1 Bet geslacht der Burgans. DMGBLAD WGOK SCHÊEOAM ~>6UIt,L6TOM. 47ste jaargang. Zaterdag 27 September 1924. No. 14059 BureauKOEMARKT 4. Tcleloon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post. ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. tsratis Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; 100 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam Bit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Biiitenlaiüdseh Nieuws. ONTWAPENING. De derde commissie van de Volkenbondsver- gadering heeft besloten, dat op de komende Ontwapeningsconferentie ook de ontwape ning ter zee zal worden besproken. Voort heeft de commissie het besluit ge nomen tot een algeheele reorganisatie van de gemengde militaire' commissie. De gemengde commissie zal nu op de vol gende wijze worden samengesteld 1. Uit Vertegenwoordigers van een aantal staten waarbij in het oog te houden is dat de staten die gelijke militaire belangen hebben een gemeenschappelijken vertegenwoordiger zul len benoemen opdat de commissie niet te groot wordt. 2. Uit experts-gedelegeerden uit de econo mische commissie, de i'inancieele commissie, de permanente commissie, de commissie van werk gevers en werknemers van het internationaal arbeidsbureau juristen en andere experts die de raad kan benoemen. 3. Uit gedelegeerden van de in de commissie niet vertegenwoordigde staten die van tijd tot tijd uitgenoodigd zullen worden 4. Uit gedelegeerden van de staten die geen lid van den Volkenbond zijn maar. wel aan de ontwapeningsconferentie deelnemen, en die door den raad uitgenoodigd worden. op het spel zou staan als Japan zijn testemming weigerde. DE STAKING IN DE BORINAGE. Volgens een bericht uit Bergen heeft oud minister Wauters de Belgische regeering uitge noodigd om aan de staking in de Borinage door scheidsrechterlijke uitspraak e'en einde te ma ken. De arbeidsafgevaardigden zijn uitge noodigd de plaatselijke stakigscomité's van dit' voornemen op de hoogte te brengen en er bij. hen op aan te dringen deze uitspraak te aan vaarden. DE FRANSCHE KATHOLIEKEN EN HERRIOT. De Fransche kardinalen hebben aan Herriot een gemeenschappelijken brief gericht om de handhaving van het Fransche gezantschap bij het Vaticaan te verzoeken, dat een aanmerke lijke steun zal zijn voor de buitenlandsche poli tiek van Frankrijk en de uitbreiding van zijn invloed in de wereld. Zij vragen eerbiediging der rechten en tradition van Elzas-Lotharingen, in overeenstemming met de beloften, na den oorlog gegeven Zij besluiten dat zij den strijd niet zullen zoeken, doch indien hij hun wordt opgelegd, zullen de katholieken voet bij stuk houden zij zijn verplicht het recht tot leven en hun veiligheid tè eischen in den eerbied voor hun geloof en het genot van alle rechtma tige rechten. in daden van imperialistische interventie en steun aan contra-revolutionnaire bewegingen. Hij beschrijft Mac Donald als een compagnon van de rebellen in Georgië, een man met het masker van een eerlijk makelaar, die echter naar petroleum riekt. DE OPSTAND IN HONDURAS. De vredesonderhandelingen tusschen de regee ring en de revolutionnairen in Honduras zijn afgebroken. De rebellenleider Ferrera bedreigt naar verluidt Comayagua. DE STRIJD IN CHINA. Het tweede en het vijfde leger van Tsjang-Tso- Lin rukken in Zuid-Westelijke richting tegen Jehol (Tsjeng-Sefoe) op. Men gelooft dat het Peking-leger onder bevel van Generaal Fen- Gyn-Sjang gedirigeerd is naar Kocpekou ten Zuiden van den Grooten Muur, 80 Kilometer Zuid-Westelijk van Jehoe. lisaenSaod. VEILIGHEID. Do commissie voor de ontwapening heeft gis teravond het onderzoek geëindigd in zake het ontwerp-protocol voor de veiligheid. Onder voorbehoud van enkele kleine wijzigingen is de redactie van het pact thans defintief vastgesteld. Het is in hoofdzaken gelijk aan den reeds ge- publiceerden tekst van de art. 13, 14, 15 en 16, die merkwaardig gemakkelijk zijn aangenomen en welke voornamelijk zijn gewijs aan een uit eenzetting van het nut vair bijzondere en ge westelijke overeenkomsten. De commissie was het er met algemeene stem men over eens, dat een volkomen afhankelijk heid moet bestaan tusschen het protocol in zake de veiligheid en de bijeenroeping der ont- wapenings conferentie. ARBITRAGE. In de eerste commissie heeft zich mot be trekking tot het Protocol in zake arbitrage, een moeilijkheid voorgedaan door de indiening van een Japansch amendement, waaraa^ Japan zegt te moeten vasthouden Tenslotte verklaarde de Japansche gedele geerde Adagoi op voorstel van Loucheur, Rolin en Scialoja er mede accoord te gaan de kwestie tot heden te verdagen. De besprekingen worden voortgezet tus schen den voorzitter van de commissie, Little ton Grome, Adagoi, Louchuer on Hurst. De Japansche gedelegeerde heeft met zijn voorstel de kwestie van de Japansche emigra tie naar Amerika op het oog. Japam wil bij deze kwestie niet komen te staan voor de be slissing van een gerecht, dat men hier te doen blieft met een kwestie, die alleen Amerika aan gaat. Men neemt in de commissie aan, dat. heden een vergelijk zal worden bereikt, maar liet in cident heeft niettemin in Volkenbondskringen groot opzien gewekt, daar het geheele protocol 44 Het oordeel van Dr. Ormes, na een zeer on nauwkeurig onderzoek gevormd, luidde zeer ongunstig. In zijn rapport verklaarde hij met veel wetenschappelijke termen dat de lord de Burgau aan een storing der hersenen die min of meer erfelijk was in zijn familie, leed en zich dus bevond in een staat van ontoerekenbaar heid, die zijn gevangenneming of veroordeeling buiten kwestie stelde. Overigens was hij niet gevaarlijk en sir James Ormes concludeerde dat mens hem rustig kon laten sterven waar hij was. De rechtskundigen vereenigden zich met dit oordeel en wendden zich toen Lot sir Bear. „Wij hebben alle reden te hopen, sir Bear, dat ons bezoek voor u geen slechte gevolgen zal hebben cn niets zal toevoegen aan de onaangenaam heden, die u zoo waardig gedragen heeft. Wij hopen ook dat de verzorging van lord Jean u onder borgtocht zal worden overgelaten. Deze zal waarschijnlijk hoog zijn, want de zaak van lord Jean is zoo ongelukkig ingewikkeld u zult verantwoordelijk voor hem moeten zijn." Welke dwang kon echter te moeilijk zijn voor sir Bear, welke borgtocht té hoog, wanner het de naam zijner familie gold? ENGELAND EN EGYPTE. De vaststelling van de volgende samenkomst van MacDonald en Zaghloel Pasja op a.s. Maan dag, maakt het noodzakelijk, dat Zaghoel zijn plan opgeeft om Londen aan het eind van deze week te verlaten. In een interview met een verslaggever van de „Evening Standard", zei de Egyptische premier „Ik ven voldaan over het algemeen resultaat van mijn eerste besprekingen in Dow ning Street over de misverstanden tusschen En- gelahd en Egypte. Het is juist, dat we nog lang niet zijn genaderd tot iets dat het karakter draagt van een definitieve beslissing, en het terreiBÖaU moet worden onderzocht is uitgestrekt en omvat vele afzonderlijke vraagstukken. MacDonald heeft als oud vriend blijk gegeven van de nobele gezindheid, die men van hem verwacht,, en ik ben vol hoop. Maar het zou voorbarig zijn op het oogenblik meer te zeggen." DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens officieele berichten uit Marokko zet ten de Spaansche tróepen hun opnarsch voort met betrekkelijk geringe verliezen, terwijl de vijanden vele dooden achterlaten. Naar uit Madrid gemeld wordt, zal Primo de Rivera persoonlijk het opperbevel voeren over de nieuwe strijdkrachten, welke Spanje naar Marokko heeft gezonden. SOEN YATf SEN EN MACDONALD. Soen Yat Sen heeft den tekst gepubliceerd van een telegram aan den Volkenbond, waarin hij met bitterheid wijst op de houding, welke MacDonald heeft aangenomen na Soen's be dreiging van de kooplieden in Kanton in het eind van Augustus. Soen verklaart, dat de po litiek van MacDonald zich zal blijven uitspreken ALLERLEI. Uit Lissabon. De barbiersbedienden te Lissa bon zijn gister in staking gegaan voor hooger loon. In den nacht is bij een barbier door een bom groote ^chade aangericht. Voorts is er een strijd uitgebroken in het hotelbedrijf. De patroons weigeren aan de eischen der kelners tegemoet te komen, Om streeks acht uur gistermorgen is ook in een hotelkamer een bom ontploft, vermoedelijk in verband met deze loonbeweging. Drie perso nen werden gewond. De schade is aanzienlijk. Uit Geneve. Gemeld wordt dat Mussolini op voorstel van den Italiaanschen gedelegeer de bij den Volkenbond aan den Bond een insti tuut voor iiitellectueele samenwerking heeft aangeboden, evenals de Fransche regeering. Het zal te Rome worden gevestigd en van de Itali- aanschó regeering een subsidie van 1 millioen lire ontvangen. De democratische leider Haas heeft zich met betrekking tot Duitschlands toetreding tot den Bond, voor nauw overleg met Rusland uit gesproken. - De Kroatische boeren-partij heeft een mani fest gepubliceerd, waarin zij aan de monarchie haar steun toezegt. Uit Berlijn. De Duitsche delegatie voor de onderhandelingen over een handelsverdrag met Frankrijk zal zich Maandag onder leiding van staatssecretaris Trendelenburg naar Parijs be geven. Uit Londen. Rakofski, het hoofd der Sovjet delegatie, heeft uiL Weenen aan de Engelsche bladen een bevestiging van deverklaring geseind, welke volgens zijn zeggen, tijdens de Britsch- Russische onderhandelingen herhaaldelijk is gedaan, dat n.l. het overgroote deel van de Britsche leening ten behoeve van Rusland be steed zal worden voor den aankoop van Engel sche goederen. Uit Londen. Ghandi, die zooals gemeld, 21 dagen vast, teneinde te pogen, een verzoe ning te weeg te brengen LusschenMohammedanen en Hindoes, is zeer zwak geworden, en naar een landhuis buiten de stad overgebracht. Ned. Vereen, van Archivarissen. Te Gouda werd heden de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de „Vereeni- ging van archivarissen in Nederland" (Rijks- en Gemeente-archivarissen). In Hotel „de Zalm" vergaderden heden ochtend de afdeelingen. De afdeelingsvergadering van de gemeente archivarissen werd geopend met een rede van den voorzitter, den heer N. J. M. Dresch, ge meente-archivaris te Alkmaar. Het is voor spr. 'n aangename taak den leden een hartelijk welkom toe te roepen op de jaar vergadering te Gouda, de stede van der Goude, de plaats immers waaraan ook voor het Nederl. archiefwezen belangrijke herinneringen zijn ver bonden. Toen de prins van Oranje op 25 Augustus 1572 in liet veldleger te Hellenrade, bij Roer mond, een Ordonnantie en instructie uitvaar digde „voor die van Holland, om bij provisie 't landt daernaer geregeert te worden", stonden in die voorloopige regeling van 's lands admini stratie en financiën voorop bepalingen in zake 's laftds archieven. „Eerst ende alvooren om 't landt in zijn oude vrijheit te brenghen" zoo luidde de desbetreffende passage in die Ordonnantie en instructie „zullen de Staten bij heure gedeputeerden, doen inventariseeren en copie maeken van alle des lands privilegiën, gerechtig- heyt ende charters, berustende op den huyse ende castele van der Goude, laLcnde de originalen aldaar, daprtoe wij benluyden authoriseren bij desen, om deselve, gesien wesende, weder ge observeerd ende onderhouden te mogen worden." Het belang van onze oude archieven voor de gemeenschap werd door de grondleggers van onzen staat dus zeer juist ingezien. De hier bedoelde archivalia vormen in on zen dagen nog altijd een der voornaamste deelen van liet Algemeen Rijksarchief in Den Haag, naar welke stad ze in 1595 vanuit den Arkelschen toren te Gouda waren overge bracht. Vreemd is het intusschen, dat Nederland van 1853 af, toen Bakhuizen van den Brink een „Ontwerp van wet, houdende regeling van het openbaar archiefwezen" samenstelde, tot 1918 heeft moeten wachten vooraleer er een „Archiefwet" tot stand kwam. Zulk een lang tijdbestek tusschen het jaar van opstelling van een ontwerp en de afkon diging der wet in het „Staatsblad", mag ook in dit geval in overeenstemming zijn met onze Hollandsche degelijkheid, de vrees is echter niet ongegrond dat die vertraging tot schade onzer archieven zal zijn geweest. De houding van verschillende gemeentebe sturen in den lande ten aanzien van hunne archieven is vaak meer dan treurig vooral ten plattelande heerschen soms allerzonder lingste toestanden met betrekking tot archief verzorging. Het gevolg van de kortzichtigheid van vele dier besturen blijft dan ook niet uit, want venyaarloozing der archieven leidt ongetwijfeld tot verlies van soms hoogstgewichtigearchivalia, die niet alleen voor de locale en 's lands historie van belang zijn, maar óók voor de veelzijdige Deze billijke beschikkingen werden letterlijk aangenomen, wat een keer te meer de macht van de bemiddelaars bewees die sir Bear ge bruikte. De toewijding der Bear's de Burgau aan de kroon verdiende deze belooning. De vernedering van een opsluiting in een krank zinnigengesticht was dezen vervallen Burgau, die reeds zooveel ongeluk over de familie ge bracht had, gelukkig gespaard gebleven.* In elk geval men eischte maatregelen van voorzorg, die geregeld aan het oordeel van een inspecteur moesten worden onderworpen, zooals men aan sir Bear in een gruwelijk' administra tieven stijl berichtte. En men vorderde een borgtocht zóó hoog, dat de Bear's alle eoinpro- mitteerende toegeeflijkheid voor hun pupil niet hun geldelijken ondergang zouden betaald hebben. Deze borgtocht was zoo aanzienlijk, dat het hun eenige moeite kostte hem te storten. Ge lukkig was Malcolm goed op weg naar een rijk huwelijk en hieraan was het misschien toe te schrijven, dat na het Vertrek van de commissie van onderzoek op Blackhorn een aangenamer toestand zich begon te ontwikkelen. Harry zelfs was bijna getroost naar Londen vertrokken. Jessy mocht veel van de pastorie genieten miss Aramintha versierde tiaar zwarte kap met een bruin lint en Vertoonde onv er- schrokken wat Voor haar een buitensporig won der van ldeursehakeering was. De jongere Bear's jaagden viermaal per week ten teeken van vreugde Malcolm dreigde Dinah niet meer dan tweemaal tijdens de afwezigheid van zijn vader haar een schotel naar bet hoofd te werpen, die hem niet beviel, hij brak geen enkel meubel, liet zijn baard korter knippen, veranderde het model van zijn boorden, toonde een vriendelijk gelaat aan zijn huisgenooten, maakte bij ge legenheid een vriendschappelijk praatje met Jessy altemaal verschijnselen, die deden vermoeden, dat „mijn zoon Malcolm" over gelukkig en zijn verloofde enorm rijk was. Malcolm had het meest verlangd naar het welslagen der plannen, die hun het geld van lord Archibald moesten bezoraen. Wellicht was dit omdat zijn toekomst als oudste zoon het meest daarvan afhing. Toch hadden de overigen zich niets te verwijten. Allen hadden dapper medegewerkt en zij genoten vroolijk van het loon hunner inspanning. Zij waren te krachtig van hoogerhaud gesteund oin lastige vragen te moeten vreezen over den juisten datum Van de ziekte van lord Jean, zij konden daarop volmaakt gerust zijn. Monica wist niets van al deze omstandigheden'. Van den dag van haar huwelijk af had zij haar nieuwe plaats ingenomen en zich aan haar nieuwe taak gewijd. Zij bewoonde do bovenste verdieping van het paviljoen en Getia-Jane bediende haar. Monica leerde tot op zekere hoogte Jacob ver- Vangen. Soms dacht zij met eenige bitterheid, dat haar ijver op den duur stellig zou moeten verzwakken. Wist zij zelfs wel of zij Jacob geheel zou kunnen vervangen Jean bleef zooals zij hem het eerst gezien had, met zijn gelaat als van een steenen beeld, dat de edele trekken bewaarde Lot in 'den dood, zijn geest meer verminkt dan zijn lichaam. Het contrast van deze doffe gevoelloosheid met de edelmoe- dige vurige drift van den jongen lord, zooals Jacob haar die van vroeger beschreef, trof Monica nog smartelijker dan dal tusschen dit zware lichaam, ellendig gebrekkig en de ranke gestalte van het portret, dat zij zoo vaak had beschouwd in de galerij van Blackhorn. Zij had niet de minste vordering gemaakt in zijn vertrouwen en onder deze ijskoude on verschilligheid meende zij soms een zeker wan trouwen of afkeer op haar te voelen drukken. Op zekéren dag vond zij op eeir étagére in het salon een cahier met algebraische bereke ningen. Zij had een oogenblik het denkbeeld dat Jean misschien daarin een afleiding of bezigheid had gezocht in zijn gevangenschap met de geheime handigheid, die sommige ziels ziekten veroorzaken. Celia-Jane vertelde haar echter in een dier zeldzame vlagon van praat zucht, die haar voortdurend zwijgen onder braken, dat dit cahier met andere voorwerpen, die zij Monica liet zien, zich in een valies! .d bevonden, dat de jonge lord bij zijn komst op Blackhorn had medegebracht. [Worcll vervolgd)* EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEM's „STER-KOFFir A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1