Het geslacht der iarpos. DAGBLAD EN OmSTREK DE TROONREDE. FEUILLETON. 47sse Jaargang minsdag IK September 1824. jj,. 14949 Dinsdag 16 September 1924. Gratis-Ongevallenverzekering f 566 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; i 60 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bli verlies van eiken anderen vinger. Buitenlandse!? Nieuws. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.AIgrem.Verz. bank Schiedam NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondfiummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. ■iwaiiwirin-imiwnTiiiiMimiinii nu wiknu»i iiniirinnim i.mm ii ■....n.iTh....I..min-y.. 'ÖSvO—1 Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatspn wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Daar ligt de troonrede weer voor ons, welke II. M. de Koningin heden voor de leden der Sta ten-Generaal heeft gehouden, en evenals de publieke opinie van den laatsten tijd, getuigt ook zij van een eindelijk beginnende opfleuring van het zoolang reeds terneergeslagen sociaal en economisch leven, waaraan vooral het on langs gesloten pact van Londen zijn deel heeft, gehad en daartoe verder ook de voornaamste prikkel en oorzaak zal zijn, als alle onderteeke naars zich tenminste aan hun woorden van belofte houden. Gezien de actie van de laatste weken in den Volkenbond, heeft 't er wel den schijn van, dat de mogendheden 't met hun goede voornemens nu eens ernstig meenen, wat reeds tengevolge had, dat de onderlinge verhouding al aanmerkelijk verbeterde. Ze is nog wel niet zóó, als ze eigenlijk moet wezen, gebaseerd op recht en christelijke liefde, maar hopen we, dat 't nog eenmaal zóó ver moge komen en Nederland dan in de voorste rijen moge staan. Ook thans zijn, aldus de troonrede, de betrek kingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden (dus ook met België) van den meest vriendschappelijken aard ze zullen echter nog veel hechter en oprechter worden, wanneer 't ideaal des Pausen de zege der christelijke liefde eens mocht verwerkelijkt worden. Als een troostwoord klinkt 't ook in de rede, dat de binnenlandsche toestand zich gaat beteren, waarvoor als steekproef de sluitende begrooting geldt. Zoover is 't nog wel niet, maar het gewettigd vooruitzicht is er toch, dat 1925 't financieele evenwicht zal herstellen. We hopen dit met H. M., maar we ontveinzen ons niet, dat dit menigeen nog een flinke beet in een zuren appel zal kosten. Bezuiniging en nieuwe wetsontwerpen brengen dat nu eenmaal mee. „Andermaal zullen u voorstellen worden ge daan tot regeling van de sterkte en de samen stelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de staatsbegroting en de begrooting van Nederlandsch-Indië". Al klinken deze woorden wat ruw en hard in dezen tijd van vfedesactie en anti-oorlogbe weging, toch zal men ze niet in militairistischen zin moeten opvatten, wat natuurlijk de meeste linksche partijen in hun onverstandige zucht naar politiek succes wel zullen doen. De vloot wet-kwestie komt hiermee weer op de proppen en 't zal nog heel wat strijd geven, voor deze zaak nu eens voorloopig wordt opgelost. Komt de regeering met duidelijke en volledige cijfers en plannen, dan zal zeker haar de zege zijn, omdat !t rpeerendeel der Kamerleden anti- militairistiseh gestemd, toch niet zal dulden, dat ons land zich louter ten gerieve van drijvers en vreemdelingen weerloos maakt. Werkt de Volkenbond eens met dwingenden invloed, dan is 't voor eventueele ontewapening nog vroeg genoeg. De troonrede belooft verder nog herziening der sociale verzekeringen, wat verbeteringen mogen blijken te zijn en wijdt ten slotte moed gevende woorden aan Nederlandsch-Indië en woorden van zorg aan onze West-Indische kolonie, Suriname. „Moge God zijn zegen schenken aan uwen arbeid" is haar slotbede, steunend op het allerwaarste woord Nihil sine Deo niets zonder God. 34 Volgens den wensch van Jacob had zij be proefd eenige variatie te brengen in den een- tonigen arbeid die de uren van Jean vulde. Zij was zeer bekwaam in het stroovlecKten. Aan het klooster waar zij was opgevoed, was een wees huis verbonden waar men dit handwerk grondig onderwees. En gedurende haar eenzame va- cantie had Monica zich vertrouwd gemaakt met al de finesses van het vlechten. Haar po gingen om Jean belangstelling in te boezemen waren bij de twee eerste bezoeken geheel vruch teloos gebleven. Bij een derde gelegenheid bracht zij een album mede, waarin zij sedert haar komst op Blackhorn verscheidene landschappen geteekend had. Te vergeefs sloeg zij voor den zieke blad voor blad om. Hij toonde haar niet alleen geen zweem van belangstelling maar wendde zelfs zijn gla- zigen blik af. Monica voelde de teleurstelling haar over meesteren. Een der groote openslaande deuren stond open, doch Jean had van de aldus aan geboden gelegenheid geen gebruik gemaakt, Monica trad naar huiten op het terras dat een prachtig gezicht op de zee bood. Het was de eerste maal dat Monica zich hier waagde. Zij kon zich rekenschap geven van de inrichting DE VOLKENBONDSVERGADERING Thans is ook een delegatie van Nicaragua tp Genève aangekomen zoodat voor het eerst in de geschiedenis van den Volkenbond vijftig staten nu in de vijfde Volkenbondsvergadering verte genwoordigd zijn. De eenige Volkenbondsstaten, die nog ontbreken, zijn Argentinië, Bolivia, Honduras en Peru. De werkzaamheden .van de Volkenbonds vergadering zijn thans samengetrokken in de groote commissies. De vergadering zal haar algemeene bijeen komsten vermoedelijk Woensdag of Donderdag hervatten. MONACO EN DE VOLKENBOND. Het vorstendom Monaco rpoet toelating tot den Volkenbond verzocht hebben. Het verzoek schijnt reeds officieus behandeld te zijn, doch een beslissing is nog niet genomen. OOSTENRIJK'S HERSTEL. De financieele commissie van den Volkenbond is met de Oostenrijksche delegatie overeenge komen, dat de uitgaven van de Oostenrijksche begrooiing tot 495 millioen kronen mogen gaan. In de financieele controle komt geen wijzi ging', zoolang in de financieelen toestand van Oostenrijk geen wezenlijke verbetering is in getreden. Over het restant van de Volkenbondsleerling wordt verder onderhandeld. Gistermiddag vergaderde de financieele com missie tezamen met de Oostenrijksche gedele geerden en den commissaris-generaal. Men kwam over de geheele linie tot overeenstemming. Nadat de Oostenrijksche commissie van den Volken bond 't bereikte accoord onderzocht zal hebben, zal dit aan den Volkenbondsraad ter goedkeuring worden voorgelegd. DE STAKING IN DE BORINAGE. Gisteravond heeft het centrale stakingscomité van de Borinage te Hornu een bijeenkomst gehouden. Daarop is met 65 tegen 25 stemmen besloten over de vraag doorzetting van staking of hervatting van den arbeid te laten beslissen door middel van een referendum, waaraan alle mijnwerkers zullen deelnemen. Dit referendum zal Woensdag gehouden worden. Het. is niet twijfelachtig, dat de meer derheid zich zal uitspreken voor hervatting van den arbeid. DE STRIJD IN GEORGIE. Met betrekking tot den opstand tegen de sovjet-regeering in Georgië, meldt de legatie van Georgi te Parijs dat de tunnel van den spoorlijn Batoern-Tiflis is opgeblazen. De opstand is algemeen, en is in verschillende districten te gelijk uitgebroken. De ingang van de Dariel- pas is in handen van de opstandelingen. De le gatie wijst er op, dat de opstand een nationale beweging is. Hoewel de sovjet-regeering de on afhankelijkheid van Georgië had erkend, is zij drie jaar geleden toch met de bezetting en onder drukking van dit land begonnen.. 1IET BRITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. Groote beweging is gewekt in politieke kringen te Londen door de uitlating van den minister van Gezondheid, Wheatley, in zake het Engelsch- van het paviljoen. v Jean gebruikte slechts de benedenverdieping en Monica kende alleen het vertrekje van Celia- Jane en het salon waar Jean zich altijd ophield. Het was een afzonderlijk gebouw, nog meer dan het overige van Blackhorn tusschen de rotsen verborgen, die het beschermden tegen de windvlagen, waardoor het pa\iljoen ook in den winter bewoonbaar was. Een sterk luik dat men binnen kon neerlaten, sloot de voor gevel met de vensters af bij hevige stormen, alleen het allernoodzakelijkste licht doorlatende. Het terra§, dat aan drie zijden ingesloten was, had slechts uitzicht op de zee. Aan den voet van een wonderlijk doorkorven rotsmuur sloegen de steeds schuimende golven terug op de klippen. In een goed beschutten hoek hadden zich eenige dwergachtige heesters vastgehecht en groeide een weinig gras. Terwijl Monica den grootschen eenzamen horizon beschouwde, moest zij met de eene hand haar sluier vasthouden, dien de wind haar betwistte. Terwijl zij het hoofd boog om dien beter te weerstaan, wierp zij toevallig een blik in het salon en meende tevens de stem van Jessy te vernemen. En werkelijk miss de Burgau stond midden in het salon en sprak tot Jean met een bezieling, die Monica verstomd deed staan. „Gij moet trachten u wakker te schudden, neef. ik ben er zeker van dat gij beter zoudt worden, als gij u maar moeite wildet geven. Ik geloof niet wat die oude dwaas van een dokter Baud zeide. En ik heb het hem niet :oed order gekregen tot het vervaardigen van een groote hoeveelheid gasmaskers. Uit betrouwbare bron wordt voorts gemeld, dat de spooiweg aan den Mantsjoérijschen kant van den Grooten Muur is opgebroken, ten einde de invasie van de troepen uit Tsjili te vertragen. Russische verdrag,* die verklaarde, dat het zou zijn, indien de leening aan Rusland nimmer zou worden terugbetaald, daar deze leening aan de werkloosheid in Groot-Brittannië tegemoet zou komen. Lloyd George heeft het verdrag aan gevallen doch Labour is niet bang voor hém. aldus Wheatley. Als antwoord aan Wheatley heeft Lloyd George verklaard, dat Wheatley blijk geeft de zaak te begrijpen, indien hij verwacht dat het geld dat eventueel aan Rusland geleend zal worden volkomen verloren zal gaan, doch als hij zegt, dat dit geld geheel zou worden uitge geven aan den inkoop van Britsche goederen, weet hij niets van de uitlatingen der Russische gedelegeerden, ol' misleidt het publiek. Lloyd Geoi'ge voegde hieraan toe, dat zijn aanval op het Britsch-Russisch ontwerp-ver drag is goedgekeurd door Asquith en de leden van de liberale partij in het parlement en het land. DE IERSCHE GRENS-KWESTIE. De regeering van Ulster zal hedenochtend om 11 uur bijeenkomen op het landgoed van den premier. Sir. James Graig bij Londen. Na de beraadslagingen zal een officieel communiqué worden uitgegeven. De „Times" verklaart, dat als zeker kan worden aangenomen, dat Graig reeds bij voor baat de instemming van zijn collega's zal hebben, en hij onder geen voorwaarde een vertegenwoor diger in tie grensregelingscommissie zal aanwij zen. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Madrid verluidt De militaire toestand in de Westelijke zone van Marokko blijft zich merkbaar verbeteren. De weg van Ceut.a naar Tetocan is vrij en valig als in vredestijd. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de plannen van het Directoire om met de inkrimping van mili taire linies en stellingen zoo ver te gaan als de veiligheid van de voornaamste centra en van de verbindingswegen toelaat, geenszins het ver laten van de Spaansche zone met zich bren gen. Spanje immers, aldus het, directoire, treedt in deze zone op uit hoofde van zijn rechten en verplichtingen waarvan het geen afstand kan doen ter wille van eigen veiligheid en die in overeenstemming zijn met de internationale overeenkomsten. Op de militaire maatregelen, die een gevolg waren van het Spaansche ingrij pen en in het bijzonder van de komst van Primo de Rivera en eenige andere leden van de re geering in Marokko, zullen andere beschikkingen volgen, zooals de benoeming van een Kalief e n ten gevolge daarvan de wederinstelling van de Maghzen (inlandsche administratieve klasse). Het directoire verwacht van deze maatregelen het spoedig herstel van den vrede en van dtn normalen toestand. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De militaire gouverneur van Tsè-Kiang Heeft bericht ontvangen uit Moekden, dat zijn bond genoot, generaal Tsjang Tso Lin de stad Tsjao Tsjo Toe in Tsjili heeft ingenomen. Volgens een draadloos belicht uit Londen zijn thans door de regeering te Peking 60.000 man gemobiliseerd ten einde iederen aanval van den dictator van Mantsjoerije af te slaan. De troepen van Woe Pei Foe rukken op van Pao Ting Foe. Zij zijn goed uitgerust met artil lerie, vliegmachines. Een firma te Tientsin heeft eens zelf hoor en zeggen, wijl ik nog niet wist, dat. gij bier waart. Van onverschilligheid kan men mij dus niet beschuldigen. Mijn vader had er niets tegen dat ik u eenige bezoeken bracht, als ik er den moed toe bach Hij kent mij, hij weet, dat nooit een woord van mij u schaden zal. Ik geloof echter in het geheel niet meer aan die Iersche geschiedenis het komt mij voor dat als gij wat beter waart, de koningin u ter stond zou begenadigen. Ik bid u er om, beproef beter te worden, tracht te denken. Gij verstaat mij toch „Ja," antwoordde Jean met zijn klanklooze stem. „En begrijpt gij mij Hij antwoordde niet. ,,0 mijn God, maar bet is vreeselijk te denken dat gij mij verstaat, dat gij mij antwoordt en dat toch uw verstand weg is. Dat is dat is alsof een doode tot mij spreekt." Zij deed twee stappen- achteruit. Monica bemerkte dat Jessy bleek was van angst en van het hoofd tot de voeten beefde. Maar Jessy, die de energie van een Burgau bad in haar tenger persoontje, dwong zich voor Jean te blijven staan en terwijl zij hem aankeek met haar zwarte oogen, die zoo vreemd afstaken bij haar matte gelaatskleur, ging zij niet een aan drang, die op woede leek, voort„Waarom zet gij u in het hoofd ziek te zijn 't Is uw eigen schuld. Vertrouw op mij, wordt wakker. Als gij genezen zijt, zal ik u huwen en wij zullen de geheele nalatenschap van Burgau-House heb- Het nieiwvbenoemde Ghineesche kabinet be staat o.a. uit Dr. Yen, premier. Dr. Wellington Koo, Bui- tenlandsche Zaken. Wang-Keh-Ming, Financiën. Generaal Loe-tsjin, Oorlog. Admiraal Li-Ting- Hain, Marine. DE MOSOEL-KWESTIE. Fathi Bey is te Gerieve aangekomen aan het hoofd van de Turksche missie, die het standpunt van Turkije in zake de grens van Irak bij den Volkenbondsraad zal bepleiten. Volgens de „Times" zal Engeland zich ver zetten tegen het denkbeeld van een volksstem ming, daar dit in beschaafde gemeenschappen al zoo veel moeilijkheden heeft opgeleverd, dat het bij de primitieve bevolkingen in de streek van Mosoel volkomen onuitvoerbaar moet wor den geacht. Bovendien wijst men er aan Engel- sche zijde op, dat het hier niet betreft de toe wijzing van het heele vilajet Mosoel, maar uit sluitend de afbakening van de Noordgrens. Volgens een nader bericht uit Genéve zal de Mosoel-kwestie waarschijnlijk niet in deze zit ting' van den Volkenbondsraad worden afge daan. De Raad zal een speciale commissie rap port over de zaak laten uitbrengen, in dier voege, dat de beslissing tijdens de December-zitting kan worden genomen. In de twee Noordelijke districten van het Mosoel-gebied is de staat van beleg afgekondigd wegens de aanvallen van Turksche ongeregelde benden. De aanvallers werden door vliegtuigen verdreven. DE OORLOGSCHULD-KWESTIE. Gister is te Berlijn een officieuze mededeeling gepubliceerd, waarin het volgende wordt gezegd Volgens zeKere in het buitenland verspreide berichten, zou Stresemann hebben verklaard, dat Duitsehland niet tot den Volkenbond kan toetreden voordat de schuldvraag is opgelost. Er dient ojj te worden gewezen, dat Stresemann niet een verklaring heeft afgelegd, in deze termen vervat, en nog minder deze woorden heeft ge bruikt in zijn perscommuniqués. Hij heeft zich er toe bepaald als zijn meening te kennen te geven, dat na de onderteekening van het Vredes verdrag alle Duitsche Regeeringen op het punt van de aansprakelijkheid voor den oorlog deze moening hebben verkondigd, dat de toetreding van Duitsehland tot den Volkenbond niet af hankelijk moet worden gesteld Van de erkenning van de schuld. Slechts in dezen geest werd ge sproken van ophelderingen in zake de schuld kwestie. ALLERLEI. Uit Riga Jn Daghcstan is een opstand uit- gebrokei) onder de bergbevolking, die voor het grootste gedeelte uit Mohammedanen bestaat. Zij verzet zich met hardnekkigheid tegen de roode colonnes, die met spoed uit den Kaukasus derwaarts gezonden waren, om de oproerige beweging te onderdrukken, vóórdat zij groote afmetingen zou hebben aangenomen en in een guerilla-oorlog zou overgaan. ben. Malcolm en Josiah zullen woedend zijn. Wij zullen hun wat geven, want ziet ge, het is niet rechtvaardig dat gij ons alles ontneemt. Lord Archibald was er wel van overtuigd toen hij laatst hier was. Hij is daar gekomen, bij Celia-Jane, hij heeft u gezien en had er groot verdriet van. Hij hadt er geen vermoeden van. Als gij wilt, zal ik hem schrijven, of wel als het moet, zal ik tot hem gaan. Ik zal hem zeggen „Jean wil genezen, hij is genezen ik zal zijn vrouw worden." O, wat zal ik blij zijn, als ik lady Burgau ben riep zij met een kinderlijk genoegen, dat het ongepaste van haar woorden wegnam, „Burgau-House te bezitten en al het overige en en u, Jcan, als ik maar niet zoo bang voor u was." Jean hoorde baar aan zonder dat een zweem van aandoening op zijn onbeweeglijk gelaat te bespeuren was. Met een mengeling van angst en boosheid riep zij „O, gij wilt, dus niet. En zij ging heen, terwijl zij de deur hard achter zich dichtsloeg. Hoewel lord Archibald zijn neven zeer ver zwakt. en lijdend had toegeschenen klonk de tijding van zijn dood op Blackhorn toch als een donderslag bij helderen hemel. De dood van den ouden Jacob, die denzelf den dag voorviel, werd daardoor bijna niet op gemerkt.. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1