Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD WOQü SCHIEDAM EN OMSTRBXEM. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Woensdag 8 Oetober 1924. .Na. 14068 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door A TJhiütenlandseh Nieuws. 20Ü bij dood f 13)0 bij verlies van een de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoou Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliugen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en uan- kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie met ondergrondsch re servoir met een inhoud van 2000 L. en een bo- engrondsche aftapinrichting in de Westvest, kadaster Sectie C. No.1174 (gëd.) vóór het 'pand Westvest 18, kadater Sectie C. no. 796 en 2o. de firma W. HASEKAMP Co. om vergunning tot uitbreiding van de stoombrande- rij en gistpakkerij in het pand Willemskade 29/31 kadaster Sectie L.No.2270, met 3 electromotoren van resp. 3, 71/2 en 20 P.K., drijvende 2 ventila toren en één voedingspomp, en met een graan- maalderij in het pand Willemskade 27, kadaster Sectie L. no. 2269, met 2 electromotoren van resp. 22 en 208 P.K., drijveden9maalderij-werk- tuigen 3o. de N.V. De Nieuwe Isoleer Maatschappij DE NIM om vergunning tot uitbreiding van de fabriek tot vervaardiging van isolatiemateriaal in de panden St. Anna-Zusterstraat 22, 24 26, kadaster Sectie A. no. 1661, door bijplaatsing van 3 electromotoren van resp. 10, 71/2 en 71/.2 P.K., drijvende 1 kurkmolen en 2 roerketels door verplaatsig van één electromotor van 3 P.K. drijvende 2 roerketels en door verwijdering van één electromotor van 30 P.K. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 22 October, des v.in. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 8 Oetober 1924. MELKVERKOOP. Ter openbare kennis is gebracht, dat heden is afgekondigd de wijziging der verordening met betrekking tot den verkoop van melk en melk producten op of aan den openbaren weg op Zondagen. Zooals bekend, werd er in de Raadszitting van 2 SepL. j.l., een nieuwe bepaling in de betrekkelij ke verordening ingelast, luidende „Onverminderd het bepaalde, bij de Wet, van 1 Maart 1885 (Staatsblad no. 21 (Zondagswet) is het verboden des Zondags melk of melkpro ducten op of aan den openbaren weg te venten of aan de huizen te verkoopen of te leveren. Dit verbod is niet van toepassing voorzoover het betreft denverkoop of de levering aan zieken huizen, gestichten, bakkerijen, hotels, café's restaurants en dergelijke inrichtingen of indien 53 Ditmaal meende zij dat hij haar slaan zou, haar misschien dooden in een aanval van blinde woede. Zij had de bel nog kunnen bereiken om hulp der kasteelbewoners in te roepen. Zij be proefde het echter niet, zij wilde niet dat men het gevaar zou kennen dat zij liep. Zij gaf zich met een soort van zorgeloosheid aan haar lot over". Het duurde kort. De handen die haar meer schenen te willen behoeden voor vallen dan haar ter aarde te werpen, ontsloten zich. Hij gend en verdoofd had Monica nauwelijks den tijd om zich te herstellen. Celia-Jane trad binnen met de boodschap, dat men Monica ten spoe digste op het kasteel verwachtte. Monica ging zich kleeden, doch haar spiegel zeide haar dat zij zich de wang gewond had aan een of ander koperen beslag van een mantel en zij vroeg zich af hoe zij vragen daarover zou ontwijken. Zij was vastbesloten ondanks alles te zwijgen. Als zij bekende wat er voorgevallen was, zou men Jean straffen door een strengere opsluiting, ja, misschien een bewaker geven Neen, zij zou niet de oorzaak zijn van grooter streng heid jegens hem. Als zij zich over hem beklaagde, die niet verantwoordelijk was voor zijn daden, zou zij laf handelen. Lafheid, leugen dat was wat bij gezegd had, dat waren de woorden, de verkoop of levering op medisch voorschrift geschiedt. Ingeval van onvoldoenden molkaanvoer op Zaterdag zijn B. en W. bevoegd van dit verbod ontheffing te verleen en." Ter openbare kennis wordt gebracht, dat op 8 Oetober 1924 is afgekondigd de door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 2en September 1924 vastgestelde verordening tot wijziging der verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam (Gemeenteblad no. 18 van 1922 en no. 15 van 1923). Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten' der provincie Zuid-Holland volgens hun bericht van den 15/30 Sopt1924, N. n. 1385 (2a/d G.S. no. 1257, in afschrift medegedeeld. DIJITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Nansen had Maandag met den Rijkspresident, den Rijkskanselier en den Rijksminister van Buitenlandsche zaken langdurige besprekingen over de vraag van Duitschlands toetreding toL den Volkenbond. DENEMARKEN. ITet ontwapeningsvoorstel der Deensche re geering heeft thans de goedkeuring verkregen van den Staatsraad henevens de formeelè sanc tie van den Koning om ingediend te worden in de zitting van den Rijksdag, welke heden ge opend wordt. DE OPSTAND IN GEORGIE. Volgens een bericht aan de „Daily Telegraph" heeft Trotski het bevel over het Kaukasus-leger op zich genomen. De Georgische legatie deelt mede, dat Russische oorlogsschepen die in de Zwarte Zee langs de Georgische kust kruisten, o.a. te Ba toen sterke al'deelingen aan wal hebben gezet. REDE VAN MACDONALD. In zijn rede bij de opening van de jaarlijksehe conferentie van de arbeiderspartij beeft de eerste minister Ramsay Mac Donald duidelijk te kennen gegeven, dat de regeering zich zou Verzetten, zoowel tegen de motie van wantrouwen van rle conservatieven als tegen het amendement van de liberalen daarop, die heden aan de orde komen in het lagerhuis in zake de kwestie van het intrekken van de vervolging tegen Campbell, den uitgever van een communistisch blad. Hij kwam er tegen op, dat een nieuwe ver kiezing zou worden afgedwongen in verband met een zaak van minder belang en hij stelde wat hij beschreef als de halfslachtigheid van de liberale motie, tegenover de oprechtheid van de conservatieve motie. Hij vertolkte het amendement als bedoelend, dat de regeering niet moest worden gelaakt, docli alleen moest worden beleedigd. „Maar voor deze conferentie voorbij is, zullen wij weten waar wij aan toe zijn. Maar weest verzekerd, dat wij niets zullen prijsgeven. Indien er nieuwe ver kiezingen komen, is de verantwoordelijkheid niet aan ons." In zijn overzicht van den politiek en toestand veroordeelde MacDonald krachtig het commu nisme, dat naar hij zeide, niets practisch heeft aan te bieden. „Het is een voortbrengsel van tsarisme en oorlogsbrutaliteit en als zoodanig die hij met zulk een minachting had uitgestooten en zij wist niet waarom deze woorden zonder beteekenis, woorden van een zinnelooze, haar kwelden als een bloedige beleediging. Zoodra zij in het salon was, begreep zij dat haar slecht verheelde opgewondenheid en zelfs haar verwonding onopgemerkt bleven in de beweging, die een groot nieuws had veroorzaakt. Jessy zou in het huwelijk treden Dat was het wat men Monica aankondigde, dit was de ge beurtenis, die Blackhorn met. zulk een tumult vervulde. Een gedeelte der familie Glenman was er jtiist om de verloofde geluk te wensehen en lady Roselyne bracht hét hare tot de alge- meene vroolijkheid bij. Jessy zou gaan trouwen met Amos Heller zij was niet opgetogen maar toch zeer voldaan. Dit huwelijk, was het resultaat van een on derhandeling die eenige dagen te voren plaats had gehad tusschen de Burgau's en hun jongen en geleerden secretaris, een onderhandeling waarbij het stormachtig was toegegaan. Amos Heller had in zijn bescheidenheid den prijs voor zijn stilzwijgen bepaald, door de hand van Jessy te vragen -met een bruidschat natuurlijk. Toen men hem een som geld bood zonder de hand van de erfgenaam, beantwoordde hij dit door bij zijn aanzoek te volharden, maar den bruidschat nog hooger te bepalen dan de aangeboden som. De Burgau's konden opstuiven, sir Bear kon zijn knevel stuk bijten, Malcolm in zijn woede de leuning van een stoel verbrijzelen, Franck hebben wij er niets mee te maken. Tenzij wij bereid zijn hiertegen op te bieden, zouden wij beter doen met de blinden voor het raam te zetten." Het congres der Labour Party heeft een resolutie aangenomen, waarin zij het besluit van MacDonald, de moties van afkeuring der oppositie af te wijzen, absoluut goedkeurt, en heeft ook in een drietal resoluties zich tegen samenwerking met de communistische partij uitgesproken. MAROKKO. Het officieele Spaansche communiqué uit Marokko luidt In den sector Tetoean deed de colonne Ovillo een uitval uit Benkarrich, krach- Lig gesteund door vliegmachines, en bezette Kutia en Amegar ondanks den tegenstand van een talrijken vijand.In den sector Fondak maak te een mehallah bij een verkenning 32 gevangenen In den sector Elksasteffer constateerden een mehallah en haskan's in Spaanschen dienst gisteren de aanwezigheid van een vijandelijken troep, die bij Tabahanda was verschanst. Er- werden geweerschoten gewisseld, waarbij 4 vijanden werden gedood en 4 gewond. CHINA. Er wordt gemeld, dat de militaire gouverneur van Foekicn, Soenkiang 50 K.M. ten Zuidwesten van Sjanghai heeft ingenomen, en dat de troepen van Tse-Riang terugtrekken op Singhwan 1.» K.M. van Sjanghai. Deze beweging zal mogelijk de Ise-Kiang-slrijdkrachten noodzaken, zich van het Wangsoe-Lioeho-front terug te trekken. ALLERLEI. Gemeld wordt, dat de Franschè vertegenwoor diger Serrpys den Duitschers medegedeeld heeft dat Frankrijk slechts een verdrag met. Duitsch- l;md op de basis van meestbegunstigde natie kan sluiten voor enkele producten. Uit Londen. In het Hoogerhuis begon heden het debat over de tweede lezing der ler- sche grensregelingswet. De behandeling werd tot morgen verdaagd. De houding der oppositie werd heden nog niet officieel hekend. De Roemeensche gezant te Londen spreekt het bericht tegen, dat de staat van beleg in Roemenië zou zijn afgekondigd. Uit Brussel. Theunis en Tschoffen confe reerden hedenmiddag met, de leiders der mijn bedrijven in de Borinage ten einde te trachten tot een oplossing van het conflict te geraken. De bijeenkomst eindigde echter zonder eenig resul taat. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit Wee- nen zal ingevolge een wenk uit Moskou de Ween- sche communistische partij worden orftbonden en de Sovjet-propaganda-centrale voor de suc- cessie-staten naar Triest worden overgebracht. Volgens berichten uit Havana zijn schoten gelost op den President tijdens een treinreis. Dr. Zias bleef ongedeerd, doch twee andere personen zijn gewond. De Russisch-Japansche conferentie, die reeds verscheidene maanden bijeen is, dreigt geheel te zullen mislukken door de kwestie van Noord-Sachalin. De voorwaarden waaronder Japan bereid is Sachalin te ontruimen, zijrt voor Moskou geheel onaannemelijk. en Jack doodsbleek opstaan en Josiah onder de kalme woorden „Zoo, zoo mijnheer dat is niet kwaad Amos beschouwen alsof hij wilde onderzoeken aan welke zijde hij hem bij de keel wilde grijpen. Kortom, zij konden als verscheurende dieren hem willen aanvallen. Zoover kwam het niet,. Zij waren door dit aardige, zoetsappige jonge menscli getemd, ten eenen- male bedwongen. De Burgau's hadden eerst Jean weten te vangen en vervolgens Monica in een kunstigen strik gelokt, maar de machine, die zoo goed gesteld was, zoo goed gedreven werd, zoo een voudig en volmaakt leek, scheen zich te sluiten over hen en de dochter des huizes. Zij konden de deugdelijkheid van Amos' plan niet mis kennen. Het einde was dat zij in het huwelijk hadden toegestemd en Jessy had niet den minsten tegenstand geboden. Zij verveelde zich zoodanig, dat zij een huwelijk een geschikt middel vond om deze vreeselijke eentonigheid van haar leven te verbreken en zij vroeg zich nietaf wat zij doen zou, als deze bron van verstrooiing eens uitgeput zou raken. Op de vraag van den baronet „Wilt ge gaan trouwen, Jessy?" had zij een weinig verbaasd, maar van gaEseher harte toegestemd „Dade lijk en met, wien u wil mits ik een huwelijks reis naar Parijs kan maken." Sir Bear voelde een levendig verlangen om zijn vaderlijke vreugde met. anderen te deelen of liever hij vreesde blijkbaar zich uitsluitend ■■NRMnaiHmHmmMimMMMUMNMMMHaMHaMBMMM De Koningin en «Ie manoeuvres. (Officieel). D„e mededeelingen, welke in bui tenlandsche bladen zijn gedaan als zou H. M. de Koningin geweigerd hebben' na afloop van de, manoeuvres het defileereji van de troepen bij te wonen, zijn in allen deele onwaar. H. M. de Koningin is na afloop van een der door Haai' bijgewoonde manoeuvredagen in- stede van de troepen langs zich te laten defi- leeren, in persoon langs hun front gereden, zulks uitsluitend met de bedoeling van tijdsbesparing, ook ter wille van officieren, onderofficieren en manschappen, die reeds zeer zware dagen achter den rug hadden. Hel Kamerlid Van der Voort van Ziip. Naar wij vernemen, ia binnenkort de benoe ming te verwachten van het lid der Tweede Kamer, den heer G. van der Voort van Zijp tot burgemeester van Maartensdijk in Utrecht. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de heer Van der Voort van Zijp zich bij de algemeene verkiezingen in 1925 niet, meer voor het lidmaat schap der Tweede Kamer zal verkiesbaar stellen. De vliegtocht naar Indie. De directeur der Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij heeft na de noodlanding van de F VII den technischen chef en motordeskundige van het Vliegveld Waalhaven, den heer Guillo- nard, tel' beschikking van het comité voor den vliegtocht gesteld. Gistermiddag was echter aan de Waalhaven omtrent een beschikking op dat aanbod en daarmede omtrent een vertrek van den heer Guillonard naai' Bulgarije nog niets bekend, wat niet te verwonderen was, want een nader dooi' ons bij het comité ingewonnen in lichting wees uit, dat er nog geen besluit was genomen in verband met de schaarsehe inlich tingen omtrent het ongeval, al was het mogelijk, dat men daartoe nog vandaag in staat zou worden gesteld. Het comité heeft namelijk nog steeds geen schriftelijk rapport over den toestand van motor, toestel en het terrein van landing.Erwaren slechts eenige telegrammen van den heer van der Hoop ontvangen, op grond waarvan men liet mogelijk echt, dat. het terrein ongeschikt is om het toestel, gesteld zelfs het kon ter plaatse gerepareerd worden, vandaar weer te laten opstijgen. Het zou dan uiteengenomen moéten worden om het elders te herstellen en opnieuw in elkaar te zetten. Aan een herstel op het terrein der nood landing zal men echter door het ontbreken van een werkplaats toch wel niet kunnen denken, ook al zouden er nieuwe onderdeden heen wor den gezonden. Van de hulpmiddelen in het land zeil' had men evenmin een juiste voorstel ling. Ook omtrent de oorzaak van het motordefect verkeert het comité in het onzekere. Wellicht heeft ten gevolge van de hevige motortrillihgen een soldeersel van den waterkoeler losgelaten. Tast het comité dus nog in menig opzicht in het duister, het rekent er vast op den vliegtocht NederlandIndië te volbrengen, zij het, dat de voortzetting van dezen tocht wellicht onmoge lijk zal blijken. Want zou er met de reparatie van liet vliegtuig veel tijd gemoeid zijn, dan kan de gunstige periode voor den doortocht door Britsch-Indië en de aankomst in Neder- landsch-Indië verstreken zijn. Er zijn twee van die betrekkelijk korteperiodes in het jaar, onder zijn familieleden te bevinden, want hij hield de beide dames Glenman te dineeren. Het diner was dan ook zeer vroolijk, dank zij vooral lady Roselyne. „Ik voor mij," riep zij eensklaps op luiden toon, „ik gelooi' dat wij allen zeer gelukkig zijn, zelfs de arme lord Jean, die besloten schijnt te genezen. Dezen middag, toen ik voor het raam in mijn torentje zat, heb ik hem vlug over het terras zien loopen." leder zweeg om te luisteren. „Vlug loopen," vroeg sir Bear. Zij begon te lachen. „Waar denk ik aan? Excuseer mij, sir Bear, word niet boos, Malcolm. Hoe zou lord Jean vlug loopen terwijl hij bijna niet loopt en het mij zooveel leed doet, als ik hem zoo zie voort strompelen U is niet, boos op mij, hoop ik, Jady Monica," sprak zij fluisterend. Het diner was vroeg begonnen en er bleef dus nog een heel stuk van den dag over. Sir Bear vroeg Malcolm om rekeningen na te zie^j. De andere Burgau's brachten de dames denman een eind weg en Roselyne nam Monica mee in een andere richting. Zij wilde Bruin den beer brood brengen. Het verblijf van Bruin was zeer ruim, maar de hooge kanten Van zijn hol beletten hem het te verlaten. Een ontmoeting met, hem zou niet aangenaam zijn. Mocht zijn huid van een goede gezondheid getuigen, zijn oogen spraken, niet van een even gelukkig humeur. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1