Het geslacht der Borgaus. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. alleen in pakjes FEUILLETON. •4 t*%e iaftiï|feiSC|, Zaterdag 4 October 1624 S«. ï40G5 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden /2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zater lagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t i 6 n 15 regek .75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2G0 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI. Aigem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Duiteniandseh Nieuws. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Volkenbondsraad heeft gister een zitting gehouden over de reorganisatie van de gemengde ontwapeningscommissie. Deze commissie zal voortaan bestaan uit vertegenwoordigers van de tien leden van den raad en vertegeniwooidi- gers van de economische, financieele en vei- keerscommissies van den Volkenbond, alsmede uit vertegenwoordigers der werkgevers en werk nemers, die door het internationaal arbeids bureau worden benoemd en ten slotte uil juristen en andere experts uit het economischo en po litieke leven. Verder heeft de raad met betrekking tot de voorbereiding van de ontwapeningsconferentie besloten, zich zelf als commissie van voorbe reiding te coiistitueeren. Deze commissie van lien zal niet uit dezelfde personen behoeven te bestaan, die de regeeringen in hun raad ver tegen woord igen, zoodat de regeeringen daarvoor andere personen kunnen aanwijzen. Deze commissie behoudt zich alle beslissingen over de voorbereiding van de ontwapenings conferentie voor. Zij zal voor de eerste maal op 17 Nov. waarschijnlijk te Genéve bijeen komen. De commissie zal dan in de eerste zitting een algemeen program voor de internationale ontwapeningsconferentie in groote trekken op stellen. Met secretariaat-generaal zal de andere staten, die lid van den Bond zijn, verzoeken, voorstellen in zake het program voor de con ferentie zoo spoedig mogelijk in te zenden. De gewone zitting van den raad, die 10 De cember plaats Heelt, zal overeenkomstig het genomen besluit tc Rome worden gehouden. De commissie van tien voor de ontwapenings conferentie zal iedere maand bijeenkomen om de mededeelingen van de ontwapeningscommis sie t,e bespreken en daarnaar besluiten te nemen. Ook heeft de raad zich bezig gehouden met de doorvoering van de gisteren dooi de ver gadering aangenomen resolutie, volgens welke art. 12 van het protocol onmiddellijk in werking- zal treden. Tot dit doel heeft de raad de econo mische en financieele commissies van den Volken bond opdracht gegeven zoo spoedig mogelijk voorstellen in te dienen voor plannen voor een economische en financieele blokkade legen den aanvallenden staat en voor 'n economische en financieele hulpverleening aan den aangevallen staat. Men rekent nog steeds op de mogelijkheid van een buitengewone vergadering van den Volkenbond in Januari voor de aanneming van het wijzigingsvoorstel voor het pact, nood zakelijk geworden door het thans aanvaarde protocol. De staten zullen 22 maanden tijd hebben om deze wijziging van het pact te rati- ficeeron In deze vergadering zou eventueel ook de kwestie van de toetreding van Duitschland tot den Bond afgedaan kunnen worden. 50 ,,lntusschen," sprak sir Bear, terwijl hij van tafel opstond, „ben ik bereid, mijnheer Georges Man, u alle inlichtingen te verschaffen, dio ge verlangt. Beschik over mij, ik ben tot uw orders uit dankbaarheid over de genegenheid, die ge voor mijn neef koestert." Georges minder terughoudend dan in het begin, wilde sir Bear volgen. Terwijl deze echige woorden richtte tot miss Araminthe, naderde lady Roselyne Georges en keek hem aan met de naieve nieuwsgierigheid van 'n bedorven kind. „Het spijt mij dat ge mij kettersch vond," sprak zij, „maar het duet mij genoegen u te leeren kennen, pater." „Pater herhaalde hij glimlachend. Neen ten minste nog niet. „O dat is maar een kwestie van tijd voor u. Malcolm, ik zou gaarne hebben, dat ge den pater de hand geeft. Na eenige weifeling drukten de beide mannen elkaar flauw de hand. Sir Bear geleidde Georges en de jonge Amos begeleidde met een vriendelijk en bescheiden gelaat de dames naar den tuin. X. Een uur later kwamen de Burgau's met Georges terug. Sir Bear trad het salon binnen en zag Amos aankomen, die van een wandeling met Jessy en miss Araminthe terugkwam. „Is lady Monica in het paviljoen," vroeg sir Bear aan zijn dochter. Jessy antwoordde ontkennend en verwijderde zich met miss Araminthe. „Waarom hebt ge ons niets gezegd van uw DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Uit Praag verluidt Het in nauwe betrekking tot den minister van Buitenlandsche Zaken staand blad „Cesko Slovo", geeft in een blijk baar geinspireérd artikel den inhoud weer van 't memorandum dat Duitschland aan de in den raad van den Volkenbond vertegenwoor digde mogendheden heeft gezonden. Duitschland vraagt naar de meening dezer mogendheden over de opneming van Duitschland in den raad, over een vertegenwoordiging in het secretariaat- generaal en in de andere instituten. Ook wordt gesproken van de verplichtingen van Duitschland volgens art. 16 van het pact. De Duitse he opvatting is, dal deze paragraaf geen .betrekking kan hebben op Duitschland, omdat dit land zich in een toestand van ont wapening bevindt. Het wenscht. daarom zijn verplichtingen zooals die der neutraliteit ge formuleerd te zien. In zake de koloniale kwestie ciseht en belooft bet, medewerking aan alle mandaataangelegenheden. Ook spreekt Duitsch land van de noodzakelijkheid van een univer saliteit van deri Volkenbond, d. w. z. de nood zakelijkheid om de andere nog huiten den Bond staande staten daarin op le nemen, zooals Rus land en Amerika. In verhand met hetgeen de „Cesko Slovo" heeft gemeld, bericht de „Gennariia", dat, de door dat blad weergegeven inhoud van het Duitsche memorandum in wezen juist is. DUITSCHLAND. Over de gister gehouden besprekingen tus- schcn den rijkskanselier en de sociaal-democra tische leiders, Wels, Muller en Hilferding over de reconstructie van het kabinet is een officieuse medecleeling verschenen waarin wordt ge zegd, dat de sociaal-democratische partij zich bij haar beslissing in zake de kwestie van een uitbreiding der regeering niet door partijover wegingen zal laten leiden. Zonder te willen vooruitloopen op de beslissing van de fractie werd door de leiders betoogd, dat de sociaal democraten in beginsel niet, afwijzend staan tegenover een uitbreiding der regeering, zoo als door den rijkskanselier wordt beoogd. Evenwel dient, voordat de sociaal-democra ten een definietieve beslissing nemen, volledige klaarheid te bestaan over de houding der- Duitsch-nationalen ten opzichte van de be scherming der Rijksgrondwet, de uitvoering van de Conventie van Washington en de be slissende kwesties der buitenlandsche politiek. Gisternamiddag ontving dr. Marx de leiders van de Duitsch-nationalen. Dezen beschouw den het plan om de sociaal-democraten in de regeering«op te nemen als een volkomen nieuw feit. De bij de uitbreiding der regeering ter sprake komende gezichtspunten werden uit voerig door dr. Marx en de Duitsch-nationale leiders besproken. De Duitsch-nationale Rijks dagfractie zal evenals de fracties der andere partijen de volgende week haar houding vast stellen. ENGELAND. Volgens den parlementairen medewerker van Reuter is een belangrijke wijziging in den politicken toestand gekomen dóórdat, de libe rale partij amendementen heeft opgesteld op de conservatieve motie van wantrouwen, waar door in plaats vqn tot een afkeurend votum zou worden besloten tot de benoeming van een commissie, die een onderzoek zou moeten in stellen én rapport zou moeten uitbrengen oer de omstandigheden die geleid hebben tot de intrekking van de vervolging tegen de „Worker's Weekly", In de wandelgangen van het Parlement was men gister van meening,dat het liberale amende ment het gevaar voor de regeering afwendt bij de debatten van a.s. Woensdag. Men gelooft, dat. de regeering het amendement zal aan vaarden als een geschikten weg om uit een moeilijken positie tc geraken. Maar dan is het verdrag met Rusland er nog. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Het Engelsche Hoogerhuis heeft gister de eerste lezing van de lersch.e wet, aangenomen cn is daarna tot Dinsdag verdaagd. Het Lager huis komt 'Woensdag wederom bijeen. DE MOSOEL-KM ESTIE. Naar in de kringen der Turksche delegatie te Geneve wordt vernomen, uit de Turksche pers zich over het besluit tot instelling van een commissie voor een onderzoek in het Mosoel- gebied, zeer weinig gunstig. Zij zegt dat de oor log door het besluit van den raad slechts is uitgesteld en dat van den raad bij den tegen- woordigen toestand nauwelijks een voor'Turkije gunstige beslissing kon worden verwacht. De Commissie van drie die -onmiddellijk na de samenstelling naar Mesopotamia zal ver trekken, zal heden waarschijnlijk reeds dooi den Volkenbond worden benoemd. Naar ge meld wordt zal zij waarschijnlijk bestaan uit een Spanjaard, een Nederlander en een Zwitser. Eventueel zou ook een Hongaar m aanerming komen. DE STRIJD OM MEKKA. Koning Hoessein van den Hedsjas heeft af stand gedaan van den troon. HONDURAS. Volgens een bericht uit New York hebben de opstandelingen in Honduras de regeerings- troepen verslagen. Aan beide zijden worden on geveer 500 man gedood. Het aantal gewonden bedraagt eenige duizenden. DE STRIJD IN CHINA. In Sjanghai gaat liet het gerucht'dat Tsjang- Tso-Lin vredesonderhandelingen zou voor stellen; men beschouwt diL echter als propa ganda van Kiangsoe zijde. ALLERLEI. Uit Wconen Alle banken met uitzondering van de Eskontobank hebben een groot gedeelte van Iiun personeel ontslagen, de Wiener Bank- verein niet minder dan 550 man. Uit Conslantiüopel De Turksche minister van financiën heeft in den ministerraad ver klaard, dat de a.s. begrooting een bedrag aan inkomsten aanwijst van 130 millioen Turksche ponden, tegenover een uitgaven-totaal van 300 millioen pond. De ministerraad was van oordeel, dat een dergelijke begrooting niet aan liet. parlement kan worden voorgelegd. Vernomen wordt, dat de regeering van plan is, ongeveer 5000 ambte naren te ontslaan. Binnenland. l)e iepziekte. Langs de rijksstraatweg DeventerRijssen wordt een proef genomen tegen de iepziekte. Ven meent ontdekt te hebben, dat het vormen van jonge wortels vóöi den winter een belang rijken invloed beeft op den weerstand van de boomen tegen de ziekte. Rondom alle boomen, die door de ziekte zijn aangetast is de boomdiep omgespit, om wortelvorming t.er plaatse te bevorderen. Alle aangetaste boomen, aldus be handeld, zijn gemerkt, teneinde ze in het oog te kunnen houden. Corps diplomatique. De gezant van Zwitserland te 's-Gravenhage de heer de Purv, is van verlof in Den Haag teruggekeerd en heeft de leiding van het gezant schap weer aanvaard. Naar de Heimat terinj. Dinsdagmiddag 2 uur 17 min. koeren per extra trein van Amsterdam ongeveer 300 Duit sche kinderen, die door bemiddeling van het comité mevrouw Niemvcnhuis te Leiden in uAïccjluHendo-. plaaDer,vt.r> Nederland hebben vertoefd, naar hun vaderland terug Het Nederlaiidsch-Tsjeeho-SIovt aaksehe handelsverdrag. Uit Praag wordt gemeld lri verband met het bericht betreffende do moeilijkheid, gerezen bij de uitwisseling van de ratificatie-oorkonden van het Nederlandsch- Tsjecho-Slowaakache handelsverdrag, kan thans worden meegedeeld, dat de bezwaren, van Neder- landsclie zijde geuit tegen een Tsjechischen tékst,, (terwijl de Ncderlandschc oorkonde in het Fransch luidde) als gerechtvaardigd zijn erkend. Van de Tsjechische oorkonde zal thans een Fransche vertaling ter uitwisseling worden aangeboden. Er zullen echter eenige weken relaties met, mijn neef," vroeg sir Bear aan Amos. „Ik kon niet veronderstellen, dat hij hier bij u was. Hij bad huwelijksplannen met een ka tholieke Iersche, plannen die zijn goede ver standhouding met zijn oom in de waagschaal stelde. Ik meende te kunnen aannemen dat 'n geheim huwelijk hein aan die dame verbonden had Amos voegde nog veel andere bijzonder heden over zijn voormalige beschermer hiei bij. Schouderophalend zei sir Bear tot Georges „Ge ziet het. Wat heb ik u gezegd „Maar," vervolgde Amos met schrik, „ik meende uit uw woorden van zooeven te be grijpen heb ik u goed verstaan zei u niet, dat Jean de Burgau het verstand verloren heeft „Neen, neen," zei Georges-op levendigen toon „Dat is zoo niet. Hij is alleen ziek." „De commissie, die hem onderzocht heeft, oordeelde anders," verklaarde sir Bear, „maar de discussies op dit punt zijn nulLeloos, zij zullen hem het verstand niet teruggeven. Ziet u zelf, mijnheer Man, beter kan ik u niet zeggen. Wij zullen voor u een uitzondering maken op den regel dien men ons heeft voorgeschreven, wij zijn voor onzen heef verantwoordelijk, maar ik verlaat mij op u. Mijnheer Amos Heller, wij ver laten u voor eenige oogenblikken." Toen zij het paviljoen binnen traden was Monica niet aanwezig Zij vonden Jean alleen in het salon zitten bezig met zijn werk zonder doel en zonder einde Georges liep plotseling zijn geleiders voor bij en op Jean toe met uitgestoken hand Voor hij echter bij den zieke was, vertraagde hij den stap eu liet de hand zakken „Maar Jean, ik ben hetHerkent ge mij niet „Kom Jean, sprak sir Bear, ge herkent uw ouden vriend Georges Man toch wel?' Jean keerde langzaam het hoofd om en keek Georges aan Een oogenblik van stilte volgde', Jean werk te niet meer Ieder beschouwde zijn versteende gelaatstrekken mot een mengeling van angst en schrik, alsof men verwachtte, dat een vlam plotseling den nacht zou verbreken, die dit voorhoofd bedekte „Ja, zei Jean, ik ken u En het hoofd om wendend, Vroeg hij „Zijl gij alleen „Ah zei sir Bear, „dat is zijn manier dit te vragen, als men hem zien wil Jean hervatte zijn werk hij herhaalde zijn vraag niet, omdat hij er blijkbaar geen gewicht aan hechtte Maar zooals sir Bear gezegd had, dit bijzijn van een vreemdeling vermoeide hem, hij was bleek geworden „lk hen alleen," antwoordde Georges „E- tienne is nog altijd ziek maar antwoord mij, zoudt gij willen „Niets," zei Jean „Gij vermoeit mij Laat mij met rust. Georges greep de koude, beweginglooze hand, die zijn druk niet beantwoordde „Zie eens, mijn beste Jcan, mijn oude ka meraad, gij hebt toch alles niet vergeten Her innert. ge u niet meer onze schoone uitstapjes in Amerika, onze tochten, onze vermoeienissen En de kleine kapel van pater Ètienne En onze nachten onder de tent en onze ritten in de prairie. En den dag dat wij moe en uit geput waren en gij een gewond Indisch kind op uw paard liet. zitten, na uw laatste levensmid delen, mwr hem gedeeld te hebben En dien anderen avond, toen wij ver weg tusschen de boomen door liet licht eener lamp voor het venster een afgezonderde boerderij zagen. Déze lamp brandde daar zeker om iemand den weg tc wijzen, die terugkeeren moest en gij hebt ons toen gezegd, dat ge zoudt willen binnen treden in zulk een huis en er thuis zijn en terwijl wij onzen weg vervolgden, sprak Etienne ons van een ander licht, dat schittert om ons te geleiden tot daar waar wij allen thuis zuilen zijn." Men had echter don treurigen indruk dat deze woorden vruchteloos waren Voor Jean. Hij had een beweging gemaakt om te luisteren, maar hij leende het oor aan deze Vroeger zoo bekende stem, zooals men luistert, naar een stroom, waai de zee tegen de rotsen slaat. „En dien nacht, dien wij hebben doorgebracht hij een Indisch kamp," ging Georges voort met een dringende stem, „dien nacht zoo helder, zoo schitterend, met zooveel sterren en waarin gij zeide, dat onze arme aarde, die als een som bere klei tusschen edelgesteenten tusschen de sterren rolde u toch schoon en goed leek en dat ge uw leven zoudt willen „Laat mij met rust," herhaalde Jean met de stem van een automaat.„Laat mij met, rust. Ge vermoeit mij." Hij stond op en pijnlijk steunende op zijn stok wilde hij heengaan. Malcolm echter sprak op ruwen toon tot Georges„Gij hebt niet w;ilen gelooven Hij heeft u niet verstaan. Hij onderscheidt de haat niet van de vriend schap, ja, hij gevoelt zelfs geen warmte of koude, zie maar. Hij liet een brandend hout uit den schoor steen rollen tot het zijn neef in den weg lag. Jean ging voort met zijn gehrekkigen gang zonder een duimbreed uil den weg te gaan voor het schitteren van hel brandend hout dat, kleine vlammen op den vloer veroorzaakte hij zette reeds een voet op de verspreide vonken toen de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEI's „STER-KOFFIK" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1