Het geslacht Her Bnrgaus. OMSTREKEN* DAGBLAD VOOR SCHIEDAM FEUILLETOII. 47sie Jaargang. Donderdag 25 September 1924. 5>«. 14057 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus 39. •ygr Advertenti6n:l—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel, post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim: f60 Mi verlies van een wijsvinqer: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd dooF de N.HoILAlgem.Verz, bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws, IIET ONTWERP-ARBITRAGE- PROTOCOL. Benesj gaf gister in de derde commissie een overzicht van de maatregelen die bij een conflict genomen moeten worden op grond van het Volkenbondspact en het protocol. Op grond van het pact zal het volgende schema worden toegepast ||fgt 1. Een conflict breekt uit. 2. De raad tracht te bemiddelen. Heeft hij daarbij,.geen succes, en komt het tot een oorlog, dan moet de raad vaststellen wie de schuldige is. De economische sancties op grond van art. 16 van hetj^pacl treden in werking. 3. De raad moet met eenpa righeid van stemmen aandringen op militaire sancties. 4. Als de raad niet met eenparigheid van stemmen tot een beslissing kan komen, dan is iedere partij vrij te doen wat zij wil. Volgens het nieuwe systeem dat in het pro tocol is vastgelegd voorziet men het volgende 1. Het conflict breekt uit. 2. Het arbitrage- proces wordt ingeluid. 3. De raad grijpt in. Gaat een partij tot den oorlog over door arbi trage van de hand te wijzen of zich niet te storen aan de voorloopige maatregelen van den raad om uitbreiding of verscherping van het conflict te voorkomen, dan stelt de raad vast, wie de aanvaller is. Er is nog niet bepaald met welke meerderheid over deze kwestie moet wor den beslist. Is eenmaal uitgemaakt wie de aan valler is, dan treden ook de sancLies van econo- mischen, financieelen en militairen aard in werking en wel zonder voorafgaand besluit. Het voordeel van het nieuwe systeem is, dat niet langer een enkele stem in den raad een besluit kan verhinderen en dat de raad steeds moet vaststellen wie de aanvaller is. Voor iedere onderteekenaar bestaat dan de verplichting de sancties toe te passen. De ter beschikking staande strijdkrachten zijn wel is waar niet nauwkeurig omschreven, maar iedere staat verplicht zich loyaal mede te werken aan de bestraffing van den aanvaller. De staten kunnen tevoren rnede- deelen, welke strijdkrachten zij met het oog op hun geografische, historische en politieke situa tie ter beschikking kunnen en zullen stellen. Bij het debat verklaarde Henderson nog, dat in bepaalde gevallen militaire sancties absoluut noodzakelijk kunnen zijn, daar economische en financieele sancties tegen bepaalde staten hun uitwerking zullen missen. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. In het Duitsclie communiqué over den kabi netsraad van Dinsdag is sprake van een aantal Vragen, die onafscheidelijk verbonden zijn met Duitschlands toetreding tot den Volkenbond en waarop Duitschland een antwoord wil ver krijgen. Naar verluidt gaat het daarbij om de vol gende zes punten lo. De verzekering dat de toetreding tot den Volkenbond niet insluit de erkenning van de in het Verdrag van Versailles opgenomen for mule over de schuld van Duitschland aan den oorlog. 2o. Duitschland wil een permanenten zetel verkrijgen in den Volkenbondsraad en het Volkenbondssecretariaat. 3o. Daar Duitschland volkomen ontwapend is, moet het vrijgesteld worden van deelneming aan de Volkenbondsexecutieve. 4o. De Duitsche regeering wenscht Verder de houding te kennen der betrokken mogend heden in zake de kwestie der Roerbezetting. 5o. Duitschland moet als mandaatmogend- heid voor koloniën kunnen optreden. 6o. Duitschland beschouwt het als gewenscht, dat ook de andere tot dusver niet tot den Vol kenbond toegetreden mogendheden tot toe treding worden uitgenoodigd. Van het antwoord op deze vragen, die tot de tien in den Raad vertegenwoordigde mogend heden gericht zullen worden, maakt Duitsch land het afhankelijk of het een verzoek tot toelating aan den Volkenbond zal richten. Te Genève wint het denkbeeld meer en meer veld, dat wanneer Duitschland, zooals zeer waar schijnlijk is, tijdens deze Volkenbondsvergade ring niet meer tot den Bond kan toetreden, een buitengewone vergadering tegen Januari a.s. zou kunnen worden bijeengeroepen, welker voor naamste, om niet te zeggen, eenigste taak, zou zijn, zich uit te spreken over de toelating van Duitschland, Turkije en eiken anderen staat, die in den tusschentijd een verzoek om toelating zou hebben ingediend. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De protcstbetoogingen in Dister, georgani seerd tegen de voorgenomen wettelijke door voering van de nieuwe grensregeling tusscheri Noord- en Zuid-Ierland ziin gister aangevangen te Enniskillen in het graafschap hermanagh, welk graafschap tot het gebied van Noord- Ierland behoort, maar door de grenswijziging een deel van den Vrijstaat zal worden. Deze eerste betooging was een weerspiegeling "van de campagne, kort voor het uitbreken van den oorlog in Ulster tegen Home Rule gevoerd. De vergadering nam met algemeene stemmen .een resolutie aan, die de gehechtheid van de royalisten van Fermanagh aan de Engelsehe kroon en de constitutie te kennen geeft, en verklaart dat zij er zich met alle hun ten dienste staande middelen tegen zullen verzetten van onder de Union Jack te worden verdreven. HET BRITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. MacDonald zal Zaterdagmiddag te Derby een redevoering houden. Naar men verwacht, zal hij de houding der regeering duidelijk maken nopens het Russische verdrag in verband met de jongste verklaringen van Asquith, dat de liberalen het voorstel van een gegarandeerde Russische leening voor een onbepaald bedrag en zonder bepaalde voorwaarden niet kunnen steunen. In Labóur-kringen wordt verklaard, dat de Engelsehe regeering reeds inlichtingen heeft ingewonnen, zoowel omtrent het bedrag der leening voor Rusland als omtrent de voor waarden der leening. SPANJE EN MAROKKO. Primo de Rivera treedt in Marokko krachtig op. Hij heeft opnieuw een legeraanvoerder ont slagen en verder een expeditieleger georgani seerd van 40000 man die gehard zijn tegen 't klimaat. Dit leger begon gister den oprnarsch naar Sjesjoean, terwijl 't onderweg zal trachten Buharrax te ontzetten en in contact te komen met den Moorcnleider Raisoeli. Het leger kreeg opdracht, ten koste van alles stand te houden en de kampen alleen op te slaan in het veroverd gebied. Voorts zijn er vliegtuigen vooruitge zonden, die proclamaties aan de Moorsche be volking hebben uitgestrooid. Daarin wordt gezegd, dat de Spanjaarden er niet aan denken Marokko te verlaten. DE MOSOEL-KWESTIE De Mosoelkwestie zal hedenmiddag nogmaals den Volkenbondsraad bezighouden. De Turk- sche regeering heeft een nieuw memorandum ingediend, waarin nogmaals wordt aangedrongen op een volksstemming in het vilajet Mosoel. Een neutrale mogendheid moet dan het vilajet Mosoel bezetten, waartoe slechts een beperkt aantal neutrale officieren noodig zou zijn. De Turksche regeering bestrijdt de door Engeland gegeven feiten over de bevolking die volgens haar voor vier vijfden uit Turken en Koerden bestaat. INVAL IN BESSARABIE. Een telegram uit Boekarest meldt, dat bolsje wistische soldaten met machinegeweren onder commando van roode officieren in uniform in vallen hebben gedaan in Bessarabische dorpen. De Roemeensche troepen zijn den toestand meester geworden. Zij doodden drie honderd man en namen een aantal Russen gevangen, die in het bezit waren van belangrijke papieren. BULGARIJE. De „Figaro" verneemt uit Constantinopel De bladen melden, dat geheel Bulgarije in staat van beleg is verklaard. Elke politieke overtreding zal met den dood gestraft worden. Dagelijks hebben bloedige botsingen plaats tus- schen voor- en tegenstanders van de autonomie van Macedonië. KONING BORIS LEEFT. Het Bulgaarsche gezantschap te Wcenen spreekt de geruchten Legen betreffende den moord op koning Boris van Bulgarije. DE STRIJD IN CHINA. De Amerikaansche, Engelsehe en Japansche autoriteiten hebben openlijk verklaard, geenszins van plan te zijn in den burgeroorlog in China tusschenbeide te komen. Deze verklaring wordt door de vreemdelingen in China toegejuicht, want iedere gewelddadige tusschenkomst, anders dan voor bescherming van leven en bezittingen der vreemdelingen in China zou erger dan nutte loos zijn, en alleen er toe leiden, dat alle Chi- neesche partijen zich tegen de vreemdelingen gingen vereenigen. Het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington heeft een telegram uit China ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de Kiang- Soe-troepen een hevigen aanval op de Tse-Kiang- strijdkrachten voorbereiden. De spoorwegver binding tusschen Sjanghai en Hang-Tsjou is verbroken. ALLERLEI. Blijkens een verklaring van het Witte Huis houdt president Coolidge vast aan zijn voor nemen, om na de oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding, onafhankelijk van den volkenbond, een conferentie tot beperking der bewapening bijeen te roepen. Men is van mee ning, dat het beter is deze conferentie buiten de Europeesche atmosfeer dus in Amerika te doen houden. Uit Kopenhagen De definitieve ver kiezing voor de helft der leden van het Deensche Landsting heeft het volgende resultaat opge leverd Liberalen 32, Conservatieven 12, Radi calen 8, Socialisten $4. De Socialisten wonnen twee zetels, 1 op de Liberalen en 1 op de Conser vatieven. Uit Londen Uit Hedsjaz wordt gemeld, dat het leger van Emir Ali aanzienlijk is ver sterkt, en een algemeenen aanval op de Wahabi's voorbereidt, ten einde Taif te heroveren. De sterkte der strijdkrachten van de Wa habi's heet stationnair te zijn gebleven. Uit Londen De sterkte der thans in Ma rokko aanwezige Spaansche strijdkrachten be draagt thans 120.000 man. Uit Berlijn. De besprekingen, welke hier begonnen zijn tusschen Engelsehe en Duitsche vertegenwoordigers ter voorbereiding van de onderhandelingen over een handelsverdrag, zijn gister afgebroken en vooronbepaalden tijd uitge steld, daar het onmogelijk is gebleken, een basis voor een overeenkomst te vinden. Uit Londen. Flet Trades Union Congres heeft een speciale delegatie benoemd, met op dracht een bezoek aan Rusland te brengen en er een onderzoek in te stellen naar den socialen en politicken toestand. Uit Londen. De staking op Covent Garden is thans definitief ten einde, na ongeveer zes weken te hebben geduurd. In verband met de werkhervatting door tal van stakers, heeft het bestuur van den transportal beidersbond een mededeeling gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het heeft besloten „de staking niet uit te breiden", en waarin alle leden van den bond worden aangespoord het werk te hervatten. Uit Tokio. Een telegram uit Moekden be vestigt het bericht, dat er een accoord tot stand is gekomen tusschen Tsjang-Tso-Lin en de Russische Sovjet-regeering. Tsjang-Sso-Lin zou de regeering te Moskou erkennen en de artike len in de Russisoh-Chineesche overeenkomst van 31 Maart aanvaarden, welke betrekking hebben op de controle van den Chineeschen Oosterspoorweg. Uit Berlijn. In een artikel over de toetre ding van Duitschland tot den Volkenbond schrijft de „Vorwarts", dat aan de opvatting, als zou Stresemann door zijn uitlatingen omtrent het onderhoud te Henley (met de Engelsehe minis ters) aan de waarheid hebben tekort gedaan, niet langar kan worden vastgehouden. Uit Londen. MacDonald heeft de Federatie der Mijnwerkers medegedeeld, dat hij op 1 October een delegatie kan ontvangen om met haar de uitwerking van het plan-Dawes op de Engelsehe mijnindustrie te bespreken. Uit Genève. De Zwitsersche gedelegeerde Ador heeft zijn ambt als gedelegeerde bij de Volkenbondsvergadering neergelegd. Ador is thans 74 jaar en sedert langen tijd lijdende. Uit Londen. Canada's „laatste" spoor wegstation, 15 mijlen ten Z.-W. van de groote prairies van Alberta heeft den naam Wembley gekregen. Uit Brussel. In den nacht van 4 op 5 October te middernacht zal de wettelijke tijd een uur achteruit gezet worden. In Spanje is men van plan een drieduizend kilometer langen weg aan te leggen voor vracht- automobielen, beginnende bij Barcelona en gaande langs alle belangrijke plaatsen des lhnds. De zoon van den vroegeren president Roo sevelt heeft zich candidaat gesteld voor het ambt van gouverneur te New York. 11 n n n I a n d. Vierde verslag van de hezuinigingscommissie. Verschenen is het vierde verslag van de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 20 Dec. 1920 (Bezuinigingscommissie). Aayi het einde van haar rapport komt de 42 „Alles is goed zoo," hernam de knaap. „Ik ben ongelukkig geweest, maar Jean zal u heb ben, dat is billijk. Het is alleen voor hem dat ik het aanneem en mij er over verheug. Ja, ik verheug mij er over." Men zou echter gedacht hebben dat zijn arm, zwak, jeugdig hart bij deze woorden brak. Ja, ja, het is goed, ik moet u aan hem over laten, zonder morren en ik geef u ofschoon gij mij in niets zult toebehooren." j,Ilarry Ik was ontroostbaar, dat ik hem niets kon geven en niets voor hem kon doen en ziedaar in eens Maar ik weiger niet, ik misgun hem niets. Arme kerel Terwijl hij dit met brekende stem zei was het echter niet meer Jean, dien hij scheen te beklagen. „Vergeef mij' wat ik u nu zal zeggen, gij moet mij vandaag alles vergeven," sprak hij, met een mengeling van smart en onbeperkte achting „wij kunnen dezen avond met elkaar spreken alsof wij morgen beiden gingen sterven." „Ja," zei Monica. Hij hervatte met doffe stem „Jean boezemt u medelijden in, nietwaar Maar als als gij een ander bemind hadt, zoudt ge niet toe gestemd hebben Dat zou slechts medelijden met hem geweest zijn En voor u, welk ecu marteling Het is te vreeselijk zich voor altijd gescheiden te zien van dengene die men lief heeft." „Maar Harry," sprak Monica zacht, „ik be min niemand." „O," hernam hij, „men is soms gedwongen zich wreed te toonen om barmhartig te blijven. Is het deze barmhartigheid die gij voor mij hebt?" „Harry, mijn dierbaar kind," sprak zij met ontroerde stem, „dat God mij vergeve, als ik wreed was voor u." „Gij hebt mij niet geantwoord." Voor zij echter kon spreken en alsof hij haar antwoord vreesde, sprak hij met koortsachtige haast: „Wil je mij mijn bloem teruggeven? Heb je ze bewaard „Ja Harry." „Het was de laatste. Gij herinnert het u wel, zei Harry huiverend. „Wat was het koud en somber op den dag dat ik u die geplukt heb. En hoe zacht en schoon was het toch tegenover heden. Het was de laatste bloem, de eenige, want er waren er geen voor mij voorheen en natuurlijk zullen er ook geen meer zijn. Zul je ze mij teruggeven geef haar mij „Neen, Harry, ik zal ze bewaren uit vriend schap voor u," „O," riep hij in een opwelling van kinderlijke droefheid, „als uw hart u niet gezegd heeft ze van u te werpen zooals ge mijzelf hebt verstooten, dan is het omdat ge werkelijk in uw hart niet voor mij gevoelt en dat gij „En dat ik uw oudere zuster zal zijn wanneer ik u beter ken," sprak zij op een toon van goed heid en edelmoedigheid „Harry, mqn kind, wees dapper." „Ja," sprak hij met vuur, „omdat gij het wilt, zij het zoo Hij voleindigde zijn zin niet, hij het. haar alleen en ging naar binnen. Lord Jean de Burgau gaf het bewijs van goeden smaak, dat men van hem verwacht had. Zijn huwelijk werd zonder pracht en praal en zonder opzien voltrokken in ,de meest strenge huiselijkheid, met een eenvoud en bescheiden heid, zooals onze zeden en gewoonten die niet gedoogen. Pracht en praal waren wijselijk be waard Voor den dag waarop lord Burgau als heer en meester zijn intocht zou doen op Burgau House en te midden van zijns gelijken de plaats^ zou innemen, waarop geboorte en fortuin hem aanspraak gaven. Het huwelijk werd Voltrokken in een oude, kapel, die voorheen de „kerkgeweest was voor de omstreken van Blackhorn. Geen wet had haar van dezen titel beroofd en soms was zij nog gebruikt voor huwelijken in de familie Dit sombere, vochtige, verwaarloosde vertrek diende ook als bidkapel toen de Burgau's een slotkapelaan hadden en met hare dienaren hier hun gebeden kwamen verrichten. De kapel van Blackhorn getuigde door haar ouderdom dat dit woongebruik tot lang vervlogen tijden be hoorde. De zwarte muren zagen er vervallen en afgebrokkeld uit, de zitplaatsen voor de aan wezigen en de lessenaar voor den dienstdoenden geestelijke lagen dik onder het stof. De vensters, niet meer door de opgetrokken blinden be schermd wegens de plechtigheid die zou plaats hebben, lieten nog wel zooveel licht door, dat het verval duidelijk zichtbaar was. De kapel zag uit op de zee. Bij stormachtig weder beukten de golven de muren en bespatten de vensters. Dezen dag nu woedde er een vreese- lijka storm. De wind loeide mn brulde dan ruw en dof, dim in korte, scherpe, snijdende kreten, die uitsliefven als een akelig klagende stem. In hooge bruisende golven hief hij het water van de zee omhoog, goeselde geheel Blackhorn met woede, boog en knakte de boomen, rukte pannen en leien van de daken, die hem reeds zoolang weerstand hadden geboden, schudde deuren en vensters in hun hengsels en verscheur de de zwart-oranje vlag van zware zijde, die, in top geheschen, de aanwezigheid van het hoofd der familie Burgau op Blackhorn ver- (Wordt vervolgd). kondigde. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT s 8.21SI 1—1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1