Binnenland. De meest gevoelige huid Iaat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vervolg Kerkbericht. Gemengd Nieuw?. Het, wetsontwerp wordt ten slotte aangenomen met 69 tegen 9 stemmen. (Tegen de Vrijheids bond en de heeren Braat en Bomans). Bij het ontwerp tot opheffing van het Hoog Militair Gerechtshof wijst de heer v. Sasse van IJsselt (R. K.) op onze gebrekkige wetten in zake de militaire rechtspleging. Spr. zou voor de militairen dezelfde rechtspleging wenschen als voor burgers. Spr. dient een motie in, zich uitsprekend voor schorsing van de be raadslaging, totdat het ontwerp wordt ingediend tot afschaffing van de militaire rechtspraak in vredestijd. De Minister'van Justitie, de heer Heem s- kerk: Het is gansch niet noodig dat deze ontwerpen worden uitgesteld om te wachten op een alge- meene herziening. In hoeverre de militaire rechtspraak kan worden overgebracht naar den burgerlijken rechter, kan de1 regeering thans niet beslissen en ze kan dus niet zeggen of zij deze motie al dan niet kan aanvaarden. De heer Sasse van Ysselt (R. K.) schrapt uit zijn motie het voorstel tot schorsing der beraadslaging. De voorzitter acht het beter de motie nu te laten drukken en ronddeelen, om ze te behandelen, op een nader te bepalen dag. De heer Schaper (S. D.) vraagt de motie thans in stemming te brengen. De heer B e u m e r (A. R.) steunt het voor stel van den Voorzitter om een behoorlijke be handeling te krijgen. Het voorstel van den Voorzitter (behande ling der motie op een nader te bepalen dag), wordt aangenomen met 43 tegen 27 stemmen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Het eerste ontwerp komt nu in behandeling en wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Nederl. R. K. Middenstandsbond. Onlangs heeft een vergadering plaats gehad van het hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer C. Struycken, in Den Haag. De heer Ch. Francken heeft zich genoopt ge zien, het voorzitterschap neer te leggen. Over gegaan werd nu tot het samenstellen van een voordracht van vijf personen, waaruit de alge- meene vergadering den voorzitter zal hebben te kiezen. Op grond van de nieuwe statuten is in den bond ook geconstitueerd een vakbestuur, waaraan twee adviseerende leden uit het hoofd bestuur werden toegevoegd. Hiervoor werden aangewezen de heeren H. v. d. Sand, te Arn hem, en Jos. Meijring, in Den Bosch. Met wrevel nam het hoofdbestuur er kennis van, dat de pogingen bij minister Colijn aan gewend, om alsnog in de z.g. kleedingcommissie deskundigen uit het particuliere bedrijfsleven opgenomen te krijgen, geen resultaat hebben opgeleverd. Waar de geruchten omtrent wijzigingen in de Boterwet blijven aanhouden, en van bepaalde zijden wenschen daaromtrent gepubliceerd wor den, welke, naar het hoofdbestuur meent, geheel strijden met de belangen van den kleinhandel, werd besloten, te bevoegder plaatse naar de waarde van die geruchten te informeerenj^en op de belangen van den kleinhandel de aandacht te vestigen. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan de organisatie van den jeugdigen middenstand. Gereleveerd werden de verschillende pogingen, welke in de onderscheidene diocesen ondernomen zijn om tot een behoorlijke organisatie van den jeugdigen middenstand te komenDe resultaten daarvan waren niet erg bemoedigend. Besloten werd, een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben, een plan te ontwerpen, voor de organisatie van den jeugdigen midden stand. In die commissie werden aangewezen de heeren dr. J. van Beurden en de rectoren J. G. Jansen en C. A. Soffers. De commissie kreeg de bevoegdheid, .andere leden aan zich toe te voegen. Verder werd nog besloten, het congres, dat het bestuur aanvankelijk voornemens was te houden in het najaar, te doen plaats hebben in het voorjaar van 1925, en wel te Amsterdam, indien de Kamer van Koophandel te Amster dam bereid wordt gevonden, door èubsidie te houden van een congres mogelijk te maken. Het congres zal gewijd zijn aan het onderwerp Overheid en middenstand. De Blue Band-reclame. Van wel ingelichte zijde vernemen wij, dat de Staat, ten einde een principieele beslissing in deze uit te lokken, thans besloten heeft in hooger beroep te gaan van de uitspraak, in kort geding door den president van de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Gravenhage in de Blue Band-kwestie gewezen. Fonds 1910. Het bestuur der afd. Zuid-Holland van het „Fonds 1918"- was gisteren te Rotterdam in vergadering bijeen ter bespreking van de wijze, waarop de afdeeling in Zuid-Holland werkzaam zal zijn. Besloten werd om aan de op 28 October a.s. te Rotterdam te houden algemeene vergadering voor te stellen om te besluiten, steun te ver- leenen aan on- en minvermogende t.b.c.- en kankerlijders, teneinde het mogelijk te maken, dat hun een behoorlijke geneeskundige hulp en verpleging verleend wordt. Permanent Hol van Arbitrage. Uit Boedapest wordt gemeld, dat het Perma nente Hof van Arbitrage in Den Haag zich in deze maand nog zal bezig houden met de kwestie van het grondbezit van het centrale seminarisch instituut te Boedapest, dat volgens het vredes verdrag aan Tsjecho-SIowakije is gekomen. Het landgoed draagt volgens de Hongaarsche ïe- geering, het karakter van een kerkelijk goed zij verlangt, dat het weer aan het seminarium wordt teruggegeven. Crcdïct Handelskamer. De Tweede Kamer heeft gister goedgekeurd het wetsontwerp tot verleenen van een crediet van 649.000 aan de Handelskamer. Bezoldigingsbesluit voor Rijksambtenaren. Naar wij vernemen, is thans het ontwerp besluit tot wijziging van het Bezoldigingsbesluit voor de burgerlijke Rijksambtenaren van den Raad van State, waarheen het om advies ge zonden was, terugontvangen. llolland-Indië. Het comité voor den vliegtocht Holland Indië heeft gister in het Scheepvaarthuis te Amsterdam tot laat in den namiddag een ver gadering gehouden. Alle leden woonden deze bijeenkomst bij. Hetgeen verwacht werd, gebeurde. Er werd definitief besloten „den tocht voort te zetten. Gewezen werd op het feit, dat de Nederland- sche natie den wensch koestert den vliegers opnieuw een kans te geven. Dit is wel uit vele treffende blijken van belangstelling gebleken. Er zijn tal van brieven binnengekomen en deze alle waren zeer bemoedigend en gewaagden van een onvoorwaardelijke voortzetting van de expeditie door de lucht. Mocht alles meeloopen, dan is het niet uit gesloten, dat de tocht nog deze maand zal kun nen worden voortgezet. De Oostersche plechtigheid in de Havenkerk. Ter voorlichting van de geloovigen die 't plan hebben morgen om half elf in de Haven- kerk de H. Mis bij te wonen, op te dragen door den Hoogeerw. Archimandriet van Parijs, Mgr. Serge Dabitch volgens den Slavisch-Byzantijn- schen Ritus, en overigens ook van alle katho lieken, kunnen we 't volgende onder de aandacht brengen Om een groot misverstand van velen voorgoed uit den weg te ruimen, dient allereerst er op gewezen, dat de z.g. geünieerde Oostersche Ker ken in alles gelijk en gelijkwaardig zijn met de Romeinsche, Latijnsche Kerk en dus met de Oostersche Schismatieken in geen enkel ver band staan. Zij ook stammen uit de Apostolische tijden, scheidden zich wel grootendeels in 1031 op 't voorbeeld van den opstandigen patriarch van Constanlinopei, Caerularius, van Rome af, doch keerden in den loop der eeuwen weef- on der de oppermacht der Pausen terug. Ze behielden nochtans hun eigen Oostersche ritussen, te onderscheiden in den Byzantijnschen, Armeen- schen, Koptischen en Syrischen ritus. Dc Byzan- tijnsche is weer onderverdeeld in vijf richtingen de zuiver Grieksche, Georgische, MelcHitische, Roemeensche en Slavische, 't Verschil tusschen deze vijf bestaat alleen in de onderscheiden volks taal, de wijze van uitoefening van den ritus is dezelfde. In de Havenkerk nu, vindt morgey de op dracht der H. Mis plaats volgens de Slavisch- Byzantijnsche liturgie en wel volgens die van den H. Chrysostomus. Ook bestaat er in de geuniëer- de Kerken nog een liturgie van den H. Basilius den Groote, welke niet veel van die van den H. Chrysostomus verschilt, en deLiturgia prohagias- menon of der vooraf geheiligde gaven, wat eigen lijk geen Misoffer is, maar de Vespers verbonden met het tweede gedeelte der gewone liturgie de consecratie heeft daarbij niet plaats, daar de gaven reeds den vorigen dag zijn geconsacreerd bij ons wordt deze liturgie alleen gevierd op Goeden Vrijdag, bij de Oostersche Katholieken op de meeste dagen der groote Vasten, welke daar bijzonder streng is. Om de geloovigen mor gen beter de schoonheid der plechtigheden te doen begrijpen, zal de zeereerw. pater L. Ver-, wilst O.P., uit Rotterdam, van af den preekstoel een inleidend woord spreken en verder ook tijdens den PI. Dienst de noodige explicaties geven tevens zal in de kerk nog een boekje verkrijgbaar zijn, waarin de liturgieën in 't Nederlandsch vertaald (door J. F. Th. Perridon) geschikt zijn te volgen. Op 't priesterkoor wordt gebeden en gezongen in 't Oud-Slavisch, 't zangkoor zingt 't officie in 't Grieksch. Een ty pisch onderscheid met den Latijnschen ritus bestaat hierin, dat bij de Oosterschen de H. Communie onder twee gedaanten wordt ont vangen. Ook morgen zullen velen op deze wijze communiceeren en andere, die niet ter H. Tafel na derden, ontvangen na de Mi3 op de rechterhand palm het z.g. Antidoron de overblijfselen van de heilige gaven, nadat deze in verschillende deeltjes verdeeld zijn en men er de deelen, benoodigd voor het H. Offer, heeft afgenomen. Deze deeltjes worden door den priester gedurende den canon gezegend (dus niet geconsacreerd). De gezamenlijke plechtigheden nemen onge veer twee en een half uur tijd in beslag, maar ze zullen toch ongetwijfeld door allen met den grootsten aandacht worden gevolgd. Natuurlijk voldoet men dan tegelijkertijd aan zijn Zondags-plicht van Mis hooren. 't Is ook juist de bedoeling van 't opdragen van deze H. Mis volgens Oosterschen ritus, dat wij, Westerlingen, er beter bekend mee raken en daardoor dat meer waardeeren en liefhebben. Z.H. Paus Pius XI zegt zelf in zijn encycliek, verschenen bij gelegenheid van de derde eeuw herdenking van den marteldood van den li. Josaphat, gevallen als slachtoffer in zijn strijd tot opheffing van het Oostersch Schisma ,,De Westersché Christenen moeten er zich op toe leggen beter en dieper de gewoonten en gebrui ken der Oostersche te leeren kennen, uit Welke diepere kennis zooveel vruchtbaarheid in het werk van den Heiligen Josaphat is overgevloeid." Hoe dikwijls is 't in den loop der eeuwen al niet beproefd, om de afgescheiden Schismatieken weer tot de ware kerk terug te brengen tot, nu toe echter helaas nog met zoo weinig resultaat. Nog zijn er thans 155.586.448, waartegenover slechts 7.859.660 geuniëerden. Moeten wij van onzep kant dan ook niet al 't mogelijke doen, om onze afgedwaalde broeders in den waren schaapstal terug te brengen? En dat kunnen wij, door voor hen te bidden en ook door met hen mede te leven, hen te begrijpen en te waardeeren. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, wordt belegd tegen Vrijdag, den 17 October 1924, des n.m. 2 uur. Rijkspostspaarbank. Opgaven uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijne bij- en hulppostkantoren over de maand September 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 24.005.47 en terugbetaald 27.188.08. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 3.182.61. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 28. Door tusschenkomst dezer kantoren werd "ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven nominaal f 6.000. Vereeniging „Verjaardag Gistermiddag kwamen op initiatief en uit- noodiging Van mevrouw S. Hijman èen aantal dames bijeen Lot oprichting van bovengenoemde vereeniging In haar openingswoord zeidc de voorzitster, dat het doel waarvoor wij allen hier bijeen zijn, zal bestaan in 't stichten van een Vereeniging, om geheel of gedeeltelijk financieel te steunen die t.b.c. lijders die voor herstel van gezondheid naar sanatorium of een andere plaats naar buiten moeten. Uit de praktijk is toch gebleken, drt aan zoo'n vereeniging hier behoefte bestaat. De Vorm, om aan de geldmiddelen daarvoor te komen, vervolgt spreekster, heb ik gekozen in navolging van de vereeniging in de gemeente Arnhem, waar dat zeer gunstig werkt, doör een vereeniging te stichten genaamd „Verjaar- dagT Iedereen, van welke godsdienstige richting ook, kan lid worden door alleen zijn of haar naam, adres en geboortedatum op te geven en op den geboortedag een gave af té zonderen aan de Vereeniging, waarvoor door een der .dames-be stuursleden op dien dag een gesloten busje zal worden aangeboden. Zoodoende hopen wij een vereeniging te stich ten, die-zonder contributieheffing, de geldmidde- en hopen te vinden waardoor wij kunnen bijdra gen tot, Verminderen Van 't lijden der menschheid in onze stad. Na eenige inlichtingen te hebben verstrekt werd de vereeniging opgericht. Statuten en Reglement werdén in concept Voorgelezen om in een volgende vergadering definitief te worden vastgesteld. Het bestuur is samengesteld uit de navolgende dames Mevr. D. Boddeüs, mej. M. Cool, mevr. M. 'Germeraad, mej. M. Gijzen, M. v. Harderwijk, Mevr. S. Hijman, M. Horn, Dr. Hoogendijk, A. de Kadt, Koeten Ooms, zuster Mulder, mevr. E. J. de Ranits,Tl. Jonker Roelants, mej. M. v.d. Schalk, mevr. Dr.J. Swart, S.v. Straten, J. Tak, S. Vies en Dr. C. Vermaas, terwijl als dagelijks bestuur werd gekozen Mevr. S. Hijman, voorzitster; mevr. .Dr. C. Vermaas, 2e Voorzitster mevr. D. Boddeüs, penningmeesteres Mevr. H. Jonker Roelants 2e penningmeesteres Mevr. Dr. Hoogendijk, Se cretaresse mej. M. Gij zen, '2e secretaresse. Na een aangename bespreking over de wijkver- deeling der stad en nadat verschillende Vragen door de voorzitster op bevredigende wijze waren beantwoord werd deze vergadering onder dank zegging Voor opkomst en belangstelling, gesloten. „Luxor." In bovengenoemd theater zien we deze week weer een oude kennis. Tom Mix treedt op in een film van 6 acten getitels „Tom als commandant". Zooals gewoonlijk krijgen we weer staaltjes te zien van buitengewonen moed en onverschrokken heid niet alleen als ruiter doch ook als vliegenier. Werkelijk aardig is in deze film uitgebeeld de revolutiekoorts in de kleine Amerikaansche repu- bliekjes en Tom laat ons genoegelijk lachen. Als tweede hoofdnummer „Shirley het Circus- meisje". Hierin wordt ons het leven en lijden ge toond der circus-artisten in het algemeen en van .„Shirley" in het bijzonder; natuurlijk is de romantiek ook in deze film niet vergeten. Een interessant journaal en een komische film in twee acten vullen Verder dit programma, dat zeker in den smaak van het Luxorpubliek zal vallen. Maandelijksch bevolkingsoverzicht over' Sep tember geeft het volgend cijfer Bevolking op 31 Augustus 43562 Vermeerdering door geboorte 78, vestiging 211, totaal 289. Vermindering door overlijden 27, vertrek 242, tótaal 269. Totale vermeerdering 20. Bevolking op 30 September 43582 20 huwelijken werden voltrokken. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. W. B. geeft weer eens een programma dat er wezen mag. Vier films nieuwtjes en actualiteiten waarin we o.m. te zien krijgen garnalenvangst in Amerika, dc fabricatie van bladgoud, enz. Het luchtige gedeelte van dit program is goed verzorgd door twee kluchten, getiteld „Vroolijke Fransje op zoek naar 'n winstgevende betrekking en „Een rumoerige vacantie" welke er wel de stemming in brengen. Voor de pauze weer eens een varieté-nummer waar we de pres1 alie's van een werkelijke zeer handige jongleuse te bewonderen krijgen. De hoofdfilms ,,'s Levens gronden"'en „Terug in de Maatschappij" behandelen beide vrijwel hetzelfde onderwerp n.l. onschuldig verdachten en veroordeelden. Het spreekt vanzelf dat het slot alles weer goed maakt. In beide films goed spel en geen overdrijving. Over het geheel genomen een zeer aardig pro gramma. AGENDA. Maandag 13 October. 8 uur. Repetie R. K. Gemengde zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid aanmelden lidmaatschap. Dinsdag 14 October. R. K. Mannenzangvereen. ,,St„ Caecilia", onderaf, v. d. Ned. R. K. Voldsbond. lederen Dinsdagavond repetitie van 8x/2 tót 101/,i uur. Woensdag 16 October. Het Hanze-adviesbureau houdt eiken Woensdag van 10 toL 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Haven 92i Hij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ARBEIDSBEURS. In verband met art. 9 der Verordening op de Arbeidsbeurs hetwelk bepaalt, dat de leden van de Commissie van toezicht op die Beurs dooi den Gemeenteraad worden benoemd op aanbe veling van patroons- en werkliedenorganisaties, wordt hiermede ter kennis gebracht van de organisaties die van de bevoegdheid tot hetdoen van aanbevelingen gebruik willen maken, dat zij tot den lsten November a.s. in de gelegenheid zijn voor de wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1925, ontstaande vacatures aanbeve lingen in te zenden voor de benoeming van 1 lid-patroon (vacature B. G. Hoogendam) 1 lid-werkman (vacature P. J. v.d. Valk). MELKVERKOOP. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien art. 46 bis van de Verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam Besluiten: op Zondag 12 October 1924 ontheffing te ver leenen van het verbod om melk of melkproducten op of aan den openbaren weg te venten of aan de huizen te verkoopen of te leveren. Schiedam, 10 October 1924. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 9 October 1924 het verzoek van lo. de HOLLANDSCHE FABRIEK VAN VUURVASTE MATERIALEN (J. HARRE MAN) om vergunning tot het oprichtingen van een fabriek van vuurvaste materialen in het pand Schie 24, kadaster Sectie A. no. 1123, (zulks ter vervanging van de voor deze fabriek vroeger verleende vergunningen) met 1 electromotor van 5 P.K., drijvende een kruisslagmolen, kneed- maohins en een jacobsladder 2o. de N.V. VEREENIGDE GLASFABRIE KEN om vergunning tot, uitbreiding der be weegkracht in hare fabrieken aan den Buiten havenweg 146, kadaster Sectie L. No. 2246, met 24 electromotoeren van totaal 226.75 P.K.voor het handbedrijf, de smederij en de bankwerkerij en met 7 electromotoren van totaal 145.5 P.K. voor het machinaal bedrijf drijvende diverse werktuigen 3o. A. VAN MEURS om vergunning tot oprichting van een slachterij van rundvee en varkens en een rookerij en kokerij van vleesch- waren achter het pand Lange Achterweg 24, ka daster Sectie B. No. 1036 en 4o. de N.V. TEGELFABRIEK „SCHIEDAM" om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek in het pand Noordvestsingel 139/141, kadas ter Sectie H. no. 701, door bijplaatsing van 3 electromotoren van resp. 2, 3 en 20 P.K.drij vende diverse werktuigen, door verplaatsing van de smederij en door verwijdering van een stoommachine van 10 P.K., VERDAAGD, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Overreden. Gisterochtend omstreeks halftwaalf wilde de 45-jarige koopan van de stoomboot-onderneming Concordia te Arnhem op een vrachtauto springen, doch bleef met zijn kleeren haken en viel. Een der wielen ging hem over de borst. Hij was onmiddellijk dood. Stichtend. Te Tilburg gingen familie leden van een overledene bij de begrafenis op het kerkhof al twisten over de nalatenschap van den gestorvene. Twee der „heeren" trokken ver volgens op straat hun mes en namen een dreigen de houding aan en liooge hoeden werden bewerkt met parapluies en rolden over de keien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2