Het geslacht der Bargaus. DAGBLAD WOOK SCHIEDAM JEW OMSTBEB€ESW* iTom FEU L 47ste Jaargang. Dinsdag 30 September 1924 Mo. 14001 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, S maa! plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et,, per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevaileitverzekermg 1500 bij levenslange gebeele invaliditeit200 bij verlies van een band, voet oï oog 1 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoILAlgem. Verz.bank Schiedam Bwiteniandsefa Nfomts. DE V OLKENBONDSVERGADER1NG In de gislei' gehouden bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering werd namens de zesde commissie rapport uitgebracht over de toetre ding van de republiek San Domingo als 55^t,e lid. Tot de toelating werd eenparig besloten. Verder kwam ter sprake de begrooting van den Volkenbond van het internationaal arbeids bureau en van het permanente internationaal hof. De gezamenlijke uitgaven worden op 22 millioen goudfrancs geraamd. Naar de voorzitter Motta in de vergadering mededeelde, kon hij den datum voor de volgende vergadering nog niet vaststellen, daar dc rap porten van de eerste en derde commissie over het, protocol nog niet gereed waren. De vertegenwoordigers van de vier landen, die een permanenten zetel in den Volkenbonds raad hebben, Parmoor, Briand, Salandra en Isjii, hebben gistermorgen na de raadszitting vergaderd onder voorzitterschap van Hymans en onder aanwezigheid van den rapporteur van de eerste commissie, Polit.is, om een oplossing van het Japansche conflict te zoeken. Men was 't reeds eens geworden over de aanneming van een Japansch amendement op art: 5 van het proto col, toen namens de Britsche dominions daar tegen werd geprotesteerd. Het Japansche amen dement had ten doel, bemiddeling van den raad mogelijk te maken, na een beslissing van het permanente hoi' over een conflict betreffende een binnenlandsche aangelegenheid van een der beide partijen. Aan deze oplossing gaven de meeste leden van den bond de voorkeur boven een daarna nieuw ingediend Japansch amendement, volgens hetwelk uit het artikel over den aanvaller de eerste alinea geschrapt zou worden. Tot een resultaat hebben deze besprekingen niet geleid. Daar noch de leden van den raad, noch de sub-commissie van de eerste commissie er in zijn geslaagd een oplossing voor het Japansche conflict te vinden, heeft men er thans van af gezien, een oplossing in officieele besprekingen te zoeken. Men zal een poging doen het conflict te regelen in particuliere besprekingen huiten de commissies orn. Bovendien wordt verzekerd, dat de Japansche delegatie eergisteren aan haar regeering om nieuwe instructies heeft gevraagd, die ieder oogenblik verwacht kunnen worden. Voordat de Volkenbondsraad gisternamiddag uiteenging, werd besloten, dat een beperkt comité, bestaande uit een lid van den Raad en verschillende juristen zich bezig zou houden met het vinden van een formule, waardoor de kwestie geregeld zou kunnen worden. Dit comité vergaderde gisteravond van half vijf tot zeven uur. Om half acht gingen de leden van het comité ten slotte uiteen. Volgens zekere inlichtingen zijn de groote lijnen eener oplossing gevonden en behoeft nog slechts te worden overgegaan tot het opstellen van een definitieven tekst. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Bij een debat over cle motie die aan de vol tallige vergadering in zake arbitrage en ont wapening wordt voorgelegd, deed de Ncdei- landsche gedelegeerde Limburg het voorstel, dat als voor 1 Mei 1925 niet een voldoend aantal staten het protocol heeft geratificeerd, de ont- 46 Vóór zij heenging wierp Moniqa nog een blik door het geheele vertrek en vroeg zich wie hier zou komen wonen. Een of andere oude miss met grove beenderen vol trots en opgeblazenheid of een manhaftige amazone die niets vermoed de van de discipline, die hier heerschte en die in botsing zou komen met haar onafhankelijk karakter en trots en, als zij er een had, met haar hart. 'Wat moest in dit sombere en ruwe verblijf de aangekondigde erfgename komen doen Zij was haar weinig sympathiek, dc vrouw die in staat was vrijwillig hier te komen, Malcolm de Burgau te huwen om een titel, den Litel van den ongelukkige, wiens naam Monica droeg en wiens gevangenschap zij deelde. Monica kon niet anders dan afkeer voeden voor de toekomstige lady de Burgau. Er was iets in haar dat met ver ontwaardiging in opstand kwam tegen de ge heime begeerlijkheid, -die zij in de Buigau's vermoedde en die de levensdagen van Jean telde. Toen zij aan hen dacht, kromp haar hart ineen en een snik welde op uit haar boezem. Het scheen haar toe, dat zij zelfs niet de be waakster was, die men van haar had willen maken, noch een jonge vrouw, zooals zij die hier wonen zou, maar een weduwe, die ontroost bare weduwe van een edel, schoon en goed man, wapeningsconferentie zal worden verdaagd tot een later datum, die dan door den raad wordt vastgesteld. Het voorstel dat werd gesteund door Politis, werd aangenomen, zoodat het protocol in dien zin wordt gewijzigd. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Te Londen, Rome, Parijs en de andere hoofd steden der in den Volkenbondsraad vertegen woordigde landen is gistermorgen gelijktijdig door de Duitsche gezanten de stap gedaan waar toe het rijkskabinet had besloten. Volgens hun instructie hebben zij aan de verschillende minister-presidenten d,e vragen voorgelegd, die Duitschland opgehelderd wil zien voor het tot den Volkenbond toetreedt. De gezanten over handigden tegelijk een aide mémoire waarin de verschillende kwesties nader zijn vastgelegd. Over den inhoud van de instructie wordt van Duitsche zijde het stilzwijgen bewaard. Ook aan de buitenlandsehe regeeringen is ver zocht, de Duitsche vragen en uiteenzettingen niet bekend te maken ter vermijding van pole miek. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat Duitschland geen vragenlijst heeft opgesteld, maar slechts een algemeene uiteenzetting over de verschillende punten, waarin Duitschland in een uitzonderingspositie meent te verkeeren. Uitdrukkelijk wordt, in het memorandum gezegd, dat Duitschland bereid is om toelating tot. den Volkenbond te verzoeken, zoodra deze prealable kwesties opgehelderd zijn. Te Geuève heeft echter het feit, dat Duitsch land zooveel vragen ter sprake brengt, ont stemming gewekt. Men zegt daar, dat behalve de kwestie van een permanenten zetel in den Volkenbondsraad geen enkel Duitsch voorbehoud gerechtvaardigd is. Men begrijpt niet waarom de Duitsche re geering speciaal de kwestie van deelneming aan de sancties ter sprake brengt. Voor Duitschland geldt, wat aan Scandinavië en aan de andere regeeringen verzekerd werd, n.l. dat, zooals vanzelf spreekt, geen enkele staat gedwongen kan worden, tot. prestaties, die zijn krachten overschrijden. Algemeen hoort men te Genève de vrees uitspreken, dat de Duitsche regeering bij de opstelling van haar memorandum sterk onder Russischen invloed of ten minste onder den invloed van die Duitsche staatslieden, die te veel op Moskou het oog gericht hebben, is geweest. HERRIOT EN DE KATHOLIEKEN. In antwoord op een brief der Fransche kardi nalen, waarin deze protesteeren togen de poli tiek van Herriot met betrekking tot den ka tholieken, godsdienst, heeft Herriot aan de kardinalen een brief geschreven. Hij verklaart daarin niet te kunnen toegeven, dat de door cle regeer ing voorgestelde maatregelen een ernstig gevaar bet.eekenen voor den binnanlandschen vrede. Hij zal geen aanslag doen en evenmin dulden dat deze wordt gedaan op de vrijheid van den eeredienst en hij zegt niet te kunnen dulden, dat de buiten- of binnenlandsche be langen van het Fransche volk worden ver dedigd in naam van een ander gezag dan dat. der nationale souvereiniLeit. Herriot spreekt ten slotte als zijn meerung uit, dat het beste middel om een conflict te vermijden is zorgvuldig de onaantastbare rech ten van het geweten en de onvervreemdbare rechten van den staat onderling gescheiden te houden. 't Blijft intusschen schandelijk onrechtvaardig van de Fransche regeering, volgens anti-katho lieke wetten (de z.g. uitzonderingswetten) te handelen en hiermee zich gedekt te achten, om kloosterlingen uit hun huizen te verdrij ven. Herriot is met de Fransche katholieken nog lang niet klaar, daar kan hij op rekenen. GEORGIE. - De gedelegeerden van de nationale regeering van Georgië hebben aan den Volkenbondsraad een nota gericht, waarin ten behoeve van Geor gië toepassing wordt gevraagd van art. 17 van het Volkenbondspact hetwelk voorziet in een interventie van den Raad in geval van een conflict tusschen twee staten, die geen lid zijn van den Volkenbond. De gedelegeerden leggen er den nadruk op, dat het hier inderdaad gaal om een oorlog tusschen twee staten. HET EN GELSCH-RUSS1SGHE VERDRAG. De rede van MaeDonald wordt algemeen beschouwd als een poging, om invloed.te oefenen op de liberalen, opdat zij hun oppositie tegen het Russische verdrag zullen laten varen. De parlementaire overzichtsschrijver van de „Daily Telegraph" geeft de opvatting van po litieke kringen weer, volgens welke MaeDonald in zijn rede duidelijk heeft laten uitkomen, dat een weigering van het Lagerhuis om het Engelsch -Russische verdrag te aanvaarden, door het kabinet als een motie van wantrouwen zal wor den opgevat, zoodat nieuwe verkiezingen daar van het gevolg zouden zijn. In ministerieele kringen gelooft men echter, dat als het parlement zijn beslissing moet nemen, de meerderheid der liberalen zich tevreden zal stellen met de toe zeggingen, die de regeering wil doen, waardoor- een nederlaag der regeering- vermeden zou worden. Deze opvatting schijnt bevestigd te worden door de. liberale „Westminster Gazette,"die gister in een hoofdartikel schreef, dat detoestand door MacDonalds verklaring zeer veranderd is, zoodat het thans voor elk lid van het Lager huis wel onmogelijk schijnt het verdrag in zijn geheel te verwerpen. De „Daily Express" is van oordeel dat, nu de socialistische regeering zich tot een vergelijk bereid heeft verklaard, de liberalen het niet zullen aandurven een nieuwe verkiezing naar aanleiding van het verdrag uit te lokken. Indien het verdrag wordt aangenomen en de Russische leening daarop volgt, zullen echter de voor waarden over de leening door het parlement, dus in. a. w. door de. liberale partij, worden vast gesteld. Het blad meent dan ook dat dezen herfst geen nieuwe verkiezingen naar aanleiding van het Russische verdrag zullen plaats vinden. van een anderen Jean de Burgau dien zij zou bemind hebben en die dood zou zijn, haar ach terlatende met een zwakke, vluchtige herinne ring. jjffMaar hoe weinig belangstelling de vrouw van Malcolm waardig zou zijn, hoe terugstootend en aanmatigend zij ook mocht zijn, Mónica beklaagde haar, hoewel zij misschien het meest haar eigen ongeluk beklaagde in deze onbekende vrouw. Malcolm was gehuwd en zou op dezen dag zelf van een lange reis terugkeeren. Sir Bear alleen was de huwelijksplechtigheid gaan bijwonen, wijl de finantiën der familie geen verplaatsing en masse gedoogden. Men was nu echter aan den dageraad van een nieuw en gemakkelijker leven en dit denkbeeld stemde de familie gunstig voor de erfgename, die heden verwacht werd. Zij liet zich echter wachten. Het regende bij stroomen en Monica, die met de geheele familie bij het vuur zat, dat men ondanks het jaargetijde had aangemaakt, dacht dat de hemel de intrede van lady Roselyne op Blackhorn niet begunstigde on dat zulk weer niet bijdroeg om haar het kasteel en zijn bewoners onder gunstig licht te toonen. Eindelijk bewees het geluid, dat het openen van het hek voor een rijtuig maakte, dat de jonggehuwden hun terugkeer niét tot een minder regenachtigeu dag hadden uitgesteld en men begaf zich in goede orde naar de hal, om de jonge vrouw te ontvangen met aide eer- bewijzingen verschuldigd aan haar rang, als MACDONALD EN ZAGHLOEL. Gister werden de besprekingen tusschen den Egyptischén premier Zaghloel Pasja en Mhc Donald voortgezet. Men k^am overeen, Vrijdag morgen wederom bij elkander te komen. Te voren had Zaghloel Pasja bij den Eugelschen premier de lunch gebruikt. DUITSCHLAND. Gister is te Berlijn de Rijksdagfractie der Duitsch-nationale Partij, ouder voorzitterschap van Hergt, bijeengekomen, als voorbereiding van de algemeene vergadering der partij, die heden begint. De fractie was zoo goed als geheel verschenen. Het eenige punt der agenda was „Uiteenzetting van den politieleen toestand." Het doel van de zitting was, de houding van de partij vast te stellen tegenover de door den rijkskanselier aangekondigde verbreeding der regeeringsbasis door opneming van de Duitseh- nationalen in het kabinet. Het besluit, waartoe de fractie gister zou komen, zal heden aan de partijvergadering worden voorgelegd. MAROKKO. Volgens berichten uit Spanje concentreert de Spaansche vloot zich voor Algeciros, teneinde een offensief tegen Alhusernas, het hoofdkwar tier van Abd-El-Krim, in te leiden. Terzei fdertijd zal een aanval van landings troepen en vliegtuigen geschieden. Uit Madrid wordt, officieel gemeld, dat de Spaansche troepen den vijand in de buurt van Sjesjoean een nederlaag hebben toegebracht. Ce vijand liet 120 gesneuvelden achter. DE BURGEROORLOG IN CHINA. In de afgeloopen week hebben tusschen de troepen van Tsë-Kiang en Kiang-Soe kleinere gevechten plaats gevonden, doch op 27 Septem ber ging het leger van Tse-Kiang tot het offen sief over. Op 28 September deed het leger van Kiang-Soe een tegenaanval over het geheele front. Beide legers beweren kleine successen behaald te hebben. ALLERLEI. Uit Berlijn De commissie van herstel heeft besloten de maandelijksche kosten van onder houd te verlagen van zeshonderdduizend tot driehonderdduizend goudinark. De waarborg- commissie wordt o.a. opgeheven. Uit Kairo Men heeft slechts vage in lichtingen over Mekka, maar acht den toestand ongetwijfeld hachelijk. Dc ontruiming van de stad door de burgerij moet begonnen zijn, de verplaatsing van de regeering van Hedijas naar Dzeddah zou ophanden zijn en men verwacht een slag onder dc muren van Mekka. - Uit Londen: Een telegram uit Dzjedrah meldt, dat de Britsche, Nederlandsehe, Fransch- Italiaansche en Perzische vertegenwoordigers te ^zamen een mededeeling hebben gezonden aan de aanvoerders der Wahabietische strijd macht, waarin zij verklaren, dat op hen de verantwoordelijkheid zal rusten, indien leven of eigendommen van hun burgers schade ljden. Uit Berlijn Uit Athene is aan de Volken bondscommissie voor Jntellectueele Samen werking een protest gericht tegen het plan tot het slechte der muren van het oude Byzantium. Uit Parijs Clernenceau vierde gister in zijn rustige woning aan de zeekust te Latranche zijn 83sten verjaardag. Uit Müuchen Het Openhaar Ministerie heeft protest aangeteekend tegen de voorwaar delijke vrijlating van Hitier, daar het vermoeden gewettigd is, dat hij na zijn vrijlating zijn revo- lutiormairen arbeid zal voortzetten. De recht bank zal nu over Hitler's vrijlating moeten beslissen. Uit Berlijn Karl von Siemens, die tot echtgenoote van den oudsten zoon en aan haar erfgename. zeischap te kiezen. Tante Araminthe beteekenis als erfgename. j „Tante Araminthe en mijn zuster Jessy," Jessy en Jack evenwel, die boven op den uit- antwoordde Malcolm zonder eenige aarzeling. iil<- fypsl.flftTi hadden, kwamen aankondiapn 7ii orphnnryaamrlF». driikt.f!vervolyens haar schoon- kijk gestaan hadden, kwamen aankondigen, dat Malcolm geheel alleen en te voet aankwam. En werkelijk kon iedereen hem zien naderen onder een plasregen, met groote stappen loo- pende en gehuld in een groöten regenmantel. Hij trad de hal binnen, zicli als een poedel schuddende. En toen kwam uit de ruime plooien van zijn patriarchale mantel zeer geheimzinnig een klein schepseltje, een jeugdig brunette met frisch rooskleurig gelaat, die op haar gelakte laarsjes geen spatje modder, op haar kapsel geen druppel water en in haar reisjapon geen enkelen verkeerden plooi had. Zij droeg een fonkelnieuwe trouwring aan haar ongehandschoende hand en keek met haar schitterende oogen en een air van gewicht rond. Zonder eenigszins verlegen te zijn over de zonderlinge manier waarop zij gekomen was, maakte zij een gracieuse doch ernstige buiging, terwijl Malcolm haar voorstelde als „lady Rose lyne, mijn vrouw." De oogen van lady Roselyne bleven glim lachend rondzien, doch haar gelaat bewaarde Zij gehoorzaamde, drukte vervolgens haar schoon vader en zwagers de hand, maakte een zeer hoffelijke buiging voor Monica en keek miss Araminthe aan met een vriendelijke welwillend heid, die de oude miss bijua deed blozen, een wondervol resultaat, dat nog nooit iemand bereikt had. Toen keek zij rond, alsof zij iets zocht en zei „Er ontbreekt er een „Je hebt mij gezegd dat er vier zouden zijn, Malcolm," voegde zij er op verwijtenden toon bij. Men legde haar uit, dat haar gierde schoon broeder, Harry, te Londen was zij scheen er spijt van te hebben, men had haar or vier be loofd en zij meende wellicht, dat in alle dingen men haar geven moest wat haar toekwam. „Ge zijt laat wij dachten, dat ge heden niet meer komen zoudt," sprak sir Rear tot zijnzoon terwijl miss Araminthe zich gereed maakte om haar nieuwe nicht naar haar vertrekken te ge- f leiden. QDe .overige familie keerde naar het salon terug. dien waardigen ernst, waardoor zij haar nieuwe Toen de tijd voor het diner naderde, kwamen familie wilde imponeeren. j Malcolm en zijn vrouw beneden. Bij hun nade- Zij wendde zich tot haar echtgenoot en mot ring vernam men een onbegrijpelijk geraas, een verlegen glimlachje en levendigen blik dat deed denken aan het geluid van een d"-"oii vroeg zij fluisterend „Wie moet ik omhelzen wedloop vermengd met dat van een gedempt Je had mij gezegd dat ik er twee. omhelzen moest,' gelach hernam zij, alsof zij zich gereed maakte op goed j geluk af deze twee bevoorrechten uit het ge- 1 (Word! vervo'gd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1