DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Vrijdag 3 October 1334. No. 14064 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kerkbericht, 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 3d cent, 3 maal plaatsen wordt, 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Üngevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitIf 300 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Aigein. Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Ruitenlandsck Nieuws, DE VOLKENBONDSVERGADERING Het o n t w e r p- p r o t o c o 1 aanv a a r d. Het protocol waarvan de tekst gister aan de leden der vergadering is ter hand gesteld draagt tot titel protocol voor de vredelie\ ende rege ling van internationale conflicten. Hieronder volgt een resumé van den reeds uitvoerig gameiden inhoud der verschillende artikelen. Art. 1 zegt dat het protocol voor alle onder teek cnaars bindend is. Art. 2 zegt dal alle oorlogen verboden zijn, behalve Lij het weerstand bieden aan eerr aan- valsdaad in overeenstemming met de bepalin gen van bet Pact en het Protocol. Art. 3 erklaarl arbitrage van het permanente internationale hot' onder zekere reserves als verplicht. Art. 1 beval bijzonderheden over de beslech- I ingsproceduro en de beslecht ingscommissie. Art. 5 bespreekt met de verschillende aange nomen amendementen den stand van zaken hij geschillen. Art. li bespreekt de rol van de Volkenbonds vergadering bij beslechting van geschillen. Art. 7 regelt de preventieve maatregelen die de raad bij een conflict neemt voor de oplossing daarvan en tot handhaving van den status quo bij de procedure. Art. 8 behelst de beslissing voor alle staten om zich van iedere behandeling t,e onthouden die een aanvalsfcedreiging beteekent Art. 9 beveelt aan ter Voorkoming van oor logsgevaar het instellen van gedemilitariseerde zones. Art. 10 bevat de definitie van den aanvallen den slaat. Art. II beval de sanclieverplichtingen van de onderteekejide mogend heden. Art. 12 bespreekt de voorbereidingen voor economische en financieel» sancties. Art. 13 regelt de bovengenoemde militaire verplichtingen door middel van den raad. Art. 11 verleent aan den raad het recht, te beslissen over liet opleggen van sancties. Art. 15 bepaalt dat de aanvallende slaat de herstelkost.cn moet dragen doch garandeert, zijn onafhankelijkheid. Art. 16 bespreekt de verhouding van de onderteekenrle mogendheden tot de niet-onder- teekende mogendheden. Art. 17 bevat de verplichting tot deelneming aan de ontwapeningsconferentie. Art. 18 regelt de stemmenverhouding in den raad hij een beslissing. Art. 19 zegt dat het Protocol geen uit het Volkenbondspact voortvloeiende verplichting wijzigt. Art. 20 verwijst ieder meemngsverschil over de uitlegging van het Protocol naar hét inter nationale permanente hof. Art. 21 bevat de bepalingen over de ratific.ee- ring en het inwerking Lieden alsmede over de ontwapeningsconferentie. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Volkenbond is het protocol in zake 'arbitrage, veiligheid en ontwapening aange nomen. Alle vertegenwoordigers der 47 aan wezige staten stemden voor, zoodat de reso luties met algemeene stemmen werden aanvaard. Het resultaat van dé stemming werd met bijval begroet. In de resoluties worden de regeeringen in de eerste plaats uitgenoodigd, het protocol aan te nemen. Ten tweede wordt het protocol ter teekening voorgelegd. In de derde plaats wordt een redactiecommissie tot ■wijziging van het Volkenbondspact ingesteld, terwijl ten vierde den Raad wordt verzocht de ontwapenings conferentie onder de Lekende voorwaarden van art. 17 van hel protocol bijeen te roepen, d. w. z. zoodra het protocol door drie staten die permanent in den Raad zijn vertegenwoor digd en door tien andere leden vaïï den Bond is geratificeerd. Als dit niet voor 1 Mei a.s. is geschied, kan de secretaris-generaal van den Bond' dn uitnoodiging daartoe annuleeren of de ontwapeningsconferentie verdagen totdat een voldoend aantal ratificaties is binnenge komen. Verder wordt art. 12 Van het protocol dooi de aanneming der resoluties onmiddellijk van kracht. De inhoud ervan luidt In verband met de ingewikkeldheid van de verhoudingen waaronder de raad tot het in werkingstellen van de economische en fihan- ciecle sancties, zou kunnen worden geroepen of tot het preciseeren van de garanties die aan de onderteekenaars in een gegeven geval ver strekt kunnen worden, zal de raad onmiddellijk aan de economische en l'inancieele organisaties van den Volkenhond verzoeken mededeelingen te doen over den aard van de bepalingen aan gaande liet. in werking stellen van de sancties en de maatregelen voor economische en finan- cieele samenwerking. De raad zal dan door de permanente organisaties de volgende plannen doen opstellen 1. Een plan voor het in werking stellen van de economische en financieele sancties tegen den aanvallenden staat. 2. Een plan voor economische cm financieele samenwerking lusschen den aangevallen staat en de andere staten die te hulp komen. Deze plannen zullen den leden van den Vol kenbond cn den anderen onderteekenaars van het protocol worden medegedeeld. Besloten werd de vier minister-presidenten van de staten, die een permanenten zetel in den raad hebben telegrafisch van het resultaat der stemmingen op de hoogte te brengen. Vervolgens hield Mol la zijn slotrede. Hij bracht dank aan allen die tot het welslagen dezer vergadering hebben medegewerkt, ook aan de pers. Zonder de medewerking van de journalisten en publicisten zeide hij zou de Volkenbond niet kunnen bestaan. Hij deed ook een beroep op de wereld om hel. ongeluk kige Armeensche volk bij te staan en dankle den Volkenbondscommissaiis Nansen voor het door hem voor Armenië verrichte werk. Verder bracht hij ook dank aan de commis sies en de rapporteurs Benesj en Politis, als mede aan de stad Genève. Spreker herinnerde aan al het werk dal reeds door de vijf vergaderingen is gedaan. Deze vijfde vergadering beteekende naar zijn meening een beslissend keerpunt in de geschiedenis. De ver wachtingen in zake bemiddeling en arbitrage zijn overtroffen. Er is geen gedachte die meer met de grondbeginselen en het doel van den Bond in overeenstemming is dan om een staat, die bij een conflict arbitrage weigert, vogelvrij te verklaren. Spreker herinnerde aan 't Itali- aansch-Zwilsersch arbitrageverdrag en zeide, dat reeds in Augustus 1917 paus Bcnedictus in zijn encycliek gezegd- heeft, dat het-.-er ep aan komt, wapengeweld door de moreele kracht der bemiddeling te vervangen. Wat toen de paus zich heeft voorgesteld over alger.ieenc ontwapening, en de beschrijving die de paus gaf van een aanvaller, komen overeen met, de definities van het protocol. Wij zouden vervloekt moeten worden, als wij zouden toegeven, dat de oorlogen nu eenmaal als een noodlot op de menschheid rusten en dat, geweld van de menschelijke natuur niet te scheiden zou zijn. Wij zouden arm zijn ondanks de menschelijke rede en de liefde van God als wij nooit een einde zouden kunnen maken aan dat onmenschelijke bloedvergieten. In de parlementen zal nu in de komende tijden het protocol worden besproken. Er zal daarin niet, meer de atmosfeer van Genève aanwezig zijn welke ons heeft geleid tot ons doel en er zullen zich nog groote moeilijkheden voor doen. Het is evenwel de plicht der gedelegeerden, die aan deze vergadering hebben deelgenomen om pogingen in liet werk te stellen om het pro tocol te doen aanvaarden. Het vertrouwen dei- volken mag niet worden teleurgesteld. De toe genomen bewapeningen zullen ons in steeds grooter conflicten storten en algeheele vernieling teweeg brengen. Het protocol alleen is niet voldoende om dit te verhinderen. Spreker herinnerde aan een reis die hij dit jaar door Frankrijk heeft gemaakt, waarbij hij een bezoek heeft gebracht aan Rheims cn Verdun. Mijh ziel verhief zich hij het aan schouwen van al deze vernieling tot God en ik bad hem, dat Hij in de toekomst zou verhin deren, dat er nog eens zulk een mengchen- slaehting zou kunnen ontstaan, ik bad dat God den weg zou banen tot een op rechtvaardig heid gegronde verzoening- tussehen Frankrijk en Duitschland. (Bijval in de geheele vergade ring. Stormachtige toejuichingen ook de Fran- sche delegatie was hierbij zeer ostentatief). In Zwitserland, ging Mol,la verder, leven ook burgers van verschillende rassen vreed zaam samen. Zou ik verblind zijn door optimis me en utopisme als ik aan het einde van deze vergadering den wenseh uitspreëk voor de rust en den vrede in Europa. Ik zou niet het vertrouwen waardig zijn dat gij in mij hebt gesteld als ik niet deze mijne meening zou uit spreken. Het schijnt mij toe dat het besluit "yan de Duitsche regeering die het Duitsche volk den weg naar den Volkenbond wijst, een goed voor teeken is dat Duitschland spoedig tot den Bond zal toetreden. Ik heb althans als zoodanig de bedoeling der Duitsche regeering opgevat. (Bijval). De Volkenbond zou niet langer zijn wat hij zijn moet, als hij niet een weg tot moreelc ver sterking en tot politieke vernieuwing zou be- teckenen. Alleen in deze vernieuwing kunnen wij heil voor onze kinderen verwachten. Met een citaat van eenige dichtregelen van Dante sloot Motta dan om 4.50 de vergadering, welke hem een stormachtige ovatie bracht. Alle gedelegeerden verhieven zich van hun zetels en velen wensehtcn Motta persoonlijk geluk. VOLKENRONDSRAAD. Gister had de verkiezing plaats van de zes niet,-permanente leden van den raad. Herkozen werden de tegenwoordige zes leden België met 34 stemmen, Brazilië met 40, Zweden met 37, Spanje met 36, Tsjecho-Slowakije met 40, Uruguay met 40 stemmen. Bovendien kre gen o.a. nog Nederland 15 stemmen en China 14 Aan de stemming namen de 47 delegaties deel. De meerderheid was dus 24. DREIGENDE CRISIS IN ENGELAND. In de Engelsche bladen en in politieke kringen te Londen wijdt men vele beschouwingen aan den komenden gang van zaken in het parlement. De regeering zal zich Woensdag verdedigen tegen de motie van wantrouwen der conserva tieven tegen het optreden van den Attorney- General in zake de intrekking van de vervolging tegen den redacteur van de „Workers Weekly", die een opruiend artikel had gepubliceerd. Ook de liberalen hebben hun afkeuring uitgesproken over het optreden van den Attorney-General, maar het is op het oogenblik nog twijfelachtig of zij de conservatieve motie l egen de regeering zullen steunen. Velen, die den toestand kalm beschouwen, zijn om verschillende redenen niet geneigd aan te nemen, dat dit incident waarschijnlijk tot een ernstige politieke crisis zal leiden, en men wijst er op, dat eeri argument voor de intrekking der vervolging was, dat men het niet raadzaam achtte, den communist in kwestie aan een goed koop martelaarschap te helpen. Een Reuter-bericht meldt nog De aanhangers van de Labour-regeering bereiden zich voor op algemeene Verkiezingen, welke het resultaat zouden kunnen zijn van een mogelijke nederlaag der regeering bij de stemming over de conserva tieve motie van wantrouwen of het, Russisch verdrag. Vele aanhangers der regeering gelooven, dat deze Woensdag verslagen zal worden hi j de debatten over de conservatieve motie van wan trouwen. De verkiezingsleider der Labour-party heeft medegedeeld, dat de partij volkomen ge- ^j-eed is voor een algemeene verkiezing en (lat zij daarbij het verdrag met. Rusland krachtig zal verdedigen. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. In derde en laatste lezing is de Iersche grens- wet aangenomen met 251 tegen 99 stemmen. De regeering zal nu het derde commissielid aanwij zen voor Noord-Ierland. Naar verluidt, zal de Britscho regeering lord Carson als lid van Ulster in de grensregelings commissie benoemen. HET DUITSCHE RIJKSKABINET. Een Wolff-bericht meldt, dat rijkskanselier Marx heden de Socialisten en Zaterdag de Duitsch-Nationalen voor een bespreking over de reconstructie van het kabinet zal ontvangen. PORTUGAL. Niettegenstaande het optreden van de re geering schijnt de toestand'in Portugal een eri sis te naderen. De onlangs mislukte opstand van de communisten heeft, aanleiding gegeven tot opgewonden meetings, werkstakingen en bom aanslagen. De directeur van den Lissabonschen recherche-dienst liet gister 30 bommen, in ver schillende deelen van de stad ontdekt, in de Taag werpen. 'Een ernstig feil is, dat moordaanslagen bijna dagelijks' voorkomen, terwijl er doorgaans geen jury is te vinden, om de daders te veroordeelen, zelfs als zij op heeterdaad worden betrapt. Enkele weken geleden werd een moordenaar vrijgesproken, omdat hij zijn misdaad in een vlaag van woede had bedreven. De algemeene gissing onder het yolk is in hoofdzaak een gevolg van de duurte in verhou ding tot de löonen, die wegens de afgenomen productie niet kunnen worden verhoogd. GEORGIË. De Georgische legatie te Parijs meldt, dat de Sovjet-troepen nieuwe aanvallen hebben gedaan in de Georgische provincie Swanethie. Zij werden echter meL groote verliezen teruggedrongen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De st.rijd-bij Shanghai, die drie dagen geduurd heeft, is plotseling afgebroken, zonder dat een der partijen positieve voordeelen heeft behaald. Een nola van den Japanscben minister van Buitenlandsche Zaken, gister te Peking Overhandigd, wijst er op, dat Japan van oordeel is, dat het in Mandsjoerije vitale belangen heelt te beschermen en dat het gedwongen kan zijn, die belangen te verdedigen als Tsjang Tso lin, de dictator van Moekden, woidl overweldigd door de troepen der Centrale regeering. Japan heeft zich reeds te beklagen over roovers uit spattingen in Mandjoerijc ten gevolge van het dirigeeren van Tsjang Tso Lip's troepen naar het, front. ALLERLEI. Uit Berlijn: Een bericht uit Belgrado zegt, dat daar opnieuw een politieke moord heeft plaats gehad. De Macedoniër Vassiloff is op straat neergeschoten. De dader is onbekend, en wist te ontvluchten. Uit Berlijn Naar uit Brussel wordt ge meld, worden van Berlijnsche zijde voorberei dingen getroffen ten einde de voorgenomen heffing van 26 op den Duitschen invoer reeds in do eerste helft van October te doen ingaan. Ut Berlijn. Een persagentschap meldt, dat Japan van plan is onderhandelingen niet Duitschland te openen over een haudelsverdiag. Uit Londen. De liberale leider, Asquitb, heeft, een motie bij het Lagerhuis ingediend, waarin de bepaling in het Britsch-Russische ontwerp betreffende de garandeering der Russi sche leening door Engeland ten sterkste wordt afgekeurd. Uit New York. Gister werd medegedeeld, dat de werkloosheid ia de Yereenigde Staten grooter is dan in eenige andere periode sedert 1921. Alleen in de stad New York zijn momenteel 300.000 werkloozen. Rechtzaken. Faillissementen. Uitgesproken Rotterdam 1 October. J. J. A. Dries, Van Leeiiwenhoeckstraat 63, alhier. Heeh- ter-commissaris inr. H. Haga curator mr. W. A. Hoek, alhier. Finane en Eeon. Mededeelingen. Onderhandelingen van Internationale g loei lampeueoncerns. Naar men uit Frankfort a/d. M. seint, vinden sedert, acht dagen met groote internationale deel neming te Bad Homburg onderhandelingen tus sehen vertegenwoordigers van internationale gloeilampenconcerns plaats. Ook de Philips' Gloeilampenfabrieken zouden door Verschillende heeren vertegenwo<mligd zijn. SPORT. R.K.S.V. Excelsior. Zondag a.s. ontvangt Excelsior op haar terrein aan de Damlaan Graaf Willem I! 1 uit den Haag voor do eerste ronde om den Bisschopsbeker. Aanvang 2 uur. Scheidsrechter is den heer F. van Veen uit Amsterdam. Graaf Willem 11 1 komt in de overgangsklasse der R.K.F. uit zoodat ongetwijfeld een interesan te kamp tegemoet gezien kan worden als waar dige opening van het voetbalseizoen der zwart- witten. Het verdere programma luidt voor de com petitie Zaterdag Excelsior 6-H.VV.V. 1, 3 uur. Geler 7-Excelsior 7, '3 uur. Zondag Kralingen tExcelsior 3, 2 uur. Adelaars2Excelsior 4, 2 uur. Excelsior 5Laurentio 2, 12 uur. Tevens wordt Zaterdag nog een ïriendsehap- pelijken wedstrijd gespeeld tussehen een voet balteam en een elftal samengesteld uil turners der R.K.S.V. Excelsior. Aanvang 4 uur. GYMNASTIEK. Voor de turners van 15 tot 17 jaar, die door avondlessen niet in staat waren de gymnastiek lessen te volgen is door de R.K.S.V. Excelsior op Zaterdagavonden van 79 uur een cursus ingesteld. Deze t'urnlessen beginnen Zaterdag 11 October a.s. en worden gehouden in lokaal Prins Mauritstraat, alhier. Er kunnen nog enkele turners worden aange nomen, die zich bij het begin van den cursus kunnen aanmelden. KORFBAL. Zondag a.s. wordt op hol S.V.V.-terrein, al hier door S.G.S. de eerste competitiewedstrijd (tegen Rozenburg 111) gespeeld. Aanvang 11 uur. Uitlotingen. 4% Loten Parijs 1865. Trekking van 15 September 1924. No. 498268 150.000 francs. No. 594560 50.000 francs. Nos. 400318 452584 502058 515076 10.000 frans. Nos. 508, 79120, 2Z3160 407643 483584 a francs 5000. a 2000 francs. 105292 150468 153534 163624 161335 274189 320453 373729 387329 552449 Betaalbaar 1 Februari 1925. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5