Bet geslacht der Burgaus. EN OMSTREK FIU I 47ste Jaargang. Vrijdag 19 September? 1924. No. 14052 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericlit 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be' ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij ver duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.ban lies van een bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bfnoen land. Het Adviseerend College. Bij de Leidsche R. K. Kamercentrale, welke Woensdag a.s. vergadert voor het opmaken der voordracht van drie personen voor het Advisee rend College, zijn hiervoor candidaat gesteld door bestuur en afdeelingen de heeren (alpha- betisch) Prof. J. D. J. Aengenent, Warmond C. C. J. Hendrikx, Woerden M. Heyker, Hazers- woude dr. A. C. A. Hoffman, Gouda prof. dr. W. H. Keesom, Leiden J. Kortekaas, Lisse W. van der Laan, Voorhout en J. D. Wesselingh, Hazerswoude. Eenige candidaten hebben bedankt. Advocaat-winkelier. Men bericht uit Gouda aan de ,,Msb." Inzake de bekende kwestie advocaat-winke lier, zal door den betreffenden persoon, mr. S. alhier, een adres aan de Tweede Kamer worden verzonden. Bovendien zullen verschillende Kamerleden persoonlijk worden bezocht. Eerlang mogen wij dus de behandeling van deze kwestie in de Tweede Kamer tegemoet zien. Opsporing delfstoffen. Evenals te Winterswijk en Vragender, wordt te Zwolle, gem. Groenlo, een boortoren gebouwd voor de opsporing van delfstoffen. R. K. Volkspartij. Naar de „Nieuwe Tilburgsche Courant" ver neemt, zal de R. K. Volkspartij op Zondag 28 Sept. a.s. te Utrecht een propaganda-vergade- ring houden, waarin o.a. mr. P. M. Arts, leider der R. K. Volkspartij in het Zuiden, de Tweede Kamerverkiezingen over het geheeie land zal inluiden. Thans zijn reeds, volgens genoemd blad, zoovele afdeelingen over het geheeie land op gericht, dat candidaatstelling in 15 kieskringen is verzekerd. De exploitatie van de Domaniale mijn. Naar de „Zuid-Limburger" verneemt, is de Aken-Maastrichtsche Spoorwegmaatschappij het met den Minister van Financiën eens geworden over den verderen duur van de exploitatie van de Domaniale mijn. Binnen zeer korten tijd zou de indiening van een desbetreffend wetsontwerp te verwachten zijn. Salarissen P. T. T. Volgens het „Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie" zal de nieuwe salarisregeling voor het P., T. en T.-personeel niet in de commissie van overleg P. T. en T. worden behandeld. Het bestuur der Vereeniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie, benevens de afdeelingsvertegenwoordigers heb ben een uitvoerig schrijven gericht tot den Raad van Ministers, waarin verzocht wordt een andere en billijker salarisregeling dan die door de regeering, ingaande 1 Jan. 1925 vastgesteld, te willen invoeren. Sterrenwacht te Leiden. De onder het directoraat van prof. dr. W. de Sitter in 1919 aangevangen reorganisatie en uitbreiding van de Leidsche Sterrenwacht is 37 Ja, Josiah en sir Bear wisten een uitweg, maar zij konden het slechts fluisterend zeggen, uit vrees dat de grashalmen of heesters het zouden vernemen. De vijf mannen waren blijven staan zij hiel den een korte vergadering, waar heimelijk nau welijks verstaanbare woorden gesproken werden. Daarop zetten zij hun weg voort, in over wegingen verdiept, die hun. omgeving en de toekomst in een vroolijker licht vertoonden. „Maar hij," vroeg Jack, „hij Zal hij willen Josiah haalde de schouders op. Sir Bear ant woordde „Jean zal stellig doen wat men hem zegt, onder voorwaarde" voegde hij er bijna glimlachend bij m^t Josiah is, die het hem zegt." „Maar zullen wij den tijd hebben," vroeg Jack. „Wij moeten ons haasten opdat die, Iersche zaak ons geen streep door de rekening haalt." „O," zei sir Bear, „het gevaar van gevangen genomen te worden is voor uw neef minder groot dan voor Patrice O'Hara." En zij vergaten naar het scheen hun eigen zorgen, want zij spraken verder alleen van Patrice O'Hara en zijn dochter. Ik heb het u wel gezegd, dat in een positie als de onze men de lui in zijn hand moet hebben," thans zoover gereed gekomen, dat de gereorga niseerde Sterrenwacht gisteravond officieel is kunnen worden ingewijd. De inwijding had plaats in de collegezaal van de Sterrenwacht en geschiedde docw den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, en in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden. Vereeniging van Ncderlandsehe Werkgevers. In de gisteren te Eindhoven gehouden jaar- li jksche vergadering der Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers, zijn in de vacatures dr. W. A. van Dorp, E. J. Duintjes Hzn. en W. F. Piek, tot ltden van het bestuur gekozen de heeren dr. F. G. Waller, directeur der Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft, J. N. Voorsmit, directeur der N. V. W. A. Scholten's aardappel meelfabrieken te Groningen en M. C. Koning, directeur der stoomvaart-mij. Nederland te Amsterdam. Tariefwet. De Tweede Kamer besloot gisteren de wijziging der Tariefwet 14 Oct. a.s. in openbare behande ling te nemen. Luchtvaart. De winterdienst van de Kon. Luchtvaart maatschappij tusschen ons land en Londen begint op 6 Oct. Er vertrekt dan een vliegtuig 's morgens half elf van Croyden naar Rotterdam en Amsterdam en eveneens 's morgens hall' elf een vliegtuig van Amsterdam over Rotterdam naar Londen. Op aanstichting van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, is een comité gevormd, bestaande uit de leden van het dagclijksch bestuur van Vlissingen en dat van Middelburg en enkele andere personen, met het doel, te komen tot het instellen van vlieg- diensten van Walcheren naar Ostende en zoo mogelijk ook naar Rotterdam. Een eere-comité is eveneens gevormd, waarvan de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr, mr. J. W. Quarles van Ufford, het voorzitter schap liceft aanvaard, en waarin verder o.a. zitting hebben de heeren mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland, en Tissot van Pattot, eerst aanwezend marine-officier te Vlis singen. In een Woensdag in de vergaderzaal van Ged. Staten te Middelburg gehouden vergadering heeft de heer Plesman, administrateur van de Kon. Nederl. Luchtvaartmaatschappij, de plan nen toegelicht. Ncderlandsehe hulde aan Mgr. Heylen. Maandagmiddag heeft Z. D. H. Mgr. Heylen in zijn bisschoppelijk paleis te Namen een depu tatie ontvangen van het Locaal Comité, dat het Intern. Euch. Congres heeft voorbereid. Het waren deken P. Stroomer, Voorzitter, pastoor G. L» van Noort, vice-voorzitter, pater W. van Dijk O.E.S. Aug., algemeen secretaris, en de heer L. A. P. M. van den Broekè, lid en voorzitter van het comité voor Pers en Propaganda. Ge noemd gezelschap kwam Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid den dank overbrengen voor de uitverkiezing van Nederland en Neerlands hoofdstad tot plaats van het gehouden 27e Intern. Euch. Congres en ter gelegenheid van zijn aanstaand zilveren bisschopsjubileum tevens Monseigneur de hulde van katholiek Amsterdam aanbieden. Genoemde personen waren de gasten van Namens Bisschop, die er prijs op gesteld had het gezelschap te ontvangen op het tijdstip, waarop hij zich nog onverdeeld aan Jmn kon wijden. Aan den maaltijd hield deken Stroomer als voorzitter van het Locaal Comité een toe spraak tot Monseigneur, hem dankend huldigend voor de eer niet alleen, maar vooral voor den zegen, dien Mgr. door dit Congres aan Neder land geschonken had. Als deken van Amsterdam wist hij namens katholiek Amsterdam te spreken, indien hij den ten onzent zoo gevierden bisschop van Namen's diocees eerde ter gelegenheid van diens jubileum. De heer L. van den Broeke bood daarna aan Mgr. de plannen aan voor het herinneringsteeken aan het Congres, dat in de congresstad Amster dam zal worden opgericht, waarschijnlijk op het Bagijnhof aldaar en dat het borstbeeld van Z. Em. Kardinaal Van Rossum, den Pauselijken Legaat, alsmede de afbeelding in bronzen pla quette van Namen's wereldpresident zal dragen, opdat niet alleen in de dankbare herinnering, maar ook in brons en steen voor tijdgenoot en nageslacht zal worden vastgelegd hoe groote plaats mgr. Heylen zich in de genegenheid van Amsterdam's katholieken verworven heeft. Spr. vroeg hiertoe van Mgr. diens toestemming, welke bereidwillig door Mgr. werd verleend. Mgr. uitte nogmaals zijn groote voldoening en dankbaarheid voor het zoo bijzonder wel slagen' van het uitmuntend voorbereid congres. Vele congressen had hij medegemaakt, maar geen, die zoo in alle deelen hem een verblijding en een troost was geweest als dit congres. 's Anderen daags werd het gezelschap per auto naar Dinant geleid en andaar naar Han, ter bezichtiging der beroemde grotten. Des middags werd een feestelijke ontvangst bereid in de Cistercienser Abdij Sint Remigiu té Rochefort, waar een groot.getal Nederlandsche en Vlaamsche kloosterlingen verblijven. Mgr. stelde daar aan de in de groote zaal saamgekomen priesters en broeders zijn gasten voor en vertelde hun de verblijding, welke hem het Amsterdamsche Congres gegeven had, hoe Katholiek Holland een voorbeeld aan de wereld had geschonken van innig geloofsleven en hoe Amsterdam, dat bij de ontvangst van den Kardinaal-Legaat en tijdens het Congres een katholieke stad geleek, het grootst aantal Kardi nalen had gezien dat Rome natuurlijk niet medegerekend bij een Internationaal Eucha ristisch Congres was tegenwoordig geweest. Nog eeïiigen tijd bleef het Hollandsch ge zelschap daarna de gast van Mgr. Heylen te Namen. zei sir Bear op vaderlijken toon. „Gij hebt echter niet willen hooren. Wij hadden een gouvernante noodig, waarover wij macht hadden als een ongelukkig toeval haar iets deed ontdekken. En het lot zond ons Monica O'Hara. Ik begreep onmiddellijk welke partij er van haar te trekken viel niet alleen als aouvernante, dat zou de moeite niet waard gewenst zijn om ons met haar vader te bemoeien, maar als verpleegster en bewaakster van Jean want de oude Jacob was op en het scheen onmogelijk hom te vervangen. Laten wij ons van den vader ontdoen, hebt gij gezegd, toen het contract met de jonge dame gesloten was. En welke macht zouden wij nu over haar hebben, als haar vader,in de gevange nis zat. of opgehangen was Wij behoeven Pa trice O'Hara niet uit te leveren om onze gehecht heid aan de Kroon nader te toonen. Wanneer Monica O'Hara vrij zal zijn wij zijn goede verwanten en zullen zorgen, ter liefde van Jean, dat dit zoo laat mogelijk gebeurt zal niets ons verhinderen haar te beloonen „Ja," zei Josiah, „door haar te huwen bij voorbeeld." „Ik niet," riepen de drie broeders. „Ik misschien," vroeg Josiah. Hij scheen met dit denkbeeld zich verder bezig te houden, want hij opende den mond niet meer voor zij te Blackhorn aankwamen. VI. Monica was in een klein vertrek, waar zij Jessy soms les gaf, toen sir Bear de gouvernante De Duilsehtc professor. Gemeld wordt, dat de „Gazette de Hollande", die vandaag verschijnt, het bericht bevat, dat het oud-lid van de Tweede Kamer, de heer F. J. W. Drion, een klacht heeft ingediend bij den officier van justitie te Amsterdam, wegens beleediging en smaadschrift, tegen professor Fr. W. Freiherr vou Bissing, hoogleeraar te Utrecht, naar aanleiding van een artikel van dezen in de „Deutsche Wochenzeitung_für|_die Niederlande" van 6 Sept. j.l. ÜMIëB Dit is dezelfde prof. die onlangs injeen ander Duitsch tijdschrift de katholieken belasterd heeft. Het, is te wenschen, dat de regeeringLlit heerschap spoedig over dejgrens zet. zijner dochter om een kort onderhoud vroeg. Uit de zorgvuldigheid, waarmede hij de deur sloot, begreep Monica, dat hij haar over haar vader wilde spreken, en het hart der dochter, steeds in onrust, klopte heviger van vrees voor een of ander onheil. Sir Bear bracht Monica tijding van hem dien hij zelf had opgezocht. „Ja, ik heb gebruik gemaakt van de afwezig heid van den kleinen herder om aan mijnheer O'Hara het geld voor zijn overtocht te brengen. Gij weet dat hij zich weldra zal inschepen en dal hij eerst nog naar Ierland wil gaan. Ik heb hem het geld overhandigd en hij behoeft u niet te compromitteeren door zich in dezen omtrek te vertoonen. Als de tijd daar is, komt hij ge makkelijk te Burn en van daar Maar dan beginnen juist de gevaren voor hem. Hij is voorzichtig en het geld, waarvan hij ruim voor zien is, zal hem helpen om Zij viel hem in de rede, tot tranen geroerd door deze edelmoedigheid en sprak met bewogen stem „lk heb nog lang niet zooveel geld ver diend als u mijn vader hebt gegeven. En wanneer ik aan het eind van mijn verbintenis met u zal zijn, zal ik u nog niet voldaan hebben, want niets wat ik voor u kaft doen haalt bij hetgeen u gedaan heeft. Dit denkbeeld drukt mij som tijds." „Daar gij deze taak aldus beschouwt," sprak sir Bear op zijn meest drogen en koelen toon, „zal ik geen moeite hebben u te zeggen wat wij van u verwachten. Toen u op Blackhorn'kwaamt, had ik slechts een gouvernante voor mijn dochter De Katholieken en de vrede. Het moet een gelukkig feit worden genoemd, dat in den laatsten tijd door de Katholieken ec*n veelzijdige poging wordt gedaan om ten aanzien van het vraagstuk van vrede, oorlog bewapening en ontwapening, de katholieke beginselen krach tig op den voorgrond te zetten. Dit is een zaak van groote beteekenis en het doet er minder toe, of luer en daar de conclusies te ver-gaand of de beweringen wat stout lijken, omdat ten slotte de katholieke moraal, die hier een heel groot woord heeft mede te spreken, wel zoo vast, omlijnd is, dat hij ernstig onderzoek het juiste uit de veelheid der meeningen te voorschijn zal komen. In dezen geest juichen wij van harte toe wat pater B. Kruilwagen over de kwestie van ont wapening in de „Maasbode" heeft geschreven. Hij stelt een vraag, die heel diep in het wezen van de leer van Christus indringt. „Kan en mag, ja moet misschien de ontwape ning ook verdedigd worden op grond van 't Evangelisch ideaal De bedoeling is deze Kan en mag men bij het streven naar ontwapening zich formeel laten leiden door beschouwingen van boven natuurlijken aard Is dat, in bepaalde omstandig heden misschien zelfs moreele plicht plicht in dien zin, dat het weliswaar aan niemand individueel kan worden opgelegd, maar toch bindend is voor de katholieke gemeenschap in' haar geheel genomen Of, om het in concreten vorm te zeggen Moet er in een ontwapeningsactie op katholieken grondslag ook plaats worden ingeruimd aan deze beschouwing dat er nog altijd een God in den Hemel is, die over het wel en wee van ons vaderland waakt, en die een oprechte poging, om onderlinge liefde en vrede onder de volken te bevorderen, onfeilbaar zeker op de door Hem uit te kiezen wijze zal beloonen Dit is een heerlijk woord, zoo zegt hierop de „N. Tilb. Crt.", die er dan op laat volgen „Het doet er niet toe of de redeneering, welke pater Kruitwagen verder opzet, geheel juist is, en of er niet, uitgaande van de voorzichtigheid, die ook een' deugd is, iets tegen kan worden ingebracht het woord zelf is prachtig te pas en in zijn algemeenheid volkomen christelijk en dus te aanvaarden. De laatste oorlog heeft al bewezen, dat zelfs de sterkste bewapening geen waarborg is voor de zekerheid van een volksbestaan. Er zijn nog andere waarden in de wereld dan kanonnen en gedrilde soldaten Men behoeft dan ook tegen dat woord van 'pater Kruitwagen hij doet zijn Franciscaan- schen adel eer aan met zijn gedachte niet in te brengen, dat de Voorzienigheid een oor kussen van luiheid is of dat het een soort ver metel vertrouwen zou zijn, wanneer men zich er verstandig dat spreekt vanzelf naar richten zou. Wanneer men zijn vertrouwen stelt op de Voorzienigheid uit hooger motief, b.v. „om onderlinge liefde en vrede onder de volken te bevorderen", en®us niet omdat men zijn plicht niet kent of niet doen wil, dan zal zeker de be looning volgen, „onfeilbaar zeker op de door God te kiezen wijze". noodig en wij zijn tevreden over uw diensten als zoodanig. Nu zijn echter de omstandigheden veranderd en wij kunnen uw erkentelijkheid op de proef stellen." Zij hoorde hem met schitterende oogen aan. Wat was zij aantrekkelijk in haar Irissche jeugd, deze fiere onschuldige Monica met haar ranke gestalte en zwarte glanzende haren, die een zeldzaam contrast vormden met de helder blauwe oogen Moest zij ten offer gebracht, worden aan het sombere lot dat op haar loerde „Het moet gezegd worden," hervatte sir Bear, „dat deze proeve niet schadelijk vooi u zal zijn zij zal uw toekomst verzekeien zij zal u voor altijd vrijwaren van de moeilijke positie van afhankelijkheid, waartoe u bestemd is, het betreft een huwelijk." „Een huwelijk? Voor mij," riep Monica ver baasd zij begreep niet met wien zij op' Black horn zou kunnen huwen. „Heeft u soms betrekkingen uit vroeger tijd Er ontstond een korte pauze. „Neen," zei Monica. „U zou dan zeker het idee in beginsel niet afwijzen, als het met het lot, van uw vader verband hield „Neen," antwoordde zij, in volstrekte onbe vangenheid. En zachter voegde zij er bij „Ik heb er nooit over gedacht als ik bereid was te sterven voor hem, dacht ik niet, dat hij mij iets ergers kon vragen." COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1