Het geslacht der Bnrpus. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Em OMSTREKEN. PEUILLETO n7~ 47st<s Jaargang, Donilerdag 18 September 1824. 14051 Gratis-Ongevallen verzekering f 580 bij levenslange geheele invaliditeitf 208 bij verlies van een hand, voet of oog I 200 bij dood f 100 »»ij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 hij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.Algem. Verz. bank Schiedam Buitenlandse!* Nieuws, DE VOLKENBOND. Binnenlatid. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco por post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De besprekingen van de vierde subcommissie (de commissie van twaalf) der derde Commissie, welke, zooals bekend, onder leiding van Benesj werden gehouden, zijn thans beëindigd. Benesj heeft gister daarover de volgende verklaring afgelegd Om de verspreiding van alle over- dreven of valsche berichten te voorkomen, komt bet mij juist voor ophelderingen te geven over dorr huidigen stand van onzen arbeid ten aan zien van de drie problemen arbitrage, veiligheid en ontwapening. Het plan, dat is uitgewerkt, vormt een on deelbaar geheel. Het plan, hetwelk ik aan de sub-commissie heb voorgelegd, is ontstaan na de uitvoerige besprekingen in de vergaderingen van de derde cn eerste commissie, en in de sub-commissies. Op deze gronden heb ik ge tracht een ontwerp samen te stellen, dat reke ning houdt met de verschillende stroomingen. Het ontwerp behandelt ten eerste de arbitrage. Dit punt behoort tot de gedachtenwisseling van de eerste commissie en zal ook door die commissie worden besproken. Zoodra wij dit deel van den arbeid der eerste commissie hebben ontvangen, zullen wij dat invoegen in het geheel, waarop wij ons plan geheel kunnen gereedmaken. Behalve de arbitrage bevat, het ontwerp een tweede punt dat in verschillende artikelen is neergelegd, n.l. de kwestie der sancties. Men overweegt op welke wijze zij toegepast kunnen worden en hoe zij doorgevoerd moeten worden. Er is rekening gehouden met dt opvatting van het. meerendeel der delegaties der vergadering, dat de sancties zich moeten aanpassen aan het kader van den Volkenbond. De verschillende landen zullen den Raad kunnen mededeelen, welke krachten zij tegenover den aanvaller kun nen stellen en zullen stellen. Ondanks deze sanc ties overweegt ons plan verder, dat de politieke onafhankelijkheid van een aanvaller niet aan getast mag worden. Het laatste en derde deel betreft de ontwape ningsconferenties en stelt de verschillende mo raliteiten voor de bijeenroeping daarvan vast. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de Raad -van den Volkenbond op grond van art. 8 van het Voken bondspact de hoofdrol speelt. Benesj voegde hieraan nog toe De arbeid aan dit ontwerp is tamelijk ver gevorderd, zoodat wij 20 dezer met het werk gereed hopen te zijn. Groote principieele bezwaren bestaan er met meer voor ons, hoewel deze natuurlijk nog steeds opduiken kunnen. DE MILITAIRE CONTROLE. De permanente adviseerende militaire com missie van den Volkenbond heeft onder voor zitterschap van den .Belgischen generaal Keu- ningk gister haar werkzaamheden beëindigd. Officieel wordt medegedeeld, dat zij een plan heeft uitgewerkt voor een organisatie, die den Volkenbondsraad zal ter zijde staan bij de mili taire controle op Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Duitschland. Bovendien heeft deze commissie zich bezig gehouden met de kwesties, die aan de ontwape ningsconferentie zullen worden voorgelegd. Zij heeft een plan ontworpen, dat op de interna tionale ontwapeningsconferentie het uitgangs punt voor de debatten zal vormen. DE MOSOEL-KWESTIE. Reuter verneemt, dat de Britsche positie ten opzichte van Mosoel, en de grens van Irak op schrift is gesteld, en dat experts van het departement van Koloniën overweg zijn naar Genève, ten einde de Britsche delegatie van advies te dienen bij het verdedigen van haar standpunt voor den Volkenbondsraad. LORD PARMOOR EN STRESEMANN. In verband met het dementi der Duitsclfe rijksregeering tegen de verklaring van lord Parmoor heelt de sociaal-democratische parle-, mentsdienst zijn correspondent te Genèvv. op dracht gegeven hierover een nadere verklaring te verzoeken. De correspondent zocht onmiddel lijk lord Parmoor in zijn hotel op, die herhaalde dat op 10 Augustus in zijn landhuis Marx, Stresernann, Luther, Von Sthamer, Murray en hij zelf een privé gesprek hadden over den Vol kenbond en over Duitschlands toetreding. In- tusschen is het juist dat lord Parmoor niet direct met Streselüaim heeft gesproken daal de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken niet goed Engelscli spreekt en Von Sthamer als- tolk optrad. De Engelsche gedelegeerde Murray bevestigde eveneens de uitlatingen van lord Parmoor, en hij zeide nog' dat het privé-gesprek, waarin de Volkenbondskwestie werd besproken een half uur heeft geduurd. de liberale partij in beginsel niet gênant is tegen het aanknoopen van betrekkingen met de tegen woordige Russische regeering en elke overeen komst die zij rechtvaardig en economisch juist acht met instemming zal begroeten. Intusschen houdt de „Daily Herald", het orgaan van Labour vol, dat vele liberale parlementsleden het met het voorgestelde verdrag eens zijn. SPANJE. De Fransche bladen vernemen uit Madrid, dat het directorium, onder voorzitterschap van den koning, met generaal Weyler heeft be raadslaagd. Naar van welingelichte zijde wordt gemeld, zou op den terugkeer van Primo de Rivera worden gewacht om Weyler te belastan met de kabinetsformatie, waarbij hij denWsteun zal hebben van de leiders der oude partijen. g'!'T jlfTN HET BEZETTE GEBIED. De intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft alle douane-posten in de Rijnlinie opgeheven. De intergeallieerde diensten zullen, conform het Londensche protocol, blijven functionnee- ren tot 21 October en do Duitsche wijzen van inning en tarieven toepassen, terwijl zij de ontvangsten Op de rekening van den contro leur-generaal voor de schadeloosstelling zullen storten. DE DEUTSCHE RIJKSDAG. Volgens het „Berl. Tagebl." staat het nu vast, dat de rijksdag niet voor 15 October bijeen geroepen zal worden, indien geen bijzondere gebeurtenissen een vroegere bijeenkomst nood zakelijk maken. SPANJE EN MAROKKO. Het Spaansche directoire wenscht in directe, onderhandeling te treden met Abd El Krim, in de hoop Lot een overeenkomst te geraken. De correspondent van de „Times" meent reden te hebben, aan te nemen, dat de Spaan sche voorstellen vrijwel gelijkluidend zullen zijn aan die, welke in Juli 1923 werden gedaan, terwijl bovendien nog afstand zal worden ge daan van een zeer groot gedeelte der Spaansche zone. Spanje is bereid aan Abd El Krim een groote maté van economische en administra tieve onafhankelijkheid toe te staan voor dat gedeelte van het Rifgebied en',voor het geheele gebied der Jibala-stammen, dat buiten dé voorgestelde verkleinde Spaansche zóne zal vallen. Hiertegenover vraagt het directoire de erken ning, zij het ook alleen in naam, van den Sultan van Marokko en van zijn Kalief te Tetoean, alsmede de erkenning van het Spaansche pro tectoraat. De Spaansche regeering zal echter tegelijker tijd aan de mogendheden kennis geven, dat zij geen van de verdragsrechten op dit vrij te geven gebied van de Spaansche zóne zal opgeven. ENGELAND. De politieke medewerkers van de bladen hadden eenigen tijd geleden de mogelijkheid van spoedige algemeene verkiezingen besproken,' met name in Verband met het Britsch-Russische ontwerp-verdrag. Thans bij de nadering van de nieuwe parle mentaire periode, bevinden zij echter, dat in regeeringski ingen deze meening niet wordt ge koesterd. Ook hij de andere politieke partijen schijnt men het denkbeeld van spoedige verkiezingen niet te zijn toegedaan. 36 Wij zeggen weinig of niets, en dit kost u een enorm hooge som, ja is eigenlijk niet te betalen.'* Toen de rechtsgeleerde deze vijf heeren deftig uitgedoscht bij zich zag binnentreden, vermoedde hij waarschijnlijk niet, dat zijn kabinet zulk een schoone verzameling leven had opgenomen, doch al waren de Burgau's, hier tegenwoordig, hier verschenen met klauwen en muilen en in hun werkelijk karakter, hij zou volstrekt niet meer verrast zijn. Hij was gewoon een groote ver scheidenheid van roofdieren in zijn bureau te zien. De waardige mr. Reil nam het document, dat men hem overreikte aan, terwijl hij met een half oor luisterde naar de weinige woorden, die sir Bear sprak, wijdde hij zijn beide oogen toe aan de lezing van het document. Hij doorliep de eerste paragraaf zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken, het slot van de laatste deed hem even de wenkbrauwen fronsen. Hij legde het testament neer als iemand, wiens meening vastgesteld is. „De erfgenaam," zei hij „laten wij hem zoo noemen „moet gehuwd en gezond van geest zijn op den dag, dat hij zijn dertigste jaar bereikt heeft, om in het bezit der erfenis te komen. Dat is een testament, dat in Frankrijk HET BRITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. De politiek der liberalen ten opzichte van het Engelsch-Russische verdrag heeft den laatsten tijd het onderwerp van vele commentaren uit gemaakt. De liberale „Daily News" zegt ge machtigd te zijn te verklaren dat „de liberale partij als één man zal trachten het verdrag te amendeeren. Vertrouwend ojj de woorden van den premier, dat hij het rech't van het parlement om zulks te doen volkomen erkent. Men verwacht niet dat de algemeene verkiezingen hierdoor verhaast zullen worden." Het blad verklaart dat HONGARIJE EN RUSLAND. Naar de Berlijnsche vertegenwoordiging van het Russische Tel. Ag. mededeelt, is tusschen Krestinski, den Russischen gezant te Berlijn en de gedelegeerden van Hongarije, minister von Kanya en Jungerth, een overeenkomst gesloten Lot herstel van de diplomatieke en economische betrekkingen. Deze overeenkomst moet, door de beide regee ringen nog worden geratificeerd. misschien niet geldig zou zijn," sprak hij, door het belangwekkende van het geval tot deze woorden gedreven. „Is het bij ons geldig", vroeg sir Bear. „Ik beschouw het als geldig," antwoordde mr. Reil, op een toon, die elke kans op een gelukkig proces scheen af te snijden. „Zoodat", zei sir Bear, „als op den vast- gestelden datum hij niet gehuwd is „De fortuin komt aan het museum van de naam is niet ingevuld." „En," hernam sir Bear met eenigszins doffe stem, „als hij gehuwd is en niet gezond van geest „De tekst leent zich niet tot tweeerlei opvat ting. Als hij gehuwd is maar niet gezond van geest, zullen zijn verwanten op de aangegeven voorwaarden erven. Er zullen enkele formali teiten zijn om te verkrijgen, dat zij de voogdij houden. Doch dat is niets ernstigs. Als hij niet gehuwd is erft het museum, is hij niet gezond van geest, dan zullen de verwanten de voogdij hebben." Daarop zei hij eensklaps, zijn clienten scherp aanziende „Waarom gezond van geest Heeft deze voorzorg eenige reden Zijn er gevallen van krankzinnigheid in de familie „Neen," zei Malcolm, wien de advocaat liet bijzonder scheen te vragen. „Ja," zei sir Bear als bij ingeving. En zijn stem maakte het antwoord van zijn zoon onverstaanbaar. „In werkelijkheid," zei Josiah met een goed- BULGARIJE. Plaatselijke botsingen tusschen communisten en regeringstroepen gorden gemeld uit alle doelen van Bulgarije. De correspondent van de „Tribimu" telegrafeert, dat zeven boeren en communistische leiders gedood zijn, o.w. Petko Volkef. Gister in den morgen werden de communis tische benden aangevallen door de regecrings- troepen nabij Sofia. Zij werden teruggedreven en leden aanzienlijke verliezen. DE OPSTAND IN GEORGIE. Volgens de jongste berichten zou de opstand in Georgië onderdrukt zijn. Slechts in een klein gedeelte van bet land duurt het verzet tegen de Sovjet-regeering nog voort. CHINA. Een algemeene aanval van regeeringstroepen op de toegangswegen tot Shanghai is door de strijdkrachten van Tse Kiang afgeslagen. Maarschalk Woe-Pei-Foe is tot opperbevel hebber der Tsjili-troepen benoemd. ALLERLEI. Uit Renchen De politieke politie is er gister in geslaagd ten huize van den communist Bechtle een werkplaats tot het maken van handgranaten te ontdekken. Daar Bechtle waarschijnlijk den reuk van den overval had gekregen, werden in de werkplaats zelf slechts 3000 lonten gevonden, doch uit een plas, niet ver van zijn huis gelegen, werd een groot aantal volledige handgranaten opgehaald. Bechtle werd gearresteerd. Uit .Allahabad Volgens den.correspondent van „The Pione.er" te Mesjed, hebben Turko- mannon uit het Kerat-district -een strooptocht* op den weg van Teheran naar Mesjed gehouden. De telegraafdraden werden doorgesneden en vele personen ontvoerd. Uit BprlijnWeen en is gisteren, daar de arteiders in het electriciteitsbedrijf zich hebben aangesloten bij de staking in dc metaalindustrie, zonder electrisch licht en -kracht geweest. Tengevolge hiervan konden de couranten ten deele niet verschijnen. Uit Londen Een buitengewone vergade ring van het dagelijksch bestuur van de ver- eeniging van Kamers van Koophandel in Enge land heeft een motie aangenomen, waarin het er bij het parlement ojd aandringt het Engelsch Russisch verdrag niet te ratificeer,en. -Uil Londen Het Witte Huis deelt mee, dat president Coolidge ingevolge het welslagen van de wereldvlucht van oordeel is, dat deze prestatie het land dwingt tot nadere over weging van de kwestie „vliegtuigen contra oorlogsschepen." De president is op grond van het resultaat van de vlucht gekant tegen ver hooging dei' vlootuitgaven. Uit Berlijn^Volgens een bericht via Lon den uit Washington, zou de Amerikaansche 'staatssecretaris Melloö zich tegen elke bespre king over een regeling van de Fransche oorlogs schulden hebben verklaard, omdat het Dawes- plan van kracht is geworden en vlot wordt uit gevoerd. Uit Londen Het Engelsche kabinet zal Maandag een bijeenkomst houden voor bespre king van de Iersche kwestie en het Russische verdrag. Uit Essen Naar wij vernemen zijn gister Neviges en Gruiten door de Fransche bezettings troepen 'ontruim d De Staatsbecji'ootiiig 1925. Aan de milliocnerrnota ontleenen wij nog het volgende Tekort op de spoorwegen. Het verlies op de spoorwegen, voor 1924 begroot op 22 millioen, wordt voor 1925 op 8 millioen, dus 14 millioen minder geschat vóór 1926 wordt geen tekort meer verwacht. Winst op de poster ij en. De verliespost van 1.268.095 op het bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie over 1924 is op de begrooting voor 1925 vervangen door een geraamden winstpost van rond /51/2 milli oen. keurenden blik uit zijn half geopende oogen, „zijn er gevallen geweest van geestesstoornis meer dan krankzinnigheid in de familie van moeders zijde van den erfgenaam. De erflater vreesde voor het verstand van zijn neef. Zijn vrees is tot nog toe niet bevestigd. De laatste brieven van X. zijn zeer verstandig geschreven en bewijzen, behoudens dwaling van onzen kant, een vlug verstand." De heeren Burgau gingen naar Blaekhorn terug. Zij kwamen in den voormiddag te Ridge aan en besloten te voet verder te gaan. Gedurende hun reis hadden zij geen woord gewisseld, dat de geheele wereld niet had mogen hooren, en toen zij Ridge pas verlaten hadden bewaarden allen nog het stilzwijgen. Toen zij echter meenden veilig te zijn voor alle luiste raars, barstten zij los en raasden en tierden over hun teleurstelling en ten slotte keerde de woede der zonen zich tegen den vader, toen Jack vroeg „Waarom hebt u lord Archibald bevestigd in de meening dat wij rijk waren Sir Bear verdroeg geduldig de uitingen van gramschap van zijn troepje. Gesteund door het bewustzijn zijner goede bedoelingen of door eenige andere versterkende gedachte, bood hij den storm het hoofd. „Ik heb liet hem gezegd," verklaarde hij, „omdat dit het eenige houdbare punt was, waarop zijn vertrouwen in ons kan berusten. Hem het tegendeel bekennen zou ons tegenover hem geplaatst hebben als arme bloedverwanten. I „En van arme tot begeerige bloedverwanten is slechts een stap, zooals vader zeer goed weet," bromde Josiah tusschen zijn tanden. En hij voegde er op wijsgeerigen toon bij „Lord Ar chibald heeft gewild, dat Jean te gelijk gehuwd en bij zijn verstand zou zijn, meenende dat deze twee dingen onafscheidelijk zijn. Wij zijn echter ten slotte het kind van de rekening. Wij zullen Blaekhorn niet kunnen houden en het is tijd, Franck en Jack, aan de uitvoering van uw reis plannen te denken en ter koopvaardij te gaan varen. Sir Bear en ik zullen ons redden zoogoed wij kunnen. Malcolm gaat als klerk op een kan-' toor in Londen. Hij zal een rijke burgerlijke erfgenaam huwen en een goed koopman worden. Malcolm voelde den steek. De raad van zijn broeder scheurde een oude geheime wonde open. „Wel te verstaan, Malcolm, gij kunt geen aristocratische pretenties meer hebben en, wan neer je niets meer te verkoopen hebt dan je naam, zal het er op aankomen hem duur te ver koopen, zonden je te verontrusten over de flesch waarvan je het etiquet zult zijn." Noch Josiah, noch sir Bear zagen er echter verslagen uit. Zij hadden ondanks alle stil zwijgen elkaar weten te verstaan en schenen op hetzelfde spoor te zijn. De anderen echter, die niet misdeeld waren van scherpzinnigheid, be merkten dit en Malcolm en Franck riepen gelijk tijdig „Als ge een uitweg weet, zeg het dan." Wordt vervolgd). I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1