Bet geslacht der Burgaus. alleen in pakjes DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Zaterdag 13 September 1924. 14047 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 50U bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bq verlies van een duim; f00 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bnitenlandseh Nieuws, UITVOERING LONDENSCII VERDRAG. Tot commissaris voor de Duitsche Rijksspoor wegen ingevolge het Londensche verdrag is be noemd de Franschman Leverve, die zich in verband hiermede te Berlijn zal vestigen. Leverve was een der door de Commissie van Experts benoemde spoorwegexperts, voor het uitbrengen van een rapport over de Duit sche spoorwegen. Hij is secretaris-generaal van de Union EuropeCnne de Chemins de Fer. Van het Duitsche gebied, dat na 11 Januari 1923 bezet werd, is sinds de Londensche confe rentie ongeveer 43% ontruimd. In Baden en Hessen liggen thans geen' Fransche troepen meer. DE VOLKEN BONDSVERGADERING. Litauen en Polen zullen niet vertegenwoor digd zijn in de Volkenbondscommissie welke zal onderzoeken, of de Wilna-kwestie door het Int. Hof kan worden behandeld. Hymans is afgestreden als lid dezer commissie. In de Commissie voor de ontwapening wees Jouhaux (Frankrijk) er gister op, dat het ont- werp-verdrag voor wederzijdsche ihulpverlee- ning in geenen deele bedoelt de miltaire lasten der staten nog grooter te maken. Het wil de veiligheid van Europa verzekeren zonder buiten de bepalingen van het pact te gaan. Arbitrage zeide hij sluit geen sancties uit. De Volken moeten onderworpen kunnen worden aan sanc ties van wetgevenden, economischen, financiee- len en eventueel ook van militairen aard binnen het kader van het pact. Jouhaux stelde voor, dat commercieele en politieke verdragen geregis treerd en gecontroleerd zullen worden door den Volkenbond, zoolang er nog geen inter nationale economische raad in het leven is geroepen. Hij besloot met te zeggen dat, de kwestie der veiligheid opgelost zijnde, men moet beginnen met de regeling der economi sche kwesties hetgeen noodzakelijk is om den vrede te verzekeren. DE OPSTAND IN GEORGIE. Een bericht uit Constantinopel meldt, dat Rusland zich gereed maakt te mobiliseeren. Men vermoedt, dat deze maatregel is gericht tegen Georgië waar de opstandelingen dag aan dag meer terrein winnen. Berichten uit Moskou bevestigen thans, dat de opstandelingen in Georgië Tiflis hebben ge nomen, en thans Batoem bedreigen. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Craig, de premier van Ulster, heeft verklaard dat de brief van Lord Birkenhead geen veran dering brengt in de weigering van Noord-Ier land om vertegenwoordigers te benoemen in de grensregelingscommissie, aangezien Ulster, naar hij meent, daardoor het recht zou verspe len om later tegen de beslissing op te komen. DE STRIJD IN MAROKKO. Een officieel communiqué betreffende den strijd in Marokko meldt, dat de operaties in de nabijheid van Fondak een normalen voortgang hebben. De Spaansche troepen ondervonden slechts zwakken tegenstand, zoodat morgen 32 „Dus," mompelde lord Archibald, „is hij toch gekomen, heeft hij naar mij geluisterd." „Om mij te vragen voor hem tusschenbeide te komen bij u. Ik weet niet, of ik u moet zeggen sprak sir Rear verder met hoogernstig gelaat, dat zulk een schijn van waarheid aan zijn woorden gaf. „Ja, ja, zeg alles." Hij wilde mij verzoeken u te doen weten, dat de overeenkomst met u op den door u voor gestelden grondslag onmogelijk was, dat hij zijn onafhankelijkheid wilde bewaren zelfs in armoede, in afwachting dat..." „In afwachting dat mijn dood hem de fortuin zou geven. Hij rekende er op dat mijn dood hem rijk zou maken." „Dat is zoo Jean rekende daarop en nie mand hier zou hem dit als misdaad aangerekend hebben. Hij zou later in het huwelijk treden „Als hij zjjn aanzoek kon doen onder den naam van lord de Burgau," voltooide lord Archibald verbitterd. „En had hij geen woord van genegenheid of berouw aan mijn adres „Helaas, milord, de arme jongen was reeds krankzinnig neen, dat niet, niet meer dan heel het front tot aan de internationale zone geheel zal zijn hersteld; Verschillende inheemsche gezinnen zijn in de dorpen van het gebied van Finat ben' Karrich teruggekeerd. Gedurende den afgeloopen nacht is geen enkel schot in de omge ving van Tetouan vernomen. Drieduizend man, welke langs de rivier zijn gelegerd, zullen zich laten inschepen om de in Tetouan samengetrok ken strijdmacht te versterken. CHILI. Het nieuwe ministerie is thans samengesteld de portefeuille van binnenlandsche zaken be rust bij Israël Valdes, die van buitenlandsche zaken bij Aldunato Solar. De militaire junta heeft verklaard, dat zij de regeering zal waarnemen tot het volk den wensch te kennen zal hebben gegeven door vrije ver kiezingen een nieuw parlement in het leven te roepen. De openbare meening is ten zeerste gerustgesteld door deze resolutie. Het zaken leven gaat zijn normalen loop. Er heerscht een absolute orde. DE STRIJD IN CHINA. Aan het westelijk front hebben de troepen van Tse-Kiang, Thing ten westen van het Tai- Ghoe-meer veroverd. Zij hebben de troepen van Kiang-soe genoodzaakt zich terug te trekken naar Tsjang-Tsjow. Het Chineesche parlement heeft gister tot minister-president gekozen dr. W. W. Yen (Yep Youi-Tsjing). De nieuwe functionnaris is een bekend diplomaat, minister van Buitenland sche Zaken in 1920 en waarnemend premier in December 1921 en Juni 1922. Ook heeft hij verschillende belangrijke diplomatieke posten in het buitenland bekleed. ALLERLEI. Uit Athene. De generaals Tseroelis en Pana- jotopoelos werden gisteravond gearresteerd we gens het onderteekenen van het reeds vermelde geschrift, waarbij officieren en manschappen van het vierendertigste regiment werd verzocht de x-egeering te helpen omverwerpen. Uit Berlijn. Uit een memorie van het Prui sische ministerie van financiën over de ver mogens-rechtelijke verhouding tot het vroegere keizerlijke huis, blijkt, dat sedert Januari j.l. voor onderhoud van de Hohenzollerns maande lijks 50.000 Goudmark is betaald. Uit Weenen. Het aantal stakers in de me taalindustrie bedraagt voor de stad Wee nen thans 120.000. Gelijk reeds is bericht, strekt de bewegng zich niet buiten de stad uit. De socialistische bladen verklaren, dat de arbeiders tot het einde toe zullen volhouden. Zij dreigen met nieuwe stakingen. Uit Rome. Een arbeider, Coi-vi, ge naamd, heeft gister vier revolverschoten ge lost op den fascistischen afgevaardigde Casa- lini, vice-secretaris-general van de fascistische vakbonden, terwijl deze in een tram voorbijreed. De afgevaardigde, die ernstig werd gewond, is kort daarna in het ziekenhuis overleden. De aanvaller werd gearresteerd. Hij ver klaarde dat hij communist is en Matteotti heeft willen wereken. Uit Lissabon. Radicale elementen, be staande uit burgers en militairen, hebben ge tracht opnieuw revolutie te maken. Zij deden aanvallen op het ministerie van Oorlog en het telegraafkantoor. De poging is mislukt en de aanvallers zijn gearresteerd. De rust is hersteld Binnenland. Zes jaar. Deze week was het 6 jaar geleden, dat mi nister Ruys de Beerenbrouek aan de Regeering kwam. Op 9 September 1918 werd jhr. Ruys en zijn ministerie door II. M. de Koningin beëedigd. Een langdurige crisis was daaraan voorafge gaan en Mgr. Nolens had den grondslag gelegd waarop Ruys, eenmaal voor premier aange zocht, kon voortbouwen. Zóó stevig stond de minister gefundeerd, dat hij na zes jaar nog regeert, al werd er wel eens een reconstructie noodig. En wat is er sinds dien 9en September niet gebeurd Spoedig na zijn optreden stond het ministerie- Ruys voor groote moeilijkheden. Het was in de dagen, dat het Duitsche offensief in elkaar stortte en dat Ludendorf uit Frankrijk verdre ven werf, hetwelk gepaard ging met inzinking van geheel Duitschldnd. Oproer en x-evolutie volgden daar en di'eigden mede naar Holland over te slaan. De relletjes in den Harskamp met de gevolgen van dien leidden al spoedig tot] de overmoedigheid der S.D.A.P. en de groote vergissing van Troelstra. Toen minister Ruys Troelstra's extra-vaganties met kracht bedwongen had, wie herinnert zich niet het historisch oogenblik, toen Ruys, met vlammende blik tegenover Troelstra staande, dezen de krachtige woorden toeslingerde de Regeering wijkt niet. stonden het ministerie en de rechterzijde sterker dan ooit eenige Regeering gestaan heeft. En nu de minister-president lieden zes jaren lang aan de Regeering is, kan geconstateerd worden, dat nooit, zoolang onze huidige regee- ringsvorm bestaat, zulk een feit is voorgekomen. Heemskerk regeerde in 1913 vijf jaar en enkele weken, maar zes jaar is het record. Trouwens zooals we vroegers reeds constateerden, slaat Ruys meer records, o.a. is hij de jongste premier dien ons land gekend heeft. Over een goed half jaar hebben we weer ver kiezingen. Hoe die zullen loopen, valt niet te voorzien, al is de waarschijnlijkheid groot dat rechts weer zegerijk uit den strijd te voorschijn zal komen. Of Ruys dan ook nog door zal regee- ren Wie zal 't zeggen? Maar we kunnen ons voorstellen, dat hij er dan naar verlangen zal, dat een ander hem eens zal vervangen op den moeilijken post. Zooals hij trouwens ook reeds in '22 niet naar voortzetting taalde. Inmiddels is het record van heden een felicita tie waard Resb. De, werkloosheidsuitkeeringen. Zooals men weet stelt de Vereeniging „Ne- 'derlandsch Fabrikaat" zich ten doel de belang stelling voor voortbrenging van de Nederlandsche industrie bij de landgenooten op te wekken en zoo langzamerhand is men wel algemeen in den lande tot de overtuiging gekomen, dat deze bevordering van de waai'deering van de voort brengselen der eigen industrie geen eenzijdig fabrikantenbelang is, doch een algemeen eco nomische noodzakelijkheid. Eenigen tijd geleden heeft het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" met behulp van vlugschi-ifljes de aandacht van on ze landgenooten erop gevestigd, dat de totale uitgaven van Rijk en Gemeenten wegens werkloosheid over 1923 ruim 36 millioen gul den heeft bedragen, terwijl hierbij nog niet is gerekend het aantal der werkloozenkas- sen. Het aantal mannelijke werkloozen dat gemiddeld per week in 1923 bij de arbeidsbeur zen was ingeSchi'even bedroeg ruim 86.000 per- sonen. Thans heeft het bestuur laten nagaan, wat het bedrag aan werkloosheidsuitkeeringen en armoedebestrijding beteekent voor den belas tingbetaler. Uit een vlugschrift blijkt, dat meer dan 28 van het bedrag, dat wij allen aan inkomstenbelasting moeten betalen, voor werk loosheidsbestrijding en armoedesteun besteed wordt. De bedoeling van het vlugschriftje is er op te wijzen, dat, waar van 10 belasting ƒ1.24 aan werkloozensteun en 1.60 aan armoede steun betaald wordt, het van het grootste be lang is, de in ons land gemaakte goederen te koopen. Wie voorstander is van bestrijding der werkloosheid, van de armoede en wie voor be lastingverlaging is, moet aldus lezen wij steeds aan fabrikaat van eigen land de voorkeur geven. De accijns op sigaren. Ook het bestuur van den Anti-Tabaks-Ac cijns-Bond heeft vernomen, dat vanwege het departement van financiën aan vooraanstaande industrieelen in de sigarenindustrie is bericht, dat de verhooging van den accijns op sigaren geen voortgang zal hebben. Tevens wordt verzekerd, dat de regeering het voornemen moet hebben, het banderolleeren van de sigaren te laten vervallen. Vliegveld tussclxen Rotterdam en Den Haag Gister hebben volgens „Het Volk", aan het departement van waterstaat, onder leiding van minister van Swaay besprekingen plaats gehad over de vraag, in hoeverre het denkbeeld tot stichting van een gezamenlijke vlieghaven voor Rotterdam, Den Haag en Delft ware te vër- wezenlijken. Behalve de drie genoemde gemeen tebesturen, waren ook vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel, van de Kon. Lucht vaartmaatschappij en van het provinciaal be stuur aanwezig totaal ongeveer 30 personen. Wij vernemen, dat Rotterdam zich niet erg happig toonde om het Waalhaven-vliegveld, dat aan de hoogste eischen van techniek voldoet en waarin twee millioen kapitaal gestoken is, ten gunste van een gecombineerde vlieghaven prijs te geven. Maar de mogelijkheid, dat de Rotterdammers ten slotte toch met den aanleg van een nieuw veld aan den grooten verkeers weg Den HaagRotterdam accoord gaan, schijnt intusschen niet uitgesloten. Tot een bepaald besluit kwam men ter con- nu, maar hij had de kwaal reeds onder de leden, die hem eenige uren later neerwierp." „Waai'om hebt gij mij niet gewaarschuwd," vroeg lord Archibald eensklaps. „Dat is moeilijk te zeggen, maar een van zijn laatste woorden was geweest ons dit te vei-bieden en het scheen ons eerst onridderlijk tegen zijn wil te handelen, het vertrouwen door hem in ons gesteld te verraden, terwijl hij zelf niets meer kon doen. Daarna hebben wij uit vrees u in uw ziekte te schaden gezwegen." „Ja," zei de oude lord, zijn hand op de borst drukkend, „het heeft mij een vreeselijken slag toegebracht." „Maar deze overwegingen voldeden rnij niet meer en ik stond op het punt, naar Burgau- House te vertrekken om u dit en andere dingen te zeggen, die u niet vermoedt, u op de hoogte te brengen van wat wij hebben gedaan voor zijn veiligheid en voor ons aller eer." Sir Bear deelde nu aan lord Archibald bijna in dezelfde termen de bijzonderheden mede, die de oude Jacob eens aan Monica had ver haald. Al sprekende'scheen hij in de oogen van zijn bloedverwant gx'ooter te worden. Had lord Archibald het bedacht, dan had hij zich kunnen afvragen, waarom hij sir Bear zoo klein geacht had. Hij werd groot in zijn oog, een man van gewicht, van versland en wijsheid meer dan lord Archibald ooit had gemeend. „Het gdvaar is nu geweken," zei sir Bear einderlijk. „Hij is niet krankzinnig, hij is niet idioot, hij is het ook niet geweest. Er is iets dood in hem, zooals u zelf hebt kunnen oox- deelen, is hij volkomen gevoelloos. Hij gehoor zaamt nauwkeurig met een soort vlijt, behalve wanneer de woede hem aangrijpt. Ik moet zeggen, dal ik hem nooit zoo lastig ,,Zeg maar gevaarlijk," viel de oude lord hem in de rede. „Zoo gevaarlijk heb gezien als heden," vol tooide sir Bear volgzaam, „In gewonen tijd is zijn verstand als een lamp, die zeer laag brandt en die noch verhelderen noch uitdooven kan. Hij hoqrt, hij ziet, hij spreekt maar met even weinig resultaat alsof hij doof, stom en blind tegelijk was. Hij spreekt geen wartaal, maar ook geen verstandige taalhij heeft den schijn van eén leven dat hij niet bezit." Lord Archibald was blijven staan op het punt waar men de geheele helling van Blackhorn kon zien. De markies onderscheidde het hek, de zwakke, grijze lijn, door de borstwering gevormd, maar noch het grasv'eld, noch de steenen van het ravijn, noch de hoornen, noch de struiken spraken hem van het akelig tooneel, waarvan zij getuige waren geweest, toen Jean de Burgau had willen vluchten. De afgebroken tak van den beuk had de herinnering van het, bloedig verraad niet bewaard. Er waren sedert zooveel verdorde bladeren gevallen, dat zij het bloedig spoor op den bodem van het ravijn hadden bedekt. Sir Bear ging voort „De uitstekende dokter Baud, onze vriend, u moet vroeger wel van dezen beroemden geneesheer te Londen hebben hooren spreken die geruitnen tijd in onze nabijheid is gebleven, heeft Jean behandeld sedert de ergste faze van zijn ziekte. Deze ziekte, volgens zijn meening ongeneeslijk, had zich reeds doen kennen als het gevolg van een of anderen schok of val en Jean had ons er over gesproken dat hij niet lang geleden van zijn paard gestort was. Sedert den dood van onzen goeden Baud hebben wij geen anderen dokter gehad, want het geheim dat Jean ons had toevertrouwd misschien een uitvloeisel van ziekelijke fantasie konden wij zonder gewichtige reden niet prijs geven. En dit is het tweede en niet het minst belangrijke deel van de mededeeling die ik u te doen lieb. Jean heeft zich in de laatste Iersche samenzwering gecompi'omitteerd. De zaak, die gelukkig in het vergeetboek geraakt scheen, zou opnieuw opgerakeld worden, als zijn aanwezigheid in Engeland bekend werd. Het gevolg zou minstens minstens, lord Archibald geweesL zijn de opneming van den ongelukkigen jongen in een krankzinnigen- gesticht. Ik beken dat mij de moed ontbrak een Burgau aan zulk een vernedering bloot te stellen. Had ik daarin ongelijk, dan beken ik schuld en al mijn zoons met mij. Maar ik weet dat u mij niet zult verwijten dat ik de wereld het geziclit van zijn verval heb onthouden, dat ik den naam der familie heb gesteld boven de overwegingen van alledaagsche voorzichtigheid. Wordl vervolgd). SCHIEDA t*ai v. ROSSEM's „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1