/^Dff ^^OMS77?CICEIir. "~'p¥ul lletoh. let geslacht der Karpós. alleen in pakjes I»» 47sie Jaargang,. Zaterdag 30 Augustus 1934. «•- 14036 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 300 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.be verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.AIgem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. IMT" In verband met de viering van den VER JAARDAG VAN 11. M. DE KONINGIN zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Maandag-avond NIET VERSCHIJNEN. Ons Bureau zal Maandag den geheelen dag gesloten zijn. De Directie. Buitenlandseh Nieuws. DU1TSCHLAND. De D a w e s-w etten aangenomen. De Dawes-wetten zijn aangenomen. De spoor wegwetten, die een meerderheid van twee derden van het aantal stemmen moesten heb ben, zijn aangenomen met 314 tegen 127 stem men. Van de Duitsch-nationalen hebben onge veer 40 voorgestemd. De bankwet werd bij hoofdelijke stemming met 259 tegen 172 stemmen en twee onthoudin gen aangenomen. Tegen de wet hebben ook de Duitsch-nationalen gestemd. De wet betreffende de intrekking der rente- bank-biljetten werd met 262 tegen 172 stem men en een onthouding en de wet in zake de belasting op de industrie met 260 tegen 176 en een onthouding aangenomen. Bij hoofdelijke stemming werden de wet op de particuliere circulatiebanken en de munt wet aangenomen. Nadat de Rijksdag nog met 270 tegen 163 stemmen zijn goedkeuring had gehecht aan de wet in zake de positie van het Rijksspoorwegpersoneel en vervolgens bij hoof delijke stemming de mantekvet had aangeno men, zijn nu alle wetten betreffende de door voering van het Dawes-plan aangenomen. De langdurige onderhandelingen hebben dus succes gehad, zij het ook op het laatste nip pertje, want toen om 1 uur gistermiddag de Rijksdag werd geschorst, was men het nog niet eens, vandaar de schorsing en moes ten nog de laatste loodjes in de schaalgeworpen worden, waardoor dan de weegschaal zou door slaan.' Wat dc prijs is, die voor de stemmen der Duitseh-nationalen is betaald en of het niet blijken zal, dat de Duitsch-nationale stemmen toch wel te duur zijn betaald, is nog niet be kend. Ook nu nog wordt geheimzinnigheid betracht ten aanzien van den prijs, waarvoor de Duitsch-nationalen hun „eer" hebben ver kocht en al wat daarover wordt medegedeeld, berust nog slechts op gissingen, beweringen en combinaties. De Rijksdag begon gistermorgen om kwart voor 11. Aan de regeeringstafel zat de Rijks kanselier. Voor hem lag de fameuze roode por tefeuille, waarin het ontbindingsbesluit pleegt verborgen te zijn. Hij was de eerste spreker en bij verklaarde ,,In verband met de in behandeling zijnde wetsontwerpen, is door verschillende partijen een aantal voorstellen en moties ingediend. Ten aanzien van de daarin opgeworpen kwesties heb ik namens de Rijksregeering het volgende te verklaren jg'De voorstellen betreffen in de eerste plaats het lot van het bezette gebied. De Rijksregee ring kan de grondgedachte, waarvan deze voorstellen uitgaan, tot de hare maken. Zij 21 Zij liep de hardsteenen treden op, die als marmer gepolijst waren. De met blinkend koper versierde deur ging open, Monica, die zich reeds in de richting van het dorp verwijderde, hoorde een dubbele welkomstkreet en Jessy verdween in het inwendige van de aardige do- mineeswoning. Monica, die de hoofdstraat van het dorp Ridge ingeslagen was, was spoedig met haar boodschappen gereed, doch daar zij Jessy nog eenigen tijd vrijheid wilde laten, liep ze een laan van notenboomen in, waar de dorre bladeren en de zwarte notenschalen reeds spraken van den laatsten pluk. Monica verheugde zich dat Jessy tot minder vijandige gevoelens gekomen was en om nog meer haar vertrouwen te winnen wilde zij deze weerbarstige leerlinge zoo min mogelijk de teugels laten voelen. Zij behoefde zichzelf niet tezeggen, dat een gril licht een einde kon maken aan wat een andere gril had bewerkt. De weg, dien. zij gekozen had, bracht haar in een half uur aan een gebouw, half kasteel, half boerderij, dat herinneringen in haar op- Wekte. Daar was het dat zij eenige weken geleden heeft het steeds als het belangrijkste deel|[van haar internationale onderhandelingen overt het, deskundigen-advies beschouwd, door de aan vaarding van de daarin vastgelegde verplich tingen de bevrijding van den Rijn en Roer te bewerkstelligen. Zoo lang dat doel niet bereikt is, zal de Rijksregeering van meening zijn, dat het zware offer, hetwelk aan het Duitsche volk door de lasten van het advies wordt opgelegd, tevergeefs wordt gebracht. De RijKsregeering meent, gezien het verloop der Londensche con ferentie, te kunnen vertrouwen, dat dit doel reeds bereikt zal worden voordat de te Londen vastgestelde maximum termijn van een jaar is afgeloopen. In elk geval zal zij haar krachten aanwenden om te bewerken, dat dit geschiedt. De aanneming van de Londensche overeen komst zal haar den grondslag verschaffen, waar op zij met alle haar ten dienste staande middelen er naar kan streven,dat alle buiten de bepalingen van het Verdrag van Versailles bezette gebieden reeds lang voor den afloop van dezen maximum termijn ontruimd worden en dat in de onbezette gebieden een loyale en rechtmatige toepassing van de Rijnland-overeenkomst gegarandeerd wordt." DE INTERP. CONFERENTIE. Dc interparlementaire conferentie te Geneve heeft drie resoluties aangenomen betreffende de vermindering der bewapening en de veiligheid der staten. De eerste resolutie spreekt de hoop urt, dat de samenwerking in den loop van het laatste jaar Lot stand gekomen tusschen den Volkenbond en de V.S., zal leiden tot een al- gemeene overeenstemming betreffende de fun- damenteele beginselen van de conventie van St. Germain van 1919 nopens de conti-ole op den handel in wapenen en munitie, terwijl voorts de samenroeping van een internationale confe rentie voor deze kwestie wordt bepleit. De tweede resolutie wijst op het belang van een veralgemeenen van de instelling van ge demilitariseerde zones onder de bescherming van den Volkenbond en draagt aan de perma nente commissie voor bestudeering van de kwes tie van dé beperking der bewapening op voortaan ook de kwestie van de gedemilitariseerde gren zen te bestudeeren. De derde resolutie beveelt hoofdzakelijk de opstelling aan van een algemeen plan voor de vermindering der bewapening overeen komstig art. 8 van het Pact en in afwachting daarvan wordt verder er voor gepleit, dat de militaire uitgaven der sta en worden ge consolideerd op een cijfer, hetwelk het tegen woordige totaal niet mag overschrijden. gewaarborgd Japansche gezanten hebben aan den Ghinëeschen minister van Buitenlandsche Zaken laten weten, dat bun regeeringen de Ghinaesche regeering verantwoordelijk zullen stellen voor elk verlic-s, dat haar onderdanen zullen lijden ten gevolge van den strijd tusschen de militaire gouverneurs van Tse Kiang en Klang Soe. ALLERLEI. De „Popoio", het blad van de katholieke volkspartij in Italië is gister driemaal in beslag genomen wegens artikelen tegen Mussolini. Kinnen land. Dc rijwielbelasting. Belastingambtenaren, geposteerd op Ver schillende punten in R'dam waar het verkeer met rijwielen het drukst is, hebben gister 100 personen aangehouden, wier fietsen niet van het vereischte belastingplaatje waren voorzien. De aangehoudenen werden alsnog in de gelegen heid gesteld, op het belastingkantoor de belasting te betalen. In Ahisterdam werden 500 bekeuringen uit gedeeld en in den Haag 60. Koninklijk bezoek. H.M. de Koningin zal 8 Sept. a.s. een bezoek brengen aan Voorst, Zutphen, Warnsveld,Vor- den, Hengelo (Gld.), Llummelo, Doesburg en Dieren. Te Zutphen zullen verschillende sportver- eenigingen, corporaties e.a. in de gelegenheid worden gesteld, op het 's Gravenhof voor H. M. te defileeren. Ook zal H.M. aldaar onder meer den Wijnhuistoren bezichtigen. ROEMENIE EN RUSLAND. Volgens een mededeeling van het Roemeensche ministerie van oorlog kruist de Russische Zwarte Zee vloot in de Zwarte Zee en houdt oefeningen met geschut, dat aan de Roemeensche en Bul- gaarsche kust te hooren is. De bevolking ver keert in een toestand van groote opgewonden heid. De Roemeensche Zwarte Zee-vloot volgt de bewegingen van de Russische vloot met groo te oplettendheid. CHINA. De Fransche, Engelsche, Amerikaansche en De telefoonkabel DomburgEngeland. De tweede telefoonkabel naar Engeland is bijna gelegd, alleen wordt voor de aansluiting te Domburg nog gewacht totdat het leggen van den kabel door particulieren grond, wat er ten deele zal geschieden, is goedgekeurd. Arbeid op Zondag. Bij hen, die protesteeren tegen het feit, dat de N.V. Nederlandsche Kunstzijdefabriek te Ede haar mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder des Zondags wil laten werken in continubedrijf, bestaat de meening, dat hiertoe door den minister van arbeid, handel en nijverheid of door de ar beidsinspectie Vergunning zou zijn verleend. De ze meening is onjuist. Wanneer de kunstzijde fabriek te Ede bedoelde werktijdregeling invoert, maakt zij gebruik vhn de bevoegdheid, in art. 39 van 't werktijdenbesluit voor fabrieken of werk- 1923, no. 442 tot vaststelling van een alge- meenen mztregel van bestuur als bedoeld in d art. 22, tweede en derde lid, 23 en 25, eerste, tweede, derde, vierde en vijfde lid, der Arbeids plaatsen'23 aan verschillende groepen v. fabrie ken, die arbeid in vol continubedrijf noodig kun nen hebben, toegekend, om op alle tijden, ook des Zondags, door mannen arbeid te doen ver richten. (Offic). Keuring van openbare middelen van vervoer in Zuid-Holland. Ter uitvoering Van de nieuwe bepalingen van art. 2 bis van het Kon. besluit van 31 Juli 1880, igem. houdende bepalingen ter verbetering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van Vervoer, heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland bepaald dat de provincie Zuid-Holland ten behoeve van de keuring van motorrijtuigen als bedoeld in genoemd art. 2bis is verdeeld in 5 keurings- kringen, te weten Dordrecht, Gouda, 's Gravenhage, Leiden en Rotterdam. (Schiedam is ondergebracht in den kring Rotterdam). Als deskundige voor den kring R'dam is aangewezen ir. M. F. de Bruyne te R'dam. Bepaald wordt verder, dat de deskundige of de deskundigeft, zoo twee deskundigen het onderzoek samen instellen, den ondernemer in rekening kunnen brengen Voor de eerste keu ring van een motorrijtuig, als openbaar middel van verkeer te bezigen, 10 voor een herkeu ring na afloop van den geldigheidsduur, in het eerste goedkeuringsbewijs vermeld, 5 en voor een tusschen tij dsche keuring op aangegeven fouten of op verzoek f 2.50. De gemeentebesturen van eiken kring worden uitgenoodigd, overleg te plegen tot het vaststel len van een algemeene regeling ten einde tot een goede samenwerking te geraken inzake de keuring. Het initiatief tot dit overleg zou kun nen uitgaan van het bestuur van de hoofdplaats van den kring. Een vredes-oproep. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Harderwijk), de beer M. G. J. Kempers, heden in grooten getale den volgenden oproep verzonden „Ondergeteekende. die langer dan een kwart eeuw deel uitmaakte van het leger, waarvan ruim 20 jaar als officier in Indië, en als zoodanig is geweestaan het Departement van Ooi log (Batavia) leerling van de Krijgsschool te 's-Gravenhage in een aantal vredes-garnizoenen en op marsch en te velde (Atjeh 1892, '93, '94 en '96) en die, na terugkeer uit Indië, sedert meer dan 20 jaar het ambt bel leedt van burge meester, en in deze functie, vooral ook gedurende de oorlogsjaren, verlerlei aanraking heeft gehad met militaire officieren en minderen van het Nederlandsche en ^pn het Belgische leger, meent, op grond van rijke ervaring in het militaire en civiele leven, en zonder de er varing van andere, nog rijker en veelzijdiger dan de zijne, ook maar in 't minst te willen on derschatten de navolgende 3 vragen te mogen stellen 1. Op welke wijze kan de nationale ontwape- nings-gedachte beter dan dusver doordringen tot de overtuiging van de Nederlandsche pers en daardoor van het Nederlandsche volk en zijn leiders 2. Op welke wijze kunnen de voorstanders van de nationale, ontwapenings-gedachte, be- hoorende tot de verschillende partijen, dan wel niet-aangesloten bij eenige politieke partij, elkander vinden 3. Op welke wijze vinden deze voorstanders elkander in de politieke partij, waartoe zij behooren De bedoeling moet zijn, bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, een meerderheid te verkrijgen, door middel van candidaten uit alle gastvrijheid had gevraagd voor haar vader, dien zij stervende waande. Haar bloed dreigde nog te stollen bij deze gedachte en zij bedacht wat er gebeurd zou zijn, als zij in plaats van over de heide, den weg naar het dorp gegaan was. Monica had haar vader niet teruggezien. Zij wist alleen dat het hem beter ging, dat hij weldra hersteld zou zijn en dat hij zich met zijn tijdelijke werkzaamheden onledig hield. Monica hoopte nog de sombere jongedame te ontmoeten, die haar vroeger zoo welwil lend had ontvangen, doch de boerderij scheen verlaten, waarom zij op haar schreden terug keerde, uit vrees van te laat te komen. Niet lang daarna kwam zij bij de pastorie aan. Een bolwangige dienstbode bracht haai in een vertrek, dat vroolijk verlicht werd door een helder vuur en op het eerste gezicht een groot gezelschap scheen te bevatten. Men was bezig thee rond te dienen. Mo nica kwam in een vroolijk gezoem van de toebereidselen, waaraan ieder een werkdeel scheen te hebben Jessy stelde haar gouvernante voor aan den WelEd. heer Glenman en aan de vrouw des huizes. De predikant leek in zijn lange jas en met zijn witte das een kalme, gemoedelijke man. Mevrouw Clenman vertegenwoordigde het type der Engelsche matronen va*n haar stand. Blijkbaar ging haar niets meer aan het hart dan de zorg voor haar man en kroost Had Monica zich kunnen denken in het huis van een dokter, notaris of koopman, dan zou zij dit achtbaar echtpaar hoog ge schat hebben, maar bij de gedachte aan het ambt van haar gastheer gaven zelfs zijn huise lijke deugden haar een gevoel van verlegenheid en gedruktheid. Zij maakte ook kennis met twee bloeiende meisjes, die alleen wat forsch waren in haar oog en met Jim, een langen knaap, een getrouw evenbeeld van zijn zusters. Dan was er nog een troep kinderen, jongens cn meisjes, die niet afzonderlijk voorgesteld werden, maar als een groepje. Monica, die aan de „thee" deelnam, was verbaasd door den overvloed,van spijzen een enorme koek, nog rookend, aan welks toeberei ding Jessy wellicht had medegewerkt, vruchten, biscuits, marmelades stroomen van thee, groote en kleine wafels verschenen en verdwenen met haast sprookjesachtige snelheid, Jessy babbelde Met. een vroolijke schittering in haar kool zwarte oogen en een even voolijken blos op d,e bleeke wangen, vermaakte zich en ontving met voorkomendheid de eerbewijzingen van allen zonde? veel van haar aanmatiging te verlie zen. Toen de beide dames vertrokken, geleidde de Eerw. heer Clenman hen tot aan hun rij tuig. Martin draafde weldra den grootn weg op. Jessy wierp over haar schouder een blik achterwaarts en keek toen naar Monica in de verwachting dat zij een oordeel zou uitspre ken. Monica zweeg echter. „Beminnelijke lui, nietwaar", begon Jessy. „Zeer beminnelijk" antwoordde Monica ern stig. „Zij schijnen zeer aan u gehecht tc zijn." „O, waarom zouden zij niet," hernam Jessy nonchalant. „Wij zijn hier de eenige met lady Hedwig Reading van High-Grangc. Zij zijn verplicht sir Reading links te laten liggen zoo als wij en dus zijn ze geheel op ons aangewezen. Zij zijn van Blackhorn afhankelijk. De plaats van mijnheer Glenman behoort aan mijn vader of liever mijn vader beschikt er over. U hebt wel gehoord hoe Malcolm mij dien avond beknorde over de pastorie dat was omdat Franck en Jacob er als vrienden ver keerden. Die deden dat uit verveling om Clen man geven zij minder dan om hun eerste vos. Ik hod van Grace en Foi, maar om Jim bekom mer ik mij niet. En u," vroeg zij met de meest mogelijk oprechtheid. Miss Jessy weigerde voortaan de diensten van Monica niet meer met de beslistheid van vroeger, wel toonde zij zich geen ijverige leer linge en buiten de regelmatige lessen, die Jessy wel wilde ontvangen, behield Monica nog eenige vrijheid. (Wordt vervolgd) ei»- «HMnpMUMMMim 3SOMK 43 115

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1