R EGE N M A !N TE LS Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Meuws. Kerknieuws. Telegrammen. is gesteld op 6 millioen gulden. Jn deze ver goeding zijn begrepen het aandeel in de porten der postpakketten, die door de spoorwegen ervoerd worden, volgens artikel 9 der Pakket- postwet, de kosten voor het doen loopen van nachtposttreinen AmsterdamRotterdam v.v., de kosten voor het postvervoer over locaal- spoorwegen en door de Nederlandsche spoor wegen geëxploiteerde tramwegen enz. Het R. K. Huisvestingscomité. Gister was het 10 jaren geleden, dat het R.-K. fluisvestings Comité, dat in diep tijd zich ont wikkeld heeft tot een der grootste liefdadige werken van den oorlog en den na-oorlog, werd opgericht. Het Comité werd in den morgen van 21 Sep tember 1914 gesticht ten huize van den Aarts bisschop van Utrecht door twee Leidenaars, de heeren A. Kellenaers, journalist en dr. E. Ver- viers, ambtenaar van de Kath. Soc. Actie te Leiden. De Aartsbisschop aanvaardde het be schermheerschap en er werd een Comité be noemd, waarvan jhr. G. M. Ruys de Beren- brouck, de oud-minister van Justitie en vader van dén tegenwoordigen premier het eere voorzitterschap aanvaardde. Voorzitter werd mgr. A. F. Diepen uit den Bosch, terwijl de directie eb dagelijksche leiding in handen werden gesteld van de beide voornoemde Leidenaars, die resp. als directeur en algemeen secretaris optraden. Reeds spoedig werden, behalve het vluchtelingenwerk in Nederland, reddingsbri- gade's naar de verwoeste steden en dorpen van België gezonden. Op een 20-tal reizen door België werden meer dan 1000 arme kinderen uit België naar Nederland gebracht en bij familie's geplaatst. Zoowel de Duitsche als de Belgische autoriteiten waren het werk zeer genegen en zeer ruim stroomden de giften voor dit liefde werk, dat zich niet enkel tot Katholieken be perkte, maar ook Joden en Protestanten steunde. In 1915 waren door het Comité reeds meer dan 2000 Belgische kinderen uit 75 verschil lende gemeenten in België geplaatst. Toen later de nood in Duitschland zich uitbreidde, begon het Comité te werken voor kinderen van in Duitschland vertoevende Nederlanders, die bij honderden naar Nederland werden gebracht en met liefde door onze iandgenooten werden opgenomen. In 1917 werd het Comité van Leiden verplaatst naar Den Bosch en begon hier het werk voor de Weensche, Hongaarsche en Duit sche kinderen. Bij duizenden werden de kinderen naar Nederland gebracht en hier liefdevol ver pleegd. En thans, na tien jaren, mag het te Lei den begonnen en te 's Bosch met zooveel succes voortgezette werk, een der grootste charitatieve instellingen van Europa genoemd worden, ge tuige het bezoek der Duitsche en Oostenrijksche Kardinalen aan Den Bosch, die (enkele weken geleden) persoonlijk den voorzitter mgr. Diepen kwamen bedanken voor alles wat Nederland in moeilijke dagen voor hun kleine landgenoten deed. De salarissen der onderwijzers. Vrijdag hadden de zeven groote onderwijzers- vereenigingèn een onderhoud met de ministers De Visser en Westerveld. Namens zes van de zeven uitgenoodigde vereenigingen, alleen de Vereen, van Chr. onder wijzers trad voor haar zelf op, zette Ossendorp uiteen, dat de wijzigingen, zooals thans door de regeering voorgesteld, voor de onderwijzers niet te aanvaarden waren, ook al zou men toe geven dat vermindering om welke reden dan ook, noodzakelijk is. In de eerste plaats werd gewezen op de vreemde handelwijze der re geering, die voor andere ambtenaren slechts twee verhoogingen bij niet gehuwd zijn wil inhouden en voor de onderwijzers vier. Uit voerig werd betoogd, dat het voorgestelde mi nimum van 1200 in verband met jeugd, stand plaats en pensioenaftrek zóó laag is, dat een onderwijzer daarvan niet kan leven cn dat dus in elk geval dit minimum moet worden verhoogd. Uit het antwoord van den minister bleek, dat hij althans van eenige beteekenende wijzigingen niets wil weten, zoodat van dit overleg voor de betrokkenen niet veel resultaat is te verwachten. Tegen den oorlog. In 10 steden van ons land werd gister een demonstratie tegen den oorlog gehouden. Die te Amsterdam werd bijgewoond door 35000 personen uit geheel Noord-Holland, 80 organi saties met 150 vaandesl namen er aan deel, alsmede 12 muziekkorpsen en 5 zangvereenigin- gen. In Rotterdam namen ongeveer 20.000 be- toogers aan de demonstratie deel. Rood of „neutraal" Op initiatief van de heeren W. Gh. van Daalen, Haarlem, D. Udo, De Bilt en Jac. F. Vogel te Rotterdam, die een minderheid in het bestuur van den Nationalcn Bond van handels- en kan toorbedienden „Mercurius" vormen, welke ver schillende principieele en practische bezwaren heeft tegen de voorgestelde fusie met den mo dernen Algemeenen Bond van handels- en kan- toorbecienden, heeft zich geconstitueerd een Comité tot behoud van het Neutraliteits- standpunt van „Mercurius". De aanbouw van Engelsehc schepen in Nederland. In een toespraak te J arrow heeft de heer Dawson, directeur van de Seed Shipping Com pany te Newcastle, welke drie schepen in Neder land heeft laten bouwen, gezegd, dat men hem deswege van gebrek aan vaderlandsliefde heeJ'L beschuldigd, waaraan men toevoegde, dat de Nederlanders prullerige schepen bouwen. Een van de dr ie schepen, zei Dawson, heeft juist zijn tweede reis volbracht en hij noodigde iedereen uit het te onderzoeken. Een uitstekend scheeps bouwer noemde het ongevraagd een van de mooiste schepen, dat hij ooit gezien had. Het bereikte resultaat en de besparing van meer dan 11,000 pond sterling zouden, naar Dawson's meening, voldoende zijn om de kritiek het zwij gen op te leggen. Het vaartuig overtrof alle verwachtingen. De Koningin naar de manoeuvres. De Koningin gaat a.s. Woensdag 's avonds 7 uur 43 .min. per trein -over Rotterdam en Eindhoven naar America aankomst aldaar 10 uur 50 min. In den trein wordt overnacht. Vrijdagmiddag 1 uur 57 n.m. gaat H. M. van America over Eindhoven naar Tilburg aan komst aldaar 3 u. 50 min vertrek 6 uur 25 min. over Den Bosch en Arnhem naar Het Loo aan komst aldaar 9 u. 15 min. Goedkoope marlctkaarten. Naar wij vernemen, zullen de goedkoope marktkaarten ook worden afgegeven 1) naar Gorinchem en wel eiken Maandag door de sta tions van de lijnen Beest-Gorinchem en Baan- hoek-Gorinchem 2) naar Rotterdam en wel eiken Dinsdag door de stations der lijnen Hoek van Holland-Rotterdam, Buldersteeg-Rotterdam Schoonhoven-Gouda-Rotterdam en Veenweg- Rotterdam. Nederlandsche jaarbeurs. Het secretariaat der Nederlandsche Jaar beurs deelt mede, dat de Elfde Jaarbeurs in totaal bezocht werd door 34.372 personen tegen 25.056 personen, die de vorige najaarsbeurs bezochten. Het aantal bezoekers der voorjaars- beurs bedroeg 38.656. Spoorwegpersoneel. Op het petitionnement voor een spoedige totstandkoming van de nieuwe pensioenregeling van het spoorwegpersoneel zijn bijna 26,000hand- teekeningen verzameld. „Nieuw Nederland." Wij verwijzen onze lezers naar de annonce van „Nieuw Nederland" het prachtige week blad, dat geredigeerd in zuiver katholieken zin en steunend op breed-wctenschappelijken grond slag zooveel voor het herstel van de ware cultuur kan doen, verdient aller belangstelling en mede werking. Einde Zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesturen ver zocht, er op toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentebestuur be heerde klokken, van 5 October 3 uur 's morgens af, weer overeenstemmig zij met de tijdregeling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke dan aanwijst 2 's morgens. Algemeene Middenstandsvereeiiiging „Schiedam." Vrijdagavond heeft bovengenoemde veree- niging een ledenvergadering gehouden in Hotel Beijersbergen. Besloten werd, in overleg met de Permanente commissie een winkelweek met etalagewedstrijd te houden, in 't begin der maand November. Ook werd goedgekeurd dat een adres gericht zal worden tot den Minister van Financiën, verzoekende verbetering van de localiteit tot betaling der directe belastingen. Bij de rondvraag deed de heer Geijp een krach tig pleidooi hooren om pogingen aan te wenden bij het gemeentebestuur om de Hoogstraat geasphalteerd te krijgen, waarbij het bestuur de toezegging deed, nogmaals met den directeur- van gemeentewerken in overleg te treden. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor de „Beneden Maas" zal op het Congres van Middenstands bond welke gehouden wordt op 24 en 25 Sep tember te Amersfoort vertegenwoordigd woiden door de heeren S. Hyman Schiedam en W. Brou wer Pzn. te VIaardingen. Zilveren Professiefeest. De Eerw. Zuster Eustachine J. PI. Hodes (oud stadgenoote) van de congregatie der Zusters van Liefde van O. L. Vrouw Moeder van Barm hartigheid te Tilburg, viert 24 September a.s. haar zilveren professiefeest te Amsterdam, Heerengracht 182. Aanbesteding. Door den heer A. P. P. Roovers werd op 18 September j.l. voor de St. Willibrordusstichting aanbesteed het uitvoeren van vernieuwingen en uitbreidingen aan de L.O. school van genoem de stichting aan de Overschieschestraat no. 74 alhier. Er werd ingeschreven als volgt: L. J. Borrani Schiedam A 9563.00, B. ƒ9748.00. Heinsbroek Leenderts, Schiedam A 9695.00 B. 9941.00. W. Hagendoorn, Schiedam A. 10300.00 B. 10420.00. Penning en Verhoev Schiedam A. 11148.00 B. 11448.00. L. J. van Ameiden, Schiedam A. 11985.00 B. 12250.00. M. D. Ooykaas, Schiedam A. 12375.00 B. 12775.00. M. P. Kloppers Schiedam A. 12800.00 B. 13000.00. A. Sonneveld, Schiedam A. 12950.00 B. 13200.00. A. met Vvaterverf sausen der buitenmuren. B. met olieverf verven der buitenmuren. T e s-G ravenhage heeft de heer I. v. d. Waal, van hier, met goed gevolg het 2e gedeelte van het notarieel examen afgelegd. Gisteravond verstoorde J. S. uit Vlaardingen,die zich in beschonken toestand op het Broersveld bevond, aldaar de openbare orde. Na veel inspanning, de man verzette zich 'Ook yoor Hecfookleedlngi 2550 20 hevig, wisten een paar agenten hem te overman nen en naar het arrestantenlokaal over te brengen. Hedenmorgen is S. weer op vrije voeten gesteld proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebroken op het kan toor van het district Rotterdam van den Al gemeenen Nech-rlandschen Metaalbewerkeis- bond in de Mauritsstraat. Met een valschen sleutel zijn de inbrekers in een aangrenzende garage gekomen en ver volgens in het huis van den Metaalbewerkers- bond. Op het kantoor, gelegen op de eerste verdieping, is een zware brandkast openge broken en daarud is voor ƒ8000 aan bankpa pier gestolen. Een bedrag van ongeveer ƒ3500 specie, heeft men onaangeroerd gelaten. De inbrekers hebben een paar handschoe nen achtei gelaten. Aan deze handschoenen is een politiehond lucht gegeven. Het dier is daarop regelrecht naar een hofje in de Boom gaardstraat geloopen, is daar een trap opge- hold en een kamer binnengeloopen, bewoond door juffrouw van der W., waar hij bleef blaffen. Juffrouw D. G. v.d. W., die den dag vangister doorgebracht heeft in het politiebureau in de Witte de Withstraat, is gisteravond vrij gelaten. Waarom de politiehond legefrecht naar haar woning in de Boomgaardstraat is geloopen, kan zij niet ophelderen. Het bestuur van het district Rotterdam van den Algem. Nederl. Metaalbewerkeisbond heeft Vrijdag ƒ11.000 van de bank, waar de bond zijn geld haalt en bij welke bank hij ook een safe heeft, laten halen omdat er ditmaal zooveel zilver bij het bedrag was, dat gister uitgekeerd moest worden. Tot dat geld behoort ook een voorschot groot ƒ5000 van Maatschappelijk Hulpbetoon, welke dienst echter geen schade lijdt. De gestolen 8000 bestaat hoofdzakelijk uit klein bankpapier en zilverbons. In verband met dezen diefstal is aangehouden de varensgezel F. W. van Z. uit de Eendracht- straat, tegen wien eenige aanwijzingen zouden bestaan. Vast staat, dat er verscheidene mede plichtigen zijn, want de inbreker die door het W.C.-raampje naar binnen is geklommen heeft daarna den grendel van een tuindeurtje afge schoven, om de anderen binnen te laten. Ongelukken. Te Waalwijk is gistermor gen de heer M., candidaatnot.aris te Kaatsheuvel, met zijn motor tegen een kar gereden, met het gevolg dat hij zeer ernstige wonden opliep. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Op den rijksstraatweg tusschen Leersum en Amerongen is gistermorgen een auto gemerkt H 31528 in brand geraakt en geheel uitgebrand. De inzittenden wisten zich tijdig te bergen. Brand. Te Drunen is gistermorgen het landbouwhuis, schuur en stalling van den heer A. K. door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Eenige varkens en een 70 kippen kwamen in de vlammen om. Slechts met grooten moeiten wist men de belendende perceelen te bewaren. A. K. kreeg bij het redden van vee verscheidene brandwonden. Schepenverkoop. Het te Stettin lig gende Duitsche stoomschip Paul (ex Regendam, ex Stuytesant, ex Tunica, ex Sambia), 4974 ton bruto, 2994 ton nette,in 1899 bij de Schiffsb. Ges. Flensburg te Flensburg gebouwd, is door de Naaml. Venn. Frank Rijsdijk's Industrieele Onderneming te Hendrik Ido Ambacht aange kocht om te worden gesloopt. Militaire relletjes. Onder de mili tairen te Ede heeft Vrijdag de grootste opge wondenheid geheerscht. Er hebben vechtpartijen plaats gehad, waartegen de militaire politie met kracht moesL optreden. In den omtrek van den kazerne scholen groote groepen soldaten samen, die door de officieren tot kalmte, werden aange spoord. Op het kazerneterrein zijn lantaarns vernield. Een soldaat van de militaire politie is in den rug gestoken. De dader is niet bekend. De getroffen soldaat is met een mes gestoken en toen hij door een troop militairen werd aangevallen, door de politie, die de aanvallers met den gum mistok uiteendreef, ontzet. Op het kazerne-terrein, waar de relletjes plaats vonden, hadden de militairen behalve de lantaarns, ook de ruiten vernield van de barak der militaire politie. De oorzaak van de ontstemming wordt toe geschreven aan de ontstane antipathie der sol daten tegen de militaire politie. De militaire politie doet sinds Zaterdagavond geen dienst meer. De geest onder de militairen is uitstekend. Een groote gedeelte is Zaterdag middag mut 24 uur verlof gegaan. Geheime distilleerder ij. TeVeele (Gr.) is gister door rijksambtenaren een distil leerketel in beslag genomen ten huize van den bakker H. Reeds lang was daar in de buurt naar een distilleerderij gezocht. Een roeiboot omgeslagen. Een roeiboot, waarin zich drie personen bevonden cn die werd voortgesleept door een der Fop Smit- booten welke van Hardinxveld naar Werkendam overstak, is eergister omgeslagen. De inzittenden geraakten te water. Twee er van konden bijtijds worden gered, doch de 20-jarige G. uit Werken dam verdronk. M o o rjd op de Kermis. Gisternacht is de 18-jarige Albert van der Laan, arbeider te Musselkanaal op het kermisterrein in de Brug straat te Stadskanaal, doodgestoken. De Vermoe delijke dader, H. S. uit Musselkanaal is gearres teerd. Vliegongeval in Italië. Bij een vliegongeluk bij Callarate werden drie vliegers gedood, terwijl een ernstig werd gewond. Kerkroof. Dieven drongen 's nachts de* kerk in Mundelheim binnen en roofden uit het tabernakel twee ciborie's gevuld met Heilige Hosties. De politie doet ijverig nasporingen naar de daders doch kon tot op heden geen spoor vinden. L o c a t e 1 11. De vlieger Locatelli heeft zich te New York voor Italië ingescheept. Daar men gedreigd had hem te zullen lastig vallen, werd de vlieger tot aan de boot door de plaat selijke poliLie begeleid en hij heeft, omringd door geheime agenten, aan boord van zijn kennissen afscheid moeten nemen. De „Do oden de s tra-al". De Ameri- kaansche geleerde Frederick Richardson heeft, in een speciale commissie van het Huis van Afge vaardigden verslag uitbrengend over zijn onder zoekingen in Europa met betrekking tot den z.g. doodenden straal, verklaard dat deze straal niet bestaat. Hij zou door de Duitschers zijn gebruikt. Maar het verhaal, dat Fransche vliegmachines in het Roergebied door dezen straal zouden zijn neergehaald, is een sprookje. Een bomaanslag. Door ontploffing v an een helsche machine in een woonhuis zijn te Basseterre (Guadeloupe) 4 personen gedood en 3 gewond. Verscheidene personen zijn gearres teerd, o.a. de vroegere afgevaardigde Boisneuf. Aardschokken. Ten gevolge van een aardschok, waardoor een rotsblok in een dorp bij Johannesburg viel, zijn 1 Europeaan en 30 inboorlingen licht gewond. Zes inboorlingen werden levend begraven. Het reddingswerk vorts snel. M ij n - on geluk. In een mijn te New- hartley in NoordHumberland zijn drie man bij het bekleeden van een schacht door het breken van een lifttouw in de diepte gestort. Zij veron gelukte alle drie. Walvisch doormidden gevaren. Het stoomschip „Berengaria" is Woensdag morgen op een school walvisschen gevaren en ramde er één van meer dan 20 voet lang. Dezè aanvaring deed het groote 52.000-t,ons- schip geweldig schudden, zoodat de zeelieden, die zich benedendeks bevonden, naar boven kwamen om te zien, wat er gaande was. De walvisch bleek door den kiel van het schip precies doormidden gevaren te zijn. H.H. Wijdingen. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft Vrij dagavond 19 September in de kapel van het Groot Seminarie te Warmond de Tonsuur toe gediend aan de volgende Eerw. heeren Th. van Baar, J. M. IJ. van den Berg, F. J. J. Bollinger, L. J. A. Boomgaard, A. A. de Bot, J. L. Bouman, N. Th. Greiteman, H. Heems kerk, G. J. Koeleman, F. H. M. Lohman, W. J. M. van Loon, S. Mol, A. M. Niekel, C. Pouw, G. W. de Rooy, A. G. J. van Rooyen, F. I. M. Snijders, W. H. Simons, A. Smeets, J. Staade- gaard, A. Weber, C. J. Westerkamp, G. J. M. van der Wielen, H. G. J. de Wijs, W. N. Zijl stra. Zaterdag en Zondag de vier kleinere Wijdin gen aan bovengenoemde E.E. heeren en Zaterdag de H. Wijding van het Diakonaat, aan volgende E.E. heeren A. C. D. Andreoli, N. Bijl, F. F. van Buuren, H. C. M. Dijsselbloem, H. A. J. Drost, J. H. A. Everts, H. P. J. Figelet, C. J. Koenen, W. N. van Leeuwen, E. L. J. M. Meynders, Th. Nij- man, L. W. A. M. Roelvink, N. T. K. van Schaik, J. W. Schoots, H. M. van Spanje, A. Verhaar, J. P. A. Verhoeven, J. G. Verleun, W. Q. Ver- steegen, H. H. Westdijk. Z. D. H. de Bisschop /an Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. MAROKKO. De „Times" meldt uit Tanger De pogingen van de Spaansche autoriteiten te Tetoean om te onderhande'en over de ontruiming door het Spaansche garnizoen en de bevolking van Sheshoean hebben tot nu toe geen succes ge had. De vijand eischt de onvoorwaardelijke over gave der stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2