Het geslacht der Burgaus. DAS BLAB VOOR S&HIEBMM BM OMSTREKEN, ^FEUILLETON. 4 788* Jaargang» Vrijdag 3 October 1834, A#. 14064 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels J .75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliugen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering 1 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de NHoHAlgemVerz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. EINDIGING ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat de stadsuurwer- ken in den nacht van Zaterdag 4 op Zondag 5 October a.s. te 3 uur, een uur zullen worden terug gezet en noodigen alle beheerders van openbare uurwerken uil op dezelfde wijze die uurwerken overeenkomstig de wet weder den Amaterdam- schen tijd te doen aangeven. Schiedam, 3 October 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 October 1924 liet verzoek van lo. de N.V. MEIJER GO'S GLASIN DUSTRIE om vergunning tot oprichting van een glasfabriek aan de Overschieschestraat 130, (nabij bet. spoorwegemplacement) kadaster Sectie I. No. 2305 en 2o. de N.V. HANDEL MAATSCHAPPIJ VOORHEEN M. VAN EMDEN om vergunning tot oprichting van een fabriek voor het zuiveren van vezelstoffen in hel pand Hoofdstraat 13 5, kadaster Sectie L. No. 1745 (ged.) met een stoomketel van 30 M2, verwarmingsoppervlak en met een benzoltank met een inhoud van 5000 L., verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. S cliieda m, 3 October 1924. Binnenland, V redes-actie. Het comité Jongeren-Vredes-Actie, opgericht tijdens de centrale vredesbijeenkomst te Soes- terberg, van 2 tot 5 Augustus gehouden, stelt zich voor, op 1 en 12 October te Soesterberg weer een centrale conferentie te houden. Sprekers zullen zijn de heeren prof. Van Embden, ds. D. Bakker en H. Willemse. In de volgende maanden zullen gewestelijke conferenties gehouden wor den. Het, debat van Embderi-Snijders. Het Jlbld. verneemt, dat generaal Snijders vele uitnoodigingSn heeft ontvangen, voor een voortgezet nieuw debat over ontwapening. Ilij zal echter geen dier uitnoodigingen meer aan vaarden, omdat hij van meening is, Dinsdag avond aan zijn plicht tot beantwoording van degenen, wier actie hij onlangs had gegispt, te hebben voldaan. Zijn repliek zal met zijn rede voering dezer dagen in een brochure worden openbaar gemaakt. Hg Jg| Duitsche industrie te Venlo. De Rheindrahtindustrie te Amern, Bezirk Dusseldorp zal zich te Venlo vestigen. Ze heeft er de^noodige fabrieksruimte beschikbaar ge kregen en begint met 25 arbeiders. Dit is de tweede Duitsche industrie welke zich te Venlo vestigt. De eerste is de Zeiss-Fabriek te Jena. De Zeppelin voor Amerika. De kapitein der Z. III heeft medegedeeld, dat 49 „Een leeraar voor Henry „O, neen Henry komt niet op Blackhorn terug. Maar," vervolgde „ik heb uw naam reeds gehoord, waart ge niet aan mijn bloedverwant, lord Archibald de Burgau aanbevolen Bij het hooren van dezen naam hief de an dere bezoeker het hoofcl op. „Dat is zoo", antwoordde de heer Amos met een uitdruk king van^respect. „Mijn neef heeft mij over u gesproken. Misschien vond ik iets voor u. Ik geloof, dat lord Boad een leeraar zoekt. Als ge tot morgen wilt wachten, zal ik u een brief van aanbeveling medegeven of ik zal zien, of ik u niet kan zetten aan het orde nen der archieven." ToeM dit aldus voorloopig geregeld was, noo- digde sir Bear de heide bezoekers aan den maaltijd, die juist opgedragen was en infor meerde gedurende het diner bij Georges Man naar de orde der grijze paters, waarover zulke interessante berichten v^aren gepubliceerd. „Weet ge wel", vroeg' hij dat deze orde bij ons niet gunstig bekend staat en dat pater Etienne niet gemakkelijk verlof zou bekomen hebben in dit land te verblijven, als hij u naar Engeland had willen vergezellen. de reis naar Amerika misschien over Hamburg en Cuxhaven, maar waarschijnlijker over Rot terdam zal gaan. Salarisregeling rijksambtenaren. De reeds op 21 Augustus aangevraagde bij zondere audiëntie van de vertegenwoordigers van het Comité van Zes (A.C.Ü.P. en G.N.Ö.P.) mei den minister van financiën, die niet eerder kon Verleend worden, o.rn. wegens twee ver gaderingen van de Centrale commissie voor georganiseerd overleg en de afwezigheid van den minister, is gisteren verleend. Uitvoerig werd de wenschelijkheid bepleit om de voorgenomen salarisverlagingen op 1 October en 1 Januari niet te 'doen doorgaan, zulks o.m. op grond van het ruimer vloeien der middelen en de snelle stijging van de prijzen der voornaamste levensmiddelen. De minister antwoordde positief, dat de voor genomen verlaging op 1 October ten volle zou worden toegepast en dat hij omtrent zijn be doelingen op 1 Januari a.s. nog' niel s kon zeggen, zoolang de verwachtingen, die gekoesterd wor den ten aanzien van een beteren toestand van 's lands financiën, geen feiten zijn geworden. Hiermede deed de minister dus alle geruchten tc niet, die den laatsten tijd hieromtrent in de pers zijn verschenen, speciaal betreflende het halveeren per I October van de voorgenomen salarisverlaging. De wijze waarop het overleg vanwege de regeering met de commissie voor georganiseerd overleg is gevoerd.'werd uitvoerig besproken. De minister gaf te kennen, dat hij van dezen, voor het personeel uiterst onbevredigenden gang van zaken niet op de hoogte was. Hij had geen bezwaar dat de delegatie van het Comité van Zes in het openbaar zou mededeelcn, dat de ontworpen wijzigingen van de Pensioenwet 1922 dezer dagen aan de Staten Generaal zullen worden aangeboden en dat verschillende voor stellen van de Centrale Commissie ter zake in het ontwerp zijn verwerkt. Speciaal de kwestie van het medezeggenschap in de beslissingen van den Pensioenraad bleek de volle aandacht van den minister te hebben. Vijfmaandsehe oefeiiinjjsreis van Hr. Als. Tromp. Voor een oefeningsrels van Hr. Ms. Tromp naar de Oanarische eilanden in het westelijk deel der Middellandsche Zee is het volgende programma vastgesteld Dinsdag 14 October vertrek van Willemsoord Vrijdag' 24 October aankomst te Santa Cruz Teneriffe Donderdag 30 October vertrek van Santa Cruz de Teneriffe Zaterdag 3 November aankomst te La Luz Vrijdag 14 November vertrek van La Luz Dinsdag 25 November aankomst te Santa Cruz de Teneriffe Maandag 1 December vertrek van Santa Cruz de Teneriffe Dinsdag 9 December aankomst te Marseille Zaterdag 13 December vertrek van Marseille Maandag 15 December aankomst te \PaIma Zaterdag 20 December vertrek van Pulma Dinsdag 23 December aankomst te Villefranchc Maandag 29 December vertrek van Villefranche Woensdag 31 December aankomst Balearen. Woensdag 7 Januari 1925 vertrek van Port Mahon Donderdag 15 Januari aankomst te Malaga Woensdag 21. Januari vertrek van Malaga Dinsdag 27 Januari aankomst te Tunis Maandag 2 Februari vertrek van Tunis Woensdag 4 Februari aankomst Balearen Maandag 9 Februari vertrek van Port Mahon Is pater Etienne niet hel. hoofd van die orde „Ja, maar hij is nog veel te ziek om zijn post te bekleeden. Hij'is niet zoo spoedig als 4k van de koorts hersteld, die'ons had aange grepen in de groote moerassen van Lemhoy, tijdens onze reis in Amerika." „Is u nu geheel hersteld „Ja ongeveer." „Was pater Etienne niet een intieme vriend van zijn neef .Jean de Burgau „Ja, antwoordde Georges, „pater Etienne was ons beider vriend, maar ofschoon hij slechts weinig ouder was dan wij, waren wij een beetje zijn leerlingen." „Heeft pater Etienne u gezonden „O, ik zou uit mij zelf gekomen zijn en wel veel vroeger, als mij dit mogelijk geweest was, maar inderdaad, ik vertegenwoordig pa ter Etienne." Plotseling scheen hem een groote onrust te overvallen en hij zei bijna onwillekeurig „Wij kóndêh de tijdingen, die wij van onzen vriend vernamen, niet gelooven. En daarbij zijn onverwacht vertrek „Heeft mijn neef u niet over zijn plannen ingelicht „Wij waren gescheiden. Pater Etienne en ik waren achter gelieven in de moerassen, half dood, zonder eenige tijding. Toen men ons eindelijk in het vaderland terugbracht, hoorden wij, dat Jean de Burgau het ver stand verloren, had. Daar moet echter een Zaterdag 14 Februari aankomst te Genua Donderdag 19 Februari vertrek van Genua Maandag 23 Februari aankomst te Barcelona Zaterdag 28 Februari vertrek van Barcelona Dinsdag 17 Maart aankomst te Willemsoord. De 3 October feesten Ie Leiden De Koningin en haar gevolg zijn gisteiavond omstreeks lialf twaalf met drie auto's van het Loo te Leiden aangekomen en hebben zich naar het station begeven ten einde in den Konink lijken trein, die daar gereed stond te over nachten, wijl- de Koningin hedenochtend reeds vroeg de feesten te Leiden zou bijwonen. Toen de auto's langs de Beestenmarkt passeerden was daar juist een oneenigheid tussêhen mili tairen en burgers tengevolge waarvan de auto's er niet door konden, evenals de tram en nog een andere auto. Na eenige minuten, nadat de Konin gin order had gegeven, wist deze door do menigte heen te komen, waarna de auto gevolgd door de beide andere auto's naar het station reed. Ofschoon de voorste auto den koninklijken standaard voerde, hebben slechts weinigen opgemerkt, dat daarin de Koningin zat. Amerikaanseh bezoek. Naar de Nederlandsch-Amerika a nscli e Kamer van Koophandel ons mededeelt, zal op Ifi Oc tober a.s. met de Haryrichboot te Hoek van Holland een gezelschap Amerikaansehe spoor wegautoriteiten aankomen, tot het brengen van een bezoek aan ons land. Dien dag zal 't gezel schap, na een bezichtiging van Rotterdam, het stadhuis en de haven, op het s.s. Veendam dooi de Holland Amerikalijn een lunch worden aan geboden. In den middag gaan de Amerikanen naar Amsterdam. Per auto's wordt de stad bezich tigd, waarna in Tnssehinsky thee wordt aan geboden door de Koninklijke Paketvaart Mpij. Een film, betrekking hebbende op Nederland en Ned.-Indië zal worden vertoond. Des avonds vertrekt het gezelschap per extra-trein naar Berlijn. De Taricfvvet in de Tweede Kamer. Prof. mr. A. van®Gijn zal, naar het „Hbl." meldt, bij de algemeene beschouwingen over de Tarief wet in de l wecde Ivamer voor de fractie van den Vrijheidsbond liet woord voeren. Hij moet nog naar Weenen, maar komt voor dit debat terug. Mr. Dresselhuys zal hij de algemeene beschouwingen de belangen van den landbouw bij de Tariel'wet voor zijn rekening nemen. Nederlanders in Rusland. Naar wij vernemen is de Nederlander Sehmilt die aanvankelijk door de sowjet-autoriLeiten naar Tobolsk verbannen was, thans dank zij de voortgezette bemoeiingen van de regeering uit Rusland gewezen en te Hclsingfors aange komen. Post en telegraaf. Het verslhg van de posterijen, telegrafie en telefonie "bver 1923 is 'verschenen. De post- en telefoondienst gaven een voordeelig, de telegraaf dienst een nadeelig saldo. Het nadeelig saldo van de drie diensten samen, in 1922 nog ruim 7 millioen, is in 1923 geslonken tot ruim 8 ton. Het veiligheidsprotocol van Geneve. Met betrekking tot het veiligheidsprotocol van Geneve meldt men ons, dat, ofschoon het ontwerp in vele opzichten een belangrijke voor uitgang beteekent en aanbeveling verdient, de regeering nochtans gemeend heeft, met. het oog op enkele punten, zich nog de gelegenheid te moeten voorbehouden, van bestudeering en over weging. alvorens zich te verbinden. Verheuging tabaksaccijns. liet ligt in de bedoeling van den minister van Financiën te bevorderen, dat nadere voor schriften omtrent de verstrekking van zegels worden vastgesteld, welke de tusschenkomst van den ontvanger der accijnzen bij de afleve ring uitsluiten. Daarvan kan het gevolg zijn, dat de zegels spoediger in liet bezit van de aan vrager komen, terwijl het voor de fabrikanten, wonende buiten de gemeenten, waar.het ontvang kantoor gevestigd is, het voordeel heeft, dat zij de bestelde zegelsop het postkantoor in ontvangst kunnen nemen. De aflevering der zegels zonder tusschenkomst van den ontvanger maakt het noodig, het vervallen van den crediettermijn afhankelijk te stellen van het tijdstip van aan vraag der zegels. Daarom «telt de minister voor in art. 6 van het ontwerp de in het eerste en tweede lid voorkomende woorden „aan hen zijn verstrekt" te vervangen door „door hen zijn aangevraagd." verschrikkelijke dwaling in het spel zijn. „Maar," zei Josiali eenigszins spottend „uw verblijf in de moerassen heeft u misschien ongeschikt gemaakt om dit te beoordeelen Georges keek den spotter vast aan. „Gij vergist u, mijnheer", antwoordde hij, „als gij u verbeeldt dat onze verdenking onge grond is en dat ik hier kom zonder eenig bewijs. Neen, neen, Jean is niet krankzinnig, dat is onmogelijk." „Maar, mijn waarde heer," zei nu sir Bear, „neem mij niet kwalijk, maar dit is nu juist alsof ge zeidet van Jean de Burgau hij is niet dood, dat is onmogelijk, want ik heb hem het vorige jaar nog levend gezien. „U weet zeker niet, sir Bear, welke betreu renswaardige geruchten deze gebeurtenissen in zekere kringen hebben veroorzaakt." „In katholieke kringen, in uw kring van monniken zeker. In den onzen hebben er ook geloopen. Men heeft uw orde beschuldigd of de orde van pater Etienne, dat is zeker hetzelfde den erfgenaam van lord Archi bald te hebben willen overmeéstreen en op sluiten. De éene dwaasheid is de andere waard." „U heeft, meer belang bij het ontkennen dezer dwaasheden dan wij." „Wat heeft men gezegd in de kloosters van Ierland Dat Jean niet krankzinnig was, dal hij tegen zijn wil hier gehouden werd, sprak sir Bear met diepe minachting. Ge moet echter mijn neef voldoende kennen om te weten, dat Amsterdam als meelinkoopster. De Raad van Amsterdam heeft met 2616 stemmen goedgekeurd een voordracht, waarbij B. en W. machtiging vragen om op het daartoe door hen to bepalen tijdstip te mogen overgaan tot den aankoop van tarwebloem tot een bedrag- van 260.000, ten behoeve van bakkers, die zich verbinden den broodprijs gedurende een door B. en W. te bepalen termijn niet te verhoogen en eventueel het Verlies op dat meel tot een maximum van 40.000 goed te keuren. 't. -Is te hopen dat de lieer Miranda van dit mazzeltje niet wit zal worden. Hoe ver de anti-katholieke haat soms gaat is dezer dagen weer eens treffend bewezen in een ingezonden stuk in de ,,N. R. Ct." De vorige week Dinsdag is, zooals men weet, de Nederlandsche bedevaart naar Lourdes ver trekken, waarbij ook een trein was met zieken. Tijdens het vervoer van deze zieken aan liet station Roosendaal ei-leenden enkele mare chaussees assistentie, opdat dit transport zoo ongehinderd mogelijk ging. Welnu deze hulp van enkele marechaussees heeft de verontwaardiging opgewekt van een Meester in de rechten. Dus niet de eerste de beste en in een vinnig ingezonden stuk in de „N. H. CL" vraagt Hij, of het aangaat, dat Ne- derlandsche politie-ambtenaren assistentie ver- leenen hij het vervoer van zieken van een Room- schen bedevaarttrein. Welk benepen ingezonden stuk door de liberale redactie niet naar de prullernand ver wezen wordt, maar zonder commentaar in haar kolommen wordL opgenomen. Men stelle zich ook eens voor, dat politie ambtenaren een weg afzetten voor het vervoer van ernstige zieken, die n.b. Roorasch zijn. Roomsche zieken hebben geen recht op hulp van de overheid, die mogen desnoods onder den voel. geloopen worden. Roomschcn mogen alleen belasting betalen en hun milil ieplicht vervullen, maar op baantjes of hulp van de overheid hebben ze geen recht. Zoover is de anti-Rome haat reeds door gedrongen. zooals hij vroeger was, men hem niet terughield tegen zijn wil." Hij hield op, miss A'raminthe liet met geraas haar vork op do tafel vallen. Zij wendde haar verschrikt gelaat naar de beide mannen. „Is dal geen schandelijke laster Maar, mijnheer, hij is onze bloedverwant, hij draagt donzelfden naam als wij, hij is de neef van onzer kinderen, 'n jon ge man zooals Jack, Franck ot' Josiali. En men zou beweren, dat wij zijn vijanden zijn. .het is afschuwelijk, zeg ik u. „Zwijg, Araminthe", zei de baronnet geheel kalm. Het verdriet en de verontwaardiging der oude dame waren echter zoo duidelijk, dat Georges spijt had, die onwillekeurig te hebben veroor zaakt. „Ik hecht niet meer waarde dan u aan deze sensationeel© verhalen ik wend mij dan ook tot u om een punt toe te lichten, waarvan u de waarde zult erkennen. Op welken datum precies heeft u Jean de Burgau weergezien sinds zijn oneennigheid met lord Archibald zijn oom „Op het einde van Januari,"^mtwoordde sir Bear geheel kalm. Den twintigs^ni of den twee en twintigsten Januari. Josiali of Malcolm, mijn zonen, zullen zich dit beter herinneren dan ik." „Den twintigsten", zeiden Malcolm en Josiali le gelijk. „Welnu," hernam Georges bekommerd, „wij zijn er bijna, zeker van, dat Jean Amerika veel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT tl T Vergezocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1