en Nijverheid. Spr. zei het aangenaam te vinden op het congres te zijn, vooral sedert de bond gereorganiseerd is, omdat hierdoor de vak organisaties beter tot hun recht komen. De middenstand moet invloed kunnen uitoefenen op de wijze, waarop het economische leven wordt geregeld. Waar de middenstand steeds bemid delaar is, is het noodig, dat men gezamenlijk tracht slechte toestanden te verbeteren. Waak zaamheid bij overheidsbemoeiing is steeds ge boden. Spr. was het in dit verband niet eens met een Woensdag aangenomen conclusie in zake het verleenen van Rijkssubsidie voor vreemdelingenverkeer en verdedigde het parti culier initiatief. Met de beste wenschen voor de nieuwe organisatie besloot hij zijn rede. Eenige sprekers voerden hierna nog het woord. De heer Reijkers (Harderwijk) zeide, dat alleen daarom het brood nog niet duurder is geworden, omdat de meeste bakkers zich niet houden aan de dwaze overheidsbepalingen. Ook spr. achtte het een groot onrecht, dat op de bakkers de hechtenisstraf wordt toegepast. Niet alleen de heer Papenhuijzen heeft kennis gemaakt met de gevangenis het aantal slacht offers in ons land bedraagt welhaast 900. De voorzitter betoogde daarna, dat wettelijke winkelsluiting met toepassing van het werktij denbesluit samen moet gaan. Hierna kwam in stemming een motie van onzen stadgenoot den heer Papenhuijzen, die luidde, dat het Congres het bestuur opdraagt terstond den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te wijzen op de ernstige moeilijk heden, waarin de Arbeidswet 1919 o.m. het bakkersbedrijf heeft gebracht en wel in het bijzonder het midden- en kleinbedrijf er op aan te dringen, dat zoo spoedig mogelijk 't imperatief voorschrift betreffende het opleggen van een hechtenisstraf en de be"paling betreffende het zelf-werken door de patroons uit de wet ver- dwijne ten slotte den minister te verzoeken orn een onderhoud voor een deputatie uit den Mid denstandsbond, ten einde ook den aard der hech tenisstraf te bespreken. Deze motie werd aangenomen. Alleen de vijf vertegenwoordigers van de Algemeenc Win- keliersvereeniging stemden tegen, omdat zij meenden dat arbeid nooit gestraft mag worden. Hierna sloot de voorzitter het congres. Afstraffing. „Verbijsterende zelfverblinding" noemt de „Rotterdammer" terecht de redevoering, waar mee de rector-magnificus van de stedelijke universiteit te Amsterdam, prof. Boer, het rec toraat aan zijn opvolger overdroeg. Het blad zegt o.a. De vermelding van het feit, dat gedurende het afgeloopen academiejaar de Roomsch-Ka- tholieke universiteit te Nijmegen was geopend leidde den spreker tot een strenge philippica tegen de knechting der wetenschap aan de confessioneele universiteiten en een warme lofspraak op de openbare universiteit. Den opmerkzamen toeschouwer dezer aca demische plechtigheid moet wel treffen de buitengewone zelfverblinding, die den hoogge leerden spreker en een deel van zijn gehoor bevangen had. Hij prees de verdraagzaamheid, die aan de openbare universiteit hare schoonste triomfen viert. Maar die verdraagzaamheid belette hem niet scherpe woorden te richten aan het adres van zijn reeds lang overleden collega Prof. Bekhuis Roozeboom, die twintig jaar geleden een andere opvatting dan hij omtrent het wezen der universiteit waagde te huldigen. Hij klaagde over den verderfelijken invloed der politiek, die het werk der bijzondere uni versiteiten veelszins zou vertroebelen. Maar zijn rede droop van anti-clericale politiek, die hem zelfs deed klagen over eenzijdige propaganda voor Roomsche bladen. Hij was vol felle ver ontwaardiging over aanplakbiljetten die het vermaan bevatten Leest uitsluitend Roomsche bladen Met enthousiasme gaf een groot deel van het auditorium aan diezelfde verontwaar diging door luidruchtig applaus uiting. Maar als Prof. Boer en zijn aanhangers eens moesten vertellen welke andere bladen dan liberale en socialistische zij lezen, dan zou weinig blijken van die anti-clericale ruimhartigheid wier gemis zij aan de Roomsch-Katholieken verweten. Zoo wus deze rede van innerlijke tegenstrijdig heden vol. te vernemen, dat lord Jean goed en wel gehuwd was met de schoonste Iersche, die ooit den titel van markiezin had gedragen, leerde ook spoedig de teleurstelling kennen, die dient tot onver mijdelijk tegenwicht voor elke menschelijke bevrediging. Lord Jean was gehuwd, maar deze gelukkige gebeurtenis had hem niet genezen, zooals men had kunnen verwachten ofschoon hcUuiets ernstigs was, zoodat hij als het er op aan kwam krachtiger was dan menig ander hij was zoo woinig ongesteld, dat hij niet wilde hooren spreken van een geneesheer was het toch voorzichtiger voor hem, af te zien van zijn huwelijksreis en de wittebroodsweken rustig op Blackhorn door te brengen. Sir Bear verklaarde dat zijn neef een aangename gast was, die hun niet den minsten last veroorzaakte. Zou hij dit gezegd hebben, als lord Jean in hardnekkig stilzwijgen volhardde, zich in het paviljoen op sloot, terwijl hij met even groote hardnekkigheid weigerde te proeven van miss Araminthc's in gelegde vruchten, zooals de oude Dinah, handig uitgehuwd, zich had laten ontvallen Er was veel af te dingen op zulke praatjes, maar lord Jean werd niet beter, dat was zeker, en sedert de laatste dagen nam zijn ziekte den vorm aan van een zware geestelijke vermoeid heid. Sir Bear had goed tegenspreken, de zorg sloop Blackhorn binnen en dr. Jonathan Fivo, die miss Grace Clemnan vaak met een nadenkend oog aanzag, had zich een cabriolet aangeschaft Zij was éên groote openbaring van verbijste rende zelfverblinding. Jaarboek van de St. Radhoiidstiehting. Verschenen is thans het eerste Jaarboek van de St. Radboudsticht.ing. De bedoeling vanMit Jaarboek iu>op de eerste plaats aldus de in leiding een overzicht te geven van de orga nisatie der Sint-Radboud-Comité's, diocesane en parochieele, opdat daarmede kan vastgesteld worden, hoe groot de steun is, die de Universiteit uit de verschillende parochies is ten deel ge vallen. Het bedrag der jaar-bijdrage van iedere parochie is in het boek vermeld. Verder wil het Jaarboek kennis van en be langstelling in de Sint-Radboudstichting en haar Universiteit bevorderen. Door een over zicht te geven van de inrichting, de organisatie en de werkzaamheden van onze Alma Mater in Nijmegen, door de voornaamste en belangrijkste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar te rele- veeren, brengt dit Jaarboek het publiek meer op de hoogte en vermeerdert daardoor de interesse, die voor de instandhouding noodzakelijk is. Want het is „ons aller belang" zegt al direct het eerste'hoofdstuk, dat de nu tot stand ge komen, lang gekoesterde plannen, zich steeds meer mogen ontwikkelen, maar „een van de voorwaarden echter voor het verwezenlijken van onze verwachtingen is en blijft, dat alle Katholieken -het niet gesubsideerde en zoo kostbare universitaire onderwijs van ganscher harte krachtig blijven steunen." De bron van „Het Volk." Het socialistisch blad zit om de maand te hakken op de wijze waarop de Katholieke Partij haar candidaten kiest. Wel een bewijs, dat het blad nog altijd in de penarie zit over de eigen „democratische" methode „Het Volk" heeft nu de volgende ontdekking gedaan „Door het kiesreglement der R. K. Staats partij is de individueele vrijheid van de leden der partij orn de candidatenlijst in te richten, zooals zij willen, sterk geknot. Het advies van de afgevaardigden der kieskringen is practisch ge sproken bindend." Ten bewijze van deze dwaze bewering beroept „Het Volk" zich op het„Nieuwsblad van Bussum, Naarden, Weesp en Muiden." Indien de redactie van het hoofdorgaan der S. D. A. P. de waarheid wenscht te kennen om trent de candidaatstelling in de H. K. Staats partij, wil de „Tijd" haar wel den weg wijzen. „Het nieuwe kiesreglement is namelijk ver krijgbaar bij den secretaris van de R. K. Staats partij, mr. F. Teulings, te Den Bosch. Als we ons goed herinneren, kost het maar een dubbeltje. Een vluchtige lezing van dat reglement zal de redactie van „Het Volk" kunnen overtuigen, dat 't „Nieuwsblad" zich vergist en dat het S. D. A. P.-sche orgaan door deze vergissing nog wat aan te dikken, de lieve waarheid geweld aandoet." Zal „Het Volk" op deze vergissing het is al de derde in twee weken nu eens een enkelen keer een rectificatie laten volgen Stads- eu (iewestelijk Nieuws. Uit den Raad. We hadden gister weer eens de bof van een vroegertje, want al vóór kwart voor vier ston den we op straat. Do raad had hierna nog eon comitétje: dat kan de leden misschien nog warm hebben doen loopen, ons mag dat betrekkelijk koud laten. De agenda zelf bood teneenenmale geen stof tot een principieel of er-om-heendraaiend-de- bat, alleen maakte de heer Korpel bij het voor stel om de St. Willibrordusvereeniging een bij slag voor een derde leerkracht aan haar bewaar school a.d. L. Haven toe te staan, de sympathie ke opmerking, dat er toch eigenlijk veel te veel kleuters in de kleine ruimte dier school onder gebracht waren negentig kinderen, verdeeld slechts over twee klassen, is een ontoelaatbare toestand. Weth. de Bruin ging hiermee volko men accoord en hoopte, dat de nieuwe school plannen want die zijn er reeds spoedig ten uitvoer zouden worden gebracht. De St. Willi- brordusver. zal deze woorden zeker ernstig over wegen. De ingekomen stukken gaven wat meer gelegenheid tot discussie en wel op de eerste om naar Blackhorn te rijden, als men hem liet roepen hij speculeerde op het schitterend ho norarium, dat hem daar wachtte. Mun moest zwichten voor het onvermijdelijke, sir Bear kon zijn ontkenning niet meer vol houden lord Jean leed aan gekrenkte hersenen. De ongesteldheid, waaraan hij leed sedert zijn terugkeer uit Amerika was slechts het begin geweest van zijn ziekte. Er waren lui, die beweerden, dit reeds lang voorzien te hebben. Het huwelijk van lord Jean met de dochter van den banneling O'Hara was dit niet een bewijs van vergevorderde geest.eszwakte Vooral, als men de aandoenlijke hoeveelheid vroolijke jonge dames beschouwde waarvan het graafschap overvloediger voorzien was dan eenig ander in Engeland Het was waar dat de meestbevoegden ver zekerden, dat het huwelijk van Jean en Monica reeds twee jaar te voren in het geheim vol trokken was volgens katholieken ritus. Blackhorn lag zoo afgezonderd, zoozeer van de wereld gescheiden door de heide, dat het moeilijk was precies te weten wat daar omging. Sir Bear was anders geen geheimzinnig man en wanneer hij zich te Borough in zijn club bevond, te midden van zijn oude kameraden, kon wie wilde hem ondervragen, zonder dat. hij boos werd. Alleen, het was niet vleiend voor hem te bekennen, dat zijn neef een beetje zwakzinnig was. Wie weet of dit ongeval niet belemmerend plaats B. en W.'s beantwoording van de vragen van den heer v.d. Kraan, betreffende de hooge huren van de bouwvereeniging-woningen (mini maal 5.10), welke genoemd raadslid met rijks- steun wilde verlaagd zien. B. en W. hadden in hun antwoord hem niet veel hoop gegeven, wat den heer v.d. Kraan op 't idee bracht, een motie in te dienen, waarin de raad 't College uitnoodigt niet zoo gauw den moed te verliezen en nogmaals bij de regeering er met klem op aan te dringen, de noodlijdende huurders te helpen. „Ik begrijp den heer v.d. Kraan niet", zuchtte de heer Corpel" „weet hij nu nog niet, hoe de regee ring over steun aan huurders van woningen ge bouwd in '20 en '21 denkt. Dat zij daar absoluut afwijzend tegenover staat. Of is 't hem om poli tieke reclame te doen." „Kom bij ons," vriend, sprak hij met zalvende stem, „schaar u in onze gelederen en wij zullen eendrachtig er voor strij den, om deze regeering, die alles weggooit aan vloot en leger, een beentje te lichten". Maar de heer v.d. Kraan bedankte beleefd voor die in vitatie met rooden opdruk, 't Werd tenslotte wel duidelijk, dat in ieder geval de gemeente den huurders niet kan steunen 't zou volgens weth. v. Velzen bovendien ook ongerechtigd zijn, de overige inwoners weer met nieuwe lasten te drukken en de conclusie was, dat v.d. Kraan's motie nog maar moest worden aangehouden, tot dat B. en W. ze beter en breeder hadden bekeken. 't Zal alles overbodig werk blijken te zijn, want de regeering zal heusch van haar standpunt in de hurenkwestie niet zijn af te brengen, 't College gaf dan ook weinig moed. Natuurlijk konden enkele socialisten weer niet nalaten, de Schied. Burgerwacht te beschei den, omdat deze nu met het verzoek kwam 't reeds lang toegestane'subsidie te mogen ont vangen. „Doek 't op, dat levenlooze ding" aldus v.d. Hoek. „Begraaf ze en geef voor die 1000 subsidie goedkoope brandstof" reclameerde Kor pel. Allemaal uitingen van onverstand en van nijd. 't Subsidie was immers toegestaan en kon maar zoo met eenige roode venijnige duwen niet ingetrokken worden, 't Meerendeel der inwoners acht thans de Burgerwacht nog gerechtigd te bestaan. Zou dit niet meer zoo zijn en we hopen spoedig dan zal de Burgerwacht ook spoedig verdwenen zijn. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris D. Boddeüs, Afslag 19 Sept. Perc. 1 t/m. 10. Tien afzonderlijk te veilen woonhuizen, elk bestaande in beneden- en boven huis met erf on tuin, aan de Sint Liduinastraat nrs. 60 a-b t./m 78 a-b (even) In veilingresp. 8100, 8300, 8000, ƒ8100, ƒ8500, ƒ8400, 8500, 8500, 8500, 8400. Verkocht tot en met perc. 8 voor f 9000 9 en 10 gecomb. verk. voor f 17.550. Perc. 11. Een gunstig gelegen winkel- en woonhuis met afzonderlijk bovenhuis, erf,open grond en achteruitgang, aan de Sint Liduina straat nr. 80 a-b op den hoek van de Huijsmans- straat, groot 71 centiaren. Geveild voor 9700. Verkocht voor f 11.100. Perc. 12. Een pand, bestaande uit kantoor was voor Malcolm, die plan had om te trouwen Bovendien het l'eit was niet zonder voor beeld in de familie. Er waren er reeds meer op Burgau-House geweest, die niet goed bij het hoofd waren. Zonder ver terug te gaan, kon men een der overgrootmoeders van Jean noemen, die verloren katten opnam en niet wilde dat de kinderen van Burgau meer dan eens per week getuchtigd werden, wat zeker op hersenver- weeking of krankzinnigheid wees. En dan die oudtante, die oude miss Burgau, die in den win ter kunstbladeren aan de hoornen hechtte om met haar onverzettelijk geloof in een eeuwige lente te protesteeren. Nooit hadden de Burgau's dit willen toe geven, maar sir Bear had, in zijn laatste ver schansingen terug gedrongen, moeten bekennen, dat in zijn oog deze beide dames altijd stapel gek waren geweest. Toen hij zich deze bekentenis had laten ontwringen had de baronet geen tranen in de oogen gehad, omdat de samenstelling van zijn oogen hem dit belette. En Josiah had een oogje geknipt orn als zijn meening te kennen te geven, dat het oordeel van zijn vader over hunne bloedverwanten zeer zacht was en de waarheid niet zeer nabij kwam. De jongelui van Burgau vonden in de toe bereidselen Lot Malcolm's huwelijk in het eerst een vergoeding en afleiding voor hun zorgen. Hun waren echter nog andere onaangenaam heden voorbehouden. met" bovenwoning, erf, terrein of opslagplaats metj§ breede zijgang, aan de Huysinansstraat nr. 8 a-b, ter grootte van 5 aren 31 centiaren In veiling 9800. Verkocht voor f 12000. Te 'sGravenhage slaagde voor het 2e gedeelte van het notarieel-examen de heer A. H. Ris, van hier. Staatscourant 187 bevat o m. de statuten der N.V. „de Protector", adviseurs associatie voor handel en nijverheid, alhier. Drie losse arbeiders van de firma W.Hasekamp en Co., J. v.d. H„ J. H.enC. S. werden gistermiddag 12 uur, toen zij zich naar huis begaven om te schaften op de Willemskade door rechercheurs aangehouden en gefouilleerd zij bleken alle drie hun drinkflesschen te hebben gevuld met spiritus. Bij het onderzoek kwam aan het licht dat zij deze spiritus hadden gestolen uit vaten die zij 's morgens van een schuit ge lost hadden. Tegen de drie mannen is proces verbaal opgemaakt. De recherche heeft gister op een verkooping in den R. K. Volksbond een partij van 120' lepels in beslag genomen op Ver moeden dat deze lepels vervaardigd waren van een sooii metaal dat voor de gezondheid schade lijke hestanddeelen bevat. Om zekerheid daarover te verkrijgen zijn de lepels opgezonden naar den Rotterdamschen keuringsdienst. Gistermorgen half negen stond de 63-jarige werkman N. de Kruyf, wonende Strijenschestraat, op een ongeveer 4 Meterhooge stelling voor een in aanbouw zijnd schip op de werf Custo, toen hij plotseling door een duize ling bevangen naar beneden stortte. Dr. Ris die spoedig aanwezig was constateerde bij het slachtoffer hersenschudding, inwendige kneu zingen en een polsfractuur in zorgwekkenden toestand is K. naar het Ziekenhuis vervoerd. Uit de gang van het R. K. Volks- bondsgebouw is gistermiddag een rijwiel ge stolen, ten nadeele van C. Boele, distillateurs knecht bij de firma Lechner. UIT ROTTERDAM. De 14-jarige P. van A.,"is van het dak van de ouderlijke woning op het Beursplein alhier ge vallen en aan de bekomen kwetsuren overleden. Gemeenteraad. Ingekomen stukken. Van B. en W. schrijven ter beantwoording van de vragen, gesteld door het lid van den Gemeenteraad, den heer H. v.d. Kraan, be treffende de woninghuren der Bouwvereenigin- gen. De heer v.d. Kraan zegt zijn vragen niet gesteld te hebben, omdat de bouwvereenigingen geen goed werk hebben verricht, maar omdat de huren van de door deze gebouwde woningen ver boven de draagkracht der bewoners liggen. De gemeente kan hierin niet bijspringen, dat geeft spr. toe, maar hij dringt er daarom nogmaals op aan, dat B. en W. zich tot de regeering om bijstand wenden, wat z.i. absoluut noodzakelijk is. Spr. dient tenslotte de volgende motie in De Raad der Gemeente Schiedam, overtuigd zijnde dat de thans geldende woninghuren der verschillende bouwvereenigingen in de gemeente Schiedam, in 't algemeen de draagkracht der bewoners verre overtreffen. draagt Burgemeester en Wethouders op voort te gaan door middel of in samenwerking met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten bij de Regeering met klem aan te dringen maat regelen te treffen, die een geleidelijke vermin dering der woninghuren mogelijk maken. De heer Korpel begrijpt den heer v.d. Kraan niet, die toch moest weten, hoe de regeering over bijdragen in woninghuren denkt. Ze staat er absoluut afwijzend tegenover. Spr. raadt dan ook den heer v.d. Kraan aan, die „reactionaire regeering" te verloochenen, die Wel geld voor vloten en legers wil uitgeven, maar „niets" voor de steunbehoevende arbeiders. §j|De heer C o 11 vindt de woorden van den heer Korpel zeer juist, maar van alles geeft hij de arbeiders zelf de schuld, omdat zij niet be- Wijl Monica altijd volkomen vreemd gebleven was aan de ondernemingen van haar vader, had geen wet haar huwelijk kunnen verhinderen. Maar dit huwelijk trok in hooge mate de aan dacht der autoriteiten op lord Burgau, wiens terugkeer onopgemerkt was gebleven. Als op het oogenblik, dat Jean het vorige jaar incognito Blackhorn had bereikt, zijn toestand niet zoo wanhopig was geweest als sir Bear hem had willen doen gelooven, het onderzoek van de groote Iersche samenzwering was toch niet gunstig geweest voor den nieuwen lord. Een of andere heillooze invloed scheen Jean te willen bezwaren door zijn minste daden verkeerd uit te leggen. Zijn huwelijk bracht hem nog meer in verdenking. Het resultaat van dit alles was voor Blackhorn eerst een kort onderzoek van de plaatselijke autoriteiten, vervolgens de in drukwekkende verschijning van een groote ge neeskundige specialiteit, sir James Ormes,ver gezeld van een tweeden geneeskundige en van twee gedelegeerden der justitie. Sir Bear ontving deze gewichtige personages, alsof hij hen verwachtte, maakte hun het on derzoek zoo gemakkelijk mogelijk en scheen meer genegen hun raad te vragen, dan hen op een valsch spoor te brengen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2