commissie tot de volgende slotsom Hoewel in het afgeloopen jaar door de re geering wel maatregelen tot bezuiniging zijn genomen, in den geest van door de commissie gedane voorstellen, stuit vereenvoudiging van den dienst der Departementen en beperking van de bezetting toch te veel af op de neiging tot handhaving van bestaande regelingen en personeel formaties. De commissie had gaarne meer medewerking ondervonden, waar haar voorstellen nog maar al te dikwijls als onuit voerbaar worden beschouwd, niettegenstaande bij aanvaarding daarvan naar haar overtuiging de dienst niet geschaad en slechts van een te ruimen voet teruggebracht zou zijn geworden tot dgtgene wat voldoende is. Burgemeester van Hillegersberg. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Hilligersberg de heer F. H. van Kempen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Schoonhoven. Uit het transportbedrijf. De aangekondigde bespreking tusschen de besturen der Scheepvaart-Vereenigingen en de besturen van den Centralen Bond van Transport arbeiders, Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en Ned. R. K. Bond \an Transportarbeiders St. Bonil'acius is gistermid dag in Den Haag gehouden. De organisatie- besturen hebben hun voorstellen nader monde ling toegelicht, een definitief besluit is niet ge nomen. De pensioenwetten. Gister gaven wij een bericht van het ,,Vdl." dat de regeering de Pensioenwetten reeds op 1 October zou willen laten ingaan. Aan het departement van financiën is daar van echter niets bekend. We mogen wel zeggen, dat van terugwerkende kracht der Pensioen wetten, als die door de Kamers zullen aange nomen zijn, geen sprake zal zijn. Ook niet van een vermindering van de pensioenen. Professor rur. A. C. Visser van IJzendoorn. t In den ouderdom van 66 jaren is te 's-Graven- hage overleden professor mr. A. C. Visser van IJzendoorn, Statenlid van Zuid-Holland, oud- Tweede Kamerlid en oud-hoogleeraar te Leiden. Do ontslapene behoorde tot de meest gezagheb bende personen in liberale kringen. Uitbreiding vrijwillige ouderdomsverzekering. Het hoofdbestuur van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond deelt mede, dat het met minis ter Aalberse heeft gecorrespondeerd over een mogelijke uitbreiding van de vrijwillige ouder domsverzekering en over de tegenwoordige be looning van agenten dier verzekering, welke belooning de organisatie aan den lagen kant acht. Dit hoofdbestuur heeft nu dezer dagen van den minister vernomen, dat het, wat de uitbrei ding van de vrijwillige ouderdomsverzekering betreft, in 's ministers voornemen ligt, te be vorderen, dat ook verzekeringen met recht op restitutie van betaalde premiën bij overlijden van den verzekerde vóór den dag van ingang der ouderdomsrente zullen kunnen worden ge sloten, en dat voorts de verzekerde rente zal kunnen ingaan bij het bereiken van iederen leef tijd, tusschen de leeftijdsgrenzen 55 en 65 jaren. De vliegtocht Nederland - Iudië. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, bestaat het plan, dat esquadrilles land- en ma rinevliegtuigen het Fokker VII-toestel, dat op 1 October van Schiphol naar Indic vertrekt, een eindweegs uitgeleide zullen doen. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, zullen de plannen, om op 1 October met de naar Indië vertrekkende F. VII mail mee te geven, worden uitgevoerd. Eerstdaags zal een desbe treffende mededeeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie worden gepubliceerd. De Kon. Ned. hoogovens en staalfabrieken. Op de terreinen der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen zal een steenfabriek gebouwd worden door de firma H. Butner te 's-Gravenhage. De te fabriceeren steenen zullen vervaardigd worden uit de slakken der hoog ovens. Tegenwoordig worden hoogovenslakken voor allerlei doeleinden gebruikt, vooral bij de fa bricage van cement, metselzand, enz. De firma Butner, die de kademuur voor het Hoogoven- bedrijf heeft gebouwd, zal nu de slakken van de hoogovens betrekken voor het maken van steenen. Deze fabricage neemt het Hoogoven- bedrijf dus niet zelf ter hand, maar het beteekent voor het bedrijf toch een productief maken van wat anders als afval weggeworpen werd. Wat de toestand van 't Hoogovenbedrijf zelf betreft, deze wordt op 't oogenblik niet optimistisch bezien, waarbij de internationale verhoudingen een groote rol spolen. Toch is er ook geen reden tot klagen, omdat men voor het ruwe ijzer geregeld afzet vindt, al zijn de prijzen aanmerkelijk gedaald. Behalve naar Engeland en Amerika, werden onlangs ladingen naar Italië en Denemarken verscheept, terwijl naar Zweden een proefzending werd gezonden. Deze week heeft een Duitsch schip weer een lading voor Italië ingenomen. Werd in 't begin van dit jaar gemeld dat de tweede hoogoven ook gemonteerd en binnen cenigen tijd aangestoken zou worden, wij kunnen thans melden, dat daar voorloopig geen sprake van zal zijn. Beschaafd Nederlandseh in Vlaanderen. De beweging tot verspreiding van de beschaaf de Nederlandsche taal en uitspraak in Vlaan deren, die voor den oorlog onder leiding van dr. Jacob begonnen was* schijnt thans weer onder energieke leiding te staan. Vooral in de gestich ten van middelbaar onderwijs officieele zoowel als Katholieke wordt er veel gedaan voor het aanleeren der algemeenc Nederlandsche omgangstaal. Van Franschgezinde zijde is daar dezer dagen de draak mee gestoken de Flaminganten, zoo heet.en het, kennen niet eens hun eigen Vlaamsch! De (Brusselsche) „Standaard" antwoordt daarop Juist daarom voelen wij zoozeer de behoefte der Vlaamsche bewegingMen heeft reeds al te lang de natuurlijke taalontwikkeling in ons land tégengewerktEn verder schrijft het blad „Waar zijn nu die hceren, die den Vlamingen der steen werpen Zij trachten het Parijsche na te doen en lukken er slechts in Gentsch-Fransch Antwerpsch- of Brusselsch-Fransch uit te krijgen en spotten met ons, omdat wij niet volmaakt Vlaamsch spreken. En toch is in Vlaanderen op dit gebied ontzettend veel verbeterd in de colleges verzorgt men de uitspraak, ja zelfs in onze lagere scholen en bereiken wij het mooie, zuiver-zachtklinkend algemeen Nederlandseh nog niet, toch is er een ernstige strekking om de gewesttalen uit de beschaafde middens, en uit 't openbaar leven (school, kansel, gerechtshof vergaderingen) weg te laten en zoo verre is men reeds gekomen dat op onze Nederlandsche con gressen of andere Vlaamsche bijeenkomsten het grootste getal redenaars hun gewestelijken oorsprong niet meer verraden." Radiolelegrafisehc uifseining. Bij Kon. Besluit van 22 dezer is het volgende bepaald Aan ieder, die dit Verlangt, wordt gelegenheid gegeven om mededeelingen, voor het buitenland bestemd, van rijkswege door een radiostation te doen uitseinen. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie bepaalt de uren, waarop een door hem aan te wijzen rijksradiostation voor de uitseining van mededeelingen is opengesteld, den kring, waarbinnen deze mededeelingen worden uit- geseind, alsmede de golflengte en de energie, waarmede de uitseining plaats vindt. Voor de in art. 1 bedoelde uitseining is een tarief verschuldigd Van voorloopig 0.50 per woord voor niet dringende mede deelingen en ƒ1.50 per woord voor dringende mededeelingen, met een minimum van 5 resp. 15 per mededeeling, indien de uitseining op een bepaald tijdstip is verzocht 0.30 per woord voor niet dringende mede deelingen en 0.90 per woord voor dringende mededeelingen, met een minimum van 3 resp. 9 per medodeeling, indien de uitseining niet op een bepaald tijdstip is verzocht. Door of vanwege don minister van waterstaat kan in bijzondere gevallen, om redenen van algemeen belang, gedeeltelijke ontheffing van het in het vorig lid bedoelde tarief worden ver leend, met dien verstande, dat geen verdere vermindering mag plaats vinden dan tot 20 cent per woord. De „onbewoonde" wereld. In een levensbeschrijving tfan Lodewijk van Deyssel (Karei Alberdink Thijm), die jl. Maan dag 60 jaar werd, zegt het „Hbl." In Maart 1889, na den dood van zijn vader, keerde Karei Alberdingk Thijm naar Amster dam terug, doch niet om er te blijven. Hij ves tigde zich te Bergen-op-Zoom, zette daar zijn literaire studiën voort. De eenzaamheid drukte hem echter en knauwde zijn geest. In 1893 keerde hij voorgoed naar de bewoonde wereld terug en hij vestigde zich te Baarn, waar hij, tot voor enkele jaren, toen hij naar Haarlem ging, heeft gewoond. Naar aanleiding hiervan schrijft „Het Huis gezin" Het is boven-Moerdijksch en liberaal, de „bewoonde wereld" te laten eindigen waar Noord-Brabant begint. Maar ook het „Hbld." kan weten, dat in deze „onbewoonde" wereld even goede vader landers en verdedigers van het vorstenhuis worden aangetroffen als boven den Moerdijk. En het „Hbld." kan nog niet vergeten zijn, dat, toen iemand uit de „bewoonde" wereld in 1918 de revolutie wilde uitroepen, Brabantsche en Limburgsche jongens naar de „bewoonde" wereld werden gezonden en daar met open armen ontvangen om de revolutie-poging desnoods met geweld te keeren. Organisatie B. K. jongen Middenstand. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond het initiatief genomen tot geleidelijke oprichting van vereenigingen van den jongen Midden stand^ Een commissie werd benoemd, bestaan de uit Rector Jansen, Amsterdam rector Sof- fers, Oosterhout en dr. Van Beurden, Hees- wijk, om plan en program in studie te nemen en hierover rapport in te dienen aan den Ned. R. K. Middenstandsbond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Roode Kruis-eollec.le. Het bestuur «van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis vestigt er de aandacht op, dat morgen en overmorgen de jaarlijksche collecte voor genoemde vereeniging zal worden gehouden. Het algemeen erkende nuttige werk van het Roode Kruis, is voor deze collecte de beste aanbeveling. UIT ROTTERDAM. IIondenlenloonsteHing. De Nederlandsche New-Foundlander-Club te Rotterdam zal op 8 en 9 November a.s. een in ternationale tentoonstelling houden in het Al gemeen Verkooplokaal alhier. UITVLAARDINGEN. De 31-jarige gehuwde H. van der Have alhier is op het terrein van de Vulcaan-Maatschappij met het hoofd onder een z.g. juk geraakt hij was onmiddellijk dood. Ontslagen. Aan meer dan 100 werklieden van de glasfa briek alhier is tegen a.s. Zaterdag ontslag gege ven voor onbepaalden tijd wegens slapte in het bedrijf. Slechts met één oven, de kleinste, wordt doorgewerkt. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Donderdag 25 September 1924 des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig zijn 24 leden. Afwezig de hoeren Evers, L. v. Pelt, Hijman. De notulen van de vergadering van 4 en 25 Juli worden vastgesteld, de overige worden verdaagd. De voorzitter doet mededeeling van de goed keuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Ingekomen stukken. Van B. en W. schrijven, waarbij ter kennis neming wordt overgelegd het door Gedeputeerde Staten opnieuw vastgesteld model voor het proces-verbaal van kas en boeken van den Ge meente-Ontvanger. Kennisgeving. Van B. en W. schrijven, waarbij ter goedkeu ring wordt aangeboden een staat van aan te brengen wijzigingen in de straatbeplanting. Wordt goedgekeurd. Van B. en W. schrijven ter beantwoording van de vragen, gesteld door het lid van den Gemeenteraad, den heer H. v.d. Kraan, be- ti effende de woninghui en der Bouwvereenigin- gen. Wordt aangehouden. Van B. en W. voorstel om thans aan het Be stuur der Schiedamsche Burgerwacht de subsi die te verleenen, waartoe reeds bij de begrooting voor 1924 in beginsel werd besloten. B. en W. stellen voor hierop dadelijk te be slissen. De subsidie wordt verleend. Van B. en W. voorstel om met het oog op den financieelen toestand der Gemeente afwijzend te beschikken op het verzoek van het Bestuur van het Nederlandsche Instituut voor Volks huisvesting te Amsterdam om vanwege de ge meente een subsidie aan het Instituut toe te kennen of om als lid toe te treden. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Van B. en W. voorstel om aan den heer D. v.d. Plas, leeraar in Gymnastiek aan het Gymnasium, te vergunnen buiten de Gemeente te wonen en wel tot bet einde van den loopenden cursus. Hierop wordt gunstig beschikt. Van de Bouwvereeniging „Eendracht" aan bieding van het jaarverslag over het boekjaar 1923/24. Kennisgeving. Van Administrateuren van het Fonds her komstig van het voormalig Oude Manhuis aan bieding van do rekening en verantwoording over 1923. Wordt in handen gesteld van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen. Van het bestuur van den Schied. Bestuurders- bond adres, waarin wordt verzocht aan B. en W. machtiging te verleenen om de werkloozen brandstoffen te verstrekken Legen sterk gere duceerde prijzen. In handen van B. en W. om advies. Voorstel van B. en W. om overeenkomstig het verzoek van de vereeniging voor Geref. Ouderwijs, ten behoeve van haar school aan de Stadhouderslaan, gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 6 schoolbanken voor het le leerjaar. Hiertoe wordt besloten. Zilling duurl uoort.) Gemengd Nieuws. De herhalingsoefeningen teEde. Men schrijft aan het Hdbl. De herhalingsoefeningen te Ede worden be- heerscht door de vrees. Vrees van de militaire autoriteiten der infanterie voor de soldaten, die worden geterroriseerd door enkele ongure ele menten uit Enschede en omgeving. Zooals reeds werd gemeld, keerde het verzet zich tegen de militaire politie, die strenge orders had ontvangen, op de kleeding der opgekomen verlofgangers te letten. Op den avond toen de militaire politie-agent werd gewond, werd de kolonel der infanterie Post letterlijk gedwongen, de militaire politie van het terrein te veiwijderen. Onder meer werd hem toegevoegd „Morgen zijn jelui weer baas, nu heb je te doen wat wij willen." Dat hij, nadat de eischen der schreeu wers waren ingewilligd, op de schouders der manschappen over het terrein zou zijn gedragen, moge worden geroemd als een bewijs van goeden geest tusschen officieren en manschappen, voor de tucht en het prestige der officieren is het ver derfelijk. Alle tucht is zoek. Alles wordt gedaan om maar in vredesnaam geen herrie te krijgen. Feiten als hot volgende typeeren den toestand. Gister zaten in een café om kwart over tien, dus na het avondappél, eenige militairen. Een lui tenant komt binnen en zegt „Kom jongens, het is tijd, jelui moet naar binnen.". „Goed, luite nant", is het antwoord, „maar je moet eerst een potje bier met ons drinken". Dit gebeurt en de luitenant drinkt 't door de soldaten bestelde biertje. Als hij daarna vraagt om nu mee te gaan, omdat hij nvl toch een biertje met hea heeft gedronken, wordt hem toegevoegd, dat hij nu maar moet gaan, en dat ze zoo wel zullen komen. En de luitenant gaat alleen heen, na hun te hebben verzocht, nu toch spoedig te komen, aan welk verzoek dan ook na eenigen tijd gevolg werd gegeven. En dit alles, terwijl de soldaten om tien uur binnen moesten zijn. Gister rukte de troep uit naar Wageningen. Toegestemd moet worden, dat het weer ontzet tend slecht was. Toen de colonne echter des middags terug kwam, bood het geheel zulk een erbannelijken aanblik, dat het wel de terugtocht van een verslagen leger leek. Weliswaar reden er nog twee officieren te paard Vooraan, maar verder was ieder verband zoek en was van eenige orde weinig meer te bemerken. De nachtoefening is afgelast. In naam omdat de troepen te weinig geoefend zouden zijn, in werkelijkheid omdat men niet in hot donker met de soldaten alleen durft wezen. Op de schietbaan zijn vijfhonderd scherpe patronen spoorloos verdwenen. Gevreesd wordt, dat deze zich in handen der belhamels bevinden. Een lezing, welke tegen gisteravond was uit geschreven, is afgelast.^De officieren der artillerie zijn hevig verontwaardigd over de verhoudingen bij de infanterie. Pogingen om ook de militaire politie bij de artillerie te molestheren, hadden geen i-esultaat. Thans, nu de troep Zaterdag weer met verlof gaat, zijn vijftig man militaire politie en een afdeeling marechaussee gerequireerd. Bij de artillerie, waar de tucht goed is, en waar de militaire politie nu onderdak heeft ge vonden, staan de mitrailleurs opgesteld. Door den procureur-generaal van het gerechts hof te Arnhem zijn met den burgemeester en den inspecteur van politie besprekingen gehou den om bij mogelijke militaire relletjes het open baar verkeer en de eigendommen der burgers te beschermen. De algemeene opinie onder de bevoegden is, dat wat bij deze militaire herhalingsoefeningen aan militaire ervaring is geleerd, aan tucht en prestige is verloren. Tenten wee. Te Maastricht, waar de soldaten voor de manoeuvres waren onderge bracht in tenten, op het terrein van de nieuwe kazernes, is Maandag door de hevige regens het terrein zoo drassig geworden, dat het stroo in de tenten nat was en de soldaten weigerden daar in te slapen. Ze werden eenigszins oproerig, zoodat ten slotte nog laat in den avond de man schappen verhuisd zijn naar de Kruisheeren- kerk en enkele andere gebouwen. Een vergissing. Toen de mijnwerker S. uit Chévremont, na familie te hebben be zocht, huiswaarts keerde, werd hij tusschen Kaal heide enKerkrade door twee personen aangeval len en tegen den grond geslagen. S. bekwam verschillende messteken in het hoofd en bloed de hevig. Zijn gewone huisdokter stuurde hem naar het hospitaal. S. heelt zijn aanranders niet herkend en is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een vergissing. Te Rotterdam is gister nog een vijfde persoon aangehouden als verdacht direct of zijdelings betrokken te zijn bij den moord in de Nieuwe Laantjes te Scheveningen, gepleegd in den Kerstnacht van 1918. Hij is vandaag naar het huis van bewaring overgebracht. Noodlanding. Gistermiddag heeft het, om halftwee uit Veere naar het vliegkamp De Mok op Texel vertrokken vliegkamp der Kon. Nederl. marine W. 68 bemand door officier vlieger H. Mulder en den waarnemer buitenge woon adelborst A. P. Schat, doordat de motor plotseling stopte, een noodlanding moeten doen. Het vliegtuig is onbeschadigd neergeko men op de Maas vóór het etablissement Feije- noord, waar het ligplaats heeft genomen. Vandaag zullen drie vliegtuigen uit De Mok reserve-onderdeelen tot het herstellen van de W. 68 aanbrengen. Na de reparatie zal het vliegtuig, waarschijn lijk vandaag nog, vertrekken. Gesnapt. Men meldt ons uit Brussel, dat een Belgisch ambtenaar van de douane, die met 250.000 frank dienstgeld uit Aken was gevlucht, in Nederland is gearresteerd, naar de grens ge bracht en aan de Belgische overheid overgeleverd Men meldt ons, dat te Antwer pen is gearresteerd de Nederlandsche colporteur N„ en dat de Belgische regeering de in beslag neming heeft gelast, van het boek Nieuwe Ge schiedenis, door J. Giesen, waarin behandeld wordt de geschiedenis van het antimilitarisme in Nederland. Brand. Te Visvliet is gisteren de molen van den molenpolder Oude Ley geheel afgebrand. De molen was heet gcloopen. Verzekering dekt de schade. Leningrad overstroomd. Gister middag heeft te Leningrad een overstrooming p aats gehad van ongekende afmetingen. Ten gevolge van den storm, die sinds eenige dagen zonder onderbreking woedt, is de Newa tien voet boven het normale peil gestegen en heeft de binnenstad overstroomd. Overal begon men onmiddellijk met het reddingswerk. Het tramverkeer is gestaakt en het voetgan gersverkeer op vele plaatsen onmogelijk. De electriciteits- en telefoonbedrijven iunctioneeren niet. De wereld rond. De Amerikaansche wereldvliegers zijn Dinsdagmiddag in Los Ange les, het uitgangspunt van hun tocht, aangeko-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2