Het geslacht der Burgs. DAGBLAD WOOS SGHiEDAM 47ste Jaargang. Maandag 29 September 1924. No. 14000 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent., franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.70 elke regel daarboven 35 cent. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rnededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. biratis-Oiicjevallenverzekering f 5ÖÖ bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; t' 60 bij verlies van een wijsvinger; i' 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood If 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verz.bank Sehiodam aitenlandseh Nieuws, DE VOLKENBOND. De algemeene vergadering van den volken bond heeft bijna zonder debat het rapport van de commissies voor de ontwapening, de contröle op den handel in wapenen en de burgers in den oorlog aangenomen. De vergadering be-sloot een amendement der Engelsche regeoring op artikel 16 van het pact paragraaf 10 van den origineelen tekst ter be handeling naar de zesde commissie te verwijzen. De vergadering zou hedenmorgen het groote debat over de arbitrage en de ontwapening aan vangen. Men gelooft, dat de volkenbondsver gadering Dinsdagavond of Woensdagmorgen haar werkzaamheden zal beëindigen. De moeilijkheden met Japan zijn nog niet tot oplossing gebracht. ENGELAND. In zijn rede te Derby heeft Zaterdag premier MacDonald de conservatieven en liberalen uitgedaagd om te verklaren, of de labourre- geering aan de bestaande reputatie van de stabiliteit van Engeland afbreuk bad gedaan. Dan sprekend over het Engelsch-Rtissiseh verdrag zegt MacDonald, dat hij het verdrag beschouwde als de tweede etappe van de po gingen der labourregeering om vrede met Rus land tot stand te brengen. Hij erkende, dat er moeilijkheden bestonden, die een explicatie noodzakelijk maakten. Het handels- en seheepvaartverdrag ver zekerden aan Engeland de positie van de meest begunstigde natie en omvatten vele waarde volle concessies. De Russische markt zou voor de Engelsche goederen heropend worden, de sovjet-propaganda zou een einde nemen. De labourregeering heeft weten te bereiken, dat Rusland erin toestemde, om ten aanzien van de schulden een instituut te scheppen, welke de verplichtingen zou vaststellen. Dinsdag a.s. zal het parlement voor een korte zitting bijeenkomen om het wetsontwerp be treffende de Ierschc grensregeling in tweede lezing te behandelen. Heden heeft een kabinetszitting plaats. Mac Donald zal persoonlijk het wetsontwerp Dinsdag in het parlement toelichten. In regceringskringeii hoopt men, dat het wets ontwerp Vrijdag afgehandeld zal zijn, doch deze meening wordt van verschillende zijden als te optimistisch beschouwd, daar de conservatieven hun oppositie niet zullen laten varen, doch zich aan de zijde van Ulster scharen. Ook Baldwin zal hij de beraadslagingen liet woord voeren. DE IERSCHE KWESTIE. Uit Dublin wordt gemeld, dat de president van den Ierschen Vrijstaat, Cosgrave te Dublin is teruggekeerd, en de onlangs gaande geruchten over voorgenomen wijzigingen in het kabinet van den Vrijstaat nadrukkelijk heeft ontkend. SPANJE ENfMABOKKO. (n hel vak van Gemara hebben de Spanjaarden vier stellingen ontruimd, in het vak van Tetoean heeft de ltolonne van generaal Gastro na een hevig gevecht Zaccarbaa bereikt DE OPSTAND IN GEORGIE. Het gezantschap van Georgië te Parijs deelt liet volgende mede In de provincie Swanetië ra. 45 Niettemin waagde Monica een poging zij liet papier en potlooden in het salon liggen, maar zij moest ondervinden dat niets daarvan aangeraakt was. Zijn eeuwig stroovlechten scheen hem te voldoen. Monica verbleef het meest in het salon, waar Jean zich bij voorkeur ophield. Zij werkte, las of wandelde met Jean op het terras, waarvan de toegang nu geheel vrij was. Zij bracht in het paviljoen het grootste deel van haar tijd door, doch was daarom van de familie Burgau niet gescheiden. Gewoonlijk nam zij deel aan hun souper. Zij kon zooveel haar dit beliefde van het paviljoen naar het kasteel gaan op voorwaarde altijd, dat zij om het paviljoen te verlaten, moest schellen aan de tweede deur van de kleine binnenplaats, die dan door de Burgau's ge opend werd. Zij had evenmin een sleutel als Celia-Jane en steeds moest zij het kantoor van sir Bear doorgaan. Tweemaal per week hield zij zich een ge- heelen namiddag met Jessy bezig, met wie zij wandelde, las of teekende. Dit waren geen eigenlijke lessen, dit zou een lady niet betaamd hebben, doch men had haar beleefd gevraagd of zij het niet goed. voor haar zou achten haar hebben bloedige gevechten plaats gehad tusschen revolutionaire Georgische afdeelingon en Rus sische Sowjet-troepen. Deze laatst en zijn erin geslaagd, voorraden van de opstandelingen te bemachtigen en hun vrouwen gevangen te nemen De stellingen der opstandelingen zijn gebom bardeerd. Volgens berichten uit BRAZILIË. Buenos-Ayres is de revolutionaire beweging in Brazilië opnieuw begonnen. Officieren, die over een zekeren aanhang beschikken, hebben in Parana een onafhankelijke!! staat geproclameerd, dien zij den naam Brazi lenia geven. Het manifest waarin de nieuwe republiek werd uitgeroepen is geteekend door vier generaals en eenige kolonels. De nieuwe staat omvat het zuidelijk deel van Mattegressee en een deel van Parana, De regeeringstroepen, door den gouverneur van Parana uitgezonden, zijn door de opstande lingen verslagen en moeten in zuidelijke richting vluchten. Men verwacht dat het groote moeite zal kosten den nieuwen opstand te dempen. ALLERLEI. Uit Port Soedan Naar verluidt helpen de stammen de troepen van Hédzjas slechts weinig. Dientengevolge wordt Mekka maar zwakjes verdedigd. Uit Londen. Uit Toronto wordt gemeld, dat de prins van Wales slechts een dag of wat op zijn boerderij in Alberta zal verblijven en daarna naar Jasper, het National Park, Vancouver en Vicoria zal gaan. Hij zal op zijn terugreis een tijdlang to Win nipeg en Toronto verblijven en den 16den Oc tober in Ottawa aankomen. Te Montreal blijft de prins twee dagen, in afwachting van zijn inscheping op de Olympic, met bestemming naar Engeland tegen 22 October. B I a jb u land. Vereen, van archivarissen in Nederland. In de vergadering van de aldeeüng van ge meentearchivarissen werd na de rede van den voorzitter de rekening met een saldo van ruim 38 goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde de in den Verecnigingsraa'd der Centralen van Hooger? gemeenteambtenaren gevoerde besprekingen over vervroegde pensionneering. Na een inleiding van den voorzitter en eenige discussie werd besloten dat d.e vereeniging zal ijveren voor hot, verkrijgen eener algemeene wetsbepaling tot het invoeren van pensioen op 55-jarigerr leeftijd. Verworpen werd het voorstel om te bevorde ren dat ook de wetenschappelijke archief- ambtenaren zullen worden geplaatst op de lijst van de '55-jarigen pensioengerechtigden. In de plaats van den heer Dresch, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, werd tot voorzitter gekozen dr. Wiersum, gemeente-archivaris van Rotterdam. Ten stadhüize te Gouda werd in den middag de algemeene vergadering gehouden van de centrale vereeniging. Prof. Fruin hield een rede over de kwestie hoe met de archieven gehandeld moet worden, als gebieden, die tot dusverre een gemeen schappelijke administratie hadden, tusschen verschillende staten worden verdeeld. De heer R. D. Baart de la Faille, hoofd opsluiting zoo te onderbreken en eenige uren te wijden aan miss Burgau, haar nicht. Monica leefde dus met de. anderen zonder zich onder hen te mengen. In haar donkere japon en in haar waardigheid van een soort weduwenstaat, verkeerde zij met hem fier en treurig, met een zekere Leederheid in haar gelatenheid, hoewel haar moed zich nooit ver loochende. Zij had echter haar teergevoeligheid weinig laten blijken, terwijl allen op Blackhorn haar fierheid kenden. Het huwelijk van Malcolm was haar officieel "aangekondigd. Zij was immers een lid dei- familie geworden en had door haar huwelijk de eereplaats onder de vrouwen van Blackhorn. Malcolm was vertrokken om lady Roselyne Gurnbarnmouth te huwen. Het huwelijks contract was boven zijn verwachting gunstig uitgevallen, te oordeelen naar de geschenken, die Malcolm naar Blackhorn gezonden had. Ieder had zijn deel ontvangen, behalve Monica, aan wie hij zijn achting toonde door deze ont houding en die hij meer overlaadde dan de anderen door haar niets te schenken. Zijn vader en zijn broeders ontvingen een collectie wapenen, die een klein arsenaal vormden, tante Araminthe een fraaie bontmantel, Jessy een gloednieuw tuig voor haar paard, Dinah een warme sjaal, Bank een horloge, dat den loop der hemellicha men aanwees, Josiah een beer, en om de kroon op het werk te zetten dreef Malcolm den spot met zijn familie door te schrijven, dat commies-chartermeester van het rijksarchief te Haarlem, hield een voordracht over Holland- selie kaurtmakers en landmeters in de 16e eeuw. Na deze vergadering werd een bezoek gebracht aan de Groote Kerk ter bezichtiging der fraaie gekleurde glazen. De dag werd besloten met een gemeenschap- pelijken maaltijd in hotel „de Zalm." De ambtenaren-salarissen Naar liet „Centrum" uit zeer goede bron zegt te vernemen, ligt het in het voornemen der Regeering om in de eerste helft van 1925 opnieuw eene herziening der ambtenaren-sa larissen te overwegen indien en voor zoover de verbetering in de opbrengst der Rijksmiddelen, welke de laatste maanden is ingetreden, van blijvendeh aard zal blijken te zijn. Inmiddels zou het nog niet volkomen zeker zijn, dat per I October a.s. de volle 10 korting voor de gehuwden zal worden geheven. Verder was aanvankelijk bepaald, dat de maximum-verlaging voor gehuwden en kost winners op 1 Januari 1925 krachtens liet nieuwe Salarisbeslait ten hoogste 15 zou bedragen. Ook hieromtrent bestaat, naar het blad werd medegedeeld, nog geen volstrekte zekerheid. De mogelijkheid behoeft niet uitgesloten te worden geacht dat de toestand der Rijksfinan ciën alsdan zoodanig zal zijn dat op dat tijdstip met eene maximum-verlaging van 10 kan worden volstaan. Ned. R. K. Bond van P.T. en T.-personcel. In het Vrijdag in Hotel Centraal te 's-Herto- genboseh voortgezette Boiidsraadcoiigres van ,,St. Paulus" werden gekozen tot voorzitter Dli. Waterborg, Lot secretaris Dh. Robijn?., tot com missaris Db. Meyer. Met algemeene stemmen werd besloten een motie ter kennis van de Regeering te brengen, waarin de Bond zich geheel accoord verklaart mei. de motie ten aanzien van de salarieering aangenomen op het bondscAgres op 30 en 31 Mei te 's-Gravenhage gehouden. Daarna werden nog eenige besluiten genomen. Vervolgens heeft prol'. Aengenenl. een lezing gehouden over „medezeggenschap in de Staats bedrijven". Medezeggenschap iu den strikten zin kan den ambtenaar in overheidsdienst niet worden toegekend, maar wel moet er komen een georganiseerd overleg, dat dezen naam wérkelijk verdient. Toenemende duurte. In de leidende kringen onder 11.K. Arbei dersbeweging wordt met bezorgdheid gevolgd de aanhoudende prijsstijging van tal van eerst- benoodigdc huishoudelijke artikelen, waarhij voornamelijk de landbouwproducten opvallen. Wanneer, aldus vernam nu de „Volkskr." bedoelde landbouwproducten niet spoedig in prijs dalen, dan achtte men ingrijpen van hooger hand noodzakelijk, tenzij men liet. weer op loop acties wil laten aankomen. Men heeft in lal van gevallen,met een beroep op prijsdaling, het loon der arbeiders verlaagd wanneer nu, speciaal op landbouwproducten, waarbij vleeseh wordt gerekend, een abnormale prijsstijging wordl toegepast, en de. boeren gelegenheid houden hun kaas uit te voeren, worden de arbeiders dubbel getroffen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat door de leiding der R.K. Arbeidersbeweging een adres een de Regeering zal worden gezonden, om haar lady Roselyne hem had geholpen in zijn keuze. Josiah had een beer, u hoeft goed gelezen, waarde lezer of lezeres, een werkelijken levenden beer, mét tanden en klauwen, die hijgend in zijn kooi aankwam na achtereenvolgens alle paarden van Ridge schuw gemaakt te hebben, zoodat zij weigerden hem te trekken. Men moest paarden van Blackhorn zenden, die naar het scheen, meer aan beren gewoon waren dan hun dorperlijke collega's. Ten alle tijde en tot aan de voorgaande jaren had Blackhorn zich verhoovaardigd op het bezit van een berenkuil. De laatste commensaal was van ouderdom gestorven nadat hij zoo kindsch geworden was, dat hij vrees koesterde voor miss Araminthe. En deze bloohartigheid van het wilde dier had de oude miss een doode- 1 ijken schrik op het lijf gejaagd. Malcolm volgde nu de familie-traditie dooi den vertegenwoordiger van lain wapenschild te vernieuwen en hij hood hem Josiah aan omdat hij zijn broeder beschouwde als de meest waar dige voor deze eer Naar alle waarschijnlijkheid zou Josiah eens sir Bear de Burgau zijn, want de titel van lord Jean zou stellig aan Malcolm komen. De nieuwe beer, Bruin, was zulk een echte beer, dat de zonen van Burgau naast hem er bijna niet meer op geleken. Het was een beer met een natuurlijken ring om den hals, van zeer liooge gestalte, een bijna zwarte vacht, waar tegen zijn ring van witte haren fraai afstak. ssxejssiisefssmaesss^jfXfsssstassisisw^ssaiB^sassBssissaa op den toestand l.e wijzen en te verzoeken maat regelen te nemen. I'ovensoiilielasting. De minister van Financiën heeft een uit voerige circulaire tot de gemeentebesturen gericht omtrent het opleggen van aanslagen in de forensenbelasting. Behalve tal van andere gegevens moeten de gemeentebesturen op de formulieren welke zij voor een forens zenden aan den inspecteur der directe belasting, voort aan vermelden, de feiten, waarop naar zijn meening de aanslag moet worden gegrond-. Ontbreekt de vermelding dezer feiten of is zij niet voldoende duidelijk, dan vraagt de inspec teur de noodige aanvulling. Is de inspecteur van oordeel, dat, naar een bekende opvatting van den minister van Financiën, art. 244a, Sub 3 en 4, der Gemeentewet, niet op de door het. gemeen tebestuur gestelde feiten van toepassing is, dan deelt hij dal tic-stuur mede, dat en waarom geen aanslag zal worden opgelegd. Het gemeen tebestuur kan alsdan, desgewenscht, zijn be zwaren tegen die mededeeling voorleggen aan den minister van Financiën. In twijfelachtige gevallen wordt overeenkomstig de forensen- opgaaf een aanslag opgelegd. Forensenopgaven worden door de adminis tratie der directe belastingen slechts opgelegd naar aanleiding van een opgave als vorenbe doeld. Indien den Inspecteur uit loonopgaven of andero stukken blijkt, dat een persoon, voor wien hij geen forensenopgaaf heeft ontvangen, niettemin als forens belastingplichtig is, doet hij hiervan mededeeling aan het besluur dor forensaal-geneente. liet stoffelijk overschot van Van Heul»/.. Naar wij vernemen, is bij het comité tot huldiging van de nagedachtenis van Van IJeutsz bericht ontvaTIgen, dat van de zijde der familie van den overleden generaal geen enkel bezwaar wordt gemaakt tegen de overbrenging naar Nederland van hot stoffelijk overschot van Van Heutsz. De destijds door Van Heutsz uitgesproken gedachte, ook nu zijn dood in Zwit serland te blijven, hebben de familieleden noch anderen opgevat als een uifcdnikkelijken wensch. In verhand hiermede zal binnenkort het lijk van Van Heutsz worden overgebracht naar Amsterdam, waai het met militaire eer zal worden begraven. De voorbereidende maat regelen daartoe worden reeds getroffen. Georganiseerd overleg. De Centrale Commisie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken kwam Dinsdag 23 September j.l. in spoedvergadering bijeen tot bespreking .van hel mislukken van het over leg in zake de nieuwe salarisregeling en van de oorzaken daarvan. De Commissie besloot zich tot de Regeering te wenden met voorstellen tot reorganisatie der Commissie, welke in de toekomst dergelijke con flicten zou kunnen voorkomen. Het adviseerend college. In den Rijkskieskring Rotterdam zijn door het centraal bestuur van „Recht en Orde" op de voordracht geplaatst voor het adviseerend college Mevr. M. van KalmthoutSlinkert, secretaresse der afdeeling Rotterdam van den R.K. Vrouwenbond, alsmede de heeren F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam en H. G. M. van den Vijver, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Hij gewende zich zeer goed aan zijn kuil en aan de lekkere beetjes, waarop de kinderen van Burgau hem onthaalden met zuiver broederlijke toegenegenheid. Omtrent dezen tijd verzocht miss Aramintlie lady Monica een blik te willen werpen in de vertrekken die men volgens de orders van Mal colm voor lady Roselyne in gereedheid bracht. Miss Aramintlie gaf te kennen dat zij zeer dank baar zou zijn voor den raad, dien lady Monica haar in deze gewichtige zaak zou geven. Lady Monica ging dus op zekeren morgen de trap op naar die vertrekken, waarvan men haar de "sleu tels had toevertrouwd. Zij glimlachte bij de gedachte aan de gothieke vertrekken, die zij zou zien, doch dit'kwam heel anders uit. Na een voorkamer te zijn doorgegaan kwam zij in een reusachtig vertrek, waarvan de ven sters op het zuiden uitzagen, op het land, dat wil zeggen op heide en bosschen. Ridge kwam als een punt tusschen de kale boom en te voor schijn. Dit buitengewoon ruim en groote vertrek, waaraan nog eenige kleinere grensden, was rijk gemeubeld met een verzameling ouder wetsche meubelen die een geheel vormden van weelde en oudheid, dat in zijn bonte verschijning toch geen harmonie van grootschheid mist;-. En toch was het vertrek niet overladen, er bleef ruimte genoeg over om zich te bewegen, ja zelfs om er te dansen. (.Wordi vervolgd Kj'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1