t% Jg ferentie niet. Maar er werd een commissie be noemd, waarin vertegenwoordigers der drie sieden benevens een rijksambtenaar zitting kregen, ten einde het vraagstuk nader onder de oogen te zien Post en telegraaf. Men meldt dat de regeering voor de \olgende rangen bij het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie de hieronder volgende salarissen heeft vastgesteld Ingenieurs der telegrafie 24005400 in 18 dienstjaren (thans ƒ3000ƒ6000 in 15 dienstjaren); hoofdcom miezen 42005000 in 6 dienstjaren (thans 48005400 in 6 dienstjaren) electrotech- nische hoofdambtenaren 4200-4800 in 6 dienstjaren (thans 48005400 in 6 dienst jaren) commiezen 18004000 in 18 dienst jaren (thans ƒ2200ƒ4500 in 15 dienstjaren) commiezentitulair ƒ2400ƒ3400 in 14 dienst jaren (thans ƒ2800ƒ3800 in 10'dienstjaren) chefs-monteur 16002700 in 14 dienstjaren (thans 16002600 in 10 dienstjaren) kan toorbedienden 2e klasse ƒ1100-—ƒ2000 in 14 dienstjaren (thans 1300—-ƒ 2300 in 12 dienst jaren). Uit het mijnbedrijf. De directie van de Staatsmijnen in Limburg heeft gisteren den volgenden brief gericht aan de contactcommissie voor het mijnbedrijf In de nota, door de vertegenwoordigers van den Ned. Mijnwerkersbond in de vergadering der contact-commissie van 8 dezer overlegd, wordt o.a. èen berekening gemaakt van de winst, die de Staatsmijnen over de eerste 7 maanden van dit jaar zouden hebben gemaakt. Onzerzijds werd in dezelfde vergadering gewezen op eenige in die nota voorkomende onjuist heden en werd voorts getracht aan te toonen, dat, afgescheiden hiervan, de stellers der nota op grond van hun eigen berekeing tot een tegenovergestelde conclusie hadden moeten ko men. Niettemin blijft het hoofdbestuu van den Ned. Mijnwerkersbond, blijkens een in de pers gepubliceerde mededeeling, volhouden, dat zoowel zijn berekening als de daarop gebouwde conclusie juist zijn. Wij meenen daarom goed te doen de reeds mondeling aangewezen onjuistheden schriftelijk vast te leggen. 1. De stellers der nota berekenen de daling van de opbrengst sinds 1923 Voor de Staats mijnen op ƒ3.15 per ton, welk bedrag de gemid delde daling uitmaakt voor alle Limburgsche mijnen gezamenlijk. In werkelijkheid is de daling voor de Staatsmijnen aanmerkelijk groo- ter geweest dan ƒ3.15 per ton. 2. Onjuist is, dat in den in ons jaarverslag vermelden kostprijs van 14.67 uitgaven voor het verkrijgen der nevenproducten verdiscon teerd zijn. 3. In de nota wordt de opbrengst der neven producten verward met de bruto-winst der nevenbedrijven. Intusschen kan gereedelijk worden toege geven, dat deze onjuistheden weinig aan de zaak afdoen, omdat de door den Ned. Bond be cijferde bedrijfsresultaten ook zonder eenige correctie voldoende spreken. Wanneer, afgezien van de nevenbedrijven, over het eerste halfjaar van 1924 een bruto-winst zou zijn gemaakt van 1.47 per ton en over Juli een verlies van 42 cent per ton zou zijn geleden (zonder eenige afschrijving), terwijl de opbrengst na Juli nog aanzienlijk is teruggeloopen, dan blijkt duidelijk, dat de mijnen op dezè wijze onmogelijk kunnen doorgaan. (Hdbl.) Reclame op poststempels. De firma L. Kooistra te Heerenveen, groot handel in margarine, had zich tot den directeur- generaal der posterijen en telegrafie gèwend met het volgende telegram „Sommeer u, met voorbehoud mijner rechten het verminken van voor mij bestemde brieen met Blue Band. te staken." De firma heeft daarop het volgende telegram van den directeur-generaal ontvangen „Tot leedwezen kan niet worden voldaan aan uw verzoek om verminken van brieven te staken, daar niet vaststaat dat het gebruik van de normale stempelmachine een verminking is van een briefomslag of andere poststukken." zoldigingsbesluit voor de rijksambtenaren in een zoodanig stadium, dat de afkondiging ervan over eenige weken kan worden tegemoet gezien. Het postmuscum. Het nieuw op te richten postmuseum zal gevestigd worden in het gebouw van het hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie, op de Kortenaerkade te 's-Gravenhage, en wel op de bovenverdieping van dat gebouw. Aanstonds na afloop van de postzegeltentoonstelling in Den Haag zal men beginnen met de collectie- Waller, die voor het museum is geschonken en er den grondslag van vormt, daarheen over te brengen en te installeeren. Met de leiding van het museum wordt belast de heer G. D. Tresiing, ambtenaar bij het hoofd bestuur. Nederland en Duitschland. Dezer dagen zijn te 's-Gravenhage besprekin gen gehouden over de toepassing van het ver drag over crediet en steenkolen, den llen Mei 1920 tusschen Nederland en Duitschland ge sloten. De vertegenwoordigers van de betrokken regeeringen hebben gisteren een gemeenschap pelijke verklaring onderteekend,waarin de hoofd punten voor de te treffen regeling zijn neer gelegd. Prof. van Vollenhoven. Prof. Mr. G. van Vollenhoven, die, gelijk wij indertijd hebben medegedeeld, lid is van de algemeene gemengde commissie (van drie) ter regeling van de geschillen tusschen de Vereenig- de Staten van Amerika en Mexico en tot voor bereiding van de werkzaamheden dier commis sie gedurende de zomervacantie te Washington heeft vertoefd, heeft zich 6 dezer naar Nederland ingescheept en wordt Maandag of Dinsdag hier te lande terugverwacht. Duitschland en N. Guinea. De Indische regeering deelde aan den heer Helfferich, optredend namens den hertog van Mecklenburg, mede, dat er overwegende be zwaren zijn tot verleening van een concessie in Noord- en West-Nieuw-Guinea onder de omschreven voorwaarden. De overwegingen van de weigering der Nieuw- Guinea-concessie zijn, dat de regeering het ongewenscht acht, een maatschappij gedurende 75 jaar in geheel Noord- en West-Guinea het recht te verleenen tot winning van bosch- en zeeproducten, wijl de grootte van het gebied dadelijke exploitatie belemmert en het evenmin wenschelijk is, de bevolking toe te laten töt de werkoVereenkomsten, die poenaal gesanc tioneerd zijn, wijl een natuurvolk niet rijp is voor de begrippen van contractueele concessie rechten. Tevens kunnen de belangen van den bestaanden handel ernstig worden geschaad. Overigens verzwaren inwendige omstandighe den in Guinea een behoorlijke bestuurscontröle, waardoor vrijwaring van molest niet kan worden gewaarborgd. (Aneta). Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Koningin komt. Heden ontving de burgemeester de mededee ling dat H.M. de Koningin het voornemen heeft het volgend jaar een bezoek aan Schiedam te brengen. ^,Adoro Te." De Adoro-Te film blijft veel bezoek trekken gisteravond althans was de Volksbondzaal weer zoo goed als uitverkocht. Zoowél de film als de illustreerende zang en muziek misten ook hu hun uitwerking niet. Vandaag zijn zooals men weet de laatste voor stellingen ;nvie dus deze buitengewone film nog niet heeft gezien haaste zich om deze kans te benutten. Een tramlijn Antwerpen Bergen-op-Zoom De correspondent van de ,,N. R." te Brussel meldt Tusschen de Belgische Maatschappij van Buurtspoorwegen en de administratie van Neder- landsche buurtlijnen zijn besprekingen gaande betreffende internationalisatie van een buurt- tramweg AntwerpenNederland. In een eerste bijeenkomst is onder meer de kwestie van een directe verbinding AntwerpenBergen op Zoom ter sprake gebracht. Men hoopt spoedig tot een definitieve overeenkomst te geraken. Het nieuwe bezoldigingsbesluit. Naar „Het Volk" verneemt, verkeert de voor bereiding van het ontwerp van het nieuwe be- Een portret van „Onzen Kardinaal." Zijne Eminentie W. M. Kardinaal van Rossum heeft op 3 Sept. 1.1., Zijn 70sten verjaardag, aan het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus verlof-gegeven om ten bate van het doel van het Liefdewerk zijn portret op groot formaat 50 x 65 c.M.) te doen reproduceeren en in den handel te brengen. Begin volgende week zal dit fraaie in koperdiepdruk uitgevoerde portret, voorzien van een kernspreuk (in fac simile) en de handteekening van den Kardinaal alom verkrijgbaar zijn. Wij meenen er op te mogen rekenen, dat, na de glorievolle dagen van het Eucharistisch Congres, waarbij Z.Em, op waarlijk grootsche wijze door de geheele Nederlandsche bevolking is gehuldigd, zeer velen een portret van „onzen Kardinaal" zullen willen bezitten. Wij weten dat Z.Em. vooral Om daardoor het doel van het S. P. L., de vorming van efcft inlandsc.he Geestelijkheid, te steunen, zijn por tret afstond. Wij vertrouwen er op, dat dit doel zal worden bereikt. De portretten zijn na bestelling bij het bureau van ons blad h 1.50 verkrijgbaar. Pandora. Pandora was gisteravond flink gevuld én geen wonder, daar Watt en half Watt waren aangekondigd. Vóór de pauze gaat een keurig detective werk, dat er kan zijn. Dan komt de clou van den avond „Wat doe je in de kou Deze filmklucht van de bekende Deensché komieken is weder onbetaalbaar. Wij behoeven er niet veel over te zeggen, daar de geestigheid en kostelijke humor dezer artisten genoegzaam bekend zijn. Wie een avond wil lachen, hij gaat deze week naar Pandora. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags ceintuur, sleuteltje met plaatje, k. portemonnaie, inh., medeilles, lorgnet, kinderbeursje, man chetknoop en sleutel. Bij vinders parapluie, J. Ritman, Hoogstraat 88 portemonnaie met inh., Winkelman, Bröu- werstraat 30 portemonnaie met inh., J. Gudde, Ged. Broersvest 34/1 medaille aan lint, J. Scheuermann, N. Haven 73b vulpenhouder én koralen ketting, A. v.d. Sloot, Oude Kerkhof portemonnaie met inh., A. Gille, Rozenburger straat 6laag kinderschoente, Weijgers, St. Liduinastraat 47b befje van kinderpakje, B. Dekker, Buitenhavenweg 158 geldstuk, A. Leest, S. Stevinstraat 12b zakje inh. aardappe len, C. Schreij, K. Haven 3 alpacca beursje met inh., Ruijs, K. Achterweg 14 rouwbroche van Oosten, Hoofdstraat 187R.K. kerkboekje, J. Harreman, Buitenhavenweg 122/7'; doublé broche, A. de Lange, Ploegstraat 9 vulpenhou der, C. Nooijens, Doelhofje 32 cape, D. Koppe- jan Hoofdstraat 73/9; bus benzine, J.-Kleine- koort, Brugmanstraat 55 dameshoed, M. Gee- rensteijn, Huysmanstraat 10 b koperen passer, H. Smeets, Prinsensteeg 15 lakschoentje en ceintuur, H. Wietsman, Westfrankelandsche- straat 79b fluweelen kindermuts, D. de Har- tog, Heerenstraat 25/2 lederen muilkorf, J. v.d. Water, Nassaustraat 3 k. portemonnaie inh., 1 cent, J. Koppenhagen, Parallelweg 233a étui inh. medailles en rozenkrans, L. J. Vis, v. Sma- leveltstraat 22 kindertaschje, J. Heijnsbroek, Rott. Dijk 124portemonnaie met inh., A. Allard, Veenlantstraat 25 cape, van Unen, Fabristraat 53 postduif, J. v.d. Heijden, Sin gel 184/15 muilkorf, N. v.d. Merwe, Mariastraat 49b herdershond, A. Centrof, Verbr. Erven 3 eend, v.d. Tuin, Mariastraat 75b herdershond, Meijer, Prinsensteeg 6 5 palen, A. Meerburg, Hoofdstraat 11b k. armband, Wed v.d. Berg, Broersveld 130 halskettinkje, H. v. Leeuwen, Veenlantstraat 18a regenhoedje, Sietse des Plantes, Oude Kerkhof 14 broche, C. v.d. Hoe ven, Spinhuispad 26 2 postduiven, W. Bijkerk, L. Nieuwstraat 89/6 sleutel, H. in 't LIol, Nas saustraat 76 gewicht en k. armband, A. Nel, Mariastraat 18 R.K. Kerkboekje, W. Slieker, Westfrankelandschestraat 104 broche met por tret, W. Brand, Roosbeek 9/16 k. mut C. Wille, St. Liduinagesticht lederen ceintuur, Wed. Nieuwstraten, N. Buurt 25 sleutel A v.d. LIamer, Pernisschestraat 1 k. schoentje, C. van Wijngaarden, N. Haven 29 rozenkrans in etui J. v.d. Zee, v. Smaleveltstraat 14 pijp H. Wiekenkampf, N. Maasstraat 7a portemon naie met inh., J. Troost, Rozenburgerplein 1 muiikorf, P. Bergkotter, van Smaleveltstraat 25. Door de politie is gister pro ces verbaal opgemaakt tegen den 38-jar. P. B. de W„ die zich uitgaf voor een reparateur der Singer Naaimachine Mij., doch in werkelijkheid dit niet bleek te zijn. UIT ROTTERDAM. Koninklijk bezoek. De Koningin en de Prins zullen Maandag om 3 u. 1 aan het station D.P. aankomen, waar een eerewacht zal zijn opgesteld onder bevel van de heeren Wilkens en Garp. Het Koninklijk echtpaar zal in een met vier paarden bespannen rijtuig door het Noorden en het Oosten van de stad rijden, waarbij halt gehouden zal worden aan het Pijnackerplein, waar LI. M. een zang en bloemenhulde zal worden gebracht. Om 4 uur komen de Koningin en de Prins op het stadhuis, waar zij eeri uur zullen blijven. Ze zullen op het bordes van het stadhuis een zanghulde aanhooren. In de groote burgerzaal zullen de raadsleden en het bureau van de Kamer van Koophandel aan II. M. en Z. K. LI. worden voorgesteld. Om 5 uur vertrekken de Koningin en de Prins van het stadhuis over de bruggen naar Vreewijk zij gaan terug langs het Afrikaanderplein, waar Hun een zang- en bloemenhulde zal worden gebracht. Na den overtocht naar den Rechter- Maasoever gaan H. M. en Z. K. H. weer naar het station D.P. W. B. In het W.B. theater is iets moois te zien. Na de gebruikelijke „ditjes en datjes" en een dolle comedie „Max Linder heeft zeven ongeluksjaren" komt „Beatrys". Dit filmwerk naar de beroemde legende uit de XIV eeuw is zoo boeiend en zoo schoon, dat zij welhaast hare wederga niet heeft. Tooneel, film, zang en een machtig orkest werken saam tot een sublieme avond van echt kunstgenot. Wij raden.een ieder aan naar zuster „Beatrys" te gaan het is de moeite overwaard. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. AFGESLOTEN RIJWEG. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Lange Haven Noordzijde vanaf Appelmarkt- brug tot Koemarktbrug en de Brandersteeg vanaf Maandag 15 September 1924 tijdelijk zal zijn afgesloten voor het verkeer met rij- en voer tuigen. Schiedam, 13 September 1924. Vervolg Kerkbericht. KALENDER. (1421 September 1924). Parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie en van het Allerh. Hart van Jezus. Zondag.Kruisverheffing Mis blz. 1967, 2e Oratie en laatste Evangelie van den Zondag blz.'916, prefatie van het H. Kruis blz. 30. Maandag. O. L. V. van zeven Smarten Mis Stabant blz. 1590. Oratie blz. 1970 2e Oratie van den IL. Nicomedes blz. 1971, prefatie van Maria „en U om de doorboring" blz. 35. Dinsddg. H.H. Cornelius en Cyprianus Mis Intret blz. 1039. 2e Oratie van de H.H. Euphe- mia en gezellen blz. 1973. 3e Oratie a cunctis blz. 1291. Woensdag. Indrukking der H.H. Wonden in het lichaam van den H. Franciscus Mis blz. 1974. 2e Oratie en laatste Evangelie van den quatertemperdag blz. 935. Donderdag. H. Joseph van Cupertino Mis blz, 1978. Vrijdag. H.H, Januarius en gezellen Mis Salus autem blz. 1049 2e Oratie en laatste Evangelie van den quatertemperdag blz. 942. Zaterdag. H.H. Eustachius en gezellen Mis blz. 1044. Sapientiam. 2e Oratie van den quatertemperdag blz. 947. 3e Oratie-■van 't Vigilie van den H. Matthaeus blz. 1984 4e Oratie van den Paus blz. 736. Laatste Evangelie van den quatertemperdag blz. 948. Zondag. LI. Matthaeus. N.B. lederen dag verplichte oratie bij voegen van den H. Geest blz. 1203. Liturgie. LITURGISCHE DAG In verband met den hier ter stede te houden liturgischen dag,, willen we yan .onze gewone Zondagsche beschouwing afzien om meer in 't algemeen over de beteekenis van. zulk een dag een en ander te zeggen. Voor wie een weinig begrip heeft van liturgie, is het duidelijk dat feitelijk alle dagen van het jaar liturgische dagen zijnImmers liturgie is de openbare eeredienst der kerk. Het gjrqote bezit der,Kerk is de Verborgen Christus op onze altaren en dat groot bezit verwerft en behoudt de Kerk door de onbloedige viering van het kruisoffer, de H. Mis. De viering van die heilige geheimen met alles wat er mee samenhangt oi uit voort vloeit, de toediening b.v. der heilige sacramenten, noemen wij de liturgie. Liturgie noemt men ook de wetgeving die den uitwendigen, openbaren eeredienst der kerk regelt, Wanneer we dus hier gaan spreken van een liturgischen dag dan bedoelen we iets anders 't Gaat er namenlijk om de liturgie te brengen onder de belangstel ling ook van diegenen, die niet zoo onmiddellijk er aan deel nemen als de Priesters, de geloovigen allen. Daartoe bestaat er in de verschillende bisdommen een liturgische vereeniging die met verschillende middelen tracht de eenvoudige geloovigen weer te laten meeleven met de kerk, ze steeds beter te doen kennen en begrijpen de H. Mis met zijn ceremoniën, ze meer te doen verstaan de smeekbede der Bruid van den H. Geest, om daardoor voor zichzelven te meer mee te dragen van de vruchten der H.H. Ge heimenissen. Men gaat hier uit van de practische redeneeringIn de Roomsche middeleeuwen leefde al het volk mee, men verstond de taal, begreep de ceremoniën der kerk en 't geloofs leven was er te inniger om. Later heeft men het volk vervreemd van zijn eeredienst en .'t geloofs leven ging kwijnep bij velen, ging geheel te loor bij niet weinigen. Laten we dus het volk weer leeren meeleven dan zal het geloof bewaard blijven bij wie het nog hebben, 't zal weer leven gaan waar het kwijnde en velen zullen door hun uit het geloof levende broeder, weer tot het geloof worden teruggebracht. De „liturgische dag" bedoelt dus de aandacht scherp të stellen op datgene wat geregeld onder ons plaats grijpt, terwijl het dikwijls zoo weinig zegt aan heel velen. Daarom mo.eten we leèren zien om mooi te vinden, leeren verstaan en te begrijpen. Dat zal men trachten te verwezenlijken ctopr preek en conferentie, door gezang en heilige viering- Laten we voor zooverre het mogelijk is ch over een te brengen met onze verplichte dagtaak profiteeren van wat hier zal geboden worden, 't Onbekend maakt onbemind hééft'al zoovelen doen afwijken van den weg dien ze vroeger bewandeld hebben/ Bekend zal hier ook beteeke- nen bemind en zoo zal door het spannen van onze aandacht op dien dag het verlangen naar meer in ons worden opgewekt methet nood zakelijke gevolg dat ons geloofsleven verdiepen zal en het practisch gevolg zal zijn beter Roomsch voor onszelven, beter Roómseh ter beoordeeling ook door anderen, die buiten' staan. Gemengd Nieuws. De moord in den Haag. Naar men weet, was het de Haagsnhe politie nog niet,ge lukt, de bijl te vinden, waarmee de moord op een bewoonster in de Engeïéhburgstraat ip Den Haag is gepleegd. Thans .is uit het water aan den Zuidwal een bijl opgedregd en vermoed wordt, dpt. dit het, voorwerp is waarmee de misdaad is begaap. Grond voor dit vermoeden bestaat onder meer in het feit, dat de persoon, die als verdacht dqn moord te hebben gepleegd is aangehouden (e^i die zich nóg steéds in voorloopige hechte rus te r observatie bevindt), kort'nadat de misdaad is ontdekt aan den Zuidwal nabij het ziekenhujs is gezien. i d s 1 o t r ii e n va h De 1 i e f d a d i g h eiastoce r ij Kokadorü s. De Zaandamsche politie heeft tegen M. Linnewiel, die den bijnaam van Kó- kadorés voert, ter'zake Van hel gebeurde mét zijn poppen- en koekloterijen op de Zaandam sche kermis ten bate van de vereeniging Kinder voeding aldaar, proeés-verbaal opgemaakt' wfe- gens poging tot verduistering", Deze aanklacht is gegrond óp. het feit, dat Kokadorus aanvanke lijk als het batig saldo had genoemd en afge dragen 1285.34, waarop hij twee dagen later is teruggekomen door bijstorting van nég 1149.64. Ongel u k k e n. Te LI.il lergom is eenige da gen geleden de heer J. Telkamp Jr., toen hij pp zijn fiets reed, door eeii bakkerswagen aange reden. Donderdag is de héér T. aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. r-. Te Ylaardingen is gistermiddag binnen gekomen dé zeillogger Sindoro VI. 197, van de Visscherij mij. Vulkaan, waarvan de 19-jarige visscher De Bruyn uit 'Scheveningen door een stortzee overboord geslagen en verdronken is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2