond te midden van een verwaai loosden tuin, die in dit seizoen meer op een moeras dan op een tuin geleek. „O," zei Jessy, wien de verdrietige uit drukking van Monica's gelaat niet ontging, als u hun kapel zag Na deze opmerking met een vroolijk gelaat ten beste te hebben gegeven, gaf zij Martin een goed gemikten zweepslag en deed haar triom fantelijken intocht op de met zand bestrooide plaats van een vroolijk, wit gepleisterd huis, dat een behaaglijk uitziende veranda en een stoep met ijzeren hek had. Door de groote heldere ruiten bemerkte men een verzameling winterplanten, waaronder bloeiende graniums. Buiten was een zorgvuldig onderhouden gazon, dat met altijd groene heesters omringd, het winterachtig aanzien wegnam. Een jonge dienstbode kwam om het paard bij den teugel vast te houden en Jessy steeg van haar zetel af en zei tot Monica U zoudt de boodschappen kunnen gaan doen die tante Araminthe u heeft opgedragen en van de geleenheid gebruik maken om, in het dorp uw inkoopen te doen. Ik zal u hier wachten." (Wordt verolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1