DE TROONREDE. BlBiienlattd. Steils- en Gewestelijk Nieuws» Mej. Phil. Jansen. Uit Londen Uit Stockholm wordt ge meld, dat volgens een bericht in de „Tidningen" te Leningrad 17 arbeiders, die een algemeene staking en gewapenden opstand tegen de Sm. jet- regeering zouden hebben georganiseerd, na een spoed-terechtzitting zonder getuigen, zijn ge fusilleerd. Uit Parijs De Parijsche editie van de ,,New York Herold" meldt, dat Wiedfeldt, de Duitsche ambassadeur te Washington besloten heeft zijn ontslagaanvrage in te trekken. Waar schijnlijk zal hij nog zes maanden te Washington blijven. Deze stap is genomen op persoonlijk aandringen van president Ebert. -In Italië heerscht groote opgewondenheid in verband met den moord op Casalini. De re geering heeft strenge maatregelen getroffen. De Macedonische leider, Fodor Alexandrof, een merkwaardige persoonlijkheid in den Balkan, is op 31 Augustus veimoord door Macedoniërs die in dienst stonden van de bolsjewiki. De Bul- gaarsche legatie te Londen heeft verder bericht ontvangen, dat Aleka pasja en kolonel Atha- nasof, twee leden der Macedonische revolution- naire organisatie in Z. W. Bulgarije eveneens zijn vermoord. Ook zijn twee leden v^n de Mace donische federatie te Sofia om het leven gebracht. Uit Londen Van October af zal het Spaan- sche Directoire alle hazardspelen in casino's en clubs door geheel Spanje, zonder eenige uit zondering, verbieden. Vele casino's, welke af hankelijk zijn van de opbrengst der speeltafels, zijn genoodzaakt te sluiten. Uit Dusseldorp Onder de bevolking van Herne heerscht groote opwinding wegens de aanhouding van tal van gemeenteambtenaren. - Naar uit Berlijn wordt gemeld, zal de Margerie, de Fransche gezant te Berlijn, weldra Barrère te Rome opvolgen. Ads opvolger van de Margerie wordt Barthou genoemd. Uit Beyruth De Syrische rooverhoofdman Milhem Quassem is gister door Fransche troepen gevangen genomen. Bij de opening heden der nieuwe zittings periode der Staten-Generaal hield LI. M. de Koningin de volgende Troonrede. Het verheugt Mij, Leden der Staten-Generaal, weder in Uw midden te verschijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn weggenomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diepste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van 's Lands Financiën kan als een lichtpunt worden beschouwd. Het vooruitzicht is gewettigd, dat, indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aan hangige maatregelen van financieelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de gewone uit gaven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn. Hoewel aldus het on middellijk dreigend ge\aar voor 's Lands Fi nanciën zal zijn gestuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verdere bezuiniging worden gestreefd, ten einde mede daardoor de noodzakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zijn. De betrekkingen, welke Wij met de andere Mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Andermaal zullen U voorstellen worden ge daan tot regeling van de sterkte en de samen stelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de Staatsbegrooting en de begrooting van Nederlandsch-Indië. Wetsontwerpen tot heffing eencr belasting op weelde-verteringen en tot Verlaging van som mige te zeer drukkende directe belastingen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte ziekte- en ongevallen verzekering van arbeiders is spoedig te wachten, terwijl verdere ontwerpen van wet betreffende de herziening van de sociale verzekering in voor bereiding zijn. In den financieelen en economischer! toestand van Noderlandsch-Indië valt vooruitgang te bespeuren. De ontwerp-begrooting van dat gebiedsdeel, welke U eerlang ter overweging zal worden aangeboden, rechtvaardigt de ver wachting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst afgesloten is. Bij die begrooting zullen voorstellen aan Uw oordeel worden onder worpen, strekkende om te gemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechtspersonen aan de bestaande belastingregelingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervorming, van de provincie West-Java, zal de laatste hand worden gelegd. De aanstaande opening der Rechtshoogeschool te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ontwikke ling van Indië. In Suriname blijft de stand der Landsfinan- ciën zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeilijke tijden door. De gang van zaken in Curagao stemt daarentegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God Zijn zegen schenken aan Uwen ar beid 1 Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Vertrouwensmannen De „Nieuwe Venlosche Courant" zegt het eens te zijn met onzen raad „stuur vertrouwens mannen zonder etiquet" naar het Adviseerend College „Daar is en wordt nog beweerd, in woord en geschrift, dat, de evenredige vertegenwoordiging en ons kiesstelsel langzamerhand onder onze kiezers voor de organisatie, een scheiding, van maatschappelijke groepen, met eigen gemeen schappelijke belangen hebben gebracht. Speuren we de oorzaak, of het complex van oorzaken, wat o.i. juister is, niet na, dan blijft toch het feit te constateeren, dat, vooral in den laatsten tijd, de groepsbelangen bij de verkiezingen sterk op den vóórgrond traden, veel sterker dan vroeger bij het meerderheids stelsel. De gevolgen zijn geweest sterke wrijving tusschen de verschillende groepen en standen en daling van het peil onze katholieke vertegen woordiging in het parlement. Dit laatste wen- schen wij zoo te zien begrepen, dat het aantal wel grooter is dan vroeger, maar de kwaliteit niet in verhouding tot de numerieke toename onzer afgevaardigden, op evenredig hooger peil gestegen is. Zouden de Kring-besturen aan de ongunstig werkende invloeden ten bate van groepenver- tegenwoordiging voet blijven geven, door o.i. in strijd met letter en geest van ons georgani- seeid kiesreglement, als leden van het A. C. personen voor te dragen en men bedenke, dat de voordracht bindend is die daar zitting nemen als vertegenwoordigers van bepaalde maatschappelijke standen, dan zal de eenheid onzer R. K. Staatspartij in steeds grooter woiv dend gevaar komen en zal het peil onzer afge vaardigden langzamerhand gaan dalen." „Tijd." De Handelsbalans in Augustus 1924. Het centraal bureau voor de statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer (zonder goud en zilver) in Augustus 1924 heeft bedragen 174 millioen, die van den uitvoer 138 millioen. In Juli 1924 beliep de invoer f 198 millioen en de uitvoer 134 millioen. Voor Augustus 1923 zijn deze cijfers resp. 151 en 108 millioen gulden. Tegenover Juli 1924 verminderde de invoer met 24 millioen en nam de uitvoer met 4 millioen toe. Vergeleken met Augustus 1923 had bij beide groepen een vermeerdering plaats, nl. resp. van 23 en 30 millioen gld. Het saldo-invoer bedroeg in de maanden Januari tot en met Augustus 1924 resp. 61.41,60 54.6, 53.3, 83.2, 78.2, 63.7 en 36.6 millioen gulden wat beteekent dat Nederland dit jaar reeds een 'half milliard verarmd is. Overleg mei de organisaties. Naar het „Centrum" verneemt", zijn de ver tegenwoordigers der verschillende onderwijzers- organisaties in Nederland thans Vrijdag a.s. bijeengeroepen in het Departement van Onder wijs, om met Z.Exc. den Minister van Ondeiwijs te confereeren over de door de regeering voor gestelde wijzigingen in de salarisregeling. A. P. F. Duyustee. De heer A. P. F. Duynstee, inspecteur der posterijen en telegrafie te Maastricht, wordt van 16 dezer af tijdelijk belast met de waarneming van de functie van hoofdinspecteur der poste rijen en telegrafie te 's-Gravenhage, aan wien meer in het bijzonder het algemeene toezicht op de exploitatie van den dienst der posterijen is opgedragen. Deze functie is vacant geworden door het eervol ontslag van jhr. A. E. van Foreest. Nieuwe commandant van het Indische leger. Aan luitenant-generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië, F. J. Kroesen, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Benoemd is tot luitenant-generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië, de adjudant in buiten gewonen dienst van de Koningin, generaal- majoor, chef van den generaien staf van voor meld leger, K. F. E. Gerth van Wijk. Internationaal Congres voor sociale politiek. De belangstelling voor het Internationaal Congres voor sociale politiek, dat begin October te Praag zal gehouden worden, overtreft alle verwachtingen. Uit het buitenland hebben zich tegen vierhonderd deelnemers uit de republiek vijfhonderd aangemeld. Daar het parlements gebouw geen voldoende plaats biedt, heeft men een aantal aanmeldingen ter zijde moeten leggen. Het aantal gedelegeerden uit Nederland be draagt dertig. Vertegenwoordiger der regeering is dr. W. IJ. Nolens. Van de andere Nederland- sche afgevaardigden zijn nog vermeld prof. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den IJoogen Raad van Arbeid, F. M. Wibaut, R. Stenhuis, voorzitter N. V. V., J. Oudegeest, A. Folmer, dir. Rijksdienst voor werkloosheidsverzekering, ir. Hettinga Tromp van het gem. arbeidsbureau te Amsterdam enz. Belgische activisten. Te Hansweert heeft eergisteren 'n samenkomst plaats gehad van naar Nederland uitgeweken Belgische activisten en Belgen uit Antwerpen en Gent, die per pleizierboot Mercator waren overgekomen. De leiding van de bijeenkomst was in handen van mej. Rosa de Guchtenaere. Met wapperende vlaggen trok men in optocht naar de zaal Thalia. Op het podium hadden, behalve het bestuur, ongeveer 50 in Nederland vertoevende Belgische activisten plaats genomen. Vooral de amnestie werd druk besproken, in verband met de in Mei in België te houden ver kiezingen. Mej. De Guchtenaere las een brief voor van prof. Borms, die nog steeds te Leuven gevangen zit. Daarin werd aangespoord, toch vooral niet te versagen en schouder aan schouder te blijven in den strijd voor de Viaamsche zaak. Hij had zoo gehoopt, in September vrij te zijn geweest om dan met zijn vrouw de ontmoeting te Hans- weert te kunnen bijwonen. De Tabaksbelasting. Inzake de vele geruchten omtrent de tabaks belasting kunnen wij mededeelen lo. dat de sigaren gebanderolleerd blijven 2o. dat voor- loopig althans ook het banderolleeren der kistjes wordt gehandhaafd 3o. dat voorloopig althans van een lucifersbelasting geen sprake is, al is daar zeker wel eens over gedacht, en eindelijk het verschijnen van de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot verhooging van den ta baksaccijns vandaag of anders morgen tegemoet- gezien kan worden. De ex-kcizer. De secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. J. B. Kan is gister naar Doorn vertrokken tot het houden van besprekingen met den ge wezen Duitschen keizer. De reehtsche samenwerking. Prof. A. Steger schrijft in „De Maasbode" onder meer het volgende „Tot de werkwijze on^er Kamerfractie be hoort niet alleen onderling overleg der leden, maar ook overleg met de fracties der coalitie. De politiek immers die wij voeren, moet met alleen berusten op de christelijke beginselen maar, vóór al het andere, die christelijke be ginselen in de maatschappij doen dóórdringen en doen leven. Ook de politiek toch is ten slotte maar een middel om de menschen God te laten dienen en zich zelf zalig te laten maken. En wan neer een zaak in den huidigen tijd in aller belang noodzakelijk is, dan is het de verdediging en de uitbreiding van het Christendom tegen en ten koste van het heidendom. Daarom is niet alleen o.i. terecht, aangedrongen op een staatsprogram, dat in overleg met de andere christelijke partijen zou zijn opgemaakt, maar is niet minder noodig, dat bij zijn practischc uitvoering eerst na onder ling overleg der drie fracties elke fractie hare houding bepaalt. Wij zijn overtuigd, dat dit tact en plooibaarheid vereischt, die natuurlijk aan beginselvastheid en zelfrespect niet te kort mogen doen, maar wij zijn niet minder over tuigd dat, indien het christelijk volksdeel weet dat dit geschiedt, het vertrouwen in zijn ver tegenwoordigers en de kracht om het goed recht te doen zegevieren nog belangrijk zouden toe nemen." De loonregeling in de staatsmijnen. Van de zijde van den Christelijke Mijn werkersbond wordt uit Heerlen medegedeeld, dat door de directie van de Limburgsche Staats mijnen gistermorgen in de vergadering van de contact-commissie de verdere volgende con cessies zijn gedaan In de eerste plaats zullen de loonen van de houwers per 1 October gebracht worden op 6.20 gld. Mocht de toestand van liet bedrijf zich niet verbeteren, dan wordt het loon per 1 December gebracht op 6 gld. In de tweede plaats worden de loonen van de bovengrondsche arbeiders, eerste en tweede vakgroep (geschoolde en ge oefende arbeiders) verminderd met 2 cent per uur. In de derde plaats worden de loonen van de arbeiders in de derde vakgroep, die thans op de mijnen werkzaam zijn, eveneens verminderd met 2 cent per uur, terwijl de nieuw aan te nemen arbeiders een minimum loon zullen ontvangen van 46 cent per uur. De Christelijke Mijnwerkersbond en de Prot. Christ. Mijnwerkersbond hebben met deze con cessies genoegen genomen. De beide andere organisaties, nl. de Moderne en de Neutrale Mijnwerkersbonden, waren nog niet in staat een antwoord te. geven. Op de mijnen werd deze regeling heden aan geplakt en zal per 1 October in werking treden. Nader wordt gemeld, dat het hoofdbestuur van den Alg. Nederlandschen Mijnwerkersbond gisteravond zou bijeenkomen om den thans ge schapen toestand onder de oogen te zien. Liduiiia-Tentoonstelliiig. Op initiatief van den weleerw. heer Paulus- sen, is gisteravond tot stand gekomen een commissie, welke zich ten doel stelt het houden van een tentoonstelling van zaken, in den meest uitgebreiden zin betrekking hebbend op het leven van onze groote stadsheilige Liduina. Zij hoopt daardoor te bereiken, dat, vooral bij onze stadgenooten, het verlangen wordt aangewak kerd, om wat meer van onze LIeilige te weten, waaruit dan ongetwijfeld zal voortvloeien, dat men haar ook meer zal beminnen en vereeren. Om dit doel te bereiken, rekenen wij op den steun en de medewerking van alle stadgenooten, in het bijzonder van hen, die voorwerpen, hetzij, boeken, prenten, beelden enz. in bezit hebben of bij anderen in bezit weten. Ook financieele bijdragen, onmisbaar voor het slagen dezer tentoonstelling, zijn zeer welkom. Wie dus meent, iets te bezitten, hetgeen voor deze ten toonstelling geschikt is, of mededeelingen over het bezit van anderen kan doen, gelieve zich te wenden tot den secretaris der commissie, den heer P. Groenendaal Jr., Westmolenstraat 1. De Commissie Kap. Paulussen, Voorziller. G. Kramers, Penningmeester. Pater A. van Dijk. A. P. J. Leusen. P. Groenendaal Jr., Secretaris. Een nieuwe Karakorum-expeditie. Blijkens achterstaande annonce, zal onze bekende oud-stadgenoot, de heer Ph. Visser, op Vrijdagavond a.s., 8 uur, in de zaal van den R. K. Volksbond een lezing houden, met als interessant onderwerp Alpentoehten en voor bereiding voor een nieuwe Karakorum-expeditie. We zijn er van overtuigd, dat velen deze lezing zullen willen bijwonen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naai de hetieffende annonce in dit blad. De rijwielplaatjes. Het aantal hier op het postkantoor verkochte rijwielplaatjes heeft tot nu toe 5900 bedragen. Dit is in verhouding tot andere plaatsen zeer gering, daar er gemeenten zijn, waar op iedere 3 inwoners een belastingmerk werd verkocht de hier heerschende werkloosheid zal van dien geringen afzet de oorzaak wel zijn. Naar wij vernamen, bedroeg de raming voor Schiedam, met zijn bevolking van ongeveer 44000 zielen, 10250. Loon-aclie. In de hoofdbestuursvergadering van den Neutralen Bond van Personeel in dc Voedings bedrijven, is een voorstel van de afdeeling Bak kers (den LIaag) aangenomen, om alhier en in Rotterdam, den Haag, Leiden en Haarlem, den bakkerspatroons voor de komende wintermaan den een duurte-bijslag van 2 op het bestaande loon te vragen, als compensatie voor de steeds stijgende kosten van noodzakelijk levensonder houd. Gisteren is uitvoering aan dit besluit gegeven, o. m. door het aanschrijven van de patroons- vereenigingen te dezer stede. Als onderwijzer 2 e klasse b ij het openbaar Europeesch lager onderwijs, in 'Ned. Indië is o.m. benoemd de heer A. Ronteltap alhier. S lager v. d. M. va'nhetBroersveld heeft gister bij de politie een valschen gulden gedeponeerd. De steigers langs het terrein van de N. V. „Scliieveem" in de Wilhelmina- haven worden verlengd de eerste 2- X 40 M. en de tweede 12 M., voor de bevordering van sneller lossen van zeestoomschepen. De secretaris van de Mond ha r- monica-vereeniging Voorwaarts, alhier, de heer J. Planije, wonende Rotterdamsche dijk 5, meldt ons, dat is opgericht de le Nederlandsche Bond van Mondharmonicavereenigingen het secre tariaat van den bond is gevestigd te Delft, bij A. Smit, Vlamingstraat 77. Door het wilde r ij den van een voerman der firma D., kon de voerman van den expediteur K., die gistermiddag omstreeks 5 uur ook met zijn paard.-en-wagen op de Iloogstr. reed, een aanrijding niet voorkomen met een kinderwagen, waarmee mej. Korpel, wonende Pr. Fr. ITendrikstr. zich juist tegenover het magazijn „De Ster" bevond. Het scheelde niet veel, of de twee kinderen, die in den wagen zaten, waren over de straat gesmakt, maar gelukkig kon do verschrikte moeder den kantelenden wagen nog in evenwicht houden. Na in liet magazijn „De Ster" weer iets tot bedaren te zijn gekomen, moest mej. K. zich met de kinderen te voet huiswaarts begeven, daar van den kinderwagen twee wielen vernield waren. De onvoorzichtige voerman was er snel vandoor gegaan. UIT ROTTERDAM. Het Koninklijk bezoek aan RoUerddm. Bij het gisteren door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, met gevolg, aan Rotter dam gebrachte bezoek, waarvan wij reeds in hoofdtrekken verslag gaven werden de hooge gasten, na een door huldigingen onderbroken zegetocht door de stad, in de burgerzaal van het stadhuis toegesproken door den burge meester, die H. M. en Z. K. IJ. hartelijk welkom heette, mede namens Raad en burgerij. Spr. wees er op dat de tijden nog zorgelijk zijn, doch dat eenige ontspanning merkbaar is. Van een weder opbouw van Europa zal Rotterdam zeker de vruchten plukken. „Daarbij aldus de burgemeester zal hard gewerkt moeten worden. Rotterdam, de stad van den arbeid, voelt haar plicht. En in uw Koninklijk vóórgaan in onverdroten arbeid vindt de nijvere bevolking van Rotterdam een prikkel tot de uiterste krachtsinspanning." Op deze toespraak antwoordde de Koningin bijzonder hartelijk. De belangstelling van het publiek tijdens de rijtoeren was zeer groot. Te ongeveer half acht heeft de koninklijke trein, onder gejuich van de talrijke aanwezigen, het station D. P. verlaten. UIT VLAARDINGEN. Koninklijk bezoek. Het bezoek aan Vlaardingen zal slechts twee uur duren. De Koningin zal met een extra-trein van 10.30 uur aan het station Vlaardingen- Oost aankomen. Door den burgemeester van Vlaardingen zal LI. M. worden verwelkomd. Dan wordt gereden naar het Stadhuis, waar H. M. ontvangen zal worden door de wethouders en naar de raadszaal gaan waar de raadsleden en de secretaris zich zullen bevinden. Dan zal het défilé \an de plaatselijke ver- eenigingen voor het Stadhuis plaats hebben. Onmiddellijk vangt dan de rijtoer aan, waarbij in 't bijzonder de volkswijken bezocht zullen worden. Daarna zal in het Handelsgebouw een afslag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2