FEUIL LËT QW7""" Het geslacht der Burgaus. DAGBLADVÖ0J? SCHIEDAM 47ste Jaargang. Woensdag 1 October 1924. No. 14062 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; i 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.Algem. Verz.bank Schiedam Bultenlandseh Nieuws, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunual 85 Postbus 39. Abonnementen pér 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele at- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de N. V.' PARFUMERIEËN F AB RIEK „LOTUS" om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek in het pand Korte Haven 15/17, kadaster Sectic C. No. 1264, met een electro motor van 5 P.K., drijvende een cirkelzaag en een flesschenspoelmachine 2o. J. H. BRUNS om vergunning tot oprich ting van een modelmakerij, draaierij en timmer fabriek in het pand Overschieschestraat 70, kadaster Sectie I. No. 195, met een electro motor van 7x/2 P.K., drijvende diverse werktuigen 3o. 'W. DE GEUS en A. VAN WAART om vergunning tot uitbreiding van de kalkmalerij in het pand Westvest 1, kadaster Sectie C. No. 1181, met ceil electromotor van 5 P.K., drijvende een kalkmolen, ter vervanging van een elec tromotor van 2 P.K., drijvende een kalkmolen, en 4o. de Maatschappij „HYDROLEO" om definitieve vergunning tot oprichting van een fabriek voor de fabricatie van oliën, vetten en daaruit te bereiden producten in het pand Noord- vestsingel nos. 57/59, kadaster Sectie H. No. 738, met één stoommachine van 25 P.K., 2 stoom ketels van resp. 15 en 18 M2. verwarmings oppervlak en 3 electrornotoren van elk 20 P.K., drijvende diverse roerbakken, molens, exhaus ters, pompen e.d. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 15 October a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegeu het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge dc Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of eeu of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 1 October 1924. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Schouw, over de sloten gelegen tusschen den Rotterdamschen dijk, den Polder Oud Mathe- nesse en de bebouwde kom der Gemeente, zal gedreven worden op Woensdag 15 October a.s. des v.m. tegen negen ure. Schiedam, 1 October 1924. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Overeenstemming. De gedelegeerden van Frankrijk, Italië en Engeland, die besprekingen hebben gevoerd over een compromis-formule betreffende het Japansche voorstel in zake het arbitrage-pro tocol, zijn gister tot de volgende overeenstem ming gekomen 47 Zij maakten echter beiden eeu onberispelijke entrée, doch de waardige wijze waarop zij plaats namen kon den indruk niet wegnemen, die op de aanwezigen gemaakt was, alsof Malcolm Bear op de trappen had loepen stoeien als een jonge beer op vacantie en verstoppertje had ge speeld in de hoeken van de ouderlijke woning. De jonge vrouw was in keurig toilet en bleef kaarsrecht op haar stoel zitten. Malcolm wis selde eenige woorden met zijn broeders en Monica, rustig in de schaduw gezeten, be schouwde Rosey met aandacht. Zij meende haar reeds te kennen. Dit liefelijke gelaat wekte herinneringen bijhaar op, die zij onmogelijk nader kon bepalen. Jessy en lady Roselyne namen elkander on gemerkt op zooals dit twee jonge dieren van verschillende soort zouden hebben kunnen doen, die echter door geen vijandig instinct van elkaar geseheiden waren. De bewonderenswaardige houding van lady Roselyne de Burgau scheen te wankelen. De jonge vrouw had een grooten hond bemerkt die plat op den buik in een boek van den schoor steen lag te slapen. De verzoeking was te sterk. Roselyne strekte een hand naar het dier uit, deed geheime pogingen tot toenadering en meer en meer bekoord naderde zij hem onbe- Om aan Japan in zijn rechtvaardigen eisch voldoening te geven wordt bepaald, dat als een eenparige beslissing van den raad of van het permanente internationale hoi' volgens al. 8 van art. 15 van het pact verklaart, dat de kwestie tot de uitsluitende competentie van een van beide bij het conflict betrokken staten behoort, de andere geïnteresseerde staat even eens het recht zal hebben om aan den raad te appelleeren, wel niet om dezen een nieuwe be slissing te doen treffen maar om hem te ver zoeken te intervenieeren opdat tusschen beide staten een vredelievende regeling over het con flict bereikt kan worden. Er wordt daarbij geen staat tot aanvaller verklaard behalve in het geval dat een st aat nalaat na een beslissing nog een beroep tot, den raad om bemiddeling te doen. Deze compromis-formule is door de Japansche delegatie, met Adatei als voornaamste mede werker aan het hoofd, aanvaard. De schrapping van art. 6 van het protocol, welke aanvankelijk door den Japanschen gedelegeerde Adatei was geëischt, zal dus niet plaats vinden, doch de termen van het artikel zullen verzacht worden. Het openbaar debat over het protocol zou heden een aanvang nemen de aanneming ervan is nu wel verzekerd. AMERIKA EN GENEVE. De Amerikaansche bladen geven uitvoerige verslagen van Genève en het Japansche incident maar dit heeft weinig vat op de massa van het volk. De regeering bewaart haar stilzwijgend heid ook nog, waarschijnlijk wel tot na de Novemberverkiezingen. La Follette, dc onaf hankelijke candidaal verklaarde als in 1919 nog steeds tegen den Volkenbond te zijn. Ware men niet vlak voor de verkiezingen, dan zou het arbitrage-plan misschien wat belangstelling uitlokken. Het standpunt is hier echter dat Amerika zich het recht wil voorbehouden zelf een be slissing ten aanzien van arbitrage te nemen. DE MOSOEL-KWESTIE Uit Genève wordt bericht, dat lord Parmoor en de Turksche afgevaardigde Fethi-bey in de vergadering van den Volkenbondsraad zijn overeengekomen, dat er een commissie van drie leden door den Volkenbond benoemd zal worden, om ter plaatse een onderzoek te doen naar het Mosoel-grensgeschil. De beide partijen gaven de plechtige verzekering, dat de verplichtingen uit het verdrag van Lausanne om den vrede te grondvesten en te handhaven, zouden worden geëerbiedigd en dat de status quo aan de grens, zooals die in dat verdrag is voorzien, bewaard zal blijven, zoolang de beslissing van den Vol- kenhondsraad, die heide partijen beloven te aanvaarden, nog hangende is. DE MILITAIRE CONTROLE. In den loop van de vorige week heeft de inter- geallieerde militaire controlecommissie in Duitschland het gqbouw van de Rijksweer, de staven der Wehrkreiskommando's I, II en JU, de verdedigingswerken te Cuxhaven en Geeste- münde, benevens talrijke troepenafdeelingcn, verplegingsdiensten en fabrieken bezocht. Deze bezoeken zijn zonder wrijving verloopen. Daar alle ontwapeningskwesties, voorzoover zij uitsluitend betrekking hebben op de marine, zijn afgehandeld, zou de intergeallieerde marine- merkt door haar stoel te verschuiven, tikte den hond op den kop, terwijl iedereen rondom haar de grootste onverschilligheid toonde voor het gevaar waaraan zij zich blootstelde door dergelijke vertrouwelijkheid met den woesten Ormuz. In den grond was Ormuz echter vrij mak. Deze betuigingen van vriendschap waren echter niet voldoende voor de toegenegenheid van de lady. Zij boog zich over Ormuz en in een plotselinge opwelling, die haar alles deed vergeten, knielde zij naast hem op den vloer om hem op haar gemak te kunnen liefkoozen en haar snelle beweging verspreidde in het vertrek het parfum van haar kapsel en haar kleederen. Sir Bear, die de plechtigheid van deze eerste kennismaking niet vergat, bewoog zich niet. Monica zag Malcolm gereed om te spreken, stellig om een van die ruwe uitvallen te laten hooren, waarvan Jessy zoo menigmaal te lijden had gehad. Tot aller verbazing sprak hij echter op kalmcn, vreedzamen toon, terwijl hij een bisonhuid toeschoof„Daar zit je beter op, Rosey, beproef het eens." Zij zou er gebruik van gemaakt hebben, als Basili niet met groote plechtigheid was komen aankondigen dat het maal klaarstond. De bruidschat van lady Roselyne moest bui tengewoon aanzienlijk zijn. Dit was alles wat Monica kon opmaken uit de geduldige zacliD moedigheid van Malcolm. Malcolm opende vooreerst den mond niet dan om op ruwen toon te vragen, waarom tante controlecommissie volgens besluit van den Gezantenraad, per 30 Sopt. worden ontbonden. DUITSCHLAND. De Duitsch-nationale partijdag, waaraan vijf honderd gedelegeerden deelnamen, heeft het voorstel der fractie, om met. den rijkskanselier in onderhandeling te treden aangaande de deel neming der partij aan de regeering, goedgekeurd. DE DEUTSCHE HERSTEL BETALINGEN. Naar de Duitsche bladen melden vonden de, krachtens de Londensche overeenkomst voor de maand September te verrichten Duitsche herstel-betalingen, ten bedrage van 83 millio'en goudmark niet alleen op prompte wijze plaats, doch dit bedrag werd zelfs overschreden, zoodat er een aanmerkelijk surplus is. De 1 Oct,ober termijn, ten bedrage van 14 millioen is reeds gister ter beschikking gesteld. HET FRANSCH-DUITSCHE HANDELSVERDRAG. De Duitsche delegatie voor de onderhande lingen over het handelsverdrag met Frankrijk is gisteravond in twee groepen te Parijs aange komen. De Fransch-Duitsche conferentie zou heden middag om 3 uur worden geopend in het Mi nisterie van Buitenlarrdsc-he Zaken, waarschijn lijk onder voorzitterschap van Harriot. Dc vol gende bijeenkomsten zullen in het Ministerie van Handel worden gehouden. De Fransche regeering heeft bet antwoord overhandigd op de Duitsche nota, waarin ge protesteerd werd tegen de heffing van 26 op den Duitschen invoer. De Fransche regeering merkt op, dat eenzelfde heffing door Engeland wordt toegepast en dat in het Dawes-plan een heffing als een middel firn betaling te krijgen w'ordt beschouwd. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat aan Duitschland geen nieuwe last wordt opgelegd en dat Frankrijk evenmin de transfer-clausules van het. Dawes-plan zal wijzigen. DE STAKING IN DE BÜIÜNAGE. De nationale gemengde commissie voor het mijnbedrijf heeft vergaderd om de kwestie van de staking in de Boririage te onderzoeken. Na langdurige discussies is de commissie uiteen gegaan zonder een beslissing te nemen. De werkgevers weigeren arbitrage, omdat hun vorige overgangsvoorstellen door de mijn werkers verworpen zijn. DE 1ERSCHE GRENSKWESTIE. Het Ehgelsche Lagerhuis heeft gistermiddag vergaderd om dc Ierscho grenswet te behande len. De eerste minister stelde de wet in tweede lezing voor. Hij begon met te constateeren, dat hij dit niet deed als partijleider. Het is, zeide hij, de voornaamste plicht van iedere regeering, haar verplichtingen na te komen, welke openlijk zijn bekendgemaakt en goedgekeurd door tiet parlement. Het Engelsch-Iersche verdrag was op gebrekkige wijze opgesteld. De organisatie, welke de grenzen moest verbeteren, kon niet tot stand worden gebracht, en dientengevolge werd de heele overeenkomst in gevaar gebracht De regeering moet aannemen, dat de mannen, die het verdrag maakten, bedoelden, dat het Zou worden uitgevoerd. MacDonald zeide, dat hij zeer verlangend Araminthe niet een zekeren koek had laten klaarmaken, maar hij kalmeerde weer toen Basile op zijn uitgestrekte armen een mon sterachtige pudding binnenbracht, waarvan de grootte, de stevigheid, de bouworde van torens en borstweringen en de opstijgende vlammen lady Roselyne sprakeloos van be wondering 'en opgetogen van vreugde schenen te maken. Malcolm was gelukkig weer in zijn oude hol terug te zijn en zijn oude gewoonte te kunnen hervatten. Hij had zich een geheele maand Opgeofferd tot welzijn voor zijn familie en nu deze plicht vervuld was en al de beslommeringen van zijn huwelijk achter den rug waren, kon hij uitrusten en met welgevallen naar zijn geweer en jachtcostuum omzien. Hij was echter in gala bij het diner, zooals dezen avond ook zijn vader en zijn brooders en moesl in dit dagelijksch offer volharden wegens zijn verplichting als echtgenoot. Dc jongemannen van Burgau hadden on danks dit alles de stof in zich van gentleman, een voorrecht, dat niets geheel had kunnen doen verdwijnen, daft hun van nature toebe hoorde en waarvan het bezit niet meer ver dienste had dan de kleur van hun bloed of de samenstellung hunner beenderen. Malcolm noch zijn broeders toonden door hun humeur de gedwongenheid, die hun opgelegd werd door dit elegante persoontje met haar juweelen, haar kanten, haar l'iinvoelen en zijden kleederen, haar fijna manieren en haar oude gemelijke kamenier. was de volste aandacht t.e toonen voor de wen- sclien van Ulster. Noch de minister van Koloniën noch hijzelf zouden eenige kans willen verwaar- loozen, die geschikt zou zijn om tot overeen stemming te geraken, als dat maar eenigszins mogelijk was. Baldwin, de leider der conservatieven, ver klaarde, dat niémand zal ontkennen, dat hel, Engelsch-Iersche verdrag naar letter en geest moet worden uitgevoerd. Aannemende, dat de grenscornmissie beteekende een commissie welke zich uitsluitend met grensrectificatics moest bezig houden, wilde hij zich niet tegen de wet verzetten, maar hij gaf te kennen, dat zijn partij bil de behandeling in de commissies amende- meuten zou voorstellen om uitdrukking te geven aan deze uitsluitende taak der commissie. Asquith, de liberale leider, verklaarde „Ik zeil' en naar ik geloof al mijn politieke vrienden zijn bereid aan deze wet onzen hartelijken en onverdeelden steun te geven." De verwerping van de wet werd voorgesteld door Reid, lid voor een der Ulster-districten, daarbij gesteund werd door Ronald Mc. Neill, eveneens een lid voor Ulster. DE STRIJD IN CHINA. Naar uit Sjanghai wordt gemeld heeft langs het gansche front de zwaarste artillerieslag ge woed van den geheolen burgeroorlog, maar tot gisteravond 11 uur was de toestand onveranderd. 300 gewonden zijn te Sjanghai aangekomen, terwijl er nog meer verwacht worden. Geruchten uit Sjanghai melden, dat op het oogeiiblik iri de nabijheid van die stad een groote slag aan den gang is. De stad is ten deele bezet en moet op verschillende puntert in brand staan. Vliegtuigen van Mandsjoerije hebben in den loop van gister bommen geworpen op Sjang- haikwan. ALLERLEÏJ Uit München ln een resolutie van de K. v. K. van München in zake de heffing van'26 door Frankrijk wordt aan het slot gezegd De Kamer van Koophandel te München noodigt de rijks- rageering uit, totdat de stand van zaken duidelijk gemaakt, is, zich bij de besprekingen in zake het handelsverdrag niet bloot te stellen aan het pressiemiddel der heffing, doch zoo noodig tot de intrekking der heffing af te zien van een voortzetting der onderhandelingen over het h and elsverd rag Uit Milaan Naar uit officieele bron wordt vernomen, acht de Italiaansche regeering zich gerechtigd, eveneens 26 procent te heffen op den Duitschen uitvoer. Het land behoudt zich voor van dit recht, gebruik t.e maken als dc regeering zulks doelmatig acht. Het plan houdt verhand met het openen van besprekingen over het slui ten van een nieuw handelsverdrag. Uit Londen Sir Alfred Bower is gister met alle vanouds gebruikelijke ceremoniën tot Lord-Mayor van Londen gekozen. Naar gemeld wordt is Venczuclos te Lon den aangekomen. Uit Rome: De „Tribuna" verneemt uit Bari, dat de Albaneezen van eiken rang en stand en leeftijd de gapens hebben gegrepen en naar de bedreigde en betwiste streken ge sneld zijn, die de laatste dagen door Servische troepen en Mon ten egrij nsc h e benden bezet waren. Tusschen de Albaneezen en Serviërs is het tot een bloedige botsing gekonlen bij Selza, Men ondervroeg Malcolm over zijn laatste reizen, maar hij had niets gezien. Steden, meren, watervallen, hooge bergen, musea en monumenten waren zijn oog voorbijgegaan zonder een spoor in zijn geheugen achter te laten. Het was verloren geld, uit het venster gesmeten of uit de portieren der wagons, maar het was niet. sir Bear geweest, die deze kosten had moeten betalen. En Rosey had niet meer gezien. Ja, daar waren zij geweest niet waar, Malcolm, en toen daar nog. Ja, ja, zij had er zoo'n idee van. Men had hun alles laten zien kathedralen, o veel kathedralen, zij was er zeker van. In welke donkere wolken hadden zij in werkelijkheid rondgedwaald Na het diner verlieten de vier dames van Burgau dc zaal in de hiërarchische orde, voor afgegaan door Josiah, die beleefd buigende de deur voor haar openhield. Roselyne, die met Monica de oer van den voorrang deelde, sloeg vleiend den arm om Monica's leest en beschouw de haar met een bijna teedere uitdrukking, waar onder een zeker medelijden met deze stille, schoone jonge vrouw zich verschool, wier ge schiedenis zij meende te kennen en die droe viger was dan wanneer haar echtgenoot over leden ware. „Ben je niet blij mij te zien", vroejpzij acht. „Ik", besloot zij openhartig „ik ben zoo blij voor u." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1