Het geslacht der Bargaus. DMGBLMB WOOiSCHIEDAM OMSTREKEN. FEU!LLITO 47ste Jaargang, Maandag 15 September 19J24. tfa. 14048 Buitenlandse!) Meuws, van een Schiedam Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUreAUh!n f n° E M A K T 4' 7 TeIefrn I"te„r®0mmimaal 5,S- Postbus 39. «A* A d v e r t e n t i 6 n 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel L3;~ per partaai Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbencht 10 ets. SJlkMO, toegezonden. - Incassokosten worden berekend. 8 Rij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van hef Gemeentebestuur. Ter algemecnc kennis wordt gebracht, dat op Dinsdag, den 30sten September 1924, des voormiddags ten 9 ure, eene schouw zal gedreven worden over de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-West-Frankeland. Schiedam, 15 September 1924. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. In de derde Volkenbond-commissie (ontwape ning) resumeerde Duca Zaterdag de thans geslo ten discussies en merkte daarbij op, dat de gede legeerden bijna eenparig overeen kwamen,het nauwe verband te erkennen tusschen de pro blemen van arbitrage, veiligheid en ontwapening. Wat betreft de arbitrage, deze kwestie is slechts terloops aangeroerd, daar zij speciaal behoort tot de competentie van de eerste commissie (voor juridische en statutenkwesties). Tusschen de beide commissies zal een nauwe samenwerking op dit punt moeten worden geschapen. Inzake de veiligheid, is door alle sprekers een onderscheid gemaakt tusschen garanties van economischen en militairen aard. Zij hebben eenstemmig de noodzakelijkheid erkend van economische sancties. Ten aanzien van militaire sancties traden meeningsverschillen aan den dag en de onderhandelaars zullen thans aan dit punt hunne krachten moeten wijden. Het punt, waarover men het intusschen algemsen eens is, is, dat de basis van elk systeem, waarover gediscussieerd kan worden, het pact zelf moet zijn. Wat de ontwapening betreft, op het oogenblik zijn er nog weinig voorstellen gedaan of zelfs geopperd, omdat de groote meerderheid der gedelegeerden van meening is, dat er geen ontwapening kan zijn dan na de organisatie der arbitrage en der veiligheid. Ten einde de algemeene lijnen van het debat vast te stellen, is een commissie benoemd, die Zaterdag haar werk heeft begonnen. Loudon (Nederland) constateerde in zijn rede, dat de basis voor een overeenstemming misschien reeds in zicht was. In ieder geval zou, ook al kon een finaal accoord nog niet bereikt worden, van het debat toch een duidelijke definitie van het begrip arbitrage overblijven. Spreker nam acte van de verklaring van Paul Boncour, volgens welke iedere regeering niet meer kan geven dan wat zij heeft, maar het scheen wel, dat Loudon met zijn regeering, blijft volharden bij de meening, dat het ontwerp verdrag voor wederzijdsche hulpverleening over bodig is en dat de bepalingen van het pact voldoende zijn. Zaterdag is een aantal practische resoluties door de sub-commissie voor de Werkzaamheden, die dien morgen door de ontwapeningscommissie geconstitueerd was, aangenomen. Deze sub commissie heeft onmiddellijk Benesj tot voor de overhand te hebben, n.l. dat de arbitrage en de veiligheid alleen georganiseerd zullen worden en alleen onderwerp van hel protocol zullen uitmaken als voorbereiding tot de al gemeene ontwapeningsconferentie DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Naar de meening van Slresemaun, is er geen sprake van een verzoek van Duitschland voor toelating tot den Volkenbond, zoolang de kwestie van de schuld van den oorlog niet is opgelost in den zin van de Duitsche regeerings- nota en de positie van Duitschland als gelijk berechtigde in den Bond 'is Verzekerd. DE SCHULDNOTA. Volgens de ,,B. Z. u. Mittag", zou Strescmann van meening zijn, dat de Duitsche protestnota inzake de schuldvraag aan de geallieerden in ieder geval moet worden verzonden. Zulks zou echter voorloopig nog niet geschieden. DE ONTRUIMING VAN HET ROERGEBIED. Den 20sten September zal de bezetting van het Roergebied met 8000 man Fransche en 2000 man Belgische troepen verminderd zijn. DE DUITSCHE RIJKSBANK. Er bestaat goede kans, dat de post van gedelegeerd commissaris bij de gereorganiseerde Duitsche Rijksbank *al worden aangeboden aan den hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, prof. Bruins en eventueel door hem zal worden aanvaard. zitter gekozen en heeft besloten, e aard van den tekst, welke zal worden opgesteld om te worden voorgelegd aan de vergadering, zal worden ingekleed in den vorm van een protocol, bestemd om de bepalingen van het pact inzake arbitrage, veiligheid en ontwapening, nader te preciseeren. Daarbij schijnt de Fransche these nog steeds 33 Tot nog toe is alles naar wensch gegaan, de schuilplaats van Jean is nooit verraden. De lie den die hem omringen zijn vertrouwde dienaren, even verlangend als wij om. „Ja," zei Lord Archibald met die zwakke doffe stem, die hem bijgebleven was sedert zijn bezoek aan het paviljoen, „ja, ik kon Ja cob, hij' heeft altijd met Jean gedweept. Ik ben zeer tevreden dat Jean den ouden Jacob bij zich heeft." Hij dacht met aandoening aan de onloochen bare oprechtheid van de tranen, die Jacob over hem gestort had. „O, mijn arme jongen, zou hij beter kunnen zijn dan hier met den ouden Jacob Sir Bear, u heeft edelmoedig het beste besluit voor mij en mijn neef genomen. Gij hebt Jean onttrokken aan vernederingen en gevaren, die hem bedreig den. Het zou dwaas zijn zulk een wijze regeling af te keuren. Ik zal alles doen wat u redelijk dunkt. Bepaal een cijfer voorliet levensonder houd van mijn neef, vrees niet dit te hoog te stellen. Op hoeveel schat gij het „Op niets", antwoordde sir Bear koel. „De DE WILN A-KWESTIE. In de vergadering van de zesde commissie van den Volkenbond heeft de Litausche delega tie Zaterdag een coup d'état uitgevoerd. Nadat de Nederlandsche gedelegeerde, Graaf van Lijnden tot Sandenburg, verslag .hack, uit gebracht deelde de voorzitter mede, dat van de Litausche delegatie een schrijven was inge komen, waarin onder protest tegen de houding van de commissie, n.l. haar besluit, dat Litauen niet vertegenwoordigd zal zijn in de sub-commis sie voor het Litausche voorstel inzake de Wilna- kwestie, dit voorstel wordt ingetrokken. De LiLausche delegatie had n.l,, volgens haar verklaring, de overtuiging gekregen, dat haar voorstel om de kwestie te verwijzen naar het Int. Hof, geen succes zal hebben, en daarom besloten, die kwestie liever onbeslist te laten. Daarmede verdwijnt inderdaad deze buitenge woon moeilijke kwestie van de agenda. Van de agenda der internationale politiek is zij daarmede voorloopig nog niet verdwenen. BELGIE EN DE 8-1 BENDAG. Naai1 aanleiding van de conferentie van Bern heeft het Belgisch centraal nijverheidscomité een motie aangenomen waarbij de regeering gevraagd wordt do conventie van Washington niet te ratificeeren. Het comité betoogt, dat de Belgische 8-urenwet naar letter en geest de strengste is.; dat in Duitschland 9 h 10 uren wordt gewerkt en de Vereenigde Staten geen beperking van den werkduur aannemen, en dat ratificeering België voor elf jaar zou binden en een gevaarlijk^ concurrentie zou doen ont staan. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. In verband met een nieuwe verklaring van James Craig, den premier van Ulster, dat zijne regeering geen vertegenwoordiger irr de grens regelingscommissie wenscht te benoemen, achten de bladen het als zeker, dat het Engelsche kosten die de aanwezigheid van Jean mee brengt zijn onbeteekenend. Ik zal u niet. „Maar ik tel en waardeer den dienst, dien gij mij bewezen hebt." „Ik heet ook Burgau, milord." „Pin de zorg voor dien naam is u dierbaar twen als mij. Geloof mij, dat ik uw belangeloos heid op hoogen prijs stel. Gij zijt rijk genoeg om niet op kosten te zien. Geld ontbreekt u im mers niet, sir Bear Er was een bijna onmerk bare pauze. „Neen milord," antwoordde sir Bear. Toen hernam lord Archibald nmt waardigheid „U heeft u tegenover het hoofd van uw familie goed gedragen. Gij hebt mijn neef opgenomen en behoed en gjj brengt alle verzachtingen in zijn lot, die mogelijk zijn. Weiger mij den troost niet u mijn dankbaarheid te bewijzen. In den maat regel, dien ik ten uwen opzichte denk te nemen, moet gij niets anders zien dan een bewijs van gehechtheid en dit moet gij niet afwijzen." Lord Archibald was dan eindelijk op het juis te punt, waar men hem wilde hebben. Deze lange jaren van verborgen manoeuvres, van geheime tactiek waren niet verloren geweest. Zonder te kunnen twijfelen aan de belangeloosheid zijner familie, vroeg lord Archibald als een gunst de goedkeuring van sir Bear voor een maatregel, dien deze, door de omstandigheden geholpen, zelf had voorbereid. parlement op 30 September bijeenkomt om van gedachten te wisselen over de wet, waarbij het gemachtigd wordt de noodzakelijke benoeming te doen. Verklaard wordt, dat Craig beschikt over de volledige zienswijze van zijn collega's, toen hij zijn mededeeling deed. Thomas, de Engelsche secretaris van koloniën, hepft zijn reis in Zuid-Afrika bekort en is Vrijdag van Kaapstad naar Engeland vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij aan de vertegenwoor digers van de bladen, dat zijn secretarissen zich te Madeira bij hem zouden voegen en hij voegde er de raadselachtige opmerking aan toe „Wij zullen vermoedelijk de' Iersche kwestie aan boord in orde maken". Men heeft te Londen sir James Craig gepolst in verband met deze laatste opmerking, doch deze zeide, dat hij niets wist, dat eenig licht op de verklaring van Thomas zou kunnen werpen DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens bericht uit Gibraltar, hebben de Kabijlen van^ het Rifgebied alle Spaansche posities tusschen Tetoean en Siesjoean inge nomen. Ook bjesjoean zelf hebben zij veroverd en voorts bezetten zij den heuvelketen ten zuiden van Tetoean. Volgens een offieieele mededeeling uit Madrid, zal het garnizoen van Tetoean met 3000 man worden versterkt. Twee colonnes zijn voorts opgerukt naar Fondak. Zij hebben alle vijande lijke stellingen zonder verliezen genomen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Ie Peking is de staat van beleg afgekondigd. De ïegeeiing te Peking blijft tegenstandster van buitenlandsche inmenging. De militaire gouverneur van Tse-Kiang heeft een telegram uit Moekden onLvangen, waarin wordt verklaard, dat de voorposten van de strijdkrachten van Tsjili onder aanvoering van Woe Pei Foe, schoten hebben gewisseld met die van Mantsjoerije onder Tsjan-Tso Lin nabij Sjan-Kai-Kwan. Een groote actie wordt in een dag of twee verwacht. Soen-Yat-Sen is begonnen met de mobilisatie zijner troepen om aan den strijd deel te nemen aan,de zijde van Tse-Kiang. CHILI. Het militaire rcgeeringscomité heeft besloten, liet ontslag van president Alessandri te aan vaarden. De afgezette president van de Chileensche republiek Alessandri is te Buenos Aires aan gekomen. Hij werd hartelijk ontvangen door de ministers van Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken. ALLERLEI. Uit Lucknow. Bij gevechten tusschen Hindoes en Mohammedanen alhier werden twee personen gedood en twintig gewond. De militaire troepen werden opgeroepen. De oorzaak van het gevecht washet gerucht, da t een Hindoe-jongen tot den Islam was bekeerd. -Uit Beyroeth. De stad Taif, ongeveer 5 K.M. ten Z.-W. van Mekka, is door de Wahabi's genomen. Het offensief van Iboel Scoed tegen de Heilige Plaatsen wordt voortgezet. Uit Parijs. De bladen melden het volgende uit Casablanca In de buurt van Larrache is een Fransche spoorwegbeambte van de lijn Tanger-Fez-Hurold genaamd, door Riff-bewoners vermoord, terwijl zijn echtgenoote, een dame van opmerkelijke „Jean is zoo jong, ik wil niet wanhopen voor hem. Tk wanhoop niet, sir Bear. Maar ik heb u goed beoordeeld. De eerste indruk, die mij straks zoo snel mijn testament heeft doen veranderen, is een goede geweest. Het gezicht van mijn armen jongen heeft mij zoo getroffen, dat ik vreesde op deze plaats te zullen sterven zonder mijn nieuwe bedoelingen te hebben uit gedrukt. Nadere overweging bevestigde wat ik toen besloten was. Ik zal dezen avond nog de acte zooals zij nu is bij mijn notaris brengen. Houd mij niet terug, ik heb geen tijd teverlie- zen. Ik zal trachten mij aan deze gedachte te gewennen, misschien zal ik nog beproevenJean weer te zien. Voor het oogenblik echter kan ik dit niet. En, sprak hij met een somber en ver moeid gelaat, „moet ik u nog zeggen, dat ik toen ik hier kwam, ik geen vrees voor den dood had, terwijl ik nu liever HOOFDSTUK VI. Monica had Jean weer gezien. Zij had toege geven aan de dringende beden van den ouden Jacob en Celia Jane, die een eenvoudig w'erktuig was, had zich gebogen voor den wil van haar echtgenoot. De zuster van lief de, die in elke echte vrouw aanwezig is, had zich in Monica doen gelden, tegenover deze beklagenswaardige geestelijke instorting. Zij schoonheid, is weggevoerd. Volgens de „Petit Maroccain" zijn de Fransche autoriteiten reeds in onderhandeling getreden met Abd-El-Krim om haar los te koopen. -Uit Boedapest wordt gemeld, dat de zich noemende Heinrich Schneider, die, naar wordt vermoed, identisch zou zijn met. den moorde naar van Erzberger, Tillessen, zich na zijn verdwijning uit de villa van Goemboes te Nagy 1 ateiiy eenigen tijd in een particuliere woning te Boedapest heeft, opgehouden. De politie is hem op het spoor. Uit Rome. Uit wraak over den moord op den fascistischen afgevaardigde Casalini, hebben fascisten te Milaan het bureau van het socialis tische blad „Giustizia" verwoest en in brand gestoken. - Uit Londen. In weerwil van het advies van de commissie van onderzoek inzake het Covent Garden-geschil, heeft de door de stakers ge houden vergadering besloten, den strijd voort te zetten. Uit Cairo. Aan het ministerie van Openbare Werken is toestemming gevraagd om dè fondsen voor arme pelgrims van Mekka naar Djeddah ovei' te brengen wegens het gevaar, dat Mekka loopt, om door de Wahabis te worden ingenomen. Uit Parijs. Dfc „Petit Parisien" deelt mede, dat Herriot besloot tot opheffing van het bagno in de koloniënalle galeiboeven zullen van Guyana naar Frankrijk worden teruggebracht. Uit Weenen. Daar de gemeenteraad van Weenen en de regeering hebben besloten tot verlaging der belastingen, schijnt het, dat èr tusschen de werkgevers en stakende werknemers in de metaalindustrie een accoord tot stand zal komen. Uit Münehen. Politie-overste Seisser zal weder in dienst der landspolit.ie treden. Zijn toekomstige positie zal echter scherper dan tot dusverre omschreven zijn. Verdere wijzigingen zijn in de landspolitie niet te verwachten. Tot aan de doorvoering van deze regeling neemt 'Seisser verlof. Vereenigde vergadering van de heide Kamers. De beide Kamers kwamen Zaterdag bijeen. De heer J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst bekleedde den voorzittersstoel. De voorzitter deed door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 8 September 1924, No. 21, waarbij de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw werd gemachtigd Zaterdag te drie uren des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenig de vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Kort daarna trad de Minister, voorafgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, plaatste zich achter de Ministerstafel en hield de volgende rede „H. M. de Koningin heeft mij opgedragen de Zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Een meening-verschil tusschen de Tweede Kamer en de Regiering over de maritieme verdediging van het Moederland en het gebied overzee heeft geruimen tijd tot schorsing van Uwe beraadslagingen geleid. Al was dienten gevolge de wetgevende arbeid minder vrucht baar dan verwacht mocht worden, veel is toch was overwonnen door den adelen drang der liefde. Waarom zou zij aan dezen ongelukkige den enkelen lichtstraal onthouden dien zij in zijn stikdonkeren nacht kon aanbrengen Waarom zou zij dit werk van barmhartigheid weigeren, zij die zooveel medelijden had rmo- dig gehad? De tijd naderde dat haar vader op reis zou gaan. Meer dan ooit had zij er be hoefte aan, de zorgen te vergeten die haar omringden door zich op te offeren, meer dan ooit zocht zij de onrust te verdrijven, die het lot van haar vader haar veroorzaakte. Zij wist wel dat Patrick O'Hara door zijn terugkeer naar Ierland zijn leven in de waag schaal stelde. Zij ontwaakte soms met het koude zweet op het voorhoofd na te hebben gedroomd, dat hij was gevangen genomen en veroordeeldEn voor hem beteekende een oordeel niets anders dan een veroordeeling. Zij was nu dus reeds voor de tweede maal bij Jean geweest. Zij had den zieke buiten staat gevonden' tot eenige oplettendheid en onverschillig voor haar tegenwoordigheid. Of zij kwam of heenging, of zij sprak of zweeg, het gelaat van Jean drukte niets uit. Zijn geest was geheel zonder vrees en zonder vreugde, niets troostte of verlichtte hem, hij scheen zells ongevoelig voor lichamelijke smart. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1