Het geslacht der Bergens. OMGBLMD V€POR SCM «HM ~PEU II.LETQW. s 47ste Jaargang. Dinsdag 2 September 1924, 140*7 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oi oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies vaneen wijsvinger^ f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holi.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws, DE OVEREENKOMST VAN LONDEN GETEEKEND. De onderteekenmg van het Verdrag van Londen heeft, zooals gemeld, Zaterdag plaats gehad. Er is geen enkele officieele plechtigheid mede gepaard gegaan de vertegenwoordigers der mogendheden hebben zich ertoe bepaald hunne handteekeningen te plaatsen. De V.S. hebben geen enkel document doen onderteeke nen. psV DE VOLKENBONDSVERGADERING Zondagmorgen is te Geneve in een plechtigen kerkdienst, welke gecelebreerd werd door den bisschop van Geneve en Lausanne, mgr. Desson, de vijfde bijeenkomst van den Volkenbond ge vierd. De kerk was overvol. Bij het uitgaan der kerk juichte een groote menigte de gedelegeer den toe, onder het roepen van „Leve de Vrede 1 Leve de Volkenbond Er zijn 54 staten vertegenwoordigd met ca. 600 afgevaardigden. De vijfde vergadering van den Volkenbond is gisterochtend geopend. De Fransche dele gatie en in het bijzonder Briand en Bourgeois, ontvingen tal van sympathiebetuigingen. Hij mans presideerde de vergadering. Hij prees de taak van den Volkenbond en wees op de betee- kenis van de overeenstemming van Londen Hij spreekt den wensch uit, dat de daar gesloten overeenkomsten tot uitvoering zullen komen en aan de wereld de verlichting zullen brengen, waar zij op wacht. Hij ziet in de overeenstem ming het begin van een nieuwe periode van ontspanning en Vrede. Hij besluit met te zeggen, dat de Volkenbond een onmisbaar organisme wordt van het internationaal leven, bestemd de regeeringen door een practische entente te verbinden. De vrede moet een juridischen en politieken ondergrond krijgen. Het begrip vader land is volstrekt niet in strijd met cle idee van internationale solidariteit, maar kan daar vol komen mee verzoend worden. De Volkenbond moet den terugkeer van de oorlogsrampen ver mijden door alle middelen die hem ten dienste staan, en door het doen heerschen van het recht en doen eerbiedigen der verdragen, In de namiddagzitting werd het Zwitsersche lid van den Bondsraad, Motta, gekozen tot voorzitter van de Vijfde Volkenbondsverga dering. Hij kreeg 45 van de 47 stemmen. Zijn verkiezing werd langdurig en enthousiast toe gejuicht. Na een rede Van Motta besloot de vergadering op diens voorstel, de erschillen.de punten der agenda te vérdeelen over zes commissies, tot welker vorming, evenals bij de vorige ver gaderingen, ook thans weer besloten is en wel als volgt 1. Voor de Statuten en Interne Aangelegen heden 2. voor de Technische Organisatie van den Volkenbond 3. voor het Ontwapenings- vraagstuk 4. voor Financiën en Begrooting 5. voor Humantitaire en Sociale Aangelegen heden 6 voor Politieke Kwesties. De zes voorzitters dezer commissies, welke heden zullen worden samengesteld, vor men, te zamen met de zes, direct door de Volkenbondsvergadering te benoemen Yice-presi- denten, het presidium van de vergadering. De eerstvolgende plenaire zitting van de Volkenbondsvergadering, waarin de vice-presi- denlen zullen worden gekozen, is vastgesteld op heden 12 uur. 22 De heeren van Blackhorn behandelden haar ongeveer zooals Jessy,dat wil zeggen,zij schonken haar niet de minste aandacht. Hoewel Monica de Burgau's niet als een gewone familie beschouwde, schreef zij het meerendeel der eigenaardigheden, die haar troffen, aan de afwezigheid eener moeder toe. De ongebreidelde vrijheidszucht, de teugellooze ruwheid, die dooi een schijn van beschaving slechts gedeeltelijk werden verborgen, ontgingen haar niet, maar zij kwam zoo weinig in aan raking met het mannelijk deel der familie, dat zij er weinig van te lijden had. Zij had spoedig bemerkt dat het gezag ge heel berustte in de tengere handen van sir Bear. De invloed, ja het overwicht van den kleinen baronet wekte een Verwondering bij haar, alsof het iets bovennatuurlijks was, doch zij schudde dit denkbeeld van zich af om in hem niets meer te zien dan een hoogstaand edelman, wel een weinig bits, doch vol gezonde beginselen. Josiah was na zijn vader het hoofd der familie. Hij was intellectueel beter ontwikkeld dan zijn broeders en ook beschaafder, terwijl DUITSCHLAND. De Rijksdag is tot 15 October op reces ge gaan, nadat door de obstructie van socialisten en communisten de behandeling van de kwes tie der graanrechten onmogelijk was gemaakt. Het wordt thans volkomen duidelijk, dat de Duitsch-nationalen hun stem voor de Dawes- wetten verkocht hebben voor ministerporte feuilles. Reeds Zaterdagmorgen verklaarde hetDuitsch- nationale partij-bestuur, dat de fractie zich gereed maakt deel te nemen aan de leiding van de Duitsche politiek. Dat de Duitsche Volkspartij de toetreding der Duitsch-nationalen tot de regeering wensch- te, was algemeen bekend. Uit een verklaring van de „Germania" blijkt thans, dat ook het „Centrum" bindende toe zeggingen heeft gedaan. In financieele kringen te Londen verklaart men dat de Duitsche leening van achthonderd millioen waarschijnlijk den löden September zal worden uitgeschreven. De Engelsche finan cieele wereld zou er met tweehonderd millioen aan deelnemen. HET BEZETTE GEBIED. In overeenstemming met de verbintenissen door Herriot en Theunis aangegaan in hun brief aan Marx van 16 Augustus 1924 zit het bevel tot ontruiming van de zone-Dortmund, Hoerde en van de streken buiten de Roer, die sedert 11 Januari 1923 bezet waren, zonder verwijl gegeven, tegelijkertijd met de econo mische ontruiming van de zone. Daar de ter mijnen voo4 de economische ontruiming volgens het verdrag van Londen moeten loopen van de eerste constatcering door de commissie van herstel, zal de datum van 1 September als begin punt dienen. De Commissie van Herstel zal namelijk 1 September overgaan tot het officieel constateeren van de afkondiging der wetten, die noodig zijn tot uitvoering van het plan-Dawes. Op 9 September zal de douane-grens tusschen bezet en onbezet gebied ophouden. Op 20 Sep-- tember zullen alle verkeersbelemmeringen tus schen bezet en onbezet gebied opgeheven wor den. De l'ransche minister van buitfenlandsche zaken heeft generaal Degoutte gelast voor bereidende maatregelen te nemen tot ontruiming van de zone van Dortmund de opperbevel hebber in de Palts, generaal de Metz, heeft de onmiddellijke ontbinding gelast van de separa tistische organisaties, die van nu af aan ver boden zijn. BELGIE. De metaalarbeiders in de fabrieken tot onder houd der mijnen in de Borinage hebben gisteren een vergadering gehouden. Zij verklaarden zich solidair met Se stakende mijnwerkers. Op straffe van uitsluiting uit de vakveree- niging der metaalarbeiders moesten allen, zelfs de gerequireerde metaalbewerkers heden het werk neerleggen. Men is thans bezig de paarden uit de mijnen naar boven te halen. Als gevolg van de weigering tot werken der mijnwerkers zou in sommige mijnen gevaar voor overstroo mingen en instortingen bestaan, waarvan dc rechterlijke macht in kennis is gesteld. MAROKKO. Een officieel communiqué zegt, dat het nieuwe Spaansche offensief tegen de Riff-rebellen en zijn lichte gebrekkigheid hem niet belette voor een knap cavelicr' door te gaan, zelfs naast de edele en reusachtige gestalte van zijn ouderen broeder Malcolm. Bij dezen sloot de bijzondere lichamelijke ontwikkeling nu juist het flinke ver stand niet uit en hij beschikte over een echt prac- tischen zin. Hoofd en armen waren dus wel vertegen woordigd in de familie de Burgau maar het hart vond er geen plaats, althans Monica had het nog niet liooren slaan. Misschien was er weinig voor te doen. De jongedame gebruikte haar ledige uren vaak om Jacob te bezoeken. Terwijl zij den eenzamen lijdenden oude verzorgde, troostte zij zich een weinig dat zij haar vader niet kon oppassen en zij hoopte dat Patrice O'Hava een even goede verzorging zou vinden, die Monica aan Jacob verschafte. Op een morgen tegen het einde van No vember ontwaakte Monica met een voorge voel alsof er dien dag een gewichtige tijding voor haar zou komen. Zij verwachtte een ge beurtenis die een gewichtigen invloed op haar lot zou hebben. Zou het schip dat haar vader moest mee nemen, in de haven vail Burn aankomen, zou op Blacjthorn tijding van Jean de Blirgau ko men of zou deze beschermer zelf komen om Monica van haar verplichting te bevrijden, zoo dat zij zich met haar vader zou kunnen inschepen andere oproerige stammen in Marokko geleid heeft tot ernstige gevechten en tot. den terug tocht der Spaansche troepen. VER- STATEN. De drie candidaten voor het presidentschap hebben gister allen een welsprekend beroep gedaan op de labour-lciezers, ter gelegenheid van labour-dag, Goolidge, die de arbeidersleiders ontving, zeide hen, dat de Amerikaansche werk lieden welgestelder waren dan ooit in dé ge schiedenis en dat zij koopkrachtiger waren dan wie ook in andere landen. BRAZILIË. Naar verluidt hebben de Braziliaansche troe pen Manaos. de hoofdstad van den staat Ama zone bezet, waar de vorige maand een opstand was uitgebroken. De opstand moet onderdrukt zijn. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro trach ten de vijanden van do Braziliaanscge regeering een terreur te ontketenen door het plegen van bomaanslagen. Generaal Potygari, die de troe pen had aangevoerd in de actie tegen het in opstand gekomen St. Paul, is door een bomont ploffing licht gekwetst. CHINA. De staking te Kanton, waarmee de koop lieden in verzet waren gekomen tegen de mili taristische maatregelen van dr. Soen-jat-sen, is bijgelegd. Soen-jat-sen trekt zijn waardgelders uit de stad terug. De krijgswet is ingetrokken en de op last van Soen-jat-sen in beslag genomen wapens worden teruggegeven. Het vrijwilligers korps zal een half millioen dollar bijdragen aan de overheid. De winkels worden weer geopend. Drie Amerikaansche torpedoboot-jagers heb ben het bevel gekregen naar Sjanghai te gaan één kanonneerboot gaat naar Amoy. Uit Londen De bijzondere correspondent van Reuter te Soetsjou meldt, dat maarschalk Sji, de militaire gouverneur van Kiangsoe, klaar staat om op Sjanghai op te rukken. Een beslissende beweging wordt verwacht over 4 of 5 dagen. Maarschalk Sji voert het bevel over 100,000 man en kan er nog meer krijgen als het noodig is. Hij beschikt eveneens over vliegtuigen met buitenlandsche vliegers, w.o. Franschen. ALLERLEI. Volgens bericht uit Rome is dr. Schacht, president van de Duitsche Rijksbank daar aan gekomen voor een bespreking met den Italiaan- schen minister van financiën over de nieuwe bank volgens het plan-Dawes. Hij wil ook trach ten den weg te vergemakkelijken voor handels overeenkomsten op economisch en, niet op po litieken grondslag. MacDonald zal heden naar Genéve ver trekken. Uit Genève Het gerucht doet hier de ronde, dat MacDonald niet direct van Londen naar Genève zal gaan, doch eerst te Lyon een onderhoud met Herriot zal hebben. Dit onder houd zou loopen over het door den Amerikaan- schen generaal Bliss voorgestelde garantie- verdrag. Herriot en MacDonald zouden derhalve pas Woensdag a.s. te Genève aankomen. De bondskanselier mgr. dr. Seipel is gis termorgen te Ween en aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Erhohlungsheim. Zijn toestand is uitstekend. Voorloopig zal hij de leiding der zaken nog niet op zich nemen, en den waardigen grijsaard in de nieuwe wereld een nederig tehuis te bereiden. De voormiddag ging echter voorbij zonder dat er iets gebeurde om deze verwachting te vervullen. Na het tweede ontbijt gingen de heeren van Blackhorn gezamenlijk naar de stad Borough, en Jessy kreeg toestemming om hen te vergezellen, op voorwaarde dat Harry zich met haar zou belasten. Zij vertrokken allen en Monica, die alleen achterbleef in het stille kasteel, lachte om haar voorgevoel en begaf zich op weg naar de dui ventil. Het was op het uur dat Celia Jane, de vrouw van Jacob, in beslag genomen door de eindelooze bezigheden, die miss Araminthe haar oplegde, zich niet met haar zieke kon bezighouden. Monica kwam langs den luchtweg, die haar door de gewoonte gemakkelijk was gewor den. Zij werd niet volgens gewoonte begroet door een vriendelijke of norsche opmerking van Jacob. Voorzichtig kwam zij nader in de meening dat hij sliep. Toen zij echter dicht bij was, stiet zij een kreet uit. Jacob was in zijn stoel ineenge zakt en zijn gelaad was loodkleurig zijn handen hielden krampachtig de armen van zijn leuning stoel vast en de blik zijner verglaasde oogen scheen naar het venster gericht. Monica snelde naar dit venster en opende het. De frissche lucht scheen haar invloed op Jacob uit te oefenen, althans de vreeselijke hartbeklemming week daar hij zijn kuur, die tot nu toe uitstekende resultaten gaf, nog wil voortzetten. B 1 n R e R 1 a n d. Rotterdam en Antwerpen. Niet alleen de twee hoofdingenieurs van de stad Antwerpen, de heeren Kinart en Bollengier ook mr. Frans van Gauwelaert, burgemeester van Antwerpen en wethouder voor de haven, alsmede mr. Lebon, wethoudeF voor de open bare werken, gaan deze week naar Rotterdam, met het doel de outillage van de haven te bc- studeeren. Het gezelschap zal tevens een bezoek brengen aan Amsterdam en IJmuiden. Het nieuwe rijwielplaatje. Naar het „Vaderland" verneemt, heeft de beeldhouwer en teekenaar G. J. van der Hoef het ontwerp gemaakt voor een rijwielplaatje 1925. Ter duidelijke onderscheiding van de tegenwoordige zullen de nieuwe plaatjes een ovalen vorm hebben. In ornamentale letters dragen ze de inscriptie Rijwielbelasting 1925. Strenge maatregel. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft een dienstorder uitgevaardigd waarbij zij, in verband met het feit, dat van aan de spoorwegen voor vervoer toevertrouwde rijwie len veelal belastingplaatjes worden ontvreemd aan het personeel, meedeelt, dat degeen van het personeel, die aan deze ontvreemding blijkt schuldig te zijn, op staanden voet wordt ont slagen De tabaks-accijns. Volgens het „Eindhovensch Dagblad" zal de voorgenomen verhooging van den accijns op tabak niet worden toegepast op sigaren, doch alleen op sigaretten en tabak. Koninklijk bezoek aan Maassluis. De Koningin zal op den 19den dezer behalve aan Vlaarclingen, ook aan Maassluis een bezoek brengen. Uit het mijnbedrijf. Eergisteren heeft de Nederlandsche Mijn- werkersbond te Heerlen, Treebeek en Terwin- selen ledenvergaderingen gehouden. Op alle drie plaatsen was de zaal stampvol. De bonds- bestuurders Van de Bilt, Eibers en Kramer gaven een uiteenzetting van de situatie. In deze vergaderingen werd de volgende resolutie met algemeene stemmen aangenomen De gecombineerde ledenvergadering van den Algem. Nederl. Mijnwerkersbond roept alle georganiseerde mijnwerkers op, geen loons verlaging of verlenging van arbeidsduur te accepteeren, en dringt er bij de organisaties op aan, het ingenomen standpunt te blijven in nemen, zoo noodig door middel van staking te trachten, iedere vermindering van inkomsten of verlenging van arbeidsduur te verminderen. De Hanze in het Bisdom Haarlem. Op Woensdag 8 October a.s. zal te 's-Gra- venhage de 37ste Centrale Raadsvergadering tevens 17e jaarvergadering worden gehouden van de Hanze in het bisdom Haarlem. De R. K. Handelslioogescliool. Toen het gerucht de ronde deed, dat er po gingen gedaan, of ten minste plannen beraamd werden om in Tilburg een handelshoogeschool op te richten, zijn er in'de katholieke pers stem- eenigszins zonder dat hij eigenlijk bijkwam. Koud zweet bedekte zijn slapen. Monica, die begreep dat hij sterven ging, ondersteunde het zwaar neerhangende hoofd. Terwijl zij zich over hem lieenboog, zag zij dat hij de lippen bewoog alsof hij sprak maar het geluid was zóó zwak dat zij haar oor bij zijn monn moest brengen. „Ik sterf. Celia-Jane", zuchtte hij. Monica keek rond alsof zij Jacobs vrouw verwachtte te zien. Zij was echter" Heen met den ouden man. „Celia Jane, Celia-Jane. herhaalde Ja cob wanhopig. „Waar- is zij," vroeg Monica. Ik kan u niet alleen laten." „Celia-JaneZe grijpen mij bij het hart. .Mijn sleutel achter het gordijnbe neden de bruine deurGauw, gauw ik sterf 1" „Ja, hij stierf, maar hij wilde niet sterven zonder Celia-Jane gezien te hebben. Geheel zijn van ouderdom verzwakt uiterlijk wendde zich in den aanval van pijn met een hevigen angst naar de gezellin van zijn ouderdom. En de vrees voor den dood, het lijden weken voor dit verlangen. „GauwOf je komt te laat 1" (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1