Het geslacht der Bureaus. DAGBLAD WO OU SCHiEDMM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Jaargang, Maandag 22 September 1924. ft». 14054 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 3J). Abonnementen per 3. maanden '2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiew: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange qebeele invaliditeitf 200 bil verlies van pen hnnH voet nf n.nt< f 9rtn hii a^^TTTTnTrr^r= De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem. Ver?. bTnkSchi Buitenlandse!» Menws. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Na een onderbreking van negen dagen, zette de Volkenbondsvergadering Zaterdag in een vol tallige zitting de beraadslagingen voort. Alvorens men met de behandeling der m de commissies besproken ontwerpen kon beginnen kwam een reeks vragen betreffende de agenda ter sprake. De motie in zake Geoigië werd naar de zesde commissie verwezen. Het voorstel van Litauen werd op voorstel van de Litausche delegatie zelf van de agenda afgevoerd. Daarentegen werd een voorstel van China, om over de verdeeling der niet-permanente zetels in den Volkenbondsraad een bespreking te hebben, op de agenda van de volgende zitting geplaatst. Vervolgens werd begonnen met het debat over een vooistel van de Eerste Commissie, tot wijziging van de agenda. Het voorstel van de Nederlandsche delegatie, om in het reglement een bepaling op te nemen, dat de besluiten der commissies bij eenvoudige meerderheid van stemmen zouden worden ge nomen werd, op voorstel van de Eerste Com missie zelf, verworpen. Men wd de commissies in hare vrijheid niet belemmeren, zoodat het blijft bij den ouden toestand, dat iedere com missie de besluiten neemt op de wijze, welke zij zelf verkiest. Het besluit van de Vijfde Commissie, in zake de bijeenkomst van een tweetal opiumconfe renties in November a.s., werd door de Vol kenbondsvergadering bekrachtigd. De Volkenbondsvergadering ging daarop tot heden uiteen. DUITSCHLAND EN DE VOLKENROND. Dezer dagen heeft prof. Nansen onverwacht Genève met den nachttrein verlaten, wat nogal gissingen heeft uitgelokt. Kringen, die over de reis van Nansen goed ingelicht kunnen zijn, zeggen, dat prof. Nansen Vrijdag met den sneltrein Genève—Zürich naar Singen (bij Constanz) vertrokken is. Daar werd hij met een auto afgehaald, welke hem naar Heiligenberg (aan het meer van Constanz) bracht, waar hij met den rijkskanselier dr. Marx en met nog eenige leden van de Duitsche re geering besprekingen hield over de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Prof. Nansen heeft den Rijkskanselier de verzekering overgebracht, dat de voornaamste delegaties er in toestemmen, dat Duitschland, indien het tot den Volkenbond toetreedt, een permanenten zetel zal verkrijgen in den Vol kenbondsraad. Bovendien had Nansen opdracht, den Rijks kanselier te verklaren, dat indien Duitschland tot den Volkenbond toetreedt, de ontruimings termijn van het Roergebied verkort zal wor den. In dat geval zal het Roergebied reeds 1 Januari 1925 ontruimd zijn, zooals Duitsch land dat aanvankelijk te Londen geëischt heeft. Aan den anderen kant heeft Nansen er den Rijkskanselier opmerkzaam op gemaakt, dat indien Duitschland zijn verzoek om toetreding eerst na de kabinetszitting van a.s. Dinsdag doet, het om technische redenen te laat zal zijn (zelfs indien de Volkenbondsvergadering tot 2 of 3 October duurt) om alle formaliteiten der toetreding te vervullen. Men heeft daarom den Rijkskanselier laten weten, dat eventueel de toetreding van Duitschland tot den Volken bond in een buitengewone vergadering zou kunnen geschieden, die dan aan het eind van dit jaar of het begin van het volgend jaar zou kunnen worden gehouden. Men hoopt, dat alsdan ook een verzoek van de Turksehe regeering binnengekomen zal zijn. Daar in November in de Vertenigde Staten de presidentsverkiezingen plaats hebben, kan men dan ook zekerheid hebben, welke houding de regeering te Washington tegenover den Volkenbond zal aannemen. Men hoort te Genève de meening uitspreken, dat het uitstel van de toetreding van Duitsch land tot December of Januari het voordeel zal hebben, dat alsdan de militaire controle ge ëindigd zal zijn. Prof. Nansen werd gisteren te Genève terug verwacht. In Berlijnsehe politieke kringen trekt een verklaring van den Beierschen minister-president Held sterk de aandacht. Held verklaarde in een toespraak te München, dat Duitschland bij de aanneming van het Dawes-rapport een keuze heeft gedaan uit twee wegen. De weg, die thans betreden is, leidt consequent tot toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Te Berlijn wil men zich nog altijd niet uit spreken over de toetredingskwestie. Een be slissing, zegt men, is nog niet genomen, maar de kabinetsraad, die Dinsdag wordt gehouden zal zich ongetwijfeld met de kwestie van toe treding tot den Volkenbond bezighouden. Daarbij komt uit Genève weer een nieuwe aansporing om tot den Bond toe te treden. De sociaal-democratische parlementsdienst publi ceert- een verklaring van een der invloedrijke leden van de Engelsche delegatie, die gezegd heeft, dat zonder Duitschlands toetreding deze geheele Volkenbondsvergadering vruchteloos zou zijn. Als het deze kwestie op de lange baan schuift, zullen alle leden van den Volkenbond dit be schouwen als een weigering om toe te treden en het tevens beschouwen als oen verdere toe nadering van Duitschland bij Sovjet-Rusland. arsenalen in de vesting Kusgrin, de fabrieken van oorlogsmateriaal en de marinedepóts te Willielmshafen in Kiel. HET BEZETTE GEBIED. De ontruimingsbeweging in het Roergebied duurt voort. Hoerde is door de Fransche gendarmerie ontruimd. Ook in Lennep treft de Fransche gendarmerie maatregelen tot ontruiming. De Belgische regeering hééft een vermindering van het garnizoen te Wesel bevolen. De Fran- schen beginnen het gebied aan den rechter Rijn oever bij Duisburg te ontruimen. DE STAKING IN DE BORINAGE. In de Borinage valt een lichte werkhervatting vast te stellen. Het aantal stakers is thans tot 28.969 gedaald. De noodzakelijke onderhoudswerken worden thans algemeen uitgevoerd. DE ARBITRAGE-KWESTIE. De Zaterdag werd heelcmaal besteed aan het redigeeren en het opstellen van de ver schillende teksten van het protocol van ai bi trage en veilighe'd. Eenige onderhandelingen zijn nog gevolgd om omtrent een of twee punten een accoord te bereiken. Deze worden nog voortgezet. Men voorziet niet, dat, tengevolge van den redactioneelen arbeid der ontwapeningscom missie, deze zich zal kunnen vereenigen in vol tallige zitting vóór Dinsdag. DE MOSOEL-KWESTIE. De behandeling der Mosoel kwestie in den Volkenbondsraad is aangevangen met een ex posé door lord Parmoor van het Britsehe stand punt en een verdediging door Fethi bey van het Turksehe. GROOTVORST CYRILLUS. Grootvorst Cyrillus, neef van den vermoorden Tsaar, die zich twee jaar geleden tot bewaker van den vacanten Russischen troon procla meerde, heeft te Berlijn een proclamatie ge- teekend, waarin hij zichzelf tot Keizer van ge heel Rusland uitroept. Hij heeft dien stap gedaan op advies van invloedrijke Russen, die van meening zijn, dat de keizerlijke kroon, hoewel op buitenlandse! grondgebied, het centrum zal worden, waarom heen de Russische patriotten zich zullen ver zamelen. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Tanger wordt gemeld Abd-el-Krim heeft de staatshoofden bijeengeroepen, om de kwestie van vredesonderhandelingen met Spanje Le bespreken. Verder wordt nog medegedeeld, dat de Rif bewoners aan Spanje voorgesteld zouden heb ben, de steden in het grensgebied te mogen behouden, en een volksstemming te doen plaats vinden wat Tetoean betreft. Het directoire heeft een besliste tegenspraak gepubliceerd in zake het bericht over voorge stelde vredesonderhandelingen tusschen de Span jaarden en Abd-el-Krim. Met Abd-el-Krim, zoo word verklaard, worden geen onderhande lingen gewenscht noch is er zelfs over gedacht deze aan te vangen. Het.eenig doel der regeering is alle krachten aan te wenden om de opstandige stammen te verslaan. Aan de Spaansche gezanten is dan ook opgedragen het bericht over vredes onderhandelingen met Abd-el-Krim tegen te spreken. 39 Door de stoffige ruiten zag zij de twee ineen- loopende vertrekjes met het eenvoudige lande lijke meubilair zij verbeeldde zich bijna een grijs hoofd te zien leunen tegen den rug van den leuningstoel en een zwakke stem te hooren, die op plechtigen toon sprak „Zalig zijn Maar neen, neen, zij wilde niet. hooren, wat de oude Jacob haar zou gezegd hebben. De onmogelijkheid om tot Jean te spreken vermeerderde nog haar onrust ofschoon zij daarvan weinig verwachtte. Teneinde raad besloot zij haar vader op te zoeken, zich aan. zijn voeten te werpen en hem te smeeken met haar te vluchten, zich te verbergen waar dan ook. Monica keerde naar haar kamer terug, maakte inderhaast eenige toebereidselen en pakte de noodigste zaken bijeen tot een bundel, dien zij onder haar mantel verborg. Daarop verliet zij het kasteel en bereikte, zonder door iemand gezien te worden, het hek dat de concierge Basile voor haar opende, toen zij zeide dat Jessy naar de pastorie was. Eenmaal buiten vertraagde zij haar schreden. Zij moest aan de talrijke paren oogen, die steeds voor het een of andere venster aan Blackhorn DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. Heden vangt de intergeallieerdmilitaire controle-commissie met haar onderzoek naai den Rijksweer aan met bezoeken aan de Bran- denburgsche en Silezische afdeelingen en het Rijksweerministerie. Tot heden toe werden bezocht de districtsbureaux en de bureaux der politie-autoriteiten in de groote steden en de op den uitkijk waren, geen reden tot verdenking geven. De weg viel haar niet lang door de vele gedachten, die haar bezighielden en zij was bijna verrast, toen zij de plaats herkende, tot waai; Harry haar de vorige maal vergezeld had. Zij was werkelijk op de groote weide, doch ze hoorde noch dat geblaf der honden noch het blaten der schapen. Zij zag ook geen schaaps kooi of rollende hut. Alleen de steenen hut was er die haar bewees dat zij niet verdwaald was. Deur en vensters waren echter gesloten, de drempel was reeds bedekt met stof en de schoor steen rookte niet meer ondanks de koude. De hut was verlaten, de vader van Monica was vertrokken. Patrice O'Hara had gezegd, dit herinnerde Monica zich nu, dat hij zijn vertrek zooveel mogelijk zou verhaasten om des te langer in Ierland te kunnen zijn. Dit was hem zeker gelukt. In elk geval hij was vertrokken zonder te vermoeden in welken moeilijken toestand hij zijn dochter achterliet. Monica kon hem niet meer waarschuwen, zich niet meer onder zijne bescherming stellen. Hij was reeds ver weg en in het grootste gevaar een woord van de Bur- gau's kon zijn vlucht belemmeren en hem in het verderf storten. Als zij ook eens vluchtte Zij moest integendeel ten spoedigste terugkeeren en hun zeggen „Gij zijt de meesten en ik ben in uw macht ik stem in alles toe." Zij keerde haastig terug, uit vrees dat de minste vertraging noodlottig kon zijn, dat zij DE BURGEROORLOG IN CHINA. De „Evening News" verneemt uit Moekden Cavalerie van Tsjih-Li deed Zaterdag een poging om het leger van Tsjang-Tso-Lin te verrassen. Hij is daarin evenwel niet geslaagd, en leed zware verliezen. De strijdkrachten van Moekden zijn bezig met het versterken van de posities op den Oostelijken oever van de Ta-ling-riviei- Men verwacht dat de strijdkrachten van Moek den binnen enkele dagen eenalgemeenen aanval zullen ondernemen op Tsjao-Jang. De comman dant van het Tsjih-Li-leger heeft dringend aan Peking om versterkingen gevraagd in verband met de groote getalsterkte van de door Tsjang- Tso-Lin aangevoerde troepen. De beide legers zijn thans elkander tot op vier mijl genaderd. Vliegtuigen van het Moekden-leger hebben aan- van een Algem.Verz. bank Schiedam zienlijke schade toegebracht aan de tengepartij. Generaal Woe-Pei-Foe beschouwt Mantsjoe- rije als de sleutel van den toestand. Hij is voor nemens aeon snelle beslissing uit te lokken, en tot dat doel bereidt hij 'n groote expeditie voor, die zal voorzien zijn van vliegtuigen. Woe-pei- foe hoopt, dat hij zal slagen, zonder dat het noodig zal zijn veel materleele schade aan te richten. De belangen der buitenlanders zullen worden beschermd. ALLERLEI. Naar de „Chicago Tribune" uit Constan- tinopel weet te melden, heeft dc Internationaal Barnschall Corporation, een Amerikaansche onderneming, welke een jaar geleden van de Sovjet-regeering een belangrijke concessie in de buurt van Bakoe kreeg, deze concessie weder teruggegeven, omdat het onmogelijk was onder het Sovjet-beheer te werken. De Amerikaansche experts, die door het concern naar BLakoe waren gezonden, zijn meerendeels via Constantinopel naar Californië teruggekeerd. Uit Genève. De Italiaansche gedelegeerde in de tweede commissie (Economische aange legenheden) heeft aangekondigd dat zijn regee ring Onverwijld een internationale economische conferentie zal bijeenroepen ten einde alle be letselen voor in- en uitvoer uit den weg te rui men, en de productie te regelen. Uit Winnipeg. Gemeld wordt, dat de Sov jet-regeering 1000 landbouwpaarden en 100.000 stuks vee in West-Canada heeft aangekocht, waarvan 2200 stuks reeds zijn verscheept. Binnen I a d. Loterijen. De minister van justitie vestigt opnieuw de aandacht van de burgemeesters op de nood zakelijkheid van nauwkeurig en streng toezicht op de naleving van de voorwaarden, gesteld bij vergunningen, door de Koningin tot het aan leggen van loterijen verleend. Met name "heeft de minister het oog op het gemeenlijk bij elke vergunning gestelde voorschrift betreffende het percentage van de nominale waarde van de geplaatste loten, dat voor het doel van de loterij moet worden aangewend, on het verbod van aankoop van prijzen en premies bij leden van het bestuur. Luchtvaart. Een Deensche commissie, bestaande uit de heeren Wulff, directeur der Danske Luftfartseb skab Helweg, directeur der spoorwegen ;Jör- gensen, bouwkundige Grezersen, Schwends'en en Andersen, bevindt zich in ons land ter be studeering van ons luchtvaart en onze vlieg velden. De heeren, die per vliegtuig van dc Kon. Luchtvaartmaatschappij uit Kopenhagen zijn gekomen, hebben gisteren het vliegveld Schiphol bezocht en vandaag het vliegveld aan de Waal haven in oogenschouw genomen. de bedreiging reeds hadden uitgevoerd. Zij ver haastte haar schreden nog meer. Ditmaal viel de weg haar lang. Toen zij het hek bereikt en Basile haar bin nengelaten had, was zij binnen enkele minuten in het kasteel en in het salon, waar zij sir Bear alleen vond. „Is het nog tijd voor mij om u te antwoorden Hij had niet de wreedheid haar te laten wachten hij antwoordde met een toestemmend gebaar. En hijgend, alsof zij niet snel genoeg kon spreken, riep zij „Dan is het ja, ja, ja Doe wat gij wilt." „IJ stemt dus toe in het huwelijk ,,Ja* ja, ik neem alles aan. Gij hebt mijn woord." Op de tafel lag een blijkbaar officieele brief, die als met magnetische kracht haar blik trok. Sir Bear nam dezen brief en wierp hem in den brandenden haard. Monica had zich in een Vensternis terugge trokken, ha.ar opwinding bedaarde en zij her stelde zich een weinig. Zij had geen berouw, de brief dien zij had zien verbranden wees, dat zij haar offer niet te vergeefs had gebracht. Zij keek naar buiten en wendde het oog in de richting van hetpaviljoen, dat zich in zijn bolwerk van rotsen verborg. Zij zocht de plaats van de duiventil, als wilde zij tot Jacob zeggen „Gij ziet het. Ik kom terug bij lord Jeari Ik zal mij aan hem geven, ik zal mij aan hem Spoorwegen en posterijen. Met instemming van den minister van finan ciën zijn met de Nederlandsche spoorwegen onderhandelingen gevoerd omtrent eene rege ling, waarbij zij volledige vergoeding zullen ontvangen voor alle ten behoeve van de poste rijen gepraesteerde diensten, waartegenover de spoorwegmaatschappijen voor een hoogere af schrijving zullen zorg dragen. De betreffende overeenkomst zal 1 Januari 1925 in werking treden en de geheele vergoeding geven, ik zal hem niet meer verlaten." Zij werd zich langzamerhand bewust, dat in haar antwoord aan sir Bear, haar medelijden voor Jean evengoed had medegesproken als de angst om het leven haars Vaders. VII. Toen Monica het salon verlaten had, zag sir Bear Jessy uit een hoek komen, waar zij gezeten had tijdens _het korte onderhoud van haar gouvernante en haar vader. Zij kwam recht op sir Bear aan. „Ik was daar," sprak zij met een geheel ver anderde stem, hortend en stootend. Hij keek haar ongedwongen aan. „Ik wfst het," antwoordde hij. „Dacht gij dat de geest van uw vader reeds zoo verzwakt was, dat hij niet in staat zou zijn te onder scheiden, wie zich in een kamer bevindt of te bemerken dat er iemand aan de deur luistert?" Zij sprak driftig„Wat heeft u gezegd „Nu, dat hebt ge toch zelf kunnen hooren." „Over wien sprak u, wil ik zeggen Over een huwelijk, ja, dat weet ik. Wie zal er huwen „Ben je nu zoo troosteloos om je gouvernante te verliezen, van wie je eerst niets wilde weten „Wien huwt zij Toch niet Jean de Burgau Op dit oogenblik kwamen Malcolm en Josiah binnen, als twee jagers, die op den toon van den jachthoorn kwamen toegcloopen om het slachtoffer te zien. Monica was er echter niet meer. ■- (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1