VIR Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelincfen. Gemengd Nieuws. Gevangen issenenopvoedings- gestichten. Door wij'iging in de personeelsbezetting van gevangenissen en rijkswerkinrichtingen wordt 350.64ö en door inkrimping en vermindering van personeel der opvoedingsgestichten 318.498 minder uitgetrokken dan in de begrooting van 1924. Reorganisatie deurwaardersambt. De Minister van Justitie hoopt blijkens de Justitie-begrooting in. 1925 een reorganisatie van het deurwaardersambt in werking te kunnen doen treden, waarbij de deurwaarders bij de arrondissementsrechtbanken en kantongerech ten in strafzaken dienst doende, in plaats van de belooning per exploit, een vast salaris zullen ontvangen, n.l. 1400 per jaar in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en 1000 in de andere plaatsen. Behoeftige Nederlanders in Duitsc.hland, De post voor ondersteuning van behoeftige Nederlanders in Duitschland is voor 1925 950.000 hooger uitgetrokken. De twaalfde Jaarbeurs. De datum van de 12e Nederlandsehe Jaar beurs werd vastgesteld van 10 t/m 19 Maart 1925. Voorzitter Tweede Kanier. Tot voorzitter van de Tweede Kamer is herbenoemd mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Neerlands volkskracht. Ter gelegenheid van het tweedaagsch congres Neerlands Volkskracht, zal op Vrijdag, 26 dezer, 's morgens om kwart voor elf een vliegtuigen- eskadrille uit Soesterberg boven Scheveningen 'aankomen. Des middags om half twee zal het congres in de Ridderzaal worden geopend, waarbij Minister De Visser het woord zal voeren. Een klein gemengd a capellakoor zal onder leiding van den heer Wierts, eenige liederen zingen. Hulde aan de Koningin uit Zoid-Afrik'a, H. M. de Koningin heeft in audiëntie ont vangen prof. H. H. Kuyper, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Vrije Uni versiteit te Atnsterdam, die eenige maanden in Zuid-Afrika heeft, doorgebracht. De hoogleeraar heeft Hare Majesteit over handigd een hulde-adres, nog ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum, van de Synode der Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika, dat vergezeld ging van een kostbaar geschenk, bestaande uit een kleed, geheel vervaardigd uit huiden van jakhalzen. De Zeven Provinciën. Hr. Ms. pantserschip ,,De Zeven Provinciën" vertrekt naar Shanghai ter bescherming van Nederlandsehe belangen. Inlijving van dienstplichtigen. De inlijving der dienstplichtigen van de lich ting 1925 van de infanterie en de wielrijders, die in opleiding worden genomen tot onder-officier, zal in stede van in Januari 1925, eerst in Dec. 1925 plaats hebben. De reclame op poststukken. In antwoord op een schrijven aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en Landbouw inzake de bekende reclame op poststukken, ontving, naar de „Maasbode" meldt, de Algemeene Nederlandsehe Zuivelbond dd. 10 Sept. het volgende schrijven Naar aanleiding van Uw nevenvermeld schrijven, heb ik de eer U te berichten, dat door mij bij mijn Ambtgenoot van Waterstaat er op aangedrongen is maatregelen te treffen, opdat het door U bedoelde reclameopschrift uit het poststempel zal verdwijnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (w. g.) J. B. KAN. De rijwielbelasting. De kosten ter uitvoering van de Rijwielbe lastingwet worden geraamd op 144.000, zijnde 34.000 wegens kosten van aanmaak, verpakking en verzending der rijwielplaatjes en 110.000 als vergoeding aan de postadministratie voor den verkoop van de rijwielmerken. Provinciale Staten. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van Prov. Staten in Zuid-Holland heeft gisteren, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. C. Volker, tot lid van de ^taten benoemd verklaard mevr. M. A. Cohen Tervaert, geb. Israëls, te 's-Gravenhage. Telefoonverbinding met Frankrijk. Omtrent voorgenomen verbeteringen in het Fransch-Nederlandsc.be telefoonverkeer v.v., deelt men ons mede, dat met de Nederlandsehe en Belgische telefoonadministratiën is overeen gekomen, dat na de totstandkoming van den telefoonkabel ParijsRijssel— Brussel 7 aders zullen worden gereserveerd voor het telefonisch verkeer tusschen Parijs en Nederland en 3 tusschen het gebied van Rijssel en Nederland. Bovendien blijven dan nog genoeg geleidingen in den kabel beschikbaar om in de toenemende verkeersbehoeften voor lange jaren te voorzien. Deze kabel kan echter eerst op zijn vroegst einde 1926 in exploitatie gebracht worden. Ten einde echter vóói^lien tijd verbetering in het telefonisch vefflÈifr tusschen beide landen te brengen, zullen in 1925 drie nieuwe boven- grondsche telefoonlijnen tusschen Parijs en Brussel worden opgericht en zal beproefd worden van de Belgische telefoonadministratie te ver krijgen, dat een dezer lijnen wordt geresei-veerd voor een nieuwe telefonische verbinding tusschen Parijs en Nederland (Amsterdam of Rotterdam). De millioenennota. Persstemmen. In de uitvoerige millioenennota, welke Dinsdag door Minister Colijn aan de Tweede Kanmr is overgelegd, zegt „De Tijd", wordt het perspec tief' van 'slands financiën voor 1925 kort samen gevat, als volgt geschetst Er is een tekort van 20 millioen op den gewonen dienst. Indien de nieuwe Tariefwet en de verhooging van den accijns op tabak (de voorgestelde verhooging op sigardh is intusscben ingetrokken) worden aangenomen, dan wordt het bedoelde tekort van 20 millioen door de daaruit verkregen meerdere inkomsten gedekt. Inkomsten en uitgaven wegen dan tegen elkaar op het budget sluit. Dit resultaat zal tot voldoening stemmen. Maar we zijn nog niet zoover. In de eerste plaats moeten de Tariefwet en de verhooging van den Tabaksaccijns nog worden aangenomen. En zelfs dan nog zijn we er niet. Voorerst wordt gewezen „op het normale en dus onvermijdelijk accres van sommige uitgaven, waartegenover Voorshands alleen de voorge nomen bezuiniging op de militaire departemen ten kunnen worden gesteld". Hierbij komen nog de stijging van den pensi oenlast en een niet geringe toeneming der uitg^ien voor den dienst der Nationale Schuld. Daartegenover mag men wellicht, rekenen op cenig ruimer vloeien der middelen, zóó, dat het evenwicht tusschen de stijging der uitgaven en die der inkomsten is hersteld. Wij gaan dus naar een sluitend budget. Met de millioenen-tekorten, die de vorige jaren werden geboekt, zal het uit zijn. De zaak is dus in orde Toch niet De balans van den beheerder onzer schatkist klopt nu wel. Hij kan de loopende uitgaven betalen zonder nieuwe schulden te maken. Het was een heele toer, om het zóóver te brengen, en wij mogen hem binnenkort felieiteeren, dat hij dit heeft klaar gespeeld. Maar gezond |s de financieele toestand van den Nederandschen Staat nog lang niet. Het moeilijke werk is nog maar pas begonnen. Want de belastingschroef is te sterk aangedraaid. In 1910 beliep bet bedrag per hoofd der bevolking aan belastingen voor rijk, provincie tn gemeente 33.24; in 1921 was dit cijfer tot 139.20 gestegen, dus meer dan verviervoudigd. Dat is op den duur niet uit te houden. De belastingen moeten omlaag. Het streven naar verlaging van de staatsuitgaven blijft als het meest-noodzakelijke op het eerste plan. Daar naast zal ook gestreefd worden naar een betere verdeeling tusschen de directe en indirecte belastingen. „Door beide maatregelen voort gezette verlaging van uitgaven en wijziging in het belastingstelsel hoopt de Regeering zegt de millioenennota er toe te kunnen bijdragen, dat weer betere voorwaarden voor den opbloei van ons economisch leven verkregen worden". Hopen wij met haar, dat zij het in die richting nog een eind kan brengen vóór het parlement in 1925 naar huis gaat. Ontkend mag niet worden, schrijft de N. Rott.' dat minister Colijn er een heel eind in geslaagd is, onze financiën weer op de gezonde basis van eene zonder tekort sluitende begrooting te brengen. Dat werd tijd ook. De regeering zonder Colijn, hoe tijdig en hoe dikwijls ook gewaar schuwd, liet Gods water maar over Gods akker loopen, in liet vertrouwen, dat die beroerde malaise toch wel niet eeuwig zou duren, en dan de Rijks financiën wel weer vanzelf in het goede spoor zouden geraken. Met dat al liepen de tekorten steeds op. Over 1921 was er een tekort van bijna 13 millioen op den gewonen dienst over het dienstjaar 1922 was dit ruim 33 millioen geworden, en, naar de voorloopige cijfers, zal het tekort over 1923 ongeveer 49 millioen gulden bedragen. Toen ging baas Colijn er zdf op los, en hij schijnt zijn doel een staatsdienst, waarin weer als van ouds de gewone uitgaven uit de gewone middelen worden bestreden, te gaan bereiken. Voor het dienstjaar 1924, waar dc heer Colijn zoo maar pardoes zonder tijd tot voorbereiding voor gesteld werd, was aanvankelijk eene be grooting opgemaakt, welke een tekort liet aan schouwen van niet minder dan 100 millioen. Bij de memorie van antwoord werd dit terug gebracht tot ongeveer 62 millioen, en dank zij de maatregelen, die men in het afgeloopen parlementaire jaar heeft weten te treffen, schijnt in den werkelijken dienst dit tekort tot ongeveer een derde van het genoemde bedrag te kunnen terugloopen. Ja, indien de neiging tot verbete ring, die de middelen de laatste twee maanden schijnen te vertoonen, al zijn wij daaromtrent dan niet zoo optimistisch gestemd, als sommige anderen blijft bestaan, zal zelfs het tekort nog wel beneden dit bedrag kunnen dalen. Dat is dan het werk van Colijn. Wij zullen hem die eere niet onthouden, al hebben wij ons niet met alle de door hem ontworpen maat regelen tot herstel van het budgetair evenwicht kunnen vereenigen, en al moet worden erkend, dat tusschen de aanvankelijke bravourplannen van den minister en de uitvoering nog al verschil is ontstaan. Vergadering van den Rijkskieskring Dordt. (17 September 1924). Na een openingswoord van den voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. i De financieele commissie tot nazien dei- rekening en verantwoording van den penning meester over de jaren 1922 en 1923, had een en ander nagezien en stelde voor tot goedkeuring wat geschiedde. Bij de bestuursverkiezing, in verband met het nieuwe reglement, werd de heer G. C. Wubben, van Rijswijk, als voorzitter herkozen. Met uitzondering van den heer Gram, van Dordt, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werden ook de overige bestuursleden (de afgevaardigde méj. A. Engering, van Schie dam, met algemeene stemmen) herkozen. In plaats van den heer Gram, kwam de heer L. Pyleman, van Dordt en in de vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer P. C. Veldhoven, te Monster. Bij de rondvraag vroeg eerst de penning meester het woord. Moest op andere vergaderin gen een noodkreet worden aangeheven vanwege het slechte betalen der contributiën, ditmaal kon hij met genoegen melden, dat al het achter stallige, alsook de contributie van 1924 was ingekomen en bracht hij een woord van dank voor de prettige medewerking. Ook kwam ter sprake de candidaatstelling voor de adviescommissie van den Nederland- schen Bond en werd door den voorzitter mede gedeeld, dat in het bestuur dit reeds is bespro ken en daarvoor de namen waren genoemd van de heeren jhr. mr. L. E. M. van Fisenne, van Rijswijk, A. J. van Rest, yan Poeldijk en J. N. Post, van Schiedam. De vergadering werd hierop gesloten met den christelijken groet. Het bezoek van (le Koningin aan Vlaardingen. Zooals bekend is, bezoekt morgen de Koningin Vlaardingen -en Maassluis. De koninklijke trein, waarmede LI. M. de reis zal doen, komt morgen ochtend 10.17 op het station alhier vanuit Den Haag aan en vertrekt na een oponthoud van zes minuten naar Vlaardingen. Het streeknet. Vanuit de Rotterdamsche electrische centrale wordt dwars door Schiedam een krachtkabel naar Vlaardingen gelegd, die speciaal bestemd is voor de Vulcaanfabriek aldaar. Van deze gelegenheid heeft de Telegrafie gebruik gemaakt om, nu de weg toch opengebroken ligt, meteen den kabel aan te leggen, die voor 't a.s. streeknet noodig is, wat inderdaad zeer practised genoemd mag worden Pluimvee-tentoonstelling. De Schiedamsche vereeniging van konijnen liefhebbers „Onderling Belang" zal in de maand December weer een tentoonstelling houden. Het gemeentebestuur heeft hiervoor bereids een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Afbraak krotwoningen. Dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met den afbraak van de z.g. krotwoningen aan de Van Leeuwenhoeckstraat, indertijd aange kocht door de gemeente, met het doel, geleide lijk deze woningen door betere te doen ver vangen en aldaar een betere toegangsstraat te verkrijgen naar de nieuwe woonwijk, die zich in Oud-Mathenesse ontwikkelt. Nieuwe woningen. Naar wij vernemen, zijn door „Volkshuis vesting" nieuwe bouwplannen van 44 woningen aan de Van Leeuwenhoeckstraat in voorberei ding „St. Jozef" heeft voor ruim 50 woningen bouwplannen en „Schiedam Vooruit" heeft een bouwplan van 36 woningen aan de Gordonstraat. De directeur van het H. Ilart- kerkkoor, de heer J. P. van Oostrom, alhier, verwierf ria afgelegd examen bij pater dr. Gaeci- lianus Huygens O. F. M., 't diploma in Grego- riaanschen zang. Het diploma met aanteekening van den Algemeenen Neder). Politiebond is, na een te Amsterdam gehouden examen, uit gereikt aan den agent Id. J. Lugtenberg, alhier. Toen juffrouw v. d. L aan, uit de Zwartewaalschestraat dezer dagen van een reisje naar Maastricht in haar woning terugkeerde, kwam zij tot de minder aangename ontdekking, dat het buffet in de huiskamer opengebroken was en een zich daarin bevindende geldsom van 40 gestolen was een bedrag van 200, dat ook in het buffet lag, hebben de dieven over het hoofd gezien. Sporen van inbraak waren aan de woning niet te bespeuren, zoodat men ook hier blijkbaar van een valschen sleutel gebruik gemaakt heeft. De 9-jarige Bern. Pohlkamp is gisteren in zijn ijver om kastanjes af te slaan in de Nieuwe Haven gevallen. De 51-jarige A. Mokkelaar had den moed hem na te springen en wist den drenkeling behouden aan wal te brengen. Hedenmiddag 2 uur is b ij de halte Kethel, tijdens het rangeeren van een militairen trein, een korporaal, die zich'op den achtersten open goederenwagen bevond, daar van afgetuimeld. tlij kwam met zijn eonen arm juist onder een der wielen terecht, waardoor dit lichaamsdeel afgeknepen werd. Genees kundige hulp v/as spoedig ter plaatse. UIT ROTTERDAM. De gesmolten sneeuwbal. De Broekhuys-onderneming, die het sneeuw bal-systeem exploiteerde, is gisteren door de Rotterdamsche rechtbank failliet verklaard. Uit het havenbedrijf. De onderhandelingen inzake de vernieuwing der loon- en arbeidsovereenkomst voor de havenbedrijven te Amsterdam en Rotterdam zullen aanvangen op Dinsdag, 23 Sept. a.s., in het gebouw van de Reedersvereeniging te Den Haag. Autodieven. De politie te Gen dringen heeft drie personen gearresteerd die getracht hadden zich te laten insluiten bij den heer D. om een auto te stelen. Een der aangehoudenen heeft reeds een ge vangenisstraf van vijf jaar achter den rug en stond nog op voor 7 maanden gesignaleerd. Levend verbrand. Te Ileesch bij Oss speelden eenige kinderen met lucifers. Het jong ste broertje werd door de zusjes op een hoopje hooi en stroo gelegd, dat voor een klein schuurtje op het erf lag. terwijl achter het schuurtje al de kinderen met lucifers speelden. Opeens vatte het schuurtje vlam, met het gevolg, dat een dei- kinderen deerlijk aan handen en aangezicht, werd verwond en eenige uren later is overleden. Moordaanslag? Op het rijwielpad te Scberpenzeel werden de zusters V. door een geweerschot getroffen en licht gewond aan hoofd en hals. De persoon die het schot loste, is nog onbekend. Brand. Te Oss zijn een tweetal boerderijen, resp. van G. Bouwens en F. de Lou afgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. De oude kous. Te Oude-Pekcla (Gr.) is de vorige week een 78-jarige bedeelde van het Burg. Armbestuur aldaar overleden. Er werd boeldag gehouden en de koopsLer van een par tijtje stroo was zoo gelukkig daarin pl.m. 400 aan geld verborgen te vinden. O n g e 1 u k k e n. De boerenarbeider .1. Haan die de vorige week te Zijldijk (Gr.) onder een beladen mestwagen geraakte, is gisteren in het Groninger Ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen overleden. Dinsdagmiddag is in de coöperatieve stoomzuivelfabriek te Wirdurn (Fr.) de buiier met een inhoud van 2500 liter gesprongen en door den muur der botermakerij geslagen. Zoo wel in de kaas-' als in de botermakerij werd groote verwoesting aangericht terwijl liet pers lokaal instortte. De kaasbakken werden verzet vele ruiten vernield, tot de bovenkap op deze gebouwen werd geheel verzet. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Vermoed word dat de veiligheid bij een te hooge spanning niet heeft gewerkt. De melk der leden dezer fabriek wordt nu door de fabrieken in den omtrek ver werkt. Het is aan de Haagsche politie gelukt, de hand te leggen op enkele inbrekers. In de eerste plaats is aangehouden de 24-jarige schilder en bellanger N. de G„ dien men verdenkt van 20 a 30 inbraken. De G„ die spoedig bekende, beweerde er echter „maar" 14 op zijn geweten te hebben. Verder zijn bij zekeren H. eenige voorwerpen, van diefstallen afkomstig, in beslag genomen. H. is gearresteerd wegens verdenking van heling. Verder is de politie nog overgegaan tot arres tatie van een broer van den eersten verdachte, •F. de G., oud 21 jaar, die medeplichtig aan de inbraak geweest zou zijn. Alle drie zijn ter be schikking van de justitie gesteld. Men zoekt nog naar enkele gestolen voor werpen, die de dief in het water zou geworpen hebben. Ook is gearresteerd de 40-jarige L. J. v. V., die zich herhaaldelijk schuldig gemaakt zou hebben aan muntmeterdiefstallen. Ernstige mijnontploffing. Reu ter seint uit Sublet (Wyoming, V. St.) Naar gemeld wordt, zijn 55 arbeiders bedolven, ten gevolge van een ontploffing in een kolenmijn alhier. De kracht der ontploffing was zoo groot, dat de mijningang instortte en zoodoende het reddingswerk belemmerd werd. Men vreest, dat alle bedolvenen gedood zijn. Uit nadere berichten over de mijnramp in Wyoming blijkt, dat men de 81 mijnwerkers, die zich tot diep in de mijn bevinden, nog steeds niet kan bereiken. Men poogt het puin aan den ingang op te ruimen, doch stuit hierbij op groote moeilijk heden. Tot dusver zijn 8 lijken gevonden. Reuter seint nader, dat gisternacht 12 over-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2