let geslacbt der Burgais. DAGBLAD VO&S9 SCHIEDAM OMSTREKEN* *""f EUiLLETOM. 47si@ Jaargang. Donderdag 4 September 1924. Ka. 1403» Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oi oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Aan de huurders van Familie- en Volkstuinen wordt bekend gemaakt, dat als zij voor het jaar 1925 hun tuin wederom wensehen in te huren, zij daarvoor uiteflijk vóór 15 September een verzoek moeten indienen. Schiedam, 4 September 1924. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat vanaf 5 September 1924 tot nadere aankondiging de Rotterdamschedijk voor het verkeer van Schiedam naar Rotterdam, niet omgekeerd, zal zijn afgesloten voor rij- en voertuigen. Schiedam, 4 September 1924. Bullonlandseh Nieuws, DE VOLKENBONDSVERGADERING. Reeds lang vóór 10 uur gistermorgen, het uur dat de Volkenbondsvergadering zou beginnen, was de „Salie de la Réformation" geheel gevuld. Begrijpelijkerwijze begon de vergadering veel later. Om half 11 zag men MacDonald in druk gesprek met Briand en Loucheur. Ilerriot kwam om 11 uur en begaf zich onmiddellijk naar MacDonald, wien hij hartelijk de hand ter be groeting drukte, hetgeen aanleiding gaf tot herhaalde uitingen van levendigen bijval van de geheele zaal. Om 10 min. voor elf opende Motta de ver gadering. Allereerst sprak hij zijn vreugde uit over de aanwezigheid van de beide premiers, welke aanwezigheid hij beschouwde als een teeken van den vrede en een waarborg voor de welvaart van de wereld. Bij het algemeene debat besprak Gilbert Murray (Zuid-Afrika) het vraagstuk van de nationale minderheden en de behandeling daar van door den Volkenbond. Het steeds weer gehoorde bezwaar, dat men zich niet kan mengen in de zaken van anderen, achtte spreker volkomen onjuist voor wat betreft den Volkenbond en de nationale min derheden. Immers, als in den Volkenbond de naties elkander willen bijstaan en beschermen, dan spreekt het vanzelf, dat zij invloed op el kander moeten hebben. Indien dit recht niet bestond, zou in het geheel niet van een Volken bond gesproken kunnen worden. Als voorbeeld wees hij op de positie van de Duitschers in Polen. De Grieksche gedelegeerde, Politis, besprak daarop hetzelfde onderwerp, in verband met de verhouding tusschen de Grieken en Bulgaren. Bij de besprekingen over de taak van de Volkenbonclsvergxy^ering, wees de Noorsche ge delegeerde, Friedjof Nansen, onder luide toe juichingen, op de noodzakelijkheid om het verslag van de permanente mandaats-commis- sie over hare vergaderingen te behandelen. Zijn voorstel, om het verslag van de mandaats commissie te verwijzen naar de Zesde Com missie, werd aangenomen. In de gistermiddag gehouden zitting kwamen slechts de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Procope en de Albaneesche minister van Financiën, Goeroekoegoei, aan het woord, waar na de vergadering tot heden 11 uur werd ver daagd. De Finsche gedelegeerde besprak de kwestie 24 Zoo was het, dat Monica Jean de Burgau zag, den man dien zij zoozeer verlangd had te leeren kennen. Het was in dezen staat van verlaging en zwakheid, dat zij den krachtigen, stoutmoedigen Jean de Burgau vond, met zijn doordringend verstand, den schoonen jongen man met zijn ontembaren zorgeloozen aard, zooals de oude Jacob hem had geschilderd, den toekomstigen markies van Burgau en heer van Burgau-House, den erfgenaam van een vorstelijk kasteel met onberekenbare rijkdommen, waar van de oude lord Archibald het gewicht steeds vermeerderde. Van zijn waardigheid als mensch geheel vervallen, was hij nog afhankelijker dan een kind, overgeleverd aan de betaalde zorg van bedienden, aan de bewaking van Celia-Jane. Monica bracht de hand aan haar voorhoofd en zocht haar verwarde gedachten te verzame len. Zij was op een stoel neergezegen en zat daar als verpletterd. De tegenwoordigheid van een vreemde scheen Jean niet te hinderen. Hij gevoelde er noch ge noegen, noch verdriet van, evenmin als hij be vrediging of verveling vond in het onbeteeke- nende werk dat hij verrichtte. Er ontstond echter een moeilijkheid, die hem den arbeid deed staken. Hij legde zijn stroohalm tusschen Finland en Rusland in zake de be handeling van de Finnen in Oosl-Karelië, ter wijl de Albaneesche afgevaardigde den dank van Albanië uitsprak voor den door den Vol kenbond in verschillende opzichten verleenden steun. Vei'Wacht wordt, dat het groote debat over het garantie-pact en de ontwapening heden zal beginnen. Mac Donald zal o.m. 't woord voeren. CitJ DE OPVOLGER VAN YOUNG. De Commissie van Herstel, welke gister onder presidium van Barthou, ^is ^bijeengekomen, heeft den Amerikaanschen^ rechtsgeleerde en financier, Seymoor Parker, benoemd tot commis saris-generaal voor de Herstelbetalingen. IN HETJBEZETTE GEBIED. Generaal Degoutte heeft het vrije verkeer in de bezette gebieden toegestaan, de reisvergun ning tusschen bezet en onbezet Duitschland opgeheven en de heffingen op het vervoer van handelswaren tusschen bezet en onbezet Duitsch land ingetrokken. Volgens een nader bericht, zal de verorde ning van Degoutte op 10 September van kracht worden. DE BESPREKINGEN TE COBLENZ. Omtrent de onderhandelingen te Coblenz over de uitvoering van het verdrag van Londen, kan nog worden gemeld, dat de conferentie werd geopend door een begroetingsrede van den voor zitter van de Hooge Intergeallieerde Rijnland- Commissie, Tirrard, welke door den leider der Duitsche delegatie, ministerial-direktor Dulthey, beantwoord werd. Beide redevoeringen werden gedragen door de gedachte, dat de geest van overeenstem ming, welke bij de onderhandelingen te Londen tot uitdrukking is gekomen, ook de werkzaam heden van deze conferentie bezielen moet en haar tot een spoedig en vruchtbaar resultaat moge leiden. Daarna vond de eerste zakelijke zitting plaats, waar een werkprogram werd opgesteld. DUITSCHLAND. .De minister van arbeid Brown heeft verklaard dat de regeering bereid is, met andere industriee- le landen te onderhandelen en het voorschrift van den achturigen werkdag te ratificeeren, doch hij wijst er op, dat hieraan niet al te streng de hand kan worden gehouden en afwijkingen mogelijk dienen te zijn. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De „Vorwarts" bevat een oproep van het sociaal-democratische partijbestuur waarin de eisch wordt gesteld tot ontbinding van den Rijksdag. Ver buiten de kringen der sociaal democratie zoo wordt gezegd luidt de eisch van het volk dat dit parlement moet ver dwijnen, dat door de Duitsch-nationalen tot sj achterplaats is gemaakt en door de commu nisten voor kroegtooneelen wordt gebruikt. spraak te houden met hun lastgevers. De minis ter heeft intusschen van gedachte gewisseld met enkele patroons en socialistische afgevaar digden. Men hoopt thans op weg te zijn naar de bevrediging en verwacht, dat het werk Maandag hervat zal kunnen worden. MAROKKO. Volgens het gister o\er den strijd in Marokko uitgegeven communiqué, heeft de opstand der Mooren nog een uitbreiding ondergaan. De op stand is thans algemeen. Tal van Spaansche instellingen worden bedreigd. Generaal Grund, die de operaties bij Ceuta leidde, is van zijn post ontheven. EGYPTE. Het Egyptische blad „Al Ahrarn" meldt dat de Egyptische premier Zaghloel Pasja 17 dezer naar Egypte zal terugkeeren. Hij zal het pre mierschap behouden. DE SOEDAN-KWESTIE. Te Alexandriö wordt bevestigd, dat de Egyp tische premier Zaghloel pasja van zijn plan heeft afgezien om met de Engelsche regeering over de Soedaneesche kwestie te gaan spreken. Men gist naar de reden van dit besluit, en stelt middelerwijl pogingen in het werk om den pre- mier van gedachte te doen veranderen. DE STAKING IN DE BOR1NAGE. Men meldt uit Brussel De minister van arbeid heeft de gemengde commissie voor de mijnen tegen Vi'ijdag bijeengeroepen. Naar men weet, was de bijeenkomst der commissie verdaagd om de afgevaardigden gelegenheid te geven rugge- GEORG1E. Aan een Brusselsch blad wordt uit Genève geseind, dat de gedelegeerde van de nationale regeering van Georgië bij den volkenbond een telegram heeft ontvangen, waarin wordt ge meld, dat in Georgië en Azerbeidjan de revolutie is uitgebroken en dat de helft van Georgië's grondgebied in handen is van de anti-bolsche- wiki. De strijd heersclxt thans volop te Batoem. De spoorwegverbindingen zijn verbroken. MEXICO. Een bericht uit Mexico City zegt, dat presi dent Obegron gisteravond de laatste rede tot opening van het Mexicaansch Congres in zijn functie van president gehouden heeft. Hij viel Engeland in allesbehalve zachte be woordingen aan en zinspeelde op het gedwongen vertrek van den Britschen zaakgelastigde Cum- mings uit het land. Obegron herhaalde nog eens de vroegere beschuldigingen tegen Cum- mings. CHINA. De vijandelijkheden tusschen de beide Chi- neesche provinciën Tse-Kiang en Kiang-Soe zijn gistermorgen om 10 uur begonnen. Het schieten duurde den geheelen dag voort, zonder eenige verandering in den toestand te brengen. Beweerd wordt, dat de troepen van Kiang-Soe over een afstand van 11/2 K.M. zijn teruggetrokken, zonder dat daartegenover een evenredige opmarsch van de vijandelijke troepen staat. De strijd wordt ten zeerste bemoeilijkt door de uitgebreide rijstvelden, welke alle onder water staan. Gisteravond wei-den te Sjanghai 400 Fran- sche mariniers geland, terwijl andere troepen van buitenlandsche oorlogsschepen last heb ben gekregen, zich op een spoedige landing voor te bereiden. Later wordt gemeld, dat de militaire com mandant van Tse-Kiang zijn operaties heeft uitgesteld, in afwachting van definitieve in structies van president Tsao-Koe. neer en scheen te wachten tot de moeilijkheid zich van zelf oploste. Monica, aangegrepen door het vei langen riem te naderen en een soort verbinding te vormen tusschen haar en dezen geest zonder gevoel en in een troostelooze nacht verzonken, greep eenige stroohalmen en sprak „Ik zal u helpen en u nieuwe patronen laten zien." Zij begon te vlechLen. De starende oogen van Joan richtten zich op Monica's vingers, doch hij gaf geen teeken van voldoening of dankbaarheid. Na eenige minuten bemerkte zij dat zijn koele blikken zich van haar afkeerden en naar de zee afdwaalden, die zich voor hem uitstrekte, en Jean scheen geheel in die beschouwing verdiept. Eindelijk daar kwam Celia-Jane en riep Monica tot de wereld buiten haar terug. De oude vrouw toonde geen spijt of wrevel dat zij Monica daar vond. Zij sprak fluisterend „Ga weer naar boven. Jacob is beter, de baroneL is terug. Zeg niets, maar ga gauw naar boven. Monica gaf aan het verlangen der oude vrouw toe, liet haar vlechtsel liggen en ging heen. Toen zij op de kleine plaats was, hoorde zij Celia-Jane de deuren achter haar sluiten. Zij beklom de wenteltrap en zij zou de kamers van Jacob door gegaan zijn zonder den ouden man zelfs te zien, doch deze riep haar met klagende stem. Monica verweet zich hem te hebben vergeten en bleef bij het bed staan, waarin Celia-Jane den zieke had gebracht. Jacob was werkelijk beter. De aanval was voorbij. Zijn mager, bleek gelaat was kalm geworden. Hij rustte op zijn groot kussen en was bijna in den weldadigen slaap verzonken, lie op de crisis volgt. Toen hij Monica zag, be woog hij echter even de hand. „Ik ben weer boven water," zei hij. En hij liet er op volgen ,,U zult niets zeggen U heeft hem herkend, niet waar," hervatte hij begeerig. Nu, ja, hij is ziek, in zijn hoofd, weet u En de eer der familie O, ik ben zoo moe, ik heb slaap, ik kan het u nu niet verklaren Maar u zult toch niets zeggen Toen zij nog niet antwoordde werd hij onge duldig en sprak met verheffing van stem „Beloof mij dit dadelijk of ik ga weer sterven En aan zijn gezicht te zien zou men gezegd hebben dat hij werkelijk op het punt was om dood te gaan. Zij beloofde hem met een toestemmend ge baar wat hij verlangde en ging heen. Monica bracht een onrustigen nacht door. Telkens en telkens werd haar slaap onderbroken en werd zij gemarteld door de overtuiging dat zij deelgenoote was geworden van een geheim dat zij een ongehoord wreede zaak had ontdekt. Den volgenden dag moest zij zich onledig houden met haar gewone bezigheden, zij moest Jessy twee lessen geven Zij besloot iedere toe speling te vermijden, omdat zij nu eenmaal beloofd had het geheim te bewaren Zij had voorzichtigheid geleerd in de harde school, die ALLERLEI. Uit Londen. In verband met de verklaringen, dat de uitvoering van het Dawesplan een nadee- ligen invloed zou hebben oi#de Britsche nijver heid, heeft MacDonald besloten, aldus de „Daily Herald," om een commissie te benoemen, be staande uit een werkgever en een lid der vak- vereeniging voor elk der voorbaamste takken van industrie, ten einde den invloed na te gaan, welke de uitvoering van het Dawesplan op de Britsche bedrijven heeft. Het Trades Union Congres heeft zich tegen een conferentie met de Moskousche vakinter- nationale uitgesproken. Uit Londen. De nationale vereeniging van fabrikanten te Londen heeft bij het parlement een krachtig protest ingediend tegen de Voor genomen Duitsche leening, waarvan zij de ernstigste gevolgen vreest voor de Engelsche industrie. Uit Berlijn. Het gemeentebestuur van Ber lijn heeft besloten het voorstel goed te keuren, volgens hetwelk de belasting van liet verblijf van vreemdelingen, de z.g. „Beherbergungs- steuer" per 30 Sept. a\s. zal worden opgeheven. Uit Genève. In de commissies der Assem- blée hebben de volgende Nederlanders zitting: le. Commissie (juridische kwesties) Mr. J. Limburg 2e. (technische organisaties) Prof. v. Eysinga, plaatsvervanger prof. Francois; 3e. (ontwapening) Jhr. Loudon 4e. (budget): Prof. v. Eysinga 5e (humanitaire en sociale kwesties) Prof. Francois, 6e (politieke vraag stukken) Graal'v Lynden v. Sandenburg. Uit Berlijn. Op de te LIannover gehouden Duitsch-Katholieken dag werd door Alois zu Löwenstein betoogd, dat de onpartijdigheid van den Volkenbond niet gegarandeerd is, zoolang de Heilige Stoel geen lid is. Hij richtte het ver zoek tot de katholieken van de geheele wereld, te arbeiden voor de inwilliging van dezen eisch, welks doel is de instelling van het ambt van een pauselijk vrederechter. De moordenaar Patrick Mahorn uit East bourne, is gistermorgen in de gevangenis te Wandsworth ter dood gebracht. BinneialëiRd. Wijziging werktijdenbesluit. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur tot wijziging van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen. In de toelichting op het ontwerp zet de Mi nister de strekking der wijziging aldus uiteen. „Op den 24sten October 1924 verliest artikel 27 van de Arbeidswet 1919, het belangrijkste overgangsartikel der wet, zijn kracht. Op grond van dat artikel was tot nu toe bij artikel 3 van het Overgangsbesluit 1922 aan vol-continu werkende fabrieken toegestaan in een drie- ploegenstelsel te arbeiden zonder wetswijziging zou na 24 October 1924 in deze bedrijven in een vierploegenstelsel gewerkt moeten worden. Daar de toestand dezer bedrijven in 't algemeen niet van dien aard is, dat de invoering van een vierploegenstelsel redelijkerwijze kan worden geëischt en het buitenland ook niet tot een der- gelijken maatregel is overgegaan, was het noodig een voorstel aanhangig te maken om de wet zij gedurende deze weinige maanden had door gemaakt, toen zij bij haar vader Was en het gelukte haar zich te beheerschen. De naam van Jacob werd niet genoemd in het kasteel, waaruit zij opmaakte, dat de oude man den nacht goed had doorgebracht en dat de verbetering in zijn toestand aanhield. Zij had een onbedwingbaar verlangen om Jacob te spreken, maar zij kon dien dag niet naar de duiventil gaan en ook den volgenden dag niet. Den daarop volgenden dag had zij echter een gunstige gelegenheii om te ont snappen Toen zij bij Jacob kwam, kon zij hem echter geen der vragen stellen, die haar zoo op de tong brandden. Hij lag nog te bed, doch het ging hem niet slecht. De crisis was geheel voorbij, doch het leek zeer waarschijnlijk dat den ouden man de kracht zou ontbreken om nog een andere te doorstaan. Hij sprak tot haar „U komt niet te vroeg. En hebt u niet gebabbeld O, ik ben er niet ongerust over, ik wist dat u zoudt zwijgen. U is van het goede hout." „Neen, neen,' hernam hij, „ik ben niet meer ongerust over wat u te weten gekomen is, hoewel mijn dwaze Celia-Jane mij wilde doen gelooven, dat alles verloren was, omdat gij onzen zieken lord gezien hebt. Hij is niet dood, evenmin als u of ik, hoewel ik*er het dichtst bij ben." [Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1