Bet geslacht der Bargans. DMGBLMD I /OORSCHitEOAM OMSTREKEN* F 6U1LLSTOW. 47ste Jaargang. Vrijdag 12 September 1924. No, 14046 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl. Algem. Verz.bank Schiedam Bnitenlandseh Nieuws, DE VOLKENBONDSVERGADERING De zitting der Volkenbondsvergadering van gister was gewijd aan de saneering van Hongarije. Ditmaal werd het woord gevoerd door Bethlen en wel geheel anders en in een anderen toon dan Apponyi het dezer dagen heeft gedaan. Vooraf gaf de Italiaansche gedelegeerde Sciacconi een resumé van het Hongaarsche saneeringswerk. Hij wees er op, dat in Hongarije voor de eerste maal in een herstelplan twee factoren zijn gecombineerd, welke tot nog toe niet met elkander in overeenstemming konden worden gebracht, nl. het herstel van het land en het nakomen van de schadeloosstellings verplichtingen. Het is van belang daarop te wijzen zei hij nu in Londen dezelfde har monie in nog grooteren omvang tot stand is gebracht. Men staat nog maar aan het begin der saneering en het blijkt dat er nog tal van hindernissen te overwinnen zijn, maar de mede werking van de Hongaarsche regeering is de zekerste waarborg, dat de moeilijkheden over wonnen zullen worden en dat de beperking van de uitgaven waartoe de Hongaarsche regeering zich verbonden heeft, zal worden doorgevoerd. Daarna kwam Bethlen aan het woord. Hij begon met vertrouwen uit te spreken in den Volkenbond op welks hulp en bijstand de be proefde volken kunnen rekenen. Het werk van den Volkenbond heeft in Hongarije geen on aangename gevolgen gehad, maar integendeel geleid tot een soort van geestelijke ontwapening en tot een kalmeering, die eigenlijk in de ge heele wereld noodig zou zijn, om eindelijk tot een militaire ontwapening te komen. Ik mag hier verzekeren zeide spreker dat liet vooral door de economische werkzaam heden van den Volkenbond mogelijk is geweest het economische en financieele leven van mid den-Europa weer op de been te brengen. De saneeringswetten zijn dan ook in Hongarije met o"\ erweldigende meerderheid aangenomen, hoe wel de Volkenbond een strenge contróle had ingtvoerd. Men heeft bij ons gezien, welken weldadigen invloed het werk van den Volken bond heeft. De wereld staat thans nog voor schier onoplosbare vraagstukken, ook in midden- Europa en het is te hopen, dat de Volkenbond in staat zal zijn, de geheele wereld den vredes- dienst te bewijzen, dien lrij door zijn saneerings- V werk aan het Hongaarsche volk heeft bewezen De Volkenbondsvergadering heeft na afloop der debatten het rapport over het financieele herstel van Hongarije goedgekeurd. DE VERPLICHTE ARBITRAGE. De juridische commissie van den Volkenbond heeft een begin gemaakt met de algemeene be spreking van de verplichte arbitrage. Sir Cecil Hurst (Engeland) verklaarde, dat Engeland besloten was al zijn troeven op tafel te leggen. Evenals Frankrijk nam hij aan, dat Engeland genoodzaakt zou worden zijn vloot aan den strijd te doen deelnemen, ten einde de bepalingen van het statuut te doen eerbiedigen. Wat zal echter Engeland's verhouding zijn tegenover de mogendheden, die buiten het conflict blijven Hoewel Engeland zich niet aan zijn verplichtingen wenscht te onttrekken, verlangt het dat middelen zullen worden be raamd om te voorkomen, dat het in de ergste complicaties wordt betrokken. Hurst, bevestigde, dat Engeland niet van plan is zich door uitvluchten aan de arbitrage 31 Jean was in zijn leuningstoel gevallen en zat daar rechtop met starende oogen, het hoofd gewend naar een raam als een blinde, die met zijn uitgedoofde oogen het licht zoekt, dat hij niet meer ziet. Hoewel Jean in uiterlijk niet bijzonder ver schilde van een anderen zieke, hij zag er zoo geheel anders uit dan de oude Jean van vroeger dat lord Archibald mompelde„Maar dat is hij niet." Celia-Jane gaf den ongelukkige zijn werk in de handen en dadelijk begon hij, als een machine, die in beweging gebracht wordt, te vlechten. Men hoorde de oude doove vrouw met haar klanklooze stem zeggen „Als mijnheer deze plaid over zijn beenen wil doen." Hij scheen haar niet te hooren. Zij herhaalde haar verzoek en toen deed hij gewillig wat zij verlangde. Deze onderworpenheid trof den markies diep. Lord Archibald hoorde een onderdrukten snik in het duister naast hem en hij zag Jacob geheel gekromd voor zijn ouden lord zitten schreien. „O, milord, milord," stamelde hij, „onze arme of de minste van zijn verplichtingen te ont trekken. Liet is bereid alle voorstellen, die het ontvangt, in studie te nemen. Nadat verder Tomnander (Brazilië), Loucheur (Frankrijk) en prof. Limburg (Nederland) het woord gevoerd hadden, is" de bijeenkomst ge sloten. DE HERSTELBETALINGEN. Gister heeft Duitschland de volgens het Lon- densche protocol vervallende tweede termijn van 20 millioen goudmark op het conto van den controleur-generaal voor de herstelbetalingen gestort. DE MOSOEL-K WESTIE De Regeering van Angora heeft, naar uit Gonstantinopel aan „The Chicago Tribune" wordt gemeld, besloten een volksstemming in het vilajet Mosoel voor te stellen, ten einde zijn toekomstigen „status" te bepalen. Fethi Bey, de president van de Nationale Vergadering, vertoefde een dezer dagen te Gonstantinopel op zijn doorreis naar Genève, waarhij de Turksche zaak aan den Volkenbonds raad zal voorleggen hij Verklaarde, dat de be volking van Mosoel zonder uitzondering niets liever wenscht dan de bescherming van Turkije, boven de heerschappij van Koning Feisjal. Volgens hem zou Turkije niet alleen toestemmen in een volksstemming, maar er zelfs om vragen. Angora zal echter vóór de volksstemming de terugtrekking uit Mosoel vragen van alle Brit- sehe troepen. HET BRITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. Lloyd George verklaarde in een rede te Pens- naenmawr (Wales) dat in de eerstvolgende bij eenkomst van het Parlement over twee belang rijke kwesties een beslissing zal moeten worden genomen, n.l. het verdrag met Rusland en de Iersche grensregeling. Volgens hem is de over eenkomst met Rusland een dwaasheid. De Premier was door de socialisten geprest tot toegeven. Naar zijne meening zouden de libe ralen, indien zij zich onttrokken aan de uit daging der Regeering, hun aanzien bij de natie verliezen. Ten aanzien van de Iersche kwestie stond hij geheel aan de zijde der Regeering de libe ralen hadden den plicht haar allen steun te geven, om de Iersche politiek te kunnen uit voeren. MACDONALD EN ZAGHLOEL. Zaghloel Pasja heeft het Egyptische kabinet telegrafisch mededeeling gedaan, dat hij op 23 September a.s. te Londen denkt aan te komen voor zijn ontmoeting met MacDonald. Zijn particuliere secretaris zal hem vergezellen. FRANKRIJK. Herriot en Clémentel hebben de beperking van de begrooting verder overwogen en zijn tot nieuwe bezuinigingen van 130 millioen fres. op de verschillende departementen gekomen. OPSTAND IN HET GEBIED VAN ODESSA. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in het gebied van Odessa een opstand is uitgebroken die steeds meer om zich heen grijpt en een ernstig karakter draagt. De beweging zou zijn begonnen met een opstand der boeren die zich verzetten tegen de requisitie van een groot deel van den oogst. Vele soldaten zijn naar de opstandelingen over- geloopen, en trekken thans op naar Odessa. Ver- lord Jean, die zoo sterk en moedig was." Tranen verstikten zijn stem, deze lofspraak- verscheurde hem het hart. En lord Archibald, die hcete tranen van zijn wangen op zijn handen voelde vallen, begreep dat hij schreide met zijn ouden dienaar. „Ach," zei de markies fluisterend en met snikkende stem, „ik zou hem van nabij willen zien, hem spreken, hem omhelzen. Hij zou mij misschien herkennen." „Llij herkent niemand, zelfs Jacob niet. Maar spreek u tot hem," zei sir Bear. „Laat echter een van ons eerst binnengaan, want zooveel vreemde gezichten zouden hem misschien in de war brengen en verontrusten. Wij hebben zijn luimen misschien te veel toegegeven, maar u zult begrijpen, dat wij hem ontzien." Celia-Jane was bij hem gekomen zonder eenige verrassing te toonen, dat haar domein zoo was ingenomen. Zij bemoeide zich slechts met Jacob, die nog altijd schokte Van inge houden snikken. Liet was Josiah, dien men op den zieke afzond, zeker omdat de zachtheid van zijn stem en manieren hem minder gevaar deed loopen de gevoelige zenuwen van zijn ongelukkigen neef te prikkelen. Llij naderde Jean die de ongewone beweging in het kamertje van Celia-Jane niet had opge merkt. „Wel Jean, hoe gaat het vandaag," sprak Josiah op een toon van goed gespeeld mede- schillende munitiedepots heeft men in de lucht laten vliegen. Uit verschillende gebieden zijn de Sovjet-auroriteiten naar Odessa gevlucht. DE STRIJD IN MAROKKO. Gemeld wordt, dat gister uit Sjesjoean drie Spaansche colonnes uit verschillende richtingen opgetrokken zijn naar het dorp Salah, dat hevig werd gebombardeerd, zonder dat evenwel de vijand uit het dorp kon worden verdreven. De moskee van het dorp werd geheel verwoest. De Spaansche troepen verloren dertig man aan dooden en gewonden. GEORGIE. Volgens de jongste berichten, door de Geor gische legatie te Parijs ontvangen, zouden de opstandelingen den toestand meester zijn en thans Tiflis en Koetais bezet hebben. Voorts zou Batoem door hen bedreigd worden, en de Sovjets een verdediging van de zeezijde voor bereiden. In de Volkenbondsvergadering kwam gister aan de orde een resolutie van de Engelsche, Fransche en Belgische delegaties in zake Georgië, welke luidt De vergadering herhaalt haar besluit van 2 December 1922 en noodigt den Raad uit de gebeurtenissen in dat deel der wereld met aan dacht te .volgen en met vreedzame middelen bij te dragen tot den terugkeer in dat land van den normalen toestand. De resolutie werd verwezen naar de agenda commissie. CHINA. In zekere Engelsche bladen is de kwestie be sproken of de mogendheden hun bemiddeling zullen aanbieden bij het conflict in China, maar de meening in gezaghebbende kringen is, dat een dergelijke poging op het oogenblik tot mis lukking zou zijn gedoemd. Het is niet langer mogelijk om den huidigen strijd te beschouwen als een geisoleerde actie tusschen twee vijande lijke gouverneurs. Door de centrale regeering te Peking en door maarschalk Woe-Pei-Foe worden ernstige pogingen gedaan om met ge weld hun unificatie-politiek door st& zetten en de strijd tegen Tse-Kiang wordt door hem be schouwd als een strafcampagne tegen een op standige provincie. Daarom meent men, dat alle bemiddelingspogingen op het oogenblik zullen worden algewezen. De partijen in China maken geen vorderingen. CHILI. Het kabinet is afgetreden. Er werd een mi litair comité geformeerd, bestaande uit gene raal Altamirano, generaal Bennett en admi raal Neil. Besloten is tot ontbinding van het parlement. Overal hcerscht volkomen rust. ALLERLEI. Uit Simla. Te Kohat heeft den 9den dezer een botsing plaats gehad tusschen Hindoes en Mohammedanen. Beide partijen maakten van de wapenen gebruik en hebben op verschillende plaatsen brand gesticht. Daar de hulp der troe pen werd ingeroepen verschenen deze op de plaats des onheils de nacht verstreek rustig. Den lOden echter vingen het vuren en de brandstich tingen weer aan. Bijzonderheden ontbreken, doch gemeld wordt, dat er meer dan 20 gewon den zijn. De Llindoes hebben de stad moeten ontruimen. lijden. „Zou je niet een paar boeken willen hebben Jean antwoordde niet, doch Josiah her nam met do toegeeflijkheid, die men toont voor een snikkend kind „Wat zoudt ge er dan van zeggen, als ik een partij schaak met u speelde Hij nam hem zijn werk af zonder dat Jean den minsten tegenstand bood. Vervolgens zette hij vlug de schaakstukken op, waarbij hij, door ze krachtig neer te zetten een vroolijk en uit lokkend getik veroorzaakte, evenals of hij door het geluid van een rammelaar de aandacht van een jong kind zocht te trekken. Jean maakte een beweging en zonder dat het mogelijk was te onderscheiden of het on handigheid of toeslag van zijn kant was, stootte hij met zijn elleboog het schaakbord weg, waar van de stukken over den vloer rolden. „O, o," riep Josiah zonder eenige verlegen heid, „zijn wij in zoo'n slecht humeur, als onze neef Josiah ons goed nieuws komt brengen Jean, luister eens, mijn beste jongen," en hij sloeg Jean met de hand op den schouder. Deze aanraking scheen het lichaam van den zieke te electriseeren. Jean stond op, wankelend en zwaar met de hand op de tafel steunende, greep hij een der haardijzers, dat hij met een woedend gebaar ophief doch steeds waggelend. Josiah was reeds in het naaste vertrek toen het ijzer neerviel, dat in zijn val een meubelstuk verbrijzelde. „Wilt u hem nog van meer nabij zien, hem Uit Londen. Het schijnt niet uitgesloten dal do oud-minister Smuts zal worden uitgenoo- digd als hooge commissaris van het gemeene- best van Zuid-Afrika te Londen op te treden. Uit Simla. De Wahabi-Arabieren hebben de steden in Hedjaz tusschen Mekka en Medina bezet. Zij vervolgen thans het leger van koning Hussein. Drie Wahabi-troepenmachten marchee- ren via Hedjaz naar Tiansjordanië op. Uit Londen. Onverschillig hoe het resultaat der onderzoekingen van de Volkenbondscom missie over het vraagstuk der ontwapening zal uitloopen, verwacht men hier dat een bijeen komst der eerste-ministers zal voorafgaan aan iederen verderen stap' op dit gebied. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, heeft MacDonald reeds een uitnoodiging in dezen zin aan zijn collega's gericht. Uit Berlijn. De weensehe metaalarbeiders- staking blijft tot Weenen beperkt. De electrici- teitsarbeiders zijn niet in staking gegaan en de algemeene staking zal vermoedelijk vermeden kunnen worden. Binnenlaad, Derde algemeene Nederlandsclie Katholiekendag. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ka tholiekendagen deelt ons mede, dat de eerst volgende algemeene Katholiekendag zal ge houden worden op Maandag, Dinsdag en Woens dag, 27 28 en 29 Juli 1925, en dus niet in de Pinksterweek, zooals oorspronkelijk gedacht was. Als plaats, waar de Katholiekendag zal ge houden worden, is bepaald Den Haag. Het wetsontwerp-Tabaksbelasting. Naar „Het Volk" verneemt, zal bij memorie van antwoord op het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp tot verhooging van de tabaks belasting blijken, dat minister Colijn de voor de sigaren voorgestelde verhooging terug neemt. Het hoogovenbedrijl'. Naar men aan het „Hdbl." meldt, zal het hoogovenbedrijl' te IJmuiden binnenkort be ginnen met de fabricatie van steenen uit slakken. Opening zitting Staten-Generaal. Programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, op Dins dag 16 dezer. Des middags te 12 uur zullen de leden der Staten-Generaal zic.h begeven naar du Ridder zaal op het Binnenhof en in vereenigde ver gadering te zamen komen onder leiding van den door Hare Majesteit de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministerieele depar tementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags 1 uur mede in die zaal vereenigen. Te kwart vóór 1 uur, zullen in het gebouw aanwezig zijn de grootmeesteres en de dienst doende dame du palais, de grootofficieren der Kroon, de kamerheer-ceremoniemeester en acht kamerheeren, ten einde Hare Majesteit de Ko ningin bij het binnentreden van de zaal voor te gaan of te volgen. Hare Majesteit de Koningin, de zitting der Staten-Generaal zullende openen, zal te 1 uur van het paleis afrijden. De voorzitter van de vereenigde vergadering omhelzen," vroeg sir Bear, terwijl hij lord Archibald de pdaats wees, die Josiah haastig verlaten had. „Laten wij heengaan, het is vreeselijk zei de oude lord met afgrijzen. Met een zekere haast en drukte verlieten zij het vertrek, wat de aandacht van Jean scheen te trekken. Leefde er iets op iti zijn beneveld verstand? Hij stond nog rechtop, met jagende neusvleugels, als een dier dat een vijand ruikt en keerde zich met moeite om naar het getra liede venster. Het geluid der schreden ver zwakte echter reeds en achter een weggenomen tip van het gordijn zag hij slechts het gebogen hoofd van Josiah, die een laatsten blik in de kamer van Jean wierp alvorens de anderen te volgen. Toen lord Archibald zich weer m de kamer van sir Bear bevond, viel hij op een stoel neer en bleef lang met het hoofd in de handen zitten. Toen hij het hoofd weer ophief, nam hij een pen en schreef eenige regels op het blad, dat hii sir Bear had laten zien. Daarna vouwde hij het papier weer dicht, haalde diep en met moeite adem en zei „lk ben niet wel. Laten wij een weinig beweging in de open lucht nemen." Sir Bear voldeed aan dit verzoek en de lucht deed lord Archibald goed, maar wijl de markies bleef zwijgen, nam sir Bear het woord „U weet nu, milord, waarom Jean u niet heeft opgezocht. Hij is hier ziek geworden, toen hij dezen zomer is gekomen." Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1