.•Oism..Raden van Arbeid. De volgende wijzigingen zijn gebracht in de samenstelling van.de Raden van Arbeid Aan- - gewezen .zij aTe Alkmaar als plaatsvervangend werkgeverlid A. A. van 't Riet, Broek op Langen- dijk hl Amsterdam als plaatsvervangend werk- ;gever-li4Chr. Eskes, aannemer en makelaar, .Amsterdam, Passeerdergracht 1214 te Delft als plaatsvervangend werkgever-lid Ph. de Kanter,. Hd der directie van de N.V. Fransch- Hollandfche Oliefabrieken Calvé-Delft, Delft. r.f Het debat tusschen Van Embden en Snijders. Voor den debat-avond op 30 Sept. tusschen prof. dr. D. v. Embden en generaal Snijders „h^stgat enorme belangstelling. Thans zijn reeds 'atte'2500 kaarten verkocht. De belangstellenden komen uit verschillende deelen des lands. Zelfs uit het buitenland kwamen aanvragen tot bij- '"y«jöi^'r®T'Vergkdmng in. Ten behoeve van den -generale» staf werden 65 kaarten gekocht. Hot debat wordt door den Hilversumschen draaloozen omroep aangesloten. - Plof. v. Ernbden zal een aantal stellingen ver- 'Vd4digèh, welke reeds aan generaal Snijders zijn -ter hand gesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Woninghureii Bouwvereenigingen. B. en W. schrijven aan den Raad Doör het lid van Uwen Raad PI. v.d. Kraan zijn een tweetal vragen gesteld beti effende de woninghuren der Bouwvereenigingen, met ver zoek deze in Uwe vergadering te behandelen. Genoemde vragen luiden als volgt 1. Is het College van Burgemeester en Wet houders niet mede van oordeel, dat de woning- huren der verschillende bouwvereenigingen m T algemeeh de draagkracht der bewoners over- ii'éffen f2. "Zob deze vraag door U toestemmend be antwoord wordt, zijn B. en W. dan bereid met Vb0rstelien bij den Raad te komen, om bij de Regeéring er op aan te dringen maatregelen te treffén, die een geleidelijke vermindering der Woninghuren mogelijk maken Naar aanleiding van deze vragen hebben wij \h; U het volgende te antwoorden 1 hd. 1. Toegegeven moet worden, dat onge- wenschte verhoudingen bestaan tusschen de woninghuren van verschillende Bouwvereenigin gen en de financieele draagkracht der bewoners. .5bat kan dat evenwel niet als algemeenen regel aannemen, vooral niet omdat dit verschijnsel zich slechts in de duurste blokken voordoet ad. 2. Officieus heeft men reeds eenigen tijd geleden in de. richtmg van den vrager den jdaag. gepolst, doch met geen bemoedigenden uitsjagi Later heeft ook de Nationale Woning- raê'd stappen gedaan doch met negatief resultaat. In de memorie van antwoord bij de begrooting 'Van Arbeid', Handel en Nijverheid in de Eerste Kamer wordt er steik de nadruk op gelegd, dat de Gemeente het risico in dezen op zich hebben genomen, zood.at dezen de lasten der huurdaling zonder verdere bijdrage van het Rijk zouden be lmoren te dragen. Zilveren Profcssiefeest. Heden viert de algemeen geachte pater Oonk, kapelaan der Haven-kerk, zijn zilveren pro- fessiefeest. Om de herdenking van dit feestelijk gebeuren op de meest waardige wijze te beginnen,droeg de jubilaris dezen morgen half tien in zijn paro chiekerk een plechtige H. Mis op, waarbij hem de weleerw. paters v. Dijk en d. Burg, respect, als diaken en subdiaken assistentie verleenden, 't Zangkoor deed ook z'n best, om de plechtig heid nog meer gepasten luister bij te zetten en zong een vierstemmige Mis van J. v. d. Sluys tevens vóór de H. Mis de „Veni Creator" van Beitjes en tot slpt de „Laudate" van Ruygrok. Talrijke geloovigeh woënden den H. Dienst bij. In den loop va» den dag kwamen menige corporatie, w.o. 't Kerkbestuur, 't College van Collectanten,'t Zangkoor, verschillende patroons- en werklicdenorganisaties ert vele geestelijken en particulieren pater Oonk met zijn feest com plimenteeren en bedanken voor alles, wat hij reeds voor 't zieleheil van zoovelen in onze stad wrocht. Chdeaux ontbraken vanzelfsprekend ook niet. Tevens was men in de gelegenheid, om meteen pastoor Ligthart en pater v. d. Burg te felici- teeren, die heden respect, hun 30- en 20-jarig professiefeest. herdenken. Gelijk we reeds meldden, hebben de vier organisaties, waarvan pater Oonk het adviseur schap bekleedt, t.w. de Slagersver. ,,St. Anto- nius Abt", de Politiever. ,,St. Michaël", de Transportarbeidersver. ,,St. Bonifacius" en de R. K. Bond van Fabrieksarbeidsters, het plan, om gezamenlijk hun geestelijken leider op waar dige wijze nog eens te huldigen, wat in den R. K. Volksbond zal geschieden op Donderdagavond, 2 Oct. e.k. Die hulde zal, gezien de hooge achting, welke allen den adviseur toedragen, ongetwijfeld spontaan en hartelijk zijn. 't Bezoek van H. M. de Koningin. Wij vernemen dat de burgemeester een nader schriftelijke mededeeling heeft ontvangen van het voornemen van II. M. de Koningin om in het volgend jaar een bezoek aan deze gemeente te biengen. Volksbadhuis. In de week van 14 tot 20 Sept. werden geno men 399 baden. lste klasse kuipbaden 28, regenbaden 50. 2de klasse kuipbaden 33, regenbaden 249. Kinderbaden 39. Een adres van den S.B.B. Door den S.BJB. is aan den Raad van Schie dam een adres gericht waarin o.a. wordt ge zegd dat tengevolge van de prijsstijging der eerste levensbenoodigdheden het financieele weer standsvermogen der minder gesitueerden steeds kleiner wordt. dat mede tengevolge van de maatregelen die van overheidswege ten aanzien van de werk- loozen worden getroffen dezen, wat hun finan- tieele toestand betreft, steeds minder worden. dat het niet van allen grond ontbloot is, dat dezen aanstaanden winter voor die arbeiders het levensonderhoud in niet geringe mate een ernstige kwestie zal worden dat zij daarom van meening zijn dat alles in het werk moet worden gesteld die arbeiders zoo veel mogelijk tegemoet te komen; reden waarom zij uwen raad beleefd verzoe ken aan Burgemeester en Wethouders machti ging verleenen aan de werkloozen brandstof ven te verstrekken tegen sterk gereduceerden prijs." Op haar daartoe gedaan ver zoek is door B. en W. met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend aan mej. P. Ris, klerk 2e klasse aan het bureau voor den Burger lijken stand. UIT VLAARDINGEN. Een goede dag. Op den haringafslag, die Donderdag door de Koningin is bijgewoond, zijn zéér hooge prijzen besteed. Er was afgesproken, dat ieder kooper voor het afmijnen met het electrisch mijntoestel telkens 10 zou betalen dat gaf voor de 26 nummers 260, welke bedrag voor een liefdadig doel beschikbaar gesteld zou worden. Maar de verkooper van de „Koninginne-lading", de heer I. J. Hoogendijk, rèfcende uit, dat hij tegen over de marktwaarde van den vorigen dag voor de „Koninginnelading" 1438.95 te veel ont vangen had. Daar het een officieele verkoop was, en de bemanning 24 pet. van de besomming ontvangt, moest hij over dit meerdere ook de 24 p ,t. aan de bemanning uitbetalen, zoodat deze aan het bezoek ivan H.M. een voordeeltje dankt van 345.35. Het overschot van 1093.60 met de 260, in totaal 1353.60, wordt door de Vereeniging ter bevordering van Visscherij, Handel en Nijverheid beschikbaar gehouden voor een nader te bepalen liefdadig doel. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Schouw over dc sloot gelegen in het Oost-Fran- keland en loopende langs den voet van den Gioe- nenrlijk en de huizen en erven aan den Rotter- damschen dijk en ten slotte aansluit op een riool naar de Buitenhaven, zal worden gedieven op Woensdag den 8 October 1924 des voormiddags ten tien ure. Schiedam, 23 September 1924. Gemeagd Nieuws. Ruw weer. Gistermiddag is in De Lemmer binnengebracht het ijzeren tjalkschip Luchiejia, schipper Henssen, van Groningen, op reis «iet een lading grint van Kampen naar Delfzijl. Op ongeveer een half uur afstand van Lemster- haven is dit schip door een hevige bui overval len, waardoor de giek brak en het zeil overboord sloeg. Toen het de noodvlag had geheschen, is de sleepboot Vooruit, kapitein Duiker, ter assistentie uitgevaren. Ze heeft het schip be houden binnengebracht. Mede werd in de Lemsterhaven binnengebracht het ijzeren tjalkschip Nieuwe Zorg, schipper K. De Vries, van Amsterdam, dat, ook met grint, geladen, op reis was van Kampen naar,Gronin gen. Dit schip werd eveneens door een zware bui overvallen en verspeelde eenige planken. Later is de sleepboot voor de' derde maal uit gevaren, om hulp te bieden aan een schip, in de richting van Kuinre, dat de noodvlag in top had en vermoedelijk aan den grond zat. Bij Enkhuizen is gistermiddag door een stormvlaag de klipper Hendrika, van Hasselt, omgeslagen. Het vaartuig was ongeladen en had de Enkhuizer haven juist verlaten. Alle opvarenden schipper, vrouw, 5 kinderen en de knecht zijn gered. Deserteur. Te Reuver is gister door de politie aangehouden een over de Duitsche grens gevluchte soldaat van het Engelsche bezettings leger. Verkeersongevallen. De 20-jarige hoedenmaker A. Klaassens te Maastricht, die sedert eenigen tijd in Brussel werkzaam was, is daar gisteren door een auto overreden en gedood. Terwijl de wielrijder A. Jansen te 's-Hee- renberg voor een autobus wilde heenrijden, werd hij door dit voertuig gegrepen en kwam onder den auto terecht. Zwaar verwond aan het hoofd werd hij opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Een kind dat hij op zijn rijwiel had, bleef ongedeerd. In den tijd dat men den ongelukkige vervoerde, stal men zijn belasting plaatje van zijn fiets. Op een auto geschoten. Door den heer Zendijk te Deventer is bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat er Zondag onder de ge meente Barneveld op zijn auto is geschoten, waardoor een ruit vernield en een beschadigd werd. De inzittenden kregen geen letsel. De po litie doet onderzoek. Autobus van den dijk. Gisternacht is de auto van B. uit Lith, die met 9 passagiers van 's-Bosch kwamen, doordat de chauffeur op een voor hem onbekenden weg reed en de auto niet voldoende verlicht was van den dijk te Oss gekanteld. De auto werd geheel vernield, de passagiers kwamen met eenige lichte kwets uren en den schrik vrij. Rare gebruiken. Zaterdagnacht is zoo als gemeld de 18-jarige Albert van der Laan, arbeider te Musselkanaal óp het kermisterrein aan de Brugstraat te Stadskanaal doodgestoken. Daarover meldt men nog Het|js reeds jarenlang gebruikelijk, dat te Nieuwbuinen tijdens de September-kermis wordt geklopt tusschen vooral jonge bengels. Zoo ook Zaterdagavond. Er ontstond een vechtpartij tusschen de arbeiders Dokter van Vledderveen, Bos van Musselkanaal en H. Smit en Van dei- Laan uit Nieuwbuinen. De vechtersbazen verwijderden zich van het kermisterrein, maar nauwelijks hadden ze zich verwijderd of er werd „moord", „ze hebben me gestoken" gehoord. Bij onderzoek bleek dat H. S. met een scherp mes den arbeider Van der Laan zoodanig in het hart had gestoken, dat de jongen zoo goed als onmiddellijk was overleden. De politie bevond verder, dat van den arbei der Bos een der armen zoo goed als was afge sneden, waardoor hij veel bloed verloor en ver der dat de arbeider Dokter een messteek in het onderlijf had gekregen. De marechaussee heeft den dader direct ge arresteerd. S. bekende volledig, doch liet door schemeren, dat hij uit zelfverdediging zou hebben gehandeld. Zondag was de toestand van Dokter en Bos vrij wel. Vandaag zou H.S. ter beschikking van de justitie te Assen worden gesteld. Bedriegelijke bankbreuk. Te Hil versum zijn dezer dagen de beide firmanten van een kleine tabaksfabriek gearresteerd, ter zake van bedriegelijke bankbreuk. In September failliet verklaard, bleek, dat zij een belangrijk bedrag aan goederen aan den boedel hadden onttrokken, welke goederen alle verkocht waren en niet in de boeken verantwoord. Met een ta- bakshandel inAmsterdam hadden zij een accoord aangegaan, waarbij hun een groot crediet werd geopend op de voorwaarde van alleenlevering der benoodigde tabak. Geleverd werd daarop een belangrijke partij ruwe tabak,die nietbetaald werd. Toen dan ook van andere zijde informaties omtrent de gefailleerde firma bij de leveran ciers werden genomen, bleek dat zij zich niet hielden aan de voorwaarde van alleenlevering. Zoodoende kwam de zaak aan het licht. Nog in Juli hebben de gefaillieerden aan een broeder van een der firmanten een leening van ƒ5000 afgelost. Beiden zijn thans ter beschikking van de justitie gesteld. Brandstichting. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in een gebouwtje op de schietbanen te Overveen, waarschijnlijk als gevolg van brandstichting. In verband hiermede heeft de Bloemendaalschc politie aan de Haarlemsche politie verzocht verdachte personen aan te houden. Branden. Te Engelbert (Gron.) is Zon dagavond tijdens de afwezigheid van de bewo ners de boerderij der weduwe J. E. geheel af gebrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Van een autobus, dienst doende tusschen Utrecht en Doorn, is gistermiddag in de nabij heid van Zeist de. motor in brand geraakt. Met behulp van een der passagiers wist de chauffeur den brand tot den motor te beperken. Geen per soonlijke ongelukken. Te Zwaag is een gedeelte van het groote veilinggebouw der vereeniging Bangert en Om streken afgebrand. Men wijt den brand aan het spelen van kinderen met lucifers. Storm. De Fransche kust is geteisterd door boos weer. Bij Bordeaux is het stoom- scheepje Sardinier omgeslagen, waarbij zes menschen verdronken zijn en bij Lorient leed een bark schipbreuk, waarbij 5 menschen om kwamen. Vliegongeluk. Bij Nice is een water vliegtuig, dat dienst deed tusschen Spanje en Italië, neergestort. Er zijn twee dooden. Indisch allerlei. Bij het departe ment van marine in Nederl.-Indië is niets be kend inzake het bericht van enkele Indische bladen, dat de Zeven Provinciën naar Sjanghai zal worden gezonden. De Indische pers dringt uniniem ten sterkste op het zenden van den bodem aan. Een Madoerees heeft den administrateur van dc suikerfabriek Pleret, den heer Jager, na een woordenwisseling zwaar gewond. Monseigneur Van Velsen legde den eersten steen voor een internaat van de Ursulinen te Madioen. De oorzaak van den ramp in de Poeloe Laoetmijn is, dat een mandoer een mijnlamp losschroefde en daaraan een strootje aan stak. Een archeologische ontdekking Bij Cairo werd een belangrijke archeologische ontdekking gedaan, bestaande uit twee grafka pellen behoorend tot de derde dynastie. Geloofd wordt dat dit de eerste steenen gebouwen zijn. Noodlottige b r a n d. Bij een brand op een bóerderij te Dundonald (Schotland) zijn 5 vrouwen en 4 mannen omgekomen. Het bloedwonder van den H. Januarius. De niet-Katholieke „Times" be vat het door de vereerders van den H. Januarius, den Patroon van Napels, met zooveel spanning ieder jaar tegen 19 September verhoopte bericht. dat het bekende bloedwonder zich wedserom heeft voltrokken. Vrij dagmorgen* 19 September, zoo meldt het Londensch blad, heeft het mirakel van de vloeibaarwording van het bloed van St. Janu arius in de kathedraal van Napels plaats ge had. Een groote menigte volks had zich in de kathedraal verdrongen. De godsdienstplechtigheden begonnen met het zingen van gebeden ter eere van den heilige waarin van den heinel de gunst van het mirakel werd afgesmeekt. Daarna werd de „Miserere" aangeheven, gevolgd door het bidden van den Rozenkrans. Niet lang daarna voltrok zich het wonder en hieven de dankbare getuigen van het mira kel een plechtig „Te Deuin" aan om God te bedanken voor de groote gunst, aan zijn geloo- vig volk geschonken. Voor dat deel onzer lezers, dat de geschie denis van St. Januarius en van het wonder niet mocht kennen, zij hier in 't kort gememo reerd, dat de H. Januarius, bisschop van Be- nevente, reeds meer dan 1600 jaren terug heeft geleefd. Hij werd in het jaar 305 met zijn gezellen te Buteoli (Pozzuoli) onthoofd. In de 5e eeuw werden de overblijfselen van zijn lichaam naar Napels overgebracht, in 820 naar Benevente. Alleen zijn hoofd bleef in Na pels. In 1497 kwam ook het overige deel van zijn lichaam daar terug. Het hoofd werd in de schatkamer der kathedraal aldaar bewaard die een afzonderlijke kapel bezit, aan den H. Januarius toegewijd. Het feit, dat op eenige dagen des jaars (19 September, zijn feestdagbegin Mei en 16 Dec.) het in twee vaasjes of fleschjes bewaar de bloed van den heilige (in oude tijden werd het bloed van martelaren opgevangen en be waard, waarvan nog voorbeelden in de Cata comben te vinden zijn) vloeibaar begint te worden, wanneer men het hoofd van den hei lige er tegenover brengt, was misschien reeds in de 12de eeuw, zeker sedert het midden der 15de eeuw bekend. Verschillende mannen van wetenschap heb ben gepoogd, een verklaring van het wonder, dat sommigen hunner als een onopgehelderd natuurverschijnsel meenden te moeten be schouwen, te vinden. Vele verhandelingen zijn over het wonder geschreven. Maar geen enkele geleerde is er nog in geslaagd, een natuurlijke verklaring van het mirakuleus verschijnsel te geven. Men heeft het niet verder kunnen brengen dan hypo thesen. Telegrammen. DE STRIJD IN MAROKKO. LONDEN, 23 Sept. (draadloos) Een officieel Spaansch communiqué geeft toe, dat een der Spaansche posten bij Tetoean zich in hoogst critieken toestand bevindt. Laatste Berichten. Kinderen verdronken. Ongeveer 10 K.M. van Urk heelt gister tijdens den storm op de Zuiderzee een scheepsramp plaats gehad, waarbij twee kinderen van den schipper B. van het vaartuig „De Gebroeders" uit Amsterdam, dat omgeslagen was, zijn ver dronken. De schipper, zijn vrouw en drie kinde ren werden door den schipper J. uit Zwartsluis opgepikt. Een meevaller. De oefeningen, welke deze week door de her- halingstroepen uit Amersfoort nabij Harderwijk zouden worden gehouden, zijn wegens de slechte gesteldheid der terreinen aldaar, afgelast. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 22 Sept. 23 Sept. 11 58V« 11.551/, Berlijn - 0.61s// 0.61s/8* - 13 73 - 13 66 - 12,83 - 12.63 - 49.06 V» - 49.09 flHerika - 2 59®/M - 2 59Vi, - 0.00»/, - 0.00s/, Kopenhagen - 44.25 -44.327, Stockholm - 69.12 Va -69 05 - 35 80 -35 75 -34.30 -34 20 -11 38 -11.35 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 22 Sept. 23 Sept. Londen 11617, 11.55»/, Berlijn - 0,62* - 0.61s// Parijs - 13 80 - 13.65 Brussel - 12.927, - 12.60 Zwitserland - 49.15 - 49.10 Wecrien -0.0036 s/, -0.0036»/, - 44.10 - 44.45 Stockholm - 69 35 -69.05 Christiania - 35 85 - 35.75 New-York - 2.60s/, -2.59 per billioen. A'damsch Beursoverzicht 23/9 - '24. Het publiek is over 't algemeen nog weinig geneigd iets op de effectenbeurs te ondernemen en daar ook de beroepshandel zich grootendeels afzijdig houdt, heeft dit tot gevolg, dat de handel gering blijft. Ook heden ging er niet veel om, maar de toon van de markt was vast verschillende fondsen trokken dan ook' aan. Dit was 't geval met Koninkl.- en Geconsol. Sui kerwaarden goed gedisponeerd en vaster dan gister. Tabakken en rubber weinig veranderd. Voor thee aandeelen weinig belangstelling. Van de Nederl. industrieelen bleven Jurgens vrij goed op peil. Prolongatie 2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2