REGENMANTELS. reid zijn, massaal Legen de regeering op te trek ken. Weth. v. V e 1 z e n wil kort zijn en wijst de woorden van de heeren Korpel en Collé terug naar de Tweede Kamer, wie de finantieele regeling van den woningbouw op de eerste plaats aangaat.'Zoolang nu 't Rijk geen wijziging brengt in de verhouding tot dc gemeenten inzake den woningbouw, acht spr. 't onnoodig en nutteloos over lagere huren te gaan praten. De gemeente zelf mag de huurders niet helpen ook al zou ze 't finantieel kunnen (wat echter niet 't geval is), omdat de overige inwoners die lasten dan weer zouden moeten dragen, 't Eenige waarvan weth. op 't oogenblik een oplossing verwacht, is een verhooging der loonen, maar spr. kan daar verder niets van zeggen, hij belooft er wel voor te wer ken, dat de loonen van b.v. de metaalarbeiders op beter niveau komen. Weth. verwacht dan ook van de motie van den heer v.d. Kraan geen succes en raadt hem aan deze in te trekken. B. en W. zullen overigens in deze diligent blijven. De heer v.d. Kraan is niet genegen zijn motie in te trekken. Weth. de Bruin acht 't beter de motie tot de volgende vergadering aan te houden, daar ze hem nog al vérstrekkend voorkomt. De heer Kavelaars meent, dat de regee ring ten onrechte in de huurkwestie wordt be trokken, ze heeft er niets mee te maken. De heeren v. V e 1 z e n en v.d. Tempel achten deze zienswijze onjuist, daar de regeering in deze dwingend kan optreden. Weth. B o d d e u s meent, dat de heer Kave laars over 't algemeen gelijk heeft Men wordt 't verder hierover niet eens, wel over de kwestie, dat de gemeente niet kan bijdragen waarna wordt besloten, de motie v.d. heer v.d. Kraan tot de volgende vergadering aan te houden. Van B. en W. voorstel om thans aan het Be stuur der Schiedamsche Burgerwacht de subsi die te verleenen, waartoe reeds bij de begrooting voor 1924 in beginsel werd besloten. B. en W. stellen voor hierop dadelijk te be slissen. De heer v.d. Hoek meent, dat de Burger wacht toch geen levensvatbaarheid meer heeft, dus kan ze beter opdoeken. De heer Korpel wil ook de Burgerwacht liever begraven, en die 1000 subsidie, (waarvan reeds 500 is uitgebetaald) besteden voor toe slag op de brandstofprijzen. Weth. v. Vel zen zal vóór het subsidie stemmen, omdat hij bij de begrooting er ook in principe is vóór geweest. Bij een volgende keer acht hij zich vrij, om dezen post weer geheel apart te beschouwen. 't Voorstel van B. en W. wordt hierop aange nomen. Alle socialisten stemmen natuurlijk tegen. Agenda. 1. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium ter benoeming van een curator in verband met de periodieke aftreding als zoo danig van den heer Mr. M. M. van Velzen. Aanbevolen worden 1. Mr. M. M. van Velzen 2. Mr. F. Borde- wijk. De heer Mr. van Velzen wordt als zoodanig herbenoemd. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid der Commissie van beheer der fond sen van het voormalig Oude Manhuis in vel band met de periodieke aftreding als zoodanig van den heer E. G. van den Bovenkamp» Aanbevolen worden de heeren 1. E. G. van den Bovenkamp 2. Ir. C. Houtman. De beer van den Bovenkamp wordt herbe noemd. 3. Wijziging van de gemeente-begrooting voor den dienst 1924. Model C. 25.— model D 1660. Goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de S.F. en A.C. „Schiedam" van een geprojec teerd sportterrein in Kortland aan den Vlaar- dingerdijk tegen een huurprijs van 300.per jaar. De heer Kavelaars maakt eenige opmer kingen, die worden beantwoord. De heer Dinkelaar vindt de huur van ƒ300 voor deze finantieel zwakke club wel wat hoog. Zou men ze niet tegemoet kunnen komen, vraagt spr. Weth. Houtman antwoordt, dat men de club reeds in menig opzicht is tegemoet gekomen Verlaging van huur zal hij vrijblijvend toch nog onderzoeken. 't Voorstel van B. en W. wordt hierop goed gekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de heeren Lips en Co. q.q. van een perceel on- opgehoogden bouwgrond aan de Amalia van Solmsstraat, groot 165 M2., tegen den prijs van 14.per M2. voor den bouw van een middenstandswoning. Tot verkoop wordt besloten. De socialisten wenschen aanteekening van tegenstemmen. 6. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring, van de berekening van het aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te verstrekken voorschot voor den bouw van een bewaarscbool aan den Oostsingel. Wordt aangehouden. 7. Voorstel van B. en W, om aan de St. Willibrordusstichting een extra-subsidie toe te kennen voor een derde leerkracht aan hare Bewaarschool aan de Lange Haven. Hiertoe wordt besloten. De heer Korpel maakt de opmerking, dat er z.i. veel te veel kinderen in de twee lokalen der L. Haven-bewaarscholen zijn ondergebracht. Weth. deBruin denkt er niet anders over. De school is dan ook afgekeurd. Hij kan mededee- len, dat er plannen voor een nieuwe school be staan, reeds in een ver gevorderfl gfadiuin en hij hoopt, dat ze spoedig tót hrtvóering zullen komen. 8. Voorstel van B. emW. tot wijziging van het Reglement voor de Nijverheidsavondschool. Overeenkomstig het voorstel wordt besteen. 9. Voorstel van B. en W. tot inwilliging van het verzoek van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose om haar over het jaar 1924 een subsidie te verleenen ten bedrage van ƒ2000.—. Het subsidie wordt verleend onder voorwaar den a. dat aan het eind van het subsidiejaar worden overgelegd de rekeningen en het ver slag en b. dat de subsidie strekt om tot het toe gekende bedrag het nadeelig saldo te dekken. Is dat saldo minder dan het subsidie, dan wordt het laatst tot geen hooger bedrag dan het saldo uitgekeerd. 10. Voorstellen van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekeningen over 1923 van den Dienst van het Onderwijs Gemeente werken de Arbeidsbeurs het Burgerlijk Arm bestuur het Gemeente-Ziekenhuis het Alge meen Handels Entrepot de Openbare Leeszaal en Bibliotheek $e Technische Bedrijven de Gemeentelijke Fondsen den Havendienst de Gemeentelijke Bezittingen de Gemeente-Reini ging het Grondbedrijf de Algemeene Begraaf plaats de Brandweer de Openbare Zwem plaats den Dienst der Politie en het Woning bedrijf. Overeenkomstig de voorstellen worden deze rekeningen goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. om hun College e machtigen in het tijdvak 1 Oct.31 Dec. '24 kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoog ste 950.000. De machtiging hiertoe wordt verleend. Niets meer aan de orde sluit de voorzitter tegen kwart voor vier de openbare zitting waarna de Raad nog eenigen tijd in comité bijeen blijft. afdeelingen als een modern slagschip, zoodat het practised niet zinken kan. Orkaan. Uit Milaan wordt gemeld, dat een hevige orkaan de streek van Mocarno (Zwit serland) ernstig geteisterd heeft. Een aardver schuiving heeft in het dorp Soino 20 huizen ver nield en 15 personen gedood. Storm. De storm, die de laatste dagen heeft gewoed aan de Fransehe Westkust, heeft reeds 13 menschenlevens opgeëischt. Een boot met zes personen, die een pleiziervaartje maakten bij Lorient, sloeg om en alle zes verdwenen in de golven. Ook een visscher uit Lorient kwam in den storm om. Een visschersboot uit Bordeaux zonk niet ver van Arcachon. Zes man van de bemanning van elf konden niet worden gered. Telegrammen. jotn. RUSLAND. MOSKOU, 26 Sept. (draadloos) In verband met de overstrooming te Leningrad is aldaar de staat van beleg afgekondigd de toestand is verbeterd. HET BELGISCHE KONINGSPAAR. LONDEN, 26 Sept. (draadloos) De koning en koningin van België die gister te Londen aan kwamen reizen incognito onder den naam graaf en gravin de Rethy. Gemengd Nieuws. Een drama. Het opperste gerechtshof van Moravië, zetelend te Brünn, heeft zoo juist een dramatische moordzaak in behandeling gehad, die met het doodvonnis van een jonge schoone weduwe, Hilda Hanika geheeten, is geëindigd. Vorig jaar zij was toen 21 jaar oud trad zij met kapitein Karl Hanika in het huwelijk, maar zij was weldra ontevreden met de echt verbintenis, ofschoon haar echtgenoot heel goed voor haar was. Maar zijn echtgenoote en zijn schoonmoeder meenden, dat Hilda door haar schoonheid een betere partij kon doen en wenschten hem uit den weg. Hilda wist haar 19-jarigen neef, Johan Ve- sely, over te halen haar echtgenoot te dooden. Zij stelde het namelijk voor, of zij door haar echtgenoot wreed behandeld werd en kocht den jongen een revolver om haar man dood te schieten Johan Vesely zag kapitein Hanika te ont moeten en vertelde hem, dat zijn vrouw zeer ziek was en dat hij onmiddellijk bij haar moest komen. Op weg naar het station schoot Vesely den kapitein op een eenzamen landweg dood en verborg het lijk in een aardappelveld. Toen Vesely gearresteerd werd, deed hij alles om de twee vrouwen Vrij te pleiten, maar ten slotte bekende hij alles en verklaarde, dat zijn motief tot de misdaad alleen was geweest, zijn nicht uit haar ellende te helpen. Hilda Hanika werd ter dood veroordeeld, terwijl de jeugdige moordenaar tot, slechts 3 jaar gevangenisstraf met dwangarbeid veroor deeld werd. Hilda's moeder daarentegen werd tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Hilda werd in de gevangenis moeder van een dochter, welk kind door haar verdediger geadopteerd is. Malversaties. Nabij Berlijn zijn mal versaties bij den dienst van het rijksspiritus- monopolie aan het licht gekomen. Dit rijksmonopolie levert twee soorten van spiritus, namelijk gedenatureerdevoor industriee- le doeleinden (voor 45 pi', de liter) en niet-gedena- tureerde spiritus voor verbruik a 4 mark de liter. Dezer dagen is aan het licht gekomen dat dr Kopp, de directeur van een likeurfabriek, er door omkooping van twee ambtenaren van het hoofddouanekantoor te Neu-Köln in geslaagd is, gedurende drie jaren consumptie-spiritus voor den prijs van gedenatureerden spiritus te betrekken. Toen de politie dr. Kopp wilde arres teeren bleek hij gevlucht. Hij is een broer van den gewezen prins-bisschop en lateren kardinaal dr. Kopp. De twee ambtenaren zijn in hechtenis genomen en hebben volledig bekend. De schade die door het bedrog aan den Staat is berokkend wordt geschat op 3*/2 inillioen mark. De grootste reddingsboot ter wereld. Woensdag zal op de Mersey bij Lon den de grootste reddingsboot van de wereld plechtig te water worden gelaten. Zij is de eerste van een serie van meer dan 40 motorreddings- booten, die voor de Engelsche reddingsmaat schappij gebouwd wordt. De boot, ingericht om uitsluitend door motorkracht bewogen teworden heeft twee afzonderlijke machinekamers, ieder met egn 80-paards motor. Verder zijn er twee waterdichte afdeelingen, waar schipbreuke lingen warme dranken kunnen worden toege diend en ingericht voor ongeveer 150 personen. Het vaartuig is uitgerust met een zoeklicht en een lijnwerpkanon en heeft evenveel waterdichte DR. WIRTH EN DE DUITSCH-NATIONALEN. BERLIJN, 26 Sept. (draadloos) De oud-rijks kanselier Dr. Wirth ageert in een lang artikel in de „Germania" tegen de vorming van een bur gerlijk bloc, in samenwerking met de Duitsch- Nationalen. Volgens Wirth moet de Rijksdag ontbonden worden, wanneer deze regeering niet meer stand kan houden. DE Z. III. BERLIJN, 26 Sept. (draadloos) Het bestuur bare luchtschip, de Z. III verscheen hedenmor gen tegen 10 uur boven Berlijn. De bevolking juichte het schip enthousiast toe. President Ebert en de regeering zonden begroetingstelegrammen, welke onmiddellijk beantwoord werden. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, met waarschijnlijk eenige regenbuien, iets war mer. Auto-ongeval. Men meldt ons uit RoosendaalHedenmorgen had alhier een auto-ongeval plaats. De autobus van de firma v.d. Vliet uit Wouw reed op de markt een wagen aan. De voerman van dezen wagen werd ernstig aan 't hoofd gewond, ter wijl de autobus dusdanig was beschadigd, dat zij naar een garage moest worden getrokken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 25 Sept. 26 Sept. Londen11.587s /H5 77, Berlijn-0.61«/,« - 0.6X6/a* Pariis - 13 69 - 13.637, België-12.41 -12 50 Zwitserland- - - 49.227, -49 28 Amerika-2.5813/is - 2 587/8 Weenen-0.007, - 0.00»/, Kopenhagen - 44.60 - 44 65 Stockholm -68 85 - 68 95 Christiania - 36 05 - 36 20 Madrid - 34 40 - 34.90 Milaan-H-38 -1138 per blllioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 25 Sept. 26 Sept. Londen /l 1-®) 11 58 Berlijn- 0.617,' 0.61 ParijB - 13.70 - 13 62 Brussel - 12.45 - 12 55 Zwitserland -49 25 - 49.277, Weenen-0.0036*/, -0.0036*/, Kopenhagen_ - 44.65 - 44.70 Stockholm 68 90 - 68 95 Christiania - 36 10 - 36 25 New-York__-2.587a - 2.587, per billioen. A'damsch Beursoverzicht 26/9 - '24. De beurs had heden een lusteloos verloop. Wel was de stemming niet bepaald flauw te noemen, maar bij het publiek en den beroeps- handel was weinig lust tot onderneming, zoodat de handel van kleine proporties bleef. Bij de olie-afd. was de affaire weer ingekrompen voor de thee-aandeelen was er maai- matige belang stelling en bijna geen wijziging in koersen. Rubber hield zich vrij goed. Op de Gultuurafd. wegens aanbod meerdere gevallen van koersver- laging. Tabakken, scheepvaarten en Nederl. industrieelen stil. Prolongatie 4%. Kerknieuws. Finane en Econ. Mededeelingen. De Rotterdamsche Bankvereeniging. Naar ons bekend is zijn er bij de directia der Rotterdamsche Bankvereeniging plan nen in overweging om te komen tot veran deringen in de kapitalisatie der Bank. Stel lige berichten dienaangaande zijn nóg niet mede te deelen, daar alles zich nog in een stadium van voorbereiding bevindt. Vast staat echter dat er géén afstempeling op de aandeelcn zal plaats hebben, Vdl. Een arheidershank. Dinsdag werd op het Ned. Vak. Verb, de com missie tot onderzoek naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van een Arbeidersbank geïn stalleerd. Ze bestaat uit de leden S. Goudeket, N. de Lieme, G. J. A. Smit Jr. en F. M. Wibaut. Smit zal als voorzitter, Goudeket als secreta ris optreden. SPORT. Moeskops. Moeskops verklaarde bij zijn aankomst in Holland, niét aan de wereldkampioenschap pen 1925 in Amsterdam te zullen deelnemen. HENGELEN. De Hengelaarsvereeniging „Het Baarsje" zal op Zondag 28 Sept. zijn 2e 'jaarlijksche kas- concours houden, ditmaal 's morgens 8 uur in de wateren te Maassluis. Burgerlijk» Sfiani. Ondertrouwd: Sept. 25. M. Sonneveld 20 j. en H. Bevelander 20 j. G. J. de Gooijer 28 j. en H. J. L. van Kampen 24 j. L. L. Breuker 42 j. en L. Ph. J. Weber 36 j. P. Gort 18 j. en C. Kerdel 18 j. Gehuwd Sept. 25. J. Bitter 29 j. en P. van Oosten 19 j. A. Pille 25 j. en J. Pijnacker 20 j. T. de Bruyn 29 j. en M. van Weert 24 j. F. de Vos Burchart 27 j. en M. E. Drayer 21 j. J. J. van Dam 28 j. en M. E. van der Heijden 26 j. Geboren: Sept. 25. Anna d.v. A. Oster- haus en II. H. Vergeer, Parallelweg. Maria Jacoba d.v. J. Baron en J. F. Vosselaar, Huys- mansstraat. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, benoemd tot algemeen adviseur van den Nat. Bond van Melk handelaren den Weleerw. heer W. P. J. Janus, kapelaan te Deift van den Ned. R. K. Slagersgezellenbond St. Joris, den Weleerw. heer L. Brink, kapelaan te Amster dam. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 26 Sept. v.m. 1.29 n.m. 2.01. 27 Sept. v.m. 2.10 n.m. 2.38. 28 Sept. v.m. 2.47 n.m. 3.13. NORTH SHETLAND, 25 Sept. Vertrokken s.s. „Tana", met olie naar Schiedam. LEITH, 25 Sept. Vertrokken s.s. „Eshton", met steenkolen naar Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 26 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwyn 46 f 18. Namens de commissie voor de noieering. H. J. JANSEN. Splitlus. SCHIEDAM, 26 Sept. Men noteert voor Spiritus 100 f 32. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. S poelingver eem ging Heden t 2.— p»r ketel. Advertentiën. Voor -de vele bewijzen van deelneming ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moe der Aanbehuwd en Grootmoe der, Zuster en Tante, Mejuffr. Maria Jacoba Wtfzenbroek, Echtgenoote van den Heer H. J. ZONDAG, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, 2590 12 H. ZONDAG. Ook voor HMfMoktecdllN» 2550 20 voor andere Bladen en Tijdschriften worden zon der prijsverhooying door ons aangenomen. Administratie van de Nieuwe Schiedamsche Courant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3