Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws, der Staten-Generaal, die tot opening van de zitting 19241925 op Dinsdag 16 dezer zal gehouden worden in de Ridderzaal op het Binnenhof, heeft de eer kennis te geven dat behalve de leden der Staten-Generaal en zij, die in ambtscostuum recht van toegang hebben, niemand zal worden toegelaten, tenzij voorzien van een toegangskaart. Ecu woord van Mgr. Caliier. In de „Nederlandsche Hanze" komt een communiqué voor betreffende een audiëntie van het bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Middenstandsbond bij Z.D.H. Mgr. Caliier. Ter sprake kwam o.m. de on aandoenlijkheid van een groot aantal katho lieke patroons voor het herhaaldelijk gesproken woord onzer bisschoppen, dat aanmaant tot katholieke stands- en vakorganisatie. Een der aanwezigen waagde toen de op merking, dat het misschien gewenscht ware nadrukkelijker voorschriften te dezen opzichte te doen, in den geest als de voorschriften, welke voor de katholieke arbeiders gelden. Maar plotseling kwam er beweging in de eer biedwaardige figuur van Monseigneurhet grijze hoofd ging energiek omhoog en er sprak heftige verontwaardiging uit zijn blik en uit het krachtig afwerend gebaar, dat de inet ver heffing van stem gedane uitspraak vergezelde. „Daar is geen verschil tusschen de voorschrif ten, aan de katholieke arbeiders, en die, welke aan katholieke patroons zijn gedaan. Het is den laatsten evenzeer verboden lid van neutrale organisaties te zijn, als dit verboden is aan de katholieke werklieden. Men tracht daar welis waar omheen te praten, maar dat kan niet on gedaan maken, dat het niet-katholiek georga niseerd zijn van de katholieke patroons een daad van ongehoorzaamheid beteekent." En Mgr. beklaagde zich, niet zonder merkbare ontroering, over de teleurstellingen, welke hem van die zijde zoo vaak worden bereid, ook in het dagelijksc.he leven. Goeman Borgesius. Het monument dat op het Prins Hendrik plein te 's-Gravenhage wordt opgericht tot huldiging van de nagedachtenis van mr. PI. Goeman Borgesius, vervaardigd door den beeld houwer J. C. Altorf, zal Zaterdag 1 November worden onthuld. Mr. H. G. Dresselhuys zal daarbij een rede uitspraken. De onthulling ge schiedt door mevrouw E. SlotemakerGoeman Borgesius, dochter van den overleden staatsman. Bij ongunstig weer zullen de redevoeringen niet worden uitgesproken in de open lucht, maar in de groote zaal van de Oranjesocieteit. Ontvangst gouverneur van Heemstra te Arnhem. De gouverneur van Suriname, mr. A. J. A. A. baron Van Heemstra, zal op 20 September door verschillende vereenigingen te Arnhem worden ontvangen. Daarna zal, om 2 uur, in het Luxor- Theater een film worden vertoond van den heer Van der Ven Nederlandsch volksleven in den zomer, waarbij Julius Röntgen voor de muzikale begeleiding zorgt, 's Avonds wordt den heer en mevrouw Van Heemstra een maaltijd aange boden. Gepast geld op stations. De Nederlandsche Spoorwegen hebben de volgende instructie aan het stationspersoneel uitgevaardigd ln den laatsten tijd wordt door het publiek herhaaldelijk er over geklaagd, dat personeel van reizigers- en bagageloketten kortweg be taling eisciit in afgepast geld en, ook indien de reiziger daartoe niet bij machte is, weigert zelfs ronde bedragen als tien cents, één gulden, enz. terug te geven. Ernstig vermoeden bestaat, dat in vele ge vallen de weigering niet voortspruit uit gebrek aan de noodige betaalmiddelen. Het personeel mag zeer zeker bevorderen, dat het publiek in afgepast geld betaalt, maar is de reiziger klaarblijkelijk hiertoe niet in staat, en is in de kas het voor de terugbetaling noodige geld aanwezig, dan mag het recht, om krachtens art. 6 A.R.V. betaling in afgepast geld te eischen, niet uitgeoefend worden. Van de reizigers kan niet gevorderd worden, dat zij steeds het door hen te betalen bedrag vooraf nauwkeurig berekenen, wat hun trou wens in vele gevallen niet mogelijk zou' zijn en het personeel moet hun dan ook bij de door hen te verrichten betalingen zooveel mogelijk Ler wille zijn en tegemoetkomen. Wijziging verlofregeling Ingevolge nadere beslissing van den Minister raad is art. 127 der Verlovenregeling als volgt gewijzigd De duur van het verlof wordt voor den amb tenaar, die niet gedurende het volle kalender jaar werkelijken dienst zal hebben gedaan, naar evenredigheid verminderd, met afronding tot. heele dagen naar boven, met dien verstande, dat zoodanige vermindering niet eerst plaats heeft in geval van afwezigheid wegens ziekte of wegens verblijf onder de wapenen, anders dan voor eerste oefening, bij aldieri de afwezig heid langer dan resp. 3 maanden en 6 weken heeft geduurd. Bij de toekenning van de verloven zal het volgend jaar worden uitgegaan van de wedden, welke volgens het bestaande Bezoldigings besluit zonder toepassing der salarisverminde ring zouden worden genoten. Scheepvaart verbind i n g Men meldt uit Eindhoven Omtrent den aanleg van een scheepvaart kanaal dat Eindhoven met het Wilhelmina- kanaal zal verbinden, vernemen wij, dat de minister van waterstaat na een conferentie met Ged. Staten van Noord-Brabant en met zijn ambtgenoot van financiën besloten heeft, een post van f 100,000 op de begrooting van water staat voor 1925 te brengen tot steun voor den aanleg van dit kanaal. De Tariefwet. De Vereeniging van Nederlandsche stroo- cartonfabrikanten heeft in een adres aan den minister van financiën over het ontwerp-Tarief- wet verzocht, indien mogelijk, den algemeenen heffingsvoet niet te verhoogen, of althans de artikelen plakpapier en strooearton van deze verhooging v,rij te stellen. land een hartelijk applaus klonk nog even op en dan gingen de honderden huiswaarts in de gang waardoor allen zich naar buiten spoedden was 't stiller dan anders.De waardige stemming, die de film verwekte, is den geheelen avond nog versterkt door den voortreffelijken, toepasse- lijken zang van een dubbelkwartet uit het Fran- kelandsche kerkkoor met begeleiding van or ganist Veugelers de keus van de verschillende stukken was al heel gelukkig, in 't bijzonder het glanzende Largo van Handel voor orgel en viool, toen het blanke doek liet zien, hoe de Kardinaal in IJmuiden zoo uitbundig verwel komd werd. UIT ROTTERDAM. Oostersche Missie-dag. Naar de ,,Msb." verneemt zal Zondag, 21 Sep tember, te Rotterdam een Oostersche Missiedag gehouden worden. Het program van dien dag bestaat uit eene plechtige concelebratie, welke des morgens te half elf in de kerk van den H. Ignatius (West- Zeedijk) zal worden gehouden, naar alle waar schijnlijkheid door den Archimandriet van Parij en een missie-avond, waarop Oostersche liturs gische gezangen ten gehoore zullen worden ge bracht. O ngelukken. Gisteravond is op den Wooldriksweg te Enschede de voetplank ge broken van den bok van een verhuiswagen, waarop gezeten waren de voerman, K. van Oyink de arbeiders Schreurs, twee zoontjes van Klasen en een zoontje van de Haas. Allen vielen en tot overmaat van ramp sloegen de paarden op hol. I-Kt 12-jarig zoontje van Klasen werd dooi den zwaren wagen overreden en was dadelijk dood zijn broertje brak een been. De voerman kreeg een fractuur in de wervelkolom hij werd naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De arbeiders Schreurs krreeg een beenfractuur en het zoontje van de Haas eenige ontvellingen. De voetplank is door de politie in beslag ge nomen. Op den Haagweg nabij Delft is eergister avond een Fordauto met groote snelheid tegen een grooten autobus van de E.D.A.B.O. opge reden en geheel vernield. De chauffeur van het Fordje, de heer Dekker werd aan het hoofd gewond, hij is aan de gistfabriek te Delft ver bonden. De heer LI. Waller, uit Delft, die naast hem zat, werd door de voorruit geslingerd en ernstig aan het gelaat verwond. In Bethel te Delft werd hem heelkundige hulp verleend. Van den autobus is de vooras ontzetde personen die er in zaten hebben geen letsel ge kregen. In de Andreas Bonnstraat te Amsterdam is gistermiddag de 10-jarige Spanjaardjonder een motorwagen' van lijn 6 geraakt en gedood. Tijdens afwezigheid van de ouders waren de dochtertjes van den heer C. Rot, te YVest- zaan, 5 en 7 jaar oud, op de houtwerf aan het spelen. Zij zijn onder een stapel balken geraakt en dood gevonden. Moordaanslag. Op den Herungen weg te Venlo heeft gisterochtend de 24-jarige elec- tricien J. T. uit Bleriek een moordaanslag ge- fdeegd op de 20-jarige Margaretha Munten, wonende te/Venlo. Het meisje, dat den man, met wien zij omgang heeft gehad, wilde ontwijken, was den winkel van de coöperatie De Hoop in gegaan T. volgde haar echter en loste drie revolverschoten op haar. Het meisje werd aan en rug, in de zijde en aan de linkerhand ver wond, echter niet lev ensgevaai lijk. Zij is te voet naar het hospitaal gegaan. De Rijksveld wachter Houtermans, die toevallig passeerde, wist T. de nog geladen revolver te ontrukken. De dader is in hechtenis genomen. Een woonwagentype. Het Haagsche ,,Vdl." schrijft Gasmeterlichters althans onbevoegde hebben onze goede stad den laatsten tijd. nog al met rust gelaten of misschien hun métier met dat van rijwielplaatdieven verwisseld. Tóch is er dezer dagen een gasmeter gelicht onder omstandigheden waarin een hééle balk „notes gaies" niet ontbreékt. 't Gebeurde in een perceel in de Bloemfon teinstraat waar een fitter der Gemeentegasfa brieken wegens vertrek der bewoners de gas installatie kwam wegnemen. Op herhaald bellen geen gehoor 't perceels gedeelte was onbewoond totdat de juffrouw van twéé-hoog opendeed en den werkman toe gang gaf tot de leege vertrekken, Leeg op één kast na, waarin de fitter een man zag staan. .gehandschoend. Op de vraag van den werkman waarom hem niet opengedaan was, antwoordde de man in de kast, dat hij „nog zooveel te doen" had, doch „even weg moest". De man kwam echter niet terug en toen de fitter den gasmeter wilde ledigen bleek de sluiting verbroken en de inhoud ontvreemd. Een politieonderzoek werd ingesteld, doch de fitter kon, toen den verdachte werd voorgeleid, (of uit diens portret, daar willen we van af zijn) „den man uit de kast" niet in hem her kennen. „Lloe zag-ie er zoo wat uit vroeg een der ambtenaren op de afd. Muntgas, waar de fitter het verhaal vertelde. „Tja, nét zoo'n type uit 'n woonwagen. érg ongunstig. hij geleek veel op meneer H. en de meer oprechte dan hoffelijke gasfitter wees een der in de kamer aanwezige ambtenaren aan Brutale heerschappen. Zater dagmorgen tusschen 4 en 5 uur werd een 16- jarig bakkersknechtje te Beekbergen, toen hij naar de woning van zijn patroon ging, voor de deur van die woning gegrepen door twee per sonen, die hem bonden en een zakdoek in den mond stopten. Zij ontnamen hem den sleutel van het huis en terwijl een den jongen met een revolver in bedwang hield ging do ander naar binnen. De bakkersvrouw werd echter wakker en maakte, terwijl zij de kamerdeur op slot deed, alarm. Beide mannen kozen toen het haze- pad. Het signalement van de beido personen kwam overeen met dan van de beide jongemannen, die enkele dagen geleden te Arnhem zijn aange houden wegens een poging tot diefstal bij een De internationale postzegeltentoonstelling in Den Haag. De belangstelling voor de postzegeltentoon stelling is doorloopend enorm. Het stroomt bezoekers. Buitengewoon blijkt de attractie te zijn van de serie postzegels, die men op zijn toegangskaart en uitsluitend op die wijze aan het ter tentoonstelling ingerichte postkantoor kan koopen. De stellen vliegen weg. Vele be zoekers koopen een aantal toegangskaarten tegelijk om zich, zoodoende, meer stellen tê verschaffen. Dit gaat zelfs zoover, dat, naar wij van den beambte in het postkantoor ge hoord hebben, aankoopen van honderd en meer toegangskaarten tegelijk geen uitzondering zijn. Eén persoon heeft zelfs vijfhonderd toegangs kaarten genomen, om daarmee op 1000 stellen tegelijk de hand te leggen, verscheidene anderen driehonderd toegangskaarten. Wanneer het zoo doorgaat zal de voorraad postzegels wellicht niet eens toereikend zijn voor den duur der tentoonstelling. „Adoro Te." Het actief bestuur van den Katholieken Kring heeft juist en goed gehandeld, toen het vertrou wend op den eenstemmig gunstigen roep, die er uitging van den Eucharistischen Congresfilm, den durf toonde om „Adoro Te" ook in onze stad te vertoonen de tot in alle hoeken gevulde groote Volksbondszaal was daar gisteravond het bewijs van zelfs uit Ivethel waren ze opgekomen. En laten wij maar dadelijk zeggen dat er niet een van allen zijn hooggespannen verwachting teleurgesteld zag integendeel De geweldige ontroering, die de Congres bezoekers ontvingen, is nu ook hier weer beleefd, zal allen tot propagandisten maken voor de voorstellingen die nog volgen moeten. Wat een meesterstuk is deze film, die drie uren lang met onopgesmukte feiten een gemengd publiek weet te boeien tot het einde, dank zij de vele afwisselingen, bedacht met fijn inzicht, ge rijpte menschenkermis en kunstenaarsvisie. Wat ook een volledigheid Vanuit Rome, het hart der christenheid voert men ons naar het oude Antwerpen, waar kardinaal van Rossum met koninklijke eer aan boord van de Batavierll gebracht werd op zijn reis naar IJmuiden, waar wij deelen in de op bruisende blijdschap, die bij deze grootsche ont vangst te water den Kardinaal-Legaat gewerd, met een enthousiasme, anders aan koele Hollan ders vreemd. Langs de kaden hollen, rennen de menschen, het wemelt er van op de sluizen en hun begroetingsteekenen, die wij zien, worden op eens in de zaal, waar de geestdrift op over slaat, met donderend applaus hoorbaar gemaakt Dan vangt de zegetocht van den Kardinaal door het Noordzeekanaal aan, een blijde in- komste, waarvan de werelgeschiedenis, volgens de buitenlandsche pers, geen voorbeeld heeft. Langs de dijken golft de saamgedrongen massa mee, te voet, per fiets en in auto's, op het water wordt het kardinaalschip omzwermd door tien tallen booten, sloepen en jachten en tot in de ijzeren staketsels van de Velser- en Hembrug- karkassen krioelt het van belangstellenden. Zoo stoomt de flottilje op naar het IJ, dat schuil gaat onder de overhellende vaartuigen en de ranke wiebelende botters vol vrome Volen- dammers, die hun laaiende vreugde pas tempe ren, als de eerbied voor den zegenenden prins der kerk hen doet neerknielen in devote aan dacht. Zooals de congresweek, zoo gaat ook de film steeds hooger. Hoe wondermooi is in het tweede gedeelte de kindercommunie in het Stadion, hoe treft het bijna tot tranen toe, die duizenden kleinen in volmaakte orde en stichtende houding voortstuwende opgaande naar de Tafelen des IJeeren. Zoo is er meer veel meer Wat een pracht voor het oog de steeds wisse lende beeldenstoet, die glijdt langs het witte doek in keurige keuze wars van eentoonigbeid, maar wat ook een hooge voldoening voor het Roomsche hart om dit grootsche en pralende eerherstel aan den Christus Eucharisticus mede te beleven in zijn overmachtige realiteit die de stoutste verwachtingen beschaamde. Menig aardig tafe reeltje wisselt het verhevene afhet doofstom- meninstituut te St. Michiels Gestel met zijn bekende hostiebakkerij, het Maagdenhuis, de biddende oudjes in het St. Jacobsgesticht, het versierde Bagijnhof, kerken in feestdos, enz. Maar het toppunt van alles komt in het derde deel met de glorieuze kardinaalsmis Zondags morgens en de majestatelijke ontplooiing van de Sacramentsprocessie Zondagsmiddags in het Stadion, toen 70.000 menschen die heerlijke ommegang met het Allerheiligste in al zijn kleur en fleur aanschouwden. Hier was geheel ons volk, neen geheel de wereld vertegenwoordigd alle rangen en standen hadden hun afgevaar digden bij deze ontzagwekkende jubelende hulde aan den God der Altaren, Die nu de Mirakel stad tot het middenpunt der aarde maakte. Zoo kwam het einde van de „Adoro Te film", die schitterende weerspiegeling van het eerste internationale Eucharistisch Congres in Neder- Kamer van Koophandel. In het blandelsgebouw te Vlaardingen voijd Woensdag 10 September j.l. een vergadering dei- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas plaats. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het gemeentebestuur van Schiedam, waarbij door deze gemeente aan het Streeknet gedurende vijf jaren een subsidie van 1000.wordt verleend, deelde de voorz. mede, dat de Kamer reeds sedert maanden het streeknet financieel voor elkaar heeft en dat zij voorts in het bezit is van de handteekeningen van 650 voorstanders van het streeknet, zoo dat ook aan den door den Minister gestelden eisoh van 600 handteekeningen ruimschoots vol daan is. Spreker betreurde het echter te moeten mededeclen, dat de technische voltooiing van de rechtstreeksche telefoonverbinding Schiedam Rotterdam nog vooreerst niet tot stand zal ko men, aangezien de vervaardiging van de auto matische toestellen door de fabriek Ericson te Stockholm welke fabriek alleen deze toestellen vervaardigen kan en thans overladen is met werk, nog geruimen tijd zal eischen. Niettegenstaande alle pogingen, door de Kamer, het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie en het Rotterdam- sche Telefoonkantoor in het werk gesteld, kan geen ander resultaat worden verkregen en zal nog geduld moeten worden geoefend. Voorts werd medegedeeld, dat prof. Bruins in de eerst volgende Kamervergadering voor de Kamer het vraagstuk der Retorsie zal behandelen, zulks naar aanleiding van een ingekomen rondschrij ven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg betreffende deze aangelegenheid. Nadat de voorz. nog opgemerkt had, dat door het bureau inzake het Ontwerp Tariefwet onder scheidene besprekingen verder werden, gevoerd en dat de door de Kamer in haar adres aan de Tweede Kamer gemaakte opmerkingen in het voorloopig verslag over dit ontwerp werden opgenomen, sprak spreker de hoop uit, dat al deze pogingen haar uitwerking niet zullen mis sen en dat aldus veel kwaads voor ons district zal voorkomen worden. Llierop werd deze open bare vergadering gevolgd door een besloten vergadering, waarin enkele belangrijke zaken werden afgedaan. Zilveren professie fees't. Naar wij vernemen zal onze oud-stadgenoot, de zeereerw. Pater Dionysius Heggelman, sup- prior van het Carmelieten Klooster te Aalsmeer op 3 October a.s. den dag herdenken waarop hij vijf- en twintig jaar geleden de H. Kloosterbe loften aflegde. Verlof ing. Vanaf hedenavond zijn de prijzen van de fancy-fair gehouden in den R.K. Volksbond te bezichtigen bij den heer B. J. ter Braak Groote Markt 3 w.o. heeren en dames rijwiel, naaima chine, klok met gongslag, zilveren heeren en dames horloge, nikkel koffie- en theeservies en diverse huishoudelijke en luxe artikelen. Prijs per lot 25 cent. Nog een beperkt aantal voorradig. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Notarissen m r. Van W ij n g a a r- den en Koopman te Rotterdam. Afslag 11 September. I. Een steenen Windkorenmolen, genaamd „De Noord" en erve, staande en gelegen aan de Noordzijde van de Noordvest te Schiedam, groot 1 are, 32 centiaren in veiling 9000. Verkocht voor 12000. II. Een pand en erve, staande en gelegen tegenover voormelden molen, aan de Zuid zijde van de Noordvest en de Noordzijde van de Noordmolenstraat t Schiedam, geteekend aan de Noordvest no. 66 en aan de Noordmolen- straat no. 2, groot 88 centiaren in veiling 4150. Verkocht voor 5850. III. Een pand, bestaande uit pakhuis met stalling en hooizolder, open grond en erve, staande en gelegen laan de St. Anna Zuster straat te Schiedam, geteekend no. 20, groot 6 aren, 65 centiaren in veiling 7150. Verkocht voor 11.350. In den afgeloopen nacht werd, de courantenlooper M. L., wonende in de Villa straat, gewekt door een hevig kippengelcakel achter zijn woning. De man ging op onderzoek uit en zag juist nog dat een zwarte hond uit het kippenhok te voorschijn kwam en er vandoor ging. De verwoesting die deze hond in het hok had aangericht was meer dan erg niet minder dan zeven kippen lagen doodgebeten en ook een aantal duiven was verscheurd. Gistermiddag reed de 21-jarig veehouder J. v.d,. M. uit de Fabriekstraat te paard op de Nieuwe Haven. Plotseling struikelde het dier over een steen en stortte tegen den grond met het gevolg dat de berijder met zijn linkerbeen in de knel raakte en inwendige kwets uren aan dat lichaamsdeel bekwam. Dr. de Bruin heeft de eerste hulp verleend waarna de ruiter ondersteund door een burger en een agent naar zijn huis gebracht is het paard had geen letsel bekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2